Αποστολέας Θέμα: AYTOKTONIA  (Αναγνώστηκε 77957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #50 στις: 20/06/03, 01:28 »
Παράθεση
Καθετι που κανουμε εχει συνεπειες οχι μονο σε μας αλλα και στους αλλους.Για μας μπορουμε να επιλεξουμε εχουμε το δικαιωμα αλλα για τους αλλους οχι καθως δεν μπορουμε να ξερουμε ποιες ακριβως θα ειναι οι συνεπειες στους αλλους αφου καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα απο τους αλλους και μπορει να αντιδρα διαφορετικα ακομα και καθε φορα που του συμβαινει κατι παρομοια ακριβως επειδη ολα αλλαζουν και ποτε τιποτα δεν μπορει να ειναι απολυτως ομοιο ακομα κι αν ετσι φαινεται(π.χ. μπορει να αλλαζει ο ψυχισμος του ανθρωπου).

διαφωνώ και συμφωνώ ταυτόχρονα. ναι δε ξέρουμε πως θα αντιδράσουν οι άλλοι και ναι η αυτοκτονία είναι ακραίο μέσο.
Όχι δεν είναι ο λόγος που θα με κράταγε από την αυτοκτονία το να μη πληγώσω τους άλλους. στη συγκεκριμένη φάση το τελευταίο που θα με ένοιαζε θα ήταν αυτό πιστεύω. Ούτε για τίποτα άλλο στη ζωή μου.  Υπάρχουν μερικές αποφάσεις που αφορούν εσένα και μόνο.... μερικά πράγματα στο κόσμο είναι πολύ δύσκολα και πολύπλοκα να τα συζητάμε, γιατί δε ξέρουμε τίποτα για αυτά. αν έρθει εδώ κάποιος που ήταν στο χείλος της αυτοκτονίας και μου μιλήσει τότε ναι θα πιστεύω ότι έχει έγκυρη γνώμη. οι άλλες γνώμες μου φαίνονται και συγνώμη για την έκφραση λίγο "κλασσικές", από άτομα που δεν ξέρουν για τη συγκεκριμένη ψυχολογική κατάσταση και μιλάνε με τα μέτρα και τα σταθμά ανθρώπου άλλης ψυχοσύνθεσης... σα να μιλάς για ποδόσφαιρο, χωρίς να έχεις δεί μπάλλα αλλα απλά έχεις ακούσει κάτι...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #51 στις: 23/07/03, 11:43 »
"Η αυτοκτονία είναι το μεγαλύτερο φιλοσοφικό ερώτημα είναι η στιγμή που αποφασίζεις αν η ζωή αξίζει ή όχι τον κόπο να τη ζήσεις"


ΑΛΜΠΕΡ ΚΑΜΙ

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #52 στις: 23/07/03, 18:08 »
Σε αυτόν τον κόσμο ζείς για δυο πράγματα.Για εσένα και για τους άλλους.Την αναλογία την αποφασίζεις εσύ.Δεν γίνεται όμως να επιλέξεις να ζείς μόνο για τον εαυτό σου γιατί τότε είσαι εγωιστής και άχρηστος στην κοινωνία.Από την άλλη πάλι δεν είναι δυνατό να επιλέξεις ζείς μόνο για τους άλλους γιατί τότε εξορισμού δεν ζείς. Αν κάτι σε αναγκάσει να ζείς μόνο για εσένα, αυτοκτόνησε.Αν κάτι σε αναγκάζει να μην μπορείς να ζείς πια για εσένα τότε ζήσε για τους άλλους.ϊσως με τον καιρό βρείς κάτι που να σε κάνει να νιώσεις πλήρης.

Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Dante

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #53 στις: 25/07/03, 13:28 »
Θέλει μεγάλη προσοχή όταν αναφέρεται κανείς στην αυτοκτονία. Ας μην ξεχνάμε και τους "ιδανικούς αυτόχειρες". Τον Καρυωτάκη, τον Γιανόπουλο, τον Συκουτρή κ.α.
Όταν η αυτοκτονία δεν είναι αποτέλεσμα παθολογικών προβλημάτων αλλά φιλοσοφικών διεργασιών, τότε η πράξη παίρνει άλλη διάσταση που πρέπει να προσεγγίσουμε με πολύ σεβασμό.

