Αποστολέας Θέμα: Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες  (Αναγνώστηκε 5675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Τον Ζακ Στεφανου τον ακουσα οταν πηγα στο Σταυρο του Νοτου, οπου εμφανιζοταν μαζι με τον Φαμελλο και την Γαλανη... Δεν ηξερα τα τραγουδια του αλλα οταν τον ακουσα ενθουσιαστηκα!

Ειναι μονο 19 χρονων, γραφει μονος του τα τραγουδια του και η Γαλανη τον βοηθησε να βγαλει και το cd αυτο οταν επεσε στα χερια της μια κασετα με τα τραγουδια του και ξετρελλαθηκε!

Την αλλη μερα, πηγα και πηρα το cd... μου αρεσε που εχει πολυ προσωπικο στυλ και χαρακτηριστικη φωνη... Οι στιχοι ειναι πανεξυπνοι και πρωτοτυποι θα ελεγα και με αρκετο χιουμορ... Εγω παντως το εβαλα το cd στο αυτοκινητο μαζι με ολα του Γιαννη και του Αλκινοου και μου αρεσει παρα πολυ...

Μου ειναι δυσκολο να ξεχωρισω καποιο τραγουδι... αλλα θα αναφερω οτι Το Γλυκο της το Παιδι ειναι ενα τραγουδι που εγραψε οταν ηταν 17, για την μητερα του... η οποια ηταν στο μαγαζι την μερα που πηγα... εγω στη θεση της θα ειχα τουλαχιστον βουρκωσει... ειναι καταπληκτικο!

Ελπιζω να συνεχισει ετσι ο Ζακ, γιατι σιγουρα εχει πολλα να προσφερει... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #1 στις: 17/11/03, 03:10 »
kai mena mou aresoun kapoia tragoudia tou pou exw akousei alla gia tin fwni tou mou eipan asxima sxolia kapoioi pou pigan stavro tou notou...oti einai padws xehwristi kai prwtotipi einai,alla ayto den einai pada kalo...de ton exw akousei live opote den exw sximatisei olokliromeni apopsi...
(to tragoudi pou egrapse gia tin mitera tou de to exw akousei alla mou eipan pws einai odws siginitiko...)


me ta parakatw sxolia mou exapsate tin periergia kai thelw na paw kai gw na akousw live wste na exw tin diki mou apopsi...gia na paei kapoios kai deyteri fora de mporei para na perase poli kala...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/03, 13:52 από eleni21 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #2 στις: 17/11/03, 10:49 »
Eixa episis tin eukairia na akousw to prwto CD tou Zak Stefanou.
Exei ontws xaraktiristiki fwni kai auto einai kalo men, mporei na apodeixthei desmeutiko de.

Apo ekei kai pera, enw sta ...mpalantadorika tragoudia fainetai na einai sto "fysiko" tou xwro, san ermineia, se ekeina pou to tempo anevainei fainetai ligaki ...ektos thematos.

Ki oi mousikes pou ypografei ws epi to pleiston den einai asximes: genika o diskos mou efere sto nou ton xaraktirismo "cool"...
Kai pame stous stixous: de lew, kalo einai na exeis (h' na prospatheis na exeis) proswpiko yfos san tragoudopoios, kalo kai to xioumor ki isws h anagki na miliseis me ti "glwssa tis ilikias/genias sou", alla kamia fora de ftanoun mono oi protheseis.
Elpizw, an thelei na synexisei se auto to yfos grafis, sta epomena vimata tou na exei gia ypostiriksi sto stixourgiko meros ton Isaak Sousi...
Tote tha milame pragmatika gia wraia tragoudia.



Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #3 στις: 29/11/03, 01:40 »
Ton akousa k egw 2 fores sto stn,ek twn opoiwn h 1 itan i enar3i tous...diladi i prwti fora pou epaize o zak...k otan eipe to tragoudi gia ti mama tou (h opoia itan ekei) ipir3e arketi sigkinisi/klammataki ek merous tou k ek merous gnwstwn/filwn/mamas/olou tou kosmou  :-\ pragmatika einai yperoxo tragoudaki,an k pisteva otan to akousa oti den 8a einai diskografimeno giati mou fanike ka8ara sinavliako gia na min pw proswpiko...Agorazontas to disko omws,de mou fanike ka8olou ektos klimmatos telika!to anti8eto mallon!
A3iosimeiwto sigoura k to poso tixeros sta8ike pantws oson afora tin paragwgh k ola ta alla pou tou e3asfalise i dimitra galanh.magkia tou  ;)
Se genikes grammes enas polu polu kalos diskos nomizw,me tragoudakia pou ri8mos k logia einai wraiotata demena toso meta3i tous oso k me ta 19 xronia tou-sinomilikou  ;)- zak.Xwris di8eneies.Apo mia idiaiteri fwni k ena idiaitero paidi.
Asxeto:Pantws den mporei na ton afisoun na paratisei tin arxitektoniki giati to sxedio mallon einai to allo tou talento an krinw ap'to pws grafei to onoma tou  ;D
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #4 στις: 30/11/03, 03:53 »
Ξαναπηγα κι εγω αλλες δυο φορες απο τοτε... τοσο πολυ με εντυπωσιασε! :D

Ολο και πιο ανετος ειναι στη σκηνη... ειδικα αποψε, τα εδωσε ολα και ειχε ενθουσιαστει ολο το μαγαζι! Οταν ελεγε το Περιμενε με ενιωσα πολυ αβολα που ημουν σε τραπεζι, γιατι απλα με εκανε να θελω να χοροπηδαω κι εγω! ;D

Και οσο πιο πολυ ακουω και το cd, τοσο πιο πολυ παρατηρω και τις ευχαριστες λεπτομερειες που κανουν καθε δισκο ξεχωριστο... οπως το γελακι σε ενα σημειο στο Μαλλον - αψογο! ;D

Τον ακουσα και στο ραδιοφωνο προχτες και μου αρεσε πολυ πως σκεφτεται και ποσο ανετος ειναι στο να εξηγει διαφορα πραγματα για τα τραγουδια του...
Αναρωτιεμαι ομως ποια να ειναι η εκπληξη που ετοιμαζει για την ανοιξη...???

Και επειδη ξερω οτι μπαινει εδω και διαβαζει το φορουμ, να του διευκρινησω οτι εγω πιστευω οτι η φωνη του ειναι υπεροχη... και ελπιζω να χαρηκε για την υποστηριξη που του δωσαμε ως κοινο και χωρις να ειμαστε παλιοι του φιλοι απο τη θεσ/νικη... ;) :)

Να'ναι καλα ευχομαι και να συνεχισει ετσι δυναμικα... και σιγουρα με την υποστηριξη τοσο αξιολογων μουσικων οπως ο Μανωλης Φαμελλος και η κ Γαλανη το μελλον υποσχεται πολλα.... :)



Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Ζακ Στεφάνου
« Απάντηση #5 στις: 10/12/03, 20:38 »
Ένα νέο παιδί 19 χρονών που είχα να γνωρίσω πριν απόπ μερικά χρόνια και εδώ και λίγο καιρό έβγαλε τον πρώτο του δίσκο με τη βοήθεια της Δήμητρα Γαλάνη και ενορχήστροση από τον Μανώλη Φάμελο. Παρότι είναι μόνο 19 ετών οι στίχοι του και η μουσική του είναι αρκετά καλη αν και αδούλευτη λόγο της ηλικίας. Νομίζω ότι άκουσα ένα απο τα τραγούδια του σε μια σειρά. Το cd του λέγεται στο διαστημα δραπέτες η κάπως έτσι. Πιστεύω ότι τέτοιεσ φωνές δεν θα πρεπε να τις αφήσουμε να πάνε χαμένες γιατι αξίζει. Αμα θέλεται αγοράστε το για να ακούσεται τα τραγούδια του η επισκευτείτε το site του: www.zakstefanou.gr και πείτε μου τη γνώμη σας

Υ.Γ.:Ειδικά το τραγούδι 10 που το έγραψε για τη μάνα του όταν ήταν μόλις 17 είναι γα... και αρκετά συγκηνιτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/03, 01:35 από guitarlover »
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #6 στις: 10/12/03, 23:37 »
ξέρει κανείσ καμμια συγχορδία για κανενα τραγούδι του Ζακ;
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #7 στις: 17/01/04, 02:33 »
Να τι γραφτηκε στο Διφωνο για τον Ζακ:

Ανακαλυψη της Δημητρας Γαλανη, ο καινουργιος τραγουδοποιος Ζακ Στεφανου ερχεται να προστεθει στη μεγαλη παραδοση των ομοτεχνων του, οι οποιοι σε δυσκολους καιρους για το ελληνικο τραγουδι τονωναν καθε φορα την αναιμικη του δραση με τροπο ησυχο και απλο. Απο τον καιρο του Διονυση Σαββοπουλου, της Αρλετας ή του Βαγγελη Γερμανου ως τον Αλκινοο Ιωαννιδη και τον Φοιβο Δεληβορια, αυτοι οι τολμηροι νεαροι καταφερναν να εκφρασουν με το δυναμισμο μιας μπαλαντας ο,τι πιο φρεσκο προσδοκουσαν τα πραγματα της εποχης τους. Ο Ζακ Στεφανου εχει γραψει τη μουσικη και τους στιχους Στο Διαστημα Δραπετες, δηλαδη εχει εναν επιπλεον λογο να τιθεται υπο τα αυστηρα ωτα ολων μας. Τα καταφερνει ομως μια χαρα! Δωδεκα απλα τραγουδια, φρεσκα, ανοιχτα στην ακροαση, με την ενορχηστρωση του Μανωλη Φαμελλου να ακολουθει και οχι να υποτασσει τη μορτικη φωνη του Ζακ, ο οποιος τα ερμηνευει ως εκεινος που αγαπαει τα δημιουργηματα του και νοιαζεται περισσοτερο να τα εκφρασει στιχουργικα, παρα να τα καθαγιασει ερμηνευτικα. Πολυτιμη η συμβολη της Δημητρας Γαλανη που φανηκε οτι απο νωρις καταλαβε οτι ελειπε στη συγχρονη βιβλιοθηκη φωνων μια που να ισορροπει γοητευτικα ερασιτεχνικα το ροκ και την μπαλαντα, την εφηβεια με την αβιαστη ωριμοτητα, χωρις να παραλειψουμε και ενα στιχο που αξιζει να διαβαστει μουσικα: Πες μου γι'αυτες τις νοτες που τραγουδουν και αγροτες και ιπποτες...
Μιχαλης Πολυχρονης

Μου αρεσε πολυ πως τα ειπε, γι'αυτο το παραθετω!

Και να προσθεσω οτι πετυχα πριν λιγες μερες στο MAD το βιντεοκλιπ για το Δειξε μου τον Τροπο... Αψογο το βιντεο, πολυ απλο, ο Ζακ να παιζει κιθαρα κατα βαση... τον εκτιμησα ακομα περισσοτερο (αν ηταν δυνατο...)τον Ζακ μετα και απο αυτο... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #8 στις: 17/01/04, 11:14 »
Diavasa gi auton sto BIMagazino..Sti sunexeia akousa mono to :deikse mou ton tropo sto mad.To tragoudi auto den mou arese polu..Kalutera 8a elega oti den itan kati to idiaitero kai etsi den me aggikse..O logos pou to proseksa itan epeidi eixa diabasei gi auton proigoumenws..Kapoies stigmes nomizw oti paei na mimi8ei ton germano se auto to tragoudi..
Akoma einai polu nwris gia na bgazoume sumperasmata..To pio pi8ano opws tooooosoi alloi pou gnwrisan doksa neoi, na moufepsei..Exw epifulakseis..Sigoura bebaia arketous apo esas tous  en8ousiase alla gia skefteite na ton doume sto mellon na gabgizei?? ;D ;D
 
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος matina1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Zακ Στεφάνου
Re:Ζακ Στεφάνου - Στο Διάστημα Δραπέτες
« Απάντηση #9 στις: 17/01/04, 17:58 »
Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω πάρει το cd του (αλλά θα το κάνω σύντομα γιατί μ αρέσει πάρα πάρα πολύ)!! Έχει υπέροχη φωνή, δυστυχώς ούτε εγώ τον άκουσα live... Eλπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον όμως...!

http://clubs.pathfinder.gr/zakstefanou
Δείξε μου το τρόπο κι αν θέλει κι άλλο κόπο εγώ θα προσπαθώ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/04, 17:29
από atzolina
3 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 22:51
από pimami
0 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 09:44
από kaimeta
0 Απαντήσεις
2083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 20:53
από Giannis516
0 Απαντήσεις
1624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 23:42
από kaimeta
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/11, 23:55
από tranzistoraki
4 Απαντήσεις
5296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 00:12
από ChromaBand
2 Απαντήσεις
27003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/15, 23:25
από NickTheGeek
1 Απαντήσεις
13599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/23, 19:34
από Kasey00
3 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/22, 23:40
από charllestone