Αποστολέας Θέμα: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?  (Αναγνώστηκε 3813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Ξεκίνησα αυτό το topic ,για να ανταλλάξουμε ιδέες και γνώμες σχετικά με τον τρόπο που τελικά ακούμε τα πολυεφφέ μας.
Όσοι έχετε πολυεφφέ που κάνουν Modelling(μιάς και αυτά είναι που μας δυσκολεύουν) ,γράψτε αν τα έχετε συνδέσει σε ενισχτή(και σε ποιον ενισχυτή) ,ηχεία PA ,Power Engine , FX Loop ,στερεοφωνικό ,και αν σας ικανοποιεί η όχι το αποτέλεσμα.
Γενικά είναι ζόρικα τα πράγματα με τα modelling μηχανιματα μπροστά απο ενισχυτές αλλά ακόμα και με αυτοενισχυόμενα.

Προσωπικά παίζω με POD X3 Live και τον καλύτερο ήχο μέχρι τώρα τον πέρνω απο κατι φτηνά Seinheisser ακουστικά που χρησιμοποιώ στο σπίτι.:/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #1 στις: 28/01/10, 22:54 »
Με το Pod XT μου εξαρτάται που παίζω.

Σε studio συνδέομαι σε ενισχυτή πλήκτρων μέσα όμως από το FX Loop της GR-33
Σε live συνδέομαι απευθείας στην κονσόλα με DI πάλι μέσα από το GR-33
Στο σπίτι συνδέομαι με ενισχυτή κιθάρας Laney TF50 όπως πάντα μέσα από την GR-33.
Για tonecrafting χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου (Behringer HPS3000)
Και για ηχογραφήσεις απευθείας στο PC μέσω USB και για monitoring τα ακουστικά πάλι.

Αν εξαιρέσουμε το live, περισσότερο ευχαριστημένος είμαι από τα ακουστικά αλλά δεν βολεύουν πάντα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να πάρω ενισχυτή πλήκτρων για να καλύψω και τις synth ανάγκες μου.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #2 στις: 28/01/10, 23:15 »
Σε live συνδέομαι απευθείας στην κονσόλα με DI πάλι μέσα από το GR-33
Με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος σύνδεσης (μπορεί φυσικά να γίνει και με πεταλάκια) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα... τον εαυτό σου πώς τον ακούς? :-\

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #3 στις: 28/01/10, 23:30 »
Σε live συνδέομαι απευθείας στην κονσόλα με DI πάλι μέσα από το GR-33
Με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος σύνδεσης (μπορεί φυσικά να γίνει και με πεταλάκια) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα... τον εαυτό σου πώς τον ακούς? :-\

Με monitor απ' την κονσόλα φαντάζομαι...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #4 στις: 28/01/10, 23:45 »
Εγω που εχω επισης το Pod X3 Live σαν τον φιλο τον apressas, ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει να βγαζει, ηταν μεσα απο εναν Randall (αυτον που ειχε στο 3ο Φεστιβαλ ο Arg0 μπορει να τον θυμαται, γιατι εγω το μοντελο το χω ξεχασει)!!Δεν ξερω πως ακουγοταν κατω στο κοινο, εγω πραγματικα πρωτη φορα γουσταρα τοσο πολυ τον ηχο μου!!Σε εναν Randall επισης παιζω και στις προβες στο στουντιο, οχι λαμπατος, αν θυμαμαι καλα υβριδικος!!Φυσικα εγω παντα παιζω στο καθαρο καναλι καθε ενισχυτη!!

Πολυ καλο ηχο επισης ακουγα (μεχρι πριν τα χαλασω) απο κατι ακουστικα ΑΚG απ τα πολυ οικονομικα..στα αυτια μου τουλαχιστον ο ηχος ηταν πολυ ωρεος!!Ακομη, καλο ηχο (σκετο καλο), βγαζω απο τον ενισχυτη σπιτι μου Marshall DFX30..

Ακομη το εχω δοκιμασει και με τα ηχεια του υπολογιστη, κατευθειαν δηλαδη με usb, στα καθαρα μπορω να πω οτι με εκπλησει παρα πολυ, ακουγονται αρκετα "γλυκα", ακριβως οπως τα θελω!!Σε σολο-ηχο, τα παει επισης πολυ καλα, με λιγο delay και μεσαιο reverb ο ηχος (για μενα παντα) θεριζει!!Στους riffo-ηχους θα ελεγα οτι υπαρχει προβληματακι, πολλε φορες "ψηφιακιζουν" επικινδυνα!!Θα ελεγα οτι λειπει το ηχοχρωμα που βγαζει ο εκαστοτε ενισχυτης!!Παντως ειναι κατι που με ρυθμισεις φτιαχνεται και "χανεται" τελειως με EQ κ.λ.π, απλα καθε φορα που ηχογραφω στο pc, πρεπει να αλλαζω ρυθμισεις!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #5 στις: 29/01/10, 00:24 »
Με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος σύνδεσης (μπορεί φυσικά να γίνει και με πεταλάκια) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα... τον εαυτό σου πώς τον ακούς? :-\

Όπως είπε ο Vrachnoprofiter στα live ακούω τον εαυτό μου από monitor, αν πρέπει να πω ότι σπάνια είμαι ευχαριστημένος από αυτό που ακούω. Τουλάχιστον απ' όσο μου έχουν πει κι έχω ακούσει σε video, έξω ακούγεται καλά.

Πάντως τα πεταλάκια είναι τελείως άλλη φάση. Το Pod, όπως και σχεδόν όλες οι πεταλιέρες, έχουν εξομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνας. Τα πεταλάκια όμως δεν έχουν οπότε θα σου λείπει ο πιο σημαντικός κρίκος από την αλυσίδα, ο ενισχυτής...

Εγω που εχω επισης το Pod X3 Live σαν τον φιλο τον apressas, ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει να βγαζει, ηταν μεσα απο εναν Randall (αυτον που ειχε στο 3ο Φεστιβαλ ο Arg0 μπορει να τον θυμαται, γιατι εγω το μοντελο το χω ξεχασει)!!

Ο RG100 πρέπει να ήτανε αλλά δεν παίρνω κι όρκο.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #6 στις: 29/01/10, 01:46 »
Arg0 δεν εννοώ απλά πεταλάκια distortion αλλά πεταλάκια όπως το amt ss-20 ή ακόμα και το blackstar ht dual.. "amp-in-a-box" δηλαδή πετάλια που είναι δικάναλα-τρικάναλα και έχουν προσομοιώσεις καμπίνας..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #7 στις: 29/01/10, 09:02 »
Arg0 δεν εννοώ απλά πεταλάκια distortion αλλά πεταλάκια όπως το amt ss-20 ή ακόμα και το blackstar ht dual.. "amp-in-a-box" δηλαδή πετάλια που είναι δικάναλα-τρικάναλα και έχουν προσομοιώσεις καμπίνας..

Έτσι, ναι. Επίσης θα μπορούσες να πάρεις ένα DI σαν το Behringer GI100 και να έχεις προσομοίωση καμπίνας από το DI.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #8 στις: 29/01/10, 14:39 »
Το είχα σκεφτεί κι αυτό όμως τα πετάλια distortion είναι συνήθως σχεδιασμένα ώστε να διαμορφώνονται και από την καθαρή προενίσχυση του ενισχυτή οπότε ακόμα και με προσομοίωση καμπίνας, το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι πολύ καλό.. Επίσης, είναι και το θέμα του καθαρού ήχου που σίγουρα δε θα είναι ό,τι καλύτερο απλά και μόνο με τη χρήση ενός cab simulator...

Πάντως τα τελευταία χρόνια παίζουν αρκετά πετάλια στην αγορά με 2 ή 3 κανάλια, σχεδιασμένα για direct χρήση...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως ακούμε τα πολυεφφέ(modellers) μας?
« Απάντηση #9 στις: 29/01/10, 20:33 »
Το cab simulation το εννοώ επικουρικά. Εξάλλου αν σκοπεύεις να κάνεις συχνά live ένα DΙ είναι έτσι κι αλλιώς μία καλή επένδυση.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
67 Απαντήσεις
38511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 03:35
από Sound of Rock
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
15 Απαντήσεις
6357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
;αγορα πολυεφφε

Ξεκίνησε από geo134 Εφέ

10 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/09, 22:06
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 08:24
από Korgy
10 Απαντήσεις
4668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
27718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/12, 14:47
από Υπνοβάτης...
27 Απαντήσεις
15396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos