Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή σε Bare Knucle?  (Αναγνώστηκε 15835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #25 στις: 14/09/16, 00:09 »
Δεν υπάρχει καμία εμμονή και μου κάνει εντύπωση το σχόλιο, αυτά που έγραψα ισχύουν για όλους τους χειροποίητους μαγνήτες.. εδώ αυτή η μάρκα ετέθη και λέμε όλοι την άποψη μας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #26 στις: 14/09/16, 00:24 »
@Απόλλων είναι προφανές ότι δεν έχω ψάξει τις μάρκες που αναφέρεις. Θες λόγω μάρκετινγκ θες λόγω φήμης ή και λόγω χρόνου μου  επέλεξα να ασχοληθώ με τους BKP και όσο μπορώ να διαβάσω για αυτούς. Νομίζω λίγο πολύ αυτο δεν γίνεται και σε όλα τα πράγματα? απο κινητό μέχρι και αυτοκίνητο. Το θέμα είναι ότι το κάνω συνειδητά. Και τί εννοώ. Ήξερα όταν αγόρασα την Gibson μου ότι με τα ίδια λεφτά πιθανόν θα έπαιρνα κάποια καλυτερη κιθάρα αλλά επέλεξα συνειδητά ( το ξαναλέω ) να πάρω αυτήν για τον αλφα ή βήτα λόγο .
επίσης όσον αφορά το κόστος και το timing έπαιξε πολύ μεγάλο λόγω. πούλησα κάτι που δεν το υπολόγιζα , θα πουλήσω και του μαγνήτες της κιθάρας μου οπότε οκ είναι ένα μεγάλο έξοδο αλλά όχι απαγορευτικό. 
Επίσης ένας άλλος λόγος είναι και η μεταπωλιτική τους αξία που για μένα έχει αξίζει.

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #27 στις: 14/09/16, 01:16 »



κάποιες σκόρπιες σκέψεις επί του θέματος,


επειδή πάσχω κι εγώ από χρόνια GASιτιδα που δεν μπορώ να ξεπεράσω ;D  , καταλαβαίνω απόλυτα την διάθεση του φίλου μας zeromancer για αλλαγές . Μόνο καλό μπορεί να κάνει αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Μόνη προϋπόθεση που βάζω στον ευατό μου είναι να έχω ξεζουμίσει και ευχαριστηθεί όσο περισσότερο γίνεται τον ήδη υπάρχων εξοπλισμό μου πριν τον δώσω για να πάρω κάτι άλλο . Φυσιλά αν για χ,ψ λόγους δεν με καλύπτει και ψάχνω κ'άτι καλύτερο, όχι απλά για να αγοράσω


Τώρα για το αν αξίζει μια αγορά μαγνητών 250+ μαγνητών , δεν το γνωρίζω. Αυτό που άκουσα με τα αυτιά μου πρόσφατα ήταν το σετακι HSS nailbomb + 2 irish tour(s) από πολύ καλό φίλο & δάσκαλο μου......ήταν απίστευτος ο ήχος που άκουσα....


Αλλά θα ήθελα να σταθώ με τη σειρά μου σε αυτή την φρασούλα


Zero, δεν θα δεις διαφορά τριακοσίων ευρώ με τους BKP.



Οι διαφορά που άκουσα εγώ ως μαθητευόμενος κιθαρίστας σε σχέση με το δικό μου σετ little 59 + 2 texas special ΔΕΝ ΗΤΑΝ χαοτική. Ήταν υπαρκτή , μου άρεσαν πολύ περισσότερο οι irish tour, ΑΛΛΑ διαφορά 150-200 ευρώ δεν πρόκειται να ακουστεί (πιστεύω) με κανένα σετ ή μαγνήτη. Μετά από ένα σημείο ( δεν ξέρω ποιο είναι αυτό ) νομίζω πληρώνεις brand name , δημοφιλία ( δεν έχω ακούσει κακή κριτική από κανένα ) , το handwound, το research, το aftersales service κλπ


Αν αξίζει ή όχι είναι θέμα ατόμου


Για μένα they won't hurt you
;D ;D
και προσωπικά θα αγόραζα ένα σετάκι

τέλος, θα ήταν πολύ καλή ιδέα, εάν κοιτούσες και προς gaspickups που είναι φθηνότεροι και τρομερά ποιοτικοί μαγνήτες
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 01:26 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #28 στις: 14/09/16, 07:40 »
Για όσους θέλουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ χειροποίητους μαγνήτες στην τιμή των φθηνών εργοστασιακών : http://www.fokinpickups.com/cart/humbuckers/
+ μπορείς να του ζητήσεις την οποιαδήποτε καστομιά ( https://www.youtube.com/watch?v=l6KPU0ExOlI ) . Ή αυτός : http://merlinpickups.com/index?id=humbuckery με επίσης πολύ καλές κριτικές ( https://www.youtube.com/watch?v=96NkT393Boo )
Στις μισές τιμές σε σχέση με DMZ/SD .

