Αποστολέας Θέμα: ZOOM G3 Patch Select Mod  (Αναγνώστηκε 13325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
ZOOM G3 Patch Select Mod
« στις: 16/12/13, 18:59 »
Vegos finally presents the ultimate add-on for ZOOM G3  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Οι κάτοχοι του ZOOM G3 θα έχουν παρατηρήσει ότι υπάρχει μια δυσκολία στην αλλαγή από patch σε patch.
Ενώ είναι υπερβολικά εύχρηστο, έχοντας 3 ποδοδιακόπτες για τα 3 εφέ που φαίνονται στις οθόνες, και 3 σειρές από 3 ρυθμιστικά για το κάθε εφέ, η αλλαγή από patch σε patch είναι υπερδύσχρηστη.
Θα πρέπει είτε να σκύψεις και να το κάνεις με τα δάχτυλα, είτε να κρατήσεις πατημένους 2 ποδοδιακόπτες για αλλαγή δεκάδας, ή έναν και μετά άλλον για αλλαγή από ένα patch σε άλλο.

Από την πρώτη μέρα που το πήρα μου είχε κάνει εντύπωση ο βαθμός δυσχρηστίας. Ψάχνοντας στο ιντερνέτε, εντόπισα αρκετούς ξένους με το ίδιο πρόβλημα.

Αρκετοί είχαν κάνει ένα κλασσικό mod που κυκλοφορεί:
Πρόσθεσαν ένα jack και εξωτερικούς ποδοδιακόπτες (αρχικά τους είχαν παράλληλα με το Patch Up/Down, μέχρι που άλλαξε σε Version 2 και έπρεπε να βραχυκυκλώσουν και το tap, κλπ κλπ κλπ κλπ).

Αυτό που είχα δει από την Day 1, ήταν ότι το ZOOM ανταποκρίνεται σε midi μηνύματα. Όμως το midi που έχει είναι over usb. Έτσι ή θα έπρεπε κάποιος να πάρει ένα MIDI Controller και ένα MIDI  USB HOST blackbox (~ 175$ απ' ότι είχα δει παλιότερα), είτε να χρησιμοποιεί ένα PC που θα έχει μια USB 2 Midi κάρτα της πλάκας κλπ. Ογκώδεις κατασκευές και μη φορητές.

Κάνοντας λίγο sniffing στο MIDI over USB είδα ότι το ZOOM ανταποκρίνεται στα "Program Change" midi μηνύματα, και έτσι είναι εφικτό να μετακινηθείς άμεσα σε όποιο patch θες.

Το παίδεψα λίγο, και κατέληξα στην εξής υλοποίηση:

MIDI control for the ZOOM G3


(Σημείωση: Τα τεχνικά χαρακτηριστικά ακολουθούν στο τέλος)

Ένα ποτενσιόμετρο, όπου η μία του άκρη είναι το patch A0 και η άλλη το J9.
Υπεργρήγορη αλλαγή δηλαδή μεταξύ patches.

Οπότε, προχώρησα λίγο παραπέρα, στην δεύτερη έκδοση:

USB Midi Controller (v.0.02a)


Μια οθονούλα, 5 πλήκτρα.
Αριστερά/Δεξιά: Ορίζει σε ποιο patch θα μετακινηθούμε (-/+ 1) αλλά δεν το αλλάζει.
Select: Αλλάζει στο ορισμένο patch.
Πάνω/Κάτω: Αλλάζει στο επόμενο/προηγούμενο patch.

Το σκεπτικό μου είναι ακόμα λίγο διαφορετικό. Να υπάρχουν μερικοί διακόπτες (2-3 κλπ) οι οποίοι θα πηγαίνουν σε συγκεκριμένο patch, σαν μνήμες.


Η υλοποίηση / Τεχνικά χαρακτηριστικά:

Θέλησα να φτιάξω κάτι το οποίο θα είναι μικρό, φορητό, θα τρέχει από μπαταρίες και δεν θα επέμβω στα εντόσθια.
Να είναι κάτι universal, να αξιοποιεί το MIDI over USB και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με άλλες συσκευές.

Έχοντας αρκετό στοκ από διάφορα, κατέληξα στα εξής:

Arduino Uno (~10$)
USB Host Shield v2.0 (~10-15$)
LCD/Keypad Shield (~5-10$)

Το μαραφέτι προγραμματίστηκε ως εξής:
Εμφανίζει 2 γραμμές στην οθόνη, το τρέχων patch (το οποίο αλλάζει με τα πάνω/κάτω απευθείας) και το επιθυμητό patch (το οποίο αλλάζει με το αριστερά/δεξιά). Το επιθυμητό patch ενεργοποιείται με το select.

Ο κώδικας είναι σχετικά απλός και βρίσκεται εδώ:
https://github.com/vegos/ArduinoMIDI

Στην ουσία, αυτό που κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα MIDI μήνυμα (2 bytes) και να το στείλουμε μέσω του USB σε MIDI μορφή. Ευτυχώς, ένας καλός κινεζούλης (?) είχε φτιάξει ένα library.

Αυτό που προσπαθούσα να δω, είναι να "διαβάζω" το ZOOM, προκειμένου να γνωρίζω όλες τις πληροφορίες, αλλά δυστυχώς αυτό 99,9% γίνεται με κάποιο proprietary πρωτόκολλο, και όχι με MIDI μηνύματα. Δεν έχω το χρόνο προς το παρόν να δω τι στέλνει/λαμβάνει κλπ, κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως το προχωρήσω.

Πάντως, προς το παρόν, με μια φθηνή κατασκευή και με μερικούς ποδοδιακόπτες μπορούμε πχ να μετακινούμαστε σε συγκεκριμένες "μνήμες" (patches) ή στον προηγούμενο ή στο επόμενο κλπ.

Η ταχύτητα είναι υπερβολικά γρήγορη. Έχω "κόψει" την ταχύτητα με delay μεταξύ της αποστολής των midi μηνυμάτων. Απ' ότι είδα, ακυρώνοντας τα, πάει σε ms από το Α0 στο Ι9 :)

Τέλος, το επόμενο κομμάτι είναι να προσθέσω ένα κλασσικό midi βύσμα, όπου η συσκευή θα κάνει παράλληλα και μετατροπή των USB MIDI -> Σειριακά MIDI και αντιστρόφως (οπότε και θα μπορεί να συνδεθεί επάνω απευθείας κάποια midi πεταλιέρα ή οτιδήποτε).

Ο κώδικας είναι νομίζω αρκετά απλός και κατανοητός.

ΥΓ1: Λόγω conflict των pins του USB Host Shield και του LCD Host Shield, έχω κάνει μερικές αλλαγές στην συνδεσμολογία. Φαίνονται στον κώδικα αναλυτικά.
ΥΓ2: Το USB Host Shield δεν είναι ικανό να τροφοδοτήσει το ZOOM μέσω του USB. Θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί πρώτα το ZOOM, και μετά να συνδέσουμε το USB καλώδιο.
ΥΓ3: Δεν έχει ΥΓ3  ;D Αλλά δε μου άρεσε να έχει μόνο ΥΓ1 & ΥΓ2...  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/13, 19:05 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #1 στις: 16/12/13, 20:05 »
Αντώνη συγχαρητήρια, πολύ ωραία κατασκευή!..
Ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα arduino και είχα πάντα στο μυαλό να σχεδιάσω και να παρουσιάσω ένα απλό poor man's Midi Footpedal που να κάνει την δουλειά του αγαπημένου μου Midi Moose αλλά στο 1/10 των χρημάτων.. αλλά ο χρόνος είναι ελάχιστος.. ίσως μπορείς να το κάνεις εσύ!..
Γενικά με τις ψηφιακές επαφές είναι πολύ εύκολο να προσθέσεις patches και bank/up/down, οπότε σίγουρα αν τα βάλεις όλα σε ένα κουτί με momentary διακόπτες, θα έχεις ένα πολύ καλό εργαλείο.
Και πάλι μπράβο!..  :up

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #2 στις: 16/12/13, 20:12 »
Αντώνη συγχαρητήρια, πολύ ωραία κατασκευή!..

Thanks :)

Παράθεση
Γενικά με τις ψηφιακές επαφές είναι πολύ εύκολο να προσθέσεις patches και bank/up/down, οπότε σίγουρα αν τα βάλεις όλα σε ένα κουτί με momentary διακόπτες, θα έχεις ένα πολύ καλό εργαλείο.

Hint: Για on/off/κλπ δεν χρησιμοποιώ digital inputs. Χρησιμοποιώ ένα analog για 5-6 πλήκτρα. Τα γεφυρώνεις με διαφορετικές αντιστάσεις· οπότε διαβάζεις ένα pin, παίρνεις διαφορετικές τιμές για κάθε switch και σου μένουν ελεύθερα τα υπόλοιπα!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #3 στις: 16/12/13, 22:16 »
Πραγματικά συγχαρητήρια!!

Κατάλαβα το 1/3 όσων είπες αλλά αντιλαμβάνομαι τη χρήση του και, πραγματικά, μπράβο!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #4 στις: 16/12/13, 23:12 »
Πραγματικά συγχαρητήρια!!

Κατάλαβα το 1/3 όσων είπες αλλά αντιλαμβάνομαι τη χρήση του και, πραγματικά, μπράβο!!

Aν κατάλαβες το 1/3, είσαι πολύ μπροστά. Εγώ προφανώς χρειάζομαι μια διαφορετική έκδοση του θέματος με τίτλο "Zoom G3 patch select mod for dummies"... :(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #5 στις: 16/12/13, 23:31 »
Εγώ προφανώς χρειάζομαι μια διαφορετική έκδοση του θέματος με τίτλο "Zoom G3 patch select mod for dummies"... :(

OK, το ξαναπιάνω από την αρχή!

Έχουμε ένα πετάλι ZOOM G3.
Για να αλλάξουμε patch, πρέπει να κάνουμε εντατικά μαθήματα οδήγησης στρατιωτικού steyer με διπλο-αμπραγιάρισμα. Κοινώς, δύσχρηστο.

Επιλογές για εύκολη/γρήγορη αλλαγή μεταξύ των patches; 2-3.
1. Zoom G3 <-> USB to MIDI Adaptor <-> PC. Ή και ένα MIDI Pedalboard (συνδεδεμένο με τη σειρά του στο PC).
2. Χαρχάλεμα του ZOOM. Κόλληση παράλληλων καλωδίων στα πλήκτρα UP/DOWN Patch Select (στην v1). Αν έχουμε την V2, είτε βραχυκύκλωμα του TAP button (χάνουμε το tap tempo) είτε άλλο διακόπτη (και πάλι όμως η αλλαγή σε Patch θα απαιτεί 2 πλήκτρα).
3. Zoom G3 <-> PC και αλλαγή patches είτε με κάποιο USB software, είτε με το Edit & Share της Zoom.

4. Λύση vegos.
   (α) Μια απλή συναρμολόγηση τριών συσκευών.
        1 Arduino Uno.
        1 USB Host Shield.
        1 LCD/Keypad Shield.
        Οι συσκευές κουμπώνουν η μία πάνω στην άλλη (φαίνεται στο τέλος του 2ου video).
        Κατεβάζουμε τον κώδικα από το url που έγραψα, τον περνάμε, και χλουυυυυυυυυυπ,
        έχουμε έτοιμο το μαραφέτι.
        Αν έχουμε και όρεξη, κάνουμε και αλλαγές στον κώδικα και τον φέρνουμε στα μέτρα μας :)
        Aν δεν μας τελείωσε η όρεξη, το βάζουμε και σ' ένα ωραίο enclosure, συνδέουμε και μερικά non-latching
        (push) switches κλπ.

Έτσι έχουμε μία συσκευή που επικοινωνεί με MIDI OVER USB με το ZOOM G3, με ένα απλό USB καλώδιο και χωρίς την ενδιάμεση χρήση Η/Υ.

Για την ιστορία: Το Arduino είναι στην πραγματικότητα ολόκληρος υπολογιστής. 8 bit RISC CPU στα 16MHz, 32KB flash μνήμης και 2KB SRAM κλπ.

Αν σκεφτείς ότι το συνονόματο σου Apollo πήγε στο διάστημα με χειρότερα specifications  ;D , φαντάζομαι ότι μας κάνει μια χαρά για να στέλνουμε MIDI μηνύματα  ;D ;D ;D


Γενικά, η όλη υλοποίηση είναι απλή (και φθηνή). Κι αν κάποιος διαθέτει τα περισσότερα από αυτά, μπορεί να το υλοποιήσει εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #6 στις: 17/12/13, 09:29 »
Hint: Για on/off/κλπ δεν χρησιμοποιώ digital inputs. Χρησιμοποιώ ένα analog για 5-6 πλήκτρα. Τα γεφυρώνεις με διαφορετικές αντιστάσεις· οπότε διαβάζεις ένα pin, παίρνεις διαφορετικές τιμές για κάθε switch και σου μένουν ελεύθερα τα υπόλοιπα!
Βλέπω έχεις και εσύ την arduinomania του να γλυτώσεις εισόδους.. Ναι γίνεται, αλλά θα χρειαστής πολύ καλύτερο debouncing, ενώ πρόσθετα σε μία υλοποίηση τύπου midi moose δεν θα χρειαστής παραπάνω ψηφιακές εισόδους από 7 για πχ 5 presets και 2 για bank/up/down. Οπότε έχεις όλες τις εισόδους που χρειάζεσαι και πολύ παραπάνω.

Αντίθετα επιπλέον αναλογικές εισόδους μπορείς να χρησιμοποιήσεις για εξωτερικό πετάλι expression, 1 ή 2, και να επεκτείνεις τον κώδικα σου να στέλνει εκτός από Program Change και Control Change MIDI μηνύματα, ώστε να αλλάζεις παραμέτρους από τα presets σε real time. Ελάχιστα πετάλια του εμπορίου υπάρχουν να το έχουν αυτό, και είναι πολύ ακριβά.

Τέλος σε μία τέτοια υλοποίηση που θα την βάλεις σε κουτί και θα την έχεις φορητή, δεν χρειάζεται η πολύπλοκη οθόνη με τα κουμπιά που χρησιμοποίησες, χρειάζεται ένα απλό μικρό numeric display 3-4 ψηφίων (serial για να μην σου χαλάει I/Os.. είπαμε ;) )καθώς και ένα μικρότερο σε format adruino όπως το arduino nano που θα το καλωδιώσεις μόνιμα στο κύκλωμα σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #7 στις: 17/12/13, 10:05 »
Για να αλλάξουμε patch, πρέπει να κάνουμε εντατικά μαθήματα οδήγησης στρατιωτικού steyer με διπλο-αμπραγιάρισμα. Κοινώς, δύσχρηστο.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!  ;D ;D :roll
Αν σκεφτείς ότι το συνονόματο σου Apollo πήγε στο διάστημα με χειρότερα specifications  ;D , φαντάζομαι ότι μας κάνει μια χαρά για να στέλνουμε MIDI μηνύματα  ;D ;D ;D
Όντως....!
Έχω διαβάσει κι αλλού για το πόσο φτωχά μέσα είχαν τότε (συγκρινόμενα με το σήμερα) και αυτό κάνει ακόμα πιο αξιοθαύμαστο το επίτευγμα στα μάτια ενός σύγχρονου ανθρώπου...
Και μόνο την αναλογία να κάνουμε πως το χειρότερο smartphone είναι καλύτερο απ'τον υπολογιστή του Apollo. ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #8 στις: 17/12/13, 11:15 »
κώδικα σου να στέλνει εκτός από Program Change και Control Change MIDI μηνύματα, ώστε να αλλάζεις παραμέτρους από τα presets σε real time. Ελάχιστα πετάλια του εμπορίου υπάρχουν να το έχουν αυτό, και είναι πολύ ακριβά.


Το ρημάδι το ZOOM, αλληλεπηδρά μόνο σε Program Change. Για αλλαγές στις ρυθμίσεις, παίζει με κάποιο δικό του πρωτόκολλο απ' ότι έχω δει. Χθες βράδυ snifάριζα τα USB πακέτα μέχρι τις 2, με πλήρη αποτυχία μέχρι στιγμής. Που θα πάει, θα το βρω  ;D

Παράθεση
Τέλος σε μία τέτοια υλοποίηση που θα την βάλεις σε κουτί και θα την έχεις φορητή, δεν χρειάζεται η πολύπλοκη οθόνη με τα κουμπιά που χρησιμοποίησες, χρειάζεται ένα απλό μικρό numeric display 3-4 ψηφίων (serial για να μην σου χαλάει I/Os.. είπαμε ;) )


Η τελική (δική μου) έκδοση όπως την έχω σκεφτεί, θα είναι μέσα σε 1U κουτί, θα έχει LCD οθόνη (Ι2C), και θα έχει 5-6 πλήκτρα ως μνήμες για γρήγορη αλλαγή + τα πλήκτρα για +/- patch κλπ. Φυσικά θα έχει και ένα port για expansion με πετάλι.

Θέλω σε ένα κουτάκι 1U να μαζέψω διάφορα πράγματα που έχω στο μυαλό μου, οπότε αφού με "παίρνει" από άποψη χώρου, θα χώσω διάφορα  ;D Ιδέες υπάρχουν  :)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #9 στις: 17/12/13, 13:11 »
Μάθε τέχνη κι άστηνε κι αν δεν αλλάζουν έυκολα τα patches πιάστηνε. Ωραίος και πρακτικός. Εύγε!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #10 στις: 08/01/14, 02:18 »
Αποφάσισα να το προχωρήσω λίγο παραπέρα το project.

Θα γίνει ένας -γενικής χρήσης- foot switch controller (ή desktop) ο οποίος θα είναι πλήρως παραμετροποιήσιμος.

Το status του project το ανανεώνω εδώ:
https://www.facebook.com/mifasolproject

Προς το παρόν, έχω στείλει τα σχέδια για κατασκευή των πλακετών (διαστάσεις 50x75mm).
Θα δέχεται μέχρι 9 footswitches και 1 exp. pedal.
Θα έχει MIDI In, MIDI Out/Thru και μια LCD 2x16 χαρακτήρων με backlight.
Τροφοδοσία DC (7-15V). Από μπαταρία 9V φαντάζομαι θα σκίζει λίγο την αυτονομία λόγω της LCD (θα μπορείς όμως να κλείσεις το backlight).

Φυσικά θα είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο όσον αφορά το τι θα στέλνει ο κάθε διακόπτης.

Αρχεία για PCB και κώδικας θα είναι διαθέσιμα σε λίγο καιρό (ο κώδικας όταν αξιωθώ να τον βελτιώσω κι άλλο και είναι bug-free, και προστεθεί και το απαραίτητο documentation και τα σχέδια αφού ελεγχθούν οι πλακέτες ότι δουλεύουν σωστά).

Ιδέες δεκτές φυσικά!

ΥΓ Σκέφτομαι να κατασκευάσω δύο εκδόσεις, Μία για χρήση ως foot switch (το θέλω για ένα Digitech GSP1101) και μία μαζεμένη με μικρά κουμπάκια, για χρήση ως desktop DAW controller.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/14, 02:21 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #11 στις: 22/01/14, 21:14 »
(Just in case anyone is interested...)

(Δεν είναι 100% ZOOM G3-related ακόμα. Στο μέλλον θα προστεθεί κι η δυνατότητα για midi over USB)

Σήμερα παρέλαβα τα PCB που είχα στείλει για παραγωγή, για την πρώτη έκδοση του midi controller.
Τοποθετήθηκαν τα εξαρτήματα (ακόμα δεν τα έχω παραλάβει όλα), οπότε άρχισαν οι δοκιμές...





Κι αφού φορτώθηκε ο κώδικας που είχα ψιλο-φτιάξει...



...κι έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές, όλα λειτουργούν όπως πρέπει :)

Προς το παρόν μου λείπει ένα optocoupler για το MIDI In, αλλά οκ, έτσι κι αλλιώς δεν είναι κρίσιμο feature (το θέλω για να έχω 2-way επικοινωνία με τη συσκευή).

Και μιας και δεν έχω ακόμα το enclosure (ακόμα είμαι στην μελέτη), ούτε τους ποδοδιακόπτες (εν αναμονή για παραλαβή), λέω, δεν το δοκιμάζω με ... IR;

Μπήκε ένας δέκτης, έγιναν οι αλλαγές στον κώδικα και ... voila :)

MiFaSol - Magla MIDI Controller


Αλλαγή σε 10 patches με τα 0,1,2,...8,9 του remote, +/- μεταφορά σε patch, +/- σε ένα midi message (volume, CC #1 στη συγκεκριμένη περίπτωση)...

Και η αλήθεια είναι στους σεξ πίστολς ότι μου άρεσε η ιδέα :)
Μάλλον η μία έκδοση θα είναι έτσι, ή συνδυασμός foot controller & remote control!

Το status του project το ανανεώνω εδώ:
https://www.facebook.com/mifasolproject

Ακόμα έχει δουλειά βέβαια (λείπει η LCD οθόνη, το κουτί κλπ), αλλά καλά πάμε προς το παρόν  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #12 στις: 23/01/14, 10:47 »
Αντώνη μπράβο, ωραία κατασκευή, μου άρεσε που περιέλαβες και διακοπτάκια για την χρήση του Midi/Program αρχικά νόμιζα ότι ήταν για την επιλογή του Midi Channel.
Πολύ ωραίο και τακτικό layout, βλέπω την είσοδο για expression, και βλέπω την έξοδο I2C, περιμένω με ενδιαφέρον την οθόνη και τις πληροφορίες που θα παρέχει.
Σε επόμενη έκδοση ίσως θα μπορούσες να περιλάβεις και τον IR δέκτη onboard, δεν είναι κάτι περίπλοκο και θα σου γλυτώσει την επιπλέον πλακέτα.
Μπράβο και καλή συνέχεια!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #13 στις: 23/01/14, 12:32 »
Αντώνη μπράβο, ωραία κατασκευή, μου άρεσε που περιέλαβες και διακοπτάκια για την χρήση του Midi/Program αρχικά νόμιζα ότι ήταν για την επιλογή του Midi Channel.
Πολύ ωραίο και τακτικό layout, βλέπω την είσοδο για expression, και βλέπω την έξοδο I2C, περιμένω με ενδιαφέρον την οθόνη και τις πληροφορίες που θα παρέχει.


Ευχαριστώ.
Το κανάλι και τα μηνύματα που θα στέλνει ο κάθε ποδοδιακόπτης θα είναι προγραμματιζόμενα (γι' αυτό και η οθόνη).

Tα dip switches είναι για να κόβουν το midi in (το οποίο πάει στo RX του ATmega) προκειμένου να κόβει το midi ώστε να προγραματιστεί.


Παράθεση
Σε επόμενη έκδοση ίσως θα μπορούσες να περιλάβεις και τον IR δέκτη onboard, δεν είναι κάτι περίπλοκο και θα σου γλυτώσει την επιπλέον πλακέτα.


Ο δέκτης είναι ήδη onboard. Ένας tsop1838t, Vin/GND/Data. Απλά δέσμευσα μία από τις ΙΟ/Footswitches.

Παράθεση
Μπράβο και καλή συνέχεια!..


Θενξ! Στην επόμενη έκδοση θα έχει και Midi over USB :)
Μέχρι στιγμής η πλακέτα είναι 75x50 mm. Μπορεί να μικρύνει κι άλλο, οπότε σκέφτομαι ήδη τρόπους για πιθανό usb-daugtherboard (οπότε και  θα είναι modular).


Bugs που έχω ανακαλύψει μέχρι στιγμής:
1. Τα Midi In - Out/Thru τα έχω βάλει στην άκρη. Κανένα πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω μεγάλο enclosure για ποδοδιακόπτες, αν όμως παίξει σκέτο, σαν IR receiver και ίσως με 1-2 διακόπτες, καλό θα ήταν να βρίσκονται στην άλλη πλευρά της πλακέτας, ώστε να είναι πιο ωραία σε κάποιο μικρό enclosure.
2. Δεν έχω βάλει μια δίοδο προστασίας στην είσοδο. Αν και εγώ ακολουθώ πάντα συγκεκριμένη συνδεσμολογία, μια δίοδος ούτε κόστος έχει, ούτε χώρο πιάνει. Άσε που κάνει κι ένα voltage drop 0.7V, άρα βολεύει και για μικρότερη θερμοκρασία στο 7805.
3. Ο ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής/φίλτρο στην έξοδο είναι πολύ κοντά στο voltage regulator.
4. Έπρεπε να βάλω ένα LED (δίχρωμο κατά προτιμηση) που να δείχνει το midi status, RX/TX.
5. Επίσης έπρεπε να μεγαλώσω λίγο τις τρύπες στις εισόδους για τους ποδοδιακόπτες.

Έχουμε μέλλον ακόμα, αλλά δεν βιαζόμαστε :)
 
ΥΓ Αν ενδιαφέρεται κανείς, ευχαρίστως να του δώσω κάνα PCB...



Edit #1:

Μπήκε κι η LCD:




Edit #2:

Μερικές φωτογραφίες...









(Το κουτάκι αυτό, θα δεχθεί την ΙR έκδοση του Midi controller. Ο κώδικας είναι έτοιμος, αλλαγή patch με το up/down του remote control, άμεση πρόσβαση σε συγκεκριμένα patches με τα πλήκτρα 0..9 και με τα Left/Right του remote control, αποστολή ενός CC message με τιμές από 0..127 και αντιστρόφως. Χώρεσε μέσα ακριβώς την 9V μπαταρία και την πλακέτα με λίγο λιμάρισμα, μένει ένας on/off διακόπτης, ένα LED ενδεικτικό και μια τρύπα για το IR LED.)


Edit #3:

Ο κώδικας είναι εδώ:
https://github.com/vegos/MiFaSol

Ακόμα είναι σε στάδιο δοκιμών. Στο τέλος, θα καταλήξω με νέο κώδικα, γραμμένο από την αρχή (όπως πάντα :D ).


Edit #4:

Παραγωγική μέρα. Προστέθηκε και ένα υποτυπώδες menu/interface.
Έχει μείνει σε εκκρεμότητα το πιο δύσκολο κομμάτι για εμένα, η κατασκευή του enclosure για τους ποδοδιακόπτες κλπ.
Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα που να βρω κάνα κουτί της προκοπής, ας βάλει μια φωνή...
Αλλιώς, έχω στο μυαλό μου να βρω καμιά στράτζα και να φτιάξω όπως το σκέφτομαι...


Edit #5:

Σας τα ζάλισα, ε;  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/14, 23:20 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #14 στις: 24/01/14, 22:38 »
Μιας και μου άρεσε η IR έκδοση, έκατσα σήμερα και το βελτιστοποίησα...





Το κουτί θα γίνει etch μόλις αξιωθώ να φτιάξω ένα σχέδιο της προκοπής (και ελπίζω να πετύχει, μιας και δεν το έχω ξανακάνει).

(Και μέχρι να γίνει το etching, και μιας και βρήκα ένα μαρκαδόρο spare  ;D )

« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/14, 23:33 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #15 στις: 25/01/14, 15:22 »
Είσαι θεός, ήλιος καλοκαιρινός.
Τί προτείνεις σε κάποιον για να ξεκινήσει να παίζει με arduino?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #16 στις: 25/01/14, 16:23 »
Είσαι θεός, ήλιος καλοκαιρινός.

Θενξ, αλλά δεν ανακάλυψα και τον τροχό. Απλά ένωσα το απαραίτητο hardware σε μια πλακέτα...
Το μόνο που κάνω από το μηδέν -κι αυτό γιατί έχω μερικά "κολλήματα"- είναι ο κώδικας. Ξεκίνησα μελετώντας το πρωτόκολλο MIDI και δουλεύοντας το χωρίς κάποιο έτοιμο library. Τουλάχιστον έτσι το ξεκινάω πάντα, για να το έχω κατανοήσει πλήρως.


Παράθεση
Τί προτείνεις σε κάποιον για να ξεκινήσει να παίζει με arduino?

Αν δεν έχεις τίποτα από υλικά, θες:

Arduino (UNO REV3 κατά προτίμηση, ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ψήσιμο άλλων ATmega328)
Breadboard
Jumper wires
Push buttons
LEDs
Αντιστάσεις (220Ω, 4.7kΩ, 10kΩ είναι οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό)

Ebay is your friend :)
Πάρε και κλώνο Arduino, δεν χρειάζεται να είναι genuine. Αν και τα γνήσια είναι φθηνά (~20€ από Ελλάδα).

Αυτά εκ πρώτης. Μετά, εξαρτήματα αναλόγως του τι έχεις στο μυαλό σου να φτιάξεις.


Παρατήρηση/σημείωση:
Ωραίο το arduino, αλλά είναι ένας μικροεπεξεργαστής 8bit των 16MHz, με 32kB μνήμης (2kB πάνε στον bootloader, άρα μένουν 30kΒ διαθέσιμα για κώδικα), με 2kB SRAM (πχ για μεταβλητές κλπ), 1kB EEPROM. Οπότε ανάλογα της πολυπλοκότητας του κώδικα, αλλά και του τρόπου που γράφει ο καθένας, μπορεί όλο αυτό το hardware φανεί υπερβολικά λίγο για κάποια projects (και τεράστιο για κάποια άλλα).
Γενικά, γράφουμε κώδικα, όπως πριν από ΧΧ χρόνια, που δεν είχαμε στα "desktop" μας άπειρα resources όπως τώρα.

Α, και το Arduino ΔΕΝ κάνει για μουσική. Αν έχεις πχ στο μυαλό σου να φτιάξεις ένα effect ή κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει η υπολογιστική ισχύς για να τρέξεις πχ FFT. Κάνει όμως για controller μια χαρά (πχ όπως εδώ).

Ένα ωραίο projectάκι που ξεκίνησα ήδη παράλληλα, είναι για midi controlling ενισχυτών. Αλλαγή καναλιών, αλλαγή ρυθμίσεων (volume/tone/κλπ) μέσω midi.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #17 στις: 26/01/14, 21:44 »
Σήμερα η μέρα είχε βελτίωση του interface και εκτεταμένες δοκιμές.

Έφτιαξα πρόχειρα 4 διακόπτες, και...

Magla MIDI Controller


Ο κάθε διακόπτης μπορεί να ρυθμιστεί να στέλνει CC message, Note On/Off ή να ενεργοποιεί Program/Patch απευθείας.
Το Expression Pedal μπορεί κι αυτό να ρυθμιστεί στο τι θα στέλνει, ενώ υπάρχει και δυνατότητα calibration για να λειτουργεί σωστά σε όλη τη διαδρομή του.

Η LCD οθόνη είναι 2Χ16 χαρακτήρων και εμφανίζει το τρέχων patch/program και την διαβάθμιση του expression pedal κατά το standby.

To controlling στο μενού γίνεται με 4 διακόπτες, πατώντας τον 1+2 ταυτόχρονα μπαίνει στο μενού, και με τους 1,2,3,4 κινείται στο μενού ως αριστερά/δεξιά/καταχώρηση/ακύρωση.

Υπάρχουν μερικά ψιλο-bugs ακόμα και λίγες βελτιώσεις στο interface αλλά όχι τίποτα τρομερό.

Ακόμα δεν έχω πιάσει το κομμάτι του MIDI In, μιας και μου λείπουν μερικά εξαρτήματα, το οποίο θα παίρνει feedback από τη συσκευή (πχ σε ποιο patch βρίσκεται, αν αλλάξει κάποιος από την ίδια τη συσκευή) κλπ.

Έχουμε μέλλον, αλλά ποιος βιάζεται;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/14, 21:46 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #18 στις: 27/01/14, 00:10 »
Αυτο ισχύει και για το Zoom g3x?
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #19 στις: 27/01/14, 00:13 »
Αυτο ισχύει και για το Zoom g3x?

Το πρώτο μήνυμα ναι, τα υπόλοιπα όχι (ακόμα). Μόνο οτιδήποτε έχει standard MIDI ports.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #20 στις: 27/01/14, 20:56 »
Σήμερα το μενού είχε βελτίωση του κώδικα και του μενού/ρυθμίσεων.
Πλέον ρυθμίζεται και το backlight της οθόνης, ξεχωριστά τα MIDI In & Out κανάλια κλπ.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας όμως, όσοι έχετε midi πετάλια.

Ψάχνω να βρω τι μπορεί να κάνει ο κάθε ποδοδιακόπτης, προκειμένου να τα προσθέσω κι εγώ στο δικό μου.
Μέχρι στιγμής έχω βάλει να στέλνουν:
CC [0..127]
Program Change [0..127]
Note On [0..127]
Note Off [0..127]

Στους ποδοδιακόπτες, αν ρυθμίσουμε CC, στέλνει το μήνυμα με παράμετρο 127 (Full on).
Το expression pedal (παίζει με όλα τα passive volume πετάλια και calibrarεται για να λειτουργεί σε όλη του τη διαδρομή) στέλνει CC με τιμές 0..127 (αναλόγως).
Στα note on στέλνει velocity 127 (on) και αντίστοιχα στο note off, velocity 0 (off).

Χρειάζεται κάτι άλλο; Υπάρχει κάτι που κάνει κάποιο πετάλι και θα θέλαμε να το έχουμε;

Σκέφτομαι και την δυνατότητα macro προγραμματισμού, ένα πλήκτρο να στέλνει πολλά μηνύματα, αλλά αυτό είναι για το προσεχές μέλλον.


Edit:

MiFaSol MIDI Controller


Αρκετές βελτιώσεις στον κώδικα, επανασχεδιασμός των μενού, ψιλοδιορθώσεις κλπ.
Νομίζω το κομμάτι του MIDI Out το κάλυψα. Από αύριο αρχίζουμε δουλειά στο MIDI In, προκειμένου το "πετάλι"/controller να επικοινωνεί αμφίδρομα με την όποια συσκευή.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/14, 00:42 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #21 στις: 30/01/14, 09:26 »
Μια καλή ιδέα θα ήταν να ανεξαρτητοποιηθεις από τη μπαταρία.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #22 στις: 30/01/14, 13:41 »
Δεν το πιασα...  ???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #23 στις: 30/01/14, 15:47 »
Aπο όσο θυμάμαι, μέσα στο κουτί έχεις και μια μπαταρία 9V. Σωστά?

Αν ναι, μήπως υπάρχει τρόπος να τροφοδοτηθεί το κύκλωμα μέσω των καλωδίων midi? Κάτι είχε πάρει κάπου το μάτι μου, οτι ένα pin δίνει μια τάση DC.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ZOOM G3 Patch Select Mod
« Απάντηση #24 στις: 30/01/14, 16:10 »
Aπο όσο θυμάμαι, μέσα στο κουτί έχεις και μια μπαταρία 9V. Σωστά?

Αν ναι, μήπως υπάρχει τρόπος να τροφοδοτηθεί το κύκλωμα μέσω των καλωδίων midi? Κάτι είχε πάρει κάπου το μάτι μου, οτι ένα pin δίνει μια τάση DC.

Ναι, υπάρχει η δυνατότητα αυτή, να παίρνεις ρεύμα από το midi (phantom power), αλλά προϋποθέτει 7-pin MIDI βύσματα/καλώδια (και υποστήριξη από την απέναντι συσκευή).

Πάντως, η κατανάλωση είναι με την LCD αναμμένη, κάτι λιγότερο από 45mA. Με μια 9V που είναι γύρω στα 500-600mA, έχεις 10 ώρες αυτονομία, νομίζω καλά είμαστε. Και φυσικά, υπάρχει η δυνατότητα να το τροφοδοτήσεις από οτιδήποτε μεταξύ 7-18V.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
0 Απαντήσεις
1611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 16:21
από Panos the Greek
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
3 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 18:13
από semper.fi
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
ZOOM G3 v2

Ξεκίνησε από vegos Εφέ

9 Απαντήσεις
11428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/15, 17:53
από Lampr0s
9 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 02:23
από let me know 796
2 Απαντήσεις
3251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 01:41
από Μητσάκος