Αποστολέας Θέμα: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα  (Αναγνώστηκε 23279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Καλησπερα.Προσφατα ακουσα για το Tradetang.Αυτο εχει Brand κιθαρες με πολυ λιγα λεφτα!να φανταστητε βρηκα Γκιμπσον Και φεντερ με 400 και 300 ευρα!Εχει κανεις ακουστα αυτο το σαιτ??ειναι απομημησεις με κινεζικα?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #1 στις: 16/08/11, 17:24 »
http://www.tradetang.com/for-sale/slash-guitar-sunburst-Workmanship-Solid-body-Free-shipping-in-stock-G34535/126041-2080786.html

αν εννοείς κάτι σαν αυτό....(αλλά και σε πολλά άλλα προϊόντα τους που είδα)
στη σελίδα της συγκεκριμένης κιθάρας δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη Gibson και, όλως περιέργως, ο φακός αποτυγχάνει να συμπεριλάβει το headstock ;)

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #2 στις: 16/08/11, 17:39 »
%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]  Uploaded with ImageShack.us
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #3 στις: 16/08/11, 18:21 »
Καλησπερα.Προσφατα ακουσα για το Tradetang.Αυτο εχει Brand κιθαρες με πολυ λιγα λεφτα!να φανταστητε βρηκα Γκιμπσον Και φεντερ με 400 και 300 ευρα!Εχει κανεις ακουστα αυτο το σαιτ??ειναι απομημησεις με κινεζικα?

Ναι φιλε ειναι απομιμησεις.Τσεκαρε αν θες την ακρυλικη scalloped strat που πηρα τωρα πριν ενα μηνα απο tradetang http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83041.0.
Αλλες γραφουν brand επανω αλλες οχι αλλα ειναι ολες made in china.Αν ψαχνεις το αυθεντικο απλα παιρνεις το αυθεντικό...αλλιως μπορεις να τσιμπησεις μια κινεζικη κιθαρουλα σε εξαιρετική τιμη και να της αλλαξεις τα φωτα στις μοντες.Αυτο που πρεπει να τσεκαρεις βεβαια αν αγορασεις ειναι να βρεις πωλητες με πολυ καλo feedback προτιμωντας προιοντα in stock.Οι κιθαρες παντως ειναι αξιοπρεπεις-μετα παντα το αναλογο σωστο setup και μικροδιορθωσεις- και παιζουν μια χαρα.Εμενα πχ εχουν βαλει το αυθεντικο fender stratocaster στο headstock και ειναι ...plexiglass η κιθαρα. Αν δεν κολλας σε κατι τετοια...και αν μπορεις να αποφυγεις και το τελωνειο...(ακομα και με αυτο φθηνες ειναι) θα εισαι αρχοντας.Αν ενδιαφερεσαι παντως ηδη ξερω δυο πωλητες απο κει που ειναι 100% αξιοπιστοι. Στειλε μου pm αν ενδιαφερεσαι.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #5 στις: 16/08/11, 19:44 »
για δειτε εδω:αυτη η κιθαρα εχει χεντστοκ γκιμπσον αλλα και σιριακο αριθμο με σημαδι που λεει ου φτιαχτηκε.μπορει να ειναι ψευτικια?
http://www.tradetang.com/for-sale/New-Custom-emg-pickups-Electric-Guitar-In-Cherry-flame-Burst-Wholesales-wt309/125702-2343214.html


αυτη η ακρυλικια που ειχα δει σε ενα ποστ που ειχες κανει denisgian πλαστος ειναι ο λαιμος με χενστοκ φεντερ? βγαζει καλο ηχο?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #6 στις: 16/08/11, 19:59 »
για δειτε εδω:αυτη η κιθαρα εχει χεντστοκ γκιμπσον αλλα και σιριακο αριθμο με σημαδι που λεει ου φτιαχτηκε.μπορει να ειναι ψευτικια?
http://www.tradetang.com/for-sale/New-Custom-emg-pickups-Electric-Guitar-In-Cherry-flame-Burst-Wholesales-wt309/125702-2343214.html


αυτη η ακρυλικια που ειχα δει σε ενα ποστ που ειχες κανει denisgian πλαστος ειναι ο λαιμος με χενστοκ φεντερ? βγαζει καλο ηχο?


Αμα θες ακολουθα το λινκ που εβαλα..εκει εχω βαλει ηχητικο δειγμα της κιθαρας η τσεκαρε το και απο δω... http://www.box.net/shared/0a10cbh727jnshpg52za.

Οσο για την Gibson ειναι φτιαγμενη κινα μη το ψαχνεις απο την στιγμή που παιρνεις απο κει παιρνεις κιθαρες φτιαγμενες κινα...κανονας.Η δικια μου σου ειπα εχει το αυθεντικο logo  fender και σωμα...ακρυλικο....τι περιμενεις....και τους σειριακους αριθμους...εγω απο κει δεν τους παιρνω στα σοβαρα.Αμα ψωνισεις απο κει ψωνιζεις για να παρεις κατι που...μοιαζει με το αυθεντικο.....ειναι σε εξευτελιστική τιμή...και μετα απο ενα σουλουπωμα παιζει μια χαρα....αλλα δεν ειναι το αυθεντικο αυτο ξεχασε το να μην μπερδευεσαι.
Tσεκαρε επισης και αυτον τον τυπο που εχει παρει κιθαρες απο κει...εχει χρησιμα tips.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #7 στις: 16/08/11, 21:00 »
καποια video που ειχα δει και ειδα παλι , για κινεζικες fake Gibson με οδηγουν στο ιδιο συμπερασμα που ειχα πριν απο ενα χρονο.
ειναι παρα πολλα τα λαθη που εχουν στην κατασκευη τους αυτες οι '' κιθαρες '' .

( δεν εννοω ολες τις κινεζικες αλλα μονο τα  αντιγραφα )

εαν θελει καποιος ντε και καλα μια κιθαρα σε Les Paul σχημα υπαρχουν παρα πολλες κιθαρες που ειναι πιο αξιοπιστες να αγορασει.

αλλο λινκ ηθελα να βαλω αλλα επεσα πανω σε τουτο που ειναι παρα πολυ καλη ευκαιρια

anyway αν ειχα λιγα λεφτα και ηθελα να παρω μια φτηνη Les Paul θα επαιρνα αυτη

« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/11, 21:08 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #9 στις: 16/08/11, 21:32 »
καποια video που ειχα δει και ειδα παλι , για κινεζικες fake Gibson με οδηγουν στο ιδιο συμπερασμα που ειχα πριν απο ενα χρονο.
ειναι παρα πολλα τα λαθη που εχουν στην κατασκευη τους αυτες οι '' κιθαρες '' .

( δεν εννοω ολες τις κινεζικες αλλα μονο τα  αντιγραφα )

εαν θελει καποιος ντε και καλα μια κιθαρα σε Les Paul σχημα υπαρχουν παρα πολλες κιθαρες που ειναι πιο αξιοπιστες να αγορασει.

αλλο λινκ ηθελα να βαλω αλλα επεσα πανω σε τουτο που ειναι παρα πολυ καλη ευκαιρια

anyway αν ειχα λιγα λεφτα και ηθελα να παρω μια φτηνη Les Paul θα επαιρνα αυτη

http://youtu.be/g1Nrf8AhJ_I


Eγω παλι θα χτυπαγα μια κιθαρα απο rondo music και θα ημουν κομπλε....καποιες μοντες αλλαγη μαγνητων εισαι ετοιμος...καλη κατασκευη φθηνη, κοπανας και τα μαγνητονια επανω και εισαι ετοιμος.Οι κινεζικες ως ενα βαθμο ειναι hit and miss.Μπορει να σου πεσει καποια που να εχει αρκετα προβληματα και να θελει αρκετη ζυγοσταθμιση και μπορει να σου βγει και καποια που ειναι οτι πρεπει.Οπως και να εχει ειναι πολυ φθηνες και τα λεφτα που δινεις δεν τα κλαις.Παιρνει ο αλλος κιθαρουλα prs style με 200 πχ ευρωπουλα αντιγραφο της custom 24 την μονταρει και λιγο και του φευγει και η καψα απο το να τα σκασει για τα ακριβα της μοντελα.Και για να την κρεμασει μονο στο τοιχο αξιζει...αλλα οι κιθαρες αυτες παιζουν.Δεν ειναι για αυτους που κυνηγανε την..ουγια...ουτε les paul... ουτε bonammassa ουτε τιποτα....μια χαρα παιζουν και ασε τους αλλους να παιρνουν τον μεγενθυντικο φακο για να βλεπουν αν ειναι πραγματικο maple top η veneer κτλ κτλ.....
Οταν κατσει καποιος τα βαλει κατω και δει τι κανει τον ηχο και τι οχι...τοτε θα ειναι ετοιμος να αποφασισει.2000 + για κιθαρα ειναι οτι ποιο over the top υπαρχει και ουτε απο ηχο ουτε απο εμφανιση δικαιολογειται.Εχει αποδειχτει αλλωστε παμπολες φορες πως μονταρισμενες φθηνες κιθαρες παιζουν στα ισα με μοντελα με τριπλασια και  τιμη.
Στο τελος βεβαια ειναι παντα η κ**λα που βασιλευει....αν σου εχει κολλησει να παρεις αυθεντικη les paul τοτε δεν σε σταματαει τιποτα....και μονο η ιδεα οτι εχεις αυθεντικη les paul σε φτιαχνει ψυχολογικα σε ανεβαζει..ασε που σου δινει prestige και στους απεξω....Πρακτικα τωρα...το χιλιαρικακι επιπλεον....δεν δικαιολογειται.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #10 στις: 17/08/11, 01:59 »
Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια και συγχωρεστε με αν δεν καταλαβα καλα, αλλα αυτες οι κιθαρες, ειναι καλες?
Δηλαδη εγω που εχω κ**λα να παρω μια les paul supreme, αν παρω μια τετοια κοπια που ειναι "ολοιδια" με την αυθεντικη ,ξερω γω, χωρις να με ενδιαφερουν μικρολεπτομερειες, οπως οτι το σημα της να μην ειναι σωστα σχεδιασμενο , οτι τα inlays δεν ειναι ιδια, αλλα ουτε και με ενδιαφερει σονυ και καλα να ειναι αυθεντικη gibson κλπ. ειναι καλες?
Η πρεπει να ειμαι κωλοφαρδος για να μου κατσει καλη κατασκευη?

Γιατι ειδα ενα βιντεο με τον ιδιο τυπα που εχετε παραθεσει πιο πανω που δειχνει μια les paul standard  και δειχνει μια supreme και μου μου φαινεται πολυ καλη. Και αν σκεφτεις ποσα λεφτα θα δωσεις για μια κιθαρα που μοιαζει τοσο πολυ με την αυθεντικια...
Τι να πω... Μου κοπηκε ο υπνος τωρα... ;D ;D

Αλλωστε, το μοναδικο που εινα σιγουρο οτι θα ειναι χαλια ειναι τα κλειδια της. Αλλα ποσο να δωσεις για ενα καλο σετ? αντε 60 ευρω το πολυ?
Μετα ενα καλο σεταπ? 50 ευρω? Αναλογα τον μαστορα...
Αμα εισαι ικανοποιημενος με τον ηχο. Τοτε ολα οκ. Αν οχι, τοτε βαζεις ενα σετ μαγνητες της αρεσκειας σου.

Για πειτε και αλλες γνωμες γιατι απεκτησε πολυ ενδιαφερον το θεματακι.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/11, 02:16 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #11 στις: 17/08/11, 02:21 »
Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια και συγχωρεστε με αν δεν καταλαβα καλα, αλλα αυτες οι κιθαρες, ειναι καλες?
Δηλαδη εγω που εχω κ**λα να παρω μια les paul supreme, αν παρω μια τετοια κοπια που ειναι "ολοιδια" με την αυθεντικη ,ξερω γω, χωρις να με ενδιαφερουν μικρολεπτομερειες, οπως οτι το σημα της να μην ειναι σωστα σχεδιασμενο , οτι τα inlays δεν ειναι ιδια, αλλα ουτε και με ενδιαφερει σονυ και καλα να ειναι αυθεντικη gibson κλπ. ειναι καλες?

Η πρεπει να ειμαι κωλοφαρδος  για να μου κατσει καλη κατασκευη.

Γιατι ειδα ενα βιντεο με τον ιδιο τυπα που εχετε παραθεσει πιο πανω που δειχνει μια

Οτι ειδες στο βιντεο με τον τυπα ισχυει.Ηλεκτρικα προφανως δεν ειναι ολοιδια καποιες λεπτομερειες στη κατασκευη θα ειναι off και αναλογα την περιπτωση ισως και καποιες κακοτεχνιες.Λογικα η κιθαρα θα χρειαστει ενα καλο setup με το καλημερα αλλα οπως ειδες και στο βιντεο παιζει μια χαρα.Σιγουρα μπορεις να προτιμησεις κατι παρομοιο απο ποιο..ευρωπη μερια μιας και η κινα δεν ειναι συνωνυμο της αξιοπιστιας.Εγω την προτιμησα γιατι πολυ απλα για να βρω ακρυλικο σωμα με scalloped ταστιερα ηταν αδυνατον....να παρω κομματια και να τα ενωσω γινοταν αλλα και παλι δεν πιανουν και τοσο τα χερια μου....βρηκα την λυση στην κινα και μου ηρθε και αναλογικα φτηνα....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #12 στις: 17/08/11, 02:24 »
Δηλαδη απο'τι καταλαβα, ειναι μεγαλο ρισκο για παραγγελια απο εκει, ετσι?
Και τα μεταφορικα ειναι πολλα λεφτα? Γιατι αν ειναι να δωσω 250 για μια λες πωλ κοπια, μην δωσω καμια 100 για μεταφορικα...
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #13 στις: 17/08/11, 02:26 »
Δηλαδη απο'τι καταλαβα, ειναι μεγαλο ρισκο για παραγγελια απο εκει, ετσι?
Και τα μεταφορικα ειναι πολλα λεφτα? Γιατι αν ειναι να δωσω 250 για μια λες πωλ κοπια, μην δωσω καμια 100 για μεταφορικα...
Οχι για μεταφορικα σιγουρα δεν θα δωσεις..αλλα για τελωνειο μπορει.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #14 στις: 17/08/11, 02:44 »
Δηλαδη εσενα σου βγηκε καλη, απο οτι ακουσα απο το κλιπακι που εβαλες.
Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα, γιατι φοβαμαι μην την ξαναπατησω με αγορα απο ιντερνετ για 2η φορα...

Υ.Σ.:Πολυ καλο παιξιμο στο κλιπακι ;) .
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #15 στις: 17/08/11, 02:55 »
Δηλαδη εσενα σου βγηκε καλη, απο οτι ακουσα απο το κλιπακι που εβαλες.
Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα, γιατι φοβαμαι μην την ξαναπατησω με αγορα απο ιντερνετ για 2η φορα...

Υ.Σ.:Πολυ καλο παιξιμο στο κλιπακι ;) .

thx παντως αν το φοβασαι μη το κανεις....εμενα μου βγηκε οκ...ακομα με τους μαμα μαγνητες ειναι βεβαια.....αλλα την πηρα για το χαβαλε και το ακρυλικο σωμα.το τελωνειο το πληρωσα παντως δεν το γλυτωσα....Οπως παντως βλεπεις υπαρχουν καλες κιθαρες και ευκαιριες παντου.Δεν χρειαζεται να παρεις απαραιτητα απο κινα.Απλα να εισαι σιγουρος πρωτα τι θελεις...specs και τα σχετικα και μετα να καταληξεις σε καποιο μοντελο.Απο κινα οτι βλεπεις στην φωτο παιρνεις....δεν υπαρχει και ιδιαιτερη εξηγηση για τα specs.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #16 στις: 17/08/11, 09:19 »
αρκετά ενδιαφέρον site και ωραία κιθάρα αυτή που έδειξες.


αν πάρεις όργανο από εκεί, μετά θα σου λείπει αυτό..


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #17 στις: 17/08/11, 15:09 »
αρκετά ενδιαφέρον site και ωραία κιθάρα αυτή που έδειξες.


αν πάρεις όργανο από εκεί, μετά θα σου λείπει αυτό..





xaxaaaxaxaxa +1
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #18 στις: 18/08/11, 10:25 »
Εγώ πιστεύω ότι το μεγάλο θέμα δεν είναι αν παίζουν καλά ή όχι τα κινέζικα αντίγραφα (που ετσι κι αλλιώς τα παίρνεις τσάμπα σε σχέση με τα οριτζιναλ και μπορεις να τις "σουλουπώσεις" κατά βούληση...) αλλά αν υπάρχει ένας σίγουρος τρόπος για να ξεχωρίζει κάποιος που ενδιαφέρεται να αγοράσει πχ μια αυθεντική γκίμπσον αν είναι όντως αυθεντική ή κινέζικη, ειδικά μετά από αυτές τις 2 φωτο με το headstock της γκιμπσον μπρος/πίσω:

http://www.tradetang.com/for-sale/New-Custom-emg-pickups-Electric-Guitar-In-Cherry-flame-Burst-Wholesales-wt309/125702-2343214.html#

EDIT: Και εγώ πάντως θα προτιμούσα μια Vintage V100 από μια φθηνή κινέζικη αντιγραφή LP
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #19 στις: 18/08/11, 11:28 »
Τα πράγματα φαίνονται πιο ανησυχητικά σε αυτή την περίπτωση, που δίνουν (σύμφωνα πάντα με τις φωτό του site) και πιστοποιητικό γνησιότητας από Μεριλαντ USA!!!

http://www.tradetang.com/for-sale/-Custom-24-Sapphire-Smokeburst-Quilt-10-Top-Pattern-Thin-Neck/135294-2332274.html

(Απο τα κλειδιά βέβαια καταλαβαίνεις ότι δεν είναι οριτζιναλ ΠΡΣ, αλλά εαν αλλαχθούν με τα οριτζιναλ κλειδιά??? ??? )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #20 στις: 18/08/11, 12:04 »
300 ευρω στη δίνει τι αλλο θες τέλος πάντων?


η διαφορές πέρα από το serial number, όλο το hardware αλλά και την ποιότητα του ξύλου, είναι εμφανής στην τιμή
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #21 στις: 18/08/11, 12:11 »
300 ευρω στη δίνει τι αλλο θες τέλος πάντων?


η διαφορές πέρα από το serial number, όλο το hardware αλλά και την ποιότητα του ξύλου, είναι εμφανής στην τιμή

Μάλλον δεν με κατάλαβες... ο προβληματισμός μου είναι πώς εγώ που πάω να αγοράσω από οποιοδήποτε κατάστημα ή από μια αγγελία στο internet μια πχ αυθεντική Γκιμπσον (στην "αυθεντικη" της τιμη...) μπορώ να τσεκάρω και να είμαι σίγουρος οτι είναι αυθεντική και όχι κινέζικη μαϊμου. Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο σαιτ, που έτσι κι αλλιώς τις εχει σε "κινεζικες" τιμές. Με αλλα λόγια, πώς μπορούμε να προστατευθούμε από μια τέτοια πιθανή απάτη και να μην την πατήσουμε?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #22 στις: 18/08/11, 12:14 »
Τα πράγματα φαίνονται πιο ανησυχητικά σε αυτή την περίπτωση, που δίνουν (σύμφωνα πάντα με τις φωτό του site) και πιστοποιητικό γνησιότητας από Μεριλαντ USA!!!