Αποσυνδεδεμένος Stauros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • &quotI dig music.....I'M ON DRUGS!!!"
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #54 στις: 27/07/03, 14:57 »
oi apopseis sas mou eferan sto nou ta dihghmata tou samarakh, opou oi tragikoi hrwes vriskoun ton metapolemiko kosmo paralogo kai afou den exoun epilogh zwhs, exoun epilogh 8anatou...giati gia autous einai to mono sigouro, h monh bebaiwsh.
apo thn allh to dihghma ''ARNOUMAI'' apo thn omonymh seira, dinei to ''xameno'' nohma ths zwhs pou psaxnei o ka8e enas.. proteinomeno
Purple haze all in my brain, is it pleasure or is it pain?

Semper Repugnare!!

Αποσυνδεδεμένος SoC

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #55 στις: 01/08/03, 22:38 »
Otan antikrisei kaneis to thanato, estw  na niwsei pws i zwi tou itane etoimi na figei gia ena lathos tis stigmis, tote ektima ti zwi,kai tote skeftetai pws oi erwtes kai ta problimata tis kathimerinwtitas einai midamina mprosta s'auto to uperoxo dwro pou mas edwse (eutixws i distixws) o theos... Krima pou orismenoi den exoune tin psixi kai tin kardia gia na to ektimisoune..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #56 στις: 01/08/03, 22:43 »
me liga kai apla logia......H aytoktonia einai mia deilh lysh apelpisias kai tpt allo....
It's all about the Groove!

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #57 στις: 04/08/03, 16:03 »
Αυτό που έχω να πω εγώ, είναι ότι κανείς δεν μας είπε ότι όλα στη ζωή μας θα είναι ρόδινα και ροζ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, σε καταστάσεις άσχημες -τις περισσότερες φορές- ερχόμαστε αντιμέτωποι ή μέσα σε αυτές όλοι. Για κάποιους "αδύνατους χαρακτήρες", αυτό είναι δυσβάσταχτο και η μόνη λύση είναι η φυγή από αυτήν την "άδικη ζωή", όπως την λένε. Η ζωή παιδιά παρ' όλες τις σφαλιάρες και τα χτυπήματα, είναι πολύ γλυκιά και όμορφη. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω, αλλά υπάρχουν τόσο και τόσα όμορφα πράγματα εκεί έξω.... Θέλει πολύ δύναμη και κουράγιο να ανταπεξέλθεις. την δύναμη την κρύβεις μέσα σου. Το αν εκφράζει δειλία ή θάρρος, δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα το κρίνουμε. Απλά η ζωή θέλει προσπάθεια

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #58 στις: 04/08/03, 16:41 »
Mε αφορμή το thread του ron-t θέλω να ρωτήσω αν θεωρείτε την αυτοκτονία δειλία ή θάρρος. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι και τα δύο. Δειλία γιατί δεν μένεις να ζήσεις τα προβλήματά σου και θάρρος γιατί δεν είναι εύκολο να πάρεις τέτοια απόφαση.
Κι όπως έχεις πει σε παλαιότερο θέμα, χωρίς αναποδιές δεν είναι ωραία η ζωή...έτσι?

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #59 στις: 05/08/03, 09:46 »
Κι όπως έχεις πει σε παλαιότερο θέμα, χωρίς αναποδιές δεν είναι ωραία η ζωή...έτσι?
Και θα το λέω πάντα...!

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #60 στις: 05/08/03, 18:55 »
me liga kai apla logia......H aytoktonia einai mia deilh lysh apelpisias kai tpt allo....

ΜΠΡΑΒΟ.. ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #61 στις: 25/08/03, 01:18 »
αυτοκτονία!καλό ακουγεται!χα!χα!ας σοβαρευτούμε...
λοιπόν!καποιά στιγμη αρχισα να το ψαχνω τοσο πολυ(οχι να αυτοκτονήσω,να το χαρακτηρίσω)και κατεληξα στο εξης:πιστεύω,λοιπόν,ότι η αυτοκτονία είναι μια δειλη πράξη η οποία,ομως,αγγιζει τα όρια της τρελας και του αλόγιστου θάρρους!να εξηγηθω!δειλεία γιατι αρνήσαι να αντιμετωπίσεις τη ζωη και όλα της τα παλούκια,είσαι κότα!!τρελα γιατί είναι τρελό να χαραμήσεις ένα δώρο,όπως είναι η ζωη που σου δώθηκε!ένα δώρο μοναδικό!ένα δώρο που αν το επιστρέψεις δεν υπάρχει περίπτωσει να το ξαναπάρεις πίσω!ένα δώρο που ο έχων λόγο θα το εκμεταλευτεί μεχρι την τελευταία στιγμή!τέλος,αλόγιστο θάρρος,γιατί είναι εντελώς ηλίθιος αυτος που θα βρει το θάρρος να δώσει τέρμα στη ζωη του!η ζωη είναι μαγκιά!ο απελπισμένος που θα αυτοκτονήσει είναι τρελός!η απελπισία του έχει πειράξει το μυαλό!δεν υπάρχει λόγως να αυτοκτνήσεις για τα λάθη της ζωης σου!γιατί ακομα κι αν έχεις μείνει μόνος σου στον κόσμο,εσυ φταις!οπότε αν έχεις κάνει τη ζωη σου σκατά,καλύτερα να προσπαθήσεις να σώσεις κάτι παρά να εκραγείς για να σκορπίσεις τα κομματια του εαυτου σου!

αυτα! :)
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #62 στις: 25/08/03, 13:38 »
Για μενα δεν εχω καταληξει στο τι ειναι τελικα... Σίγουρα ειναι τρελλα...αν κανεις αποπειρα συνηθως μετα λες "τι μαλακας ημουν"... προσφατα βιωσα μια τετοια εμπειρια με την κοπελα μου και ομολογω πως δεν ηταν καθολου ευχαριστη για κανεναν απο τους δυο μας... δε ξερω... μαλλον ειναι δειλία καθως δε καθεσαι να πολεμήσεις το προβλημα...αλλα θελει και θαρρος...

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #63 στις: 25/08/03, 13:59 »
Κάποιος αυτοκτωνεί γιατί κάτι που του γέμιζε τη ζωή έχει πάψει να υφίσταται, ή γιατί δεν έχει βρει ποτέ κάτι να του γεμίζει τη ζωή... Δηλαδή αυτός που αυτοκτωνεί είναι ανίκανος... Ανίκανος να βρει νόημα στη ζωή του...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος |ceD^EArTH_f

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #64 στις: 14/11/05, 16:48 »
καταρχίν για τίποτα και για κανέναν δεν αξίζει να χάσει κάποιος τη ζωή του..απλά να είναι προετοιμασμένος και για τα αρνητικά της ζωής.. αυτοχτονία είναι η φυγή των δειλών.. και δεν πρέπει ποτέ κανένας να φοβηθεί τη ζωή  :-\

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #65 στις: 14/11/05, 20:20 »
εμμ σήμερα είχα μια συζήτηση παρόμοια με τις συμφοιτήτριες μου...(και το μοναδικό μου συμφοιτητή.. ;)).. τέσπα...
θα πω ένα στιχάκι εγώ... (άσχετα αν κάποτε το ξεχνώ..)

"δεν το περίμενα να 'ν' η ζωή μέγα καλό και πρώτο.. "
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος ang6247

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο!!!
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #66 στις: 16/11/05, 00:31 »
Με το να κάνεις μια τέτοια ενέργεια είναι σαν να αποδέχεσαι ότι δεν άξιζες να γεννηθείς κάτι το οποίο είναι ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη του ανθρώπου. Το ότι ζεις είναι ένα φυσικό αίτιο. Εχεις έρθει για να αντιμετωπίζεις να παλεύεις και να γλεντάς τα σκηνικά που ζεις. Αν αυτοκτονούσαν όλοι όσοι είχαν προβλήματα τώρα δεν θα υπήρχε κανένας! Ας σκεφτούμαι λίγο και τα παιδια του τρίτου κόσμου που δεν έχουν να φάνε και θα δούμε αν ξαναπιάσουμε αυτή την λέξη στο στόμα μας.
Το παγόβουνο έσπασε,εμείς κάναμε την αρχή!
Τώρα ήρθε η δική σας σειρά!!

η ανοχή είναι συνενοχή

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #67 στις: 24/11/05, 12:34 »
Παίδες, χτες στην ΕΤ1 είχε ένα καταπληκτικό ντοκυμονταίρ για τους αυτοκτονικούς και τις αυτοκτονίες που κανονίζονται μέσω διαδικτύου. Το είδε κανείς; Εμένα μου σηκώθηκε η τρίχα.
Μια μητέρα εξιστορούσε πώς αυτοκτόνησε το παιδί της με χάπια, μπροστά στο pc, συνδεδεμένο σε chat, μπροστά στην
e-κάμερα, ενώ εκείνη κοιμόταν στο διπλανό δωμάτιο...Το πιό ανατριχιαστικό είναι ότι οι e-φίλοι του, αντί να προσπαθήσουν να τον σταματήσουν, τον παρότρυναν μέσω μηνυμάτων να συνεχίσει μέχρι τέλους και τον κορόιδευαν ότι στο τέλος θα λιγοψυχήσει...Τους έδειξε κιόλας! Και τι είπαν; "Νομίζαμε ότι θα δειλιάσει"..."Εγώ το' κλεισα και πήγα για ύπνο"..."Νομίζαμε ότι δεν θα πάρει άλλα χάπια"...Και σημειώστε ότι το site αφορούσε αυτοκτονικούς χαρακτήρες...
Μπρρρ...Σας λέω ανατρίχιασα. Ειχα μείνει ενεός από τη φρίκη και την κατάπληξη. Αφού, τέλειωσε το ντοκυμονταιρ κι εγώ κοιτούσα σαν ηλίθιος τους τίτλους τέλους...
Γιατί τόση αποξένωση ρε αδέρφια; Γιατί τόση κυνικότητα; :'(
Παρά ταύτα, για να είμαι ειλικρινής, έδειξε κι ένα κοριτσάκι απ' την Οξφόρδη που έσωσε κάποιοv e-συνομιλητή της από βέβαιο θάνατο, ειδοποιώντας τις πανεπiστημιακές αρχές, όταν κατάλαβε ότι ο τύπος (δεν ήταν καν φίλοι) προσπαθούσε να επιχειρήσει on line αυτοκτονία...Σας λέω για μιά φρίκη...Κι αυτά τα παιδιά είναι χιλιάδες, πολλές χιλιάδες. Όχι τίποτα φτωχόπαιδα, κατατρεγμένα. Αυτά που έδειξε ήταν κολεγιόπαιδα, ευκατάστατα και μορφωμένα.
Και γράφανε "I envy the dead"... :'( :'( :'(
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #68 στις: 24/11/05, 14:36 »
Παίδες, χτες στην ΕΤ1 είχε ένα καταπληκτικό ντοκυμονταίρ για τους αυτοκτονικούς και τις αυτοκτονίες που κανονίζονται μέσω διαδικτύου. Το είδε κανείς; Εμένα μου σηκώθηκε η τρίχα.
Το είδα κι εγώ ...Τρελάθηκα!Για την συγκεκριμένη αυτοκτονία έχει γίνει πολύ μεγάλος ντόρος ..Είναι η πρώτη Διαδικτυακή αυτοκτονία ...Θα ψάξω το link να σας το δώσω.Όταν διάβασα τις συνομηλίες συγκλονίστηκα ...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #69 στις: 24/11/05, 14:38 »
Σε ένα άλλο forum του οποίου είμαι μέλος, συγκεκριμένο άτομο (με το οποίο μάλιστα επικοινωνούσα και σε προσωπικό επίπεδο) έστειλε ένα μήνυμα το οποίο ουσιαστικά ήταν σημείωμα αυτοκτονίας. Το συγκεκριμένο άτομο είχε διάφορα προβλήματα τα οποία έκαναν την ιστορία του πιστευτή, όπως κατάθλιψη, τάσεις παράνοιας (και αναφέρομαι σε αυτό που επιστημονικά ονομάζεται "παράνοια" και που δεν είναι τρέλλα, όπως πολλοί λανθασμένα πιστεύουν), κατάχρηση κάθε είδους ναρκωτικών ουσιών κλπ. Δημοσίευσε το μηνυμα και εξαφανίστηκε από το forum, από messengers, δεν υπήρξε καμιά απάντηση στα emails που πάρα πολλά μέλη του έστειλαν, δεν σήκωνε τηλέφωνα κλπ. Προσωπικά ειχα διαπληκτισθεί μαζί του το προηγούμενο βράδυ, και θεώρησα κατόπιν ότι προφανώς είχε κάποια κρίση παράνοιας την οποία απέτυχα να αναγνωρίσω, συνεπώς πέρασα μια μάυρη εβδομάδα γεμάτη τύψεις, σκεπτόμενη ότι θα έπρεπε να είχα δει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και να είχα προσπαθήσει να τον βοηθήσω.

Μετά από καμία εβδομάδα, κάποιος "φίλος" του άρχισε να εμφανίζεται παντού χρησιμοποιώντας το nickname του, ο οποίος μας διαβεβαίωνε ότι όντως πάει και τον χάσαμε... με λίγα λόγια, κάποιοι εφτασαν σε σημείο να επικοινωνησουν με τη μητέρα του, η οποία έξαλλη μας διαβεβαίωσε ότι η γιος της ήταν μια χαρά, και απείλησε με μηνύσεις για την κακόγουστη φάρσα που θεώρησε (και με το δίκιο της) ότι της έκαναν.

Τελικά, ο "νεκρός"... αναστήθηκε, και μας ανακοίνωσε ότι όλο το σκηνικό ήταν ένα κοινωνικό πείραμα, και εν ολίγοις ότι έπρεπε απλά να γελάσουμε και να τον συγχαρούμε για την εξυπνάδα του και όλα μέλι-γάλα. Φυσικά δεν πάει έτσι, αλλά το ζήτημα είναι, εάν μεθαύριο κάποιος άλλος δηλώσει ότι σκοπεύει να αυτοκτονήσει και αυτήν τη φορά το εννοεί, ποιός θα τον πάρει στα σοβαρά? Ποιός θα μπει στη διαδικασία να ενημερώσει αρχές και οικογένεια, με κίνδυνο να βρεθεί ο ίδιος στα δικαστήρια εξ αιτίας μιας κακόγουστης φάρσας?

Δεν εννοώ ότι πρέπει να αδιαφορούμε όταν κάποιος δηλώνει ότι σκοπεύει να θέσει τέλος στη ζωή του. Προσωπικά, προτιμώ να με θεωρήσουν κορόιδο πολλάκις, παρά να αδιαφορήσω μία φορά και να προκειται όντως για κραυγή αγωνίας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η σκέψη ότι "πλάκα μας κάνεις" είναι σε έναν βαθμό δικαιολογημένη, και δεν οφείλεται πάντα σε αδιαφορία ή σκληρότητα ή σαδισμό ή κάτι ανάλογο.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #70 στις: 24/11/05, 14:42 »
Όταν είχε γίνει ο ντόρος με την αυτοκτονία είχε γίνει και το site μας διάσημο, αν θυμάστε! Που κάποιος ανεγκέφαλος δημοσιογράφος δεν μπόρεσε να διακρίνει τη διαφορά ανάμεσα στο χιούμορ και στην προτροπή προς αυτοκτονία, οπότε παρέθεσε ως συγκλονιστικό ντοκουμέντο μια φράση (του Dave αν θυμάμαι καλα;) που έλεγε σε κάποιον "Κάνε ένα καλό για τον πλανήτη... Αυτοκτόνα..." Ή κάτι παρόμοιο.

Σε αντίθεση με την Ετ1 που το έψαξε λίγο καλύτερα το πράγμα!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #71 στις: 24/11/05, 15:07 »

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #72 στις: 24/11/05, 19:04 »
το παραδειγμα της vagabond με προβληματισε....
με προβληματισε κυριως αυτή της η φραση....

θεώρησα κατόπιν ότι προφανώς είχε κάποια κρίση παράνοιας την οποία απέτυχα να αναγνωρίσω, συνεπώς πέρασα μια μάυρη εβδομάδα γεμάτη τύψεις, σκεπτόμενη ότι θα έπρεπε να είχα δει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και να είχα προσπαθήσει να τον βοηθήσω.


ωρες - ωρες σκεφτομαι οτι οι σχεσεις των ανθρωπων μεσω του ιντερνετ μπορει να δημιουργησουν προβληματα.
οι συζητησεις μεσα σε ενα φορουμ ή τσατ , που γινονται οταν καποια ατομα ζητουν βοηθεια απο καποια άλλα κατα ποσο αυτα τα αλλα ατομα μπορουν να δωσουν λυσεις στα θεματα που απασχολουν...κι αν τελικά κατι παει στραβα , ποιος θα εχει την ευθυνη ή ποιος θα τη "πληρωσει"....
εχει τυχει πολλες φορες να πω τη φραση "μη κανεις τον ψυχολογο" , "μη μπαινεις στο προβλημα" του αλλου , κι αυτό γιατι φοβαμαι πως μπορει ευκολα καποιος να μπλεξει και να φτασει σε σημειο να νοιωσει και τυψεις.
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #73 στις: 24/11/05, 22:30 »
Όταν κάποιος αποφασίσει να συνεχίσει να ζει τότε έχει κάποιες επιλογές.Αν αντίθετα επιλέξει να τερματίσει τη ζωή του τότε οι επιλογές τελειώνουν δια παντός οπότε είναι μάλλον δειλία γιατί έστω και ελάχιστες όταν ζεις έχεις πιθανότητες να ξεπεράσεις τα προβλήματά σου.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #74 στις: 24/11/05, 22:45 »
Porky, οι σχέσεις γενικά μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα αφού είναι σαν ''ζωντανοί'' οργανισμοί. Όπως μπορούν να δώσουν χαρά έτσι μπορούν να δώσουν και λύπη, όπως δημιουργούν προβλήματα έτσι μπορούν να δώσουν και λύσεις, απόλυτα φυσιολογικό δεν είναι αυτό;

Οι εικονικές σχέσεις τώρα δεν νομίζω πως έχουν την δύναμη να δημιουργήσουν μεγαλύτερα προβλήματα...ίσως να κάνω και λάθος βέβαια...μάλλον εξαρτάται κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος από τη σημασία που δίνει ο καθένας σ' αυτήν την virtual ζωή...

Αυτό το ''παιχνίδι'' του ψυχολόγου είναι κάπως αναπόφευκτο μάλλον. Όταν έχεις μια πραγματική σχέση (είτε φιλική είτε ερωτική) είναι αδύνατον να μην μπεις ή έστω να μην προσπαθήσεις να μπεις στο πρόβλημα του άλλου, να το κατανοήσεις και αν μπορείς και όσο μπορείς να βοηθήσεις.  Πως είναι δυνατόν να επιδείξεις αδιαφορία; Πως είναι δυνατόν να μην σε αγγίξει κάτι που αφορά έναν άνθρωπο που αγαπάς και νοιάζεσαι γι' αυτόν; 

Στις εικονικές σχέσεις τα πράγματα φυσικά διαφέρουν. Δεν μπορεί να υπάρξει (προσωπική μου πίστη) στενή σχέση άρα το να αποφύγεις να μπεις στο πρόβλημα του άλλου δεν είναι καν δύσκολο, επιλογή είναι...



όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)