Αποστολέας Θέμα: Metal From Hellas. Ντοκυμαντερ για την ιστορια του ελληνικου Heavy Metal  (Αναγνώστηκε 27362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Κοιταξα και δεν ειδα να το εχει ξαναποσταρει καποιος. Αν κανω καθος σορρυ :o
http://video.google.com/videoplay?docid=-2942712091615079909


Για ρι3τε μια ματια...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικά η φωνή και το όλο στυλ του βίντεο με αποθάρρυναν ελαφρώς αλλά αρκετά ώστε να μη δω παρά μόνο λίγα λεπτά από το ''ντοκυμαντέρ''... Πολύ σπέρμα ρε παιδιά.. :P

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Χαχαχα Κοφίδη θεέ!

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Βασικά η φωνή και το όλο στυλ του βίντεο με αποθάρρυναν ελαφρώς αλλά αρκετά ώστε να μη δω παρά μόνο λίγα λεπτά από το ''ντοκυμαντέρ''... Πολύ σπέρμα ρε παιδιά.. :P
αξίζει να το δεις,όντως ό τύπος στην αρχή ακούγεται κάπως,αλλά αξίζει να δεις αυτό το ντοκιμαντερ γιατί είναι αυθεντικό,από φαν του μεταλ για φαν του μεταλ

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Είναι ιδέα μου ή ο τύπος έκανε τόσο κόπο απλά για να "κατηγορήσει" τους πάντες που δεν προωθήσαν τις γκρουπάρες για τις οποίες μιλάει (και που αν προσέξει κάποιος, τα πιο πολλά γκρουπ που δείχνει είναι φιλαράκια του)???

Εντάξει, μ@λ@κες στο Metal Hammer, ψωροειδήμονες στην Ψωροκώσταινα ως συνήθως, δεν αντιλέγω, αλλά τα πιο πολλά γκρουπ που φαίνονταν στο ντοκυμαντέρ ήταν κάτι καμμένα NWOBHM.

Αν μη τι άλλο, από Death και Black που υπήρξαν κάποια καλά συγκροτήματα μόνο ένας από τους Septic Flesh εμφανίζεται. Και, όχι τυχαία, λέει ότι τα ελληνικά γκρουπ στερούνται διάθεσης να δουλέψουν πολύ και σωστά :P :P :P

Αρκετά με τη γκρίνια νομίζω. Όποιος θέλει να κάνει metal ή rock επαγγελματικά ας το κάνει. Να αφιερωθεί, να δουλέψει, να ιδρώσει, να πεινάσει κι αν είναι καλός όλοι από πίσω να τον τιμήσουμε. Αλλά επειδή είσαι συνέχεια αχτένιστος με τα κ**λόσπυρα και μια Άμστελ στο χέρι δεν είναι υποχρεωμένη και η SONY να έρθει να σε παρακαλάει να βγάλεις δίσκο >:D

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
η απολυτη Cultia  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Το είδα όλο. Και ενώ πάντα μου άρεσε το Underground, έχω την εντύπωση ότι τελικά κάτι τέτοια άτομα κατάντησαν το underground από εναλλακτικό χώρο έκφρασης, χωνευτήρι για αυτούς που δεν είναι αρκετά καλοί ώστε να γίνουν mainstream...

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απο το λιγο που ειδα στα κλεφτα δεν μου αρεσε που ενας ομιλητης εξεφρασε την αποψη οτι οι νεοι που δεν εχουν ζησει το tape trading δεν μπορουν πραγματικα να νοιωσουν το metal η κατι τετοιο. Ενταξει, οι παλιοτεροι εξησαν καποιες πιο "true" καταστασεις και δυσκολιες αλλα για να "πιασεις" μια μουσικη το μονο που απαιτειται ειναι να σου φερει τα πανω κατω την ωρα που την ακους. Ισως πιο σωστη διατυπωση θα ηταν να ελεγε οτι η παραπανω προσπαθεια και αναμονη για καποιο δισκο τους εκανε να τον αγαπησουν περισσοτερο η κατι τετοιο.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Αν μη τι άλλο, από Death και Black που υπήρξαν κάποια καλά συγκροτήματα μόνο ένας από τους Septic Flesh εμφανίζεται. Και, όχι τυχαία, λέει ότι τα ελληνικά γκρουπ στερούνται διάθεσης να δουλέψουν πολύ και σωστά :P :P :P
Ε,εντάξει, το λέει, είναι επικεντρωμένο στον κλασσικό metal ήχο.
Από την άλλη βέβαια βγαίνει και μία εμπάθεια (όχι αναγκαστικά από τον σκηνοθετη αλλά γενικά από τους συνεντευξιαζόμενους) προς το ακραίο metal που άνθισε μετά και δεν είναι τόσο "τρου"... Και γενικώς προς τα νέα σχήματα που γενικά πιστεύω είναι πολύ πιο "επαγγελματικά" και προσεγμένα σε σχέση με τα συγκροτήματα το 80, οπότε η εμπάθεια κάθε άλλο παρά εύστοχη είναι. Τότε μπορεί να ασχολούνταν "σοβαρά" 1 στα 10 συγκροτήματα, τώρα είναι 1 στα 5 (τυχαίες οι αναλογίες). Και είναι κρίμα που οι παλιότεροι δεν το αναγνωρίζουν αυτό αλλά μιλάν σαν μεταλλοπατέρες...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ

αλλά μιλάν σαν μεταλλοπατέρες...


Πολύ bingo όμως...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Είδα το βίντεο. Γενικά είναι μια ωραία προσπάθεια και το παρακολούθησα ευχάριστα. Παρ' όλο που έχει κάποιες ελλείψεις (αν πρόσεξα καλά δεν αναφέρεται το όνομα των sarissa, καθώς επίσης και των Κουτουβου/Κατή) δίνει γενικά το κλίμα της ελληνικής σκηνής (τουλάχιστον έτσι νομίζω, αν κάποιος ξέρει περισσότερα σχετικά με την σκηνή ας μας διαφωτίσει).
Το ύφος του βίντεο θα έλεγα ότι είναι οπαδικό, κάτι το οποίο μπορεί απο τη μια να είναι ωραίο (καλή φάση να ακούς κάποιον να μιλάει με πάθος γι' αυτό που αγαπάει) αλλά απο την άλλη καταντάει καρικατούρα σε κάποια σημεία. Τρομερό γέλιο το ανεκδοτοειδές ύφος του αφηγητή και διάφορα γραφικά που λέει. "Κορυφαία" ατάκα: "Δεν σας έχουμε ανάγκη".  Όποιος πραγματικά πιστεύει κάτι τέτοιο καλύτερα να πάει για ύπνο

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Είπα να δω κι εγώ λίγο από αυτό το video, έτσι από περιέργεια. Τι το ήθελα; Συγκλονίστηκαν τα θεμέλια των μεγαλύτερων μου πιστεύω! Σοκαρίστηκα περισσότερο και από τότε που είδα την Έφη Θώδη να τραγουδάει το "Smoke on the water". Πρέπει τώρα να αποφασίσω επειγόντως (πριν φύγω για διακοπές): Είμαι χεβυμεταλλάς ή δεν είμαι; Είμαι μέρος της ιστορίας ή όχι; Το έχω μέσα μου ή όχι;

Άντε καληνύχτα (και καλή τύχη μάγκες)... ::)


ΥΓ: Αυτή η φράση στην αρχή (όπως φυσικά και ο τόνος της φωνής του αφηγητή) ήταν κατατοπιστικότατη για το ύφος και το ήθος που διαπνέει το ντοκυμαντέρ:
 
"Το οπτικοακουστικό υλικό που ακολουθεί περιέχει σκληρή γλώσσα, αναφορές στη βία, στο αλκοόλ, στο χουλιγκανισμό, στη νύχτα και στην αλητεία"

Αυτό εδώ στην Αγγλία το λένε πολύ απλά Saturday night... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
σαν fan του black και του death metal εχω να πω ενα, ευτυχως ηρθαν τα 90s  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Παιδάκια έτυχε να το δω το ντοκιμαντέρ πρίν βγεί το thread  και έχω να πω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή δουλειά..Προσωπικά μου έρασε πολύ!αν και επειδή για μερικούς ξέρω κάποια πράγματα,κάποιοι ήχαν αγχος χεχεχε
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Παρ' όλο που έχει κάποιες ελλείψεις (αν πρόσεξα καλά δεν αναφέρεται το όνομα των sarissa, καθώς επίσης και των Κουτουβου/Κατή) ...

Εδώ δείχνει πεταχτά μια σκηνή από Rotting Christ και μετά τους αγνοεί επιδεικτικότατα, ο Κατής μας πείραξε?

Βέβαια, ο Κατής ήταν ποζεράς τρελός οπότε από την οπτική γωνία αυτού που έκανε το βίντεο, είναι ακόμα πιο φάουλ :P

Φαντάζεστε πάντως να κάναν όλοι οι φοιτητές ΤΕΙ και ΙΕΚ τέτοιες διπλωματικές? Φαντάζομαι τελετή αποφοίτησης σττο Deree όπου να βραβεύεται το καλύτερο ντοκυμαντέρ με τίτλο:

"Ακούς μέταλ? Δεν το πιστεύω!!!"

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Μεγαλυτερη ατακα Ηλιας Λογκινιδης
Ραδιοφωνο καργα, σκουλαρικι... Που πας εσυ αγορι μου???

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Να το παιξω λιγο δικηγορος του διαβολου..
-Καταρχας το ντοκιμαντερ αναφερεται στη δεκαετια του 80.Στο heavy metal.Στο underground.Λογικο ειναι να μην περιλαμβανει την death/black σκηνη.
-Ειναι μια ολοκληρωμενη δουλεια.Ομως ειναι μια οπαδικη δουλεια.Αλλωστε ο τυπος που το εβγαλε δεν το πουλαει η ξερω γω το διαφημιζει ωστε να βγαλει λεφτα.
-Μην τα βλεπετε ολα τοσο σοβαρα.Οποιος ασχολειται εστω και λιγο με το μεταλ  βρισκει αυτο το καλτιλικι τουλαχιστον αστειο.Αλλωστε και οι εποχες ηταν αρκετα αστειες.Δεν ξερω ποιος ηταν ο σκοπος του δημιουργου του.Εμενα με ευχαριστει αρκετα για αυτον τον λογο.Πως να το κανουμε τωρα..Αν εκανε ντοκιμαντερ για το Χεβι μεταλ και δη αυτο της Ελλαδας και δεν ειχε αυτη τη μαγκια κ*** κλπ :P δεν θα ειχε νοημα.Το βρισκω λογικο σε εναν που δεν ασχολειται με τη μουσικη αυτη να του δημιουργει αποστροφη εμενα μ δημιουργει γελιο παντως και αυτο μου αρκει.Βασικα ξεκινησα να το βλεπω υποψιασμενος γιατι ξερω περιπου τη νοοτροπια των μεταλαδων αυτου του ειδους οποτε δεν εχω και προβλημα.(τρου ειναι μονο τα 80s και παντα θα παιζουμε τα ιδια 8))..

Οι Ελληνικες μπαντες των 80s δεν ηταν τοσο καμενες ουτε τοσο nwobhm(και αν ηταν που το προβλημα δνε βλεπω)..Ενταξει δεν μιλαμε για διεθνη καριερα αλλα οποιος περιμενει εκει μεσα να παρουσιαζονται οι system of a down της Ελλαδας ή η πειραματικη folk σκηνη ξερω γω ας μην το δει...

Το ντοκιμαντερ το χει φτιαξει ο κιθαριστας(?) των Strikelight(γ**ω τις μπαντουλες)..Τιγκα maiden 2 πρωτων δισκων. ;D
η φωνη και τα σχολια ειναι εντελως ΡΗΣΠΕΚΤ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕ ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ και ο τυπος απο τους Flames χαχαχαχαχα ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Ναι ρε Kiratzoharris, αλλά ο τύπος έκανε και καλά την πτυχιακή του (μελέτη για τη σκηνή του metal) και τελικά αντί να βγάλει κάτι πιο...ποιητικό αν θες, έβγαλε απλά ένα κομπλεξισμό και μια γκρίνια γιατί είμαστε Ελλάδα και ψωροκώσταινα και κανένας δε μας βοηθά και κλάαααααααααααμα η κυρία...

Εμένα με ενοχλεί αυτή η γραφικότητα. Άλλο καλτ, άλλο γραφικός έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Αυτή ήταν όμως η κατάσταση...και παρουσιάσαν την κατάσταση..Θα ήταν πιό "ωραίο" να τα παρουσιάσουν όλα πιό ρόδινα?
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Η κατάσταση ήταν ότι κάποιοι έκαναν δουλειά και οι περισσότεροι έκαναν χαβαλέ. Το να αδιαφορείς για αυτούς που πέτυχαν και να μεμψιμοιρείς για αυτούς που έμειναν "στην άκρη" είναι απλά γραφικό...

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Δηλαδή θεωρείς ότι οι Spitfire  που έκαναν Support στους Saxon δεν "έκαναν δουλειά",δεν "πέτυχαν" δηλαδή κάτι?
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Δηλαδή θεωρείς ότι οι Spitfire  που έκαναν Support στους Saxon δεν "έκαναν δουλειά",δεν "πέτυχαν" δηλαδή κάτι?
και όχι μόνο οι spitfire,αλλά και οι flames που έπαιξαν με motorhead & kreator

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Δηλαδή θεωρείς ότι οι Spitfire  που έκαναν Support στους Saxon δεν "έκαναν δουλειά",δεν "πέτυχαν" δηλαδή κάτι?

Μεγαλες φιλοδοξιες δηλαδή, έκαναν ενα support σε μια γνωστη μπάντα και πετυχαν το στοχο της καριέρας τους!

Καλα τα λενε οι προηγουμενοι, περίμενε ο τυπος να του κανει συμβολαιο ο Geffen επειδή φορεσε ένα πετσινο, κρεμασε ένα σκουλαρίκι και πηρε μια κιθάρα;  ;D

τελος παντων, το θέμα είναι: εσεις ειστε heavy metal ή δεν είστε;  :P  ;D

When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ

τελος παντων, το θέμα είναι: εσεις ειστε heavy metal ή δεν είστε:P  ;D




Σε λίγο όλοι θα είμαστε... :'( :'( :'(

http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=278:2008-11-10-10-47-48&catid=44:2008-09-21-09-12-34&Itemid=63

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ


Μεγαλες φιλοδοξιες δηλαδή, έκαναν ενα support σε μια γνωστη μπάντα και πετυχαν το στοχο της καριέρας τους!

Καλα τα λενε οι προηγουμενοι, περίμενε ο τυπος να του κανει συμβολαιο ο Geffen επειδή φορεσε ένα πετσινο, κρεμασε ένα σκουλαρίκι και πηρε μια κιθάρα;  ;D


Τέλος πάντων δε θυμάμαι καλά τί έλεγε αλλά έχω την εντύπωση ότι εξηγούσαν για ποιούς λόγους δεν πήγαν παρακάτω και δεν ανοίξαν δρόμους  εκείνη την εποχή...¨ενιγουέι
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
20 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
99 Απαντήσεις
31380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
77 Απαντήσεις
26942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
18 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
93 Απαντήσεις
31765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
4 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 21:36
από Βραζίλης