Αποστολέας Θέμα: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει  (Αναγνώστηκε 4309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
παιδια εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν μπορω με τιποτα να πετυχο ηχο παρομοιο του πρωτου-ηρεμου solo του master of puppets.μπορειτε να με βοηθησετε να τα βρω;;

ευχαριστω εκ των προτερων
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/08, 17:34 από nikosgr123 »

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #1 στις: 07/04/08, 20:45 »
αντε........  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #2 στις: 11/04/08, 10:29 »
Στο net πάντως  για τις ρυθμίσεις Hammett/Hetfield δεν θα βρείς τίποτα γιατί κανένας δεν απολύπτει τις ρυθμίσεις του

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #3 στις: 11/04/08, 13:18 »
 Μην τους κλέψουν την πατέντα... :P :P Δηλαδή αυτοί που έχουν πραγματικά καλό ήχο τι θα έπρεπε να κάνουν?
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #4 στις: 11/04/08, 13:49 »
Παμε παλι.... Μην περιμενετε να πετυχετε ηχο ιδιο με τετοιους καλλιτεχνες.
Πληροφοριακα οι Metallica χρησιμοποιουσαν ενισχυτες καραμονταρισμενους plexi και βεβαια (κυριως) Mesa Boogie Mark IIC+ ή/και Studio Preamp παλι απο Mesa Boogie (που ειναι λαμπατος προενισχυτης με ουσιαστικα την ιδια προενισχυση με τον IIC+).
Αν εχεις εναν τετοιο προενισχυτη και μια σωστη κιθαρα με διπλους μαγνητες, πιστεψε με, δεν χρειαζεσαι καν εφφεδακια, περα ισως απο κανα delay/βαθος και το volume/neck (για το σολο που λες) μαγνητη της κιθαρας σου. Απο κει και περα ολα ειναι θεμα δαχτυλων φοβαμαι...
Μην περιμενεις λοιπον να πετυχεις με οποιοδηποτε πεταλακι, ουτε τον ογκο, ουτε τα χωρις ενοχλητικο-ξυσιμο γκα-γκα-γκα ρυθμικα μερη, ουτε τα σολα που ακουγονται σαν να σταζει μελι η κιθαρα. Για αυτα θες (περα απο δαχτυλα) καποιο απο τα μηχανηματα που ειπα πιο πριν. Στα λεω αυτα γιατι ειμαι ευτυχης κατοχος ενος studio preamp και ξερω ακριβως τι ηχο βγαζει. (Εχω κι εναν plexi αλλα δεν ειναι modded οποτε για Metallica δεν κανει).
Τωρα απο κει και περα, ποσο κοντα μπορεις να φτασεις σε αυτον τον ηχο με φτηνες λυσεις; Γνωμη μου: Καταρχην ενας λαμπατος ενισχυτης. Μετα (αν χρειαζεται) καποιο boost/drive, EQ με προσεκτικο κοψιμο στα μεσαια (καλυτερα δινεις αρκετα μεσαια στην προενισχυση απο το EQ section του ενισχυτη και μετα κοβεις επιλεγμενες μεσαιες απο γραφικο eq που θα εχεις βαλει στο effects loop, πχ 640hz).
Aναλογως το παιξιμο σου (και τον ενισχυτη σου) ισως χρειαστεις καναν compressor. Γενικα απεφυγε το πολυ distortion (ακομα καλυτερα αν μπορεις χρησιμοποιησε μονο την παραμορφωση του ενισχυτη και αυτη οχι τερμα - εκτος αν μιλαμε για πολυ low gain ενισχυτη - και κανα boost πεταλακι για να τον τσιτωσεις λιγο παραπανω. Προσωπικα απεχθανομαι τα distortion πεταλια).
Στην κιθαρα απλα θες διπλους μαγνητες με σχετικα μεγαλο output - κατα προτιμηση Emg 85/81.
Eπισης καλη και φτηνη λυση ειναι να βρεις κανα Pod και να πειραματιστεις με συνδυασμους ενισχυτων /καμπινων μεχρι να πετυχεις αυτο που θες. Κλασσικη λυση σε ενα Pod (εχω Vetta, οποτε παρομοια θα ναι και στο Pod) ειναι να χρησιμοποιησεις το modelling ενος Rectifier (αν και οι Μetallica τοτε ΔΕΝ χρησιμοποιουσαν rectifier αλλα Μark series) και με EQ και συνδυασμο καμπινας να πετυχεις κατι κοντα σε αυτο που θες.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/08, 13:51 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #5 στις: 01/05/08, 23:45 »
