Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #125 στις: 01/06/06, 17:33 »
Καταρχάς θέλω να πω οτι εκθέτοντας, τις απόψεις μου, σε αυτό το θέμα, δεν έχω σκοπό να θίξω κανένα πρόσωπο, ούτε να κρίνω κάποιον για τις πράξεις του. Απλά θέλω να διατυπώσω τις αντιρρίσεις μου σε μια πράξη όπως η έκτρωση, που για κάποια άτομα μπορεί να φαίνεται ένα φυσιολογικό γεγονός (!!) και να πω οτι δεν είναι καθόλου φυσιολογικό, το αντίθετο μάλιστα, θα το χαρακτήριζα παρα φυσει, αφού καταπατά τα δικαιώματα του εμβρύου (που πιθανότατα αν το αφήναμε να μεγαλώσει θα γινόταν ένας κανονικός άνθρωπος όπως όλοι εμείς).
θα πει κανείς οτι έξω από το χορό εύκολα μπορεί να μιλίσει κανείς. Δε συμμερίζομαι αυτή την άποψη. Εγώ πιστεύω οτι η θεωρία πρέπει να συμβαδίζει με τις πράξεις μας, ειδάλλως να ακυρώσουμε όλες τις θεωρίες, και όλες οι πράξεις μας, να κατευθύνονται από το προσωπικό μας συμφέρον και την απόφαση της στιγμής...


το οτι δεν ειναι φυσιολογικο ειναι δικη σου αποψη.... πολυ γενικο αυτο που λες...η μητερα πολλες φορες το κανει και για το παιδι....αποφαση στιγμης??εκτος αν εννοεις στιγμη τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης....ποσο θα καθοταν να το σκεφτει, μεχρι να γεννησει?? ;D

και παλι δεν απαντησες στο προηγουμενο μου post...δν πειραζει :)
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #126 στις: 01/06/06, 17:55 »
Σου απαντώ:
Εσύ εξισώνεις ζώα και ανθρώπους. Λες οτι είναι το ίδιο. Τότε να σταματήσουμε να σκοτώνουμε τα ζώα αφού έχουν δικαιώματα. Να τρώμε χόρτα. Η μήπως, κατά τη γνώμη σου, και τα χόρτα είναι κακό να τα τρώμε? Έχουν και τα χόρτα συνείδηση?

Επίσης λες οτι η έκτρωση είναι κάτι φυσιολογικό και είναι στην ευχέρεια της κάθε γυναίκας να επιλλέξει πότε θα γεννήσει. Αν διαβάσεις παραπάνω υπάρχει γυναίκα που έκανε αμέτρητες εκτρώσεις. Τελικά πόσες εκτρώσεις μπορεί να κάνει μια γυναίκα? Κι αν δεν αποφασίσει ποτέ? Σημαίνει οτι έχει τη δυνατότητα να κάνει 200 εκτρώσεις?

Τέλος λες οτι η γυναίκα σκέφτεται το μωρό όταν κάνει την έκτρωση. Αλήθεια? Επιλλέγει η μητέρα αν θα ζήσει ή όχι? Αν δε θέλει ή δε μπορεί να το μεγαλώσει , ας το δώσει σε κάποιο ίδρυμα, ή τελος πάντων κάπου, αλλά μην αφαιρέσει τη δυνατότητα να ζήσει. Δε νομίζεις οτι είναι κρίμα?

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #127 στις: 01/06/06, 17:58 »
Αν δε θέλει ή δε μπορεί να το μεγαλώσει , ας το δώσει σε κάποιο ίδρυμα, ή τελος πάντων κάπου, αλλά μην αφαιρέσει τη δυνατότητα να ζήσει.
Εγώ θα έλεγα αν δεν μπορεί ή δεν θέλει να το μεγαλώσει, να το δώσει στον ευτυχή μπαμπά για να το μεγαλώσει εκείνος. Oops... ας πρόσεχε.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #128 στις: 01/06/06, 18:02 »
Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες Vagabond... Η ευθύνη πάει σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #129 στις: 02/06/06, 10:09 »
Παράθεση
και γιατι να μην συγκριθουμε με τα ζωα?? στο κατω κατω ενα ειδος ζωου δεν ειμαστε??

