Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία Συγκροτήματος  (Αναγνώστηκε 7922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Δημιουργία Συγκροτήματος
« στις: 06/10/09, 00:14 »
Καλησπέρα παιδιά...Είμαι καινούριος σε αυτό το forum και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει ! Έχει πολλά χρήσιμα πράγματα που πριν δεν τα ήξερα ! :) Έκανα το θέμα εδώ γιατί ενώ πήγα στο "F.A.Q. μουσικής γενικά" δεν μπορούσα να δημιουργήσω θέμα...! Τέλος πάντων στο θέμα μας...

Θα κάνω ένα συγκρότημα με έναν φίλο μου...Εγώ παίζω μπάσο και ο φίλος μου κιθάρα...! Το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχουμε αρχίσει τα μαθήματα και είμαστε εντελώς αρχάριοι αλλά όπως διάβαζα σε ένα θέμα το να παίζουν 2 όργανα μαζί είναι η καλύτερη εξάσκηση. Εγώ με τον φίλο μου είμαστε κολλημένοι με την punk-rock και συγκεκριμένα με τους Green Day και ένας από τους λόγους που ξεκινήσαμε το συγκρότημα είναι αυτός. Όπως θα καταλάβατε το είδος που θα παίζουμε είναι punk-rock. Εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο θα έχει επιτυχία ένα συγκρότημα έχοντας ένα τέτοιο είδος μουσικής ? Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να γνωρίσει το συγκρότημα μια σχετική επιτυχία ? Και κάτι ακόμα που το συζητάμε με τον φίλο μου και διαφωνούμε...Είμαστε 17 χρονών...Πιστεύεται πως είμαστε "μεγάλοι" για να ξεκινήσουμε τώρα ένα συγκρότημα ? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! :)

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #1 στις: 06/10/09, 00:42 »
Η μυρωδιά από τα flames έχει ήδη αρχίσει να γαργαλάει την γαλλική μου μυτούλα... ;D .... αστειεύομαι...

Λοιπόν σοβαρά τώρα... καταρχήν είναι πολύ ωραίο που θέλετε να ασχοληθείται με την μουσική... και ακόμα πιο ωραίο που θέλετε να ασχοληθείτε επειδή γουστάρετε να παίξετε κομμάτια της αγαπημένης σας μπάντας, και όχι απλά να ρίξετε μια γκόμενα  :P

Εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο θα έχει επιτυχία ένα συγκρότημα έχοντας ένα τέτοιο είδος μουσικής ?
Ανάλογα πόσο καλά θα παίζετε... το σύγχρονο punk rock, στο στυλ που παίζουν οι Green Day είναι νομίζω αρκετά διαδεδομένο στις νεαρές ηλικίες.

Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να γνωρίσει το συγκρότημα μια σχετική επιτυχία ?
Αν υπήρχε συνταγή επιτυχίας θα την ακολουθούσαν όλοι... δυστηχώς (ή ευτυχώς?) δεν υπάρχει...
Γνώμη μου είναι πως στην φάση που βρίσκεστε, καλό είναι να αφοσιωθείτε στην εκμάθηση του οργάνου σας (το μουσικό όργανο εννοω..) και γενικότερα της μουσικής.
Σημασία έχει να γουστάρεις αυτό που κάνεις, ό,τι κι αν κάνεις. Το αν θα έχει επιτυχία είναι δευτερεύον ζήτημα.

Είμαστε 17 χρονών...Πιστεύεται πως είμαστε "μεγάλοι" για να ξεκινήσουμε τώρα ένα συγκρότημα ?
Μια χαρά είναι οι ηλικίες σας και για συγκρότημα, και για να μάθετε κάποιο όργανο (μουσικό λέμε... ώχουυυυ). Αρκεί να αγαπάτε αυτό που κάνετε...


Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #2 στις: 06/10/09, 00:52 »
Καταρχάς φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση...Κοίτα με αυτόν το φίλο μου λέγαμε πριν 3 χρόνια ότι θα ήταν ωραίο να κάναμε ένα συγκρότημα....Τώρα λοιπόν μας δίνεται η ευκαιρία...Φυσικά θέλουμε πολύ δουλειά μέχρι να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα...


- και ακόμα πιο ωραίο που θέλετε να ασχοληθείτε επειδή γουστάρετε να παίξετε κομμάτια της αγαπημένης σας μπάντας

Δεν θα παίζουμε μόνο Green Day αλλά και τραγούδια από άλλα συγκροτήματα όπως Guns 'N' Roses κλπ. Και φυσικά θα έχουμε το στυλ που αναλογεί σε ένα τέτοιο είδους συγκρότημα..!

Φυσικά και αφοσιωθούμε στην εκμάθηση...! Εγώ προσωπικά την μουσική των Green Day και γενικά την μουσική την νιώθω πολύ..!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα...Εγώ εκτός από μπάσο θα είμαι και στα φωνητικά...Έχω ακούσει ότι για να μάθεις ένα μουσικό όργανο με τις σωστές βάσεις πρέπει να πας ωδείο για να σου μάθουν και την θεωρία...και ότι αν κάνεις με δάσκαλο σπίτι θα σου μάθεις κατευθείαν τραγούδι μη έχοντας τις σωστές βάσεις. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να κάνω μάθημα σε φωνητικά και αν ναι ωδείο ή σπίτι ? :)

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #3 στις: 06/10/09, 10:35 »
Βασικά να έχεις αυτογνωσία όσον αφορά τη φωνή, γιατί αν ο τραγουδιάρης είναι μέτριος, οι υπόλοιποι δε πα να παίζουν παπάδες, δεν τραβάει η ομάδα... Τώρα για μάθημα φωνητικά δε νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητο στην αρχή, όταν σοβαρέψουν τα πράματα όμως ναι...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #4 στις: 06/10/09, 10:58 »
Έχω ακούσει ότι για να μάθεις ένα μουσικό όργανο με τις σωστές βάσεις πρέπει να πας ωδείο για να σου μάθουν και την θεωρία...και ότι αν κάνεις με δάσκαλο σπίτι θα σου μάθεις κατευθείαν τραγούδι μη έχοντας τις σωστές βάσεις. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να κάνω μάθημα σε φωνητικά και αν ναι ωδείο ή σπίτι ? :)
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Στο ωδείο τα πράγματα είναι ψιλο-στανταρισμένα...θα ακολουθήσεις ένα συγκεκριμένο δρόμο (ο οποίος είναι διαφορετικός απο ωδείο σε ωδείο όσον αφορά τα μοντέρνα όργανα).
Με τον δάσκαλο όμως δεν είναι αναγκαστικό να σου μάθει μόνο "τραγουδάκια".
Εγώ πχ όταν έκανα ιδιαίτερα, είχα ζητήσει από τον δάσκαλο να αφιερώνουμε ένα κομμάτι του μαθήματος αποκλειστικά στην θεωρία (μοντέρνα θεωρία, μιας και κλασική είχα κάνει στο ωδείο).
Οπότε συζητάς με τον δάσκαλο και αποφασίζετε πως θα οργανώσετε το μάθημα ώστε να πετύχετε τα καλύτερα αποτελέσματα... αρκεί βέβαια ο δάσκαλος να είναι καλός και με κάποια σχετική πείρα.

Για φωνητικά δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να μιλήσω, αλλά συμφωνώ με τον Panos-Echidna ότι ακόμα δεν είναι απαραίτητο... (αρκεί όταν τραγουδάς να μην τρέπονται οι γάτες της γειτονιάς σε φυγή ;D... μιλάω από προσωπική εμπειρία  ;D ;D ;D ;D)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #5 στις: 06/10/09, 13:13 »
@edgar_jp : Εχθές έριξα μια ματιά στο ωδείο της περιοχής μου και είδα ότι υπάρχουν ελάχιστες κενές θέσεις για κιθάρα και μπάσο..! Οπότε μάλλον θα πάρω δάσκαλο στο σπίτι..! Στο παιδί που θα τραγουδάει του έχουν πει ότι έχει καλή φωνή αλλά ο ίδιος λέει πως είναι χάλια :P

@Panos-Echidna : Εμείς σκεφτόμασταν να αρχίσουμε φωνητικά από τώρα...Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι και βάση τα λεγόμενα σου δεν αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για τα φωνητικά..!! :)

Να σας ρωτήσω και κάτι που αφορά το μπάσο...Λέω να πάρω Fender Squire με ενισχυτή Behringer. Είναι καλά ?

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #6 στις: 06/10/09, 13:27 »
αν και δεν είμαι μπασίστας, νομίζω το fender squier είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις. Για τον ενισχυτή δεν ξέρω... αλλά στο sub-forum που είναι για θέματα μπάσου, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #7 στις: 06/10/09, 14:32 »
Είσαι ο Σταύρος... σωστά?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #8 στις: 06/10/09, 14:35 »
Μην το φοβαστε καθολου.Ηλικια για την μουσικη δεν υπαρχει ποτε.Αρκει να γουσταρετε εσεις και να το θελετε.Η μουσικη που θελετε να παιξετε ειναι αρκετα ευκολη οποτε δεν θα ζοριστειτε ιδιαιτερα.Εγω προτεινω αντι ωδειου να βρειτε καποιον καθηγητη να σας κανει ιδιαιτερα που να σας προχωραει οσο θελετε εσεις..αντιθετα με καποια ωδεια(ασφαλως οχι ολα) που εχουν προκαθορισμενη υλη.

Προτεινομενα μπασα για αρχη:Cort,Ibanez,Squier

Ορμηξτε μαγκες και μην φοβαστε τπτ.Η μουσικη ειναι ενα ατελειωτο ταξιδι...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #9 στις: 06/10/09, 14:49 »
Είσαι ο Σταύρος... σωστά?
Ναι, εσύ ποιος είσαι ? :P

Μην το φοβαστε καθολου.Ηλικια για την μουσικη δεν υπαρχει ποτε.Αρκει να γουσταρετε εσεις και να το θελετε.Η μουσικη που θελετε να παιξετε ειναι αρκετα ευκολη οποτε δεν θα ζοριστειτε ιδιαιτερα.Εγω προτεινω αντι ωδειου να βρειτε καποιον καθηγητη να σας κανει ιδιαιτερα που να σας προχωραει οσο θελετε εσεις..αντιθετα με καποια ωδεια(ασφαλως οχι ολα) που εχουν προκαθορισμενη υλη.

Προτεινομενα μπασα για αρχη:Cort,Ibanez,Squier

Ορμηξτε μαγκες και μην φοβαστε τπτ.Η μουσικη ειναι ενα ατελειωτο ταξιδι...
Είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε το αδύνατο δυνατό έτσι ώστε να "πετύχουμε" στο σημείο που θέλουμε..Είμαστε γεμάτοι ενέργεια και με πολύ πάθος για την μουσική που θα παίζουμε ! Φυσικά θέλουμε χρόνο για να μάθουμε...Αλλά πιστεύω ότι με καλή θέληση όλα γίνονται ! :)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #10 στις: 06/10/09, 15:04 »
Mπραβο ρε παιδια...ετσι..και γω γουσταρω τρελα να παιζω Green Day αλλα δεν βρισκω ατομα για να παιξω τετοια μουσικη.

Σας ευχομαι οτι καλυτερο..και οτι αποριες εχετε κ μπορουμε να βοηθησουμε..εδω ειμαστε! :up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #11 στις: 06/10/09, 15:09 »
Mπραβο ρε παιδια...ετσι..και γω γουσταρω τρελα να παιζω Green Day αλλα δεν βρισκω ατομα για να παιξω τετοια μουσικη.

Σας ευχομαι οτι καλυτερο..και οτι αποριες εχετε κ μπορουμε να βοηθησουμε..εδω ειμαστε! :up
Τώρα ψάχνουμε έναν drummer και έναν για πλήκτρα και είμαστε έτοιμοι. Όλοι θέλουμε να είμαστε fan των Green Day για να μην βαριόμαστε να παίζουμε ... Όλο το συγκρότημα είναι Green Day fans ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #12 στις: 06/10/09, 15:23 »
Το πρόβλημα θα υπήρχε αν θέλατε να παίξετε dream theater! ;D Για punk/rock δε νομίζω πως θα χρειαστείτε παραπάνω από 2 χρόνια (σωστής) ενασχόλησης με το αντικείμενο ώστε να βγάζετε τα πρώτα τραγούδια..

Πληκτρά δε χρειάζεστε ή τουλάχιστον μπορείτε να ''αρχίσετε'' και χωρίς αυτόν...

Υ.Γ. Ο Κωνσταντίνος είμαι ρε! :D

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #13 στις: 06/10/09, 15:31 »
Έλα ρε Κωνσταντίνε τι λέει ? :P

Και κάτι άλλα παιδιά που έχω ρωτήσει αυτό μου είπαν...Κοντά στα 2 χρόνια θα μπορούμε να παίζουμε κομμάτια...Αλλά μέχρι τότε πρέπει να μάθουμε τα βασικά...Και μάλλον με βλέπω με δάσκαλο στο σπίτι !  ::)

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #14 στις: 06/10/09, 16:36 »
εγω μεχρι πριν λιγο καιρο ημουν αυτοδιδακτος και εχω κανει λιγα μαθηματα σε ωδειο και ηδη νιωθω πιο σωστος και οτι ειμαι σε ενα δρομο προς την επιτυχια ακομα και με τισ ευκολες ασκησουλες που μαθενω τωρα εχω ποροθει για αυτο μιας και ειστε αρχαριοι θα ηταν καλυτερα να πατε στο ιδιο ωδειο και ακομα και τα πιο απλα πραγματα θα σας φαινοντε διασκεδαστικα δε ξερω αλλα ολα αυτα που λενε για το βαρετο προγραμμα του ωδειου και μπλα μπλα μπλα ισως αφορουν μονο τη κλασικη ...παντως εγω προτεινο ωδειο και αν εχετε πεισμα ειμαι σιγουρος οτι σε ενα χρονο θα βγαζετε κομματια...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #15 στις: 06/10/09, 19:12 »
Πρώτα απ’ όλα καλώς όρισες στο kithara.gr.

Θα προσπαθήσω κι εγώ να σου πω ένα-δυο πράγματα που ελπίζω να μπορέσουν να σε βοηθήσουνε.

17 χρονών είναι υπέροχη ηλικία, με τις σχολικές της απαιτήσεις φυσικά, αλλά χωρίς να έχεις να ανησυχείς για δουλειά, ενοίκιο, ΔΕΗ, κλπ κλπ. Αρχίζοντας να παίζεις με άλλους ανθρώπους τώρα, θα μπορέσεις να «μεγαλώσεις» μαζί τους, κάτι το οποίο είναι τρομερά πολύτιμο, δε θα είστε απλά μια μπάντα, αλλά μια παρέα, αδέρφια στις καλές και κακές στιγμές. Γενικότερα, ατομικοί εγωισμοί δεν μπαίνουν εύκολα σε μπάντες που έχουν κοινή ιστορία από τα εφηβικά τους χρόνια.

Για το θέμα του οργάνου. Δεν μπορώ να δώσω αρκετή έμφαση στο πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει κάποιος που να σου δείξει υπεύθυνα το πώς να παίζεις. Για να κάνω ένα παραλληλισμό, σκέψου ότι τώρα βλέπεις τα πάντα ασπρόμαυρα, και σιγά σιγά ανακαλύπτεις τα χρώματα γύρω σου. Βέβαια αυτό συνεπάγεται όχι μόνο εκμάθηση του οργάνου, αλλά και της μουσικής. Απλή εκμάθηση του οργάνου θα οδηγήσει σε παπαγαλίες, το να μάθεις μουσική θα σε βοηθήσει να «μιλάς». Συν τις άλλης, αν θέλεις όντως σοβαρά να ασχοληθείς με τη μουσική, στο βάθος του χρόνου, κάποια στιγμή θα είναι πολύ χρήσιμο να μπορείς να διδάξεις επίσης, κάτι που πίστεψέ με θα βοηθήσει σε θέματα ενοικίου, ΔΕΗ κλπ.

Που με φέρνει και στο θέμα του punk-rock. Δε θα σου πω ψέματα, θα πεινάσεις (πεινάσετε). Η μοναδική σας ανταμοιβή θα είναι η μουσική που παίζετε, και μακάρι να είναι και δικιά σας από ένα σημείο και μετά. Καλό είναι ότι θα αρχίσετε με διασκευές, θα σας δώσει ένα κοινό πάτημα, αλλά από εκεί και πέρα η χαρά της δημιουργίας είναι ασύγκριτη, και σίγουρα θα φτάσετε εκεί αν μείνετε μαζί. Κάποια στιγμή σε κάποια πρόβα, κάποιος θα παίξει κάτι λάθος, το οποίο όμως θα ακουστεί ωραία, θα το συνεχίσετε και θα βγει το πρώτο σας κομμάτι. Η αίσθηση αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί απλά και μόνο σαν (γ)κάβλα!

Επόμενος προβληματισμός, ελληνικός ή ξένος στίχος; ΟΚ, σίγουρα στα 17 έχετε όνειρα να κατακτήσετε τον κόσμο, φαίνεται έτοιμος εκεί έξω, να τον αρπάξετε και να τον κάνετε δικό σας. Όμως, να σκεφτείτε μερικά πράγματα. Τι ευφράδεια λόγου έχετε στην αγγλική γλώσσα; Για τι κοινό θα παίζετε; Θέλετε κάποιος να έχει proficiency για να μπορεί να καταλάβει τους στίχους σας; Μιλώντας από προσωπική εμπειρία και έχοντας ζήσει κοντά 10 χρόνια στο Λονδίνο, επιμένω στον ελληνικό στίχο. Κόβει βέβαια τις προσδοκίες του να «βγούμε έξω» αλλά το νόημα περνάει καλύτερα. Προσωπική απόφαση βέβαια, αλλά πρέπει να το σκεφτείτε κι αυτό. Αν από την άλλη θελήσετε να έχετε αγγλικό στίχο στοχεύοντας σε διεθνή καριέρα, είστε έτοιμοι να τα μαζέψετε και να βγείτε στο δρόμο στην Ευρώπη προσπαθώντας να κάνετε κάποιο όνομα; Ραδιοφωνικοί προβολή δε θα έχετε ποτέ (τουλάχιστον όταν τη χρειάζεστε) θα πρέπει να είστε τρελά αποφασισμένοι και έτοιμοι για δύσκολες μέρες.

Όπως είπαν κι άλλοι, δεν υπάρχουν συνταγές επιτυχίας, και ιδίως στο στυλ που θέλετε να ακολουθήσετε. Το μόνο που υπάρχει είναι ένα κάρο ερωτήσεις και επιλογές. Από εκεί και πέρα τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο αποφασισμένοι είστε. Από δικιά μου πλευρά αυτό που σας εύχομαι είναι καλό κουράγιο, καλή όρεξη και καλή δουλειά.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #16 στις: 06/10/09, 19:41 »
Δηλαδή...Το να παίξουμε punk-rock θα είναι μια "αποτυχία" ? Ξέρω πως η punk-rock δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη στην Ελλάδα...Θέλω να πω πως δεν βλέπεις κάθε μέρα συγκροτήματα να παίζουν αυτό το είδος...Από την άλλη είναι ένα είδος μουσικής που μας εκφράζει και το αγαπάμε και γιαυτό άλλωστε το επιλέξαμε...! Εξάλλου δεν θα είμαστε αντιγραφή των Green Day αλλά θα έχουμε το στυλάκι τους στην μουσική. Όσον αφορά την γλώσσα στους στίχους δεν θα είμαστε απόλυτοι στους αγγλικούς στίχους....Θα υπάρχει μια ισότητα ...! Θα περάσω τώρα στο θέμα "μουσικός κόσμος". Σε καμία περίπτωση δεν σκεφτόμαστε τόσο ανοιχτόμυαλα και να πούμε ότι θα γίνουμε ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα της Ευρώπης. Έχουμε το μυαλό μας προσγειωμένο στο να περάσουμε εμείς καλά και αργότερα αν δούμε ότι αρέσει τότε να αρχίσουμε να βλέπουμε το μέλλον του συγκροτήματος. Επίσης ξέρουμε ότι για φτάσεις σε ένα σημείο που θα σε ικανοποιήσει σαν μουσικό πρέπει να περάσεις από μπόρες και καταιγίδες...Αυτό φυσικά και το ξέρουμε και το έχουμε συζητήσει...Κάθε αρχή και δύσκολη...!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #17 στις: 06/10/09, 19:49 »
Δεν ήθελα να πω αποτυχία, με τίποτα κάτι τέτοιο. Απλά είναι ένα είδος μουσικής το οποίο δεν έχει μεγάλη απήχηση. Στη μουσική που βγαίνει από μέσα σου δεν υπάρχει αποτυχία ούτως ή άλλως ;)

ΥΓ. Το να σκέφτεστε ότι θα γίνετε και οι καλύτεροι τις Ευρώπης (και γιατί όχι του κόσμου) δεν είναι κάτι άσχημο. Χωρίς όνειρα δεν πας πουθενά :D

ΥΓ2. Απλά όλα έχουν το τίμημά τους. Αν είσαι διατεθειμένος να το πληρώσεις, είσαι στο σωστό δρόμο
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #18 στις: 06/10/09, 20:08 »
Το πρόβλημα είναι ότι η punk-rock δεν είναι πολύ διαδεδομένη στην Ελλάδα...Αυτό μπορώ να πω πως είναι ένα εμπόδιο...Αλλά κάθε πρόβλημα έχει και την λύση του...! :)
Με κάποιον τρόπο θα τα καταφέρουμε...Υπάρχει θέληση από όλους μας...Φυσικά και έχουμε όνειρα...Όπως κάθε συγκρότημα....Αλλά και το να γίνουμε γνωστοί στην Ελλάδα μας είναι αρκετό.. :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #19 στις: 07/10/09, 11:27 »
Προσωπικα ξεκινωντας πριν χρονια να παιζω με μπαντες μπορω να πω οτι σε καποια φαση που εγινε μια πιο επισημη προταση στο τοτε συγκροτημα..την "πατησα" και αρχισα να κανω ονειρα.Τελικα δεν εγινε κατι και επεσα απο τα συννεφα αποτομα.Γενικα τα πραγματα ειναι δυσκολα εως πολυ δυσκολα για τους μουσικους.Αν ομως επαγγελματικα επιλεξει καποιος να εχει μια δουλεια και η μουσικη να ειναι απλα η αγαπη του..τοτε τα πραματα ειναι πολυ απλα.

Ειχα φανταστει πως θα ηταν να κανω την αγαπη μου επαγγελμα και δεν μου πολυαρεσε η ιδεα.Θα αλλαζαν πολλα πραγματα μεσα μου.Απλα οσον αφορα τις μπαντες ξεκινας με το παθος σου και προετοιμασμενος για πολλες απογοητευσεις τοσο απο τον κοσμο γυρω σου...αλλα και απο τον κοσμο μεσα στην μπαντα.Γιατι κακα τα ψεματα ...για να δεσει μια μπαντα και να μεινει μαζι χρονια δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.

Αν καποιος ξεκιναει μια μπαντα εχοντας καθαρα στο μυαλο του να το κανει καθαρα για να βγαλει την ψυχη του τοτε ειναι κερδισμενος.Γιατι μπορει να αρκεστει στην συνθεση κομματιων κ σε καποια λαιβ οπου δεν θα τον απασχολουν τα χρηματα.Πλεον ειμαι ευτυχισμενος με αυτο το concept.

Με τα προηγουμενα που εγραψε ο Gear συμφωνω αρκετα..αλλα οχι οσον αφορα το "θα πεινασετε".Για μενα ειναι αυτονοητο οτι αυτο που θα κανετε θα το κανετε σαν χομπι και οχι σαν επαγγελμα.Νομιζω οτι στην Ελλαδα το να παρεις αποφαση να ζησεις απο την μουσικη και μονο ειναι κατι εξαιρετικα δυσκολο.Εκτος αν γνωριζεις κοσμο και αντεχεις να παιζεις σκυλαδικα.

Τελος παντων...ξεκινηστε με το καλο εσεις..και θα τα δειτε ολα στην πορεια.Ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.Και οπως ελεγε και ενας αληθινος ροκας:"Αντε και καλη τυχη μαγκες"
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #20 στις: 07/10/09, 12:03 »
Καλως ηρθες και απο μενα και καλη αρχη!
Και εγω θυμαμαι ημουν γυρω στα 15 οταν αρχισα να γρατζουναω. Ειχαν προηγηθει 4 χρονια αρμονιο το οποιο και καποια στιγμη σιχαθηκα. Εχουν περασει μερικα χρονακια απο τοτε που ημουν 15 αλλα την κιθαρα δεν την εχω βαρεθει και νομιζω οτι τελικα ηταν αυτο που μου ταιριαζει.

Ξεκινα να μαθαινεις με δασκαλο στο σπιτι. Επειδη εισαι 17 χρονων δε νομιζω να σου αρεσει ιδιαιτερα να κανεις θεωρια με μερικα 10χρονα στο ωδειο. Αν θες να μαθεις και μουσικη (που σημαινει οτι πρεπει να μελετησεις και λιγο) τομλησε το. Προβλεψη μου ομως, χωρις να θελω να σε επηρεασω, ειναι οτι εισαι σε μια ηλικια που θα βαρεθεις.

Στο τριτο σκελος της ερωτησης σου τωρα. Αν θα εχει κατι τετοιο επιτυχια...
Η απαντηση μου ειναι ''και τι σε νοιαζει?''. Μαθε κιθαρα/ μπασο/ ντραμς επειδη σου αρεσει και επειδη ειναι ενα μεσο εκφρασης για σενα. Παιξε Green Day επειδη ετσι σου κανει κεφι.
Αν θες ντε και καλα μια απαντηση, ειλικρινα μιλωντας εχεις ξεκινησει λιγο μεγαλος για να κανεις επιτυχια. Επειτα απο τη μουσικη (ως μουσικος και μονο) ζει το 1/100 οσων παιζουν καποιο οργανο.

Το 99% ειναι ερασιτεχνες. Γινε ενας απο αυτους. Κανε τις προβες σου, παιδεψε τα δαχτυλα σου, κανε τα live σου και ολα θα ειναι μια χαρα.

Καλη αρχη! ;)


Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #21 στις: 07/10/09, 13:20 »
@bassman(sticky fingers!)
-Το να κάνεις ένα μεγάλο βήμα όπως για παράδειγμα ένα συμβόλαιο σε μια δισκογραφική εταιρεία ναι μεν σου δίνει μια χαρά ότι κατάφερες να πετύχεις κάτι δύσκολο αλλά από την άλλη δεν ξέρεις πως θα το "πάρει" ο κόσμος...Δεν ξέρεις αν θα αρέσει στον κόσμο ο δίσκος σου..Και έτσι θα προσγειωθείς απότομα...!

-Εγώ φίλε μου μόλις με το καλό κάνω το πρώτο μου live θα είμαι πολύ χαρούμενος ξέροντας ότι έστω και για μια φορά θα παίξω μπροστά σε ξένο κόσμο. Δεν με νοιάζει αν θα είναι 10,100 ή 1000 άτομα...Σημασία ότι ένα μέρος του ονείρου σου γίνεται πραγματικότητα.

-Όλοι ξεκινάνε σαν χόμπι...Έτσι και μεις...Θέλουμε να παίζουμε το αγαπημένο μας συγκρότημα, να γράψουμε δικά μας τραγούδια και από κει και πέρα ότι βγει...

@G.K. the Greek
-Εγώ από θεωρία θέλω να μάθω να διαβάζω νότες...Δηλαδή να μου δίνεις ένα τραγούδι σε νότες και να μπορώ να το παίξω...Επίσης θα ήθελα να δουλεύω και με tabs (αν γίνεται στο μπάσο).

-
Στο τριτο σκελος της ερωτησης σου τωρα. Αν θα εχει κατι τετοιο επιτυχια...
Η απαντηση μου ειναι ''και τι σε νοιαζει?''. Μαθε κιθαρα/ μπασο/ ντραμς επειδη σου αρεσει και επειδη ειναι ενα μεσο εκφρασης για σενα. Παιξε Green Day επειδη ετσι σου κανει κεφι.
Έτσι το σκεφτόμαστε και μεις...Θέλουμε να μάθουμε και μετά να πράξουμε...! Αν αυτό αρέσει τότε σίγουρα θα νιώσω ικανοποίηση για τον κόπο που έκανα εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά για να τα καταφέρουμε....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #22 στις: 07/10/09, 14:31 »
Δεν με νοιάζει αν θα είναι 10,100 ή 1000 άτομα...Σημασία ότι ένα μέρος του ονείρου σου γίνεται πραγματικότητα.

Ετσι να σκεφτεσαι παντα.
Εχω παιξει μπροστα σε 500 ατομα στο An και μπροστα σε 25 ατομα στο lazy.
Την ιδια ικανοποιηση ενιωσα. ;)
Αφηστε τις δισκογραφικες. Μεχρι να γινεις 30 θα εχουν τελειωσει ολες.


Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία Συγκροτήματος
« Απάντηση #23 στις: 07/10/09, 15:10 »
Δεν με νοιάζει αν θα είναι 10,100 ή 1000 άτομα...Σημασία ότι ένα μέρος του ονείρου σου γίνεται πραγματικότητα.
Ετσι να σκεφτεσαι παντα.
Εχω παιξει μπροστα σε 500 ατομα στο An και μπροστα σε 25 ατομα στο lazy.
Την ιδια ικανοποιηση ενιωσα. ;)
Μακάρι να την νιώσω και γώ :P Για να φτάσεις όμως σε ένα τέτοιο σημείο θα περάσεις και απογοητεύσεις...Τέλος πάντων...Όλα με στην ώρα τους....Από μόνο του θα έρθει το πράγμα...Πιστεύω σκέφτομαι αρκετά προσγειωμένα :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
37 Απαντήσεις
28265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 12:15
από Kay
74 Απαντήσεις
53680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
20 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
0 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/09, 23:24
από Garvin
0 Απαντήσεις
1997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
24 Απαντήσεις
6642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 22:58
από live4chemistry
6 Απαντήσεις
5462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/13, 18:39
από dinos saurus