Αποστολέας Θέμα: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 92541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morfeas_SG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #125 στις: 21/11/06, 18:21 »
Εγω ειμαι πολυ νεος στο αθλημα για να σου δωσω συμβουλη, αλλα ισως θα επρεπε πρωτα απ' ολλα να καταληξεις στο αν θεσ 4-χορδο η 5-χορδο το yamaha με ESP σιγουρα υπαρχουν εμπιροτεροι εδω να σου απαντησουν, αλλα δεσ το θεμα του 5-χορδου, μπορει να διευκολυνει σε καποια στιλ αλλα να σε δυσκολεψει πολυ σε αλλα, ιδιετερα αν οι χορδεσ ειναι πολυ κοντα η μια στην αλλη, οποτε αποφασησε γι αυτο πρωτα

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #126 στις: 21/11/06, 18:34 »
και εγω θα προτεινα τετραχορδο για αρχη (δεν θελεις μπασσο για να παιζεις σολο) μια καλη ιδεα για αρχη ειναι τα squier. τα esp μου φαινονται πολυ μεταλλαδικα (δεν εχω παιξει απλα μου φαινονται) οπως και τα ibanez που θα σε βολεψουν στο μπρατσο (και καλο value for money)... ξερω σου εδωσα αλλες επιλογες αλλα εχε τις υποψην και αυτες. και προς θεου... μην βαλεις μπασσο σε ενισχυτη κιθαρας τον εκαψες (σε μεγαλη ενταση)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/06, 18:42 από andy I »
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος morfeas_SG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #127 στις: 21/11/06, 18:34 »
NickNT, σχετικα με αυτο που λες για την low B, με αλλαγη μαγνητων λυνετε το προβλημα? η πρεπει να κανεις και αλλα ωστε δεν αξιζει???

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #128 στις: 21/11/06, 19:07 »
NickNT, σχετικα με αυτο που λες για την low B, με αλλαγη μαγνητων λυνετε το προβλημα? η πρεπει να κανεις και αλλα ωστε δεν αξιζει???


Εεε, δεν αποκλείεται, αλλά έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους πέραν των μαγνητών, κατά τη γνώμη μου. Για αρχή, με τα ίδια τα ξύλα. Εν συνεχεία, ρόλο (αν έχω καταλάβει καλά τουλάχιστον- γιατί δεν είμαι και πολύ του καταστρέρω και μαθαίνω!) παίζει και η ίδια η γέφυρα! Θυμάμαι κάποτε μια εταιρία που άλλαξε το σχεδιασμό της γέφυρας για να πετύχει καλύτερη "συμπεριφορά" στην B.

Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει το scale- το 35'' δεν υποφέρει ιδιαίτερα στην Β, ενώ το 34'' είναι μεν το σύνηθες, αλλά ό,τι κερδίζεις σε ευκολία παιξίματος το χάνεις στην 5η χορδή (ενδεχομένως, και ανάλογα με το κόστος πάντα!).

Φυσικά, μη ξεχνάμε και τον ρόλο του ενισχυτή που πρέπει να ανταποκρίνεται στις αυξημένες απαιτήσεις των τόσο χαμηλών συχνοτήτων. Όσο καλό και να είναι το μπάσσο... αν ο ενισχυτής είναι απλά ένας practice amp, δεν είναι για πολλά πολλά!

Σε κάθε περίπτωση, κατά την προσωπική μου άποψη (ως συνήθως), το 5χορδο δίνει λύσεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και περιστάσεις. Εμένα με βολεύει, για παράδειγμα. Μη ξεχνάμε όμως πως κατά βάση παίζουμε στις υπόλοιπες 4, άρα μικροσυμβιβασμούς με τη Β (που δεν είναι για χόρταση) μπορούμε να κάνουμε!

Ρωτάς θεωρητικά, ή έχεις κατά νου κάτι συγκεκριμένο;
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/06, 19:10 από NickNT »

Αποσυνδεδεμένος Spiegate7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Peter Griffin is alittle god
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #129 στις: 21/11/06, 19:47 »
Και γω ήθελα να πάρω μπάσο για χαβαλέ,αφού είμαι κιθαρίστας και τελικά κατέληξα σε ένα Di Mavery με 190 ευρώ το οποίο πήρα από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει στο Εξωτερικό.Αξίζει να το δοκιμάσεις αν το βρεις πουθενά.Είναι τίμιο για τα λεφτά του,βγάζει πολύ καλό ήχο και πιστεύω πως με μια μελλοντική αλλαγή μαγνητών θα πετάει

Αποσυνδεδεμένος morfeas_SG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #130 στις: 21/11/06, 20:09 »
Εχω ξεκινησει με ενα harley benton (6-string) εχει 2 humbuchers active, και αναρωτιεμαι αν θα δω μεγαλη διαφορα στον ηχο αν αλλαξω ηλεκτρικα. δεν ξερω αν αξιζει κατι τετοιο... ετσι κι αλιως για την ωρα μονο μαθηματα και practice κανω...


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #131 στις: 21/11/06, 21:36 »
Κοιτα αμα εισαι καινουριος στο αθλημα και θες να ασχοληθεις σοβαρα τοτε κατ'εμε επιβαλεται να αγορασεις 4χορδο και μην το σκεφτεις καν ακομα για 5χορδο. Αν θες μονο χαβαλε τοτε παρε οτι γουσταρεις. Τωρα εγω θα σου προτεινα το action bass της cort που αξιζει τα παντα για τα λεφτα του (290 ευρα νομιζω) ειναι πιστευω απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις να κανεις σε αυτα τα λεφτα. Τα yamaha προσωπικα δεν μου αρεσουνε και τα esp δεν ειναι καλα οσο οι κιθαρες. Δηλαδη ενα μπασσο εσπ με μια κιθαρα εσπ στα ιδια λεφτα δεν συγκρινοντα σε ποιοττητα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #132 στις: 21/11/06, 21:43 »
Λοιπον κατ'εμε.

Οσο  αναφορα την εκμαθηση, μεγαλο λαθος το 5αρι αν θες να μαθεις σοβαρα καλυτερα να ξεκινας απο 4αρι για ποικιλια λογων οπως το μεγεθος της ταστιερας, οι κλιμακες τα πιασιματα πολλα αλλα κυριως επειδη το μπασσο ειναι κατα βασιν 4αρι οργανο.

Τωρα για το 6αρι που αναφερθηκε απ[ο πανω αλλαζει και τελειως η τεχνικη τεσπα...

Το μπασσο που εδειξες ομορφο ειναι (οπως ολα τα Ρ αλλωστε :P) αλλα δεν ξερω να θα ανταποκριθει σε σχετικα μεγαλες απαιτησεις. Πανω κλατω συμφωνο με τον Νικο αλλα επισημενω το θεμα του 5αριου..
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #133 στις: 21/11/06, 22:15 »
Ευχαριστω για τις προτασεις,αλλα οπως ειπα θελω μπασο μεχρι 200Ε.Το 5-χορδο το κοιταγα για περισσοτερη ηχητικη γκαμα.
Δεν μου ειπατε ομως κατι για το θεμα με το POD.

Freemind,το ειχα δει ηδη το θεμα που μου λες,απλα εκει μεσα δεν με καλυψε πληρως.Απο εκει πειστηκα περισσοτερο για το ESP!
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #134 στις: 22/11/06, 15:45 »
Κοιτα αμα εισαι καινουριος στο αθλημα και θες να ασχοληθεις σοβαρα τοτε κατ'εμε επιβαλεται να αγορασεις 4χορδο και μην το σκεφτεις καν ακομα για 5χορδο. Αν θες μονο χαβαλε τοτε παρε οτι γουσταρεις. Τωρα εγω θα σου προτεινα το action bass της cort που αξιζει τα παντα για τα λεφτα του (290 ευρα νομιζω) ειναι πιστευω απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις να κανεις σε αυτα τα λεφτα. Τα yamaha προσωπικα δεν μου αρεσουνε και τα esp δεν ειναι καλα οσο οι κιθαρες. Δηλαδη ενα μπασσο εσπ με μια κιθαρα εσπ στα ιδια λεφτα δεν συγκρινοντα σε ποιοττητα
+1 Και κοιταξε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και λιγο πιο ακριβα μοντελα. Προσωπικη γνωμη: Τα Cort ειναι απο τα πιο γενικης χρησης (κ γι'αυτο ειναι οτι πρεπει για αρχαριους) κ με το καλυτερο value-for-money.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #135 στις: 22/11/06, 18:37 »
....Εμμμ,χμμμ τοτε να επιμεινω στο presicion...
προσωπικα εχω ακουσει κατι το bass pod ως προενισχυση για κονσολα αλλα το παιδι εψαχνε τωρα για ενισχυτη... συμπερασμα: δεν θα σε καλυψει μακροπροθεσμα... κρατα το για την κιθαρα σου
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/06, 18:41 από andy I »
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Akujin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #136 στις: 27/11/06, 04:13 »
μια ερώτηση κι απο μενα: έχω ένα φτηνό μπάσο samick fn-1/cbl εδώ και 2 χρόνια.
δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί και πολύ μαζί του. έχω αποκτήσει απλά
μια σχετική άνεση, μια μικρή ταχύτητα και παίζω απλά έως μέτρια πράγματα.
τώρα τελευταία μ'έχει κερδίσει αρκετά όμως σαν όργανο το μπάσο και θα θελα
ν'ασχοληθώ αρκετά περισσότερο. θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια νέα αρχή
και ν' αγοράσω και ένα πιο καλό. πιστεύω ότι δεν πρέπει να χαλάσω ακόμη αρκετά λεφτά
μιας και δεν έχω προχωρήσει πολύ την τεχνική μου ακόμη.
διάβασα καλά πράγματα για τα cort εδώ και μου κέντρισαν την προσοχή.
τι μου προτείνετε κι εσείς; θα παραγγείλω από thomann.
αυτό πως σας φαίνεται?
http://www.thomann.de/gr/cort_artisan_c_4_bk.htm

