Αποστολέας Θέμα: Μarshall super lead (plexi)  (Αναγνώστηκε 6148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Μarshall super lead (plexi)
« στις: 24/01/08, 12:35 »
Σκεφτομαι να χτυπησω εναν... Θα χρειαστω hotplate γιατι για να βγαλω ηχο που θελω θα πρεπει να παιζει δυνατα (van halen) και ειναι 100watts... Μηπως θα ηταν καλυτερο καποιο mod για master volume (ισως και effects loop); Ξερει καποιος αν μπορω να βρω τετοια mods και που;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #1 στις: 24/01/08, 13:51 »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #2 στις: 24/01/08, 14:15 »
Χμμμ αυτο που λεει στο link προϋποθετει να εχει effects loop ο ενισχυτης... Ο super lead δεν εχει...
Βασικα σκεφτομουν για mod με master volume και tube buffered effects loop...
Κανεις αλλος καμια ιδεα;
Εχω φιλο ηλεκρονικο πολυ καλο, οποτε αν κυκλοφορει και κανα κιτ και αυτο μπορει να δουλεψει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #3 στις: 24/01/08, 14:40 »
Χμμμ αυτο που λεει στο link προϋποθετει να εχει effects loop ο ενισχυτης... Ο super lead δεν εχει...
Βασικα σκεφτομουν για mod με master volume και tube buffered effects loop...
Κανεις αλλος καμια ιδεα;
Εχω φιλο ηλεκρονικο πολυ καλο, οποτε αν κυκλοφορει και κανα κιτ και αυτο μπορει να δουλεψει...

Αν σκοπεύεις να κάνεις όλες αυτές τις μετατροπές, είσαι σίγουρος ότι ψάχνειςγια plexi και όχι για κάτι άλλο;
Κατά την ταπεινή μου άποψη....u r missing the point  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #4 στις: 24/01/08, 14:46 »
Σκεφτομαι να χτυπησω εναν... Θα χρειαστω hotplate γιατι για να βγαλω ηχο που θελω θα πρεπει να παιζει δυνατα (van halen) και ειναι 100watts... Μηπως θα ηταν καλυτερο καποιο mod για master volume (ισως και effects loop); Ξερει καποιος αν μπορω να βρω τετοια mods και που;


ΑΝ τον χτυπήσεις θα χρειαστεις πολλα περισσοτερα απο ενα hotplate γιατι δυστυχώς δεν ειναι "μόνο" 100Watts εκτος και αν τον παιζεις "χαμηλα" (κατω απο το 5)...οποτε βαλε και ενα μαστερ βολιουμ, εδω http://www.putfile.com/pic.php?img=4801382 μην τα ξαναλέμε...5 ευρω το πολύ τα υλικα και δοκιμασμένο, θυσιαζεις μονο την μια απο τις 2 εξοδους για καμπινες, δεν τρυπας σασί οποτε θελεις απλα το αφαιρεις και τελειωσε η υποθεση...οταν το συγκεκριμένο MV ειναι στο τερμα ουσιαστικα ειναι σαν να μην υπαρχει (ναι δεν επηρρεαζει τον ηχο) ... ;)

ΥΓ: ολα αυτά εφοσον εχεις προνοήσει και για το που θα τον παιζεις με άνεση και ένταση και πανω απο όλα εφόσον εχεις παιξει με 400 ενισχυτές και καταλήξεις οτι οντως δεν υπαρχει τιποτα αλλο στην αγορα που να πλησιάζει τον ηχο που θελεις... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #5 στις: 24/01/08, 15:33 »
Oχι παιδια μη με παρεξηγειτε... Δεν θελω να του αλλαξω τα φωτα... Η λυση που προτεινει ο φιλος ο modeerf μου ακουγεται μια χαρα... Και εξαλλου δεν ειναι ο μονος ενισχυτης που εχω... Απλα ειναι ο μονος ενισχυτης που μπορει να βγαλει αυτον ακριβως τον ηχο που ψαχνω...
Τελικα, τον τσιμπησα παιδια... Μarshall Super lead 1973 (με s/n και ολα μαμα πανω του, με αλλαγμενες λαμπες τελικες, αλλα θα μου στειλει και τις original).
Βtw δεν εχω προβλημα που θα τον παιζω... Εχω δικο μου μεγαλο υπογειο διαμερισμα που μπορω και παιζω σε δυνατες εντασεις ακομα και 3 την νυχτα... Απλα αλλο δυνατες εντασεις και αλλο να κουφαθουμε και να τρυπησουμε κανα τυμπανο... Για αυτο ψαχνω για λυση με hotplate ή master volume... Μαλλον θα προτιμησω αρχικα τουλαχιστον την λυση που προτεινε ο φιλος modeerf και τον ευχαριστω πολυ για αυτο!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #6 στις: 24/01/08, 16:39 »
Τελικα, τον τσιμπησα παιδια... Μarshall Super lead 1973 (με s/n και ολα μαμα πανω του, με αλλαγμενες λαμπες τελικες, αλλα θα μου στειλει και τις original).

