Αποστολέας Θέμα: Τζιμης..  (Αναγνώστηκε 12703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #25 στις: 05/02/09, 19:40 »
Όσο για την ποιότητα της δουλειάς του, εντάξει μην τρελαθούμε. Αν ο Οικονομάκης βλέπει ένα σώμα κιθάρας σαν έργο τέχνης και το πουλάει 1000-1500 (και μιλάμε για strat με φυσιολογικά ξύλα και βαφή) ο Warmoth τι πρέπει να χρεώνει για τα πλουμιστά κελεμπέκια? 3-4000?????
Είναι λίγο αγαθό να συγκρίνεις τα προκάτ σώματα της warmoth με ένα σώμα το οποίο φέρνεις στα μέτρα που θες ΕΣΥ....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #26 στις: 05/02/09, 21:05 »
Ναι αλλά πόσα σώματα έχεις δει στο site του Οικονομάκη που να είναι ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ διαφορετικά από τα original??? Ακόμα και οι βαφές του εντελώς συνηθισμένες είναι. Μην τρελαθούμε, καλός είναι αλλά μην τον θεοποιούμε κιόλα...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #27 στις: 05/02/09, 21:58 »
Στον τζίμμι είχα παει μια φορά πριν κάμποσα -αρκετά δηλαδή :P- χρόνια, μια Les Paul που έπαιζα τότε και ήθελα να κάνω ένα μινι μονταρισματάκι.
Εντάξει.. ΟΚ δουλειά έκανε, αυτό που του ζήτησα, αλλά γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη, έχω την εντύπωση ότι και αλλού να την πήγαινα δε θα υπήρχε μεγάλη διαφορά. Πράγμα που σημαίνει ότι αν χρεώνει πάνω από το συνηθισμένο (εγώ βέβαια δε θυμάμαι καθόλου τι είχα πληρώσει τότε), υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές..  ;)
Τώρα για χαρακτήρα που λέτε, εγώ δε πολυδίνω σημασία σε αυτά, ας μου κάνει τη δουλειά που του ζητάω και ας είναι όπως θέλει ο χαρακτήρας του.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #28 στις: 05/02/09, 22:16 »
Ναι αλλά πόσα σώματα έχεις δει στο site του Οικονομάκη που να είναι ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ διαφορετικά από τα original??? Ακόμα και οι βαφές του εντελώς συνηθισμένες είναι. Μην τρελαθούμε, καλός είναι αλλά μην τον θεοποιούμε κιόλα...

Kαταρχάς μου έχει πει πολλάκις, οτι δεν θεωρεί τον εαυτό του βαφέα, και κάνει τα απαραίτητα. ΑΠο κει και πέρα, το αν τα σώματα που ζητάνε οι πελάτες δεν είναι ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ διαφορετικά απο τα αυθεντικά, δεν έχει να κάνει με την ικανότητά του ως μάστορας, όσο με τις απαιτήσεις των πελατών. Το γεγονός οτι ξεκινάει τα σώματα απο το 0 και τα φτιάχνει ακριβώς στις απαιτήσεις του πελάτη, με τη δυνατότητα να παρακολουθείς απο κοντά την εξέλιξη του οργάνου είναι κάτι το οποίο καμία warmoth δε μπορεί να το κάνει.

Ας το πάρουμε απο την αρχή. Και για μένα ο Οικονομάκης είναι η πρώτη επιλογή. Ανάλογα με τη φύση της εργασίας που έχω να κάνω και την επιτακτικότητά της, κάνω τις επιλογές μου. Αλλα κατάλαβε κάτι. Το οτι υπάρχει λίστα αναμονής μέχρι το Πάσχα έχει να κάνει με τα εξής:
-Είναι καλός μάστορας και το λέω απο προσωπική εμπειρία, και τον επιλέγουνε πολλοί
-Είναι δάσκαλος και κάποιες απο τις ώρες του τις αφιερώνει εκεί
-Είναι κατασκευαστής οργάνων και κάποιο χρόνο τον αφιερώνει εκεί.
-Είναι οικογενειάρχης, και δεν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι
-Το κυριώτερο. Είναι επαγγελματίας, και δεν πρόκειται ούτε να δώσει τη σειρά κάποιου άλλου, ούτε να παραλάβει οτ όργανό σου και να το κρατάει μέχρι να έρθει η σειρά σου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #29 στις: 06/02/09, 02:36 »
Kαταρχας δεν μου φανηκε ουτε μια στιγμη "καπως" ο Οικονομακης. Οσες φορες πηγα ηταν πολυ εξυπηρετικος και μαλιστα πηγα σε ωρες που ειχε δουλεια και δεν διστασε να κανει ενα διαλλειμα για να μου δωσει συμβουλες και να ασχοληθει με την περιπτωση μου. Οταν ηταν να αργησει η δουλεια που του ανεθετα μου το δηλωνε παντα και επισης παντα επεφτε μεσα στην ημερομηνια που υποσχοταν οτι θα ολοκληρωνε την εκαστοτε εργασια. Δεν εχω κανενα παραπονο απο τιν Πανο και νομιζω για μενα ειναι τοπ. Ο μονος λογος που δεν  μπορω να τον επισκεφθω τωρα ειναι καθαρα οτι δεν εχει χρονο και το σεβομαι. + Οτι χρειαζομαι την κιθαρα συντομα και ελπιζω σε εβδομαδιαια επιστροφη.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #30 στις: 06/02/09, 04:35 »
@Guitarero

Έγινα πελάτης του Οικονομάκη κατόπιν παροτρύνσεως από παιδιά του kithara και αφότου απηύδησα με τον προηγούμενο δήθεν (και πολύ γνωστό) τεχνικό που απλά έπαιρνε τα λεφτά μου λέγοντας μου μπούρδες για όλα αυτά που και καλά έκανε.
 
Ο Οικονομάκης είναι επαγγελματίας από αυτούς που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και κατ εμέ, (αλλά και πολλούς άλλους) δε χρεώνει ούτε λεπτό παραπάνω από αυτό που αξίζει η δουλειά του.
Δεν είναι ο τύπος που θα προσπαθήσει να σε πείσει να κάνεις το ένα και το άλλο στην κιθάρα σου. (Στον προηγούμενο "τεχνικό" μου, μου είχαν αλλάξει 5θέσιο γιατί ήταν χαλασμένος, εγώ για κάποιο λόγο τον κράτησα και λίγο αργότερα που ασχολήθηκα με κολλήσεις κλπ διαπίστωσα ότι ο χαλασμένος μου πενταθέσιο δούλευε κανονικότατα).
Απλά σου λέει τι γνώμη του και από κει και πέρα κάνει ότι του πεις εσύ.

Είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι προσωπικά για βαριές δουλειές που έχουν να κάνουν με ξύλα, routing τάστα κλπ... απλά ΞΕΡΕΙ!

Όσο για τις κιθάρες που φτιάχνει ο ίδιος συγκριτικά με τη warmoth... δεν είναι λογικό η warmoth λόγω ποσότητας παραγγελιών να έχει πολύ μικρότερο κόστος πρώτων υλών αλλά και κατασκευής ανά κιθάρα?
Τα σώματα, σαν σχήμα είναι όσο ασυνήθιστα ζητήσουν οι πελάτες του. Δως του ένα σχέδιο και θα στο φτιάξει.
Όσο για τις βαφές... δεν ξέρω αν ξέρεις πόσο δύσκολο και πόσο χρονοβόρο είναι να βάψεις επαγγελματικά ένα όργανο, ώστε να μη φύγει το βερνίκι στο πρώτο χτυπηματάκι.
Το γεγονός ότι είναι τουλάχιστον ισάξιες με αυτές των μεγάλων εταιριών, εμένα μου φτάνει (και δεν γνωρίζω κανέναν άλλο που να μπορεί να το κάνει)
Τέλος, ο άνθρωπος δε σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να φτιάξεις κιθάρα σε αυτόν, μπορείς να πάρεις τα parts σου από όοοοπου θες και να του τα πας να στα συναρμολογήσει.

Δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να τον διαφημίσω δε το χρειάζεται κιόλας, απλά είμαι οπαδός του "το σωστό να λέγεται".

Για την ιστορία, πήγα την ακριβή κιθάρα μου που μετά από οριζόντια πτώση ενός σχεδόν μέτρου  :'(  απέκτησε δύο τριχοειδείς ρωγμούλες (Μόνο ???) εκατέρωθεν του neck joint στο σώμα.
Την πήγα πανικοβλημένος στον "Γιατρό" και αφού την εξέτασε μου είπε:

"Κατ εμέ, δε χρειάζεται να τη φτιάξεις γιατί η ρωγμή είναι μόνο στη βαφή και δεν έχει νόημα... θα σου στοιχίσει ένα σωρό λεφτά χωρίς λόγο"
"Αν δεις ότι μεγαλώνουν, φέρτη μου και θα στην κάνω σαν καινούρια"

Απλά αναρωτηθείτε τι θα έλεγε κάποιος άλλος στη θέση του...

Όσο για τους κακόπιστους που θεωρούν ότι δε θα μπορούσε να τη φτιάξει, απλά κάντε μια βόλτα στο site του, στην κατηγορία σπασίματα  ;)

Υ.Γ. Οι ρωγμές δεν προχώρησαν  ;D

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #31 στις: 06/02/09, 04:45 »
πηγα στον Jimmy, οχι για σεταρισμα, για να αλλαξω το ποτεσιομετρο του Tone  που μου χαλασε, μου τον προτειναν τα παλικαρια στον Τριμη που πουλανε τις Ibanez και μ λενε οτι και αυτοι στον jimmy πανε τις κιθαρεσ για βλαβες/σεταρισμα, μου αλλαξε ποτεσιομετρο, και μαζι του ζητησα και σεταρισμα, 45e σεταρισμα + 20e ποτεσιομετρο (λιγο κλεφτακος στην εργασια?).

20 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟΥ??? ή το ποτενσιόμετρο ήταν χρυσό ή ο τύπος προσπαθούσε να το κολλήσει με UHU και του πήρε όλη τη μέρα.

Την άλλη φορά φέρτη σε μένα... θα στο κάνω τσάμπα και θα παίζει κιόλας  :P

Γενικά... άποψή μου... μην ακούς τι λέει ο Τρίμης και ο κάθε μαγαζάτορας. Είναι πολύ λογικό να σε στείλει ο Χ στον Ψ αν είναι φίλοι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #32 στις: 06/02/09, 08:55 »
Εντάξει εντάξει με πείσατε! :P :P :P

Παρ'όλα αυτά, έτσι ρε παιδί μου for the sake of the argument, αν κρίνουμε από τις φωτογραφίες η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει από τον Οικονομάκη strat.Ειλικρινά, ποιος ο λόγος να δώσεις 1000-1500 ευρώ για σώμα (και για ποια μέτρα μιλάμε ρε παιδιά να στο φέρει, πόσους ξέρετε στην Ελλάδα που έχουν ψαχτεί σε βαθμό που να θέλουν το cutaway στα 4,6cm και όχι στα 4,5??? Μην τρελαθούμε κιόλας. Ούτε το να τη βλέπεις να φτιάχνεται δικαιολογεί τόσα παραπάνω λεφτά).

Στην πράξη αυτό που πληρώνεις είναι ότι τα όργανα είναι χειροποίητα ακριβώς γιατί είναι εργαστήριο και όχι εργοστάσιο. Αλλά ξεκολλήστε και λίγο, χειροποίητο δε σημαίνει ντε και καλά πιο φροντισμένο. Απλά, από τη στιγμή που γέρασε ο Καγμάκης και αποσύρθηκαν σιγά σιγά και δυο τρεις άλλοι από την αγορά, ο Οικονομάκης είναι πρακτικά ο μόνος "χειροποίητος" στην ελληνική αγορά και ζητάει ότι γουστάρει.

Όσο για τα service, έχω την εντύπωση πως είναι τσιμπημένος και αυτό δε δικαιολογείται από το ότι έχει και εργαστήριο. Υπάρχουν πολύ καλοί μάστορες που χρεώνουν πιο λίγα και δουλεύουν πιο γρήγορα. Αν κάποιος γουστάρει να πληρώνει πιο πολλά και να περιμένει δικό του θέμα :o. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πάψουμε να τα βλέπουμε γηπεδικά τα πράγματα (σε οποιοδήποτε τομέα). Δεν μπορεί να είμαστε κολλημένοι "Παναθηναικέ θεέ είσαι η μόνη ομάδα" (ΠΑΟ είμαι, απλά το λέω για να μη με πείτε γαύρο προβοκάτορα) και ο ΠΑΟ να βγάζει λεφτά από την προσκόλλησή μας. Εντάξει καλός είναι, αλλά σαν Α.Ε. δικαιολογεί τα λεφτά που του ακουμπάμε σαν πελάτες??? 

Αυτά και με το μπαρδόν αν σας κούρασα!

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τζιμης..
« Απάντηση #33 στις: 06/02/09, 16:41 »
Χμμμμ όταν έχει στο site 11 κιθάρες εκ των οποίων μόνο οι 2 είναι strat, πώς συμπεραίνεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει στρατ?

Προφανώς και πληρώνεις το χειροποίητο, κανείς δεν είπε το αντίθετο... το λες σαν να είναι παράλογο.

Επιλογή του καθενός είναι να αγοράσει ότι θέλει.

Στην ίδια λογική θα σου πω εγώ ότι στη Fender τη Gibson κλπ πληρώνεις το Logo του headstock.

Επίσης, άποψή μου, είναι ότι όλοι όσοι έχουν παραγγείλει τέτοια κιθάρα από τον Οικονομάκη έχουν ψαχτεί ώστε να ξέρουν ακριβώς ακριβώς τι θέλουν ακόμα τα το ένα χιλιοστό στο cutaway.

O Οικονομάκης δε ζητάει ότι γουστάρει, απλά κοστολογεί το χρόνο του και την ποιότητα που σου προσφέρει, έχεις πάντα την επιλογή να μην πας εκεί.

Επίσης, ο "τυπικός" τεχνικός, σου κάνει setup σε μία μέρα... ο Οικονομάκης σου κάνει σε 3, καθώς θέλει να δει πως θα συμπεριφερθούν τα ξύλα στις νέες χορδές το nut κλπ κλπ.

Και δεν είναι οπαδική λογική.

Απλά πήγα εκεί... είδα... και πείστηκα.

Και να σου πω και ένα τελευταίο περιστατικό.

-Προηγούμενος τεχνικός: Θες να αλλάξεις μόνος σου ποτενσιόμετρα? είναι πολύ δύσκολο μπορεί να κάψεις τους μαγνήτες άσε θα στα αλλάξω εγώ και δε θα σου χρεώσω τοποθέτηση (αποτέλεσμα? μου πήρε μόνο 20 ευρώ)

-Οικονομάκης: Αφού μπορείς να κάνεις εσύ τις κολλήσεις στους μαγνήτες σου, κάντο, θα γλιτώσεις σε σένα λεφτά και σε μένα χρόνο.

Τσιμπημένος ή όχι, εγώ δεν πάω αλλού... για κανένα λόγο  ;D


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/06, 22:58
από super_freak_me
0 Απαντήσεις
1842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 13:44
από Arg0
4 Απαντήσεις
1328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/23, 11:51
από Βραζίλης