ή ένα fender θα ήταν καλύτερη λύση? 
ακούω γενικότερα προτάσεις μέχρι το πολύ 400-500 ευρώ.

cheers!
PINK FLOYD UBER ALLES

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #137 στις: 27/11/06, 08:53 »
ξερει κανεις για τα warwick? ψηνομαι να παρω ενα vampire λογω μουρης (μεταλιαρικο) αλλα κ γιατι εχω ενα φτηνιαρικο washburn που ενοειται οτι δεν το κατηγορω γιατι μεβγαλε σενα καλο μπασιστικα σημειο αλλα τοχω λιωσει κ δεν βοηθα καθολου για slapping κ τετοια κολπακια...βασσικα σκεφτομαι να παω κ απ την αντιπροσωπεια της warwick εδω κ να το δοκιμασω πριν το παραγγειλω απεξω....εχεις κανεις καμια γνωμη?....
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #138 στις: 28/11/06, 02:09 »
Κοιτα αν θες μουρη και ηχο τοτε το καλυτερο που εχεις να παρεις απο warwick ειναι http://www.warwickbass.com/basses/buzzard_bo.html
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Akujin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #139 στις: 30/11/06, 23:02 »
πέρασα από τον Καγμάκη στην Μπενάκη και  ρώτησα κανα δυο πράγματα για μπάσα.
ο τυπάς εκεί, μου είπε ότι τα cort δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής
και είχε ενα curbow ο ίδιος λέει και το έδωσε μέσα σε 3 μήνες γιατί είχε κάνει
σλάλομ το μπράτσο λεει και γενικά τον είχε απογοητεύσει πολύ.
γενικά προωθεί ta fender μπάσα απ' όσο είδα. στα λεφτά που του 'ελεγα γύρω
στα 300-400 εκτός από squier που μου πρότεινε, μου έδειξε κι ένα άλλο μιας εταιρίας
ονόματι traditional στα 400ευρώ 4χορδο με 2 soap bars (μπορεί και duncan δεν θυμάμαι)
με active 3way Eq, που το έβαλε πάνω και το μπάσο όντως ακουγόταν πολύ καλό.
μου είπε ότι δεν την ξέρουν πολύ την εταιρία αλλά θα την μάθουν (κλείνοντας το μάτι).
αν θυμάμαι καλά made in korea. τι να σας πω ο τύπος ήξερε πολλά, και ήταν εξυπηρετικότατος
και τώρα μ΄έβαλε σε σκέψεις. Καμια σκέψη/πρόταση σε όλα αυτα?  :-\
PINK FLOYD UBER ALLES

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #140 στις: 01/12/06, 12:36 »
Καταρχας ενταξει,δεν θελ να γινω και ο τρελος μπασιστας που θα κανω τα απιστευτα  :P

Εγω στο στουντιο που παζουμε (ενα φοβερο που εχουμε στησει στο πανεπιστημιο  8) ) παιζω με εναν laney μεγαλουτσικο (μαλλον 60αρης ειναι) , μου φαινεται οτι ειναι το μεγαλο αδερφακι του richter που πηρα μαζι με το αλλο το παιδι . Γενικα η b ειναι λιγο περιεργη και τριζει σ κατι φασεις αρκετα αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετα χρησιμη .Δηλαδη εκει που ισως χρειαστει α ανεβω μια οκταβα για να πιασω μια νοτα ,την πιανω στην b (ειμαι πλεον εμπειρος μπασιστας  ;D ;D ;D ) . Παντος μεχρι στιγμης αυτο το μπασακι (για διαφορους λογους μου βαριεμαι να λεω τωρα  ::))..........

Αποσυνδεδεμένος Akujin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #141 στις: 01/12/06, 16:23 »
καμια σκεψη κανεις για τα 2 τελευταία μου ποστ?  :'(
PINK FLOYD UBER ALLES

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #142 στις: 01/12/06, 17:20 »
Την traditional οντως δεν την ξερω... Εγω διαφωνω πιστευω οτι τα κορτ ειναι πολυ ωραια μπασσα για τα λεφτα τους. Τωρα τα squier ειναι παντα μια σιγουρη λυση αλλα νταξει.... Δεν ξερω εμενα ποτε δεν μου αρεσαν ισως βεβαια γιατι εχω φεντερ κατ εμε ηταν πολυ "λιγα" μπροστα σε αυτο που περιμενα..... Εγω προτεινω κορτ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #143 στις: 01/12/06, 18:01 »
ξερει κανεις για τα warwick? ψηνομαι να παρω ενα vampire λογω μουρης (μεταλιαρικο) αλλα κ γιατι εχω ενα φτηνιαρικο washburn που ενοειται οτι δεν το κατηγορω γιατι μεβγαλε σενα καλο μπασιστικα σημειο αλλα τοχω λιωσει κ δεν βοηθα καθολου για slapping κ τετοια κολπακια...βασσικα σκεφτομαι να παω κ απ την αντιπροσωπεια της warwick εδω κ να το δοκιμασω πριν το παραγγειλω απεξω....εχεις κανεις καμια γνωμη?....

Τα vampyre είναι σχετικά καινούρια σειρά... δεν θα βρεις πολλούς να έχουν ιδιαίτερες εμπειρίες από αυτά! Υπάρχουν δυο εκδόσεις: set neck και neck through (όπως αντίστοιχα πολλά μοντέλα της Warwick είναι bolt-on/ neck thru). Το set neck έχει σχετικά καλή τιμή (κάτι παραπάνω από 1500 ευρώ), το άλλο ξεφεύγει κάπως, και σίγουρα θα πρέπει να το παραγγείλεις (αποκλείεται να υπάρχει σε στοκ).

Σίγουρα θα είναι πολύ προσεγμένο κατασκευαστικά, όπως όλα τα Warwick, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι ηχητικό προσανατολισμό έχει... Α, επίσης μην περιμένεις ιδιαίτερες διαφορές στην τιμή αν το παραγγείλεις από έξω! Κατά ένα παράξενο τρόπο, οι τιμές του Λογοθέτη είναι πολύ κοντά σε αυτές του Thomann... φυσικά αναφέρομαι στα Warwick και μόνο.

Μπορείς να περάσεις από κάποιο μαγαζί και να δοκιμάσεις διάφορα Warwick μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που σου ταιριάζει... αν και μέσες άκρες έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο- με ό,τι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται αυτό!

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #144 στις: 01/12/06, 18:09 »
πέρασα από τον Καγμάκη στην Μπενάκη και  ρώτησα κανα δυο πράγματα για μπάσα.
ο τυπάς εκεί, μου είπε ότι τα cort δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής
και είχε ενα curbow ο ίδιος λέει και το έδωσε μέσα σε 3 μήνες γιατί είχε κάνει
σλάλομ το μπράτσο λεει και γενικά τον είχε απογοητεύσει πολύ.
γενικά προωθεί ta fender μπάσα απ' όσο είδα. στα λεφτά που του 'ελεγα γύρω
στα 300-400 εκτός από squier που μου πρότεινε, μου έδειξε κι ένα άλλο μιας εταιρίας
ονόματι traditional στα 400ευρώ 4χορδο με 2 soap bars (μπορεί και duncan δεν θυμάμαι)
με active 3way Eq, που το έβαλε πάνω και το μπάσο όντως ακουγόταν πολύ καλό.
μου είπε ότι δεν την ξέρουν πολύ την εταιρία αλλά θα την μάθουν (κλείνοντας το μάτι).
αν θυμάμαι καλά made in korea. τι να σας πω ο τύπος ήξερε πολλά, και ήταν εξυπηρετικότατος
και τώρα μ΄έβαλε σε σκέψεις. Καμια σκέψη/πρόταση σε όλα αυτα?  :-\

Κατ'αρχήν πρέπει να έχουμε κατά νου το πολύ απλό γεγονός πως είναι απίθανο να βρεις κάποιον πωλητή/ καταστηματάρχη που δεν θα εκφραστεί θετικά για τα προϊόντα του, και συνακόλουθα αρνητικά για τα των ανταγωνιστών του.