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #29 στις: 14/09/16, 09:16 »
Είμαι σε οικιακό περιβάλλον και η αλήθεια είναι πως αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε μαγνήτες και να αλλάξω τον buger v22 που  έχω.

Αν είσαι ακόμα σε δίλημμα ενισχυτής ή μαγνήτες, θα σου ελεγα γκοου φορ δη αμπ!
IMHO, η αναβαθμιση μαγνητων «αξίζει» στην περιπτωση που εχεις noname μαγνητες, ή όταν θες πχ να πας από passive σε active (για λογους πχ αποφυγης παρεμβολων σε live ) ή όταν φορας στανταρ σετ μαγνητων σε ολες τις κιθαρες σου για να εχεις σταθερη χροια ηχου. Στην περιπτωση σου, που φοραει ηδη (πολύ) καλους μαγνητες, δεν θα δεις τρομερη διαφορα (ισως σε έναν πιο ακριβο / αναλυτικο ενισχυτη/μεγαφωνο να δεις μεγαλυτερες διαφορες). Παρολα αυτά δεν παυει να είναι οντως αναβαθμιση οι Bareknuckle (όμως θα αλλαξουν τον χαρακτηρα της κιθαρας σου – εσυ μονο μπορεις να κρινεις αν θα σ’αρεσει το αποτελεσμα ή όχι ;) ). Και φυσικα υπαρχουν και πιο οικονομικες επιλογες όπως αναφερθηκε ηδη.
 Προσωπικά θα πηγαινα για ενισχυτη (μπορει να το βλεπω και λαθος βεβαια…), και πιο συγκεκριμενα γι’αυτά που παιζεις (και για σπιτικη χρηση) θα σου προτεινα να ακουσεις έναν Marshall DSL 5C (θα δεσει και τελεια πιστευω με την κιθαρα/μαγνητες σου) ή για πιο οικονομικη λύση (περιπου στην τιμη των BK …) έναν Blackstar HT metal 1 combo που είναι και πιο ευελικτος ηχητικα (και τους 2 τους βρισκεις Ελλαδα για δοκιμη ). Δε λεω καλος ο Bugera με φοβερα καθαρα, όμως στο βρωμικο καναλι δεν μ’άρεσει :) . Ισως θα χρειαστει και αλλαγη φιλοσοφιας σου στο πως θα παιρνεις τα βρώμικα (υποθετω χρησιμοποιεις πεταλια στο καθαρο του V22), μιας και με τους 2 παραπανω combo, θα τα παιρνεις από την λαμπατη προενισχυση. Γενικοτερα, δεν υπαρχει «σωστο» ή «λαθος», «αξιζει» ή «δεν αξιζει», το holy grail of tone τους ενός μπορει να είναι αδιαφορο στον άλλο, το γουστο μας κανουμε πανω απ’όλα. my 2cents...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 09:20 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #30 στις: 14/09/16, 10:08 »
Εγω να πω την γνωμη μου 250€ ειναι λογικα για ναγνητες.Κουλο ειναι οταν παταει στο 3 ως πρωτο αριθμο,και πανω.Αλλα ναι,πανε στον ενισχυτη λεει η τιποτενια εμπιρια μου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #31 στις: 14/09/16, 10:35 »
Εκανα edit παραπάνω, αλλα είχαν ήδη γράψει κάποιοι.
Για το είδος μουσικής που θες, δεν ξέρω αν ο v22 είναι ο ενισχυτής σου. Είναι ένας ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ενισχυτής για τα λεφτά του (και βλέπει στα ίσα και κατά πολύ ακριβότερους), αλλά είναι ένας ενισχυτής που έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ καθαρό κανάλι. Για γκάζια που θες εσύ δεν...
Μόνος σου είπες ότι έχεις μαζέψει δυο ντουζίνες πετάλια. Αν τα μάζευες για καλύτερο γκάζι, με άλλου προσανατολισμού ενισχυτή ίσως να μην τα χρειαζόσουν καν.
Το να δίνεις παραπάνω λεφτά για μαγνήτες απ όσο κοστίζει ο ενισχυτής σου, είναι σαν να βάζεις καλύτερα ζαντολάστιχα σε φιατάκι.
Δοκίμασε τους μαγνήτες που έχεις ήδη σε άλλους ενισχυτές και θα δεις τεράστιες διαφορές.
Θεωρώ τον ενισχυτή το Α και το Ω στον τελικό ήχο. Οτι όργανο και αν είναι, εξαρτάσαι στο μεγαλύτερο ποσοστό απο αυτόν.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 14/09/16, 21:58
Πριν κάποια χρόνια ήμουν σε φίλο μουσικό, που μόλις είχε κάνει αναβάθμιση στην κιθάρα του σε μαγνήτες. Η κιθάρα ένα σκάφος Gibson 30+ χρόνων (ή και 40+ δεν θυμάμαι). Είχε στην κατοχή του δυο τρείς επίσης απίθανους παλιούς/ σημεία αναφοράς ενισχυτές για να παίζει. Είχε βάλει ένα σετ seth lover μαγνήτες, στην ίδια κατηγορία τιμής που αναφέρεις. Ο άνθρωπος ήθελε ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρά και ήχο για να παίζει και να ηχογραφεί επαγγελματικά ΚΑΘΑΡΑ πάντα. Τζαζ, fusion τέτοια πράγματα. Είδα και άκουσα απίστευτο ήχο.
Είναι όμως άλλη κατηγορία από σένα. Είχε λόγο να δώσει λεφτά, είχε σκοπό και είχε και το background ήδη απο ενισχυτές ανάλογων προδιαγραφών.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει τίποτα. Και ένας bedroom player έχοντας λεφτά, δικαιούται να έχει το αντίστοιχο σετ σπίτι του. Αλλά αν δώσεις τόσα λεφτά ξεκινώντας για μαγνήτη, ετοιμάσου να βάλεις γερά το χέρι στην τσέπη στην συνέχεια για να δεις απόδοση.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 21:58 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #32 στις: 14/09/16, 13:48 »
Χαιρουτε φιλοι μου !!

Ωραιο το θεματακι !!!

Tο καλυτερο που διαβασα ( το εγραψε ο modfori και λεω με δικα μου λογια χεχε....) ειναι να ξεφορτωθεις το  V22 και να κρατησεις τους μαγνητες που εχεις και βαζοντας διαφορά να πας σε καλυτερο ενισχυτη. Ειμαι σιγουρος οτι θα ακουσεις ποοολυ καλυτερα την κιθαρα σου με τους υπαρχοντες μαγνητες απο το να παρεις ενα σετ με τον ιδιο ενισχυτη που οπως και να το κανουμε ειναι ενας μετριοτατος φτηνος λαμπατος.  Δωσε μια ευκαιρια στην κιθαρα σου ως εχει με ενα καλυτερο ενισχυτη.
Αν παλι πας σε μαγνητες προσωπικα και με κλειστα ματια Seth Lover !!!

Ελπιζω να μην ανοιξα τους ασκους του Αιολου  >:D >:D >:D !!   :P
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 13:52 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #33 στις: 14/09/16, 14:23 »
ενας μετριοτατος φτηνος λαμπατος

Διαφωνω. Ο bugera εχει απιστευτο καθαρο καναλι. Εκει ομως ειναι και η παρεξηγηση ολων. Εχεις ακουσει χεβιμεταλα για παραδειγμα να αγοραζει fender twin? Οχι. Του ειναι αχρηστος, θελει highgain ενισχυτη. Τι να τον κανει τον twin και ας εχει το καλυτερο καθαρο καναλι.
Τον bugera ομως τον προτιμουν πολλοι. Και μπαινουν στην λογικη "θα τον φερω τον ηχο με πεταλια". Ωσπου αργα η γρηγορα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι high gain ενισχυτης. Φτανει μεχρι ενα σημειο. Γι αυτο παροτρυνα την αλλαγη ενισχυτη. Να παρει εναν του ειδους που παιζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 15:18 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #34 στις: 14/09/16, 16:29 »
Αγαπητε neekos, επετρεψε μου να επιμενω στην αποψη μου περι του Μπουγκερα ειναι οπως ακριβως το λεω χαχαχα Φανταστικα καθαρα ειναι μεεεγαααλη κουβεντα και σε αλλα κοστολογικα επιπεδα μακραν των 200ευρω, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα μπω στην διαδικασια να σου αλλαξω γνωμη περι του συγκεκριμενου.  Απ οτι καταλαβαινω και οι δυο του προτεινουμε το ιδιο πραγμα, αλλαγη σε καλυτερο ενισχυτη παρα μαγνητες (εγω αρχικα συμφωνω με τον modfori).  Τωρα αν ο φιλος παιζει μεταλ βεβαιωτατα να παει σε πιο high gain απο οτι αυτος που εχει.  Τωρα αν σε υπερκαθαρο ΣΟΒΑΡΟ ενισχυτη μπορεις να φτιαξεις high gain ηχο με πεταλια (δεν μιλαω καφριλες μιλαω metal ηχους) προσωπικα θεωρω οτι ανετα μπορεις...αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας.

Αρα καταληγοντας συμφωνουμε να παρει καλυτερο ενισχυτη για το ειδος που παιζει  :D :D :D
και διαφωνουμε καθετα στο οτι ο μπουγκερα ειναι εστω και καλος ενισχυτης...το οποιο δεν αφορα βεβαια την συγκεκριμενη κουβεντα   ;) !!!


ενας μετριοτατος φτηνος λαμπατος

Διαφωνω. Ο bugera εχει απιστευτο καθαρο καναλι. Εκει ομως ειναι και η παρεξηγηση ολων. Εχεις ακουσει χεβιμεταλα για παραδειγμα να αγοραζει fender twin? Οχι. Του ειναι αχρηστος, θελει highgain ενισχυτη. Τι να τον κανει τον twin και ας εχει το καλυτερο καθαρο καναλι.
Τον bugera ομως τον προτιμουν πολλοι. Και μπαινουν στην λογικη "θα τον φερω τον ηχο με πεταλια". Ωσπου αργα η γρηγορα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι high gain ενισχυτης. Φτανει μεχρι ενα σημειο. Γι αυτο παροτρυνα την αλλαγη ενισχυτη. Να παρει εναν του ειδους που παιζει.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #35 στις: 14/09/16, 18:00 »
(δεν μιλαω καφριλες μιλαω metal ηχους)

Ο μέταλ ήχος δεν αρχίζει και τελειώνει στα 3 πρώτα Sabbath και στο NWOBHM. Είμαστε στο 2016 και το φάσμα των ήχων που αποτελούν το μέταλ είναι γιγαντιαίο. Είθισται επίσης, οι "καφρίλες" κατά κύριο λόγο να βασίζονται σε ιδιαίτερα προσεγμένο mid-gain ήχο και το παίξιμο και οι παραγωγές να δίνουν το σφιχτό και στακάτο wall of sound που ακούμε στα άλμπουμ.

Συμφωνώ ότι μπορείς να βγάλεις τρομερό μέταλ ήχο με mid-gain ενισχυτή. Όχι τύπου Fender Tweed, αλλά σίγουρα τύπου Tiny Terror.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #36 στις: 14/09/16, 18:29 »
Stick to the subject boys.  Ας μη το πλατιάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 18:31 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #37 στις: 14/09/16, 20:11 »
Βρε παιδιά post rock μέχρι moonspell - katatonia είπε οτι παίζει ο zero. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ο προσανατολισμός σε μεταλοενισχυτή.

Και η δικιά μου γνώμη είναι να το πας ιεραρχικα. Δηλαδή αν νομίζεις οτι δε σε καλύπτει ο bugera + το td88 (ανθυμαμαικαλά), δοκίμασε κιθάρα και drive σε αλλους ενισχυτές και αν και πάλι δεν σε καλύψει η χροιά ρίξε χρήμα για τους μαγνήτες που θέλεις.

Αν πάλι τους θες σαν τρελλός παρ τους γιατί δε σε βλέπω να ησυχάζεις!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #38 στις: 14/09/16, 21:14 »
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν τρελαίνομαι για να πάρω μαγνήτες για αυτο άνοιξα και το θέμα για να πούμε γνώμες και εν τέλει να με βοηθήσετε, ( και το έχετε κάνει ). Και εγώ σκέφτομαι για ενισχυτή γιατ ανανέωση.
Βρε παιδιά post rock μέχρι moonspell - katatonia είπε οτι παίζει ο zero. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ο προσανατολισμός σε μεταλοενισχυτή.