http://www.tradetang.com/for-sale/-Custom-24-Sapphire-Smokeburst-Quilt-10-Top-Pattern-Thin-Neck/135294-2332274.html

(Απο τα κλειδιά βέβαια καταλαβαίνεις ότι δεν είναι οριτζιναλ ΠΡΣ, αλλά εαν αλλαχθούν με τα οριτζιναλ κλειδιά??? ??? )


Ειπαμε μη περιμενεις απο την περιγραφη να καταλαβεις(ολες ειναι κινεζικες στανταρ).Εγω πηρα ακρυλικη και στην περιγραφη εγραφε mahogany :P .Διαλεγεις πωλητες με αψογο feedback μιλας μαζι τους....με το online chat και βγαζεις μια ακρη.Εγω ηθελα scalloped του λεω εχεις scalloped? δεν καταλαβαινε....μετα μου λεει..αααα αυτο το...κυματιστό? εχω μου λεει αλλα 20 δολλαρια παραπανω θα παει το μαλι.Η συνενοηση εγινε παντως.

Οσο για την ποιοτητα οι κινεζοι κανουν reverse engineer τα παντα.Στις κιθαρες θα κολλησουν?(τοσα εργοστασια εχουν παραγωγης).
 Παιρνεις λοιπον την custom 24 γιαλατζι  της αλλαζεις ηλεκτρικα και κανεις την τρελα σου.Εχεις μια πανεμορφη κιθαρα με αξιοπρεπη ηχο χωρις να δωσεις χιλιαρικα.

Αλλιως παιρνεις την αυθεντική Mira που εχει τα ολα εκτος απο το...bling...σκας ενα σεβαστο ποσο αλλα  τουλαχιστον δεν πληρωνεις κερατιατικα για quilt καπακια και κουραφεξαλα.

ΥΓ.Αν δυσκολευεσαι να ξεχωρισεις την αυθεντικη απο την κινεζικη αυτος ειναι ενας λογος παραπανω να παρεις την κινεζικη κατευθειαν χωρις πολλα πολλα ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/11, 12:16 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #23 στις: 18/08/11, 12:20 »
ουφ...


γιατι όταν είναι να στάξεις ένα σκασμό λεφτά την ψάχνεις πρώτα, ζητάς περισσότερες πληροφορίες/φωτογραφίες, τσεκάρεις το serial number κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ


Αν δε σε βοηθήσουν και αυτά πηγαίνεις στο δρουϊδη του χωριού σου και ζητάς την συμβουλή του
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #24 στις: 18/08/11, 12:27 »


ΥΓ.Αν δυσκολευεσαι να ξεχωρισεις την αυθεντικη απο την κινεζικη αυτος ειναι ενας λογος παραπανω να παρεις την κινεζικη κατευθειαν χωρις πολλα πολλα ;) .


Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω πχ αυθεντική Γκιμπσον, αλλά και δεν έχει τύχει να δω / πιάσω από κοντά μια τέτοια κινέζικη μαϊμου για να διαπιστώσω αν μπορεί κανεις να ξεχωρίσει ξεκάθαρα από τα υλικά / κατασκευή και να πει με σιγουριά εαν είναι αυθεντική ή όχι. Εσύ που έχεις εμπειρία από μια τέτοια, θα μπορούσες να τις ξεχωρίσεις με σιγουριά? Ποιό είναι το σημείο - κλειδί που πρέπει να προσεξει κάποιος υποψιασμενος αγοραστης? Π.χ. το φινίρισμα, η συναρμογή, το truss rod cover, κατι αλλο?!?
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 14:55
από Ο Νέος Κιθαρωδός
93 Απαντήσεις
40916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 17:26
από Jezus
3 Απαντήσεις
4023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/07, 03:09
από annatrakya
7 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
11 Απαντήσεις
4944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 19:21
από hoba
2 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 13:57
από hoba
3 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 01:11
από Jezus
1 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 16:06
από Βραζίλης