Κατά συνέπεια, δεν θα περίμενε κανείς να βγει συμπέρασμα σχετικά με την αξία ενός μπάσσου από τα λεγόμενα αυτού που τα εμπορεύεται! Τώρα αν τα Traditional είναι καλύτερα από τα Cort, αυτό νομίζω μπορεί να το υποστηρίξει κάποιος που έχει παίξει και με τα δύο... Κατά τ'άλλα, όπως είπε και ο Roufus, ούτε εγώ είμαι φίλος των squier (αλλά δε μετράω, γιατί δε μου αρέσουν ούτε τα fender, άρα φαντάσου!).

Η μόνη πρόταση ή σκέψη που μπορεί να γίνει από κάποιον είναι να παίξεις (ή να βάλεις έναν φίλο σου τέλος πάντων) με τα υποψήφια προς αγορά όργανα, και να αποφασίσεις δια της εμπειρίας- και μόνο! Ό,τι και να λέμε εμείς ή οι έμποροι, αν θέλεις τη γνώμη μου, είναι τόσο υποκειμενικά που δεν έχουν καμία απολύτως αξία...

Αποσυνδεδεμένος Akujin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #145 στις: 01/12/06, 19:17 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, έχετε δίκιο,
αλλά έχω προβληματιστεί...

Το traditional, το άκουσα με 2 φίλους μου και μας εντυπωσίασε και τους 3 πάντως.
θα πρέπει να βρω να δοκιμάσω ένα cort curbow 4 τώρα και ν' αποφασίσω ανάμεσα στα 2.
τα fender για κάποιο λόγο δεν με ενθουσιάζουν πολύ στην τιμή που ψάχνω.
καμια γνώμη από κανέναν με curbow? αυτά τα traditional δεν τα ξέρει κανείς?

cheers!

PINK FLOYD UBER ALLES

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #146 στις: 03/12/06, 21:18 »
Εγω θα σου ελεγα το action
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Akujin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #147 στις: 06/12/06, 16:11 »
Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι ακόμη στα μαγαζιά,
απέκλεισα τα Cort και κλίνω ή προς το Traditional
που μου είχε φανεί αρκετά καλό (400ευρώ) από τον Καγμάκη
ή θέλω να βρω να δοκιμάσω ένα Peavey Cirrus 4 BXP (419E από thomann).
-ιντερνετικά πάντα και από άλλες γνώμες, εκεί κατέληξα so far-
Ξέρετε αλήθεια, εδώ στην Αθήνα σε ποιο μαγαζί
μπορώ να το βρω για δοκιμή, πόσο περίπου κάνει εδώ, κι αν το έχει/έχει δοκιμάσει κανείς
να μου πει εντυπώσεις?

cheers!
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/06, 16:14 από Akujin »
PINK FLOYD UBER ALLES

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #148 στις: 07/12/06, 18:08 »
Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι ακόμη στα μαγαζιά,
απέκλεισα τα Cort και κλίνω ή προς το Traditional
που μου είχε φανεί αρκετά καλό (400ευρώ) από τον Καγμάκη
ή θέλω να βρω να δοκιμάσω ένα Peavey Cirrus 4 BXP (419E από thomann).
-ιντερνετικά πάντα και από άλλες γνώμες, εκεί κατέληξα so far-
Ξέρετε αλήθεια, εδώ στην Αθήνα σε ποιο μαγαζί
μπορώ να το βρω για δοκιμή, πόσο περίπου κάνει εδώ, κι αν το έχει/έχει δοκιμάσει κανείς
να μου πει εντυπώσεις?

cheers!
 
 


Τα πιο (λίγο έως κάπως πιο) ακριβά cirrus ακούγεται πως είναι καλά. Γενικά, από το 96 και μετά η peavey έβγαλε ενδιαφέροντα όργανα και σε καλές τιμές. Peavey έχω δει μόνο στο guitarstore (με επιφύλαξη αν όντως λέγεται έτσι), που βρίσκεται στα Εξάρχεια, λίγο μετά από το Drumstore- σχετικά κοντά στην πλατεία. Τσέκαρε τα...!

Αλήθεια, δεν το είχε κάποιος εδώ μέσα (kithara.gr), που είχε προκύψει κάτι με την αλλαγή της μπαταρίας;!;

Αποσυνδεδεμένος bassline

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #149 στις: 12/12/06, 21:35 »
παιδιΑ λεω να παρω ενα ακουστικο μπασο....  ;) ;) ;) και θελω να σας θεσω δυο ερωτηματα.....1)τα ακουστικα μπασα παιζονται καλυτερα με πενα  Η δεν εχει σημασια???    2)μπορο να βαλω thumb..κατι για να στηριζεται ο αντιχειρας???? ευχαριστο ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???================ ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
31238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
138701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
142450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
58211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
34 Απαντήσεις
16097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
4525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand