Ψηφοφορία

Θα αγοραζατε μεταχειρισμενο μουσικο οργανο

Ναι
37 (86%)
Οχι
6 (14%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 43

Η ψηφοφορία έληξε: 13/06/08, 20:39

Αποστολέας Θέμα: Θα αγοραζατε μεταχειρισμενο μουσικο οργανο  (Αναγνώστηκε 8653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Παρατηρω πως με 800 ως 1000 ευρω μπορει καποις να αγορασει πραγματικα καλα μουσικα οργανα τα οποια θα ειναι ομως μεταχειρισμενα
Αξιζει καποιος να διακινδυνευσει την αγορα ενος τετοιου οργανου η να επενδυσει τα λεφτα του σε πιο σιγουρες αλλα λιγοτερο καλες λυσεις

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
800 με 1000€ για μεταχειρισμένο?? ? ?? Τι μουσικό όργανο? ?? Λίγο υπερβολή δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Σε καμια περιπτωση δεν θα το εκανα ουτε για οργανο που αξιζει 50 ευρω,εκτος και αν προκειται για τρελλη ευκαιρια απο ανθρωπο που ξερω και εμπιστευομαι τον τροπο που του εχει φερθει και παλι με δυσκολια.
Το μονο μεταχειρισμενο πραγμα που εχω αγορασει, ειναι μια πεταλιερα και μαλιστα απο αγγελια εδω στο κιθαρα η οποια ηταν σε πολυ καλη τιμη και σαν καινουρια-μου εκατσε δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Όλο καινοφανείς θεωρίες είναι τελικά το kithara....  ::)

Τα περισσότερα μουσικά όργανα έχουν διάρκεια ζωής από αρκετά χρόνια έως... αρκετές δεκαετίες. Τα "αναλώσιμα" στα μουσικά όργανα (π.χ. τάστα στα έγχορδα) μπορούν να διορθωθούν/αντικατασταθούν. Ειδικά στις ηλεκτρικές κιθάρες/μπάσσα, οι βελτιώσεις είναι άλλωστε κοινός τόπος. Τώρα βέβαια αν κάποιος είναι άσχετος, ας ζητήσει τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει, ή ας φροντίσει να μάθει, έτσι ώστε να μην τον πιάσουν κότσο.  ;)

Ας αφήσουμε κατά μέρος τα vintage και συλλεκτικά γενικά όργανα, όπου η τιμή δεν συμβαδίζει με την αντικειμενική αξία. Για τα υπόλοιπα, συχνά μπορείς να βρεις κάτι που, στην ουσία, δεν είναι περισσότερο "μεταχειρισμένο" από κάποιο που είναι κρεμασμένο στο μουσικομάγαζο για 1 χρόνο...  ::)

Τώρα, για 800-1000 ευρώ, λογικά θα έπρεπε να μπορείς να αγοράσεις (για παράδειγμα) μια κιθάρα 2 ετών που καινούργια κοστίζει 1300-1600 ευρώ, ανάλογα πάντοτε με την κατάσταση, τυχόν ζημιές, βελτιώσεις, κλπ.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
παραδειγμα
καινουργια παιρνω αυτην http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m1000fmstbk_egitarre.htm
μεταχειρισμενη παιρνω αυτην http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_ii_vbk_usa.htm
 με 800 1000 ευρω
τι αξιζει?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
παραδειγμα
καινουργια παιρνω αυτην http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m1000fmstbk_egitarre.htm
μεταχειρισμενη παιρνω αυτην http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_ii_vbk_usa.htm
 με 800 1000 ευρω
τι αξιζει?


Αυτή που βγάζει τον ήχο που πρέπει να βγάζει.Ποιά είναι η κατάσταση της 2ης?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
δεν το συζηταω
προσοπικη μου αποψη ειναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ
πολλες φορες μπορεις να ανασυρεις θησαυρους σε τιμες κατω του κοστους...
Γιατι να πληρωσω 10 φορες την αξια ενος οργανου (γιατι τοσο ειναι το κοστολογιο στος καινουριες)
ενω μπορω να βρω καποιον που το εχει , το βαρεθηκε, και ειναι προθυμος να το σκοτωσει κανονικα?

Τα μεταχειρισμενα τα σπανε
ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ...
για να μην πιαστεις κοροιδο...
 αν ψαχτεις μπορει να βγεις κερδισμενος...
και το καλο ειναι οτι σε σωστη συναλλαγη εχεις 2 πλευρες ικανοποιημενες
και τον πωλητη και τον αγοραστη
στις καινουριες εχεις 1 πλευρα
την εταιρια....

Ξαναλεω αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Αν είχα τη δυνατότητα να το δοκιμάσω σίγουρα. πχ από κάποιο γνωστό.

Τώρα σε μια bolt on κιθάρα δεν υπάρχει και τίποτα μου να μην αντικαθίσταται, από την άλλη αν εξερέσεις μια parker ή μια musicman, σαν tele-player, δεν υπάρχουν και πολλές κιθάρες που θέλω και κοστίζουν πάνω από 1000.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεταχειρισμενη θα επερνα μονο την Charvel του Van Halen που κανει γυρο στα 1800 ευρω,ισως και μια Gibson LP
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ θα αγόραζα μεταχειρισμένο. Ομως η φθορά του να είναι τέτοια που να με χαλάει λιγότερο απο τα παραπάνω χρήματα που θα έδινα να το πάρω καινούριο. Δηλαδή σε μια καλή τιμή γιατί όχι...?

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
εχω παρει μεταχειρισμενη κιθαρα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος και απο ηχο και απο την κατασταση της.μαλιστα οταν χρειαστηκε να συγκεντρωσω καποιο ποσο χρηματων λογω αναγκης η κιθαρα μου εφερε πισω τα εξοδα αγορας της..αγοραστηκε μεσω φωτογραφιας και δεν ειχα τη δυνατοτητα να τη δοκιμασω..τι να πω..μου κατσε? δεν ειμαι μιζερος?

εξαρταται τι ζητα ο καθενας..εχουμε δει κατα καιρους ατομα να θελουν να αγορασουν πραγματα αθικτα σε τιμη...δωρεαν..δε ξερω ισως να ειμαι και παραλογος εγω...

εσυ παντως δεν εισαι ενας απο αυτους , ε? :)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εχω αγοράσει πολλά πράγματα (και μια κιθάρα) από το kithara.gr και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος 99% σε
σχέσει με τα χρήματα που έδωσα. (και όλα αυτά μονό από φωτογραφίες).
Βέβαια μιλάω για μικρά ποσά έως και 200€ το πολύ. Δεν νομίζω να έδινα 1000€ για μεταχειρισμένη κιθάρα!!! Θα προτιμούσα
μια καινούργια και ας ήταν "κατώτερο" μοντέλο. Άλλωστε με αυτά τα χρήματα παίρνεις πάρα πολλά και καλά όργωνα!!
Θέλει πάντως προσοχή, υπομονή και ψάξιμο το άθλημα αυτό.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω εχω αγορασει πολλες φορες μεταχειρισμενο μουσικο οργανο, απο παμφθηνα μεχρι αρκετα ακριβα, μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει ουτε μια φορα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Σε οποιαδήποτε περίπτωση ανεξαρτήτως ποσού θα αγόραζα μεταχειρισμένο όργανο ή οτιδήποτε άλλο αρκεί να κοιτάμε χρονιά παραγωγής, χρόνια αγοράς και εννοείται την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του οργάνου πάνω απ'όλα...

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
εννοειται οτι θα αγοραζα μεταχειρισμενο οργανο κι ας ειχα τα λεφτα για καινουριο...οπως και εχω κανει σε ολες τις κιθαρες που ειχα και εχω εκτος απο μια-δυο τις οποιες δεν τις  εβρισκα απο δευτερο χερι και τις πηρα καινουριες....

