Αποστολέας Θέμα: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!  (Αναγνώστηκε 5240 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul kicking

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Χαιρετω !
Εδω κ καιρο θελω να παρω μια 7χορδη με floyd rose για πολυ heavy εως thrash death ηχο.Επαιξα με την c7 της schecter κ υπερενθουσιαστηκα αλλα θα ηθελα λιγο πιο λεπτη ταστιερα..τα χρηματα που διαθετω ειναι το maximum 1300 ευρω στην καλυτερη περιπτωση.
Οι κιθαρες που εχω βρει κ μου αρεσαν αρκετα ειναι οι ακολουθες:
 http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_razorback_7_255_mw_cb.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis_fr.htm

Θα ηθελα παρα πολυ τις γνωμες oλων σας για να καταληξω καπου.Kαι για αλλες κιθαρες αν γνωριζετε κατι στα χαρακτηριστικα που ζηταω πανω κατω
Ευχαριστω εκ των προτερων
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 15:02 από soul kicking »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #1 στις: 28/05/08, 01:16 »
Πρόσεξε μην κοπείς με την πρώτη κιθάρα :P

Σοβαρά τώρα, θα ήθελα να προσθέσω ότι γενικά οι εφτάχορδες για ευνοήτους λόγους έχουν πιο χονδρό μπράτσο από τις εξάχορδες (έξτρα χορδή γαρ).. Επομένως η ομαλή μετάβαση από μια 6χορδη σε 7χορδη ίσως στην αρχή σε δυσκολέψει αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις να μην σε επηρεάζει στο παίξιμο σου όταν θα τις αλλάζεις.. Ίσως αν ψάξεις, να βρεις κιθάρα με πιο λεπτό λαιμό αλλά θα σου έλεγα να μην κολλήσεις σε αυτή την παράμετρο.. Η Jeff Loomis έχει πολλά θετικά (original FR, EMG και όχι τίποτα duncan designed και Schecter pups, maple ταστιέρα, φέρει την ποιότητα της Schecter και τιμή λογική για signature κιθάρα τέτοιου guitar hero).. Εγώ αν έπαιρνα άλλη 7χορδη θα έπαιρνα την Schecter ανετότατα.. Με γειά!!!!

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #2 στις: 28/05/08, 01:20 »
Αν εχεις υπομονη θα σου προτεινα κατι αλλο...  ;D
Χειροποιητη, μπορει να σου κοστισει λιγο πιο πολυ απο 1300 αλλα...χειροποιητη... ;)

http://rockandroller.net/postnuke/html/index.php?module=PostWrap&height=700&page=quotemaker

Δες μια ματια

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #3 στις: 28/05/08, 02:36 »
Ιδεα μου ή αυτά τα μοντέλα τα διάλεξες επειδή είναι στο εύρος τιμών που ανέφερες?

Λοιπόν...Σου άρεσε ο ήχος, αλλα όχι το μπράτσο...
Αυτό μαζί με 2 τέτοια είναι η δικιά μου πρόταση...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #4 στις: 28/05/08, 08:38 »
Την Razorback νομιζω την εχει ο Jezus και θα ειναι ο καταλληλοτερος για να σου πει εντυπωσεις αλλα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη κιθαρα
και γενικα εχω ακουσει πολλα καλα για αυτην....

H Loomis ειναι ομορφη και εχει και τους EMG και το maple της ταστιερας αλλα αυτο που λες για το μπρατσο μου το εχουν πει και αλλοι..
Γενικα οι αποψεις διιστανται για τα μπρατσα της schechter :)

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #5 στις: 28/05/08, 10:35 »
θα συμφωνισω με Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood  και γω αυτη σκεφτομε να κτυπισω,παραπολλη καλη κιθαρα.το μανικι ειναι το ειδιο σαν τησ s7250 την οποια δοκιμασα και ο λεμος της ενταξει δεν ηταν ο καλυτερος αλλα γουστα ειναι αυτα

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #6 στις: 28/05/08, 13:38 »
Ιδεα μου ή αυτά τα μοντέλα τα διάλεξες επειδή είναι στο εύρος τιμών που ανέφερες?

Λοιπόν...Σου άρεσε ο ήχος, αλλα όχι το μπράτσο...
Αυτό μαζί με 2 τέτοια είναι η δικιά μου πρόταση...


1130 με την αλλαγη μαγνητων...και αν θελεις να αλλαξεις και το τρεμολο...και ειναι και bolt on (δεν τις προτιμω σε superstrat) Πολλα λεφτα για απλα μια πολυ λεπτη ταστιερα...

Αποσυνδεδεμένος soul kicking

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #7 στις: 28/05/08, 15:23 »
Σας ευχαριστω ολους  παρα πολυ για τη βοηθεια κ τον χρονο σας
αλλα τελικα αποφασισα να επενδυσω στον crazy rusty ...



http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_rusty_cooley.htm

αστειευομαι φυσικα ..anyway ibanez εχω ηδη σε 6χορδη βεβαια κ προτιμω να παρω μια πιο "προσανατολισμενη" κιθαρα για τον ηχο που ζηταω,αν κ οι ibanez ειναι top κιθαρες αναμφιβολα αλλα η συγκεκριμενη schecter οπως κ η c7 ειναι καφρικες ορκισμενες οπως κ η dime φανταζομαι.
ενα μικρο προβαδισμα παντως λογω προσωπικης αδυναμιας υπαρχει προς την Loomis,αλλα κ η αλλη ειναι σκετη ομορφια(αναφερομαι σε αυτα γιατι τα χαρακτηριστικα τους δεν εχουν κ τεραστιες διαφορες overall) ..μπλεξιμο !!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #8 στις: 28/05/08, 19:27 »
Μην αστειευσαι, αν εκανες λιγο υπομονη και μαζευες λιγα παραπανω για την κιθαρα του Ραστυ (αν εχεις αυτη τη δυνατοτητα), θα ησουν ικανοποιημενος μια ζωη!
Ενω αν παρεις κατι αλλο σε λιγο χαμηλοτερη τιμη, χωρις να εισαι 100% ικανοποιημενος, καποια στιγμη θα σε κουρασει και θα αναγκαστεις να την αλλαξεις ισως, χανωντας χρηματα.

Οπως ειπε σωστα ο m@ster k@frer πιο πανω εχω την ρειζορμπακ 7 (μονο που πληρωσα πολλα περισοτερα να τη φερω απο ΗΠΑ οταν βγηκε γιατι εδω δεν υπηρχε αυτο το χρωμα  >:( ).
Ειναι πολυ καλη κιθαρα, αλλα πολυ ιδιαιτερη. Το σχημα του λαιμου της ειναι ενα εντονο V (οχι C λεπτο ή χοντρο οπως στις περισοτερες κιθαρες), κατι που οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ περιεργο στο χερι. Εμενα με βολευει αφανταστα, αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για αλλους. Επισης ειναι τεραστια!!! Οταν παιζεις θα πρεπει να εχεις καποια μετρα κενο χωρο γυρω σου, μην σκοτωσεις κανενα  ;D και γιατι το χεντστοκ σπαει ευκολα (εχω δει ιδια σπασμενη απο μικρο χτυπημα). Και το αλλο κακο ειναι οτι δεν βρισκεις μαλακη θηκη για να την μεταφερεις, και η βαλιτσα ειναι 2-3 μετρα και ζυγιζει πολυυυυυ, οποτε δυσκολο να την μεταφερεις  :(
Κατα τ'αλλα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ χερι καθεται πολυ καλα, και απο ηχο ειναι μια χαρα  :)

Σου εστειλα και ενα ΠΜ με περισοτερες μεπτομερειες  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 19:34 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #9 στις: 28/05/08, 21:01 »
Ιδεα μου ή αυτά τα μοντέλα τα διάλεξες επειδή είναι στο εύρος τιμών που ανέφερες?

Λοιπόν...Σου άρεσε ο ήχος, αλλα όχι το μπράτσο...
Αυτό μαζί με 2 τέτοια είναι η δικιά μου πρόταση...


1130 με την αλλαγη μαγνητων...και αν θελεις να αλλαξεις και το τρεμολο...και ειναι και bolt on (δεν τις προτιμω σε superstrat) Πολλα λεφτα για απλα μια πολυ λεπτη ταστιερα...


Το τρεμολο ΔΕΝ θέλει αλλαγή. Την ίδια σχεδόν κιθάρα έχω και κουρδίζω μια φορά τη βδομάδα. Οσον αφορά το Bolt on , είναι δικό σου γούστο, όχι του παιδιού που έκανα τη πρόταση.

Ναι, υπάρχουν και άλλες ibanez με ίδια χαρακτηριστικά, και μικρότερη τιμή. Αυτή όμως είναι JAPAN, και φαίνεται στο όργανο..
Τέσπα, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.
anyway ibanez εχω ηδη σε 6χορδη βεβαια κ προτιμω να παρω μια πιο "προσανατολισμενη" κιθαρα για τον ηχο που ζηταω,αν κ οι ibanez ειναι top κιθαρες αναμφιβολα αλλα η συγκεκριμενη schecter οπως κ η c7 ειναι καφρικες ορκισμενες οπως κ η dime φανταζομαι.
ενα μικρο προβαδισμα παντως λογω προσωπικης αδυναμιας υπαρχει προς την Loomis,αλλα κ η αλλη ειναι σκετη ομορφια(αναφερομαι σε αυτα γιατι τα χαρακτηριστικα τους δεν εχουν κ τεραστιες διαφορες overall) ..μπλεξιμο !!!

Εχμ, πιστεύω οτι οι 2 EMG που σου έβαλα στο πακέτο, θα δώσουν το χαρακτήρα που λες. Απο κεί και πέρα, βλέπω οτι ουσιαστικά θέλεις να διαλέξεις μεταξύ αυτών των 2...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #10 στις: 28/05/08, 21:09 »
Ιδεα μου ή αυτά τα μοντέλα τα διάλεξες επειδή είναι στο εύρος τιμών που ανέφερες?

Λοιπόν...Σου άρεσε ο ήχος, αλλα όχι το μπράτσο...
Αυτό μαζί με 2 τέτοια είναι η δικιά μου πρόταση...


1130 με την αλλαγη μαγνητων...και αν θελεις να αλλαξεις και το τρεμολο...και ειναι και bolt on (δεν τις προτιμω σε superstrat) Πολλα λεφτα για απλα μια πολυ λεπτη ταστιερα...


Το τρεμολο ΔΕΝ θέλει αλλαγή. Την ίδια σχεδόν κιθάρα έχω και κουρδίζω μια φορά τη βδομάδα. Οσον αφορά το Bolt on , είναι δικό σου γούστο, όχι του παιδιού που έκανα τη πρόταση.

Ναι, υπάρχουν και άλλες ibanez με ίδια χαρακτηριστικά, και μικρότερη τιμή. Αυτή όμως είναι JAPAN, και φαίνεται στο όργανο..
Τέσπα, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.
anyway ibanez εχω ηδη σε 6χορδη βεβαια κ προτιμω να παρω μια πιο "προσανατολισμενη" κιθαρα για τον ηχο που ζηταω,αν κ οι ibanez ειναι top κιθαρες αναμφιβολα αλλα η συγκεκριμενη schecter οπως κ η c7 ειναι καφρικες ορκισμενες οπως κ η dime φανταζομαι.
ενα μικρο προβαδισμα παντως λογω προσωπικης αδυναμιας υπαρχει προς την Loomis,αλλα κ η αλλη ειναι σκετη ομορφια(αναφερομαι σε αυτα γιατι τα χαρακτηριστικα τους δεν εχουν κ τεραστιες διαφορες overall) ..μπλεξιμο !!!

Εχμ, πιστεύω οτι οι 2 EMG που σου έβαλα στο πακέτο, θα δώσουν το χαρακτήρα που λες. Απο κεί και πέρα, βλέπω οτι ουσιαστικά θέλεις να διαλέξεις μεταξύ αυτών των 2...


Γι'αυτο ακριβως εγραψα "προτιμω" και οχι πχ "δεν ειναι το ιδιο καλες"...
Ναι οντως υπαρχει τεραστια διαφορα στις Japan ibanez!!! Απλα γι αυτα τα λεφτα δεν θα εκανα αυτη την επιλογη (εγω)...και απλα μια αποψη εκφερω οπως και ολοι σε αυτο το forum αλλωστε... 8)
Μακαρι να μπορουσαμε να δοκιμασουμε ολες τις κιθαρες και να ειχαμε αποψη απο μονοι μας... :(

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #11 στις: 29/05/08, 11:24 »
Επισης οσοι προσανατολιζεστε στη Schecter του Loomis, ριξτε μια ματια και σε ενα αλλο θεμα σχετικα με αυτη τη μαρκα, γιατι εκει κατι παιδια αναφερουν κατι ακραια σκηνικα για την διαθεσημοτητα αυτης της κιθαρας και της μαρκας αυτης γενικοτερα (1 χρονος αναμονη, κανενα κομματι διαθεσιμο παγκοσμιως κτλ).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #12 στις: 02/06/08, 21:18 »
Την Razorback νομιζω την εχει ο Jezus και θα ειναι ο καταλληλοτερος για να σου πει εντυπωσεις αλλα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη κιθαρα
και γενικα εχω ακουσει πολλα καλα για αυτην....

H Loomis ειναι ομορφη και εχει και τους EMG και το maple της ταστιερας αλλα αυτο που λες για το μπρατσο μου το εχουν πει και αλλοι..
Γενικα οι αποψεις διιστανται για τα μπρατσα της schechter :)
ετυχε να πιασω στα χερια μου μια hellraiser στυλακι λοομις
μου φανηκε πολυ ατσαλη σαν μανικι κ πολυ χοντρο
ισως φταει ομως το οτι παιζω με ibanez
θα συμφωνησω σιγουρα με την προταση του Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
εχει δικιο
Ειναι πολυ σωστη η προταση του....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/08, 21:20 από Chimaira »
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΙΘΑΡΩΔΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
« Απάντηση #13 στις: 04/06/08, 02:23 »
Δεν εχω παιξει τη συγκεκριμενη, αλλα γενικοτερα οι περισοτερες σεκτερ εχουν ενα χοντρο/περιεργο μπρατσο, και οι περισοτερες 7-αρες ειναι λιγο ατσαλες ανεξαρτητως κατασκευαστη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
8993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 13:53
από dshakes
0 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
60 Απαντήσεις
21100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/05, 21:17
από YmiRLinG
16 Απαντήσεις
7434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 00:54
από drakoumel
27 Απαντήσεις
7376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 08:36
από philip the great
2 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 16:41
από JACKSONMAN
4 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/10, 18:15
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 00:43
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 10:59
από panicX
2 Απαντήσεις
2058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/20, 18:48
από ΠΟΙΟΣ