Αποστολέας Θέμα: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;  (Αναγνώστηκε 52112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #75 στις: 12/02/13, 16:22 »

...Όχι, αναφερόμουν στην ταλαιπωρία σου, να ψάχνεις για 2 ώρες  το λάθος, που κακώς σου επεσήμανε ο tomsot σε διαφορετικό thread και χωρίς να δώσει link (πικροχολία; δεν ξέρω). ......

Ευχαριστώ harpwood .Επειδή είσαι μουσικός και μάλιστα και πολύ καλός και πρακτικός , μου αρκεί έστω και το μοναδικό σχόλιο.
Αν κάποτε ο Θωμάς θελήσει να απαντήσει ας απαντήσει στο αντίστοιχο thread που πρέπει για να έχει ο επισκέπτης την ευχέρεια να συγκρίνει. Προκαλώ και για τα υπόλοιπα λάθη στα threads όμως που λέει ότι τα έχει εντοπίσει και όχι εδώ.
Ας συνεχίσουμε λοιπόν με το θέμα του τίτλου.
Στην Απάντηση #60 έδωσα ένα Μακεδονικής Μουσικής video της Δόμνας Σαμίου.
Να σχολιάσουμε αυτό που είπα την ευαισθησία που νοιώθουμε όσοι το γνωρίζουμε , αν εσείς νοιώθετε κάτι ....
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #76 στις: 12/02/13, 16:25 »
η σιωπή μας μπορεί και να μην λέει τίποτα....
το ότι δεν γράφουν τα περισσότερα (ενεργά) μέλη μπορεί να σημαίνει απ'το ότι δεν έχουν άποψη εώς το ότι δεν τους αρέσει ο τρόπος που διεξάγεται η συζήτηση και δεν θέλουν να αναμιχθούν....

+1000000
Μεγάλοι άνθρωποι είσαστε... αλλίμονο αν δεν τα βρίσκετε μόνοι σας (όχι ότι υπάρχει και τίποτα να βρείτε βέβαια)
Θεωρώ ανόητο να χαλιόμαστε μέσω ενός μέσου που έχει φτιαχτεί για την ψυχαγωγία μας (το "ενημέρωση" σκόπιμα το παραβλέπω), η ζωή είναι μικρή και προσωπικά χέστηκα αν η ντο φαλτσόρε έχει τρίτη υπερμεγέθη με εξώφθαλμη βρογχοκήλη.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #77 στις: 12/02/13, 21:48 »
πάμε ενα ευχάριστο διάλειμα του κώλου ;D




Bottom percussion PATAX.



απο τους τυχερους παικτες ε?
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #78 στις: 12/02/13, 21:57 »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #79 στις: 13/02/13, 00:08 »
Στεφανε, παραβαινω το λογο μου που εδωσα, γιατι πρεπει να σου απαντησω και να σου διευκρηνησω για το που ειναι το λαθος στον ορισμο της ματζορε και μινορε κλιμακας (προυπηρχε η επισημανση του λαθους πριν δωσω το λογο).

Παράθεση
Ο παραπάνω σύνδεσμος από thread στο kithara.gr μόνο που παρέλειψες εσκεμένα και την παρακάτω φράση. Δηλαδή ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιούν και οι πολιτικοί μας για να επιτεθούν στο αντίπαλο κόμμα. Λυπάμαι πολύ!! Μπορούσες να το είχες γράψεις σαν σχόλιο στο άρθρο και θα είχες πάρει αμέσως την απάντηση, απλώς με απασχόλησες κανά 2ωρο να ψάχνω ενώ μπορούσες να βάλεις και το link και θα το διευθετούσαμε χτες}, για κάτι που αν το είχα γράψει και δεν ήταν ορθογραφικό λάθος θα έπρεπε πράγματι να με γιουχαϊσετε.
 Φυσικά δεν κάνω λάθος και θα το διαπιστώσει και ο αδαής μουσικός , αφού δίνω παραδείγματα , ότι δεν αναφέρομαι στη 2η νότα της κλίμακας αλλά στη 2η νότα της τριάδας:
Δηλαδή αναφέρομαι στο διάστημα των 2 νοτών της συγχορδίας { C – E για το ματζόρε και C – Eb για το μινόρε } και όχι της κλίμακας ( C - D…) .


