Αποστολέας Θέμα: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν  (Αναγνώστηκε 16853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #50 στις: 07/07/11, 17:14 »
Φίλε Κυριάκο, αν δεν είναι πολύ απρεπές αυτό που θα σε ρωτήσω, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσο χρονών είσαι;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #51 στις: 07/07/11, 21:36 »
Παράθεση
καταρχην να πω οτι συμφωνω με τον eagle για το οτι δεν εχει νοημα ποιος το εκανε .
εχει τεραστια σημασια το ποιος το εκανε,ασχετως αν το αποτελεσμα ειναι θλιβερο.
για πες μου πως θα αντιδρουσες αν μαθαινες οτι τις δολοφονιες στην ελλαδα δεν τις εκανε η 17 νοεμβρη αλλα η ιδια κυβερνηση?
για σκεψου πως θα ενιωθε ο απλος αμερικανικος λαος αν μαθαινε οτι η ιδια η κυβερνηση σκοτωσε 3000 πολιτες?
δεν ειναι μονο ο θανατος,ειναι και η αιτια αυτου.
με τη λογικη τη δικη σου να λεμε "τι τρομοκρατικο χτυπημα,τι τσουναμι, το ιδιο ειναι εφοσον πεθαναν ανθρωποι"!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #52 στις: 08/07/11, 00:28 »
slave συγνωμη που  με ενδιαφερει ο συνανθρωπος μου και να σου πω οτι με ενδιαφερουν ποιο πολυ αυτοι που πεθαναν αδικα γιατι χιλιαδες οικογενειες εκλαψαν....χιλιαδες παιδια εμειναν ορφανα η ακομα πεθαναν πριν καλα καλα μαθoυν να ζουν μολις δλδ αρχισαν να ανακαλυπτουν τον κοσμο...και να σε ρωτισω......για σενα η ζωη δεν εχει νοημα ?....και να σου πω οτι βεβαιως η λογικη μου ειναι αυτη (σε οτι αφορα δυστυχηματα κτλ)....επισης να σου πω οτι ο αμερικανικος λαος ξερει.......ποσοι πολιτες ειπαν για τις εκρηξης στα υπογεια και υποπτευθηκαν την κατασταση ?? ποσοι αμερικανοι δημοσιογραφοι εκαναν ερευνα για το θεμα ??? ?........παρα πολλοι........επισης η ελληνικη κυβερνηση σκοτωνει τους ελληνες και τις ελληνιδες αλλα με εμμεσο η αν θες αμεσο τροπο....... δεν χρειαζονται μπομπες και τα λοιπα......αλλα συ πιστευω δεν θα το εχεις παρει χαμπαρι....και να σου πω οτι καποιες φορες ο εμμεσος τροπος ειναι πιο επωδυνος απο τον αμεσο........και επισης δεν ασχολουμε με καθικια σαν του λογου τους γιατι απλα χανω την ωρα μου......


ναι ρε Johnie Darko δεν διαφωνουμε πουθενα απλα με πειραξε (πολυ) το υφακι σου και αυτο που ειπες "κανε την χαρη στον εαυτο σου........" επισης θελω να σου πω οτι εμαθα πολλα απο το τελευτεο σου κειμενο (ολα τα αλλα ηταν μεγαλα και δεν τα διαβασα....αν μου απηυθυνες καποιο ερωτημα πες το μου) ......νομιζα οτι οι στρατιωτες της αλ καίντα ηταν απλοι πολιτες που ηταν επιρρεπεις και τους δελεασε ο οσαμα με διαφορα αγαθα.......και τωρα αυτο που ειπες για τους πρακτορες με εξηγει γιατι η cia  εκπαιδευει τους εφηβους αφγανους........



χαχαχα ρε alex γιατι ρωτας την ηλικια μου ??? δεν ειναι καθολου απρεπης η ερωτηση σου....παντως απρεπες ειναι το οτι μιλαγαμε τοση ωρα και δεν μου ειπες ενα χρονια πολλα για την γιορτη μου......πλακα κανω...........αλλα γιατι ρωτας???






« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 01:39 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #53 στις: 08/07/11, 01:47 »
αυτοι που πεθαναν πεθαναν και δεν γυριζουν πισω.το κριμα ειναι μεγαλο και δεν νομιζω να μη λυπαται κανεις εκτος απο τους δολοφονους.
