Αποστολέας Θέμα: Ν.Β.Α.  (Αναγνώστηκε 22273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #25 στις: 21/11/06, 20:55 »
Ξεκινησε πριν καμια βδομαδα το πρωταθλημακι. Για οσους δεν το ξερουν,παιχνιδια μεταδιδονται και απο την κρατικη τηλεοραση ΕΤ1 στις 1.00 καθε βραδυ καθημερινης νομιζω...
Υπ οψην φετος αγωνιζονται 2 Ελληνες ο Σπανουλης στο Χιουστον, Τσακαλιδης στο Μεμφις..

+ Γλυνιαδάκης στο Seattle
Οντος ακουσα οτι ο συγκεκριμενος ειναι φοβερος παιχτης και θελει να παιξει στην εθνικη! Το Ν Β Α ειναι οτι καλυτερο απο αποψη θεαματος και πρωσωπικων δυνατοτητων απο ουσια δεν ξερω...........
Metallica

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #26 στις: 21/11/06, 21:17 »
Από τα παιχνίδια που εχω δει μεχρι τώρα, οι Spurs μου φαινονται πάρα πολυ δυνατοί. Ακολουθεί το Houston, αν και σε καποιες στιγμες αν δεν τους βγαινει το παιχνιδι τους φαινονται να τα χανουν. Οι Cavs, αρκετά καλοί αλλα οσο παιζει ο LeBron. To Dallas μια πανω μια κατω, φαινεται ασταθής η ομάδα αλλά πιστευω ότι θα ανακάμψουν αρκετά γρηγορα. τελός oi Suns, μου αρέσουν αρκετά, αλλλά δυστηχώς δεν τα πανε κ τοσο καλά
:> 4  8  15  16  23  42

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #27 στις: 21/11/06, 22:23 »
Ο Γρυνιαδακης δεν επαιζε καν εθνικη...πως κατεληξε στο ΝΒΑ?

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #28 στις: 21/11/06, 22:42 »
τελός oi Suns, μου αρέσουν αρκετά, αλλλά δυστηχώς δεν τα πανε κ τοσο καλά

Περιμενε τον Νας και θα δεις...
Τωρα που γυρισε και ο Αμαρε το εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #29 στις: 21/11/06, 22:48 »
Ο Γρυνιαδακης δεν επαιζε καν εθνικη...πως κατεληξε στο ΝΒΑ?

Συμμετειχε ως "ελευθερος" σε καποια training camps,αφου ειδαν οτι τους κανει τον "πηραν"...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #30 στις: 21/11/06, 23:42 »
Παιδιά ο Γλυνιαδάκης, εδώ καλά καλά δεν έπαιζε στην ΑΕΚ θα παίξει στους Spurs?

Αν έχω δει καλά πρέπει να είχε κάπου 3 λεπτά συμμετοχής σε 6-7 παιχνίδια χωρίς ούτε μισό rebound.

Να δούμε τι θα κάνει ο Kill Bill, αν αποφασίσουν να τον βάζουν που και που να παίζει. 

Όσο για τον Τσακαλίδη, όσο είναι έλληνας, άλλο τόσο είμαι και γω Εσκιμώος (Εντάξει δεν έχω παίξει μπάσκετ στην εθνική τους, αλλά λέμε τώρα)

Πάντως βλέποντας NBA καταλαβαίνεις οτι ένας λόγος που κερδίσαμε τους Αμερικανούς στο παγκόσμιο είναι η απουσία άμυνας.

Αυτοί παίζουνε χαλαρά men to men, με ελάχιστες βοήθειες και αυτές άμα κάνει κανείς κανα drive.

Πάντως εγώ ψηφίζω Yao δαγκωτό!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #31 στις: 22/11/06, 01:21 »
Παιδιά ο Γλυνιαδάκης, εδώ καλά καλά δεν έπαιζε στην ΑΕΚ θα παίξει στους Spurs?

Seattle = Supersonics
San Antonio = Spurs
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #32 στις: 23/11/06, 01:11 »
ναι εχεις απόλυτο δίκιο, αφηρημένος...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #33 στις: 23/11/06, 11:50 »
Ο Σπανουλης χτες εβαλε 10 ποντακια ετσι για πλακα  ;D

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #34 στις: 24/11/06, 02:06 »
Ιδού και τι είπε ο κόουτς, Βαν Γκάντι για τον "Kill Bill" που επιτέλους πήρε τ΄όπλο του...

I thought Billy wasn't good...he was outstanding. I thought he was really good. In fact, if you watched him move his feet against some very hard guys to guard, he was able to stay in front of the ball and that's one thing that we've struggled with all year. I couldn't have been happier with how he played..

- Rockets coach Jeff Van Gundy on the play of rookie Vassilis Spanoulis.

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #35 στις: 24/11/06, 18:50 »
Καλά ήταν εκπληκτικός σε αυτό το παιχνίδι ο Σπανούλης. Οσο αρ΄χιζει και ξεθαρρευει θα γίνεται όλο και καλύτερος
:> 4  8  15  16  23  42

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #36 στις: 05/01/07, 16:01 »
O Γλυνιαδάκης πήρε πόδι από Σονικς

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #37 στις: 05/01/07, 16:05 »
Δυστηχώς βλέπω σε λίγο καιρό να διώχνουν και οι ροκετσ τον Σπανούλη, πλεον χρεισημοποιείται ελάχιστα εώς καθόλου
:> 4  8  15  16  23  42

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #38 στις: 05/01/07, 16:08 »
Επίτηδες το κάνουν, για να εκδικηθούν για την ήττα του καλοκαιριού... 
Δεν πειράζει, ας μην παίζουν Έλληνες στο ΝΒΑ, εμείς θα τους νικάμε στα Μουντομπάσκετ!  ::)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #39 στις: 05/01/07, 16:18 »
Ρε παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα....
Δειτε το Μπαριανι που ειναι υποτιθεται ο καλυτερος ευρωπαιος(αναθρεμενος) παικτης...τωρα εχει αρχισει να προσφερει και δεν φευγει απο το παρκε,φανταστειτε καποιος που δεν εχει βρει ρυθμο...
Θυμηθειτε επισης τον Τζινομπιλι την πρωτη του χρονια...ηταν για κλαματα...ταπες μαζευε...
Εκει παιζουν αγωνα καθε 2 μερες,μιλαμε για ρυθμους που δεν μπορει να αντεξει ενας οργανισμος χωρις την απαραιτητη προετοιμασια(rookies summer camp) αλλα και τον εγκλιματισμο στις νεες συνθηκες...προσωπικα πιστευω πως μονο 1 στους 10 Ευρωπαιους μπορει να πιασει στο ΝΒΑ,οχι γιατι ειναι κακος παικτης αλλα για τους προαναφερθεντες λογους...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #40 στις: 05/01/07, 16:28 »
Ρε παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα....
Δειτε το Μπαριανι που ειναι υποτιθεται ο καλυτερος ευρωπαιος(αναθρεμενος) παικτης...τωρα εχει αρχισει να προσφερει και δεν φευγει απο το παρκε,φανταστειτε καποιος που δεν εχει βρει ρυθμο...
Θυμηθειτε επισης τον Τζινομπιλι την πρωτη του χρονια...ηταν για κλαματα...ταπες μαζευε...
Εκει παιζουν αγωνα καθε 2 μερες,μιλαμε για ρυθμους που δεν μπορει να αντεξει ενας οργανισμος χωρις την απαραιτητη προετοιμασια(rookies summer camp) αλλα και τον εγκλιματισμο στις νεες συνθηκες...προσωπικα πιστευω πως μονο 1 στους 10 Ευρωπαιους μπορει να πιασει στο ΝΒΑ,οχι γιατι ειναι κακος παικτης αλλα για τους προαναφερθεντες λογους...
Εγώ θα το πάω παραπέρα, και θα πω οτι δύσκολα λευκός παίχτης να πιάσει στο ΝΒΑ. Όταν έχεις απέναντι σου θηρία, με σώματα-βουνά από μυς, τι μπάσκετ να παίξεις, πρέπει να είσαι πολύ προικισμένος παίχτης. Εξαιρέσεις ήταν ο Larry Bird (φονικό σούτ), ο Tom Chambers (πολύ δυνατός για λευκός με πολύ καλό άλμα - σε έναν αιφνιδιασμό είχε πηδήξει από πάνω από έναν αμυντικό και είχε καρφώσει), John Stockton (απίστευτος χειρισμός της μπάλας και ευφιέστατος παίχτης), ο Dirk Nowitzki (7footer που παίζει σε όλες τις θέσεις) Kevin McHale (Ψηλός με φοβερά ποσοστά ευστοχίας)  Steve Nash (ίδιος ο Stockton) και κάποιοι άλλοι οι οποίοι όμως είναι μετρημένοι.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #41 στις: 05/01/07, 16:36 »
Ωπ τη βρήκα τη φάση με τον Chambers

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #42 στις: 05/01/07, 16:37 »
Συμφωνώ και εγώ η συχνότητα με την οποία γίνονται οι αγώνες και τα συνεχή ταξίδια καθώς και οι σωματικές διαφορές αμερικανών και υπολοίπων κανουν πολύ δυσκολο το γεγονός ευρωπαίοι να ενταχθούν και να αποδώσουν στο NBA.  Υπάρχουν βέβαια πολλές εξαιρέσεις οι οποίες ολοένα και αυξάνονται (ελεω έλλειψης των μεγαθηρίων του παρελθοντος πιστεύω προσωπικά)
:> 4  8  15  16  23  42

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #43 στις: 06/01/07, 15:01 »
Spud Webb από διαγωνισμό καρφωμάτων 1986

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #44 στις: 08/01/07, 17:06 »
Ξέρει κανείς παιδιά ποιό είναι αυτό το τραγούδι που βάζαν οι bulls την δεκαετία του 90 κατα την παρουσίαση των παικτών τους;
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #45 στις: 08/01/07, 18:52 »
Ξέρει κανείς παιδιά ποιό είναι αυτό το τραγούδι που βάζαν οι bulls την δεκαετία του 90 κατα την παρουσίαση των παικτών τους;

Τον τίτλο δεν τον θυμάμαι αλλά είναι των Allan Parson's Project (και πρέπει να είναι από τα πιο γνωστά τους κομμάτια)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #46 στις: 08/01/07, 21:20 »
Ξέρει κανείς παιδιά ποιό είναι αυτό το τραγούδι που βάζαν οι bulls την δεκαετία του 90 κατα την παρουσίαση των παικτών τους;

Τον τίτλο δεν τον θυμάμαι αλλά είναι των Allan Parson's Project (και πρέπει να είναι από τα πιο γνωστά τους κομμάτια)

Ευχαριστώ, θα το ψάξω
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #47 στις: 08/01/07, 21:38 »
Το βρήκα, όντως είναι απο Alan Parson's Project και λέγεται Sirius
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/07, 21:46 από Jose »
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #48 στις: 27/01/07, 17:32 »
Ρε παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα....
Δειτε το Μπαριανι που ειναι υποτιθεται ο καλυτερος ευρωπαιος(αναθρεμενος) παικτης...τωρα εχει αρχισει να προσφερει και δεν φευγει απο το παρκε,φανταστειτε καποιος που δεν εχει βρει ρυθμο...
Θυμηθειτε επισης τον Τζινομπιλι την πρωτη του χρονια...ηταν για κλαματα...ταπες μαζευε...
Εκει παιζουν αγωνα καθε 2 μερες,μιλαμε για ρυθμους που δεν μπορει να αντεξει ενας οργανισμος χωρις την απαραιτητη προετοιμασια(rookies summer camp) αλλα και τον εγκλιματισμο στις νεες συνθηκες...προσωπικα πιστευω πως μονο 1 στους 10 Ευρωπαιους μπορει να πιασει στο ΝΒΑ,οχι γιατι ειναι κακος παικτης αλλα για τους προαναφερθεντες λογους...

Σκέψου όμως ότι ο Μπαρνιάνι είχε σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια άπειρο χρόνο συμμετοχής και όσο και αν αστοχούσε συνέχιζε να παίζει.

Τώρα γιατί ο Βαν Γκάντι δε χρησιμοποιεί έναν ρούκι που σε 25 λεπτά έβαλε 13 πόντους και μπορεί και σταματάει τον "μάγο" Gilbert Arenas μόνο αυτός ξέρει.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι απλά δεν τον γουστάρει ο προπονητής του.

Δεν είναι δυναντόν να μη χρησιμοποιείς έναν παίκτη που το καλοκαίρι κόλλησε 22 ποντάκια στους "καλύτερους" του κόσμου.

Κόμπλεξ, κόμπλεξ, κόμπλεξ!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #49 στις: 27/01/07, 20:43 »
Τώρα γιατί ο Βαν Γκάντι δε χρησιμοποιεί έναν ρούκι που σε 25 λεπτά έβαλε 13 πόντους και μπορεί και σταματάει τον "μάγο" Gilbert Arenas μόνο αυτός ξέρει.
π'ίστεψε με ο Gilbert Arenas είναι από τους κορυφαίους παίχτες στο ΝΒΑ. Βάζει 40άρες για πλακα...