Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 48892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #200 στις: 31/10/11, 14:24 »
Δικτάτορας ή όχι, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού (θεωρητικά πάντα) προτιμούσε να πάει σε πόλεμο παρά να υποστεί ζυγό από τον οποίο βγήκε μόλις πριν 30 χρόνια ολοκληρωτικά.

Αυτο ακριβως πιστευω κι εγω και γι' αυτο νομιζω οτι γιορταζουμε την 28η Οκτωβριου, ενω αντιθετα, δε συμβαινει το ιδιο με την αποφαση μας να εμπλακουμε στην Μικρασιατικη εκτστρατεια.
 

Μην ξεχνάμε ότι ο Ελληνικός λαός ήταν ήδη σε ζυγό (σύμφωνα με την ερμηνεία που δίνεται τώρα για την σύγχρονη πτώχευση) λόγω της πτώχευσης του 1932 η οποία ήλθε μόλις 39 χρόνια μετά την πτώχευση του 1893. Υπήρχε δηλ διεθνής επιτήρηση κλπ, κλπ.
Πάρα πολύ πιθανή θεωρώ την ανάκληση της μνήμης από τους πολίτες, στα γεγονότα του 1916 (κυβέρνηση εθνικής άμυνας- διχασμός - Εθνική παλιγεννεσία μετά την ταπεινωτική ήττα το 1897) και την έναρξη της ελπίδας ανάκαμψης στα πραγματικά δύσκολα χρόνια που περνούσε ο Ελληνικός λαός εκείνη την περίοδο.
Αυτό ίσως έδινε το χαμόγελο στα χείλη και όχι οι πατριωτικές κορώνες που πετιόνται κατόπιν εορτής.

Το ότι δεν γιορτάζεται η διάσπαση του Ελληνικού κράτους από την άμυνα και η είσοδος της Ελλάδας στον Α' Παγκόσμιο θεωρώ πως είναι θέμα χρονισμού. Δηλ η Εθνική απελευθέρωση γιορτάζεται την άνοιξη, πρέπει να περάσει ένα εξάμηνο για να γιορταστεί η άλλη Εθνική επαίτιος. Άσε που η 16η Αυγούστου χαλάει και τα μπάνια του λαού!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.