Με αποκαλεις εμπαθη....κατα τα αλλα εγω βριζω. τελος παντων.  ;D

Σωστοι ορισμοι
Ματζορε κλιμακα ειναι η κλιμακα που ξεκιναει με μια τριτη μεγαλη και συνεχιζει με μια τριτη μικρη.
Μινορε κλιμακα ειναι η κλιμακα που ξεκιναει με μια τριτη μικρη και συνεχιζει με μια τριτη μεγαλη.
Αυξημενη κλιμακα ειναι η κλιμακα που ξεκιναει με τριτη μεγαλη και συνεχιζει με μια τριτη μεγαλη
Ελλατωμενη κλιμακα ειναι η κλιμακα που ξεκιναει με μια τριτη μικρη και συνεχιζει με μια τριτη μικρη.

Το λες και συ αυτο εδω στην παρακατω ζωγραφια (που δεν ξερω που βρηκες)...



...αλλα οι ορισμοι που δινεις ειναι ελλειπεις και ορισμοι ελλειπεις ειναι και ακυροι γιατι μπορει να σε οδηγησουν σε λανθασμενα συμπερασματα.
Σου θυμιζω το αλλο θεμα που ξεκινησες με λαθος ορισμο της μετατροπιας και τελικα κατεληξες οτι μετατροπια = τρανσπορτο.

Ο ορισμος του οξεως λογου χαρην δεν ειναι "οξυ ονομαζεται η χημικη ενωση που αντιδρα με τις βασεις και παραγουν αλατα", αλλα "οξυ ειναι η χημικη ενωση που οταν υδρολυεται διισταται και αποδιδει κατιοντα υδροξωνιου"
Εκτος τελικα και δεν καταλαβαινεις τι ειναι "Ορισμος" οποτε οτι και να λεω παει στο βροντο.

Αρα λοιπον φιλε, δεν προκειται περι ξυλινης γλωσσας αλλα περι επιστημονικης γλωσσας και ορολογιας (η μουσικη οπως ξερεις θεωρειται πρωτα τεχνη και μετα επιστημη), και οταν προσπαθεις να ισσοροπησεις μεταξυ της επιστημης και της εκλαικευσης, δηλαδη να αποδωσεις επιστημονικους ορους σε εκλαικευμενη μορφη πρεπει να εχεις και τα αναλογα προσοντα για να το κανεις.
Το μεγαλυτερο προσον ειναι η βαθια γνωση, η οποια αποκτιεται και με το διαβασμα αλλα κυριως με την εντονη και πολυχρονη ενασχοληση στην παξη αυτων που μαθαινεις, και φυσικα αυτα που μαθαινεις να τα μαθαινεις απο σωστες πηγες και οχι απο το Γουγλη, γιατι ο Γουγλης βρισκεται μεταξυ αμαθειας και ημιμαθειας.

Εγω παντως προσωπικα δηλωνω οτι παρ ολες τις λιγες γνωσεις που εχω επι των θεματων αυτων και παρ ολη την μακροχρονη ανασχοληση με τη μουσικη και με τα μουσικα οργανα, δεν εχω την ικανοτητα να εκλαικευω επιστημονικα θεματα που αφορουν τη μουσικη την ορολογια της τις εννοιες της και τα δογματα της.

Τελος απο μενα, ευχομαι και απο σενα γιατι δεν μας βαρεθηκαν απλα εδω, αλλα φοβαμαι οτι μας σιχαθηκαν, και θα μας δωσουν σουτ και μενα και σενα να βρει ο κοσμος την ησυχια του Στεφανε.
Ημαρτον αδερφε!!!  0:)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #80 στις: 13/02/13, 01:03 »
Τελος απο μενα, ευχομαι και απο σενα γιατι δεν μας βαρεθηκαν απλα εδω, αλλα φοβαμαι οτι μας σιχαθηκαν, και θα μας δωσουν σουτ και μενα και σενα να βρει ο κοσμος την ησυχια του Στεφανε.

Δεδομένου ότι:

1. Το παραπάνω ίσως να είναι το μόνο σωστό που έχει γραφτεί σε αυτή τη συζήτηση.
2. Το νόημα και ο λόγος ύπαρξης (αν υπάρχει...) του thread γενικότερα δεν έχει γίνει ακόμα σαφής.
3. Υπάρχει εμφανής κίνδυνος νέων παρεκτροπών.
4. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι η μετατροπία... :-X

το θέμα κλειδώνεται και ελπίζω να πάρει την άγουσα προς τον κάδο το συντομότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...