Αποστολέας Θέμα: Eπιλογη humbucker  (Αναγνώστηκε 11097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Eπιλογη humbucker
« στις: 18/04/15, 14:51 »
Καλησπερα σε ολους τους φιλους.Η πρωτη μου κιθαρα ειναι μια Ibanez gio εντελως απλο μοντελο για αρχαριο στο αθλημα αλλα με καλη ποιοτητα κατασκευης για budjet κιθαρα.Αυτη τη στιγμη ειναι σεταρισμενη με 9αρες και χωρις να χει αλλαχτει κατι πανω στο οργανο.Γενικα σαν ηχος ειναι λιγο σκοτεινος και μουντος το οποιο θελω να πιστευω οτι οφειλεται στα ξυλα της μιας και ειναι απο πολυ φθηνο basswood/agathis..Ο λοιπος εξοπλισμος που ειναι ο γνωστος ht5 με 2χ12 v30+ενα joyo overdrive+g major.Θα θελα να βαλω ενα πιο καλο μαγνητη αλλα οχι σε metal προσανατολισμο.
θα θελα κατι σε πιο progressive ειδος ναι μεν να χει μπασα αλλα να τονιζει πιο πολυ τα μεσαια-πριμα μιπως και στρωσει λιγο η μουντιλα.


Συγκεκριμενα σκεφτομουν τον dimarzio steve special μιας και απο τι ειδα τον χρησιμοποιουσε ο petrucci οταν επaiζε με ibanez και φενεται να τεριαζει σε basswood σωματα αν κρινω απο την επιλογη του..
Μετα υπαρχει και ο γνωστος evolution που συγκριτικα εχει πιο πολλα μεσαια κατι που δεν το θελω μιας και εχω ηδη πολλα..
Kαποια αλλη προταση-γνωμη?

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #1 στις: 18/04/15, 16:57 »
Καλησπερα σε ολους τους φιλους.Η πρωτη μου κιθαρα ειναι μια Ibanez gio εντελως απλο μοντελο για αρχαριο στο αθλημα αλλα με καλη ποιοτητα κατασκευης για budjet κιθαρα.Αυτη τη στιγμη ειναι σεταρισμενη με 9αρες και χωρις να χει αλλαχτει κατι πανω στο οργανο.Γενικα σαν ηχος ειναι λιγο σκοτεινος και μουντος το οποιο θελω να πιστευω οτι οφειλεται στα ξυλα της μιας και ειναι απο πολυ φθηνο basswood/agathis..Ο λοιπος εξοπλισμος που ειναι ο γνωστος ht5 με 2χ12 v30+ενα joyo overdrive+g major.Θα θελα να βαλω ενα πιο καλο μαγνητη αλλα οχι σε metal προσανατολισμο.
θα θελα κατι σε πιο progressive ειδος ναι μεν να χει μπασα αλλα να τονιζει πιο πολυ τα μεσαια-πριμα μιπως και στρωσει λιγο η μουντιλα.


Συγκεκριμενα σκεφτομουν τον dimarzio steve special μιας και απο τι ειδα τον χρησιμοποιουσε ο petrucci οταν επaiζε με ibanez και φενεται να τεριαζει σε basswood σωματα αν κρινω απο την επιλογη του..
Μετα υπαρχει και ο γνωστος evolution που συγκριτικα εχει πιο πολλα μεσαια κατι που δεν το θελω μιας και εχω ηδη πολλα..
Kαποια αλλη προταση-γνωμη?


Το ότι το ξύλο μπορεί να είναι φθηνό basswood/κακής ποιότητας δεν σημαίνει ότι γι αυτό ακούγεται σκοτεινός ο ήχος, πολλές κιθάρες ανεξαρτήτως αξίας ακούγονται σκοτεινές ή τουλάχιστον πιο σκοτεινές από άλλες. Είναι ανάλογα το πως "βγήκε" το όργανο με βάση όλα τα χαρ/κα του. Πάντως στην δική σου περίπτωση μπορείς να κάνεις πολλά λόγω του ΗΤ5 ο οποίος είναι εντυπωσιακός ενισχυτής και θα αφήσει την διαφορά μεταξύ των μαγνητών να ακουστεί.


Οι Steve's Special είναι ρυθμισμένοι για ενισχυμένα μπάσα και ψηλά, ενώ χαμηλώνουν τα μεσαία. Αν και δεν είναι ακριβώς αυτό που θες, εφόσον εχεις ακούσει λίγο πολύ πως είναι (βέβαια μιλάμε για ένα κάρο άλλους παράγοντες εντός του ήχου του Petrucci όταν χρησιμοποιούσε την JPM100 στα 90s) θα είναι μια καλή επιλογή. Γενικότερα έχει κάπως εκλίψει σαν επιλογή και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβως θα επηρεάσει τον τόνο σου.


O Evo είναι ίσως η πιο ταιριαστή επιλογή μιας και όντως δεν βασίζεται σε πολλά μπάσα και γενικά προσδίδει καθαρότητα λόγω αυξημένων μεσαίων και ψηλών. Σε μέσες άκρες, σου αφαιρεί κάπως την δυνατότητα για chugs, αλλά σου προσφέρει έναν πιο εύθραυστο, σαφή ήχο, ο οποίος θα ταιριάξει με το basswood σώμα.



Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #2 στις: 18/04/15, 17:23 »
Kατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι μιας και ειναι η 2η κιθαρα μου ελεγα να τη σεταρω για drop κουρδισματα με 10αρες..Αν βοηθαει για επιλογη μαγνητη ::)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #3 στις: 18/04/15, 17:39 »
Πόσο χαμηλά μιλάμε? Ίσως να μην έχει νόημα να κοιτάξεις για τέτοιου είδους μαγνήτες αν θες πολυ χαμηλά κουρδίσματα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #4 στις: 18/04/15, 18:31 »
Δες και τον Dimarzio Evolution, ωραίος μαγνήτης, με γκάζι, αλλά και εύρος γενικότερα, δε συγχωρεί λάθη στο παίξιμο επίσης.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #5 στις: 18/04/15, 18:38 »
Το πολυ 1 step κατω,δε μιλαω για extreme drop D παει αλλου το πραμα

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #6 στις: 18/04/15, 18:44 »
Το πολυ 1 step κατω,δε μιλαω για extreme drop D παει αλλου το πραμα
Τότε δεν έχει σημασία, πάλι στα ίδια κοιτάς.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #7 στις: 18/04/15, 18:51 »
Αγαπαμε extreme drop  :love μην το παρεξηγητε :'(
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Eπιλογη humbucker
« Απάντηση #8 στις: 18/04/15, 18:54 »
Αγαπαμε extreme drop  :love μην το παρεξηγητε :'(
Καλά ναι, απλά ρώτησα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Αν ήθελε ήχο Deftones θα είχαμε άλλη συζήτηση!
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:28
από philip the great
12 Απαντήσεις
5691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
18 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 17:03
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
3 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/10, 12:18
από groovymood
17 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 15:12
από madhouse
6 Απαντήσεις
7268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 13:23
από kkmspm (φλουτσ)
59 Απαντήσεις
16503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 09:22
από dio21
32 Απαντήσεις
28346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 14:06
από panixgr