Ναι βέβαια είμαστε ζώα ...αλλά -θεωρητικά πάντα τουλάχιστον για ορισμένους ανθρώπους - είμαστε εξελιγμένα ζώα σε σχέση με τα υπόλοιπα.Αυτό σημαίνει οτι έχουμε αναπτυγμένο το μυαλό μας (βιολόγος δεν είμαι οπότε μην περιμένετε να σας μιλήσω με συγκεκριμένους όρους) άρα σκεφτόμαστε ,κρίνουμε, αξιολογούμε .Αν εσύ τώρα κρίνεις οτι δεν υπάρχει καμμία διαφορά ...δικό σου θέμα .

Παράθεση
αν την ρωτουσαν δεν θα μετανοιωνε για την αποφαση της,δεν θα προτιμουσε δλδ να ανταλλαξει ενα της παιδι με αυτο που απεβαλε.κι αυτο γιατι εζησε μαζι του και το αγαπησε...
ρε παιδια, το εμβρυο δεν θεωρειται οργανισμος που σκεφτεται και αντιλαμβανεται τι του συμβαινει.....ο καθενας το βλεπει την εκτρωση ως κατι καλο η κακο....αλλα δεν χρειαζεται να επιβαλλει στον αλλον την αποψη του...

Γιατί θέτεις ζήτημα "ανταλλαγής "?Ποιός μίλησε για κάτι τέτοιο ?Μία μάνα δεν ξεχωρίζει τα παιδιά της ξέρεις .Και επειδή πραγματικά έχω εκπλαγεί από όλα όσα λες ...και πρόλο που δεν ήθελα να το πω ...εγώ προσωπικά έχω κάνει έκτρωση .Σε ηλικία 20 ετών.Και σε ηλικία 25 ετών έχασα ακόμη ένα από ενδομήτριο θάνατο.Πλέον στα 30 μου έχω ένα γιο.Αυτό τί νομίζεις οτι σημαίνει για μένα ?Ε,εντάξει δεν έγινε και τίποτα ?Έκανα δύο μεγάλα σφάλματα και όχι ένα .Το αρχικό μου ήταν οτι δεν πήρα τις απαραίτητες προφυλάξεις για να αποτρέψω την εγκυμοσύνη και το δεύτερο ήταν η ανευθυνότητα η οποία επέδειξα όταν πήγα κι έκανα την έκτρωση .Σε πληροφορώ οτι δεν έχει περάσει ούτε μία μέρα που να μην έχω σκεφτεί το συγκεκριμένο γεγονός .Και ξέρεις ποιό είναι το χειρότερο ?Όταν σκέφτομαι το πώς θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί εκείνο το παιδί .Γιατί περί ανθρώπου πρόκειται .Είσαι πάρα πολύ μικρή ακόμη και πραγματικά σε δικαιολογώ .Δυστυχώς με ανάγκασες να πω κάτι το οποίο δεν ήθελα ...αλλά καλύτερα έτσι ..από τα λάθη τα δικά μας τουλάχιστον ας μάθει 5 πράγματα και κάποιος μικρότερος .

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #130 στις: 02/06/06, 11:40 »
εγώ προσωπικά έχω κάνει έκτρωση .Σε ηλικία 20 ετών.

Γιατί έκανες έκτρωση;
(Μετά την απάντησή σου θα συνεχίσω το σκεπτικό μου...
απο την άλλη αν γίνομαι αδιάκριτος ζητώ συγνώμη και δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν μου απαντήσεις.. :))
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #131 στις: 02/06/06, 11:59 »
εγώ προσωπικά έχω κάνει έκτρωση .Σε ηλικία 20 ετών.

Γιατί έκανες έκτρωση;
(Μετά την απάντησή σου θα συνεχίσω το σκεπτικό μου...
απο την άλλη αν γίνομαι αδιάκριτος ζητώ συγνώμη και δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν μου απαντήσεις.. :))
Γιατί ? Γιατί δεν είχα μυαλό .(Γίνεσαι αδιάκριτος ,αλλά έτσι όπως γίναμε εδώ μέσα ...τίποτα δεν αποτελεί πρόβλημα -τουλάχιστον για μένα -).Και όταν εννοώ δεν είχα μυαλό ,αρχικά εννοώ οτι δεν είχα μυαλό να αποτρέψω την εγκυμοσύνη παίρνοντας τις ανάλογες προφυλάξεις.Κατά δεύτερον,δεν είχα συνείδηση του τί έκανα όταν έκανα την έκτρωση.Γιατί το έβλεπα όπως ακριβώς το βλέπει και η Avril .Πως δλδ δεν σκοτώνω ένα παιδί αλλά κάτι χωρίς ζωή .Θεώρησα πως δεν ήμουν έτοιμη να το κρατήσω, παρόλο που είχα σοβαρή σχέση (και η οποία φυσικά κατέληξε σε γάμο ),σταθερή δουλειά και δύο πολύ ανοιχτόμυαλους γονείς .Λάθη παιδί μου ...λάθη ανεπανόρθωτα .

