Αποστολέας Θέμα: Καινουργιος στο αθλημα!!  (Αναγνώστηκε 2911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanostsik

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καινουργιος στο αθλημα!!
« στις: 19/05/11, 18:28 »
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!Οπως θα καταλαβατε βρεθηκα τυχαια στο φορουμ ενω εψαχνα πληροφοριες στο ιντερνετ για το ποσο  ευκολα μπορει καποιος να μαθει κιθαρα στη δικια μυ ηλικια (25 χρονων)!Θα ηθελα να μου δωσετε  τα φωτα σας.....σχετικα με καποια ερωτηματα που εχω πανω στο θεμα της κιθαρας!!!Σε ηλικια 14 ετων ξεκινησα να μαθαινω μπουζουκι..κ εκανα κ μαθηματα με εναν δασκαλο για ενα μικρο χρονικο διαστημα 5-6 μηνων αλλα στην πορεια...τα παρατησα..κ παρατησα κ το μπουζουκι μαζι...το οποιο πιανω στα χερια μου κατα διαστηματα κ προσπαθω να βγαλω κομματια...με το αυτι...!Απο νοτες δεν ξερω πολλα πραγματα...απλα τα βασικα!Το ερωτημα μου εχει να κανει με το αν αποφασισω να αγορασω μια ακουστικη κιθαρα..(επειδη νομιζω οτι με πενα δεν θα δυσκολευτω τοσο) κ προσπαθησω κ στο ωδειο για ενα χρονικο διαστημα...αλλα με πολυ προσπαθεια μονος μου...θα δω προοδο κ βελτιωση σε αμεσο χρονικο διαστημα... ??? ??Ο λογος που θελω να μαθω κιθαρα ειναι καθαρα κ μονο για την δικη μου διασκεδαση..γιατι τραγουδαω κιωλας...κ για να μποροσω να μαθω να παιζω τα κομματια που μου αρεσουν!Τι εχετε να μου προτεινετε εσεις που εχετε εμπειρια???Σορρυ αν σας κουρασα... ::)

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #1 στις: 19/05/11, 19:16 »
Δε βλέπω κάποιο λόγο να δυσκολευτείς, ειδικά άμα έχεις όρεξη να ασχοληθείς. Νομίζω πως τα προβλήματα αρχίζουν μετά τα 40, λόγω δυσκαμψίας των μυών, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένας σαραντάρης είναι καταδικασμένος, απλά θα πρέπει να κάνει πολλές διατάσεις και δε θα έχει τόσο γρήγορη πρόοδο όσο ένας 15χρονος. Οι νότες δεν είναι πρόβλημα και μη σε αγχώνουν.

Η συζήτηση δε νομίζω πως θα πρέπει να είναι γύρω από το κατά πόσο μπορείς να μάθεις, αλλά στο πώς. Το ωδείο δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να έβρισκες κάποιον να σου κάνει ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #2 στις: 19/05/11, 23:47 »
Όπως λέει και ο MindCircus δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να μην ξεκινήσεις. Η ηλικία δεν έχει καμία σημασία. Εφόσον θέλεις να μάθεις θα το κάνεις και θα το κανείς και καλά! Πιθανόν να πρέπει να προσαρμόσεις το καθημερινό πρόγραμμά σου για να αφιερώνεις λίγο χρόνο στην εξάσκηση, αλλά αυτή είναι "θυσία" που ευχαρίστως την κάνεις για κάτι που σου αρέσει. Σίγουρα βοηθάει η καθοδήγηση από κάποιον (ωδείο, ιδιαίτερο, φίλος) που ξέρει παραπάνω από εσένα ώστε να αποφεύγεις "αδιέξοδα" και να σε "σπρώχνει" να προσπαθείς.

Από εκεί και μετά το πόσο ψηλά θες να φτάσεις (και συνεπώς ο χρόνος που θα χρειαστείς) θα φανεί στην πορεία. Ο αρχικός στόχος που έβαλες "να μάθω κιθάρα για την δική μου διασκέδαση" είναι σίγουρα εφικτός (και, κατά την γνώμη μου, ο πιο σωστός). Από την πρώτη στιγμή που θα πιάσεις την κιθάρα, θα το διασκεδάζεις, και με το καιρό που θα βλέπεις βελτίωση, θα αρχίζεις να "βγάζεις" κομμάτια, κ.τ.λ.π., θα γίνεται όλο και καλύτερο! Όταν κατακτήσεις αυτό τον στόχο πιθανών να επιδιώξεις κάτι παραπάνω, π.χ. "να συνθέσω δικά μου κομμάτια", "να είμαι μέλος μιας live μπάντας",  "να μάθω ένα άλλο στυλ μουσικής", κ.α., οι δυνατότητες είναι ατελείωτες...

Καλή αρχή! :)

Υ.Γ.: Αν το ωδείο είναι η μόνη σου επιλογή, φρόντισε να ξεκαθαρίσεις τους στόχους σου και να μάθεις ακριβώς το πρόγραμμα που προσφέρει. Υπάρχει η αίσθηση ότι "εφόσον το λέει το ωδείο είναι και σωστό" και έτσι πολλές φορές μπλέκεται ο αρχάριος με θεωρίες και στυλ μουσικής που (για αρχή τουλάχιστον) δεν τον ενδιαφέρουν και τον αποπροσανατολίζουν από τον στόχο του ("διασκέδαση"), οδηγώντας τον τελικά στο να βαρεθεί/κουραστεί και να εγκαταλήψει.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #3 στις: 19/05/11, 23:53 »
Όπως λέει και ο MindCircus δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να μην ξεκινήσεις. Η ηλικία δεν έχει καμία σημασία. Εφόσον θέλεις να μάθεις θα το κάνεις και θα το κανείς και καλά! Πιθανόν να πρέπει να προσαρμόσεις το καθημερινό πρόγραμμά σου για να αφιερώνεις λίγο χρόνο στην εξάσκηση, αλλά αυτή είναι "θυσία" που ευχαρίστως την κάνεις για κάτι που σου αρέσει. Σίγουρα βοηθάει η καθοδήγηση από κάποιον (ωδείο, ιδιαίτερο, φίλος) που ξέρει παραπάνω από εσένα ώστε να αποφεύγεις "αδιέξοδα" και να σε "σπρώχνει" να προσπαθείς.

Impossible is nothing...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #4 στις: 19/05/11, 23:56 »

Impossible is nothing...

That's the spirit!!! ;D :up

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #5 στις: 20/05/11, 02:01 »
Παράθεση
Υ.Γ.: Αν το ωδείο   είναι η μόνη σου επιλογή, φρόντισε να ξεκαθαρίσεις τους στόχους σου και   να μάθεις ακριβώς το πρόγραμμα που προσφέρει. Υπάρχει η αίσθηση ότι   "εφόσον το λέει το ωδείο είναι και σωστό" και έτσι πολλές φορές   μπλέκεται ο αρχάριος με θεωρίες και στυλ μουσικής που (για αρχή   τουλάχιστον) δεν τον ενδιαφέρουν και τον αποπροσανατολίζουν από τον   στόχο του ("διασκέδαση"), οδηγώντας τον τελικά στο να βαρεθεί/κουραστεί   και να εγκαταλήψει.

Στη χειρότερη θα πιάσεις τον εαυτό σου στα 35 να δίνει εξετάσεις για πτυχίο κλασικής...  :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Καινουργιος στο αθλημα!!
« Απάντηση #6 στις: 20/05/11, 02:09 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:10
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 10:13
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 01:57
από Garvin
7 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 17:21
από jkstigma
14 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 21:20
από themos
34 Απαντήσεις
7915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:45
από Ragnaros
31 Απαντήσεις
8232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 01:06
από Μητσάκος
6 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 13:57
από xristinapetso
15 Απαντήσεις
4665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 19:06
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/22, 01:45
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