Καταρχήν ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!  :)

(αν ειναι όλα μαμα τοτε θα πρεπει να "τρεμεις" ιδιαιτερα για τον Μ/Σ εξοδου...οχι πειραματα...)


Βtw δεν εχω προβλημα που θα τον παιζω... Εχω δικο μου μεγαλο υπογειο διαμερισμα που μπορω και παιζω σε δυνατες εντασεις ακομα και 3 την νυχτα... Απλα αλλο δυνατες εντασεις και αλλο να κουφαθουμε και να τρυπησουμε κανα τυμπανο...

Αυτο ειναι το προβλημα αδερφε...αυτο το "δυνατες εντασεις" να ηξερες ποσο σχετικο ειναι (και φανταζομαι οτι αφου εχεις χωρο και άπλα θα τον πεταξεις και σε καμια 4χ12 με συνολικο wattage που να σου δινει μια ασφαλεια)...αλλα μη φοβου, αν ειναι η πρωτη σου εμπειρια με πλεξι θα το "γευτειειειειειειειεις" (φακ)... ;)

Για αυτο ψαχνω για λυση με hotplate ή master volume...

Ξεκινα απο τα φθηνα και βαλε το μαστερβολουμακι αφου εχεις και ηλεκτρονικο γάτα (θυμισε μου να σου δωσω λινκ με θρεντ για οτιδήποτε χρειαστει ο ανθρωπος για το MV)...αν δεις οτι δεν σε καλυπτει παρε και ενα attenuator να ριχνεις κανα 2 κλικς, δεν ειναι πανακεια αλλα σιγουρα δεν ειναι αχρηστο (αρκει να σου αρεσει) ειδικα με γομαροενισχυτες... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 16:40 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #7 στις: 24/01/08, 16:48 »
Ευχαριστω ευχαριστω!!!! Μολις τον τσιμπησα απο Ebay και θα τον πληρωσω σημερα, οποτε σε καμια βδομαδα θα ερθει λογικα...
Το θεμα με το δυνατα ξερω πως εχει πιστεψε με... Και ναι εχω καμπινα 4x12 με 300w συνολικη ισχυ οποτε δεν ανησυχω... Για τα αυτια μου ανησυχω και τους σοβαδες  ;D ;D Και επειδη ουσιαστικα τον πηρα για VH, ACDCD, SRV ηχους θα πρεπει να βγαζει γκαζι (αρα τσιτωμα) για αυτο και ψαχνομαι απο τωρα για πατεντες... Γιατι ειπαμε καλος ο ηχος αλλα πανω απο ολα τα αυτια μας  ;)
Το μονο κακο με τον φιλο μου ειναι πως δεν ξερει καλα αγγλικα, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα αφου θα του μεταφραζω εγω... Ετσι κι αλλιως απο σχεδια ξερει τα παντα, αφου ο ιδιος στηνει ολοκληρες εγκαταστασεις για εργοστασια με πινακες που ειναι οσο ενα σπιτι!  :D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #8 στις: 24/01/08, 17:35 »
Ευχαριστω ευχαριστω!!!! Μολις τον τσιμπησα απο Ebay και θα τον πληρωσω σημερα, οποτε σε καμια βδομαδα θα ερθει λογικα...

Με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!! ;)

Ποιος αξιολόγησε οτι ολα ειναι μαμά?

Το θεμα με το δυνατα ξερω πως εχει πιστεψε με... Και ναι εχω καμπινα 4x12 με 300w συνολικη ισχυ οποτε δεν ανησυχω... Για τα αυτια μου ανησυχω και τους σοβαδες  ;D ;D

Νταξ, 2 ζευγάρια ωροασπιδες είναι η υποθεση και μερικές ενέσεις τσιμπεντου στις κολώνες για καλό και για κακο, no worries... ;)

Και επειδη ουσιαστικα τον πηρα για VH, ACDCD, SRV ηχους θα πρεπει να βγαζει γκαζι (αρα τσιτωμα) για αυτο και ψαχνομαι απο τωρα για πατεντες... Γιατι ειπαμε καλος ο ηχος αλλα πανω απο ολα τα αυτια μας  ;)

Οκ, ολα ειναι σχετικά, τον ακους και βλεπεις...το κακο ειναι οτι ειναι vintage ενισχυτής και εγω τουλαχιστον δεν θα του εβγαζα τα ματια (αλλαγές στο board, filtering caps κοκ)...αυτο το λεω γιατι ο '68άρης του EVH με τον 73άρη σου δεν εχουν μεγαλη σχεση (μην ανησυχεις, η μαρσαλιλα ειναι παντου), ο SRV ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο, ACDC...anyway, κατσε ακουσε τον και προσπαθησε να βγαλεις τους ηχους που γουσταρεις ελπίζω να την καταβρεις μαζί του ετσι οπως ειναι (οκ + το MV)... ;)

Το μονο κακο με τον φιλο μου ειναι πως δεν ξερει καλα αγγλικα, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα αφου θα του μεταφραζω εγω... Ετσι κι αλλιως απο σχεδια ξερει τα παντα, αφου ο ιδιος στηνει ολοκληρες εγκαταστασεις για εργοστασια με πινακες που ειναι οσο ενα σπιτι!  :D

Σου στελνω το λινκ... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #9 στις: 24/01/08, 22:14 »
Επειδή μόλις απέκτησα έναν 1959 πλεξι θα σου πω ότι χωρίς ωτοασπίδες, hotplate η master volume βρωμιά δε θα πολυακούσεις και ειδικά βρωμιά τύπου VH.

Εγώ πήρα ένα THD hotplate και πάλι χρειάζεται και το κάτι τις παραπάνω για τον δαμάσεις. Πάντως να ξες ότι το hotplate είναι λύση για πρόβες και live και όχι για εντάσεις δωματίου.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #10 στις: 24/01/08, 22:48 »
μαλλον θα κανω την πατεντα με το master volume και ισως μετα και ενα attenuator... Δεν εχω προβλημα μεγαλο με τις εντασεις...
Στον χωρο που ειμαι ετσι κι αλλιως παιζω δυνατα, απλα αλλο το δυνατα και αλλο να βουϊζουν μετα τα αυτια σου... Αυτο με νοιαζει, η υγεια και οχι οι γειτονες  ;)
Btw ηχητικα απο οσο ξερω, ο 1959 δεν εχει καμια σχεση με τον super lead απο 67-68 και μετα... Ιδανικος για VH θα ηταν ενας 68 αλλα απο οσες κριτικες εχω διαβασει για 72-73 λενε πολυ καλα λογια για τετοιον ηχο...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 23:14 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #11 στις: 24/01/08, 23:21 »
Btw ηχητικα απο οσο ξερω, ο 1959 δεν εχει καμια σχεση με τον super lead απο 67-68 και μετα... Ιδανικος για VH θα ηταν ενας 68 αλλα απο οσες κριτικες εχω διαβασει για 72-73 λενε πολυ καλα λογια για τετοιον ηχο...