επισης πεθαναν παρα πολλοι και στο αφγανισταν,οι οποιοι επισης δεν γυριζουν πισω.
αν ο δολοφονος ειναι  εμμεσα η κυβερνηση(πιονι των μεγαλων πετρελαικων εταιριων) να εισαι σιγουρος οτι θα πεθανουν αλλοι τοσοι στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #54 στις: 08/07/11, 09:18 »
Kyriako σορυ αν αυτο που ειπα το εξελαβες ως παρατηρηση ή μπηχτη.
Δεν ηταν σκοπος μου "να στην πω", απλα ειδα οτι σε ενδιαφερει το θεμα και πραγματικα θεωρω οτι αν σε ενδιαφερει κατι, κανεις χαρη στον εαυτο σου (το δευτερο προσωπο δεν αναφερεται σε σενα προσωπικα αλλα σε ολους μας), αν κατσεις και ψαξεις καποια πραγματα για αυτο που σε ενδιαφερει και οχι απλα να εχεις μια αποψη γενικα, χωρις πραγματικα να εχεις ασχοληθει με αυτο.
Πχ, ειναι ευκολο και "ανεξοδο" να λες μια γενικη "αληθεια" (του τυπου "ολα γινονται για το πετρελαιο") και ειναι πολυ πιο δυσκολο να ασχοληθεις λιγο με το ιστορικο της συγκεκριμενης υποθεσης που εξεταζεις, με τις διαφορετικες τοποθετησεις και αποψεις πανω στο θεμα κτλ.
Οπως ειπες κι εσυ πχ, δεν γνωριζες καν για το ποιοι εκπεδευσανε και φερανε στην εξουσια τους Ταλιμπαν στο Αφγανισταν που τωρα "απελευθερωσαν" οι ΗΠΑ και οι "συμμαχοι".
Οταν αρχιζεις και βλεπεις οσα πραγματικα παιζονται πισω απο την πλατη σου, αρχιζεις και δεν βλεπεις πλεον τα πραγματα μονο ως τραγικα (πχ πεθαναν Χ χιλιαδες ατομα), αλλα αναζητας και το πως, γιατι, ερωτηματα που σε οδηγουν να ανακαλυψεις σιγα σιγα τι παιζεται παγκοσμιως σχεδον απο παντα και ποια ειναι η θεση σου σε αυτον τον κοσμο. Ειναι μια μορφη αφυπνισης αν θελεις απο το matrix της "τηλεοπτικης ενημερωσης" ή της μη ενημερωσης γενικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #55 στις: 08/07/11, 11:31 »
johnie η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ψαξει το θεμα και μεσα απο τις συζητησεις που εκανα με σενα και τα παιδια εμαθα πολλα και τωρα εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη του θεματος


no slave δεν σου ειπα οτι θα γυρισουν πισω αλλα για φαντασου  τους συγγενεις.....τους (στενους) φιλους  των θυματων......μπορεις να διανοηθεις???..........παντως για αυτο το τελευτεο που ειπες ειμαι σιγουρος οτι θα γινει γιατι το πετρελαιο λιγοστευει αλλα και γιατι η ιστορια κανει κυκλους και την επομενη φορα δεν θα ειναι για το πετρελαιο αλλα για το νερο (εχω ακουσει οτι ο 3ος παγκ. πολεμος θα γινει για το νερο)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #56 στις: 08/07/11, 11:50 »
O 3oς παγκοσμιος πολεμος εχει ηδη ξεκινησει. Για την ακριβεια το κογρεσο στην Αμερικη εχει διακυρηξει τον 3ο παγκοσμιο πολεμο ως εναν πολεμο με εχθρο που βρισκεται παντου (τρομοκρατες), χωρις συνορα (παγκοσμιος) και χωρις "ορατους" εχθρους.
Αντι να εχουμε ενα μεγαλο συνεχομενο πολεμο εχουμε συνεχεια πολλους μικρους πολεμους σε ολο τον πλανητη. Και θελουν να διατηρουν ανοιχτα μετωπα για να πουλαει η πολεμικη βιομηχανια και για να καταστρεφονται χωρες και υποδομες, ωστε τα τραστ εταιριων να αναλαμβανουν μετα την "αναδομηση" τετοιων κατεστραμενων χωρων, με το αζημιωτο φυσικα...
Η ελειψη νερου, φαγητου, στεγασης κτλ, ειναι αμεσα εξαρτωμενο απο το οικονομικο μοντελο που κυριαρχει.
Βλεπεις η ελειψη αγαθων, ειναι οτι καλυτερο για τον καπιταλισμο. Οσο πιο σπανιο ειναι ενα αγαθο, τοσο πιο πολυ αξιζει στην αγορα (ζητηση/προσφορα). Ετσι, αν το νερο πχ ειναι διαθεσιμο ευκολα, δεν εχει ουσιαστικη εμπορικη αξια. Αντιθετα, αν μολυνθουν οι περισσοτεροι υδροφοροι οριζοντες πχ, τοτε το καθαρο νερο γινεται αμεσως ειδος που εχει πολυ μεγαλη ζητηση και αρα ειναι μια αριστη επενδυση για καποιον που θελει να βγαλει τα αντεροκωλια του πανω στην δυστυχια των αλλων.
Οποτε πρακτικες εναντιον του περιβαλλοντος, αν και ολοι τις καταδικαζουν, στην πραγματικοτητα ειναι θεμιτες μιας και ετσι κινειται το χρημα και αυτο ειναι το μονο που ενδιαφερει τους κυβερνωντες (και τα αφεντικα τους απο πισω). Ετσι, ενα μεγαλο spill πετρελαιου πχ στον κολπο του Μεξικου, ειναι μεν τεραστια περιβαλλοντικη καταστροφη, αλλα ξερεις ποσο χρημα κινειται και θα κινηθει ακομα εξαιτιας αυτου;
Οι αποζημιωσεις ειναι μονο ενα μικρο μερος:
Καθαρισμος (που στην ουσια δεν κανει τπτ περα απο ενα 15-20% καθαρισμο) των νερων, των ακτων, επιστημονικο προσωπικο, νεες θεσεις εργασιας κτλ...
Οποτε καταλαβαινεις οτι οσο υπαρχει ενα συστημα που ολοι πανω κατω ακολουθουν, το οποιο ουσιαστικα επιτασει τετοιες πρακτικες (για να λειτουργει το συστημα), τοσο ο πλανητης θα καταστρεφεται και η ζωη θα γινεται ολοενα και δυσκολοτερη.
Για αυτον τον λογο πρεπει να απαιτησουμε το λιγοτερο, πολυ σημαντικες αλλαγες στο συστημα αυτο, αν και στην πραγματικοτητα θα επρεπε να απαιτουμε την εγκαταλειψη τετοιων συστηματων και την αναζητηση καποιου συμβιωτικου συστηματος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #57 στις: 08/07/11, 12:13 »
βασικα ειναι αυτο που ειπες "O 3oς παγκοσμιος πολεμος εχει ηδη ξεκινησει" και ειναι τεχνητος δηλαδη  εχει προσχεδιαστει απο καποιους.........μην σας κανει εντυπωση.....αυτοι ειναι ικανοι να καταστρεψουν ολοκληρα κρατη (οχι πως δεν το εχουν κανει)........παντως οσο παρανοϊκο να ακουγεται ετσι ειναι.........




Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #58 στις: 08/07/11, 12:19 »
Φιλε μου δεν καταστρεφουν απλα κρατη, καταστρεφουν τον πλανητη... Τα κρατη ξαναφτιαχνονται, ανθρωποι γενιουνται και πεθαινουν (οσο τραγικος και να ναι ενας θανατος, ειναι μεσα στον κυκλο της ζωης), ο πλανητης ομως αν παθει κατι, τοτε την εχουμε ολοι βαψει, οχι μονο ανθρωποι, αλλα και γενικοτερα η ζωη στη γη. Και ειμαστε εδω και σχεδον μισο αιωνα στο σταυροδρομι της καταστροφης.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #59 στις: 08/07/11, 12:41 »
ενα κρατος  για να ξαναφτιαχτει δεν πρεπει να εχει μονο πολιτες.....χρειαζετε πολιτικη ανεξαρτησια (οσο δυσκολο και να ειναι να επιτευχθει κατι τετοιο) κτλ......αν ενα κρατος δεν εχει την ανεξαρτησια του τοτε δεν ειναι κρατος..ειναι πιονι.......και να σου πω οτι δεν χρειαζετε ο πολεμος για να καταστραφει το περιβαλλον.....το περιβαλλον κατεστρεφετε καθημερινα απο ολους μας.......απο τις ακλονηστες εκπομπες ρυπων αλλα οχι μονο........με λιγα λογια θελω να σου πω πως δεν φταινε μονο αυτοι αλλα και εμεις..........και πες μου ρε φιλε......αυτοι ειναι ανηθικοι και κοιταν μονο τον κ*λο τους εμεις τη κανουμε για αυτο ????........θα μπορουσαμε να αλλαξουμε την κατασταση .....ειμαστε πλεοψηφια........και οπως ειπε ο αλμπερτ αίσταιν σε μια απο τις ρησεις του : ο κοσμο δεν κινδυνευει απο τον κακο ανθρωπο αλλα κινδυνευει απο αυτον που βλεπει τον κακο και δεν κανει τιποτα (καπως ετσι ηταν δεν το θυμαμε καλα)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 12:42 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #60 στις: 08/07/11, 13:07 »
Μα δεν μιλαω για πολεμους ρε συ... Αυτοι υπαρχουν ετσι κι αλλιως. Μιλαω για την καταστροφη του περιβαλλοντος και πως αυτη γινεται μεσω του καπιταλισμου. Οσο για κρατη και ανεξαρτησια, ποτε δεν υπηρξε αυτο, μην εχεις ψευδαισθησεις. Ολοι ειναι πιονια αλλων, ακομα και η Αμερικη ειναι πιονι στα χερια λιγων κεφαλαιουχων.
Το θεμα ειναι πως εχουν πεισει τον κοσμο με μονοδρομους κτλ και ο κοσμος δεν θελει καν να ακουει οτι ισως θα πρεπει να απολεσει τις συνηθειες που εχει αποκτησει εξαιτιας του καπιταλισμου (πχ υπερκαταναλωτισμος). Και ετσι ο κοσμος, ειναι σαν τα πρεζακια, δεν μπορει να βρει νοημα στη ζωη του χωρις να καταναλωνει με φρενιτηδα, παρολο που ξερει πως την δικη του φρενιτηδα την πληρωνει οχι μονο ο συνανθρωπος του (πχ σε αλλες πιο φτωχες χωρες, αλλα ακομα και εντος της δικης του χωρας) αλλα και το ιδιο το περιβαλλον με πολυ σοβαρες συνεπειες.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 13:13 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #61 στις: 08/07/11, 13:30 »
οκ πες οτι ειπα για το καπιταλισμο.....και παλι εχουμε  μεριδιο ευθυνης και θα μπορουσαμε να ανατρεψουμε την κατασταση....1)και ρε συ δεν σου ειπα οτι καποιο κρατος ειχε ή εχει την πληρη ανεξαρτησια του (ξερω και ξερεις οτι απο πισω παιζουν πολλα αλλα παιχνιδια) αυτο που ειπα ειναι οτι ενα κρατος για να χαρακτηριζεται κρατος πρεπει να εχει την  ανεξαρτησια του (δεν ειπα οτι καποιο κρατος το εχει πετυχει αυτο)........2)τωρα (για το καπιταλισμο σε οτι αφορα τις περιβαλλοντικες καταστροφες)  σε πληροφορω οτι πολλοι ανθρωποι  το εχουν παρει χαμπαρι....αν εχεις ακουσει τους ακτιβιστες που πραγματοποιουν πορειες για να ανατραπει η κατασταση και σου λεω οτι σε εναν βαθμο το πετυχαινουν.....τωρα ο εθισμος καποιον ανθρωπον στη μοδα και στον υπερκαταναλοτισμο ειναι αλλο θεμα (που γενικα εχουμε φυγει λιγο εξω απο το θεμα)...παντως η θεληση του ανθρωπου μπορει να πετυχει πολλα........
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 13:36 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #62 στις: 08/07/11, 13:43 »
Οι ακτιβιστες αποτελουν ενα πολυ μικρο μερος πληθυσμου και δεν μπορουν ολοι να γινουν ακτιβιστες οπως καταλαβαινεις. Και για να αλλαξει νοοτροπια καποιος πρεπει καταρχην να εκπαιδευτει και κατα δευτερον να υπαρχει η δυνατοτητα. Πχ δεν μπορεις εσυ πχ που στην Αμερικη εχεις 2 σπιτια, 4 αμαξια, μισθο 100.000 το χρονο κτλ, να λες στον αγροτη στην Βραζιλια που δεν εχει να φαει και να ζησει την οικογενεια του, οτι τα δεντρα που κοβει στον αμαζονιο ειναι απαραιτητα για την ζωη στον πλανητη. Πρεπει πρωτα να λυσεις τα προβληματα του αγροτη, ωστε να μην χρειαζεται να κοβει δεντρα για να καλιεργησει. Και αυτο δεν γινεται απο ακτιβιστες. Οι ακτιβιστες ειναι οκ αλλα δεν μπορουν να διορθωσουν τετοια προβληματα.
Αυτα λυνονται μονο με οργανωση των μαζων, με παιδεια...
Τεσπα, μην αλλαζουμε topic. Μπορεις αν θες να πιασεις απο την αρχη το θεμα με το ΔΝΤ και να διαβασεις παρα πολλα που ισως δεν γνωριζεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #63 στις: 08/07/11, 13:59 »
σιγουρα δεν θα ξερω πολλα για το θεμα αλλα εγω σου μιλαω για τις περιβαλλοντικες καταστροφες που κανουν οι καπιταλιστες (εκει ειναι που επεμβαινουν οι ακτιβιστες) και οχι για τον  αγροτη (που και αυτος ευθυνετε).....................να σου πω επισης οτι οι ακτιβιστες δεν μπορουμε να γινουμε ολοι αλλα μπορουμε να κατι για το περιβαλλον........αρα και μικρο ποσοστο να ειναι οι ακτιβιστες εμεις θα μπορουμε να αυξησουμε......τωρα σε αυτο που ειπες για την παιδεια εχεις δικιο.....παντως ενα καλο που γινετε στις μερες μας ειναι οτι η ανακυκλωση και γενικα ο οικολογικος τροπος ζωης ειναι μοδα στις μερες μας :up :up :up :up :up :up :up :up :up

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #64 στις: 08/07/11, 14:04 »
Ο αγροτης δεν ευθυνεται οταν δεν εχει περιθωρια να ζησει, να μετακινηθει αλλου, να αποασχοληθει (σαν δουλεια) αλλου κτλ.
καπιταλιστες ειμαστε ολοι οσοι παιρνουμε μερος στο παιχνιδι. Οποτε αν εξαιρεσουμε τπτ βαρεμενους που βρισκονται κρυμενοι σε καμια σπηλια και ζουν με χορτα, ολοι οι υπολοιποι, ειτε δηλωνουμε ΚΚΕ, ειτε φασιστες και παει λεγοντας, θελοντας και μη, ειμαστε καπιταλιστες. Ακομα και οι ακτιβιστες, που αν δεν ηταν καπιταλιστες δεν θα ειχαν καν τα μεσα για να "αντισταθουν" (πχ αν η Greenpeace δεν ηταν και αυτη μερος του καπιταλισμου, δεν θα μπορουσε να εχει δικα της πλοια και να την πεφτει πχ σε πετρελαιο-εξεδρες στην θαλασσα).
Το θεμα ειναι να ζητησουμε ολοι μας να αλλαξει αυτη η κατασταση και αυτο δεν θα το πετυχουν οι λιγοι ακτιβιστες, οι προσκαιρες μοδες που λανσαρουν lifestyle, τα δελτια ειδησεων και βεβαια ουτε οι πολιτικοι (σκοπος τους ειναι να διατηρουν μια κατασταση, οχι να την αλλαζουν).
Εμεις ολοι ειμαστε που πρεπει να αλλαξουμε και να αρχισουμε να απαιτουμε τα αυτονοητα και να παλευουμε για τις απαιτησεις μας, οργανωμενα, με στρατηγικη, μεθοδολογια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #65 στις: 08/07/11, 14:23 »
απο οτι φεναιτε δεν προκειτε να σταματησουμε ;D ..........ο μικρος αγροτης καταστρεφει το περιβαλλον απο τι στιγμη που κοβει το δεντρο (ετσι ειναι οπως και να το κανουμε) και αυτο δεν προκειτε να αλλαξει...........τωρα σε αυτο που ειπες διαφωνω γιατι καπιταλιστης ειναι αυτος που εχει το κεφαλαιο  και οχι αυτος που αγοραζει καποιο αγαθο...αυτος ειναι ο καταναλωτης......και αν οντως οι ακτιβιστες ειναι καπιταλιστες και η greenpeace ειναι και αυτη μερος καπιταλισμου τουλαχιστον ειναι καπιταλιστες για καλο σκοπο (μιλαω για τους ευαισθητοποιημενους γιατι υπαρχουν και δηθεν )

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #66 στις: 08/07/11, 17:09 »
Όλα αυτά σχετίζονται άμεσα με το θέμα της παρούσας συζήτησης; (Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν)  ::)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #67 στις: 08/07/11, 17:35 »
Όλα αυτά σχετίζονται άμεσα με το θέμα της παρούσας συζήτησης; (Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν)  ::)
γίνεται μια ωραία συζήτηση...
ας διαχωριστεί να συνεχιστεί εκεί....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #68 στις: 08/07/11, 17:36 »
Oχι... Για αυτο προτεινα στον φιλο να ριξει μια ματια σε αλλα θεματα με τετοιο περιεχομενο...
Παντως φιλε Κυριακο, εχεις αποψεις χωρις να εχεις ψαξει καποια θεματα ωστε να μπορεις να εχεις αποψη με επιχειρηματα.
Οι αποψεις ειναι θεμιτες και ολοι εχουν απο μια, αλλα καλο ειναι οταν εχουμε μια αποψη για ενα θεμα, να εχουμε ασχοληθει με αυτο λιγο. Αν ειχες ασχοληθει θα καταλαβαινες ισως γιατι ακομα και οι ακτιβιστες ειναι καπιταλιστες.
Δεν στη λεω, απλα σε παρακινω να ψαξεις καποια πραγματα που φαινεται να σε ενδιαφερουν για να αποκτησεις μια πιο κοντινη ματια σε ολα αυτα τα θεματα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #69 στις: 08/07/11, 22:28 »
johnie  σου λεω οτι ξερω  (εστω λιγα) πραματα  για το θεμα......εχω δει αρκετα βιντεακια και εχω ακουσει αρκετες μαρτυριες μεσα απο αυτα..........τωρα ομως δεν μπορω να πιστεψω τις μυθοπλασιες (που αγγιζουν τα ορια της παρανοιας) του καθενα που βγαινει στο internet και λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι.......αν εχεις να μου προτεινεις καποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ site ειμαι προθυμος να το ακουσω......αλλα παντως δεν μου εξηγησες γιατι οποιος αγοραζει καποιο αγαθο γινετε καπιταλιστης (αν καταλαβα κατι λαθος εξηγησε μου....) αυτη την ενεργεια την κανει ο καταναλωτης......η τουλαχιστον πες μου το site που λεει κατι τετοιο ετσι ωστε να ξερω και γω τι γινετε.......
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/11, 14:46 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #70 στις: 09/07/11, 08:51 »
Προφανως οταν λεω να ασχοληθεις, εννοω οχι να δεις απλα videos για την 11/9. Αυτο που πρεπει κυριως να ψαξεις (εφοσων σε ενδιαφερει και κανεις ερωτησεις) ειναι τι ειναι ο καπιταλισμος, πως λειτουργει, ποιους μηχανισμους εχει κτλ.
Θα προσπαθησω να σου εξηγησω προχειρα αυτο που με ρωτας μιας και οπως ειπε και ο Βασιλης ειναι off topic απο την παρουσα συζητηση.
Καπιταλιστης δεν ειναι μονο καποιος που βγαζει χρημα μεσω του συστηματος αυτου. Καπιταλιστης γινεσαι αναγκαστικα θελοντας και μη, εφοσων ζεις και λειτουργεις μεσα σε μια κοινωνια που λειτουργει σε ολους της τους τομεις βαση αυτου του συστηματος. Ετσι, μπορει πχ εσυ να μην εισαι πλουσιος, να μην εχεις επιχειρησεις, εταιριες, εργοστασιο, να μην εισαι εφοπλιστης ουτε τραπεζιτης, αλλα ενας απλος πολιτης σε μια χωρα που δουλευει βαση του καπιταλιστικου συστηματος. Μπορει να διαφωνεις με τις αδικιες που φερνει το συστημα αυτο, να μαχεσαι εναντιον του, να προσφερεις αφιλοκερδως υπηρεσιες, να βοηθας τους συναθρωπους σου κτλ, ΑΛΛΑ για να μπορεις να ζεις μεσα σε μια κοινωνια που λειτουργει καπιταλιστικα, κι εσυ θα εμπλακεις μεσα στα γραναζια της μηχανης, θα γινεις μερος του συστηματος ειτε το θες ειτε οχι. Αυτο σημαινει εμπρακτα, οτι θα εχεις καποια δουλεια που θα εργαζεσαι, θα παιρνεις εναν μισθο και με τα χρηματα αυτα θα μπορεις να αγοραζεις τα προς το ζειν, να πληρωνεις λογαριασμους, να αγοραζεις ισως πραγματα που γουσταρεις (απο ενισχυτες κιθαρας μεχρι cds), να φροντιζεις την υγεια σου, να διασκεδαζεις κοκ. Μπορεις επισης να δανειστεις χρηματα απο καποια τραπεζα ωστε πχ να φτιαξεις (ή αγορασεις) το δικο σου σπιτι για να μην εισαι στο νοικι συνεχεια. Μπορει να παρεις ενα δανειο για να αγορασεις αυτοκινητο, για να κανεις σπουδες εξω κτλ. Με το που παιρνεις μερος στην αλυσιδα αυτου του κυκλου (δουλευω, πληρωνομαι, αγοραζω, δανειζομαι, ξεπληρωνω, συνεχιζω), εχεις ηδη μπει με τα μπουνια εντος του καπιταλιστικου συστηματος. Δουλευεις για καποιον καπιταλιστη, δανειζεσαι χρηματα απο εναν θεσμο-εργαλειο (στην πραγματικοτητα η καρδια του καπιταλισμου) του καπιταλισμου, παιρνεις αμεσα μερος στον κυκλο του χρηματος με αποτελεσμα να βοηθας αθελα σου να διαιωνιζεται το συστημα που ουσιαστικα βασιζεται σε αυτον τον κυκλο για να λειτουργει.
Τα χρηματα που υπαρχουν και κυκλοφορουν και μεσω των οποιων λειτουργεις και ετσι καλεις τον εαυτο σου απλα καταναλωτη, εχουν ολα δημιουργηθει (εκ του μηδενος) μεσω του συστηματος που λες οτι δεν εισαι μερος. Ολοι οι μηχανισμοι διακινησης, δημιουργιας και καταμερισμου χρηματων, λειτουργουν βαση του συστηματος. Οι πολιτικες που εφαρμοζουν οι κυβερνησεις σχεδον σε οποια χωρα και να πας (αν και μιλαμε τωρα για Ελλαδα, ΕΕ και ΗΠΑ κυριως) ακολουθουν κατα γραμμα ολες τις επιταγες του καπιταλισμου και πλεον του νεοφιλελευθερισμου (ακραια μορφη καπιταλισμου).
Καθε φορα που θεωροντας τον εαυτο σου μονο απλο καταναλωτη, αγοραζεις κατι, θυμησου οτι αυτο το κατι φτιαχτηκε απο καποιον καπιταλιστη, μεσω εργατων και υποδομων που εχει στην ιδιοκτησια του. Καθε φορα που μετακινεις χρηματα μεσω τραπεζας, πιστωτικης καρτας κτλ αμεσως παιρνεις μερος στο συστημα, μιας και χρησιμοποιεις τα κατεξοχην εργαλεια του συστηματος (τραπεζες). Αν δε εχεις και καταθεσεις ή αν αυτες τις καταθεσεις τις επενδυεις και καπου, τοτε οχι απλα εισαι ενεργος καπιταλιστης, αλλα εχεις μπει και με τα μπουνια μεσα μεχρι το λαιμο.
Αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι πως λειτουργει ο καπιταλισμος, γιατι εχω την αντυπωση οτι εννοεις καπιταλιστη μονο καποιον που εχει τρελα φραγκα, εργοαστασια, εταιριες κτλ, που ομως ειναι μια εντελως λανθασμενη αποψη, με την ιδια λογικη που δεν ειναι ολοι οσοι ειναι μεσα στην φυλακη δολοφονοι...
Μπορει να μην συμφωνεις με τις αδικιες του συτηματος, μπορει να μην ψηφιζεις κυβερνησεις και πολιτικους που ακολουθουν πολιτικες βασιζομενες στο καπιταλιστικο μοντελο (ασχετα αν καλουν τους εαυτους τους σοσιαλιστες πχ), μπορει ακομα και να εισαι ακτιβιστης, εθελοντης, τρομοκρατης, οτιδηποτε! ΑΛΛΑ απο την στιγμη που παιρνεις μερος στην κυκλοφορια του χρηματος μεσω της αποκτησης του (νομιμως ή παρανομως), της ανταλλαγης του με αγαθα και υπηρεσιες, αναγκαστικα παιρνεις μερος και στο ιδιο το καπιταλιστικο συστημα και γινεσαι μερος αυτου.
Ο καπιταλισμος στηριζεται στον καταναλωτισμο και ακομα και αν εισαι μονο καταναλωτης (που δεν γινεται να καταναλωνεις χωρις να εχεις χρηματα, αλλα λεμε τωρα), χωρις να το θες, χωρις να το ξερεις ισως, εισαι και καπιταλιστης.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #71 στις: 09/07/11, 08:57 »
Ψαξε να βρεις πως δημιουργειται το χρημα, πως κυκλοφορει και πως   εντασσεται στην καθημερινοτητα μας και θα καταλαβεις ολα οσα σου λεω.   Ψαξε για money mechanics πχ, δες αν θες και τα ντοκυμαντερ Zeitgeist,   Zeitegeist II, δες το Capitalism a love story (του Michael Moore). Θα   καταλαβεις εστω και χοντρικα πως λειτουργει ο μηχανισμος του χρηματος   και θα καταλαβεις πως θελοντας και μη, εισαι και εσυ και ο καθε   καταναλωτης ενας κανονικοτατος καπιταλιστης, ασχετα με το αν εσυ   δηλωνεις αναρχικος, ακτιβιστης και εγω δεν ξερω τι αλλο.
Ο μονος   τροπος να μην εισαι καπιταλιστης στις μερες μας, ειναι να πας να βρεις   μια σπηλια και να μενεις εκει μονος σου, να τρως οτι υπαρχει στην φυση,   να μην αγοραζεις τπτ, να μην δεχεσαι καμια υπηρεσια απο κανεναν (μιας   και δεν θα εχεις χρηματα), να μην δουλευεις για κανεναν, να μην εχεις   κανενα καταναλωτικο αγαθο κτλ. Με λιγα λογια πρεπει να εισαι παντελως   αυτονομος και να εχεις αποκοπει απο την υπολοιπη κοινωνια εντελως   (τουλαχιστον οικονομικα) για να μπορεις να καυχιεσαι οτι δεν εισαι   καπιταλιστης.
Μπορει να μην γουσταρεις τον καπιταλισμο, να μην   πιστευεις στην ιδεολογια του, αλλα εφοσων ζεις και λειτουργεις μεσα σε   μια καπιταλιστικη κοινωνια, η αληθεια παραμενεις οτι εισαι και θα εισαι   καπιταλιστης εφοσων η κοινωνια δεν αλλαζει τον τροπο μεσω του οποιου   λειτουργει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #72 στις: 09/07/11, 15:28 »
κατ αρχην θελω να σου πω  οτι καπιταλιστης  ειναι αυτος που στηριζει το εισοδημα του στο ιδιωτικο κεφαλαιο (το ξερεις εξαλλου)......δεν ειπα οτι ειναι μονο αυτος που εχει τα πολλα λεφτα........καπιταλιστης μπορει να ειναι και ο μικροτερος αγροτης του κοσμου επειδη στηριζει το εισοδημα του αποκλειστικα και μονο  στο ΙΔΙΩΚΤΗΤΟ χωραφι του.....και αυτο ισχυει για πολλα αλλα επαγγελματα.....ετσι δουλευει και ο κεφαλαιοκρατης και γενικα η κεφαλαιοκρατια......παντως σε ευχαριστω......για την υπομονη σου και που ασχολειθηκες γενικα γιατι θα μπορουσες να μου πεις τραβα ψαξε παντου και αμα τα βρεις τα βρηκες.......παντως ηταν ωραια αυτα που ειπες.....δεν τα ειχα συνδεσει ετσι......και δεν ειναι παραλογα.......επισης δινουν ΑΚΟΜΑ μια εννοια στον ορο καπιταλιστης

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Νεκρός ο Οσάμα μπιν Λάντεν
« Απάντηση #73 στις: 04/10/11, 22:29 »
εε 10 χρόνια τον κυνηγούσανε. όταν τον έπιαναν δεν θα του τη σφυράγανε εν ψυχρώ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 04:47
από Black_BattleDragon