Αποστολέας Θέμα: Αποψεις για ibanez prestige s series  (Αναγνώστηκε 2501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Αποψεις για ibanez prestige s series
« στις: 04/06/09, 21:23 »
Παιδια γεια χαρα σε ολους.
Εχω σκοπο να αγορασω μια ibanez prestige και συγκεκριμενα την S 5470 TKS.Γουσταρω πολυ που ειναι και στο χρωμα του ξυλου.
Θα ηθελα αν εχει εμπειρια καποιος απο τις s prestige να μου πει την γνωμη του.Γενικα απο μια s που ειχα παλαιοτερα (μοντελο 1998 made in japan) ημουν πολυ ευχαριστημενος.Απογοητευτικα ομως με μια αλλη s που επεσε στα χερια μου προσφατα (made in korea).Μου φανηκε πολυ αρπα κολα κατασκευη και οπως την πηρα μετα απο λιγο την πουλησα.
Το ζητουμενο ειναι αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα οι prestige.Η κατασκευη τους ειναι καλη και γενικα ειναι καλα στημενες?Εχουν διαφορα μιας και ειναι κατασκευη japan (team j. craft)?
Αυτη τη στιγμη εχω την ibanez js 1200 απο τον ιδιο κατασκευαστη (team j. craft) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Βεβαια θα μου πειτε παιζει και το ονομα του satriani εκει οποτε ειναι πιο προσεγμενη η ολη κατασταση.Απλα λογο του οτι εχω ενα κολημα και με την σειρα s λεω να παρω μια ετσι ωστε να εχω και μια δευτερη κιθαρα για λιγο διαφορετικα παιξιματα μιας και θα αλλαξω τους μαγνητες ουτως η αλλως γιατι εχω καβατζα (dimarzio surer distortion και paf pro) που μου αρεσουν απο αλλη κιθαρα για να εχω λιγο διαφορετικο ηχο.
Παιδια καθε γνωμη θα με βοηθησει.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/09, 14:21 από DIMIS75 »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αποψεις για ibanez prestige s series
« Απάντηση #1 στις: 05/06/09, 01:13 »
Γενικα δεν τις πολυγουσταρω τις ibanez...
Αλλα η μονη σειρα που πραγματικα μου αρεσει (και κατασκευαστικα και ηχητικα) ειναι η s.
Το πλεονεκτημα τους ειναι πως προκειται για all around οργανα. Μειονεκτημα? Επειδη ειναι all around δεν εχουν μια συγκεκριμενη ταυτοτητα στον ηχο τους.
To οτι ειναι prestige σου εγγυαται καλυτερο ελεγχο για ατελειες απο το εργοστασιο και βεβαια πιο προσεγμενο φτιαξιμο και υλικα.
Η συγκεκριμενη εχει ωραια specs (φανταζομαι τη θελεις για μια all around χρηση)και ξεκουρδιζει δυσκολα!
Αν παντως τη θες λογω μαονιου, θα εχει τον ογκο (το μπρατσο εχει και walnut (καρυδιά) πραγμα που προσθετει ογκο) αλλα καλυτερα να κοιταγες και προς schecter μερια και ειδικοτερα αυτη   http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_stiletto_classic_mag.htm
Εν κατακλειδι πιστευω πως η κιθαρα αν και καλο οργανο με αυτα που σου προσφερει εγω θα την επαιρνα με κανα χιλιαρικο το πολυ...


Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποψεις για ibanez prestige s series
« Απάντηση #2 στις: 06/06/09, 23:42 »
Εχω την εν λογω κιθαρα στο χρωμα του ξυλου ( 5470 ) ... και την πουλαω κιολας - ασχετο!! Με εχει βολεψει και δεν εχω παραπονο...οντως all around οργανο....


Ευχομαι να την αποκτησεις..

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αποψεις για ibanez prestige s series
« Απάντηση #3 στις: 06/06/09, 23:51 »
Φιλε GeorgeLynch αν θελεις πες λιγα πραγματα για το οργανο.Οχι specs αυτα τα ξερω.Απλα τι λεει απο θεμα κατασκευης απο θεμα ηχου και γενικα τι αισθηση δινει στο παιξιμο.
Αν θελεις πες και ποσο την δινεις και αν ειναι δυνατο στειλε και καμια φωτο.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποψεις για ibanez prestige s series
« Απάντηση #4 στις: 07/06/09, 00:06 »
εχεις π.μ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 18:30
από Ammon Jerro
8 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
11 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 18:40
από PlasmaPool
1 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 13:37
από themos
0 Απαντήσεις
1620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/10, 15:01
από apple32
7 Απαντήσεις
3222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 21:05
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 12:59
από bathan
5 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/16, 14:40
από Μelexdy
2 Απαντήσεις
7270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/17, 20:22
από Shadow_Explorer