το ιδιο και με καποιους ενισχυτες...δεν αντιμετωπισα ποτε καποιο προβλημα και μαλιστα τα περισσοτερα οργανα ηταν του κουτιου...μην τρελαινεστε οπως εμεις προσεχουμε τα οργανα μας ετσι και καποιοι αλλοι δεν ειμαστε μονο εμεις...

προσφατα αγορασα μια gibson lespaul custom 1800-1900 ευρο περιπου και η κιθαρα ειναι του 83...παρολο που εχει χτυπηματα και γρατζουνιες και αλλα διαφορα ακουγεται τελεια και δεν το εχω μετανιωσει ουτε στιγμη...και τα 2800 να ειχα που στοιχιζει μια καινουρια παλι μεταχειρισμενη θα εψαχνα πρωτα...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ε βάλε και καμιά φώτο τώρα που το'πες.... :P

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
εχω αγορασει μια μτχ κιθαρα απο εδω ..
ειμαι ενθουσιασμενος .
βεβαια, εδω, εχεις την δυνατότητα να παιξεις να δοκιμασεις και να αποφασισεις ..
δε ξερω αν θα αγοραζα ενα οργανο που δε το εχω παιξει πριν .. ειτε καινουριο ειτε μτχ ..
Μάλλον όχι, αλλα εξαρταται και απο τη περιπτωση ..

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ

Όλο καινοφανείς θεωρίες είναι τελικά το kithara....  ::)

Τα περισσότερα μουσικά όργανα έχουν διάρκεια ζωής από αρκετά χρόνια έως... αρκετές δεκαετίες. Τα "αναλώσιμα" στα μουσικά όργανα (π.χ. τάστα στα έγχορδα) μπορούν να διορθωθούν/αντικατασταθούν. Ειδικά στις ηλεκτρικές κιθάρες/μπάσσα, οι βελτιώσεις είναι άλλωστε κοινός τόπος. Τώρα βέβαια αν κάποιος είναι άσχετος, ας ζητήσει τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει, ή ας φροντίσει να μάθει, έτσι ώστε να μην τον πιάσουν κότσο.  ;)

Ας αφήσουμε κατά μέρος τα vintage και συλλεκτικά γενικά όργανα, όπου η τιμή δεν συμβαδίζει με την αντικειμενική αξία. Για τα υπόλοιπα, συχνά μπορείς να βρεις κάτι που, στην ουσία, δεν είναι περισσότερο "μεταχειρισμένο" από κάποιο που είναι κρεμασμένο στο μουσικομάγαζο για 1 χρόνο...  ::)

Τώρα, για 800-1000 ευρώ, λογικά θα έπρεπε να μπορείς να αγοράσεις (για παράδειγμα) μια κιθάρα 2 ετών που καινούργια κοστίζει 1300-1600 ευρώ, ανάλογα πάντοτε με την κατάσταση, τυχόν ζημιές, βελτιώσεις, κλπ.


Καινοφανεις θεωριες ειναι οτι δεν γουσταρω να αγορασω την μεταχειρισμενη κιθαρα καποιου αλλου;
Γουστο μου ειναι να μην το θελω και δεν επιβαλλω σε καποιον αλλο να συμφωνησει.
Για το τι κανω εγω λεω,αυτο αλλοστε ρωτησε και ο αρχικος.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καινοφανεις θεωριες ειναι οτι δεν γουσταρω να αγορασω την μεταχειρισμενη κιθαρα καποιου αλλου;
Γουστο μου ειναι να μην το θελω και δεν επιβαλλω σε καποιον αλλο να συμφωνησει.
Για το τι κανω εγω λεω,αυτο αλλοστε ρωτησε και ο αρχικος.

Καλά, καλά... χαλάρωσε και φέρε τη μύγα πίσω  :D :D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Καινοφανεις θεωριες ειναι οτι δεν γουσταρω να αγορασω την μεταχειρισμενη κιθαρα καποιου αλλου;
Γουστο μου ειναι να μην το θελω και δεν επιβαλλω σε καποιον αλλο να συμφωνησει.
Για το τι κανω εγω λεω,αυτο αλλοστε ρωτησε και ο αρχικος.

Καλά, καλά... χαλάρωσε και φέρε τη μύγα πίσω  :D :D
Μα σε ποιον να φανταστω οτι αναφερεσαι,οταν ο μονος που εχει γραψει σχολιο αρνητικο για τα μεταχειρισμενα κατω απο τον αρχικο ειμαι εγω;Τι μυγες και τριχες κατσαρες;

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
έχω 16 κιθάρες και οι 10 είναι μεταχειρισμένες.....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
έχω 16 κιθάρες και οι 10 είναι μεταχειρισμένες.....

...Και τι κιθάρες!!!   :D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Θα αγοραζατε μεταχειρισμενο μουσικο οργανο
« Απάντηση #22 στις: 04/06/08, 21:17 »
Eυελπιστώ να πάρω και μια Rickenbecker..... και μια 335 (αν δεν μου δώσει ο πατέρας μου την δική του που δεν με αφήνει ούτε να την ακουμπήσω είναι μοντέλο 1967 -ηλικία μου).

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εξαρτάται.Κυρίως από την τιμή.Μέχρι 200 ευρώ θα ρίσκαρα να δώσω.Δεύτερον από το όργανο και κατά πόσο μπορείς να το ελέγξεις.Δηλ ένα ακουστικό μπορείς να το ελέγξεις πιο εύκολα από ένα ηλεκτρικό.Και πόσο καλά γνωρίζεις ώστε να το δεις πρώτα και να αποφασίσεις αν είναι εντάξει ή έχει κάποιο ελάττωμα.Εγώ αγόρασα ένα μπάσο μεταχειρισμένο από εδώ το Washburn XB-100 πριν δύο χρόνια για 100 ευρώ και το θεωρώ μια τέλεια αγορά ! Στην τύχη.Άπλά ήθελα μπάσο.Όπως τώρα θέλω synth και ενώ θα μου έλυνε τα χέρια η αγορά ενός μεταχειρισμένου (και είναι πειρασμός) δεν θα το τολμήσω γιατί ειδικά ένα τέτοιο όργανο είναι δύσκολο να το ελέγξεις αν είναι ΟΚ και αν αξίζει τα λεφτά του ή προσπαθούν να σε πιάσουν κορόιδο.Και η αλήθεια είναι πως αρκετές αγγελίες (γενικά) μου φαίνονται ύποπτες.Τα "ολοκαίνουρια" , "δύο μηνών" ή κάποιοι που το έχουν κάνει επάγγελμα.Δεν ξέρω , πείτε με καχύποπτο.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Nαι..βεβαια!Εχω ηδη αγορασει ενα μπασο μεταχειρισμενο.Το μπασο που εχω τωρα.Ενα fender jazzbass japan.Τελικα αποδειχτηκε η καλυτερη αγορα που εχω κανει μεχρι τωρα!Επισης το '97 αγορασα εναν 25αρη ενισχυτη fender κιθαρας απο εναν μπουζουκτζη για 50.000δρχ..και τον εχω ακομα και λειτουργει μια χαρα!(ασχετα οτι συνδεω το μπασο και βαζω το overdrive μερικες φορες ;D )

Να ναι καλα ο φιλτατος Καρχαριας! 8)
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
13383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
7 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 13:31
από Rosstrobon
10 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
0 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:26
από staley 28
3 Απαντήσεις
14702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/13, 17:02
από modfori
4 Απαντήσεις
33976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/14, 15:42
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
2245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
3 Απαντήσεις
6740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/16, 21:44
από mixanobios
4 Απαντήσεις
16324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved