Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις και συμβουλές για αγορά αξιόπιστης ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
  •     Γεια σας φίλοι,

    Είμαι (εντελώς) καινούριος σε αυτό το forum. Βασικά παίζω μπουζούκι αλλά  συνδέθηκα τώρα με μια παρέα που παίζει rock με ηλεκτρικές κιθάρες. Τα ακούσματά  μου και ο ήχος που ζητώ να παίξω είναι μεταξύ AC/DC, Guns  ‘n Roses, Rory Gallagher κλπ. 
    Εδώ και λίγο καιρό ψάχνομαι να αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα και  είμαι λίγο μπερδεμένος. Όλοι μας θέλουμε να δώσουμε τα λιγότερα και να πάρουμε  το καλύτερο. Θεμιτό είναι ότι δώσεις και να πάρεις. Ξέρω ότι το πώς  αντιλαμβανόμαστε τον ήχο είναι υποκειμενικό και ότι όλες οι απόψεις που  ακούγονται έχουν προσωπική χροιά. Πάραυτα θα ήθελα να ακούσω τη σεβαστή γνώμη  σας (ως κιθαρίστες με εμπειρία).

    Λαμβάνοντας υπ’ όψιν την εμπειρία μου από το μπουζούκι  γνωρίζω την αξία των υλικών από τα οποία κατασκευάζεται ένα μουσικό όργανο. Δεν  μπορώ όμως να κρίνω (σε αντίθεση με τα μπουζούκια) ούτε την ποιότητα των υλικών  ούτε την βαρύτητα των ονομάτων στον χώρο των ηλεκτρικών ούτε καν διαφορές  (σοβαρές) στον ήχο (παρότι έχω δοκιμάσει 2-3 κιθάρες). Από ότι έχω αντιληφθεί  έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

     
  • Ηλεκτρική       κιθάρα:
    Μάλλον θα επιλέξω ένα μοντέλο ανάμεσα  σε μια Les Paul ή SG.
Οι διαφορές τους είναι  ουσιαστικές; Γιατί στην τιμή είναι.
Οι διαφορές σε Standard και Special Faded;
http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_standard_eb.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm
(Διευκρίνιση: οι αναφορές στο  συγκεκριμένο site γίνονται απλά γιατί μπορώ να δω το όργανο και να το συγκρίνω  οπτικά)

Το ερώτημα είναι αν θα είναι μια  αυθεντική Gibson ή μια εφάμιλλη της Epiphone.
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm
Και τι θα πει εφάμιλλη;
Αξίζει η διαφορά των χρημάτων;  Έχω ακούσει ότι η Gibson  διατηρεί την αξία της διαχρονικά, αληθεύει;
Θέλω να πάρω ένα όργανο μια και  καλή. Να μην χρειαστεί να το αλλάξω στην πορεία για κάτι (θεωρητικά) καλύτερο. Καλύτερα  τώρα κάτι παραπάνω, παρά να μπω στην διαδικασία να ψάχνω να πουλήσω την παλιά  και να αγοράσω την επόμενη και να δώσω στο τέλος παραπάνω χρήματα. Έτσι είμαι διατεθειμένος  να φτάσω γύρω στα 1.500€.
Από την άλλη πόσο καλύτερη είναι  μια Gibson Les Paul Standard από την αντίστοιχη Studio;
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_black.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_eb.htm
Στα χρήματα απέχουν αρκετά, στο  αποτέλεσμα;

Είδα και πολλές μεταχειρισμένες  κιθάρες στις αγγελίες του forum.  Ενδιαφέροντα φαίνονται όλα.
Άντε να κατασταλάξεις.

 
  • Ενισχυτής:
    Ένας των 30 Watt φαντάζομαι θα είναι ικανοποιητικός.  Έχω εντοπίσει τους παρακάτω:
http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_30.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15fxmsnew.htm
Αλλά και από τις αγγελίες του forum.
Δεν κολλάω σε κάτι συγκεκριμένα.

Αν μπορούσε κάποιος να μου  προτείνει έναν συνδυασμό θα μου έδινε μια ώθηση στο να αποφασίσω.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εγω δε θα επαιρνα τη Les Paul Studio σε καμια περιπτωση...ειναι απιστευτα βαρια...τωρα, αν δε θες να αλλαξεις οργανο στο μελλον (κατι που μοιαζει αναποφευκτο για κιθαριστα, οσο καλο οργανο κ αν εχει), θα σου προτεινα να πας σε Gibson κατευεθειαν, αν και η Epiphone εχει αξιολογα οργανα, οπως βεβαια κ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ!

