Αποστολέας Θέμα: καινούριο dvd-r/wr  (Αναγνώστηκε 8918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #25 στις: 18/03/08, 10:10 »
Τα έχω κοιτάξει αυτά που μου αναφέρεις faser. Για τον λόγο αυτό δοκίμασα να το τρέξω χωρίς να τρέχει τίποτα άλλο από πίσω (δλδ μόνο τα απαραίτητα). Βραζίλη το θέμα δεν είναι απλά να το αντικαταστήσω αλλά να δω τι φταίει. Faser, το disc defragment είναι η διαμόρφωση;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #26 στις: 18/03/08, 10:32 »
Βραζίλη το θέμα δεν είναι απλά να το αντικαταστήσω αλλά να δω τι φταίει.

Χεχε, αυτό δεν είναι στο χέρι σου πάντα. Μερικές φορές διαλύεται το σύμπαν χωρίς να ξέρεις από που του'ρθε! Απλά, δοκιμάζεις διάφορα πράγματα και βλέπεις αν διορθώνεται. Αν τελικά δουλέψει, ισχύει το: "αν δουλεύει, μη το πειράζεις!"


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #27 στις: 18/03/08, 10:36 »
Τα έχω κοιτάξει αυτά που μου αναφέρεις faser. Για τον λόγο αυτό δοκίμασα να το τρέξω χωρίς να τρέχει τίποτα άλλο από πίσω (δλδ μόνο τα απαραίτητα). Βραζίλη το θέμα δεν είναι απλά να το αντικαταστήσω αλλά να δω τι φταίει. Faser, το disc defragment είναι η διαμόρφωση;
Όχι διαμόρφωση, ανασυγκρότηση ;).. Start --> All Programs --> Accessories --> System Tools --> Disc Defragmenter
Πάντως πολύ περίεργο που ενώ έχεις κλείσει τα προγράμματα που σπαταλούν μνήμη, το nero συνεχίζει να κολλάει..  Πόσο μνήμη έχεις; Για να το δεις αυτό κανονικά θα μπορούσες να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα όπως το everest αλλά μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.. Control Panel --> System --> General (το λέει κάτω κάτω)..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #28 στις: 18/03/08, 12:54 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να κάνω ανασυγκρότηση. Ram έχω 256. Όταν το κλείνω το nero και συνεχίζει να τρέχει από πίσω δεν καταλαμβάνει πολύ ram, λιγότερο από 100 bytes.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #29 στις: 18/03/08, 13:27 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να κάνω ανασυγκρότηση. Ram έχω 256. Όταν το κλείνω το nero και συνεχίζει να τρέχει από πίσω δεν καταλαμβάνει πολύ ram, λιγότερο από 100 bytes.

Ναι όντως 100b είναι πολύ λίγο για να σου δημιουργεί προβλήματα, αλλά αν τρέχουν και άλλες εφαρμογές, στο σύνολο θα σου το κολλάνε το PC δεδομένου ότι έχεις 256MB Ram.. Ειδικά αν έχεις Vista αυτή η μνήμη δεν φτάνει ούτε για πρωϊνό :D.. Όταν βρεις κάποια χρηματάκια, δοκίμασε να αγοράσεις μια extra μνήμη.. Οι τιμές τους έχουν πέσει εξευτελιστικά..
Ενόσω όμως περιμένεις μπορείς να κάνεις μια μικρορύθμιση στην μνήμη σου.. Πήγαινε Control Panel --> System --> Advanced --> Performance (settings) --> Advanced (Change κάτω-κάτω) --> Επέλεξε system managed size.. Η λογική αυτής της ρύθμισης είναι ότι όταν τελειώνει η Ram σου, ο σκληρός δίσκος (το κομμάτι που είναι free) λειτουργεί σαν μνήμη RAM.. Αν επιλέξεις system managed size, το ίδιο το PC επιλέγει πόσο σκληρό θα χρησιμοποιήσει σαν extra μνήμη..

Πάντως μια ανασυγκρότηση καλό θα του έκανε και δεδομένου ότι είσαι και gamer (αν θυμάμαι καλά) θα σε βοηθήσει και σε αυτό το τομέα ;)..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #30 στις: 20/03/08, 09:42 »
Το ξέρω ότι η μνήμη είναι λίγη και θα την ενισχύσω σύντομα. Βασικά το θέμα είναι ότι αυτό το πρόβλημα με το nero παρουσιάστηκε από τότε που έβαλα το καινούριο αντιγραφικό. Γι' αυτό διαολίζομαι. Εντάξει ο υπολογιστής γενικότερα όταν τον ζόριζα ψιλοκολλούσε αλλά το περίμενα. Δλδ ήξερα ότι αν κάνω αυτό μπορεί να κολλήσει αλλά γίνεται η φάση με το nero το κάνω χωρίς άλλες εφαρμογές επίτηδες για να είμαι σίγουρος ότι τρέχει άνετα. Άσε που δεν κλείνει από την διαχείρηση εργασιών ό,τι και να κάνω!!
Επίσης να σου πω ότι έχω xp όχι vista.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #31 στις: 20/03/08, 11:30 »
Τα Windows XP μπορούν να γίνουν εγκατάσταση σε υπολογιστές που έχουν μνήμη από 128 MB και άνω. Τα VISTA γίνονται εγκατάσταση σε υπολογιστές που διαθέτουν μνήμη από 512 και άνω.

Λοιπόν η μνήμη σου μπορεί να είναι 256 αλλά πρέπει να μας πεις και την τεχνολογία της όσων αφορά μνήμες DDR. Αν έχεις και onboard κάρτα γραφικών τότε δεσμεύεται χώρος μνήμης και από αυτή.

Ακόμα και να ορίσεις δέσμευση μνήμης από τον σκληρό δεν θα σε βοηθήσει και πολλή γιατί είναι πολύ αργή μνήμη.

Από την διαχείριση εργασιών μην επιλέγεις τέλος εργασίας αλλά κάνε δεξί κλικ στην εφαρμογή που θες να κλείσεις, κάνε μετάβαση σε διεργασία και έπειτα επίλεξε τέλος διεργασίας.

Εγκατέστησε και άλλα προγράμματα τύπου nero και δες αν σου παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα σε αυτά. Αν ναι το πρόβλημα υπολογίζεται να είναι hardware που μάλλον δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση.

Έχεις και το DVD-RW και το CD-RW εγκατεστημένα?

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #32 στις: 20/03/08, 11:32 »
Man, άπό το τέλος Διεργασίας το κλείνω και δεν γίνεται τίποτα.. Το έχω δοκιμάσει χιλιάδες φορές.. Η ram μου, σύμφωνα με ένα προγραμματάκι που έτρεξα είναι sdram.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #33 στις: 20/03/08, 13:26 »
pa..., δοκιμασε με νεοτερη εκδοση Nero. Οι παλιες πιθανον να μην υποστηριζουν τα καινουργια αντιγραφικα (συμβαινει οντως).

papalife, τα ΧΡ τα εχω εγκαταστησει ακομα και σε P3 με 64ΜΒ RAM. Το μονο που χρειαζεται απο κει και περα ειναι ...υπομονη  ;D

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: καινούριο dvd-r/wr
« Απάντηση #34 στις: 20/03/08, 14:59 »
Η microsoft έχει αναφέρει οτι για την σωστή λειτουργία των xp απαιτούνται 128 mb, όχι οτι δεν θα σου τρέξουν στα 64 τα οποία 64 μπορεί να ήταν 128 που μειώθηκαν λόγω των onboard συσκευών που διαθέτεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/07, 20:55
από Kostas Ladopoulos
0 Απαντήσεις
1576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 13:10
από FAIRY-The return!
6 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 01:48
από ag313
3 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/08, 23:39
από BluesMe
6 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:32
από delos999
8 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/09, 10:24
από hoba
4 Απαντήσεις
3160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:37
από ogyon21
14 Απαντήσεις
4775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/09, 01:53
από Holyshock
79 Απαντήσεις
21832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:14
από ScorpionsManiac