 
να πω την αλήθεια και εγω αυτό σκέφτομαι για αυτο και όταν άκουσα την πρόταση απο το support των BKP με παραξένεψε λίγο γιατι οι μαγνήτες ήταν αρκετά hot. απο την άλλη επειδη δεν ξέρω πολλά απο θέμα μαγνητών για αυτο πόσταρα και την πρόταση του support για να μου πείτε και εσείς.

για επιπλέον πληροφορίες το τωρινό μου gear είναι αυτο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #39 στις: 14/09/16, 21:23 »
Mε τόσα μαραφέτια στα πόδια σου, ειλικρινά, τι διαφορά περιμένεις να καταλάβεις από μια αλλαγή μαγνητών;  ;D ;D ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #40 στις: 14/09/16, 21:33 »
Απελπιστικη φωτογραφια πραγματικα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #41 στις: 14/09/16, 22:07 »
Απελπιστικη φωτογραφια πραγματικα..


απελπιστικη γιατι ρε συ saved? :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 22:28 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #42 στις: 14/09/16, 22:34 »
Αμαν ζαλιστικα  :P :P :P :P   πολυ πεταλι ρε φιλε....!!
Δε θες μαγνητες τον Σαμι Ντεηβις Τζρ θες να σε μαθει κλακετες !!!  :D :D

Ωραια πεταλακια εχεις μαζεψει μπραβο !!! Τα περισσοτερα ειναι απο τα αγαπημενα !!
Αλλα ....θες ενισχυτη φιλος....!

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #43 στις: 15/09/16, 12:18 »
zero, παρ'το αποφαση φιλε, το δίλημμά σου πλέον πρέπει να είναι : Combo ή κεφαλή-καμπίνα?  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #44 στις: 15/09/16, 16:25 »
ή εναλλακτικά μερικές συνεδρίες YOGA που θα σε απαλλάξουν απο τον GAS-oxολισμό μια και καλή. Είτε θα παίζεις και θα γράφεις μουσική, ή μια ζωή θα κοιτάς τι σου φταίει στον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #45 στις: 15/09/16, 17:31 »
Aδριανέ, δεν εννοούσα εσένα όταν έκανα λόγο για εμμονή στο τελευταίο μήνυμά μου. Μιλούσα γενικά για παρόμοια θέματα ατόμων που ψάχνουν για μαγνήτες μιας συγκεκριμένης (και πάντα διάσημης) μάρκας. Συγγνώμη για την παρανόηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/16, 16:09 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #46 στις: 15/09/16, 23:51 »
Γιώργο μου κανένα πρόβλημα..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #47 στις: 16/09/16, 14:57 »
σκέφτομαι να ιδρύσω τους A.G  (Anonymous GASoholics) . όσοι πιστοί gear whores προσέλθετε  0:)

@zeromancer , όντως πολύ πετάλι αδερφέ . μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να τα ξεπουλάς (ξεκινώντας από το red muck  ;D )
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #48 στις: 17/09/16, 00:29 »
Απελπιστικη γιατι θα θες να κανεις καμια αλλαγη ον δε φλαι και θα μπερδευεσε και θα ανοιγοκλινεις μεχρινα το βρεις  :P
Τουλαχιστον εγω με 3 προσπαθιες δεν θα το εβρισκα.5 και πανω  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #49 στις: 17/09/16, 00:37 »
Πάντως, η -μικρή- κιθαριστική μου εμπειρία, λέει πως την αλλαγή των μαγνητών την καταλαβαίνεις σε κάποια από τις εξής περιπτώσεις:

1. Παίζεις με ακουστικά συνέχεια.
2. Παίζεις με τουλάχιστον κάποιον αξιοπρεπή ενισχυτή/μεγάφωνο.
3. Είσαι και-γ**ω-τους-κιθαρίστες, οπότε και ξέρεις τι θες και πας στοχευμένα.

Προσωπικά, σε 3 κιθάρες έχω αλλάξει μαγνήτες. Στους ενισχυτές μου δεν έχω καταλάβει διαφορά που να πω "άξιζε πραγματικά η αλλαγή".
Όμως επειδή το 80% του παιξίματος μου είναι με ακουστικά, εκεί ναι, η διαφορά υπάρχει και είναι αρκετή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
9 Απαντήσεις
4200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:17
από Baroness
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
3 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
12 Απαντήσεις
5457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 18:45
από ReMiOs
1 Απαντήσεις
9625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/15, 19:54
από noe13