Αποστολέας Θέμα: φωνητικα χωρις ωδειο  (Αναγνώστηκε 36889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
φωνητικα χωρις ωδειο
« στις: 06/02/05, 20:20 »
πιστευεται οτι μπορει καποιος που δεν εχει παει ποοτε σε ωδειο αλλα εχει καλουτσικο αυτι και σχετικα σταθερη να τραγουδισει;;;; ???
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #1 στις: 06/02/05, 21:36 »
Κοιταξε αυτο εξαρταται απο το ειδος μουσικης που θες να τραγουδησεις καθως και τα τραγουδια που θες να τραγουδησεις!!!! 8)
Αν εισαι σωστος και πιανεις τον τονο...Πραγμα σχετικο και με συναρτηση με το μηκος των φωνητικων χορδων που αποτελουν την εκταση...Δηλαδη μια εκταση μιαμιση οκταβα μπορεις να τραγουδησεις ροκ αν εισαι τενορος...Αλλα μιλαμε παντα για δευτερη φωνη ή τριτη,...
Αν θες για πρωτη πρεπει να μελετησεις την φωνη σου...Μην την υποτιμας...Ειναι και αυτη ενα οργανο που χρειαζεται κατασκευη...Εκτος αν εχεις ταλεντο ...!!!
Τεσπα λεω πολλα και διαφορα θα πρεπει να ξερεις τα εξης:
1:Διαφραγματικη αναπνοη
2:Στηριξη φωνης
3:Χαλαρη και σωστη ομιλια
4:Τοποθετηση φωνητικων χορδων που ειναι ανοιχτα δεμμενη με την στηριξη
5:Χαλαρος λαρυγγας,μυτη,ουρανισκος,γλωσσα,και γενικα συσπαστικοι μυες!!!
Αν καταφερεις να κατανοησεις αυτα και να κανεις και λιγο σολεφεζακι για να αποκτησεις εμπειρια υψους -διαστηματων !!
Και ολα αυτα μονος σου!!!Αρκει να παρεις το σωστο βιβλιο!!!
Αλλα ο δασκαλος δεν συγκρινεται βεβαια με ενα βιβλιο!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #2 στις: 07/02/05, 03:04 »
αν θες να τραγουδας στις παραλίες με την κιθαρα σου δε χρειαζεσαι τιποτα παρα μονο αυτι και εξασκηση με την κιθαρα σου. αν ενδιαφερεσαι για συγκροτηματα τα μαθηματα μοντερνου τραγουδιου (άρα ως επι το πλειστον ιδιαιτερο μαθημα και οχι ωδειο) ειναι μονοδρομος. αργα ή γρηγορα καθε τραγουδιστης συγκροτηματος αναγκαζεται να παρακολουθησει μαθηματα,οποτε καλυτερα να ξεκινησεις νωρις. κατα τα άλλα αυτα που λεει ο μανωλιός πάνω κάτω ειναι σωστα (τοποθετηση φωνητικών χορδών δεν υπάρχει...η τοποθετηση εχει να κανει με τον αέρα και την συνειδητή χρήση των ηχείων του καθενος). Αν ενδιαφέρεσαι για metal ή ξένο rock χωρις μαθηματα καλυτερα άστο...

Αποσυνδεδεμένος bmx4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #3 στις: 30/08/05, 14:24 »
μαθήματα, μαθήματα, μαθήματα, μαθήματα, μαθήματα, μαθήματα, μαθήματα ............................................................................... ............................................................................... .................................................. ;)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Λοιπόν,εγώ είμαι νέα επισκέπτης της σελίδας και το μήνυμα παλιό.Αλλά...Το θέμα πάντα καυτό!Άσχετα αν πρόκειται για το...ψωμάκι μας (αστείο είναι, γιατί προσωπικά έχω λύσει το βιοποριστικό από τη μεριά του άντρα μου, που είναι μεγάλο όνομα του μουσικού χώρου,απλά υπερασπίζομαι και τους υπόλοιπους του κλάδου),πολλά γύρω από το τραγούδι είναι μύθος.Και κυρίως ότι μια καλή φωνή γεννιέται και δεν γίνεται.Έτσι νομίζετε; (λυπάμαι που ενώ έχω άπειρα παραδείγματα και ελλήνων τραγουδιστών,που κυριολεκτικά εξέλιξαν και μεταμόρφωσαν το δώρο που τους έδωσε ο Θεός,δεοντολογικά δεν μου επιτρέπεται να τα αναφέρω, για ευνόητους λόγους)
Λοιπόν, με το ίδιο σκεπτικό ένας ταλαντούχος "γιατρός",μπορεί μα μάθει πρακτικά,ή βλέποντας έναν άλλο γιατρό να κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.Θα γινόσασταν ποτέ ασθενείς του;Άντε και ζωή σε μας!
Κατά την ταπεινή μου γνώμη όποιος πραγματικά θέλει να τραγουδήσει καλά και διατηρώντας την υγεία του φωνητικού του οργάνου,πρέπει να βρει έναν σωστό καθηγητή και να εναποθέσει πάνω του την ευθύνη της κατασκευής μιας ωραίας και υγειούς φωνής.Γιατί έβαλα το επίθετο "σωστό"; Κατ' αρχάς πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί σωστοί καθηγητές στην Ελλάδα.Αλήθεια, το πιστεύω! ΠΡΟΣΟΧΗ!Υπάρχει δυστυχώς και μια μικρή μερίδα "εμπειρικών",κυρίως αποτυχημένων ή ξοφλημένων πρώην τραγουδιστών ή αυτοονομαζόμενων ...μαέστρων (ο Θεός να τους κάνει μαέστρους!Ξέρουν τι σημαίνει η λέξη;) μαέστρων λοιπόν νυχτερινών κέντρων (βλέπε σκυλάδικα) που χωρίς αναγνωρισμένες σπουδές ...διδάσκουν.Αναγνωρισμένες σπουδές θεωρούμε το δίπλωμα μονωδίας (και όχι το απλό πτυχίο) ή κάποιο πτυχίο, αναγνωρισμένο και μεταφρασμένο από το Υπουργείο στην Ελλάδα,για να έχει ισχύ,από Πανεπιστήμιο ή Μουσική Ακαδημία Εξωτερικού.Έτσι είμαστε ασφαλείς.Επιθυμητό είναι αν σπουδάζουμε non-classical τραγούδι να υπάρχει επιπλέον κάποια σπουδή του καθηγητή μας στο σύγχρονο τραγούδι και κάποια επαγγελματική εμπειρία, αλλά αυτό δεν αναιρεί την αναγκαιότητα ύπαρξης διπλώματος.(Μπορώ να εξηγήσω εκτενώς τους λόγους αν μου ζητηθεί).
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #5 στις: 10/09/05, 22:53 »
H σύγκριση ιατρικής και τραγουδιού είναι απο τα πιο τραβηγμένα πράγματα που έχω ακούσει ποτέ μου.Τι δουλειά έχει η εξάρτηση της ζωής και υγείας με το τραγούδι; ???
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #6 στις: 10/09/05, 23:44 »
Eγω παλι νομιζω πως ο συσχετισμος αυτος ειναι καπως υπερβολικος.Ο γιατρος <ανεξαρτητως ειδικοτητας> εχει στα χερια του την υγεια αλλων ανθρωπων, και δε μπορει να ασκησει το επαγγελμα αν δε διαθετει εξειδικευμενες γνωσεις.Γιατρος χωρις σπουδες δεν ακουσα να εγινε ποτε κανεις..και αναφερομαι φυσικα στη σημερινη εννοια του ορου...Ακουμε αντιθετα για συνθετες που δεν ηξεραν να νοτες και για σπουδαιες φωνες που δεν καλλιεργησαν τη φωνη τους με μαθηματα φωνητικης, κι ομως εχουν ρεπερτοριο.<πχ Καζαντζιδης>.
Κι επειδη η ερωτηση του win ειναι αν "μπορει καποιος να τραγουδησει" με λιγο σωστο αυτι η μουσικοτητα εκ γεννετης, κατα τη γνωμη μου δεν τον εμποδιζει κανεις!
Χωρις να διαφωνω με το οτι με μαθηματα σ ενα ωδειο κανεις μπορει απο "φαλτσος" να τραγουδησει πολυ σωστα.<παραδειγμα η υποφαινομενη..>.
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #7 στις: 11/09/05, 00:02 »
H σύγκριση ιατρικής και τραγουδιού είναι απο τα πιο τραβηγμένα πράγματα που έχω ακούσει ποτέ μου.Τι δουλειά έχει η εξάρτηση της ζωής και υγείας με το τραγούδι; ???

Αυτό σου έμεινε από όλο το κείμενο εσένα; ???Ένα, ας πούμε ατυχές, παράδειγμα;Βρες ένα καλύτερο παράδειγμα και θα χαρώ να το χρησιμοποιήσω.Τι θά'λεγες να σου κάνει στατική μελέτη και να σου χτίσει το σπίτι κάποιος που δεν είναι σπουδασμένος πολιτικός μηχανικός;Φτου, πάλι ατυχές παράδειγμα, γιατί τόσα σπίτια πέσανε με τους σεισμούς! (θα μου πεις μετα και η Ακρόπολη που δεν την έφταξαν απόφοιτοι Πανεπιστημίου στέκει ακόμα εκεί.Όπως βλέπεις, αν δεν το βλέπουμε καλοπροαίρετα, σε κάθε παράδειγμα υπάρχει κι ο αντίλογος και πάει λέγοντας.Βέβαι με τον αντίλογο υπάρχει διάλογος και το κέρδος είναι γνώση (Τι είπα η μεγάλη! ;) Μόλις έφαγα και ο εγκέφαλός μου ταίστηκε και δουλεύει καλύτερα από πριν)
Στ' αλήθεια όμως, κάποιος που καταπονεί τη φωνή του (και δεν ισχύει μόνο για τους τραγουδιστές αλλά και για τους ηθοποιούς και για άλλα επαγγέλματα με μεγάλη χρήση της φωνής δάσκαλους κλπ.) εκτίθεται σε σοβαρούς κινδύνους υγείας.Μιλάω βέβαια για το επαγγελματικό τραγούδι ή το τραγούδι με ...απαιτήσεις και φωνητικούς ακροβατισμούς όχι για το τραγούδι στο μπάνιο ή στο ταβερνάκι με την παρεούλα.Και οι κίνδυνοι είναι πολλοί.Το ίδιο και οι φωνασθένειες.Από απλή κόπωση και βραχνάδα,μέχρι όζους,πολύποδες και (τρόμαξε τώρα!!) υπερπλασίες, καρκίνους του λάρυγγα (συνήθως στις φωνητικές χορδές και την επιγλωττίδα).Επικρατεί ευρέως δε η φήμη ότι πολλοί (στατιστικά) ,παλιοί ρεμπέτες τραγουδιστές μας άφησαν χρόνους από αυτού του είδους τον καρκίνο.(αντίλογος τώρα:Μήπως πίνανε, καπνίζανε, καπνίζανε και περίεργα staffs  :-X ,μήπως συμβάλλει κι αυτό; Είδες; Και μόνη μου αντικρούομαι άμα θέλω)Βέβαια το παράδειγμα εξακολουθεί να είναι ατυχές (η τέχνη είναι τέχνη και η επιστήμη, επιστήμη). Αλλά επειδή ο καθηγητής του τραγουδιού οφείλει πέρα από το καλλιτέχνης να είναι και επιστήμονας (και από ότι είδα σε ότι αφορά στο τραγούδι, σε άλλες σελίδες αυτού του Site, και πολλοί άλλοι, πραγματικά σχετικοί ή μη, είναι, ή το παίζουν "επιστήμονες") και με αρκετές γνώσεις ανατομίας γενικότερα και ωτορινιλαρυγγολογίας ειδικότερα κι εγώ λοιπόν παρασύρθηκα και το παράδειγμά μου ακούγεται ατυχές και τραβηγμένο. Περιμένω λοιπόν καλές ιδέες.Νομίζω πως και εγώ "μαθαίνω" μέσα απ' τις συζητήσεις, μ'αρέσει το μότο "γηράσκω, αεί διδασκόμενος-η" και ειληκρινά πιστεύω ότι "ο δάσκαλος πρέπει να είναι ο καλύτερος μαθητής" :D
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/05, 04:29 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #8 στις: 11/09/05, 00:10 »
Eγω παλι νομιζω πως ο συσχετισμος αυτος ειναι καπως υπερβολικος.

Geni, διάβασε και εσύ την απάντησή μου, γιατί έστειλες μήνυμα όσο έγώ έγραφα (είμαι λίγο γριά βλέπεις και είμαι και αργή, άσε που μισή ώρα χλαπάκιαζα).Και πραγματικά αν μου βρείτε ένα συσχετισμό λιγότερο τραβηγμένο, να χαρώ να το χρησιμοποιώ. Θα αναφέρω μάλιστα και τον "εμπνευστή" του ( βέβαια που θα το ξέρει, ότι του απονέμω τα "εύσημα", αλλά έχει σημασία;)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #9 στις: 11/09/05, 00:18 »
πιστευω ότι εχεις εν μερει δικιο...ναι χρειαζεται δασκαλος για να τραγουδησεις σε οπερα..αλλα δεν νομιζω ότι η ερωτηση οδηγουσε σε αυτο το συμπερασμα...και βρισκώ ότι η αναλογικη σχεση καρδιοχειρουργου _ δασκαλου φωνητικης  ειναι αρκετα τραβηγμενη..δεν εχιε να κανει με το παραδειγμα...οσο με την σοβαροτητα της καταστασης...ατυχηματα και προβληματα προκυπτουν απο τα πιο απλα πραγματα...δεν το κανουμε θεμα..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #10 στις: 11/09/05, 04:24 »
πιστευω ότι εχεις εν μερει δικιο...ναι χρειαζεται δασκαλος για να τραγουδησεις σε οπερα..αλλα δεν νομιζω ότι η ερωτηση οδηγουσε σε αυτο το συμπερασμα...και βρισκώ ότι η αναλογικη σχεση καρδιοχειρουργου _ δασκαλου φωνητικης  ειναι αρκετα τραβηγμενη..δεν εχιε να κανει με το παραδειγμα...οσο με την σοβαροτητα της καταστασης...ατυχηματα και προβληματα προκυπτουν απο τα πιο απλα πραγματα...δεν το κανουμε θεμα..

Σωστός!... πλην δεν είναι αναγκαίος ο δάσκαλος μόνο στους τραγουδιστές της όπερας.Θα έλεγα ότι κι ένας σύγχρονου ρεπερτορίου τραγουδιστής τον χρειάζεται πάρα πολύ (ειδικά αν το είδος που τραγουδάει έχει απαιτήσεις και τον καταπονεί-και ιδιαίτερα αν χρησιμοποιεί πολύ την chest voice ή ακόμα χειρότερα αναγκάζεται να κάνει χρήση της belt voice).Πίστεψέ με.Δεν είναι άπλά "ατύχημα" το να χάσεις τη φωνή σου ή να αποχτήσεις μια "άρρωστη" φωνή.Και δεν είναι τόσο σπάνια τα προβλήματα τις φωνής,όσο εκτιμάτε. Αλλά πιο αρμόδιοι για αυτό είναι οι γιατροί της ειδικότητας αυτής και ασφαλώς η άποψή τους βαραίνει πολύ περισσότερο από ενός καθηγητή φωνητικής.Οπότε καλό είναι να μάθεις την απάντηση από αυτούς.
Όσο για το ατυχές παράδειγμα που εκεί κολλήσατε όλοι (ενώ απάντησα-απολογήθηκα αμέσως για αυτό) σκεφτείτε μήπως θα έπρεπε να παίρναμε πιο στα σοβαρά όλα τα πράγματα και όταν θέλουμε να ασχοληθούμε μ' αυτά (επαγγελματικά κυρίως εννοώ) να μην μένουμε ερασιτέχνες;
Και επιτέλους το θέμα δεν είναι ο ατυχής  και υπερβολικόςσυσχετισμός.Κοιτάμε το δάχτυλο!  ;) (με πιάσατε;)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #11 στις: 11/09/05, 18:59 »
τους όρους belt voice και chest voice θα έπρεπε να τους καταλαβαίνουν όλοι?? είπαμε να μιλάμε κατανοητά... ;)

Ο δάσκαλος θεωρώ πως είναι αναγκαίος σε όποιον ασχολείται με το τραγούδι σε καθημερινή βάση με πρόβες σε στούντιο, live, ηχογραφήσεις κτλ. Στον εντελώς ερασιτέχνη που πιθανόν να κάνει πρόβα μια στο τόσο και 4-5 live τον χρόνο δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητος από πλευράς υγείας. Φυσικά για να εξελιχθείς είναι... ;)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ:chest voice και γραμμική βήτα
« Απάντηση #12 στις: 12/09/05, 05:33 »
τους όρους belt voice και chest voice θα έπρεπε να τους καταλαβαίνουν όλοι?? είπαμε να μιλάμε κατανοητά... ;)

Ο δάσκαλος θεωρώ πως είναι αναγκαίος σε όποιον ασχολείται με το τραγούδι σε καθημερινή βάση με πρόβες σε στούντιο, live, ηχογραφήσεις κτλ. Στον εντελώς ερασιτέχνη που πιθανόν να κάνει πρόβα μια στο τόσο και 4-5 live τον χρόνο δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητος από πλευράς υγείας. Φυσικά για να εξελιχθείς είναι... ;)

Αγαπητέ μου κατ'αρχήν δεν "είπαμε".Είπα! (Βλέπε συζητήσεις σε αγγελία:Μαθήματα τραγουδιού) Θυμάσαι,που αν και ειδικότερη και πιο γνώστης στο θέμα από αρκετούς  αλλά και λιγότερο ίσως από κάποιους άλλους (δε δηλώνω παντογνώστης σε τίποτα,ούτε βέβαια και στην ειδικότητά μου.Μαθαίνω κάθε μέρα και εγώ.Και από εσας μαθαίνω) ζήτησα να μιλάμε πιο κατανοητά;Για μένα το έκανα;
Και από τότε βέβαια που επενέβηκα και ομολογώ άκομψα το έθεσα το "να μην επιστημολογούμε" ,να μην κάνουμε επίδειξη στείρων γνώσεων και advanced όρων,προσβάλλοντας μερικούς (με καλή πρόθεση όμως κατά βάθος και ελπίδα για ενημέρωση ουσιαστική),υφίσταμαι μια διαρκή επίθεση και νοιώθω ότι όλοι με περιμένουν στη γωνία, πότε θα πω κάτι, που θα αποδειχθεί λάθος.Ε, κάποια στιγμή όλοι θα κάνουμε λάθος.Τα λάθη είναι ανθρώπινα.Έκανα λοιπόν ,μετά το λάθος της "ειρωνείας" που μου προσάπτεται (και σωστά) και το λάθος στην προηγούμενή μου απάντηση της χρήσης όρων,που "θα πρεπε να τους καταλαβαίνουν όλοι";Οτι και να σου απαντήσω θα είναι ψέμα και λάθος.΄Ξέρω εγώ θα'πρεπε; Θα'πρεπε να καταλαβαίνουν όλοι τον όρο falsetto ας πούμε; Γιατί σπάσαμε τα πληκτρολόγια και ανοίξαμε το 2ο παγκόσμιο ξεκινώντας απ'το falsetto, στη σελίδα που προανέφερα! Όχι για το ίδιο το falsetto βέβαια....Και αποδέχομαι το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί.Αλλά θα πείραζε να ξεκινούσε μια ωραία εποικοδομητική συζητησούλα όταν κάποιοι αυθόρμητα ρωτούσαν για κάτι που δεν είχαν ξανακούσει, όπως αυτοί οι όροι.(Ή θα ξεκίναγαν οι ερωτήσεις από κάποιους που ξέρουν και τεστάρουν απλά ...). Απάντησα στο πρώτο θέμα,που ανάφερες και νομίζω ότι εκεί ήθελες μόνο να απαντήσω. Στο δεύτερο θέμα νομίζω ότι δεν θα χρειαζόταν να απαντήσω ξέρεις ή καταλαβαίνεις την "μικρή" διαφωνία μου.Άλλοστε εγώ προχώρησα πιο βαθειά το θέμα αυτής της σελίδας,που είχε καταλαγιάσει....
Η έκφραση "εντελώς ερασιτέχνης" μόνο μου προκάλεσε κάποιες απορίες κυρίως για το διαβαθμιστικό της υπόθεσης (Εραστής της τέχνης, καθόλου ερασιτέχνης, λίγο ερασιτέχνης,πολύ ερασιτέχνης, εντελώς ερασιτέχνης;καλά το έθεσα;) Συγνώμη πάλι για το άκομψό μου, προσπαθώ να το αντιμετωπίσω πιο πολύ με χιούμορ παρά με ειρωνεία,αν σου δίνω αυτή την εικόνα και εσένα,έχω την αίσθηση ότι γνωρίζεις από φωνητική, μου την επαυξάνουν και οι ερωτήσεις που σου απευθύνουν και ζητούν πάντα την επιβεβαίωσή σου,ειληκρινά σε θαυμάζω για το μεράκι σου και τις ώρες που σπαταλάς για τη μελέτη και τη βελτίωσή σου -προφανώς δεν ανείκεις στην κατηγορία:εντελώς ερασιτέχνης, αφού μελετάς- αλλά δεν πιστεύω ότι έχει κάποιος το όνειρο να ανείκει σ'αυτήν την κατηγορία και να κάνει 4-5 live το χρόνο, μάλλον θα περιμένει το 6ο,το 7ο και το 8ο για να αλλάξει κατηγορία και να πάει και σε δάσκαλο.Δεν σε ειρωνεύομαι, εκτιμώ και ακούω τη γνώμη σου, ειρωνεύομαι όμως το ίδιο το θέμα και μου αρέσει πολύ να παιζω με τις λέξεις...Έτσι κι αλλώς δεν πιστεύω ότι ούτε εγώ έχω το δικαίωμα να προτείνω πότε θα επιλέξει κάποιος να μάθει, ή να εξελιχθεί ή να προστατεύσει τη υγεία της φωνής του.Αν θέλει να τραγουδάει 4-5 φορές το χρόνο, θα φέρω ένα ελπίζω όχι αυτή τη φορά ατυχές παράδειγμα ή να αθλείται αντίστοιχα 4-5 φορές το χρόνο, ας πιάνονται οι μυες του μετά από κάθε φορά άθλησης, κι ας είναι αγύμναστος φωνητικά με τα συνεπακόλουθα της σύντομης χρονικά ΄καταπόνησης των προβών και των απαιτήσεων των live κάθε φορά. τελειώνεις με τη φράση "Για να εξελιχθείς είναι".Μα κυρίως αυτό δεν είναι το ζητούμενο σε όλους μας,ερασιτέχνες και μη;
Υπογραφή:Μητέρα-Τερέζα
(baphomet,διάβασε το τελευταίο μήνυμα που έλαβα χτες #43 και την απάντησή μου #44 για να κατανοήσεις την υπογραφή μου και τον εκνευρισμό που τυχόν βγάζω.Δεν είναι δικό σου κείμενο θα μου πεις,και με το δίκιο σου. Αν τώρα,το προς εσένα κείμενό μου, σε ενόχλησε πολύ, μη μου ξανααπευθύνεις το λόγο ή σχολιάσεις με απ'ευθείας απάντηση απόψεις μου και θα ...γλυτώσεις από το να σου χαλάω την διάθεση.Αν και το όλο πράγμα ακόμη και σε "έντονο ύφος", μάλλον λειτουργεί εποικοδομητικά.)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 05:57 από Vocal Studio »
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: καλημέρα baphomet!
« Απάντηση #13 στις: 12/09/05, 11:59 »
Baphomet,ύστερα από ώριμη σκέψη,λιγάκι ύπνο,ξαναδιάβασμα της προηγούμενης απάντησης (αλήθεια, είδες τι ώρα ήταν) και λίγη ...αυτοκριτική, βρίσκω πως όντως η απάντησή μου έχει λίγο ...δόντια και νυχάκια.Ευτυχώς κάποιος καλός άνθρωπος πέταξε στα ...σκουπίδια κάποια πράγματα, που η θέση τους ήταν εκεί κι έτσι η απάντηση #7 (σημερινή αρίθμιση)στη συζήτησή μου στις αγγελίες, είναι αυτό, που θα ήθελα να διαβάσεις (και εσύ) τελικά.Με φιλικούς χαιρετισμούς και ...sorry! :-*
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #14 στις: 12/09/05, 13:10 »
την διαβάθμιση του ερασιτεχνισμού την χρησιμοποίησα ίσως μπακάλικα απλά για να εξηγήσω  (όπως το έγραψα άλλωστε) την αναγκαιότητα από πλευράς υγείας. Κάποιος που τραγουδάει αραιά και που όσο κακή χρήση και να κάνει και όσο άσχετος κι αν είναι θεωρώ πως δεν κινδυνεύει από κάτι πέρα από το κλασσικό βράχνιασμα... Για την αναγκαιότητα των μαθημάτων σε αυτόν που ψάχνεται και ενδιαφέρεται για την τέχνη φυσικά και δεν παίζει ρόλο το πόσο ερασιτέχνης ή επαγγελματίας είσαι.Ίσα ίσα εγώ θα θαύμαζα και αυτόν που κάνει μαθήματα, διαβάζει και ασχολείται με την φωνητική αλλά τραγουδάει μόνο στο μπάνιο του... ;)

Η ερώτηση που έκανα πιο πάνω δεν είχε σκοπό να σας "τσιγκλίσει"...θα προτιμούσα απλά να εξηγήσετε τους 2 όρους. ;D
Το falsetto πίστευα πως θα το ξέρουν αρκετοί όταν έκανα την ερώτηση και για αυτό δε το εξηγησα, άλλωστε ήταν καθαρά προσωπική ερώτηση σε εσάς και όχι θέμα συζήτησης (άλλο το ότι εξελίχθηκε έτσι).

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #15 στις: 12/09/05, 16:13 »
...ίσως μπακάλικα απλά για να εξηγήσω  (όπως το έγραψα άλλωστε) την αναγκαιότητα από πλευράς υγείας. Κάποιος που τραγουδάει αραιά και που όσο κακή χρήση και να κάνει και όσο άσχετος κι αν είναι θεωρώ πως δεν κινδυνεύει από κάτι πέρα από το κλασσικό βράχνιασμα... Για την αναγκαιότητα των μαθημάτων σε αυτόν που ψάχνεται και ενδιαφέρεται για την τέχνη φυσικά και δεν παίζει ρόλο το πόσο ερασιτέχνης ή επαγγελματίας είσαι.Ίσα ίσα εγώ θα θαύμαζα και αυτόν που κάνει μαθήματα, διαβάζει και ασχολείται με την φωνητική αλλά τραγουδάει μόνο στο μπάνιο του...

Γειά σου φίλε baphomet
Κατ’αρχή,προτιμώ να μου απευθύνονται στον ενικό όλοι, μικρότεροι και μεγαλύτεροί μου, γιατί αλλιώς είναι σαν να σας τοποθετώ πιο χαμηλά από μένα (αφού εγώ σας απευθύνομαι στον ενικό) και σαν να μου οφείλετε σεβασμό.Η μπακάλικη διαβάθμησή σου,δεν ήταν καθόλου μπακάλικη,ήταν μια χαρά κι ο καθένας (ακόμα κι εγώ) μπορούσε να καταλάβει το τι ήθελες να πεις.Αφορμή έψαχνα, αλλού μακριά ήταν η αιτία....Κατά δεύτερο, σήμερα μου υπέδειξαν ένα τρόπο να ενημερώνομαι για τα στοιχεία κάποιου,νόμιζα ότι αυτή η σελίδα ήταν στατιστική του kithara.gr κι ότι επιτρεπόταν η πρόσβαση μόνο στα προσωπικά μας στοιχεία.Νόμιζα ότι ήσουν πολύ μεγαλύτερος,ειδικά όταν άλλος χρήστης με ενημέρωσε ότι υπάρχουν και 30δες,επιπλέον δε,οι γνώσεις σου και ο τρόπος γραφής σου με ξεγέλασαν.(θύμησέ μου κάποια στιγμή να σου στείλω κάποιο τραγούδι σε mp3 σχετικό με το θέμα μας και θα δεις γιατί εγώ προσωπικά είμαι ασυγχώρητη).Λοιπόν υπάρχουν δυο πραγματάκια στα οποία είμαι λίγο...εμπαθής.Το πρώτο είναι το θέμα,που ασχολήθηκες «φωνή/υγεία».Κι αυτό γιατί υπάρχει πολύ «προσωπικό κομμάτι» από μένα εκεί μέσα.(Ως θύτη αλλά κιως θύμα.)Αλλά ας μπω στο «κυρίως θέμα».
Λοιπόν, στις αρχές του καλοκαιριού και ενώ σχεδίαζα και ονειρευόμουν...παραλίες, εμφανίζεται ξανά στη ζωή μου η Κέλλυ (είναι το πραγματικό της όνομα, ας με συγχωρήσει) η οποία ήταν παλιά μου μαθήτρια,μέλος γκρουπ με δισκογραφία και συνεργασία με super-επώνυμο και καταξιωμένο συνθέτη και την οποία είχα προτρέψει εγώ να σταματήσει τα μαθήματα (τρομάρα μου!)και να μην μου δίνει άδικα τα λεφτά της, μια και δεν τραγουδούσαν πουθενά και το γκρουπ διαλύθηκε άδοξα. Η Κέλλυ λοιπόν, που παρεπιπτόντως είναι μια ζωντανή κουκλίτσα, τα επόμενα χρόνια δούλευε ως μπαρ-τέντερ σε μεγάλα μαγαζιά ( με δυνατή μουσική υπόκρουση ),έπαιρνε παραγγελίες και...απλά μιλούσε.Εμφανίζεται λοιπόν χαρούμενη και μου ανακοινώνει ότι νέο γκρουπ σχηματίζεται και νέος συνθέτης το αναλαμβάνει.Ουάου, σούπερ!(κάθε επιτυχία των «παιδιών»μου την εισπράττω με υπερπολλαπλάσια χαρά κι από αυτούς)Αλλά.........................Αλλά η φωνή της Κέλλυ μου ακούγεται λίγο βραχνή όση ώρα μου μιλάει...Μη σου πω και για το μάθημα μετά...Δεν πειράζει, λέω. Όλοι βραχνιάζουμε κατά καιρούς, πρώτο session είναι, όλα θα πάνε καλά στο επόμενο μάθημα.Αμ δε! Και η Κέλλυ μου ομολογεί ότι ο κύριος λόγος που επέστρεψε είναι η μόνιμη πολύμηνη βραχνάδα.(Ωωωχ! Όζος;;;;λες;;;) Και εδώ... παρεμβαίνει ένας περίφημος και σπουδαίος γιατρός,που η Κέλλυ πήγε και της διέγνωσε όζο στις φων.χορδές που χρείζει άμεσης εγχείρισης.(Κάτσε ρε Κέλλυ, να διασταυρώσουμε κι άλλες γνώμες γιατρών να κάνουμε και την πάντα αποτελεσματική θεραπεία της αφωνίας, να το παλαίψουμε με τεχνική και με ότι άλλο τρόπο υπάρχει....).Εν τέλει, η Κέλλυ (ομοιοκαταληξία,ε;), πήρε τις «γνώμες»,τις φωνητικές της χορδές, το διάφραγμα,τη φωνητική τεχνική και ...τις «ευχές μου για ταχεία ανάρρωση» και έκανε σε κάποια Πανεπιστημιακή κλινική της Ελλάδας την περίφημη εγχειρισούλα στο γιατρό που εμπιστεύεται (και που την έστειλε ...σούμπιτη πίσω για μαθήματα πριν καλά καλά αναρρώσει) και νάμαστε πάλι εδώ Μιχάλη! (άσχετο αυτό αλλά κάνει ομοιοκαταληξία με το «πάλι».(διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζομαι προσωπικά με τον γιατρό της,παρ’όλο που τον εκτίμησα πάρα πολύ σαν επιστήμονα,-από αυτά που της συνέστησε και από το αποτέλεσμα της δουλειάς του-,έχω το δικό μου «γερούλη» γιατρό, που πάω πολλά χρόνια και ουδέποτε .....έδωσα ποσοστά σε γιατρο, για να μου στείλει μαθητές.Το τελευταίο είναι αστείο.Κανένας γιατρός δεν θα το κανε ποτέ αυτό).Αυτά! (προς το παρόν) :-*
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #16 στις: 12/09/05, 20:04 »
tha thela na kano mia erotisi...ego pou tragoudao brutal fonitika ti mporo na kano gia na beltioso h na min katasrepso ti foni mou???mipos na stamatiso na tragoudao? :-\
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #17 στις: 13/09/05, 01:35 »
ε,εντάξει το να δουλευεις σε club και να ουρλιάζεις 6-7 ωρες την μέρα για να σε ακούσουν και να θες να τραγουδας κιολας δεν ειναι το νορμάλ... ως γνωστόν άτομα που μιλανε πολύ όπως δάσκαλοι κτλ ειναι ευπαθείς ομάδες, δεν μιλάμε γι'αυτούς αλλά για τον μέσο άνθρωπο που θέλει να τραγουδήσει.

Σχετικά με την ηλικία μου κτλ είμαι 21 ετών, με λένε Πέτρο, τραγουδάω σε συγκροτήματα 5-6 χρόνια κυρίως ρόκ και Heavy metal και κάνω μαθήματα φωνητικής (οχι δε ωδείο) εδώ και 1.5 χρόνο περίπου. Μουσικές γνώσεις τις βασικές (παιζω λίγο κιθάρα), αλλά διαβάζω και ενημερώνομαι γύρω από την φωνή καθώς με ενδιαφέρει πολυ. Αυτά... ;D

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #18 στις: 13/09/05, 20:33 »
ε,εντάξει το να δουλευεις σε club και να ουρλιάζεις 6-7 ωρες την μέρα για να σε ακούσουν και να θες να τραγουδας κιολας δεν ειναι το νορμάλ... ως γνωστόν άτομα που μιλανε πολύ όπως δάσκαλοι κτλ ειναι ευπαθείς ομάδες, δεν μιλάμε γι'αυτούς αλλά για τον μέσο άνθρωπο που θέλει να τραγουδήσει.

Σχετικά με την ηλικία μου κτλ είμαι 21 ετών, με λένε Πέτρο, τραγουδάω σε συγκροτήματα 5-6 χρόνια κυρίως ρόκ και Heavy metal και κάνω μαθήματα φωνητικής (οχι δε ωδείο) εδώ και 1.5 χρόνο περίπου. Μουσικές γνώσεις τις βασικές (παιζω λίγο κιθάρα), αλλά διαβάζω και ενημερώνομαι γύρω από την φωνή καθώς με ενδιαφέρει πολυ. Αυτά... ;D

και πάλι σωστός είσαι, αλλά κατά τη γνώμη μου και την εμπειρία μου όλοι είμαστε "εν δυνάμει" ευπαθείς ομάδες.Γιατί όλοι...μιλάμε.(μερικοί δε φλύαροι σαν και μένα να δεις...). Η Κέλλυ είναι ένα "ειδικό" παράδειγμα, με παράγοντες, όπως η δυνατή μουσική, που την έφεραν πιο κοντά στον...κίνδυνο. Όλοι όμως που και που βγαίνουμε το βράδυ...Δεν χρειάζεται παρά μερικές φορές τη βδομάδα (για άλλους φτάνει και μια φορά) να είμαστε θαμώνες κάποιου μπαρ ή καφετέριας με δυνατή μουσική, ή νυχτερινών κέντρων ή....μπορείς να σκεφτείς και συ κάποιους χώρους να με συμπληρώσεις.Να ας πούμε αυτοί που πηγαινοέρχονται συχνά με αεροπλάνα, πιλότοι αλλά και....επιχειρηματίες,ανείκουν στην ομάδα  :P υψηλού κινδύνου.Έχω χιλιάδες παραδείγματα και προσωπική εμπειρία (έναν κολλητό, που το χόμπυ του είναι να ....γκαρίζει στα γήπεδα).Ανθρώπους που ζήτησαν τη βοήθειά μου παλιότερα (δασκάλα αγγλικών που έκανε ιδιαίτερα, ηθοποιούς τσούρμο, καθηγητή χορού που μίλαγε δυνατά, ένα δάσκαλο κικ μπόξινγκ που έκλεινε η φωνή του από τα απότομα παραγγέλματα, τον εκπαιδευτή του σκύλου μου.... μερικοί από αυτούς ήθελαν να τραγουδάνε κι όλας, φαντάζεσαι, ε;)
 Μου αρέσει που πας σε δάσκαλο και που ψάχνεσαι γενικά. Άλλοι στην ηλικία σου πίνουν όλη μέρα καφέ και λένε είκοσι φορές την ώρα,τη φράση"έλα ρε μ****α".Λοιπόν, κάποια στιγμή, θα σου στείλω και ένα προσωπικό μήνυμα λίγο απολογητικό, που στο χρωστάω,δεν υπόσχομαι πότε, γιατί φεύγω ταξίδι και θα επιστρέψω τη Δευτέρα.
Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ ν' απαντήσω στις ερωτήσεις σας γενικά,και ότι  :D :D :Dθα ησυχάσετε από μένα λίγες μέρες. Με αγάπη. Αρετή (δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από ένα τίτλο σχολής, σαν ψευδώνυμο. Αφού έχω την απαίτηση να δίνω λίγο βάρος στη γνώμη μου σε ότι αφορά τα τεχνικά ( ::) )του τραγουδιού πρέπει αναλαμβάνω το...βάρος της)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Aprosopos K.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • 30 κι ακόμα τίποτα
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #19 στις: 10/10/05, 12:27 »
πιστευεται οτι μπορει καποιος που δεν εχει παει ποοτε σε ωδειο αλλα εχει καλουτσικο αυτι και σχετικα σταθερη να τραγουδισει;;;; ???

Γεια χαρά!

Άσχετος με μουσική ,τραγουδιάρα ψυχή..
Τυχαία είμαι εδώ, ζηλευώ θαρρώ,
για βοήθεια παρακαλώ..

Ότι προαιρείστε..

Αποσυνδεδεμένος duck

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #20 στις: 21/10/05, 16:33 »
Καλησπέρα παιδία, θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία, έχω ακούσει αρκετούς που λένε για να μην έχεις προβλήματα με την φωνή σου η όταν μαθαίνεις να τραγουδάς, θα ήταν καλύτερο να μην τρως (γυρο,κρεας,σουβλακια κτλ.) και να μην πίνεις (coca cola, fanta και οτιδήποτε έχει ανθρακικό , και ούτε καφέ ούτε ποτά ούτε κρασιά και οτιδήποτε είναι ΚΡΥΟ), δηλαδή να τρώω μόνο ζεστά (σούπα, ζεστά νερά, γάλα κτλ) θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν πράγματι αληθεύει αυτό κι αν όντως βοηθάει.
Και σκέφτομαι μήπως δεν θα τρώμε σε λίγο τίποτα ?  :)
Ρωτάω διότι έχω δει παρά πολλούς τραγουδιστές να πίνουν να καπνίζουν και να μην έχουν κάποιο πρόβλημα. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος marif

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Παρακαλώ σας, ξωτικά, ποτάμι ας γινόμουν...
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #21 στις: 21/10/05, 16:59 »
Είμαι ζωντανό παράδειγμα,έχω πάθει μόνιμη πολύμηνη βραχνάδα στο παρελθόν και οι γιατροί μου έδιναν φάρμακα για αλλεργία!!! (δεν είναι καθόλου ωραία εμπειρία!_) Επίσης κούραζα συνεχώς τη φωνή μου,με αποτέλεσμα να μην επανέλθει ποτέ πλήρως...είχα σταματήσει και το ωδείο για πολλούς και διάφορους λόγους... (απαράδεκτοι δάσκαλοι,υψηλό κόστος και βασικά έλλειψη χρόνου για να ασχοληθώ σοβαρά και με συνέπεια) βράστα!Τώρα έχουν περάσει κάτι χρόνια από τότε,αλλά σας διάβασα και το θυμήθηκα!Αλήθεια,ξέρει κανείς αν οι ορμόνες του θυρεοειδή ή γενικώς τα προβλήματα θυρεοειδούς έχουν επίδραση και στις φωνητικές χορδές; ...Vocal Studio ?
Νεράιδες υπάρχουν ακόμη,
αρκεί να τις πιστεύεις...
τότε θα φανερωθούν...

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #22 στις: 21/10/05, 17:00 »
...Vocal Studio ?

Δεν μας επισκέπεται πια

Αποσυνδεδεμένος marif

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Παρακαλώ σας, ξωτικά, ποτάμι ας γινόμουν...
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #23 στις: 21/10/05, 17:11 »
Κρίμα!
Νεράιδες υπάρχουν ακόμη,
αρκεί να τις πιστεύεις...
τότε θα φανερωθούν...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα χωρις ωδειο
« Απάντηση #24 στις: 22/10/05, 18:32 »
είναι λίγο υπερβολικά αυτά... φυσικά και μπορείς να τρως οτι θέλεις!! έλεος!! απλά είναι γνωστό οτι το ανθρακικό όπως και το αλκοολ δεν κανουν καλό στις φωνητικές χορδες. Δε θα χασετε την φωνη σας εξαιτίας τους... ίσως να μην την έχετε απλά σε φορμα και να μην πιάνετε την μεγιστη απόδοση σας σε Live αν κάνετε καταχρήσεις. Και φυσικά μειώνετε την διάρκεια ωφέλιμης ζωής των χορδών σας λόγω "κακής συντήρησης". Προβλήματα στην φωνή σας μπορείτε να δημιουργήσετε κυρίως τραγουδώντας με λάθος τρόπο (π.χ. με πολύ αέρα, φωνάζοντας), για αυτό και τα μαθήματα για κάποιον που ασχολείται με το τραγούδι είναι πολύ σημαντικά. Σχετικά με την κατάσταση των χορδών, είναι πολύ σημαντικό να μην ξερένεται ο λαιμός γι αυτό και το άφθονο νερό είναι ίσως το σημαντικότερο όλων. Κάποιοι τραγουδιστές αναφέρουν οτι πίνουν καθημερινά μέχρι και 9-10 λίτρα νερό για να μένουν με την σωστή "υγρασία" οι χορδές τους. Φυσικά δεν πίνουν (το κατα δύναμιν) αλκοολ και δεν καπνίζουν. Όσο για τις θερμοκρασίες... παν μέτρον άριστον! Το καλύτερο είναι να πίνετε τα πάντα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω κάτω. Τα ζεστά είναι οκ αλλά τα καυτά είναι θάνατος! Καλύτερα να πιείτε παγωμένο νερό παρά π.χ. καυτό τσάι!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
183 Απαντήσεις
104769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:06
από pop4life
40 Απαντήσεις
14927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
25 Απαντήσεις
19173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 22:02
από conny
5 Απαντήσεις
5066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 14:41
από user
0 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 12:05
από BiblioNoPaidaras
7 Απαντήσεις
11346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 08:09
από elrich
4 Απαντήσεις
25602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 14:00
από Dimitris12345
7 Απαντήσεις
37288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 23:23
από ninanini
14 Απαντήσεις
39090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 01:31
από Γιωργος77