Πληροφοριακά ο hetfield για την ηχογράφηση του δίσκου είχε χρησιμοποιήσει ένα κεφάλι marshall jmp μονταρισμένο κ το είχε κάνει slave πάνω στον mesa/boogie markII χρησιμοποιόντας την τελική ενίσχυση του δεύτερου κ μπροστά από το μαρσάλι είχε ένα proco rat. Με το ίδιο set-up χωρίς τον mesa/boogie είχε ηχογραφήσει κ το kill' em' all καθώς κ κάποια κομμάτια από το ride.. Αυτά ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #6 στις: 02/05/08, 00:06 »
Πληροφοριακά ο hetfield για την ηχογράφηση του δίσκου είχε χρησιμοποιήσει ένα κεφάλι marshall jmp μονταρισμένο κ το είχε κάνει slave πάνω στον mesa/boogie markII χρησιμοποιόντας την τελική ενίσχυση του δεύτερου κ μπροστά από το μαρσάλι είχε ένα proco rat. Με το ίδιο set-up χωρίς τον mesa/boogie είχε ηχογραφήσει κ το kill' em' all καθώς κ κάποια κομμάτια από το ride.. Αυτά ;)
Παμε παλι.... Μην περιμενετε να πετυχετε ηχο ιδιο με τετοιους καλλιτεχνες.
Πληροφοριακα οι Metallica χρησιμοποιουσαν ενισχυτες καραμονταρισμενους plexi και βεβαια (κυριως) Mesa Boogie Mark IIC+ ή/και Studio Preamp παλι απο Mesa Boogie (που ειναι λαμπατος προενισχυτης με ουσιαστικα την ιδια προενισχυση με τον IIC+).
Αυτές τις πληροφορίες από που τις αντλείτε?? ???
Προσωπικά πιστεύω ότι πετυχαίνω στο (πολύ) περίπου τον ήχο μόνο με το EQ του 15watt τρανζίστορ ενισχυτή μου (bass...7 middle...4 treble...5-6).. Γενικά όλους τους ήχους των "μεγάλων" καλλιτεχνών με το EQ τους προσεγγίζω.. Δοκίμασε το είναι απλό και δουλεύει  ;)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #7 στις: 02/05/08, 00:43 »
βασικά αυτά για τους αλλουμίνικα είχε ποστάρει ένα παιδί στο φόρουμ μία σελιδά όπου ο χετφιλντ έλεγε τι εξοπλισμό χρησιμοποιούσε αλλά όχι τις ρυθμισεις.. επίσης από το περιοδικό guitarist όπου σε ένα τευχός είχαν ένα αφιέρωμα στα 50 πιο αξιοσημείωτα ηχοχρώματα..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τι εφε και ρυθμισεις χρησιμοποιει
« Απάντηση #8 στις: 07/05/08, 14:48 »
Καπου ειχα βρει σελιδα παλια που ειχε πληροφοριες για τι μηχανημα ειχαν χρησιμοποιησει σε ΚΑΘΕ περιοδο της καριερας τους, με φοτο απο στουντιο κτλ. Οποτε υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες. Μεχρι και εναν Ντιζελ ειχαν χρησιμοποιησει πριν καποια χρονια (δανεισμενο απο τον Γουες Μπολαντ αν θυμαμαι καλα γιατι τοτε εβγαζε ελαχιστα κομματια η Ντιζελ και ακομα λιγοτερα πηγαιναν ΗΠΑ), ενω εχω ακουσει (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) οτι σε ενα δισκο ειχαν χρησιμοποιησει τον FatBoy του τυπου απο LA Gunns, ο οποιος ειναι κατασκευασμενος απο τον Τελεγκαν στη Σαλονικα (εχω και εγω εναν ενισχυτη του που φερνει πολυ ο ηχος στα προαναφερθεντα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
25972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 23:40
από taxfreesax
46 Απαντήσεις
14418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 14:42
από gers
1 Απαντήσεις
3820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 06:21
από FloatingPoint
32 Απαντήσεις
17405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/10, 13:59
από Wise_One
0 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 13:57
από freemind
3 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/11, 17:48
από hot_sauce (φλουτσ)
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
5 Απαντήσεις
3218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/11, 09:06
από truepiece
11 Απαντήσεις
4858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 21:53
από diwattos
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 01:13
από otinanai13