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #132 στις: 02/06/06, 12:41 »
Στα 2 χρόνια γάμου και ήδη με ένα παιδί στην αγκαλιά, έμεινα έγκυος. Ο πιτσιρικάς ήταν ήδη 9 μηνών. Δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να μην το κρατήσω κι ας ήξερα ότι θα ήταν ζόρικα τα πράγματα με ένα μισθό στο σπίτι, με μένα φοιτήτρια και με ένα 9μηνο βρέφος ήδη στην οικογένεια.
Πήγαμε με τον άντρα μου στον γιατρό μου, διαπιστώθηκε όντως η 2η εγκυμοσύνη μου και όλα καλά. Στον πρώτο υπέρηχο μέσα στο ασπρόμαυρο της οθόνης παρατηρήσαμε ένα πράγμα σαν φωτάκι να αναβοσβήνει. Ηταν η καρδιά του, η οποία λίγες μέρες αργότερα δεν άντεξε και χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο, σταμάτησε. Μόλις το κατάλαβε ο γιατρός, ξεκινήσαμε τη διαδικασία του καθαρισμού. Δεν μπορούσε πλέον να μείνει μέσα μου.
Στη διαδρομή για το μαιευτήριο και το τονίζω έχοντας ήδη ένα παιδί, αισθανόμουν λες και είχα κάνει έγκλημα...
Εχουν περάσει από  τότε 9 χρόνια και έχω κρατήσει ακόμα άλλα 3 παιδιά στην αγκαλιά μου.
Εκείνες όμως οι στιγμές στο μαιευτήριο πριν και μετά δεν ξεχνιούνται... εκείνη η εικόνα της οθόνης του υπέρηχου με το φωτάκι που αναβόσβηνε, δεν λησμονιέται...

 
Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #133 στις: 02/06/06, 20:14 »
Κατά δεύτερον,δεν είχα συνείδηση του τί έκανα όταν έκανα την έκτρωση.

Δηλαδή εννοείς πως αν γυρνούσες πίσω το χρόνο, στις τότε συνθήκες αλλά με το μυαλό που έχεις τώρα θα το κρατούσες?
(Σόρρυ, που το πάω βήμα βήμα αλλά προσπαθώ να καταλήξω κάπου... ::))
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #134 στις: 05/06/06, 11:43 »
Δηλαδή εννοείς πως αν γυρνούσες πίσω το χρόνο, στις τότε συνθήκες αλλά με το μυαλό που έχεις τώρα θα το κρατούσες?
(Σόρρυ, που το πάω βήμα βήμα αλλά προσπαθώ να καταλήξω κάπου... ::))

Καλό θα ήταν να κατέληγες κάπου -εφόσον αυτό θέλεις -.Ήδη έχω κάνει υπέρβαση μιλώντας για κάτι τόσο πολύ προσωπικό ... Νομίζω οτι η απάντηση που έδωσα λίγο παραπάνω ήταν αρκετά έως πολύ σαφής.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #135 στις: 05/06/06, 11:53 »
Με λίγα λόγια...γνώμη μου είναι πως απο τη στιγμή που δεν ήθελες και δεν αισθανόσουν έτοιμη
να το κρατήσεις καλά έκανες και δεν το κράτησες...Μπορεί οι συνθήκες στις οποίες θα μεγάλωνε να μην ήταν οι κατάλληλες για να μεγαλώσει ένα παιδί και εφόσον εσύ δεν αισθανόσουν ώριμη, όπως είπες, να μην του παρείχες πράγματα που πρέπει...
Κάνω απλώς μια σκέψη...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #136 στις: 05/06/06, 12:06 »
Με λίγα λόγια...γνώμη μου είναι πως απο τη στιγμή που δεν ήθελες και δεν αισθανόσουν έτοιμη
να το κρατήσεις καλά έκανες και δεν το κράτησες...Μπορεί οι συνθήκες στις οποίες θα μεγάλωνε να μην ήταν οι κατάλληλες για να μεγαλώσει ένα παιδί και εφόσον εσύ δεν αισθανόσουν ώριμη, όπως είπες, να μην του παρείχες πράγματα που πρέπει...
Κάνω απλώς μια σκέψη...


Δεν είπα οτι δεν αισθανόμουν ώριμη ...είπα πως επέδειξα ανευθυνότητα.
Αλλά δεν νομίζω οτι το θέμα μας είμαι εγώ . Το δικό μου θέμα απλά το ανέφερα προκειμένου να δείξω οτι δεν είμαι έξω από τον χορό (από την γνωστή ρήση έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε ) και καλό είναι κάποια άτομα να παραδειγματίζονται από τα λάθη των άλλων προκειμένου να μην τα κάνουν οι ίδιοι αργότερα και το μετανιώσουν .
Προσωπικά έχω τελειώσει με το συγκεκριμένο θέμα ...Νομίζω οτι ήδη έχω πει πάρα πολλά -ίσως και πράγματα που δεν έπρεπε -αλλά (επαναλαμβάνομαι αλλά δεν πειράζει )ελπίζω να γίνουν παράδειγμα έστω στο 1/1000 όσων τα διάβασαν.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #137 στις: 06/06/06, 10:09 »
Edit By Witchking: Προσοχή τα link περιέχουν αρκετά σκληρές εικόνες ..και για αυτό αφαίρεσα την απ'ευθείας προβολή τους.

http://www.holylamb.com/images/abortion/22-weeksa.jpg

http://www.gospelbillboard.com/abortion.jpg

http://www.depraved.com/abort1.jpg

http://www.depraved.com/abort7.jpg


Αραγε αισθανθηκαν κατι την ωρα της εκτρωσης ή όχι?



Για όσους-όσες ενδιαφερονται να μαθουν περισσοτερα ,οχι για την εκτρωση ,αλλά για το πως αντιμετωπιζουμε μια εγκυμοσυνη ας ριξουν μια ματιά εδω....


http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php?index




« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/06, 10:20 από Witchking »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #138 στις: 06/06/06, 11:13 »
Εγώ έχω να κάνω 2 ερωτήσεις προς το forum, αν θέλουμε να γίνει επικοικοδομητική κουβέντα :
α. Ποιά η διαφορά να σκοτώνεις ένα μωρό πριν ή μετά τη γέννα?
β. Ποιοί οι πιθανοί λόγοι που ωθούν μια γυναίκα στη πράξη της έκτρωσης?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #139 στις: 06/06/06, 11:48 »
α. Ποιά η διαφορά να σκοτώνεις ένα μωρό πριν ή μετά τη γέννα?

Ποια η διαφορά να σκοτώνεις ενα παιδί και εναν άνθρωπο 70 χρονών?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #140 στις: 06/06/06, 11:55 »
Ποια η διαφορά να σκοτώνεις ενα παιδί και εναν άνθρωπο 70 χρονών?
Καμία ρε συ Actr, αλλά που θες να καταλήξεις? Φοβάμαι μη μιλάμε πάλι για τα παιδιά της Αφρικής.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #141 στις: 06/06/06, 12:02 »
Και μια ερώτηση απο εμένα... ::)
Αν 3 μήνες πριν τη γέννηση γινόταν διάγνωση απο το γιατρό και μαθαίνατε πως το μωρό θα γεννηθεί με
κάποια ασθένεια (πχ σύνδρομο ντάουν ή οτιδήποτε άλλο) τί θα κάνατε?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #142 στις: 06/06/06, 12:06 »
Για αυτό το ζήτημα που λες, είχε πει την άποψη της μια κοπέλα σε ένα άλλο θέμα (δε θυμάμαι σε ποιο, αν θέλει κάποιος ας δώσει το λινκ), και είχε πει οτι άφησαν να ζήσει ένα παιδί μια οικογένεια, και όταν το επισκέφτηκαν στο ίδρυμα, παρόλο που δε μπορούσε να μιλίσει και να τους πει ευχαριστώ που το άφησαν να ζήσουν, το έβλεπες στα μάτια του.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #143 στις: 06/06/06, 12:11 »
Σοφία, το 3ο και 4ο link δεν ανοίγουν. Όχι ότι ήθελα να δω περισσότερα, ενημερωτικά το λέω.

Black sheep, κατά τη γνώμη μου, μια γυναίκα που μένει έγκυος απρογγραμάτιστα, σε ηλικία που από μόνη της δε θα επέλεγε να μείνει και που η φύση της μάνας δεν έχει ξυπνήσει μέσα της, θέτει άλλες προτεραιότητες πάνω από το παιδί. Να σπουδάσω, να το αναβάλω για όταν θα έχω περισσότερα χρήματα, να..., να...

Ακόμα και πολύ καλή σχέση να έχεις με τον "ευτυχή" πατέρα, αυτή ακριβώς η καλή σχέση είναι που μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά. Γιατί φοβάσαι ότι αν μπει παιδί ανάμεσά σας σε μια εποχή που δεν είστε έτοιμοι, μπορεί να σας αποξενώσει και να τον χάσεις. Και όταν δεν έχεις νιώσει την αγάπη προς ένα παιδί, αυτή η αγάπη προς τον σύντροφο φαντάζει πολύ σημαντική. Και μπορεί να είναι κιόλας, δεν ξέρουμε τι συμβαίνει στη ζωή του καθενός.

Η διαφορά ανάμεσα σε έναν 70χρονο και σε ένα αγέννητο, είναι ότι για το αγέννητο είσαι αποκλειστικός υπεύθυνος εσύ. Δε θα φάει αν δεν το ταΐσεις εσύ. Αυτή η ευθύνη είναι που φαίνεται βουνό. Και μπορεί και να μη φαίνεται μόνο...

Actr, το σύνδρομο ντάουν και όλα τα συναφή μπορούν να τα διαγνώσουν πολύ νωρίτερα, ακριβώς για να υπάρχει η δυνατότητα να το ρίξεις. Σκληρό, αλλά είναι η αλήθεια.

Εννοείται ότι ο καθένας προτιμάει να είναι ζωντανός από νεκρός. Παιδιά, αυτό είναι άτοπο να το θέτετε ως επιχείρημα. Το πρόβλημα είναι στο ότι δε θέλει η μάνα να βασανιστεί, όχι το παιδί.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #144 στις: 06/06/06, 12:16 »
Σοφία, το 3ο και 4ο link δεν ανοίγουν. Όχι ότι ήθελα να δω περισσότερα, ενημερωτικά το λέω.


ανοίγουν κανονικά...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #145 στις: 06/06/06, 12:19 »
Σοφία, το 3ο και 4ο link δεν ανοίγουν. Όχι ότι ήθελα να δω περισσότερα, ενημερωτικά το λέω.
ανοίγουν κανονικά...
Οκ, μάλλον είναι του pc μου πρόβλημα. Μου βγάζει πρόβλημα με τα cookies.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #146 στις: 06/06/06, 12:20 »
Δλδ εσύ pascal ισχυρίζεσαι οτι είναι στην ευχέρεια της μάνας η επιλογή.
Χμμ...σίγουρα χωρίς τη μάνα το έμβρυο δε θα γεννηθεί ποτέ, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι οτι και το έμβρυο έχει κάποια δικαιώματα. Το οτι η ύπαρξη του, στηρίζεται στην μάνα του αυτό δε σημαίνει οτι θα είναι "υποχείριο" των προθέσεών της.
Το κράτος θα πρέπει να μεριμνά σ αυτή τη περίπτωση, και σε περιπτώσεις, που δε μπορεί να κρατήσει το παιδί η μάνα, να μην είναι απαραίτητο να το ρίξει, αλλά η μητέρα να  παραχωρεί τη κηδεμονία. Άποψη μου πάντα.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #147 στις: 06/06/06, 12:44 »
Εγώ έχω να κάνω 2 ερωτήσεις προς το forum, αν θέλουμε να γίνει επικοικοδομητική κουβέντα :
α. Ποιά η διαφορά να σκοτώνεις ένα μωρό πριν ή μετά τη γέννα?
β. Ποιοί οι πιθανοί λόγοι που ωθούν μια γυναίκα στη πράξη της έκτρωσης?


στη 1η σου ερωτηση δε θα σου απαντησω....
στη 2η θα σου απαριθμησω μερικους
οταν προερχεται απο βιασμο
οταν ηλικιακά η κοπελα ειναι πολύ μικρη
οταν ειναι ανυπαντρη
οταν δεν εχει πορους να μεγαλωσει το παιδί

θεωρωντας όμως την δυναμη του ανθρωπου τεραστια για την αντιμετωπιση όποιων δυσκολιων του τυχουν πιστευω πως κυριως εχοντας στηριξη απο τον κοινωνικό της περιγυρο και την πολιτεια μπορει να προχωρησει την εγκυμοσυνη της και την γεννηση του παιδιου της...

Παιδια που θεωρουνται αποτελεσμα βιασμού δεν ειναι παιδια μονο του βιαστη αλλά και της γυναικας που τα κυοφορεί.Το να ενοχοποιουμε το εμβρυο δεν ειναι λυση ουτε λυτρωμός για την γυναικα που υπεστη τον βιασμό.Η πραξη αραγε θα ξεχαστεί αν αποβαλλει απο μεσα της το εμβρυο?

Οταν προκειται για ηλικιακά μικρη γυναικα ,αντι να την ενοχοποιουν οι γονεις της ή να την κανουν να αισθανεται ασχημα ωστε να της επιβαλλουν την εκτρωση , θα πρεπε να ειχαν φροντισει για εγκυρη πληροφορηση αντισυλληψης.Αραγε ποσο εφικτο ειναι να κρατησει ενα παιδι ενα κοριτσι το οποιο ειναι κι αυτο ακομη παιδι?Δεν ειναι ευκολο καθολου. Γι αυτο πρεπει να ενημερωνονται τα παιδια όλα τα παιδια...όχι μονο τα κοριτσια αλλά και τα αγορια..μιας και ειναι συνυπευθυνα..Ισως ειναι η μονη περιπτωση που θα μπορουσα να υποστηριξω την εκτρωση...


Νομιζω πως πιά ειναι λιγες οι περιπτωσεις ανυπαντρων μητερων που οδηγουνται στην εκτρωση , δεν παυει όμως να ειναι σημαντικος λογος.Σε αυτη τη περιπτωση μονο μια λεξη υπαρχει στηριξη...απο το οικογενειακο περιβαλλον απο το κρατος απο τη κοινωνια...απο όλους εμας τους υπολοιπους δηλαδη.

Οσο για αυτους του περιβοητους οικονομικους λογους...Τα παιδιά για να μεγαλωσουν κυριως χρειαζονται αγαπη και παιρνοντας δυναμη απο την σχεση αυτή παιδι-μαμα , παιδι-μαμα-μπαμπας-οικογενεια όλα ειναι δυνατά.Κάνω όσα ειναι δυνατόν περισσοτερα
ακομη κι αν στερηθώ...Υπαρχουν πολλές οικογενειες με μία πηγη εσόδων που τα καταφερνουν πολύ-πολύ καλά.

Οπως και να χει παντως δε μπορουμε να κατηγορουμε τις γυναικες που κανουν εκτρωση και να τις ενοχοποιουμε το θεμα ειναι πως θα προσπαθησουμε να  περιορισουμε τις εκτρωσεις.Τα λινκ που παραθετω πιο πανω δε τα εβαλα για να ενοχοποιησω οσες εκαναν ή θα κανουν εκτρωση τα εβαλα για να ειμαστε ενημερωμενοι για το τι ειναι εκτρωση ωστε αυτες οι σκληρες εικονες να ειναι ενα ερεθισμα για να σκεφτουμε σοβαροτερα την αντισυλληψη.
Ενημερωση-προληψη-αντιμετωπιση-στηριξη λεξεις που αν χρησιμοποιουνται σοβαρα στη ζωη μας μπορουν να κανουν τη διαφορά....

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php?id=71,0,0,1,0,0
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/06, 13:29 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #148 στις: 06/06/06, 13:17 »
Και μια ερώτηση απο εμένα... ::)
Αν 3 μήνες πριν τη γέννηση γινόταν διάγνωση απο το γιατρό και μαθαίνατε πως το μωρό θα γεννηθεί με
κάποια ασθένεια (πχ σύνδρομο ντάουν ή οτιδήποτε άλλο) τί θα κάνατε?


Τώρα θα σου έλεγα ότι θα ήμουν υπέρ της έκτρωσης για αυτό το λόγο και μόνο.
Αν μου τύχαινε πάντως δεν ξέρω αν θα άλλαζα γνώμη.Τώρα όμως θέλω το παιδί μου να είναι τέλειο... ::)
Το ξέρω πως είναι σκληρή λέξη αλλά πιστεύω πως όλα τα παιδιά (κι εγώ πριν χρόνια) είναι μπελάδες.Πόσο μάλλον όταν θα έχουν ανάγκη από ειδική φροντίδα. :-\

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #149 στις: 06/06/06, 16:36 »
Συμφωνώ κι επαυξάνω με τα όσα είπε η porky, και διαφωνώ με αυτά που είπε ο Jacksonas...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous