Αποστολέας Θέμα: Πως πρεπει να εκτελουμε τα κομματια;  (Αναγνώστηκε 5890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Γεια χαρα σε ολους.Με εναν φιλο μου εχουμε φτιαξει ενα συγκροτημα και ειμαστε τα βασικα μελη.Αλλα διαφωνουμε γιατι εγω λεω οτι θα πρεπει να παιζουμε ενα τραγουδι με τις ιδιες νοτες και οι δυο.Αυτος λεει οτι πρεπει ο καθενας να παιζει το τραγουδι με διαφορετικες νοτες.Εγω θελω να μου πειτε ποιος εχει δικιο;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/10, 14:29 από iron »
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #1 στις: 31/07/10, 19:04 »
Χμμμ... δε μας βοηθάς και πολύ με την περιγραφή σου. Μπορείς να γίνεις ποιο επεξηγηματικός; Αν θες φέρε μας κάποιο τραγούδι ως παράδειγμα για να καταλάβουμε..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #2 στις: 31/07/10, 20:45 »
Εννοείς σε διαφορετική οκτάβα?
Οι νότες δεν μπορούν να αλλάζουν!
Αλλάζει το τραγούδι.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #3 στις: 31/07/10, 21:22 »
Αν εννοεις οτι παιζει ο ενας μια μελωδικη γραμμη και ο αλλος μια αλλη, τοτε ναι σαφως και γινεται αν ξερεις πως να ταιριαξεις τις μελωδιες σωστα.
Μπορειτε πχ να παιζετε την ιδια μελωδια αλλα με μεταξυ σας "αποσταση"  μια τεταρτη (πχ). Ετσι φτιαχνετε και οι 2 μαζι μια ας το πουμε δισολια (οπως εκαναν πολυ καλα και οι maiden που απο οτι καταλαβαινω σου αρεσουν κι ολας).
Αν τωρα εννοεις να παιζεις εσυ ενα ακκορντο και ο αλλος αλλο, ακομα κι αυτο γινεται αρκει τα ακκορντα να εχουν καποια σχεση μεταξυ τους (μουσικη) και να δενουν με την μελωδια...
Τωρα αν ΠΡΕΠΕΙ να παιζετε τα ιδια ή διαφορετικα πραγματα, αυτο εχει σχεση με το τι γνωσεις μουσικης εχετε, αν ξερετε κλιμακες, συγχορδιες κτλ ωστε να μπορεσετε να τα χρησιμοποιησετε με σωστο τροπο ωστε να εχετε ωραιο αποτελεσμα, αλλιως μπορει οτι παιζετε να ακουγεται εντελως παραφωνο.
Παντως και οι 2 τροποι που λες ειναι "κανονικοι", απλα και οι 2 τροποι θελουν...τροπο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #4 στις: 31/07/10, 21:24 »
Φιλε εγω ενα θα σου πω....ΠΑΝΤΑ η γκομενα εχει δικιο.να το θυμασαι

ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #5 στις: 01/08/10, 12:10 »
Λοιπον ασ παρουμε π.χ.το smoke on the water οι νοτες που παιζω ειναι  λα ντο ρε    λα ντο ρε(διεση)ρε   λα ντο ρε   ντο λα
ο αλλος που παιζει πληκτρα του λεω να παιξουμε το smoke on the water με τις ιδιες νοτες,αλλα αυτος λεει να παιζει με αλλε νοτες π.χ. εγω παιζω λα αυτος να παιξει  με ρε.Προσπαθησα να γινω οσο πιο σαφης μπορουσα αμα δεν καταλαβενεται κατι που λεω πειτε μου να το ξανακοιταξω μηπως μπορω να το εξηγησω καλυτερα.

                                                                                                     
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #6 στις: 01/08/10, 12:12 »
Αν εννοεις οτι παιζει ο ενας μια μελωδικη γραμμη και ο αλλος μια αλλη, τοτε ναι σαφως και γινεται αν ξερεις πως να ταιριαξεις τις μελωδιες σωστα.
Μπορειτε πχ να παιζετε την ιδια μελωδια αλλα με μεταξυ σας "αποσταση"  μια τεταρτη (πχ). Ετσι φτιαχνετε και οι 2 μαζι μια ας το πουμε δισολια (οπως εκαναν πολυ καλα και οι maiden που απο οτι καταλαβαινω σου αρεσουν κι ολας).
Αν τωρα εννοεις να παιζεις εσυ ενα ακκορντο και ο αλλος αλλο, ακομα κι αυτο γινεται αρκει τα ακκορντα να εχουν καποια σχεση μεταξυ τους (μουσικη) και να δενουν με την μελωδια...
Τωρα αν ΠΡΕΠΕΙ να παιζετε τα ιδια ή διαφορετικα πραγματα, αυτο εχει σχεση με το τι γνωσεις μουσικης εχετε, αν ξερετε κλιμακες, συγχορδιες κτλ ωστε να μπορεσετε να τα χρησιμοποιησετε με σωστο τροπο ωστε να εχετε ωραιο αποτελεσμα, αλλιως μπορει οτι παιζετε να ακουγεται εντελως παραφωνο.
Παντως και οι 2 τροποι που λες ειναι "κανονικοι", απλα και οι 2 τροποι θελουν...τροπο...
   


τη εννοεις να εχει αποσταση τέταρτη επειδη δεν παιζω και πολυ καιρο
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #7 στις: 01/08/10, 12:17 »
Εννοει οι μελωδιες σας να απεχουν μεταξυ τους συγκεκριμενη αποσταση... Πχ 5 ημιτονια

Γινεται και με αλλους τροπους αλλα εσυ μπορεις να διευκρινισεις λιγο τι εννοεις με την ερωτηση...??

ΕDIT τωρα ειδα αυτο που λες για το smoke on the water...αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω εσυ θα παιζεις πχ λα και ο αλλος ρε
οταν εσυ θα παιζεις ντο ο αλλος τι θα παιζει???
στην δικη σου ρε??? κτλ κτλ... και καταληγουμε στο αρχικο μου... δλδ θα απεχουν συγκεκριμενη αποσταση οι μελωδιες η ο καθενας θα παιζει οτι του γουσταρει(χοντρικα μιλωντας)?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 12:21 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #8 στις: 01/08/10, 12:18 »
Στο συγκεκριμενο κομματι που αναφερεσαι, ο πληκτρας παιζει 4ες. Δεν ειναι κατι που θα αλλαξει την αρμονια του κομματιου ή τον ηχο του. Ισα ισα που θα δωσει ογκο στο αποτελεσμα αφου ειναι πολυ καλο τα πληκτρα να παιζουν αποστασεις 4ης σε ροκ κομματια ( ειναι δηλαδη classic style  ;D )


Εγω βρισκω αρκετα κακο που εσυ παρεμβαινεις στο τι θα παιξουν οι αλλοι. Εφοσον δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις κι αφου το αποτελεσμα δεν ακουγεται ασχημο, θα πρεπει να αφοσιωθεις στο δικο σου οργανο ( ή τραγουδι ) και να αφησεις τον καθενα να αναδειξει και τη μελετη που εχει κανει στο κομματι, αλλα και τη δυνατοτητα να αυτοσχεδιαζει πανω σε αυτο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #9 στις: 01/08/10, 12:47 »
οχι δεν λεω να παρεμβω στο τραγουδι καποιου αλλου,απλως επειδη ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι πρεπει να παιζουμε στις ιδιες νοτες
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #10 στις: 01/08/10, 12:52 »
Το θεμα ειναι ομως πως αυτη η αναγνωση οδηγησε και σε προτασεις μεσα στη μπαντα.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις την απαραιτητη εμπειρια ( οπως δηλωνεις κι ο ιδιος ) και δεν ακουγεται κατι ασχημο κατα τη διαρκεια της προβας, για ποιο λογο να παρεμβεις στο τι παιζει ο πληκτρας, ο μπασιστας, ο ντραμερ, κλπ..

Γι' αυτο λεγεται και συγκροτημα αλλωστε. Γιατι ο καθενας επιτελει ενα ρολο κι αναλογα με την ευθυνη, την εμπειρια και τη μελετη που εχει κανει, αποδιδει οσο το δυνατον καλυτερα στο συνολο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #11 στις: 01/08/10, 12:55 »
Γι' αυτο λεγεται και συγκροτημα αλλωστε. Γιατι ο καθενας επιτελει ενα ρολο κι αναλογα με την ευθυνη, την εμπειρια και τη μελετη που εχει κανει, αποδιδει οσο το δυνατον καλυτερα στο συνολο!
+1

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #12 στις: 01/08/10, 12:55 »
   Κοίτα φίλε, αν είστε καλά χορδισμένοι και παίζετε το ίδιο, δεν είναι άσχημο. Αν πάλι, δεν παίζετε το ίδιο και παίζετε διαφορετικές νότες ο καθένας, επίσης δεν είναι άσχημο. Τώρα, στη συνείδησή μας, έχει επικρατήσει πως αν έχεις από δύο και πάνω όργανα, και παίζουν διαφορετικά πράγματα, τότε κάνουν τη μουσική που παίζουν πιο πλούσια. Παρ' όλα τα κολλήματα που έχουμε όμως στη συνείδησή μας, δε σημαίνει ότι αυτό είναι και κανόνας.


   Συμπέρασμα: Και οι δύο έχετε δίκιο.
   Υ.Γ.: Συμφωνώ και με τον freemind.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #13 στις: 01/08/10, 14:57 »
Κοίταξε φίλε iron...Απο τη στιγμή που δεν έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις θεωρίας (και πιθανόν ούτε ο φίλος σου) το πρώτο που συστήνω είναι να πας σε κάποιο δάσκαλο ή ωδείο να σου εξηγήσει μερικά ουσιαστικά πράγματα (όπως ας πούμε τι είναι οι τέταρτες στις οποίες βασίζεται και το βασικό riff του smoke on the water). Μέχρι τότε όμως δε χρειάζεται να διαφωνείτε. Παίχτε όπως θέλετε και αν σας αρέσει το αποτέλεσμα, αφήστε το ως έχει. Αν όχι, αλλάχτε το. Πειραματιστείτε, και έτσι ίσως ανακαλύψετε ωραία πράγματα τα οποία θα έρθει στη συνέχεια η θεωρητική γνώση να σας τα εξηγήσει καλύτερα και να σας δώσει και νέες ιδέες  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #14 στις: 01/08/10, 17:32 »
Δεν είναι μόνο θέμα δισολίας, Πχ. στο smoke on the water ο μπασίστας παίζει άλλες νότες στην μπασογραμμή του, τα πλήκτρα μπορεί να κρατάνε μόνο 1-2 συγχορδίες ως υπόκρουση, η φωνή τραγουδάει άλλη μελωδία απ'αυτά που παίζουν τα όργανα...

Κι εγώ συμφωνώ με τον freemind. Αν δεν έχεις την εμπειρία: σώπα, άκου, μάθε.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν ξερουμε ποιος εχει δικιο.
« Απάντηση #15 στις: 01/08/10, 22:32 »
δεν ειναι και απολυτο ομως οτι πρεπει να εχει σπουδασει μουσικη για να βγαλεις σημαντικα πραγματα!
καντε μια ερευνα να δειτε ποσοι μεγαλοι κιθαριστες δεν ειχαν ιδεα απο νοτες ,αλλα ομως το αποτελεσμα μετραει  :-X

φυσικα για εμας τους κοινους θνητους που δεν ηρθαμε στην γη για να προσφερουμε συναισθηματα με την κιθαρα μας
καλο ειναι να εχουμε οσον το δυνατον πιο πολλες μουσικες γνωσεις γιατι μας ξεκολλαει σε πολλα σημεια.

δειτε τι λεει ο αγαπητος GEORGE LYNCH εδω.

 (κατα την γνωμη μου ειναι μεσα στους my top 10 guitarist)
αναφερεται σε καποιον απο τους πολλους που δεν ειχαν γνωσεις μουσικης.

τωρα για το θεμα σου iron ,αν αυτο που θα βγει σας καθεται καλα στο αυτι μην ρωτας κανεναν.
τουλαχιστον καντε μια ηχογραφηση να το ακουσουμε για να μπορουμε να πουμε την αποψη μας.
ετσι που το θετεις αερολογιες θα ακους. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/10, 22:43 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πως πρεπει να εκτελουμε τα κομματια;
« Απάντηση #16 στις: 20/08/10, 13:25 »
εν ψυχρώ, χεχεχε  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/05, 14:25
από giteana
8 Απαντήσεις
4968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/06, 04:31
από FSL
13 Απαντήσεις
6911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 21:20
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
9 Απαντήσεις
5277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 00:42
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
41 Απαντήσεις
14524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 00:24
από JimiDS
17 Απαντήσεις
6472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 19:41
από jaymz21
9 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
5 Απαντήσεις
4635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 19:08
από children of bodom
6 Απαντήσεις
34867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/17, 17:50
από Muselove