Αποστολέας Θέμα: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 6035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« στις: 24/08/09, 21:13 »
Εσείς που γράφετε Ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες (γκρικλις δεν τα λένε???)
Κάντε μια προσπάθεια νέοι <<γραφείς>>* να γράφετε Ελληνικά γιατί έχει αρχίσει να ξεφτιλίζετε το πράγμα.
Τι θα διδάσκετε στα παιδιά σας αύριο όταν εσείς σήμερα απαρνήσται την Ελληνική γραφή??
Δεν σας κολακεύει .Δεν μας τιμά. Έχουμε μια από τις πλουσιότερες γραφές σε όλο τον κόσμο μη την ισοπεδώνετε λοιπόν.

* Λέω νέοι γραφείς γιατί συνήθως οι νέοι στην ηλικία  έχουν υιοθετήσει αυτό τον τρόπο γραφής.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/09, 21:37 από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #1 στις: 24/08/09, 21:30 »
Κάντε μια προσπάθεια νέοι <<γραφείς>>* να γράφετε Ελληνικά γιατί έχει αρχίσει να ξεφτιλίζετε το πράγμα.
Τι θα διδάσκετε στα παιδιά σας αύριο όταν εσείς σήμερα απαρνήσται την Ελληνική γραφή??
Δεν σας κολακεύει .Δεν μας τιμά. Έχουμε μια από τις πλουσιότερες γραφές σε όλο τον κόσμο μη την ισοπεδώνετε λοιπόν.

* Λέω νέοι γραφείς γιατί συνήθως οι νέοι στην ηλικία  έχουν υιοθετήσει αυτό τον τρόπο γραφής.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει αν οι παραπάνω λέξεις αποτελούν προσπάθεια σαρκασμού και καυστικής επίπληξης των ορθογραφικών, γραμματικών, εκφραστικών και άλλων λαθών που βλέπουμε καθημερινά σε αυτό το forum (και φυσικά όχι μόνο) ή αν υποπίπτεις κι εσύ σε σφάλματα παρόμοια με αυτά για τα οποία κατηγορείς άλλους...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #2 στις: 24/08/09, 21:35 »
Κάντε μια προσπάθεια νέοι <<γραφείς>>* να γράφετε Ελληνικά γιατί έχει αρχίσει να ξεφτιλίζετε το πράγμα.
Τι θα διδάσκετε στα παιδιά σας αύριο όταν εσείς σήμερα απαρνήσται την Ελληνική γραφή??
Δεν σας κολακεύει .Δεν μας τιμά. Έχουμε μια από τις πλουσιότερες γραφές σε όλο τον κόσμο μη την ισοπεδώνετε λοιπόν.

* Λέω νέοι γραφείς γιατί συνήθως οι νέοι στην ηλικία  έχουν υιοθετήσει αυτό τον τρόπο γραφής.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει αν οι παραπάνω λέξεις αποτελούν προσπάθεια σαρκασμού και καυστικής επίπληξης των ορθογραφικών, γραμματικών, εκφραστικών και άλλων λαθών που βλέπουμε καθημερινά σε αυτό το forum (και φυσικά όχι μόνο) ή αν υποπίπτεις κι εσύ σε σφάλματα παρόμοια με αυτά για τα οποία κατηγορείς άλλους...
Έχεις δίκιο .Αναφέρομε σε όσους γράφουν γρικλις (λέξη και αυτή!!) Το διορθώνω άμεσα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #3 στις: 24/08/09, 22:06 »
Κατά βάσιν έχεις δίκιο, και σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum τα greeklish απαγορεύονται. Στην πράξη βέβαια αποδεικνύεται δύσκολο για διαχειριστές και συντονιστές να αστυνομεύουν όλες τις συζητήσεις για να βρούν ποιά μηνύματα γράφονται με greeklish. Εγώ απλά θέλησα να επισημάνω ότι όταν κάποιος κάνει υποδείξεις σε άλλους σχετικά με την ορθή χρήση της γλώσσας, όπως και αν εννοείται αυτή, θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι ο ίδιος την χρησιμοποιεί στοιχειωδώς σωστά. Και οι λέξεις του μηνύματός σου τις οποίες έχω τονίσει στην παράθεση είναι λανθασμένες. Γράφεις "ξεφτιλίζετε" αντί για "ξεφτιλίζεται" (δεύτερο πρόσωπο ενικού παθητικής φωνής) και "απαρνήσται" αντί για "απαρνείστε" (δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού ενεργητικής φωνής). 
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #4 στις: 24/08/09, 22:44 »
Κατά βάσιν έχεις δίκιο, και σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum τα greeklish απαγορεύονται. Στην πράξη βέβαια αποδεικνύεται δύσκολο για διαχειριστές και συντονιστές να αστυνομεύουν όλες τις συζητήσεις για να βρούν ποιά μηνύματα γράφονται με greeklish. Εγώ απλά θέλησα να επισημάνω ότι όταν κάποιος κάνει υποδείξεις σε άλλους σχετικά με την ορθή χρήση της γλώσσας, όπως και αν εννοείται αυτή, θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι ο ίδιος την χρησιμοποιεί στοιχειωδώς σωστά. Και οι λέξεις του μηνύματός σου τις οποίες έχω τονίσει στην παράθεση είναι λανθασμένες. Γράφεις "ξεφτιλίζετε" αντί για "ξεφτιλίζεται" (δεύτερο πρόσωπο ενικού παθητικής φωνής) και "απαρνήσται" αντί για "απαρνείστε" (δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού ενεργητικής φωνής). 
Δεν μιλάω για απαγόρευση και αστυνόμευση αλλά για μια προσπάθεια ώστε να γράφουμε  Ελληνικά. Για τα ορθογραφικά λαθάκια έχεις δίκιο!!!!!Κεκτημένη ταχύτητα!!!

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #5 στις: 03/09/09, 21:55 »
παιδια οντως πρεπει να γραφουμε ελληνικα και οχι γκρικλις εγω το καταλαβα και λεω σε ολους να γραφουνε ελληνικα ειχα αρχησει να ξεχναω τη μαγεια της γλωσσας μας με αυτα τα γκρικλις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #6 στις: 03/09/09, 22:31 »
Επίσης όλα τα ρήματα που τελειώνουν σε -ιζω γράφονται με "ι", δηλαδή "αρχίζω" κι όχι "αρχήζω".:)
Σαφέστατα αστειεύομαι αν και γέλασα πολύ με το post του Απόλλων.:)
cu:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #7 στις: 03/09/09, 22:50 »
Επίσης όλα τα ρήματα που τελειώνουν σε -ιζω γράφονται με "ι", δηλαδή "αρχίζω" κι όχι "αρχήζω".:)
Σαφέστατα αστειεύομαι αν και γέλασα πολύ με το post του Απόλλων.:)
cu:)


οτι ειμαι λιγο ανορθογραφος ειμαι αλλα το παλευω :)

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #8 στις: 04/09/09, 11:15 »
Greeklish λέγονται :P

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #9 στις: 04/09/09, 11:37 »
Ρε πεδια και λυγη ορθωγραφηα δε βλαπτη... λιγω προσωχη χριαζαιτε...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/09, 11:45 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
17147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/02, 08:06
από Βραζίλης
186 Απαντήσεις
134355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 18:45
από Στόκας
10 Απαντήσεις
7463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 21:47
από YmiRLinG
Ομιλειτε Ελληνικα.

Ξεκίνησε από YmiRLinG « 1 2 ... 6 7 » Λοιπά

164 Απαντήσεις
97589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/13, 17:08
από Άδμητος
4 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:45
από eva...
3 Απαντήσεις
6159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:27
από KYRIAKOYLA123
9 Απαντήσεις
30020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
10025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil