Αποστολέας Θέμα: ENGL SCREAMER 50 HEAD  (Αναγνώστηκε 4709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
ENGL SCREAMER 50 HEAD
« στις: 29/08/08, 08:39 »
τελικα αγορασα τον engl screamer σε κεφαλη μαζι με την μονη καμπινα του E-112V. καποιες γενικες παρατηρησεις:τελικα παιζει μια χαρα σε εντασεις δωματιου.πιο πολυ μου βαζανε τις φωνες με τα τρανζιστορ παρα με τον λαμπατο(γιατι εχω ογκο χωρις να ανεβαζω ενταση).αυτο το ειχα παρατηρησει και με το laney gh50l που ειχα δανεικο για λιγο καιρο.οποτε μην ακουτε οτι πρεπει να παιζεις δυνατα για να εχεις καλο ηχο.καμια σχεση.παιδες αγοραστε αφοβα high gain λαμπατο.φυσικα το master volume μπορω να το βαλω μεχρι το 1 αφου απο εκει και πανω αρχιζουν να πεφτουν σοβαδες απο το ταβανι :P ετσι και αλλιως ΔΕΝ χρειαζεται παραπανω ενταση στο σπιτι.πειραματιστικα λιγο...το εβαλα στο 2(με κλειστα παραθυρα και πορτες) και εγινε της ιεροδουλης.αλλα σαν ποιοτητα ηχου δεν κερδισα σχεδον τιποτα.δεν ξερω αν θα κερδιζα με μια 4χ12 αλλα με την 1χ12 μονο ενταση κερδισα.οχι ποιοτητα.τωρα σχετικα με τον ιδιο τον screamer:ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΘΑΡΑ.πολυ ωραιο χρωμα,αισθημα και ογκος.δεν υπαρχει καθολου αυτο το ενοχλητικο χτυπημα απο τα ταστα.αυτο ειναι πολυ χρησημο σε οσους παιζουν με χαμηλο action στην κιθαρα.τωρα το distortion ειναι κατι μεταξυ blind guiardian και ramstein.οσοι θελουν ηχο maiden ας κοιταξουν για κατι αλλο.εχει πολυ ωμο distortion(που εμενα προσωπικα μου αρεσει).δεν ειναι το καλυτερο distortion που εχω ακουσει απο λαμπατους αλλα δεν εχει καμια σχεση με distortion πεταλιων,pod,πεταλιερες και λοιπες μαλ****ς(TUBES FOR EVER).γενικα ειναι πολυ ευελικτος ενισχυτης και οπως ειπα και πριν ειναι πολυ δυνατος και με πολυ headroom.επισης φαινεται και ειναι πολυ στοιβαρη κατασκευη οπως και η καμπινα.καμια σχεση με την framus και σε κατασκευη και σε ηχο.την framus ηθελα να παρω αρχικα αλλα οταν ακουσα τον screamer και με τις δυο καμπινες,δεν ειχε καμια μα καμια σχεση.η engl κοστιζει το διπλασιο σχεδον αλλα χαλαλι.τα αξιζει τα λεφτα της.το εχω ξαναπει σε αλλο post.να παιρνετε καμπινα που ειναι φτιαγμενη για την κεφαλη που θα επιλεξετε.τωρα στο φυλλαδιο του λογοθετη λεει οτι φοραει celestion v30 60w.τελικα φοραει celestion v30 80w  ;D. αξιζει να αναφερθω στον λογοθετη γιατι το παλικαρι μου εκανε παρα πολυ καλη εκπτωση και μου εκανε και δωρο ενα διπλο footswitch οποτε δεν αγορασα το πανακριβο footswitch της engl(180 euro  :o) ετσι πετυχα τιμες thomann.sorry για το μεγαλο post και επειδη πολλοι συμφορουμιτες ρωτανε για τον screamer,οποιος θελει μπορει να ερθει σπιτι μου να γνωριστουμε κιολας και να τον δει απο πρωτο χερι.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #1 στις: 29/08/08, 10:18 »
Μπράβο ρε φίλε, χαίρομαι πολύ για σένα, τελικά έκανες πολύ καλή αγορά!
Μετά από όλες τις συζητήσεις μας, νομίζω ότι οι επιλογές που έκανες είναι ότι καλύτερο για ευελιξία και καλό ήχο! ΜΕΓΕΙΑ!
Νομίζω ότι ο Screamer είναι φτιαγμένος καθαρά για τα Celestion V30!
Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι θα αποδεχθώ την ευγενή σου πρόταση και θα ήθελα να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά για να ψάξουμε ήχους και συνδυασμούς.
Γράψε αν θέλεις λίγα για την χροιά του Screamer σε σχέση με τους Laney που είχες δουλέψει, σου φαίνεται πολύ πρίμος?, έχει καλά και σφιχτά μπάσα?, και επίσης πως σου φαίνεται το crunch?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #2 στις: 29/08/08, 11:48 »
Καλόπαιχτος! Και εμμένα με ενδιαφέρει ο ενισχυτής, αλλά τον έχω παίξει λίγο μόνο και σε πολύ υψηλή ένταση. Εσύ μόνο για το σπίτι τον αγόρασες?
Όταν λές δεν μπορείς να έχεις ήχο maiden, επειδή είναι πολυ raw, ούτε αν πειράξεις το EQ δεν γίνεται τίποτα? Σε πιο.. χαλαρά πράγματα (AC/DC, Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple κλπ) , πώς πάει?
Ευχαριστώ :metal: :metal:

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #3 στις: 29/08/08, 13:44 »
Μπράβο ρε φίλε, χαίρομαι πολύ για σένα, τελικά έκανες πολύ καλή αγορά!
Μετά από όλες τις συζητήσεις μας, νομίζω ότι οι επιλογές που έκανες είναι ότι καλύτερο για ευελιξία και καλό ήχο! ΜΕΓΕΙΑ!
Νομίζω ότι ο Screamer είναι φτιαγμένος καθαρά για τα Celestion V30!
Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι θα αποδεχθώ την ευγενή σου πρόταση και θα ήθελα να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά για να ψάξουμε ήχους και συνδυασμούς.
Γράψε αν θέλεις λίγα για την χροιά του Screamer σε σχέση με τους Laney που είχες δουλέψει, σου φαίνεται πολύ πρίμος?, έχει καλά και σφιχτά μπάσα?, και επίσης πως σου φαίνεται το crunch?

οποτε θελεις ελα να πειραματιστουμε.ετσι και αλλιως και εγω στο σταδιο του ψαξιματος ειμαι.γενικα ειναι αρκετα πριμος και αν δεν προσεξεις με το eq μπορει ευκολα να τζιτζικισει.οι laney εχουν πιο γλυκο ηχο,πιο ζεστο.ο screamer ειναι πιο αγριος,πιο ακατεργαστος πιο thrash κατασταση. ηχος του μου θυμισε κατευθειαν ενα album των sodom το 'till death do us unite(αν και νομιζω πως ετσι και αλλιως οι sodom με engl παιζουν,δεν ειμαι σιγουρος).μπασα εχει πολυ σφιχτα και στακατα.επισης αν ανεβασεις το gain στο καθαρο καναλι(εχει ξεχωριστο gain για τα βρωμικα),τοτε εχεις ενα πολυ ωραιο,blues drive.τωρα για crunch αρκει να κλεισεις λιγο το volume της κιθαρας οταν παιζεις βρωμικα και εισαι κομπλε
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #4 στις: 29/08/08, 13:52 »
Καλόπαιχτος! Και εμμένα με ενδιαφέρει ο ενισχυτής, αλλά τον έχω παίξει λίγο μόνο και σε πολύ υψηλή ένταση. Εσύ μόνο για το σπίτι τον αγόρασες?
Όταν λές δεν μπορείς να έχεις ήχο maiden, επειδή είναι πολυ raw, ούτε αν πειράξεις το EQ δεν γίνεται τίποτα? Σε πιο.. χαλαρά πράγματα (AC/DC, Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple κλπ) , πώς πάει?
Ευχαριστώ :metal: :metal:
σ'ευχαριστω πολυ.δεν τον πηρα μονο για σπιτι και τελικα κανει oxi μονο για studio αλλα ανετα παιζεις και σε μαγαζι χωρις pa.δεν μπορεις να εχεις ηχο maiden γιατι ειναι το drive του ετσι που δεν μπορεις να κανεις κατι.μην ξεχνας οτι στους λαμπατους δεν μπορεις να φτιαξεις ηχο με το eq γιατι ειναι passive.μονο διορθωσεις μπορεις να κανεις.αν σου αρεσει το 'ακατεργαστο' metal o screamer ειναι κορυφη.για τα ειδη που λες 1000 φορες παρε laney η marshall
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #5 στις: 29/08/08, 14:57 »
Καλόπαιχτος κι ευχαριστούμε για το review!! :yeah:

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #6 στις: 31/08/08, 04:00 »
Φιλε Duncan, 8α σου πω κι εγω τα πραγματα απ τη δικη μου μερια. Πρωτα τον ακουσα στο Λογοθετη. Εκει μου αρεσε πολυ. Εφυγα καταχαρουμενος κι ελεγα πως αυτον θα παρω! οταν ομως πηγα στο σπιτι ενος παιδιου που τον πουλαει για να τον ξανακουσω......:-\ κατι με χαλασε. (μαλλον θα σου ρθω να παρω και μια 3η γνωμη απ τον εαυτο μου!) Ξαφνικα δε μ αρεσαν τα βρωμικα του. μου φαινοταν οτι ετριζε απ τα πριμα. κι οταν εκοβα πριμα για να εχω πιο ωραιο και γεματο και βαρυ distortion, αλλαζοντας σε καθαρο, η στο crunch (το 3ο καναλι) χανοντουσαν τα παντα...που θελω να καταληξω.. αν ειχε ξεχωριστο εκουαλιζερ για τα καναλια του θα ηταν πολυ καλυτερα. Επισης θα ηθελα στη θεση του 2ου καναλιου να ηταν το 3ο (για AC/DC) στο 3ο να ειχε ενα overdrive-distortion για maiden, purple και metallica και το 4ο οπως ειναι, αλλα με λιγο λιγοτερο τζιτζικισμα-τριξιμο..... Α! Και να δινανε και το footswitch μαζι! ελεος τσιγκουνηδες γερμανοι! ;D
Αυτα κι απο μενα..
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ENGL SCREAMER 50 HEAD
« Απάντηση #7 στις: 31/08/08, 08:51 »
τελικα το footswitch ειναι must.ξερω και αλλον που ειχε την ιδια γνωμη αλλα του την αλλαξα.για να πετυχεις καλο και βαρυ distortion πρεπει να δουλευεις το lead channel σε low gain mode και με το ποτενσιομετρο του gain στο τερμα.στο λεει και το manual(που ελαχιστοι μπαινουν στον κοπο να το διαβασουν).αν κανεις το λαθος να το δουλευεις στο high gain mode τοτε τα ρυθμικα σου γινονται σκ**α και τζιτζικιαζουν,οχι απο τα πριμα αλλα απο το gain.αυτο το mode ειναι μονο για lead.γενικα ειναι λιγο πολυπλοκος για ενισχυτης αλλα αν αφιερωσεις λιγο χρονο μπορεις να κανεις θαυματα.δυστυχως δεν μπορεις τελικα να αποφυγεις το footswitch αλλα τουλαχιστον θα εχεις αμεση προσβαση σε ολα τα modes.μην ξεχνας οτι ουσιαστικα ειναι 4καναλος (clean low gain,clean high gain,lead low gain,lead high gain)οποτε δεν μπορεις να εχεις με μια λειτουργια πολλους ηχους.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/08, 08:59 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
34 Απαντήσεις
13594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
66 Απαντήσεις
24663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
5 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
21 Απαντήσεις
6574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets
2 Απαντήσεις
2319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 14:13
από tech21man