Θεωρητικά ο 1959 (ποτ πουρί σπεκς super lead 69-73) εχει σχεση με τους super lead του 67-68 όσο ακριβως εχει και ο δικος σου (οχι και πολυ μεγαλη δηλαδη)... ;)  Kαλες οι κριτικές, καλυτερα τα αφτάκια σου... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 23:27 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #12 στις: 25/01/08, 11:07 »
Επειδη ειχε τυχει να ακουσω τον 59, οσο και να τον ανεβαζες δεν εβγαζε την παρμορφωση των μετεπειτα...
Αντιθετα μετεπειτα ενισχυτες που εχω ακουσει (αλλα οχι παιξει, οποτε...) "σπανε" πιο νωρις τον ηχο τους και ειναι πιο κομπρεσσαρισμενοι... Βεβαια ειδικα σε τετοιους ενισχυτες, μπορει να παρεις 2 της ιδιας χρονιας και να ακουγονται διαφορετικα οποτε...
Τωρα οτι και να λενε οι κριτικες σιγουρα δε λεει τπτ μπροστα στην προσωπικη εμπειρια, αλλα απο οσες εψαξα ολες αναφερουν πανω κατω αυτο που ειπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Μarshall super lead (plexi)
« Απάντηση #13 στις: 25/01/08, 11:33 »
No worries τον 1959SLP τον είχα το 93-94 (αγορασμενος καινουριος)...το ποσο ανεβαζει παραμορφωση απο ενα σημειο και μετα εχει να κανει με πολλααααα πραγματα, απο τα απλά, με τι κιθαρα τον δοκιμασες (output μαγνητων) μεχρι και το κατα πόσο και πως είναι ρυθμισμενος, τι λαμπες φοραει, αν μιλαμε για εντάσεις κατω του 8 αν καποιος ειχε ξηλωσει το bright cap κλπ κλπ κλπ κλπ...οποτε αν τον δοκιμασες με στρατ και μαγνήτες  στα 6Κ επαιξες και εχασες, δεν θα δεις τρελλο gain ουτε στο 11...αν βαλεις ομως μια ESP με εναν διπλό hot dimarzio (hot για το 93-94 τωρα δεν ξερω τι γινεται δεν ασχολουμαι με διπλους) τοτε είσαι χωρίς πεταλια στην χωρα των Sabbath και πανω (ναι, ειναι προσωπική εμπειρία και η πρωτη φορα που ακουσα τον 1959 με διπλο μαγνητη)... ;)

Υποτιθεται οτι οποιον τον ενδιαφερει να βγαλει EVH ηχο (δεν εχει εναν ηχο) απο plexi, δεν τον ενδιαφερει το απολυτο γκαζί ουτως ή άλλως αλλα μια ιδιαιτερη χροια και υφή του ηχου (εγω την ονομαζω "σπογγώδη", αν εφτιαχνες κιτ αντι να χρησιμοποιείς variac θα ειχες μετασχηματιστή ισχύος που με εναν τριπλο διακοπτη στην θεση του stand by θα μπορουσες να λειτουργήσεις τις λαμπες εξοδου σου στην "κανονική" τους ταση και 20% χαμηλοτερα -500V*on*400V -κατι που θα σε βολευε απιστευτα για αυτον τον ηχο) και οχι απλά εναν κλασσικό σκληρό ήχο που είχαν οι μεταγενεστεροι (που θα σου αρεσει ουτως ή άλλως)...αν εχεις ορεξη και σε ενδιαφέρει μπορεις να βρεις εκατοντάδες samples ιδιωτών και να διαβασεις ολοκληρες ερευνες απο ατομα που εχουν ξοδεψει εκατονταδες ωρες (και πολυ χρημα) με αιώνια ερωτηματα του στυλ "ήταν split ή shared cathode ο ενισχυτής του" (μεταβατικό σταδιο για τους πλεξι τα τελη του '68) και άλλα τετοια ωραια μπες στο site του μετροπουλου, στο οποιο απο τους 100 οι 97 κυνηγανε ηχο EVH (και ο ποιο πορωμενος ειναι ο ιδιος ο μετροπουλος)...θα παρατηρήσεις οτι σπανια θα δεις καποιον απο εκει περα μεσα να πηγαινει για τετοιον ήχο και να φτιαχνει κιτ με specs 69 και πανω (ενταξει οι περισσοτεροι γουσταρουν να εχουν και το transformer layout του 68 αλλα αυτο για μενα ειναι λεπτομερεια)...

Το ρεζουμε παντως ειναι οτι καλα και αγια τα σπεκς αλλα πολλες φορες δεν λενε και τιποτα οταν αυτο που θελεις να το ακουσεις απλά το ακους...οποτε καλως να σου ερθει και θα κρινεις μονος σου...οπως είπα, μακαρι να σου κανει out of the box και να καθαρίσεις με ενα master volume... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Speed Mechanics for lead guitar

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 » Τα καλύτερα...

47 Απαντήσεις
29954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 21:04
από buckethead RULES!!
32 Απαντήσεις
13817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 00:35
από pureanalog
16 Απαντήσεις
6910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
2 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 22:21
από Freedom (modeerf)
3 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 23:35
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:29
από m@ster k@frer
Eric Johnson's lead

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
10588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 23:46
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
3657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/11, 23:18
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
38 Απαντήσεις
35581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos