Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος  (Αναγνώστηκε 12141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή δε θέλω να ενοχλήσω στην τρέχουσα συζήτηση για συγκεκριμένες λύσεις του προβλήματος με την ΑΕΠΙ άνοιξα αυτό το καινούργιο θέμα.

Θυμήθηκα ένα σχετικό σχόλιο του Λευτέρη Παπαδόπουλου (στα "Νέα") που ήταν η απάντηση σε επιστολή κάποιου αναγνώστη ο οποίος ανέφερε μάλιστα ρητά "την ιστοσελίδα του νέου κιθαρωδού"!!!!

Να το κείμενο:

ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΜΑΤΙΕΣ

Τα τραγούδια  

Αναγνώστης, που θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του (τα στοιχεία του τα έχει η στήλη) γράφει:

«Γρατσούναγα παλιά, όπως πολλά παιδιά της ηλικίας μου, μια κιθάρα. Όπως την είχε αφήσει ο πατέρας μου σε μια γωνιά από τότε που αυτοδίδακτος και αυτός έπαιζε κεφαλονίτικες καντάδες. Ήταν και είναι η συντροφιά μου, όταν πήγαινα έφηβος στις παραλίες με την παρέα, όταν φοιτητής μαζευόμασταν σε δωματιάκια 2Χ2 και τώρα όταν με πιάνει η νοσταλγία τον μουντό χειμώνα. Και έπαιζα ­ και παίζω ­ κυρίως τραγούδια ελληνικά. Τραγούδια που με κάνουν να μυρίζω την Ελλάδα μέσα στο ψιλοβρόχι και τη συννεφιά, τραγούδια που μου φέρνουν οικείες εικόνες από ανθρώπους και μέρη αγαπημένα.

Όταν λοιπόν έψαξα να βρω στίχους και παρτιτούρες ανέτρεξα στην υπέρτατη πηγή πληροφοριών της εποχής μας: το Ίντερνετ. Και εκεί έπεσα πάνω σε ένα ανεπανάληπτο θησαυρό. Βρήκα αυτό που οι δημιουργοί του ονόμασαν "το σκρίπτο του νέου κιθαρωδού". Επρόκειτο για μια απίστευτα επαγγελματική δουλειά ­ που έγινε όμως από ερασιτέχνες ­ και περιέκλειε σε ένα βιβλιαράκι πάνω από χίλια (!) ελληνικά τραγούδια με τους στίχους και τα ακόρντα για την κιθάρα. Το είχαν φτιάξει μια ομάδα από φοιτητές στη Γερμανία έπειτα από 10 χρόνια προσπάθειας. Κομμάτι - κομμάτι, στίχο - στίχο, το στοίβαζαν πλάι στις σημειώσεις των μαθημάτων τους (scriptum στα γερμανικά από όπου και το όνομα σκρίπτο) και στο τέλος το ταξινόμησαν και το μετέτρεψαν σε ηλεκτρονικό ώστε να μπορούν να το μοιράσουν στο Ίντερνετ.

Τι ζητούσαν από τους επίδοξους χρήστες του σκρίπτου οι δημιουργοί του; Ιδού οι απαιτήσεις τους:

1. Υπόσχεσαι ότι θα το χρησιμοποιήσεις για προσωπική χρήση και σπουδή. Κάθε εμπορική χρήση απαγορεύεται.

2. Υπόσχεσαι ότι θα προσπαθήσεις να προτείνεις και να βελτιώσεις και νέα τραγούδια.

3. Υπόσχεσαι ότι αν σου αρέσει θα δώσεις ό,τι νομίζεις ότι αξίζει σε ένα κοινωφελές ίδρυμα (π.χ. Ερυθρό Σταυρό, Green Ρeace, WWF, Διεθνή Αμνηστία).

4. Υπόσχεσαι ότι θα δώσεις αντίγραφα σε όποιον ενδιαφέρεται αλλά δεν θα αλλάξεις το περιεχόμενο.

Όλη αυτή η δουλειά προσφερόταν ανιδιοτελώς σε όποιον είχε αγάπη και μεράκι για το ελληνικό τραγούδι. Είχα μείνει άφωνος και ευγνώμων.

Όταν πριν από μέρες ένας φίλος με ρώτησε "πού είχα βρει αυτές τις σημειώσεις με τραγούδια γιατί ήθελε να της δώσει στην κόρη του που μεγαλώνει στο Λουξεμβούργο και παίζει κι αυτή κιθάρα" τον παρέπεμψα στην ιστοσελίδα του νέου κιθαρωδού (http: //members. tripod. com/to skripto/). Με μεγάλη έκπληξη αλλά και λύπη πληροφορήθηκα ότι το σκρίπτο δεν επιτρέπεται πλέον να διανέμεται δωρεάν! Σύμφωνα με επιστολή της ΑΕΠΙ (Ανώνυμη Εταιρεία Πνευματικής Ιδιοκτησίας), απαιτείται ένα χρηματικό ποσό ανά μήνα, αν ο δημιουργός του σκρίπτου ήθελε να το εκθέτει δημόσια. Έχοντας επενδύσει χρόνια δουλειάς γι' αυτό, και διαθέτοντάς το ανιδιοτελώς, καταλαβαίνω ότι δεν θα πλήρωνε και από την τσέπη του!

Και εδώ μπαίνει το ζητούμενο σε αυτό το γράμμα. Κατανοώ ότι υπάρχει κάποιο δίκιο όταν οι δημιουργοί θέλουν να αμείβονται για τις δημιουργίες τους. Αλλά αυτό το κυνήγι ­ που κατ' εμέ έχει τις ρίζες του σε μια δικηγορίστικη νοοτροπία που μας έρχεται από την Αμερική ­ φτάνει στα όρια του παραλογισμού. Πού ξεκινάει και πού φτάνει το δικαίωμα του δημιουργού για τα πνευματικά δικαιώματα; Κάποιος αναφέρεται εύστοχα στις ιδέες και σκέψεις πάνω στο θέμα "copyright": (http: //members. tripd. com/to skripto/kithara/kitharodos/copyright. htm). ''Δηλαδή, αν ένα βράδυ στην ταβέρνα μερακλώσω, ανεβώ πάνω στο τραπέζι και αρχίσω να τραγουδάω, είμαι παράνομος;''».

Απάντηση [σημ.: του Λευτέρη Παπαδόπουλου]: Κάθε τραγούδι γράφεται από κάποιους δημιουργούς. Το τραγούδι αυτό είναι η εργασία τους, για την οποία πρέπει να πληρωθούν, όπως όλοι οι εργαζόμενοι. Ορθώς, επομένως, πράττει η ΑΕΠΙ. Το ίδιο κάνουν και όλες οι ανάλογες εταιρείες, σε όλο τον κόσμο. Και δικαίως. Ως προς την απορία σας: Τα πνευματικά δικαιώματα ουδείς μπορεί να τα θίξει. Και η ΑΕΠΙ, η SΑCΕΜ, η GΕΜΑ κ.λπ. προστατεύουν αυτά τα δικαιώματα.
 
ΤΑ ΝΕΑ , 11-09-2001  , Σελ.: N04  
Κωδικός άρθρου: A17138N041


http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17138&m=N04&aa=1

« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/02, 02:59 από Viennezos »

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #1 στις: 19/12/02, 02:37 »
Λίγο απότομη μού φαίνεται η απάντηση του Παπαδόπουλου αλλά νόμιζω ότι στην ουσία έχει δίκιο. Γι’ αυτό δε συμφωνώ με εκείνους που γράφουν λ.χ. "Οποιαδήποτε λύση θέλετε αρκεί η ΑΕΠΙ να μην πάρει δραχμή...".

Άλλο θέμα είναι τα συγκεκριμένα ποσά που ζητά η ΑΕΠΙ (και ο τρόπος με τον οποίο τα διεκδικεί): Και εγώ έχω την εντύπωση "ότι οι απαιτήσεις της ΑΕΠΙ είναι  εξωφρενικές σε τέτοιο βαθμό ώστε η εφαρμογή τους να καθιστά μάλλον ασύμφορη τη χρησιμοποιηση άπο τους διάφορους χρήστες" (όπως γράφει λ.χ. ο pityian). Για αυτό το λόγο υποστηρίζω (από μακριά  ;) ) τα σχέδια για δημοσιοποίηση της υπόθεσης στα ΜΜΕ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #2 στις: 19/12/02, 02:53 »
Θα ήθελα να προσθέσω ότι τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος συμπαθεί ιδιαίτερα την ΑΕΠΙ· μάλλον το αντίθετο. Βλ. τα σχετικά άρθρα του (πάλι στα "Νέα"):

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/neafile.print_unique?e=A&f=17261&m=N04&aa=4


http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=16568&m=N12&aa=2  


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #3 στις: 20/12/02, 10:37 »

Λίγο απότομη μού φαίνεται η απάντηση του Παπαδόπουλου αλλά νόμιζω ότι στην ουσία έχει δίκιο. Γι’ αυτό δε συμφωνώ με εκείνους που γράφουν λ.χ. "Οποιαδήποτε λύση θέλετε αρκεί η ΑΕΠΙ να μην πάρει δραχμή...".

Άλλο θέμα είναι τα συγκεκριμένα ποσά που ζητά η ΑΕΠΙ (και ο τρόπος με τον οποίο τα διεκδικεί): Και εγώ έχω την εντύπωση "ότι οι απαιτήσεις της ΑΕΠΙ είναι  εξωφρενικές σε τέτοιο βαθμό ώστε η εφαρμογή τους να καθιστά μάλλον ασύμφορη τη χρησιμοποιηση άπο τους διάφορους χρήστες" (όπως γράφει λ.χ. ο pityian). Για αυτό το λόγο υποστηρίζω (από μακριά  ;) ) τα σχέδια για δημοσιοποίηση της υπόθεσης στα ΜΜΕ κλπ.



Η λογική μου Φίλε Viennezo έχει να κάνει απλά και μόνο με την ρήση..¨όποιος ζητάει τα πολλά , χάνει και τα λίγα".
Υπό αυτήν την έννοια θεωρώ ότι πρέπει να υλοποιηθεί οποιαδήποτε λύση αρκεί να μην καταβληθούν στην ΑΕΠΙ αυτά που ζητάει ακόμη και αν χρειαστεί να κλείσει το site ,διότι και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά.Αν η ΑΕΠΙ παραμείνει στην άποψή της τότε δεν θα το κάνει για την προστασία των δικαιωμάτων των δημιουργών αλλά των υπολοίπων ( βλέπε Νάκας ) ο οποίος δεν μπορεί να πουλήσει της υπηρεσίες του με το Kithara ανοιχτό..Εμφανώς θέλει να κλείσει το Site...Η πρόθεση είναι ξακάθαρη και σε αυτήν οφείλουμε να αντιδράσουμε με τον πιο δυνατό τρόπο. Να γίνεται αυτό που γίνεται, ίσως πιο δύσκολα αλλά και χρήματα να μην πηγαίνουν στην ΑΕΠΙ...
Να δούμε πιος θα ζημειωθεί τελικά...


Σαφώς και πρέπει οι δημιουργοί να αμοίβονται..
Όχι όμως να έχουν την δυνατότητα οι εταιρίες που υποτίθεται ότι τους εκπροσωπούν να εκβιάζουν κατά τέτοιο τρόπο..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #4 στις: 21/12/02, 16:53 »
Αγαπητέ Βιεννέζο, πάλι μας φόρεσες τα γυαλιά (= Du hast uns dumm aussehen lassen). Ούτε και εγώ ο ίδιος δεν ήξερα ότι ο μέγας Λ.Π. είχε ασχοληθεί με το "Σκρίπτο" στη στήλη του...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #5 στις: 23/12/02, 00:40 »
    Χωρίς να αισθάνομαι ειδικός κ ακριβώς επειδή δεν έχω καμιά σχέση με νομικά κ θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας μου δημιουργήθηκε εδώ κ καιρό μια απορία.......Γιατί θεωρείται παράνομη η αναπαραγωγή δημοσιευμένου υλικού π.χ το να τραγουδήσεις σε μια ταβέρνα όπως αναφέρθηκε, από την στιγμή που δεν διεκδικεί κανείς την πατρότητα του τραγουδιού ή ό,τι άλλο?
    Θέλω να πω πως το να προστατεύεις τα πνευματικά δικαιώματα ενός δημιουργού σημαίνει ότι προστατεύεις την πατρότητα του έργου του κ όχι ό,τι συλλαμβάνεις όποιον ακούσεις να το αναπαράγει για την ευχαρίστησή του!!!! Αν τα τραγούδια δεν τραγουδιούνται,τα ποιήματα δεν απαγγέλονται ή τα βιβλία δεν συζητώνται τότε ποιό νόημα έχει η τέχνη? ? ?  
    Ως δημιουργός θα μπορούσα να απαιτώ να υπάρχει κάποια κατωχήρωση για το ότι το έργο που δημοσιεύω είναι ΔΙΚΟ μου κ θα θεωρούσα αυτονόητο το να τιμωρείται από τον νόμο όποιιος θελήσει να το οικειοποιηθεί ΑΛΛΑ με ποιό δικαίωμα θα θεωρήσω παράνομο κάποιον ο οποιός αναπαράγει με την φωνή του ή βάζει στο μαγαζί του την μουσική που εγώ Ο ΙΔΙΟΣ έδωσα στην δημοσιότητα με σκοπό να την ακούσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι????? Μήπως παραλογιζόμαστε.....?
   Έαν εφαρμοστούν όλα όσα οι εταιρίες κ κάποιοι καλλιτέχνες ζητούν μέσς της ΑΕΠΙ είμαι σίγουρος πως πολλοί ...."τραγουδιστάδες" των ημερών μας θα πεινάσουν...........
   Κρίμα γιατί αν ο Σοφοκλής ζητούσε πνευματικά δικαιώματα για κάθε αντιγραφή της "Αντιγόνης" θα είχε την μοίρα που θα έχουν όλα τα "παιδιά" της "μαμάς" ΑΕΠΙ τα οποία θα "σβήσουν' πριν καν το αισθανθούν κ ίσως ποτέ να μην καταλάβουν πως η τέχνη όταν γίνεται εμπόριο παύει να είναι τέχνη........
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/02, 12:28 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος merson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • I elpida pethenei pantote teleftea ...otan yparxei
    • Προφίλ
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #6 στις: 06/01/03, 20:24 »
Paidia i fasi einai mia....I AEPI exei anagi apo afta ta xrimata gia na dikaiologisei tin iparxi tis kai na aftosintireitai...Diladi poios nomizei oti o Ntalaras, o Papakonstantinou kai tosoi alloi exoun anagi apo ta 10 Euro pou tha pernoun kathimerina apo to Kithara?
Apla i AEPI prospathei na ta konomisei gia na kerdisei kai tin evnoia ton kallitexnon....
Kaneis pragmatikos kallitexnis den tha egrafe ena tragoudi gia ta lefta...Ta tragoudia vgenoun apo tin psixi tou kathenos kai i psixi den poulietai oute me 0,4 Euro alla oute me 400 ekatommyria Euro...
merson
Ta kourelia tragoudame akoma....

Lordos

  • Επισκέπτης
Re:Κιθάρα - ΑΕΠΙ - Λευτέρης Παπαδόπουλος
« Απάντηση #7 στις: 10/01/03, 13:05 »
Phra megalh apagohtefsh apo to ar9ro tou L.P''dopoulou ...
Tha h9ela omws na tou 9ymiza ta pragmata me th seira:
1) Aytos egace to poihma.
2) O syn9eths th mousikh.
3) O ekdotikos oikos to vivlio me th syllogh tvn poihmatvn tou.
4) O mousikos oikos (vl. NAKAS) ena allo vivlio me stixous kai akorda.
5) O mousikoekdotikos oikos (vl. pali NAKAS) partitoures gia tous epaggelmaties kai tous spoudastes mousikous.
6) H etaireia diskwn ta ekane ola CD kai ta poulaei.
7) Oi "pelates" ta agorazoun kai plhrwnoun me to parapanw.
8) Oi mousikoi kai oi tragoudistes plhrwnoun gia na ta xrhsimopoihsoun sto merokamato.
9) Oi idokthtes nyxterinwn kentrwn plhrwnoun epeidh akougontai kai aftoi kerdizoun.
10) Oi "pelates" plhrwnoun tous idiokthtes epeidh ta ... akoune h' giati telos pantwn "poios allos 9a ta plhrwne ...".
H AEPI EISPRATEI APO OLOYS TOYS PARAPANW.
Kai TI EINAI H AEPI ???
Einai mia IDIWTIKH ETAIREIA.
Kai posa parapanw 9a parei telika o ka9e LEYTERHS PAPADOPOULOS apo afta pou h VLAKWDHS (IDIWTIKH) ETAIREIA eispratei ???
An egw "katevasw" ena tragoudi me ta acorda tou kai plerwsw 0,4 EU posa tou peftoun sto mertiko tou ???
Tha tou ay3hsoun to merisma h' tha ta kanoun ... metoxes ???
GELOIA PRAGMATA dhladh.
As dextoume twra oti kati prepei na plhrwsoume ...
WRAIA !!!
As doune omws kai aftoi oti oi ypervoles sta aithmata ka9e diekdhkountos panta sthn Istoria emenan h' "ypervoles" h' "akarpes diekdikhseis".
H PIATSA PANTA VRISKEI TROPOUS NA 3EFEYGEI APO TIS KAKOTOPIES.
To site tou Repertoriou ta edwse MIA FORA OLA osa eixe kai me ena poly kaloftiagmeno arxeio tou Word.
PREPEI NA VALOUNE NERO STO KRASI TOYS GIATI AN ME8YSOYNE PROREI KAI NA ... TRAKAROUN EF' OSON "ODHGOYN"
Krima Lefterhhhhhh ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/04, 13:26
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 11:12
από eva...
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 17:50
από Lo.Lee.Ta
15 Απαντήσεις
12629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
65 Απαντήσεις
47557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 01:10
από saved
0 Απαντήσεις
8600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 12:42
από kanulas
18 Απαντήσεις
10568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)