Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695234 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Φρεσκος στα DIY.... λοιπον....χρονια πριν ειχα βρει σε ενα live.... ενα 5 πλο ποδοδιακοπτη απο ενα ενισχυτη vox... ειχα ρωτησει ολα τα group αλλα κανενος δεν ελειπε.... τελικα μου εμεινε....
πριν λιγο καιρο πηρα ενα boss dr3 drum machine.... ηθελα να παρω ενα 2πλο ποδοδιακοπτη για τα verse kai start /stop....αλλα ειπα να κανω πειραμα με το ποδοδιακοπτη που υπηρχε στο ντουλαπι.....


και.....φυσικα για εσας ειναι πολυ απλο...αλλα εγω ειμαι πολυ χαρουμενος που τα καταφερα!!!! ασε που γλυτωσα και 50+ ευρω απο την αγορα...   παιζει σουπερ με το dr3... τωρα αφου το εχω ολο στο pedalboard ειπα να φτιαξω και κατι ακομα με τους 3 ποδοδιακοπτες που περισευουν....


ετσι λεω να φτιαξω ενα fs3x... ειδα κατι σχεδιαγραμματα στο net....μου φανηκαν απλα....


ποδοδιακοπτες υπαρχουν....!!!!   ενα stereo jack για το σασι... και ενα στερεο καλωδιο για να συνδεθει με το jamman stereo που βρισκεται ακριβως διπλα.!!!!!


το ερωτημα ειναι το εξης.....ξερω ρωταω απλα πραγματα αλλα ....τωρα ξεκιναω ο καημενος...μη μπω στα βαθια κατευθειαν!!!!!


http://www.guitartalks.it/old_forum/DIY/Elettronica/Digitech%20FS3X.htm


μπορω να βρω ευκολα τις διοδους που λεει το σχεδιαγραμμα....και πως τις ζηταω ???


ευχαριστω!!!!!!






Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..να βρω ευκολα τις διοδους που λεει το σχεδιαγραμμα....και πως τις ζηταω ???
Γράφει πάνω στο διάγραμμα τι είναι οι δίοδοι είναι 1N4001 και είναι αυτές:
http://www.banzaimusic.com/1N4001.html
..το βύσμα είναι αυτό:
http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Stereo.html
..οι διακόπτες είναι αυτοί:
http://www.banzaimusic.com/PIC-PB11-BLK.html
http://www.banzaimusic.com/PIC-PB11-RED.html
..αλλά παρά το βολικό των χρωμάτων, για το πόδι σου συστήνω να βάλεις πιο στιβαρούς:
http://www.banzaimusic.com/China-Momentary-DPDT.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλησπέρα,
φτιάχνω ένα supa fuzz clone
μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο πως θα γίνει η καλωδίωση με εναν dpdt ποδοδιακόπτη και τα βύσματα (jacks)?

« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/14, 15:35 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε θα χρησιμοποιήσεις την: Γενική Καλωδίωση Κυκλωμάτων
..αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, γράψε μου να σου πω.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
βασικά για καλωδίωση dpdt έψαχνα .
τελικά δε χρειάστηκε το διάγραμμα , ήταν προβληματικό το στερεοφωνικό βύσμα και δε μπορούσα να βρω τι φταίει . το άλλαξα και όλα καλά
αύριο θα το δοκιμάσω κιόλας και θα ποστάρω εντυπώσεις

ευχαριστώ φίλος
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Γεια χαρά,

ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να καταπιάνομαι με δύο πεταλάκια.
Το ένα είναι το MXR 45 Phaser και το άλλο είναι το Tight Metal της Amptweaker, για δύο φίλους.

 Τα layouts προέρχονται από το tagboardeffects.blogspot.com αλλά μιας και δεν βρήκα άλλο ελληνικό site να παραθέσω τις ερωτήσεις μου, ελπίζω πως εδώ είναι το κατάλληλο μέρος.

 Καταρχίν, όσων αφορά το phaser. Το κύκλωμά μου το ολοκλήρωσα και κάνοντας μια πρόχειρη καλωδίωση χωρίς διακόπτη και led (ακολούθησα την καλωδίωση που κάναμε στο booster στην αρχή του θέματος). Ενώ έχω ήχο στο output από την κιθάρα μου κανονικά, δεν ακούω πουθενά phase effect. Δοκίμασα να παίξω με το BIAS trimmer αλλά δεν βρήκα σε καμία θέση διαφορά. Τα JFETS μου είναι ταιριασμένα και δοκίμασα δύο διαφορετικά ζευγάρια χωρίς διαφορά.
 Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει, και από που να ξεκινήσω να το ψάχνω?
Οι κολλήσεις μου δεν έχουν γεφυρώσει πουθενά και οι διακοπές μου είναι εντάξη (το λέω γιατί είναι το πιο σύνηθες και γιαυτό τα ξεψύρισα).

Όσων αφορά το TightMetal, πρόκειται για ένα verified layout ( http://guitar-fx-layouts.42897.x6.nabble.com/AmpTweaker-Tight-Metal-td9212.html;cid=1399988409705-371 ).
Αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Κάπου στην μέση της πλακέτας (θεωρώ πάνω στα ολοκληρωμένα) χανόταν το σήμα και από τις δύο πλευρές (input-output). Τελικά ίσως το είχα τοποθετήσει ανάποδα το 074.
Κάτι τέτοιο μπορεί να ξάψει το ολοκληρωμένο έτσι δεν είναι? 

 Επίσης ψάχνωντας για το τι δεν μου έκανε κύκλωμα έκανα το εξής.
Κούμπωσα στον ενισχυτή το input του πεταλιού, πήρα μια κομμένη χορδή και ακουμπούσα κάθε κόλληση από το input προς το output για να δω που δεν θα έχω βόμβο στον ενισχυτή (σαν να ακουμπάς την άκρη του καλωδίου στο χέρι σου με ανοιχτό ενισχυτή).
 Το ίδιο και για το output. Στο τέλος αφού έφαγα λίγη ώρα, και ψάχνωντας τα schematics ανακάλυψα πως ίσως είναι λάθος το TL074, ξεκούμπωσα τα πάντα από την μπαταρία. Πιάνω όμως την μπαταρία να ζεματάει. Την μετράω και βγάζει 0Volt ενώ την είχα αγοράσει την προηγούμενη μέρα και πριν το τεστ αυτό ήταν γεμάτη.
 Είναι πιθανό με την τεχνική μου να έκανα κάποια γεφύρωση και να την έκαψα?
 Μπορεί να έχω κάποιο λάθος στο κύκλωμα και να έγινε?
 Αν έχει κανείς καμία ιδέα θα την εκτιμούσα, ευχαριστώ πολύ.
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Wow, βλέπω έπεσες κατευθείαν στα βαθειά..
Αυτά είναι πολύ πολύπλοκα κυκλώματα που ξεκίνησες και θέλουν μεγάλη εμπειρία και εξαιρετική προσοχή στην υλοποίηση.. δεν εκπλήσομαι που κατέληξες με προβλήματα και στα δύο.

Καταρχάς να διαβάσεις προσεκτικά αυτό:
Αποσφαλμάτωση: Τι είναι και πως γίνεται
..γιατί από όλο αυτό με τα πειράματα με την χορδή της κιθάρας (!!..) δεν κατάλαβα τίποτα.

Πρόσεξε διότι όταν ακουμπάς (=βραχυκυκλώνεις μεταξύ τους) αυθαίρετα πράγματα ενώ το κύκλωμα τροφοδοτείται με τάση (χωρίς την συγκεκριμένη σωστή μεθοδολογία αποσφαλμάτωσης που περιλαμβάνει και τον πυκνωτή και ΔΕΝ βραχυκυκλώνει εξαρτήματα) μπορεί να καεί το οτιδήποτε.

Αν από την άλλη έχεις βόμβο, διάβασε ΚΑΙ εδώ:
Έλεγχος Γειώσεων για βόμβους/θορύβους

Μπαταρία που ζεματάει σημαίνει ότι δίνει πάρα πολύ ρεύμα, που με την σειρά του σημαίνει βραχυκύκλωμα στις γραμμές της τροφοδοσίας. Δες εδώ:
Μεθοδολογία ελέγχων για Βραχυκυκλώματα

Επίσης ναι, ότι ολοκληρωμένο βάζεις ανάποδα και παίρνει την ανάποδη τάση, μπορεί κάλλιστα να καεί.

Τα προβλήματα σου δεν διαγιγνώσκονται εκ του μακρόθεν, δυστυχώς, ειδικά σε τόσο πολύπλοκα κυκλώματα, απλά κάνε πάλι όλα τα τσεκ και την αποσφαλμάτωση προσεκτικά και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς και άλλα λάθη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Ναι τα κυκλώματα μου φάνηκαν κι εμένα αρκετά πολύπλοκα κυρίως γιατί έχουν πολλά πράματα που πρέπει να υπολογίσεις στην κατασκευή. Μου τα ζήτησαν όμως και είπα να δώσω μια ευκαιρία να δω τι  μπορεί να γίνει. Είχα εμπειρία από δύο booster και το LTD OD του φόρουμ που σίγουρα δεν είναι αρκετή.

Τώρα όσων αφορά την απόπειρά μου με την χορδή κιθάρας, ουσιαστηκά ακολούθησα την λογική με το  εργαλείο που μου παρέθεσες, το οποίο έχω βρει και στο tagboardeffects σαν πρόταση και θα προχωρήσω στην κατασκευή του σύντομα.
Απλά αντί να έχω κουμπώσει κάποια είσοδο για να δω αν βγαίνει ήχος, ουσιαστηκά ακουμπούσα τις κολλήσεις με ένα γυμνό σύρμα. Έτσι όπου έφτανε το σήμα, άκουγα το κλασσικό ΒΖΖΤ που κάνει ο ενισχυτής όταν ακουμπάς την άκρη του jack με το δάχτυλο. Όπου δεν ακουγώταν, σήμαινε πως δεν κάνει κύκλωμα σε εκείνο το σημείο με την είσοδο που είχα κουμπωμένο το jack.

Πάνω στο TL074 υπάρχει μια εγκοπή και μια τελίτσα. Λογικά η εγκοπή δείχνει το  ποδαράκι 1.
Στο TL072 δεν έχει εγκοπή, μόνο τελίτσα. Η τελίτσα τη δηλώνει? Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ παρ'όλο που το περιγράφω μπακάλικα.

Κι ένα τελευταίο. Στο εργαλείο αποσφαλμάτωσης μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγαλήτερο ή μικρότερο πυκντή σε Farad?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/14, 14:47 από Alani_No.13 »
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Πάνω στο TL074 υπάρχει μια εγκοπή και μια τελίτσα. Λογικά η εγκοπή δείχνει το  ποδαράκι 1.
Στο TL072 δεν έχει εγκοπή, μόνο τελίτσα. Η τελίτσα τη δηλώνει? Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ παρ'όλο που το περιγράφω μπακάλικα.

Ναι, πάντα η βούλα δηλώνει το 1ο pin.

Απλά απ' ότι θυμάμαι από το ΤL072, αν το βάλεις ανάποδα, τότε στη θέση του V+ πάει το V- και αντιστρόφως, οπότε το ψήσιμο είναι σχεδόν βέβαιο  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
To θέμα της κατασκευής πεταλιών έχει συζητηθεί εδώ αλλά και σε άλλα thread αρκετά διεξοδικά, όμως ο παρακάτω οδηγός "Build your own stompbox" που προσφέρει αυτό το μήνα το Premier Guitar (στα Αγγλικά βέβαια) ίσως βοηθήσει κάποιους που σκοπεύουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο...

http://www.premierguitar.com/ext/resources/files/Oct14_PGDistortion_BuildGuide_Final.pdf
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολύ ολοκληρωμένος και χρήσιμος οδηγός!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Ναι τα κυκλώματα μου φάνηκαν κι εμένα αρκετά πολύπλοκα κυρίως γιατί έχουν πολλά πράματα που πρέπει να υπολογίσεις στην κατασκευή. Μου τα ζήτησαν όμως και είπα να δώσω μια ευκαιρία να δω τι  μπορεί να γίνει. Είχα εμπειρία από δύο booster και το LTD OD του φόρουμ που σίγουρα δεν είναι αρκετή.

Τώρα όσων αφορά την απόπειρά μου με την χορδή κιθάρας, ουσιαστηκά ακολούθησα την λογική με το  εργαλείο που μου παρέθεσες, το οποίο έχω βρει και στο tagboardeffects σαν πρόταση και θα προχωρήσω στην κατασκευή του σύντομα.
Απλά αντί να έχω κουμπώσει κάποια είσοδο για να δω αν βγαίνει ήχος, ουσιαστηκά ακουμπούσα τις κολλήσεις με ένα γυμνό σύρμα. Έτσι όπου έφτανε το σήμα, άκουγα το κλασσικό ΒΖΖΤ που κάνει ο ενισχυτής όταν ακουμπάς την άκρη του jack με το δάχτυλο. Όπου δεν ακουγώταν, σήμαινε πως δεν κάνει κύκλωμα σε εκείνο το σημείο με την είσοδο που είχα κουμπωμένο το jack.

Πάνω στο TL074 υπάρχει μια εγκοπή και μια τελίτσα. Λογικά η εγκοπή δείχνει το  ποδαράκι 1.
Στο TL072 δεν έχει εγκοπή, μόνο τελίτσα. Η τελίτσα τη δηλώνει? Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ παρ'όλο που το περιγράφω μπακάλικα.

Κι ένα τελευταίο. Στο εργαλείο αποσφαλμάτωσης μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγαλήτερο ή μικρότερο πυκντή σε Farad?


γεια σου φίλε. Νομίζω πως όντως είναι απ'τα δύσκολα κυκλώματα αν είσαι και αρχάριος, αλλά με λίγο παραπάνω διάβασμα και ψάξημο (και σε αυτό το φόρουν είναι σχεδόν όλα όσα θες να ξέρεις) μπορείς να βγάλεις άκρη σε πολλές από τις ερωτήσεις σου

αυτό που θα μπορούσες όμως να κάνεις παράλληλα για να σε βοηθήσω/ουμε εδώ, είναι να στείλεις τις τάσεις των ics και των jfets σου καθώς και δυο καλές φωτογραφίες της πλακέτας σου μπρος και πίσω όσων αφορά το φειζερ.(εγώ έφτιαξα το phase90 απτο σχέδιο του Mark, και αν και το πέτυχα με την μία, δυσκολεύτηκα αρκετα με το biasing των τρανσίστορ.άσε που το τριμεράκι πρέπει να το γυρνάς απίστευτα αργά γιατί το απόλυτα κατάλληλο σημείο που θα σκάσει το εφέ, είναι πολύ ζόρικο.ή θα το πετύχεις ακριβώς ή δεξιά και αριστεράτου τίποτα...!!!)

τώρα για το tight metal, που κι εγώ θα το έφτιαχνα για ένα φίλο αλλά τον αποθάρρυνα και διάλεξε άλλο...(λες να έχουμε τον ίδιο?!!!) στείλε πάλι τα ίδια...αν και εδώ είναι αρκετά πιο δύσκολα τα πράγματα, γιατί και δεν το έχει κάνει πολύ κόσμος για να αφήσει σχόλια και να σε βοηθήσει, και επίσης για να σε βοηθήσω σε τόσο μεγάλη πλακέτα, πρέπει μάλλον να την έχω και μπροστά μου...
αυτά φίλε.. ελπίζω να σε βοηθήσω..α!και γιατί δεν άφησες κανένα σχόλιο στο guitar fx layouts? όλο και κάποιος θα σου έδινε ένα χεράκι

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ

Γεία σας φίλοι ! Αυτό είναι το πρώτο πεταλάκι που έφτιαξα . Είναι το AMZ mosfet booster που περιέγραψε την κατασκευή του ο adr1anos . Ο λόγος που το ανεβάζω είναι για να του πω το δικό μου ευχαριστώ γιατί εξαιτίας του έπιασα πρώτη φορά κολλητήρι και άρχισα να εφαρμόζω αυτά  που μαθαίνω στην σχολή και όχι μόνο . να σαι καλα και να συνεχίζεις να εμπνέεις κόσμο !!


τώρα όσον αφορά  το πετάλακι έχει 2 ποδοδιακόπτες . ο πρώτος είναι effect/bypass και η κατάσταση του φαινεται στο μπλε led ενώ ο δεύτερος είναι booster/buffer και η κατάσταση του φαίνεται σε ένα rgb led . Το θαλασσινό βαψιματάκι είναι μια πρώτη απόπειρα swirling , ελπίζω να βελτιωθεί με τον καιρό  ;D




host image]

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και εσύ να είσαι καλά, ωραία κατασκευή, καλόπαιχτο, το swirling πολύ καλό, μπράβο!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Σ ευχαριστώ πολυ ! :)

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Μετά από κάποιες αποτυχίες και λίγο πονοκέφαλο, με σωστό probing και με έναν καινούριο πυκνωτή το tight metal λειτουργεί!!!

Αντιμετώπισα και κάποια προβλήματα στην καλωδίωση τα οποία φαίνεται να λύθηκαν και όλα δουλεύουν ρολόι... σχεδόν.

Πρωτόγνωρο φαινόμενο μπροστά μου όμως.
Η περιγραφή του η εξής: Συνδεδεμένο με 9v μπαταρία, βάζω καλώδιο στο input για να πάρει μπρος. Το πετάλι έχει ήχο,έχει και εικόνα (ανάβει το led) αλλά όχι για πολύ. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα σφήνει αλλά σιγά σιγά. Παρατηρώ το σήμα να σβήνει σταδιακά μαζί με το led.
  Αρχικά λειτουργούσε κανονικά. Αποφάσισα να ξανακολλήσω κάποια ποτενσιόμετρα για να κινείτε η πλακέτα χωρίςνα επιβαρύνει τις καλωδιώσεις μιας και είχα ένα θέμα επαφής με το gain. Μόλις πήγα να το ξαναδοκιμάσω, έχω ξεχάσει να μονώσω την πίσω πλευρά τς πλακέτας η οποία ακουμπάει (οι κολλήσεις) σε δύο DPDT διακόπτες. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που περιέγραψα.

  Μου ξαναέγινε στο παρελθόν στο ίδιο. Ήρθε φίλοςμε μετασχηματιστή μια μέρα αργότερα αλλά όταν πήγα να του δείξω τι γίνεται το φαινόμενο αυτό είχε εξαφανστεί. Όλα δούλευαν κανονικά.
  Από την μικρή μου εμπειρία με τα ηλεκτρονικά μου μοιάζει με φόρτιση - αποφόρτιση πυκνωτή, αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς να το τεστάρω και που, όπως και αν ισχύει κάτι τέτοιο και υπο ποιές συνθήκες.
  Τα ολοκληρωμένα τα άλλαξα από περιέργια και το θέμα παραμένει και με καινούρια.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μετά από κάποιες αποτυχίες και λίγο πονοκέφαλο, με σωστό probing και με έναν καινούριο πυκνωτή το tight metal λειτουργεί!!!
Ωραίος!..  :up

..Το πετάλι έχει ήχο,έχει και εικόνα (ανάβει το led)..
:roll

Από την μικρή μου εμπειρία με τα ηλεκτρονικά μου μοιάζει με φόρτιση - αποφόρτιση πυκνωτή
Δεν είναι στην περίπτωση αυτή.
Κανένας πυκνωτής από το κύκλωμα σου δεν έχει την απαράιτητη χωρητικότητα να κρατήσει το led αναμένο για δευτερόλεπτα, θα έπρεπε να ήταν τεράστιος (όπως αυτοί που υπάρχουν στα τροφοδοτικά). Μόνο μία μπαταρία είναι ικανή να κάνει κάτι τέτοιο.

Είναι σαφώς βραχυκύκλωμα, που γονατίζει σταδιακά την μπαταρία, και όταν αποδυνδέεται κάπως επανέρχεται. Πρέπει να είναι όχι απευθείας με κάποια γραμή της τροφοδοσίας, αλλά έμμεσα, μέσω κάποιας αντίστασης, και γιαυτό αργεί λίγο και δουλεύει το πετάλι για λίγα δευτερόλεπτα. Επικέντρωσε τις έρευνες σου εκεί.

Ήρθε φίλοςμε μετασχηματιστή μια μέρα αργότερα αλλά όταν πήγα να του δείξω τι γίνεται το φαινόμενο αυτό είχε εξαφανστεί. Όλα δούλευαν κανονικά.
Όταν χρησιμοποιείται τροφοδοτικό, το φαινόμενο εξαφανίζεται διότι το τροφοδοτικό παρέχει σταθερά το επιπλέον ρεύμα που διαρρέει, οπότε νομίζεις ότι δεν έχεις πρόβλημα, αλλά έχεις (και κουράζεις και το τροφοδοτικό).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Δάσκαλε Αδριανέ ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ήρθε φίλοςμε μετασχηματιστή μια μέρα αργότερα αλλά όταν πήγα να του δείξω τι γίνεται το φαινόμενο αυτό είχε εξαφανστεί. Όλα δούλευαν κανονικά.
Όταν χρησιμοποιείται τροφοδοτικό, το φαινόμενο εξαφανίζεται διότι το τροφοδοτικό παρέχει σταθερά το επιπλέον ρεύμα που διαρρέει, οπότε νομίζεις ότι δεν έχεις πρόβλημα, αλλά έχεις (και κουράζεις και το τροφοδοτικό).


Να διευκρινίσω πως όταν λέω πως το φαινόμενο εξαφανίστηκε στην προκειμένη περίπτωση, είχα κουμπώσει την ίδια μπαταρία.
Δεν έτρεξα ακόμα τροφοδοτικό.
Επίσης δεν έχω βήσμα για τροφοδοτικό ακόμα επάνω γιατί χρειάζομαι ακόμα μια τρύπα και πρέπει να πάρω μεγάλο τρυπανάκι (14ρες είναι αν θυμάμαι καλά για το DC Jack).

Τοποθετώ άλλη μπαταρία στα 6.5V περίπου και δεν παρατηρώ να συμβαίνει κάτι. Η προηγούμενη είχε πέσει κάτω από τα 6V και θεωρώ πως μάλλον αυτό το προκαλούσε.
Υποθέτω πως με μια καινούρια 9v δεν θα είχα κανένα θέμα, απλά έχω ήδη φάει κάνα δεκάρικο σε μπαταρίες μόνο για τις δοκιμές τον τελευταίο μήνα και δεν βγαίνω για καινούρια  ::)

Σε ένα πιο σχετικό θέμα με την κατανάλωση ενέργειας, έχω Ultra bright μπλε led πάνω που αν κατάλαβα καλά είναι αυτά που τραβάνε την περισσότερη ενέργεια από μια μπαταρία. Δεν θυμάμαι με τί αντίσταση το έχω συνδέσει αλλά νομίζω είναι 1.5Κ ως 2Κ. Είχα πειραματιστεί με κάποιες εκεί γύρω τιμές για να δω που θα φέγγει νορμάλ αλλά και πάλι καίει μάτια, χεχε!
Παρατηρώ επίσης πως οι μπαταρίες ξελιγώνονται σχετικά γρήγορα αν και ίσως φταίνε οι δοκιμές που έκανα τόσο καιρό. Μπορεί σε νορμάλ χρήση να μην ισχύει. Υπάρχει πιθανότητα αν αυξήσω την αντίσταση του Led να κρατάνε οι μπαταρίες περισσότερο? Το κύκλωμα μου φαίνεται αρκετά απαιτιτικό πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/14, 15:03 από Alani_No.13 »
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Άρα δεν είναι το θέμα με το τροφοδοτικό, είναι κάτι που έρχεται και φεύγει, ίσως κάποιο βραχυκύκλωμα του τύπου που ανέφερες.

Σε πρώτη φάση, γιατί δεν μετράς το ρεύμα που παίρνει το κύκλωμα να δούμε μήπως μας πεί κάτι αυτό.. βάλε το πολύμετρο στο συνεχές ρεύμα και παρέμβαλέ το σε σειρά με την μπαταρία. Θα δούμε αν είναι λογικό το ρεύμα που τραβάει, και το συζητάμε.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τις μπαταρίες, εγώ κατέληξα να αγοράσω bulk από Ebay Αγγλία (καμία σχέση η τιμή με Ελλάδα btw..) ..και όπου μπορώ τα λειτουργώ με τροφοδοτικό.

Για τα LED δες εδώ: LED: είδη, κατανάλωση και υπολογισμός αντιστάσεων
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!

Σε πρώτη φάση, γιατί δεν μετράς το ρεύμα που παίρνει το κύκλωμα να δούμε μήπως μας πεί κάτι αυτό.. βάλε το πολύμετρο στο συνεχές ρεύμα και παρέμβαλέ το σε σειρά με την μπαταρία. Θα δούμε αν είναι λογικό το ρεύμα που τραβάει, και το συζητάμε.


Μετράω 10mA και η μπαταρία μου δίνει 6.25V περίπου.
Τώρα ίσως είναι λίγο άσκοπο αυτό με τόσο χαμηλή μπαταρία. Μήπως να κάνω μια μέτρηση με τροφοδοτικό ή δεν έχει σημασία?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/14, 16:58 από Alani_No.13 »
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Μετράω 10mA και η μπαταρία μου δίνει 6.25V περίπου.
Τώρα ίσως είναι λίγο άσκοπο αυτό με τόσο χαμηλή μπαταρία. Μήπως να κάνω μια μέτρηση με τροφοδοτικό ή δεν έχει σημασία?


Πιθανότατα είναι λίγο το voltage.
Μέτρα πόσο φτάνει στα TL072/TL074 (εδώ θα βρεις στο datasheet τους).

Αν μόλις κουμπώσεις μια μπαταρία παίζει και εξασθενεί, μάλλον η μπαταρία σου είναι ψόφια τελείως.
Μπορείς να το τσεκάρεις και με το πολύμετρο, να βλέπεις πως πέφτει (κι αν πέφτει) την ώρα που το "ξεκινάς" να δουλεύει...

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Χαίρετε, στο στάδιο της βαφής/εξωτερικής φροντίδας βρίσκομαι και έχω την εξής ερώτηση. Θέλω να βάλω αντιολησθητικά από κάτω αλλά τα κλασσικά ποδαράκια με την κόλλα δεν τα ψήνω. Έχω ένα boss MD το οποίο από κάτω έχει ένα κομμάτι αφρώδες χοντρό υλικό αντιολησθητικό. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω κάτι τέτοιο? Δεν μου φαίνεται κάτι τρομερό αλλά δεν γνωρίζω που μπορεί να υπάρχει. Συνήθως τα μαγαζιά που ρωτάω δεν ξέρουν να με βοηθήσουν σε ό,τι δεν πουλάν οι ίδιοι.

Επίσης κάτι τέτοιο θέλω να χρησιμοποιήσω για να μονώσω τον εσωτερικό πάτο του κουτιού. Έχει κανείς κάτι καλήτερο να προτείνει? Θέλω να αποφύγω την μονωτική γιατί δεν είναι και πολύ όμορφο.
Ή κάτι σαν ρικοφών αν υπάρχει πολύ λεπτό όμως. Να είναι και λίγο αισθητικά σωστό αν με πιάνετε.
Ευχαριστώ.
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
... Θέλω να βάλω αντιολησθητικά από κάτω αλλά τα κλασσικά ποδαράκια με την κόλλα δεν τα ψήνω. Έχω ένα boss MD το οποίο από κάτω έχει ένα κομμάτι αφρώδες χοντρό υλικό αντιολησθητικό. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω κάτι τέτοιο? Δεν μου φαίνεται κάτι τρομερό αλλά δεν γνωρίζω που μπορεί να υπάρχει. Συνήθως τα μαγαζιά που ρωτάω δεν ξέρουν να με βοηθήσουν σε ό,τι δεν πουλάν οι ίδιοι...


Αν έχεις κοντά σου κατάστημα Praktiker θα βρεις κάτι αντίστοιχο για την δουλειά που το θες.
Συγκεκριμένα έχει πακέτο με δυο κομμάτια απο χοντρή τσόχα με καλή ταινία διπλής απ την μια μεριά και τα κόβεις στο μέγεθος που θες.
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.


Μιας και είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα καταρχάς να ευχαριστήσω τον δημιουργό του, αφενός για τον χρόνο που διέθεσε για να μοιραστεί τις γνώσεις του καθοδηγώντας τους αναγνώστες σε άγνωστα μονοπάτια, αφετέρου διότι μου έδωσε την αφορμή να ασχοληθώ με το δεύτερο εφηβικό μου απωθημένο, - το πρώτο ήταν η κιθάρα - την ηλεκτροτεχνία και ειδικότερα κάποιες εφαρμογές της στο χώρο του ήχου.


Έχοντας ολοκληρώσει τα booster-buffer, overdrive καθώς και ένα απλό fuzz που βρήκα στο internet, ξεκίνησα το ενισχυτάκι το οποίο περιμένει πλέον ένα κουτί. Ωστόσο, πριν προχωρήσω θα ήθελα τη γνώμη σας σε δύο θέματα που με απασχολούν:


1. Μετά την ολοκλήρωση του vero πρόσεξα ότι έβαλα αντιστάσεις άνθρακα και όχι metal. Έχοντας διαβάσει το άρθρο του billonius (αν δεν κάνω λάθος) ότι οι αντιστάσεις άνθρακα δεν συνιστώνται για υλοποιήσεις σε κυκλώματα ήχου, θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει ο κόπος να τις αντικαταστήσω, ώστε αν είναι να το κάνω τώρα, πριν βάλω τον ενισχυτή σε κουτί.
2. Τον ενισχυτή σκέφτομαι να τον συνδέσω σε ένα κεντρικό ηχείο home cinema (έχει 2 γουφερ 8'' και ένα tweeter) και ονομαστική αντίσταση 6 ohm. Στο site του beavis σε κάποιο pdf είδα ότι μπορεί να οδηγήσει και ηχεία στα 4 Ohm, οπότε μπαίνω στον πειρασμό να χωρέσω τον ενισχυτή στην καμπίνα και να βγάλω τα ρυθμιστικά στο σώμα του ηχείου. Υπάρχει κίνδυνος να κάνω ζημιά στο ολοκληρωμένο αν συνδεσω αυτό το ηχείο; Αν ναι μπορώ να μεταβάλω κάτι στο ενισχυτάκι, ώστε να μπορεί να το οδηγήσει;


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες στο παρόν thread,

1. Μετά την ολοκλήρωση του vero πρόσεξα ότι έβαλα αντιστάσεις άνθρακα και όχι metal. Έχοντας διαβάσει το άρθρο του billonius (αν δεν κάνω λάθος) ότι οι αντιστάσεις άνθρακα δεν συνιστώνται για υλοποιήσεις σε κυκλώματα ήχου, θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει ο κόπος να τις αντικαταστήσω, ώστε αν είναι να το κάνω τώρα, πριν βάλω τον ενισχυτή σε κουτί.
Όχι δεν υπάρχει λόγος. Το ενισχυτάκι είναι κύκλωμα ισχυρών σημάτων και δεν πάσχει τόσο από τυχόν θόρυβο των αντιστάσεων άνθρακα.

2. Τον ενισχυτή σκέφτομαι να τον συνδέσω σε ένα κεντρικό ηχείο home cinema (έχει 2 γουφερ 8'' και ένα tweeter) και ονομαστική αντίσταση 6 ohm. Στο site του beavis σε κάποιο pdf είδα ότι μπορεί να οδηγήσει και ηχεία στα 4 Ohm, οπότε μπαίνω στον πειρασμό να χωρέσω τον ενισχυτή στην καμπίνα και να βγάλω τα ρυθμιστικά στο σώμα του ηχείου. Υπάρχει κίνδυνος να κάνω ζημιά στο ολοκληρωμένο αν συνδεσω αυτό το ηχείο; Αν ναι μπορώ να μεταβάλω κάτι στο ενισχυτάκι, ώστε να μπορεί να το οδηγήσει;
Μια χαρά είναι και τα 6 Ohm ονομαστική αντίσταση. Η ένσταση μου είναι αλλού, το ενισχυτάκι είναι σχεδιασμένο για μεγάφωνα κιθάρας και όχι FRFR οπότε θα έχεις αλλοίωση της χροιάς της κιθάρας από την μη αναμενόμενη flat απόκριση του ηχείου. Δοκίμασε το έτσι να δεις ότι δουλεύει, αλλά για να ευχαριστηθείς την χροιά που είναι σχεδιασμένο να δίνει θα πρέπει να το συνδέσεις σε μία μικρή καμπίνα 8άρα ή 10άρα (ή και 12άρα) με μεγάφωνο κιθάρας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)