Αποστολέας Θέμα: Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;  (Αναγνώστηκε 3395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;
« στις: 15/11/10, 16:31 »
Γεια χαρα σε ολους

Η κατασταση εχει ως εξης, μου ειχανε φερει για δωρο πριν μερικες μερες εναν Fender Mustang 2. Φτηνος modelling ενισχυτης ειναι, με ενα 12" ηχιο. Ακομα τον εχω σφραγισμενο στο κουτι του. Δε ξερω τιποτα παραπανω για αυτον, απο θεμα ηχου κλπ.

Το θεμα τωρα εινε, μπορω ή να τον ανοιξω και να τον χρησιμοποιησω ή να τον γυρισω πισω στο guitar center και να τον αλλαξω με κατι αλλο.

Αμα τον κρατησω βασικα η μονη εφαρμογη που μπορω να σκεφτω οτι θα τον χρησιμοποιησω ειναι σε μικρο κοινο, 30-40 ατομα, σε μικρο χωρο, με ηλ/ακουστικη κιθαρα κλπ οπου τωρα βγαινω απο την κονσολιτσα μου κατευθειαν σε active speakers.
Περα απο αυτο, αντε να κανω και καμια μικρο προβιτσα στο σπιτι, αλλα και παλι οχι με ηλεκτρικες.

Πιστευετε οτι αξιζει λοιπον να το χρησιμοποιησω ετσι, θα βγαλει decent ηχο για ακουστικη κατασταση ή καλυτερα να το γυρισω τωρα που ειναι κλειστο ακομα και να το αλλαξω με τιποτα αλλο;  ???

 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/10, 16:36 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;
« Απάντηση #1 στις: 15/11/10, 17:48 »
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να τον δοκιμάσεις κάπου? Μου θυμίζει λίγο "deal" η όλη φάση (δεν ξέρω τι έχω στο κουτί μου - να το ανταλλάξω ή όχι? :P )

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;
« Απάντηση #2 στις: 15/11/10, 19:53 »
Εγώ που τον τσέκαρα λίγο στο νετ μου φάνηκε αρκετά καλή φάση να σου πω την αλήθεια.....για ενισχυτής σπιτιού και low budget φαίνεται αρκετά καλή λύση...αλλά αν το θες για ακουστική λύση κτλ θα σου πρότεινα να τον δώσεις και να πάρεις κάτι άλλο....και εσύ δεν θα πάρεις αυτό που θες....αλλά και ο ενισχυτής θα "αδικηθεί" (δεν το λέω αρνητικά)....


Με αυτά τα λεφτά μπορείς να τσεκάρεις καμια κονσολίτσα, κάρτα ήχου (αν δεν έχεις) κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;
« Απάντηση #3 στις: 26/11/10, 19:13 »
λοιπον, τελικα μαλλον θα τον "χαραμισω" γιατι θα τον κρατησω απλως για μονιτορ on stage, και λιγο χαλαρη σπιτικη χρηση. Ο λογος ειναι οτι στα λεφτα του δε θα βρω κατι καλυτερο ηχητικα μαλλον απο αυτα που εχω ηδη τωρα (effects/preamp +κονσολα + power speakers) και ενα monitor το ψιλοχρειαζομουνα.

Σαν ενα μικρο review τωρα μηπως τυχον και ενδιαφερει κανεναν, ο ενισχυτακος αυτος κανει modelling απο 7-8 γνωστους fender ενισχυτες, απο '57 deluxe, '65 twin reverb μεχρι super-sonic.
Εχει και εφφεδακια οποτε μπορεις να κανεις διαφορα custom presets και χρησιμοποιοντας το free software της fender (το fuse) μπορεις να πειραξεις διαφορες ρυθμισεις σε ενισχυτες, καμπινες, stomp boxes κλπ και να σωσεις διαφορους ηχους τους οποιους περνας με usb στον ενισχυτη. Υπαρχει και ενα community οπου μπορεις να ανταλλαξεις ετοιμα preset files με αλλους χρηστες ή να κανεις download μερικα ετοιμα at no charge.
Χοντρικα, για τη χαμηλη τιμη του (γυρω στα $250) και τηρουμενων των αναλογιων, μου φανηκε συμπαθητικος.

Ακουστε τον εδω:
(αν και δε καταλαβαινω τη γλωσσα που μιλαει ο τυπος  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/10, 23:33 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος poli.mixanos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang 2: Τον κραταω ή οχι;
« Απάντηση #4 στις: 10/01/11, 19:44 »
αν τον πουλας με ενδιαφερει γιατι ψαχνω κατι τετοιο
τιμη?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 13:42
από strativarious
Fender Mustang II

Ξεκίνησε από Fearless « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
14166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 04:47
από Fearless
20 Απαντήσεις
7523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
15 Απαντήσεις
10809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
1 Απαντήσεις
10655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 19:37
από panixgr
22 Απαντήσεις
13582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων