Αποστολέας Θέμα: Απορίες για fender strat  (Αναγνώστηκε 10474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #25 στις: 13/11/17, 09:40 »
τις τελευταίες 2 μέρες, περνάω μήνα μέλιτος με την καινούργια-παλιά - την πρώτη μου στρατ, το νέο μπράτσο είναι 12", ενώ το αρχικό ήταν 9.5".
Είναι η όλη γεωμετρία? Είναι ο συκεκριμένος μάστορας? (Verve Guitars?) Πάιζω απο χθες μπαλάντες, αρπίσματα ακόρντα (με πολλά διαλέιματα για shred) λόγω του ότι μάλλον θα παίξω σε μια συναλία λαϊκών/έντεχνων βαλκανικών τραγουδιών, και δεν με κούρασε καθόλου, μάλιστα ο πόνος που παραδοσιακά είχα στον αντίχειρα δεν εμφανίστηκε καν.....

ΥΓ
πολύ γουστάρω τους μαμίσιους single coil και ας χαμάρουν!
  Εντάξει μετά από ένα επαγγελματικό set up (καλοκομένο nut, σχετικά ίσιο truss rod, καλό fret dress στα τάστα, χαμηλό action) φυσικό είναι να είναι ευκολόπαιχτη και ξεκούραστη η κιθάρα. Η διαφορά από το 9,5 στο 12 δεν είναι και τόσο τρομερή που να δικαιολογεί την απουσία πόνου στον αντίχειρα....μην σου σου πω στα ακόρντα (από το τρίτο τάστο και μετά) ανεβαίνοντας radius πάνω από το 9,5 αρχίζει και κουράζει (αναλογικά...) η ταστιέρα στους περισσότερους.  Φυσικά όμως πρώτο ρόλο παίζει το πάχος και το σχήμα του μπράτσου ( C, V, U, e.t.c).    Καλόπαιχτη!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #26 στις: 13/11/17, 11:03 »
Εντάξει μετά από ένα επαγγελματικό set up (καλοκομένο nut, σχετικά ίσιο truss rod, καλό fret dress στα τάστα, χαμηλό action) φυσικό είναι να είναι ευκολόπαιχτη και ξεκούραστη η κιθάρα. Η διαφορά από το 9,5 στο 12 δεν είναι και τόσο τρομερή που να δικαιολογεί την απουσία πόνου στον αντίχειρα....μην σου σου πω στα ακόρντα (από το τρίτο τάστο και μετά) ανεβαίνοντας radius πάνω από το 9,5 αρχίζει και κουράζει (αναλογικά...) η ταστιέρα στους περισσότερους.  Φυσικά όμως πρώτο ρόλο παίζει το πάχος και το σχήμα του μπράτσου ( C, V, U, e.t.c).    Καλόπαιχτη!

το "επαγγελματικό" set-up πήγε περίπατο την πρώτη κιόλας μέρα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην την σκαλίσω!! εδώ έχω χάσει εγγυήσεις και εγγυήσεις σε όργανα του 1500 ΕΥΡ, θα άφηνα την Aria??  ;D
Το nut είναι σχετικά κακοκομένο και υπερβολικά χαμηλό (είναι το μόνο μεμπτό σημείο της κιθάρας), το truss rod έχει μεγαλύτερο relief απο όλες τις υπόλοιπες κιθάρες μου, το action είναι ψηλότερο από ότι στις υπόλοιπες (αν και το κατέβασα εννοείται σε σχέση με όπως το πήρα). Δεν είναι το 9.5 ή το 12, είναι η γεωμετρία, είναι ίσως πιο στενό στο πλάτος, στην διάσταση Μι-Μι , σαν προφιλ (C) είναι το ίδιο με το αρχικό. Το θέμα είναι οτι δεν αισθάνομαι τον παραμικρό πόνο... και για αυτό βγάζω το καπέλο στον Γιώργο τον Βερβερίδη! Και με την D-profile μου και με την 7-χορδη πρέπει να προσαρμόζω το παίξιμο (να μην "μπλουζίζω" με τον αντίχεια πάνω στην μπάσα Μι) για να μην πονάει. Με ετούτην εδώ, πάνε οι Pink Floyd σύνεφο..... αέρα!!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, φίλε συν-στρατ-αρίστα!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/17, 11:07 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #27 στις: 13/11/17, 11:52 »
Στον βερβεριδη πηγες;τελικα τι λεει;καλος;αυτον θυμαμαι στην music world expo το γνωρισες ε;αντε βγηκε και κατι καλο απο την εκθεση.του χρονου θα προσπαθησω να παμε παρεα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #28 στις: 13/11/17, 12:14 »
Στον βερβεριδη πηγες;τελικα τι λεει;καλος;αυτον θυμαμαι στην music world expo το γνωρισες ε;αντε βγηκε και κατι καλο απο την εκθεση.του χρονου θα προσπαθησω να παμε παρεα

ωραίος ο τύπος! έχει βέβαια άποψη, βάζει την δική του πινελιά είναι καλιτέχνης. Εννοείται θα πάμε παρέα.

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #29 στις: 26/11/17, 11:51 »
Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγο καιρό γράφτηκα στο Φόρουμ για να με βοηθήσετε σχετικά με τις απορίες που είχα για μια ηλεκτρική κιθάρα που θα αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Όπως σας είχα πει παίζω ακουστική (μαθαίνω μόνη μου) έχω όμως πολλούς γνωστούς που ξέρουν να παίζουν. Από θεωρία ξέρω αρκετά πράγματα το θέμα μου όμως είναι ότι έχω κολλήσει στο πως να μάθω να παίζω τραγούδια. Σας δίνω ένα παράδειγμα από ένα τραγούδι που θέλω να μάθω και θα σας εξηγήσω παρακάτω.    [Intro]  | D A | Em7 |   D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh  D     A        Em7  Ooh, ooh, ooh ooh D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh      αυτό είναι το knocking on heavens door.           Για πείτε μου λίγο όταν πάνω από τους στίχους δείχνει (για παράδειγμα) Em (μι μινόρε) εγώ πόσες φορές θα πρέπει να το παίξω μέχρι την επόμενη νότα;;; και επίσης δεν δείχνει (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά) τα strumming patterns
Γενικά θα με βόλευε  αν ένα site τα είχε με απόλυτη λεπτομέρεια αλλά τέλος πάντων....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/17, 11:57 από Amycrazylover »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #30 στις: 26/11/17, 15:09 »
Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγο καιρό γράφτηκα στο Φόρουμ για να με βοηθήσετε σχετικά με τις απορίες που είχα για μια ηλεκτρική κιθάρα που θα αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Όπως σας είχα πει παίζω ακουστική (μαθαίνω μόνη μου) έχω όμως πολλούς γνωστούς που ξέρουν να παίζουν. Από θεωρία ξέρω αρκετά πράγματα το θέμα μου όμως είναι ότι έχω κολλήσει στο πως να μάθω να παίζω τραγούδια. Σας δίνω ένα παράδειγμα από ένα τραγούδι που θέλω να μάθω και θα σας εξηγήσω παρακάτω.    [Intro]  | D A | Em7 |   D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh  D     A        Em7  Ooh, ooh, ooh ooh D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh      αυτό είναι το knocking on heavens door.           Για πείτε μου λίγο όταν πάνω από τους στίχους δείχνει (για παράδειγμα) Em (μι μινόρε) εγώ πόσες φορές θα πρέπει να το παίξω μέχρι την επόμενη νότα;;; και επίσης δεν δείχνει (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά) τα strumming patterns
Γενικά θα με βόλευε  αν ένα site τα είχε με απόλυτη λεπτομέρεια αλλά τέλος πάντων....

εγώ επειδή δεν ξέρω να διαβάζω πεντάγραμμο και οι ταμπλατούρες με δυσκολεύουν , όταν ψάχνω πως παίζεται ένα κομμάτο το βρίσκω σε μαθήματα στο youtube (τίτλος κοματιού guitar lesson) .εκει βλέπεις και το ρυθμό στο δεξί χέρι
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #31 στις: 26/11/17, 15:39 »
Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγο καιρό γράφτηκα στο Φόρουμ για να με βοηθήσετε σχετικά με τις απορίες που είχα για μια ηλεκτρική κιθάρα που θα αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Όπως σας είχα πει παίζω ακουστική (μαθαίνω μόνη μου) έχω όμως πολλούς γνωστούς που ξέρουν να παίζουν. Από θεωρία ξέρω αρκετά πράγματα το θέμα μου όμως είναι ότι έχω κολλήσει στο πως να μάθω να παίζω τραγούδια. Σας δίνω ένα παράδειγμα από ένα τραγούδι που θέλω να μάθω και θα σας εξηγήσω παρακάτω.    [Intro]  | D A | Em7 |   D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh  D     A        Em7  Ooh, ooh, ooh ooh D     A        G  Ooh, ooh, ooh ooh      αυτό είναι το knocking on heavens door.           Για πείτε μου λίγο όταν πάνω από τους στίχους δείχνει (για παράδειγμα) Em (μι μινόρε) εγώ πόσες φορές θα πρέπει να το παίξω μέχρι την επόμενη νότα;;; και επίσης δεν δείχνει (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά) τα strumming patterns
Γενικά θα με βόλευε  αν ένα site τα είχε με απόλυτη λεπτομέρεια αλλά τέλος πάντων....

εγώ επειδή δεν ξέρω να διαβάζω πεντάγραμμο και οι ταμπλατούρες με δυσκολεύουν , όταν ψάχνω πως παίζεται ένα κομμάτο το βρίσκω σε μαθήματα στο youtube (τίτλος κοματιού guitar lesson) .εκει βλέπεις και το ρυθμό στο δεξί χέρι
Το ξέρω ότι μπορώ να βρω τα κομμάτια που θέλω στο YouTube αλλά δεν μου αρέσει να μαθαίνω τα τραγούδια έτσι...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #32 στις: 26/11/17, 15:42 »
Εγω εχω δουλεψει πολλα τραγουδια με αυτον τον τροπο,το καλυτερο ειναι να ακουσεις το τραγουδι πολλες φορες,να το εχεις καθαρα στο μυαλο σου,και τοτε παιζεις την συγχορδια,οσες φορες "κολαει"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #33 στις: 26/11/17, 15:57 »
Εγω εχω δουλεψει πολλα τραγουδια με αυτον τον τροπο,το καλυτερο ειναι να ακουσεις το τραγουδι πολλες φορες,να το εχεις καθαρα στο μυαλο σου,και τοτε παιζεις την συγχορδια,οσες φορες "κολαει"
Για αρχή όμως είναι κάπως δύσκολο..
Και εκτός αυτού δεν ξέρω και ποιες χορδές θα πρέπει να παίξω με το δεξί χέρι που κρατάω την πένα
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/17, 16:04 από Amycrazylover »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #34 στις: 26/11/17, 16:09 »
Πρωτα πρεπει να μαθεις ποιες χορδες/νοτες ειναι η καθε συγχορδια.
Μετα θα ξες ποιες να παιξεις.Ειναι πιο ευκολο απο οτι νομιζεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #35 στις: 26/11/17, 17:59 »
1.Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεν μου αρέσει να μαθαίνω τα τραγούδια έτσι".
Περιμένεις μέσα από τον γραπτό λόγο να καταλάβεις πως θα παίξεις το οτιδήποτεκαι όχι μελετώντας ένα καλό μάθημα είτε στο Utube είτε μέσω δασκάλου?Είσαι το λιγότερο τυχερή που για αυτά που θέλεις να μάθεις υπάρχουν άφθονα μαθήματα στο ίντερνετ.

Δες τα παρακάτω βίντεο και είναι σίγουρο ότι θα σε καλύψουν όσο αφορά την προσφορά γνώσης για αυτό που ζητάς.
Όλα τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου.

2.Εφόσον γνωρίζεις θεωρία μπορείς να αγοράσεις την παρτιτούρα για το συγκεκριμένο κομμάτι.
Υπάρχει και αυτή σε αφθονία διαθέσιμηκαι κοστίζει γύρω στα 3 ευρώ.Ίσως αυτό να είναι και ένα παραπάνω κίνητρο για σένα να ασχοληθείς μιας και θα έχεις πληρώσει γιαυτό.

! No longer available

! No longer available

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #36 στις: 26/11/17, 18:38 »
1.Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεν μου αρέσει να μαθαίνω τα τραγούδια έτσι".
Περιμένεις μέσα από τον γραπτό λόγο να καταλάβεις πως θα παίξεις το οτιδήποτεκαι όχι μελετώντας ένα καλό μάθημα είτε στο Utube είτε μέσω δασκάλου?Είσαι το λιγότερο τυχερή που για αυτά που θέλεις να μάθεις υπάρχουν άφθονα μαθήματα στο ίντερνετ.

Δες τα παρακάτω βίντεο και είναι σίγουρο ότι θα σε καλύψουν όσο αφορά την προσφορά γνώσης για αυτό που ζητάς.
Όλα τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου.

2.Εφόσον γνωρίζεις θεωρία μπορείς να αγοράσεις την παρτιτούρα για το συγκεκριμένο κομμάτι.
Υπάρχει και αυτή σε αφθονία διαθέσιμηκαι κοστίζει γύρω στα 3 ευρώ.Ίσως αυτό να είναι και ένα παραπάνω κίνητρο για σένα να ασχοληθείς μιας και θα έχεις πληρώσει γιαυτό.

! No longer available
! No longer available


Λέει "δεν είναι διαθέσιμο"

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #37 στις: 26/11/17, 18:51 »
Τα βίντεο παίζουν κανονικά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
63 Απαντήσεις
22113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
24 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54
7 Απαντήσεις
3629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
4 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 14:42
από Gt-Xaris
29 Απαντήσεις
7426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 14:02
από geopaok
7 Απαντήσεις
4388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:50
από Neit
33 Απαντήσεις
14683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 16:50
από vaig3