Αποστολέας Θέμα: thomman.de  (Αναγνώστηκε 58330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alkaid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thomman.de
« στις: 20/02/09, 20:31 »
skeftomai na agoraso eksoplismo apo to thomman alla ekplissomai apo tis poly
xamiles times

mipos mporeite na mou dosete kapoies systaseis aksiopistias?

Αποσυνδεδεμένος faust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #1 στις: 20/02/09, 21:17 »
Πόσες συστάσεις θές? Κάνε την παραγγελία σου άφοβα, υπέυθυνος για την Ελλάδα είναι ο Γιώργος Αγγελόπουλος που είναι ιδιαιτέρως εξυπηρετικός.. Προσωπικά δεν είχα ποτέ μα ποτε κανένα πρόβλημα με καμία παραγγελία, ανεξαρτήτως ποσού, και είμαι πολύ συχνός πελάτης. Απλα εαν μένεις σε κάποιο νησί θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με τον Αγγελόπουλο γιατι κατι παίζει με τα μεταφορικά νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #2 στις: 20/02/09, 21:37 »
Kανε εαν search εδω μεσα και θα βρεις πολλα για το thomann!  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #3 στις: 20/02/09, 21:39 »
αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς αααπειρα θέματα σχετικά μ αυτό....
πάντως από αξιοπιστία πάει πάρα πολύ καλά...
ελαχιστότατες οι περιπτώσεις που έχει γίνει λάθος αλλά και αυτό το αποζημιώνουν με το παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος Alkaid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #4 στις: 21/02/09, 09:14 »
ευχαριστώ πολύ παιδιά...
απλά μου έκαναν εντύπωση οι πολύ χαμηλές τιμές (έναν ενισχυτή
που ήθελα τον βρήκα 100 ευρώ φθηνότερα απ'ότι στο τοπικό κατάστημα)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #5 στις: 21/02/09, 09:55 »
Θα βρεις φθηνότερες τιμές σε πολλά "ιντερνετικά" μαγαζιά σε σχέση με τα ντόπια μαγαζιά. Ψάξε και αλλού:
www.dv247.com
www.playback-europe.com
κλπ. κλπ.

Παρ’ όλα αυτά θα ήθελα με την ευκαιρία να επισημάνω κάτι.

Πολύ συχνά ψωνίζουμε εμείς οι ίδιοι ή/και προτείνουμε σε άλλους αυτά τα μεγάλα μαγαζιά-εταιρίες του εξωτερικού, χωρίς να ψάξουμε καλά ή ακόμη και να πιέσουμε για τιμές κάποιο ντόπιο προμηθευτή.

Τα μεγάλα αυτά "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τρομακτικές ποσότητες και εμπορεύματα σε σχέση με το μικρό μαγαζί με μουσικά όργανα του κυρ-Νίκου της γειτονιάς μας. Επειδή είναι τόσο σημαντικοί πελάτες στις εταιρίες που παράγουν τον εξοπλισμό (πχ. Fender, Gibson, Marshall, κλπ.), πιέζουν και πετυχαίνουν πολύ χαμηλότερες τιμές αγοράς των προϊόντων αυτών, όχι μόνο από τον κυρ-Νίκο (που είναι απλά μεταπωλητής κάποιου Έλληνα εισαγωγέα, πχ. Στόλλα, Λογοθέτη, κλπ), αλλά πιθανά και από αυτούς τους ίδιους τους Έλληνες εισαγωγείς.

Επιπλέον, επειδή τα "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τόσο μεγάλες ποσότητες, έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν με μικρό περιθώριο κέρδους. Πουλάνε δηλαδή πολλά εμπορεύματα με μικρό κέρδος από το καθένα, οπότε το συνολικό ποσό που κερδίζουν είναι μεγάλο. Ο κυρ-Νίκος δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Πουλάει εκ των πραγμάτων λίγα εμπορεύματα και πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους για να μπορέσει να ζήσει.

Ας δούμε λίγο τη διαδρομή που θα κάνει στις δύο περιπτώσεις ο ενισχυτής που θέλεις να αγοράσεις.

1η περίπτωση: Thomann
Fender -> πουλάει σε πολύ καλή τιμή στον Thomann
Thomann -> πουλάει με μικρό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

2η περίπτωση: κυρ-Νίκος
Fender -> πουλάει σε λογική τιμή στον Στόλλα
Στόλλας -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους στον κυρ-Νίκο
κυρ-Νίκος -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

Ακόμη στην ιδεατή περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, όπου Στόλλας και κυρ-Νίκος πουλάνε με λογικό περιθώριο κέρδους, πάλι το εμπόρευμα που θα φτάσει σε σένα θα έχει από μικρή έως πολύ μεγάλη διαφορά τιμής.

Συμπέρασμα: μην πυροβολείτε τον κυρ-Νίκο! Δεν φταίει πάντα αυτός που είναι ακριβότερος.

Στην προ-ιντερνετ εποχή, οι Έλληνες εισαγωγείς ήταν βασιλιάδες της αισχροκέρδειας. Οι τιμές που αγοράζαμε τότε μουσικά όργανα ήταν εξωφρενικές, τόσο που σε ανάγκαζαν να σκεφτείς να σταματήσεις να παίζεις μουσική. Τα πράγματα πλέον έχουν αλλάξει.

Τι προτείνω;
Όχι βέβαια να πληρώσεις "κερατιάτικα" ένα σωρό χρήματα παραπάνω για να σώσεις το μαγαζί του κυρ-Νίκου από κλείσιμο και την Ελληνική οικονομία μαζί, αλλά να πιέσεις τον κυρ-Νίκο για καλύτερη τιμή.
Μπες στα διάφορα site, βρες τι θέλεις να πάρεις, δες πόσο σου κοστίζει με τα μεταφορικά, κλπ., κάνε μερικές εκτυπώσεις από αυτές τις "προσφορές", πάρε τις μαζί σου και πήγαινε στον κυρ-Νίκο. Συζήτησε ειλικρινά μαζί του, πες του ότι είσαι έτοιμος να παραγγείλεις άμεσα αυτόν τον ενισχυτή και ζήτησέ του να σου δώσει μια ίδια τιμή για να τον πάρεις από αυτόν και όχι απ’ τον Thomann.
Να είσαι σίγουρος ότι αν έχει τη δυνατότητα να το κάνει θα το κάνει. Ίσως να χρειαστεί κι αυτός με τη σειρά του να πάρει το Στόλλα να τον πιέσει για να μη χάσει την παραγγελία, αλλά αυτό είναι δικό του ζήτημα.

Αν τελικά ο κυρ-Νίκος μπορέσει και φτάσει στα ίδια (άντε και σε ΛΙΓΟ ακριβότερα) επίπεδα τιμών απ’ τον κυρ-Θωμά, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις τον ενισχυτή από το μαγαζί της γειτονιάς σου! Για δεκάδες λόγους!

Αυτά  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/09, 10:54 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #6 στις: 21/02/09, 11:06 »
και εγω ετσι εκανα οπως τα λεει ο indie-anos laternative και το μαγαζι μου εκανε μια καλυτερη τιμη και επειδη δεν μπορουσε να την κατεβασει σε επιπεδο Θωμα μου εκανε και ενα δωρακι(εναν μετασχηματιστη)... ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Alkaid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #7 στις: 21/02/09, 18:39 »
Φίλε indie-ane

Σαφώς και δεν κατηγορώ τον κάθε τοπικό πωλητή για αισχροκέρδεια
Το αρχικό topic της ερώτησής μου ήταν αν ο θωμάς ήταν αξιόπιστος
γιατί με τις τόσο χαμηλές τιμές που διαθέτει το μυαλό μου πήγε στην περίπτωση
προιόντων μαιμούδων, μεταχειρισμένων κλπ κλπ γι'αυτό και ζήτησα κάποιες πληροφορίες από άτομα που έχουν αγοράσει.

Από κει και πέρα τα πράγματα είναι όπως τα λες και αυτό φαίνεται καθαρά τα τελευαία 2-3 χρόνια
όπου οι τιμές των προιόντων μουσικής στα διαφημιστικά φυλλάδια έχουν μειωθεί αισθητά γι'αυτόν ακριβώς το λόγο
για να μπορέσουν να ανταγωνιστούν τα διαδικτυακά καταστήματα.

Το κακό είναι ότι όλα αυτά τα καταστήματα έχουνε αρχίσει να γίνονται πολύ δημοφιλή με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό
να μην αγοράζουμε ούτε πένες από το κατάστημα του κυρ Νίκου

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: thomman.de
« Απάντηση #8 στις: 22/02/09, 02:49 »
Δεν έχω δοκιμάσει πολλά internetικά. Αλλά Thomann.. ΑΦΟΒΑ !
Επίσης πολύ ευχαριστημένος έμεινα και από το http://www.musicorama.gr
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #9 στις: 22/02/09, 08:07 »
Φίλε indie-ane
Σαφώς και δεν κατηγορώ τον κάθε τοπικό πωλητή για αισχροκέρδεια
...
Το κακό είναι ότι όλα αυτά τα καταστήματα έχουνε αρχίσει να γίνονται πολύ δημοφιλή με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό να μην αγοράζουμε ούτε πένες από το κατάστημα του κυρ Νίκου

Φίλε Alkaid σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν προσωπικά σε σένα. Ήταν ένα γενικό σχόλιο που έκανα, κάνοντας κριτική κατά κύριο λόγο στον εαυτό μου επειδή τον έχω "πιάσει" αρκετές φορές να αγοράζει από τα "διαδικτυακά" μαγαζιά χωρίς καν να ελέγχει τις ντόπιες τιμές.
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Αν δεν στηρίξουμε τις ντόπιες αγορές, αυτό θα γίνει μπούμερανγκ και θα γυρίσει εναντίον μας κάποια στιγμή.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #10 στις: 04/03/09, 20:59 »
παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την παραγγελία από thomann. Μπορώ να βάλω τον αριθμό πιστωτικής της μητέρας μου και να μου τα στείλουνε στη πόλη που σπουδάζω;και πως ακριβώς γίνεται; για να μη κάνω καμιά χαζομάρα....
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: thomman.de
« Απάντηση #11 στις: 04/03/09, 21:05 »
Γινεται...οταν κανεις την παραγγελια θα σου ζητηθει να συμπληρωσεις μια φορμα....εκει θα υπαρχει ειδικο πεδιο ''Delivery Address'' δηλαδη το που θα παει το πακετο.Υπαρχει παντως περιπτωση να σου ζητησουν εξτρα ''δικαιολογητικα'' οπως πχ φωτοτυπια (σκαναρισμενο) της πιστωτικης η ταυτοτητας κλπ,σε περιπτωση που διευθυνση παράδοσης ειναι διαφορετικη απο αυτη που εχεις δηλωσει στην τραπεζα σου ως τοπο διαμονης,οταν εβγαλες πιστωτικη.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #12 στις: 04/03/09, 21:11 »
α δηλαδή να περιμένω σίγουρα να μου ζητήσουν δικαιολογητικά....αλλά φοβάμαι λίγο να τους στείλω μέιλ με φωτογραφία της πιστωτικής... :/ μια ταυτότητα τους φτάνει;
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: thomman.de
« Απάντηση #13 στις: 04/03/09, 21:14 »
Διαβασε λιγο αυτα που γραφω.... :-\ ....εγραψα ''Υπαρχει περιπτωση'' και εννοω ακριβως αυτο.....συνηθως σε μικρου κοστους παραγγελιες δε ζητανε αλλα τιποτα δεν ειναι σαφες.Γιατι δε στελνεις ενα email στο customer service και να ρωτησεις το τι και πως;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #14 στις: 04/03/09, 21:22 »
μάλιστα...θα το προσπαθήσω!thnx!
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #15 στις: 04/03/09, 21:25 »
α δηλαδή να περιμένω σίγουρα να μου ζητήσουν δικαιολογητικά....αλλά φοβάμαι λίγο να τους στείλω μέιλ με φωτογραφία της πιστωτικής... :/ μια ταυτότητα τους φτάνει;

Σε περίπτωση που σου ζητήσουν να τους στείλεις δικαιολογητικά,θα σου εξηγούν και πως νο το κάνεις ώστε να είναι πιο ασφαλές για σένα,για παράδειγμα να καλύψεις τα 8 μεσαία ψηφία της πιστωτικής και τον 3ψήφιο αριθμό της πίσω πλευράς.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: thomman.de
« Απάντηση #16 στις: 04/03/09, 21:28 »
...ετσι.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #17 στις: 04/03/09, 21:32 »
i see...τους έστειλα την παραγγελία και περιμένω απάντησή τους από αύριο! σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #18 στις: 04/03/09, 21:48 »
κι εγω απο αυριο ..τα ιδια..εχω σπασει το κεφαλι μου τι αλλο θελω και δε μου 'ρχεται ρε γαμοτη μ΄ :wall

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #19 στις: 05/03/09, 17:11 »
έκανα χθες την παραγγελία και μου απάντησε αυτός ο George Angelopoulos αλλά έχει λάθος στα στοιχεία μου. Ενώ ζήτησα η διεύθυνση αποστολής να είναι διαφορετική από αυτή της κάρτας, στο μειλ που μου στείλανε η διεύθυνση είναι ίδια με της κάρτας  >:( τους έστειλα μέιλ για να το αλλάξουνε και μου απαντήσανε ότι θα αργήσουνε να μου απαντήσουνε λόγω έλλειψης προσωπικού εξαιτίας μιας ίωσης  >:( >:(
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: thomman.de
« Απάντηση #20 στις: 05/03/09, 17:16 »
Χα χα χα χα...καλο κι αυτο... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #21 στις: 05/03/09, 17:25 »
να πανικοβληθώ εγώ τώρα ή όχι;  :-\
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: thomman.de
« Απάντηση #22 στις: 05/03/09, 17:39 »
Οχι βρε συ...ειναι ΟΚ το μαγαζι...γιατι δε μιλας κατευθειαν με Αγγελοπουλο τηλεφωνικα να του εξηγησεις το προβλημα;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #23 στις: 05/03/09, 18:27 »
Τουλάχιστον παιδιά του λένε το πρόβλημα και ξέρει ο πελάτης τι παίζει...
σε άλλες επιχειρήσεις μιας τυχαίας χώρας της Ελλάδας (πχ) θα προσπαθούσαν να βγάλουν την ίδια δουλειά με τα ίδια άτομα...
θα πιέζαν τους υπαλλήλους...θα εκνευρίζανε και τους πελάτες...

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: thomman.de
« Απάντηση #24 στις: 12/03/09, 10:49 »
ρε παιδιά έχει 4 μέρες που τους έστειλα φωτο της κάρτας και ταυτότητα και δε μου έχουνε απαντήσει...τους έστειλα μετά και άλλο email για να μου πούνε αν λάβανε το προηγούμενό μου και πάλι δε μου απαντήσανε...τι στο καλό γίνεται;
The thin line between love and hate....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 10:26
από chrislour96
6 Απαντήσεις
8159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 12:12
από Vaiking
16 Απαντήσεις
15030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/13, 18:00
από kostasdante
6 Απαντήσεις
3931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 21:20
από Spyros Delta
22 Απαντήσεις
8001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 12:36
από Archangel