Αποστολέας Θέμα: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται  (Αναγνώστηκε 5697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Αυτός ο τύπος delay που παίζεις και τη στιγμή που παίζεις δεν ακούγεσαι, και ακούγεται μόνο η επανάληψη μετά, τι νόημα έχει; γιατί να μην παίξεις τις νότες όταν θέλεις να ακουστούν και να τις παίξεις λίγα δευτερόλεπτα πριν;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #1 στις: 03/01/08, 00:52 »
Αυτό έχει ως σκοπό ατμοσφαιρικό ας πούμε παίξιμο, και αν δεν απατώμαι τη προσομοίωση βιολιού, ή μάλλον μια προσέγγιση του ήχου του
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #2 στις: 03/01/08, 01:40 »
δεν νομίζω να εννοεί το πειραχτίρι με το βολιουμ ο φίλος... μάλλον κάτι σε delay εννοεί. κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #3 στις: 03/01/08, 01:45 »
Μηπως ειναι εφφε που λειτουργει μονο οταν παιζεις σε δυο ενισχυτες (left-right) και ετσι ακουγεται το delay σαν να πηγαινο-ερχεται απο τον εναν ενισχυτη στον αλλο?μαλλον κατι τετοιο πρεπει να ειναι.και αν ειναι ετσι φυσικα σε εναν ενσχυτη θα ειναι αχρηστο....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #4 στις: 03/01/08, 01:48 »
δεν νομίζω να εννοεί το πειραχτίρι με το βολιουμ ο φίλος... μάλλον κάτι σε delay εννοεί. κάνω λάθος;

όχι δεν κανεισ λάθος. Κοίτα, αυτό το εφφέ κυρίως χρησιμοποιείται όπως ειπώθηκε για πιο ατμοσφαιρικά πράγματα και λειτουργεί κάποιες φορές έτσι ώστε στο χρόνο που δεν ακουγεσαι να παίζεις άλλά πράγματα που δε θα έπαιζες αν ακουγόσουν συνέχεια και γενικώς είναι και καλή βοήθεια για να έχεις κάποιον -ελάχιστο βέβαια- παραπάνω χρόνο να σκεφτείς τι θα παίξεις μετά.

Επίσης κάποιος που ξέρει να μας πει το ακριβές όνομα του εφφέ...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/08, 01:49 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #5 στις: 03/01/08, 01:59 »
Μηπως ειναι εφφε που λειτουργει μονο οταν παιζεις σε δυο ενισχυτες (left-right) και ετσι ακουγεται το delay σαν να πηγαινο-ερχεται απο τον εναν ενισχυτη στον αλλο?μαλλον κατι τετοιο πρεπει να ειναι.και αν ειναι ετσι φυσικα σε εναν ενσχυτη θα ειναι αχρηστο....

Αυτό λέγεται ping-pong delay.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #6 στις: 03/01/08, 02:21 »
Να ρωτήσω κάτι... Το reverse delay μπορεί να λειτουργήσει σε direct effects loop ή μόνο σε parallel? ::)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #7 στις: 03/01/08, 07:51 »
μπορει να μπει σειριακά στο σήμα σου αλλά πρεπει να το ρυθμίσεις ετσι ωστε η εξοδος να μην ειναι 100% wet αλλα εκεί που πιστεύεις οτι σε καλύπτει (πχ 30%)

στο πρωτο ποστ γράφετε οτι ακούγεται μετά το πραγματικό σκάσιμο της νότας.
-λοιπον,ειναι φυσικό να υπάρχει μια καθυστέρηση αλλα οχι μεγάλυτερη απο τη διάρκεια της παιγμένης νότας -αλλωστε αναποδο ντιλευ θες και οχι απλο εκο.τώρα αν το ντιλευ αυτό παρααργει να παίξει ,είτε οφείλεται σε δική σου ρύθμιση του delay rime είτε παραέχεις sustain στον αρχικό ήχο ώστε το μηχάνημα να το αναγνωρίζει σαν κανονικό παίξιμο΄.

ποιο μηχάνημα έχεις για αυτή τη δουλειά?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/08, 07:55 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #8 στις: 03/01/08, 12:57 »
Το εφφέ που λέει ο φίλος το έχω ως slow gear στην GT8, αν βοηθάει αυτό... Κατά τ'άλλα είναι όντως απλά το εφφέ με το σταδιακό ανέβασμα της έντασης, είτε με το ποτενσιόμετρο, είτε με pedal, είτε αυτόματα.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #9 στις: 03/01/08, 14:49 »
reverse delay (αναποδο delay) ειναι το εφφε που το σημα του ηχου ακουγεται σαν να παιζεις αναποδα μια κασετα (καμια σχεση με τα αναποδα μυνηματα ;D ;D ;D,αλλα ο ηχος ακουγεται ακριβως ετσι) ειναι δηλαδη σαν αυτο που παιζεις στην κιθαρα σου ,να ακουγεται σαν να παιζεις την κασετα-στην οποια για παραδειγμα το εχεις γραψει- αναποδα.

ακουγεται και σε μονο ενισχυτη μια χαρα!

ακουστε το solo απο το give it away των red hot chili peppers για να καταλαβετε  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/08, 14:51 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #10 στις: 04/01/08, 12:54 »
αυτο το εφε υπαρχει στη λουπα της boss (rc 20) & rc 20xl

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #11 στις: 04/01/08, 13:45 »
reverse delay (αναποδο delay) ειναι το εφφε που το σημα του ηχου ακουγεται σαν να παιζεις αναποδα μια κασετα (καμια σχεση με τα αναποδα μυνηματα ;D ;D ;D,αλλα ο ηχος ακουγεται ακριβως ετσι) ειναι δηλαδη σαν αυτο που παιζεις στην κιθαρα σου ,να ακουγεται σαν να παιζεις την κασετα-στην οποια για παραδειγμα το εχεις γραψει- αναποδα.

ακουγεται και σε μονο ενισχυτη μια χαρα!

ακουστε το solo απο το give it away των red hot chili peppers για να καταλαβετε  ;)

Αυτο το καταφερνεις με δυο τροπους
1ος Απ το delay το σεταρεις ωστε να ακουγεται μονο ο αντικτυπος (feedback) και οχι η αρχική νοτα με καποιο fade in στην αρχη του αντικτυπου
2ος Απ το volume της κιθαρας σου. Χτυπας την νοτα με κλειστο και ανοιγεις και κλεινεις το volume γρηγορα

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #12 στις: 04/01/08, 23:11 »
reverse delay (αναποδο delay) ειναι το εφφε που το σημα του ηχου ακουγεται σαν να παιζεις αναποδα μια κασετα (καμια σχεση με τα αναποδα μυνηματα ;D ;D ;D,αλλα ο ηχος ακουγεται ακριβως ετσι) ειναι δηλαδη σαν αυτο που παιζεις στην κιθαρα σου ,να ακουγεται σαν να παιζεις την κασετα-στην οποια για παραδειγμα το εχεις γραψει- αναποδα.

ακουγεται και σε μονο ενισχυτη μια χαρα!

ακουστε το solo απο το give it away των red hot chili peppers για να καταλαβετε  ;)

Αυτο το καταφερνεις με δυο τροπους
1ος Απ το delay το σεταρεις ωστε να ακουγεται μονο ο αντικτυπος (feedback) και οχι η αρχική νοτα με καποιο fade in στην αρχη του αντικτυπου
2ος Απ το volume της κιθαρας σου. Χτυπας την νοτα με κλειστο και ανοιγεις και κλεινεις το volume γρηγορα


αυτο το καταφερνεις με το ''reverse delay"....και μονο.. ::)


σιγουρα χρειαζεται το πεταλι του delay να εχει αυξημενο tone καθως και feedback ,αλλα και σιγουρα η αυξομειωση του volume δημιουργει ενα τελειως διαφορετικο αποτελεσμα απο τον ηχου ''reverse''...

δοκιμαστε πεταλια οπως digidelay,boss dd-5,boss dd-6,boss gigadelay,boss rc 20xl looper καθως και αλλα delays της αγορας, για να δειτε και ΜΟΝΟΙ σας τα αποτελεσματα.. ;)

προσωπικα,απο τα πολυ αγαπημενα μου effects 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/08, 23:27 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #13 στις: 05/01/08, 00:19 »
Το εφφέ λέγεται reverse delay και κάνει ακριβώς αυτό που λέει...παίζει οτι παίζεις ανάποδα...χρησιμοποιούνταν αρκετά και από κάποια progressive rock σχήματα παλιότερα και είναι αρκετά διαφορετικό σαν ήχος...ψυχεδελικό θα το χαρακτήριζα...το έχω δοκιμάσει κι εγώ στο DD-6 και τη GT-8 της Boss...επίσης να σημειώσω οτι το ping-pong delay που ανέφερε ένας φίλος είναι απλά μια παράμετρος των stereo delay...υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη όπως Dual, Dual Parallel, Dual Left/Right, όπως και αρκετά άλλα είδη delay όπως το Warp...και ναι, τα stereo delays θέλουν 2 ενισχυτές για να καταλάβεις τη λειτουργία τους...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Reverse delay ή οπως αλλιώς λέγεται
« Απάντηση #14 στις: 05/01/08, 11:48 »
...και ναι, τα stereo delays θέλουν 2 ενισχυτές για να καταλάβεις τη λειτουργία τους...

κι επαναλαμβανω κι εγω για να μην μπερδευεται το θεμα,το reverse delay(για το οποιο ανοιχτηκε η συζητηση)ΔΕΝ θα χρειαστει δυο ενισχυτες για να καταλαβει κανεις τη λειτουργια του....  :-*

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 23:23
από pinelopi
25 Απαντήσεις
8424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/06, 22:56
από stavros75
0 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/06, 17:08
από Θοδωρής
14 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/07, 15:36
από Fteo
περι delay και chorus

Ξεκίνησε από fovos Εφέ

7 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 15:59
από Uli Roth
21 Απαντήσεις
13483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
0 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 22:59
από raka
0 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
1 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/14, 20:42
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
5140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 18:41
από saved