Αποστολέας Θέμα: Αγορά Taylor  (Αναγνώστηκε 6350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Αγορά Taylor
« στις: 28/04/14, 19:31 »
Γεια σας παιδιά!
Είμαι καινούργιος στη παρέα σας και θέλω να ρωτήσω μερικά πραματάκια.
Παίζω ηλεκτρική κιθάρα και μπάσο και τώρα θέλω να πάρω μία ακουστική.Η ακουστική με την ηλεκτρακουστική είναι το ίδιο;Απλά
η δεύτερη έχει το μαγνήτη;Ή υπάρχει και κάποια άλλη διαφορά;
Επίσης είδα τις Taylor και τις ερωτεύτηκα :o !Το μοντέλο TAYLOR 110ce-DN το'χει κανείς να μου πει γνώμες;
Επίσης πήγα σε κατάστημα και μου'πανε πως η μάρκα που ισορροπεί ανάμεσα σε τιμἠ και ποιότητα είναι η Yamaha.Κάτι τέτοιο ισχύει;



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #1 στις: 28/04/14, 23:06 »
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούργιος στη παρέα σας και θέλω να ρωτήσω μερικά πραματάκια.

Kαλώς ήρθες στο στέκι μας... :)

Παράθεση
Παίζω ηλεκτρική κιθάρα και μπάσο και τώρα θέλω να πάρω μία ακουστική.Η ακουστική με την ηλεκτρακουστική είναι το ίδιο;Απλά η δεύτερη έχει το μαγνήτη;Ή υπάρχει και κάποια άλλη διαφορά;

Ουσιαστικά αυτή είναι η διαφορά. Γενικά αν δεν έχεις σκοπό να παίζεις σε ενισχυτή, τότε με μια απλή ακουστική θα κάνεις τη δουλειά σου.

Παράθεση
Επίσης είδα τις Taylor και τις ερωτεύτηκα :o !Το μοντέλο TAYLOR 110ce-DN το'χει κανείς να μου πει γνώμες;

Οι Τaylor είναι γενικά ποιοτικές κιθάρες. Αν σού άρεσε εμφανισιακά, δοκίμασέ την να δεις αν σε ικανοποιεί και από πλευράς ήχου και αίσθησης. Εγώ προσωπικά σε αυτά τα λεφτά ίσως να προτιμούσα μία Guild (δες π.χ. την D-140 και την D-125CE).

Παράθεση
Επίσης πήγα σε κατάστημα και μου'πανε πως η μάρκα που ισορροπεί ανάμεσα σε τιμἠ και ποιότητα είναι η Yamaha.Κάτι τέτοιο ισχύει;

Να διακινδυνεύσω την εικασία ότι είχαν Yamaha στο συγκεκριμένο κατάστημα...; :P

Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πολλές μάρκες που προσφέρουν πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής. Αν π.χ θέλεις να κινηθείς στην κατηγορία τιμής της Taylor 110CE ή λίγο παραπάνω, τότε οι Yamaha L Series (π.χ. LL16)  είναι όντως εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους. Αν θέλεις κάτι πιο φτηνό (αφού μάλλον δεν θα είναι το κύριο όργανο για σένα), εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Cort, Ibanez, Vintage, Takamine, Tanglewood κλπ. Σε αυτή την κατηγορία εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα τις Yamaha ανάμεσα στις πρώτες μου επιλογές. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τον προϋπολογισμό σου και το προσωπικό σου γούστο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #2 στις: 29/04/14, 10:17 »
καλησπερα,


αν και υπαρχουν ειδικοτεροι απο εμενα θα σου πω την γνωμη μου γιατι ειμαι σε μια μονιμη αναζητηση  ;D   ;D


H 110ce ειναι η πρωτη σειρα της Taylor,αυτο σημαινει οτι τα πλαινα δεν ειναι μασιφ οπως ειναι το καπακι,το ιδιο ισχυει και για την 2 σειρα (220ce αφου αυτη σε ενδιαφερει) αυτες κατασκευαζονται στο Μεξικο.
Απο την 3 σειρα και πανω η κιθαρα εχει μασιφ καπακι και πλαινα,αυτο μεταφραζεται κοντα στα 1100ευρω και χωρις τα ηλεκτρικα που θελεις και κατασκευαζονται στην Αμερικη.
Αν γουσταρεις να βλεπεις το TAYLOR να αναγραφεται στο headstock την παιρνεις χωρις δευτερη κουβεντα και ειμαι και εγω μαζι σου γιατι τις γουσταρω τρελλα  >:D


Αν ψαχνεις κατι αντιστοιχο σε χαμηλοτερα χρηματα πιστευω οτι σιγουρα μπορεις να το βρεις.
Οπως ανεφερε και ο Απόλλων oi Guild ειναι πολυ καλη επιλογη.Δοκιμασα επισης και τις Sigma και μου φανηκαν αρκετα καλες για τα χρηματα τους.




Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #3 στις: 29/04/14, 17:13 »
Καλα εσυ αγορακι μου Πανο. εχεις κιθαριτσα με 250Ε που φυσαει  8)
Αν εγραφε και taylor επανω, θα κοστιζε 1250  ;D

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #4 στις: 29/04/14, 17:24 »
Άμα λέω εγώ ότι δεν πρέπει να δίνεις τις κιθάρες σου στους μαθητές... ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #5 στις: 29/04/14, 20:10 »
το GAS φταιει για ολα !!! που θα παει καποιο χαπι θα βγει  ;D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #6 στις: 30/04/14, 00:13 »

Οι Τaylor είναι γενικά ποιοτικές κιθάρες. Αν σού άρεσε εμφανισιακά, δοκίμασέ την να δεις αν σε ικανοποιεί και από πλευράς ήχου και αίσθησης. Εγώ προσωπικά σε αυτά τα λεφτά ίσως να προτιμούσα μία Guild (δες π.χ. την D-140 και την D-125CE).

Παράθεση
Επίσης πήγα σε κατάστημα και μου'πανε πως η μάρκα που ισορροπεί ανάμεσα σε τιμἠ και ποιότητα είναι η Yamaha.Κάτι τέτοιο ισχύει;

Να διακινδυνεύσω την εικασία ότι είχαν Yamaha στο συγκεκριμένο κατάστημα...; :P

Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πολλές μάρκες που προσφέρουν πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής. Αν π.χ θέλεις να κινηθείς στην κατηγορία τιμής της Taylor 110CE ή λίγο παραπάνω, τότε οι Yamaha L Series (π.χ. LL16)  είναι όντως εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους. Αν θέλεις κάτι πιο φτηνό (αφού μάλλον δεν θα είναι το κύριο όργανο για σένα), εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Cort, Ibanez, Vintage, Takamine, Tanglewood κλπ. Σε αυτή την κατηγορία εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα τις Yamaha ανάμεσα στις πρώτες μου επιλογές. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τον προϋπολογισμό σου και το προσωπικό σου γούστο...


Να'σαι καλά φίλε μου για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου!!!
Ναι πήγα σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων που προωθεί Yamaha προϊόντα!Εντάξει και η Yamaha είναι γνωστή μάρκα στη μουσική και το μπάσο μου Yamaha είναι και δεν έχει πάθει τίποτα 15 χρόνια!  :)
Θα κοιτάξω το LL16 που μου'πες!
Όπως και τις guild που δε τις γνώριζα καν!!!Βασικά άμα πας σε ηλεκτρακουστική θες περισσότερα χρήματα.Γιατί είναι και το ηλεκτονικό κύκλωμα που στοιχίζει.Για ακουστική κλείνω περισσότερο κι εγώ!
Άσε που'κι αριστερός...Γράφω με το δεξί και παίζω με τ'αριστερό,παγκόσμιο φαινόμενο!!!  ;D Άντε να βρεις μοντέλο τις αρεσκείας μου π.χ. στις guild...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #7 στις: 30/04/14, 00:18 »
καλησπερα,


αν και υπαρχουν ειδικοτεροι απο εμενα θα σου πω την γνωμη μου γιατι ειμαι σε μια μονιμη αναζητηση  ;D   ;D


H 110ce ειναι η πρωτη σειρα της Taylor,αυτο σημαινει οτι τα πλαινα δεν ειναι μασιφ οπως ειναι το καπακι,το ιδιο ισχυει και για την 2 σειρα (220ce αφου αυτη σε ενδιαφερει) αυτες κατασκευαζονται στο Μεξικο.
Απο την 3 σειρα και πανω η κιθαρα εχει μασιφ καπακι και πλαινα,αυτο μεταφραζεται κοντα στα 1100ευρω και χωρις τα ηλεκτρικα που θελεις και κατασκευαζονται στην Αμερικη.
Αν γουσταρεις να βλεπεις το TAYLOR να αναγραφεται στο headstock την παιρνεις χωρις δευτερη κουβεντα και ειμαι και εγω μαζι σου γιατι τις γουσταρω τρελλα  >:D


Αν ψαχνεις κατι αντιστοιχο σε χαμηλοτερα χρηματα πιστευω οτι σιγουρα μπορεις να το βρεις.
Οπως ανεφερε και ο Απόλλων oi Guild ειναι πολυ καλη επιλογη.Δοκιμασα επισης και τις Sigma και μου φανηκαν αρκετα καλες για τα χρηματα τους.

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου!!!Οπότε δηλαδή τα φθηνά μοντέλα της Taylor δεν πολύ αξίζουν.Ναι θα κοιτάξω τις guild και τις υπόλοιπες που μου'πε κι ο Απόλλων αλλά και τις σίγμα που μου λες εσύ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #8 στις: 30/04/14, 01:31 »
Άμα λέω εγώ ότι δεν πρέπει να δίνεις τις κιθάρες σου στους μαθητές... ;D
Αντε μου φερατε γουρι.
Μολις μου εκατσε μια 12χορδη (σαν καινουρια λιγες ωρες παιγμενη) σειρα 4, σε τιμη θανατου  ;D

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #9 στις: 30/04/14, 07:22 »
Γεια σας κι απο μένα. Έχετε παίξει με taylor 110;Και δεν σας άρεσε; Εγώ έχω πεντε κιθάρες και κοιμάμαι με την taylor παρα πόδα. Η γυναικα μου την λέει ''η ερωμενη σου''. Πρωτα την χαιδευω και μετα παίζω. Με αγάπη. Γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/14, 12:17 από gas-13 »
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #10 στις: 30/04/14, 10:04 »
Μια χαρα κιθαρα ειναι λενε τα παιδα απο οτι καταλαβα,
Απλα συγκρινουν και προτεινουν στα ιδια χρηματα, αν εχουν παιξει κατι εξισου καλο ή και καλυτερο, να τις δοκιμασει κι αυτες.

ΥΓ Οι αλλες 4 κιθαρες που εχεις ποιες ειναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/14, 10:09 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #11 στις: 30/04/14, 10:40 »
Εγώ Γιώργο μου όταν τη δοκίμασα (για αρκετή ώρα) δε με ενθουσίασε... Ίσως βέβαια να περιμένεις να ακούσεις αγγέλους επειδή γράφει taylor στο headstock και να απογοητεύεσαι, αλλά έχω παίξει με καλύτερες κιθάρες σε αυτά τα χρήματα... Περι ορέξεως όμως, η γνωστή κολοκυθόπιτα!
Άμα λέω εγώ ότι δεν πρέπει να δίνεις τις κιθάρες σου στους μαθητές... ;D

Αντε μου φερατε γουρι.
Μολις μου εκατσε μια 12χορδη (σαν καινουρια λιγες ωρες παιγμενη) σειρα 4, σε τιμη θανατου  ;D
Άντε να δούμε...!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/14, 14:44 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #12 στις: 30/04/14, 13:17 »
Μολις μου εκατσε μια 12χορδη (σαν καινουρια λιγες ωρες παιγμενη) σειρα 4, σε τιμη θανατου  ;D
κανονισε να την εχεις εκει μεχρι την αλλη εβδομαδα ;D   ;D


Η Taylor ποτε δεν ειπα οτι δεν εχει καλες κιθαρες,ακριβως το αντιθετο.και οπως σωστα ειπε ο atav ακριβως επειδη το headstock γραφει Taylor περιμενεις και απο τις "φτηνες" σειρες να ακους παπαδες.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #13 στις: 30/04/14, 15:41 »
Ανδρέα, είναι αυτή που είχαμε δοκιμάσει στο Νάκα,??
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #14 στις: 30/04/14, 17:33 »
Μπορείς να δοκιμάσεις και τις CORT σε αυτή την κατηγορία.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #15 στις: 30/04/14, 17:54 »
Ανδρέα, είναι αυτή που είχαμε δοκιμάσει στο Νάκα,??
Μαζί ήμασταν; Γεράματα Κώστα μου... ;D Αυτή είναι... Και την ξαναδοκίμασα λίγο καιρό μετά, μήπως δεν είχα καλή διάθεση, μήπως ο καιρός, μήπως ήταν αυτός ο αλήτης ο Ερμής ανάδρομος... Τίποτα! Το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #16 στις: 30/04/14, 18:05 »
Έτσι είναι οι αρρώστιες, ούτε τάματα, ούτε άγιοι ωφελούν. Άλλος Taylor και άλλος Sailor..
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #17 στις: 01/05/14, 23:11 »
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/14, 23:48 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Taylor
« Απάντηση #18 στις: 02/05/14, 11:36 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
12 Απαντήσεις
6912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:54
από foutix
13 Απαντήσεις
7825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
19 Απαντήσεις
9643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 14:11
από tzabros
0 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 23:16
από kronus
2 Απαντήσεις
3838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/16, 21:10
από AnimaPura
9 Απαντήσεις
16019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/18, 23:35
από blks9791
0 Απαντήσεις
8757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 21:39
από Tseligas2000
6 Απαντήσεις
4605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/21, 08:50
από Kosthrash