Αν ειναι να δωσεις 1.500, θα σου ελεγα να δωσεις 800-1000 ευρω για κιθαρα και τα υπολοιπα για εναν καλο ενισχυτη...περισσοτερα θα σου πουν συντομα κ αλλα μελη, αλλα κανε κ μια αναζητηση στο φορουν ,θα δεις απειρα θεματα με νεα ατομα στο χωρο της κιθαρας...

ΥΓ: Τι γινεται ρε, ολοι κιθαριστες θελετε να γινετε? :P :P
      Το βλεπω σε λιγο καιρο πως μπασιστες, ντραμμερ κ πληκτραδες να πληρωνονται για να μπουν σε
      μπαντα...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/10, 02:18 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για τα ειδη που θες να παιξεις, νομιζω μια Les Paul/SG τυπου κιθαρα θα σε βολεψει (αν εξαιρεσουμε τον Rory που χρειαζεσαι καλυτερα μια strat), οποτε σαν επιλογη την βλεπω μια χαρα γενικα αν και εχε υποψην σου οτι υπαρχουν πολυ πιο ευελικτες κιθαρες (με διπλους και μονο μαγνητη, με τρεμολο κτλ, πιο ελαφρυες απο Les Paul).
Τωρα Gibson ή αλλη φθηνοτερη...
Η Gibson θα κρατησει την μεταπωλητικη αξια γιατι απλα και μονο εχει τεραστιο ονομα και αρα η ζητηση για αυτες θα ναι παντα μεγαλη, ειδικα για τις Les Paul. Απο ποιοτητα μια χαρα ειναι γενικα, αλλα κατ'εμε υπερβολικα υπερκοστολογημενες για αυτα που πραγματικα προσφερουν. Πιστευω οτι πιο πολυ πληρωνεις την "μουρη" Gibson, παρα την πραγματικη αξια της κιθαρας σαν hardware, ξυλα, φινιρισμα κτλ.
Δεν λεω οτι ειναι "κακες" κιθαρες, απλα στα ιδια (και τις περισσοτερες φορες με αρκετα λιγοτερα) χρηματα - κατ'εμε - παιρνεις λιγοτερο "εμπορικες" μαρκες (σε σχεση με την Gibson) με την ιδια αν οχι καλυτερη ποιοτητα. Aπλα δεν πληρωνεις την "ιστορια" της Gibson.
Προσωπικα, επειδη ειχα μια Les Paul USA Standard, θα σου πω οτι ποτε δε με βολεψε, ουτε απο παικτικη αποψη, ουτε απο ηχητικη αποψη. Ηταν ομως ομορφη... Για αυτο και την κρατησα 3 χρονια περιπου ενω δεν την επαιζα σχεδον καθολου. Μετα εβαλα μυαλο και την πουλησα  ;D
Απο κει και περα, κοιτα προς Japan μερια για κλωνους les Paul / SG και θα σου προτεινα να δεις και καποιες κιθαρες με επιπλεον μονο μαγνητη γιατι θα εχεις περισσοτερες επιλογες.
Απο Epiphone παντως (αν αποφασισεις να πας σε φθηνοτερη κιθαρα τελικα)  θα προτιμουσα μια αντιστοιχης τιμης PRS SE πχ
Οσων αφορα την συγκριση Epiphone / Gibson, απλα η Epiphone ειναι πολυ φθηνοτερες με οτι συνεπαγεται αυτο:
Φθηνοτερο hardware, μικροτερος ελεγχος παραγωγης (αρα πιθανον χειροτερο φινιρισμα, setup κτλ), φθηνοτερα ηλεκτρικα κοκ
Αν πας σε τιμες Epiphone, θα προτιμουσα αν ημουν στη θεση σου κατι αλλο, γιατι ναι μεν οι Epiphone ειναι οτι πιο κοντινο εμφανισιακα σε Gibson (αφου η Gibson τις βγαζει και τις Epiphone) αλλα αυτο τις κανει και πιο ακριβες σε σχεση με αυτα που προσφερουν οντως. Θελω να πω οτι με ιδιες τιμες Epiphone, παιρνεις αλλες μαρκες (οπως PRS SE που ειπα και πιο πανω) που δινουν πολυ περισσοτερα στα ιδια χρηματα σε ολους τους τομεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για ενισχυτη, θα προτιμουσα καποιον σχετικα μικρο λαμπατο. Αυτα που θες να παιξεις δεν χρειαζονται πολλα εφφε, ουτε τιγκα βρωμα, αρα ενας καλος λαμπατος μικρος θα ηταν μια χαρα. Μαλλον θα θες να κινηθεις περισσοτερο σε Βρετανικο ηχο (βλεπε Marshall τυπου ηχο) αν κρινω απο αυτα που σου αρεσουν, αλλα δεν θα ταν καθολου κακη επιλογη και κανας Peavey Classic 30.
Aπο Spider & MG σειρα, θα εμενα μακρυα... Αν και οι valve spider εχουν ορισμενα καλουδια και παιζουν αρκετα καλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/10, 16:35 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Για ενισχυτη, θα προτιμουσα καποιον σχετικα μικρο λαμπατο. Αυτα που θες να παιξεις δεν χρειαζονται πολλα εφφε, ουτε τιγκα βρωμα, αρα ενας καλος λαμπατος μικρος θα ηταν μια χαρα. Μαλλον θα θες να κινηθεις περισσοτερο σε Βρετανικο ηχο (βλεπε Marshall τυπου ηχο) αν κρινω απο αυτα που σου αρεσουν, αλλα δεν θα ταν καθολου κακη επιλογη και κανας Peavey Classic 30.
Aπο Spider & MG σειρα, θα εμενα μακρυα... Αν και οι valve spider εχουν ορισμενα καλουδια και παιζουν αρκετα καλα...
+1
 
Απο κιθαρα καλυτερα να δεις πια σχολη σε βολευει περισσοτερο κατ'αρχην.
Εγω ας πουμε δεν μπορω να παιξω με SG κ δυσκολευομαι αρκετα με Les Paul οσο ακριβες κ εαν ειναι.
 
Δωσε λιγο προσοχη σε αυτο.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Καλησπερα και απο μενα. Θελω να σου τονισω 3 πραγματακια με τη σειρα μου.


-Καταρχας γνωμη μου ειναι πως το να διαθεσεις 1000-1500 ευρω για την πρωτη σου κιθαρα (και ενω δεν εχεις ακομα ουτε τις βασικες γνωσεις περι ηλεκτρικων κιθαρων) ειναι υπερβολικο...


-Το να αγορασεις μια και να τελειωσεις ειναι το πλεον απιθανο καθως οσο θα προχωρας μουσικα και θα ωριμαζουν το αυτι και τα χερια σου, αλλο τοσο ΜΑΛΛΟΝ θα αλλαξουν και τα γουστα σου και αυτα που εσυ θα ζητας απο μια κιθαρα...


-Με το να δωσεις 1000-1500 για μια κιθαρα και να την ακους απο Marshall MG καταφερνεις να κανεις μια καλη και ακριβη κιθαρα να ακουστει χαλια. Οποτε στη θεση σου θα επαιρνα ενισχυτη τουλαχιστον ισης αξιας με την κιθαρα... Μην ξεχνας πως τον ΗΧΟ τον παιρνεις απο τον ενισχυτη και το ΗΧΟΧΡΩΜΑ απο την κιθαρα.


-Με βαση το που κυμαινονται τα γουστα σου θα σου προτεινα το εξης πακετο:


http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-electric-guitar-tobacco-sunburst--34923


http://www.dv247.com/guitars/orange-tiny-terror-combo-all-valve-guitar-amp-combo--50831


Η κιθαρα ειναι Les Paul σχημα χωρις να χρειαζεται να ξοδεψεις μια περισουσια και ο ενισχυτης εχει βρετανικο crunch ηχοχρωμα που μαλλον θα σου αρεσει, ενω ειναι καταλληλος ειτε για σπιτι ειτε για προβες...


Μην ξεχνας ομως πως ειδικα για ενισχυτη πρεπει να κανεις τη ΔΙΚΗ σου ερευνα καθως τα γουστα ποικιλουν και υπαρχουν πολλα μηχανηματα...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
-Καταρχας γνωμη μου ειναι πως το να διαθεσεις 1000-1500 ευρω για την πρωτη σου κιθαρα (και ενω δεν εχεις ακομα ουτε τις βασικες γνωσεις περι ηλεκτρικων κιθαρων) ειναι υπερβολικο...

+1!


-Το να αγορασεις μια και να   τελειωσεις ειναι το πλεον απιθανο καθως οσο θα προχωρας μουσικα και θα   ωριμαζουν το αυτι και τα χερια σου, αλλο τοσο ΜΑΛΛΟΝ θα αλλαξουν και τα   γουστα σου και αυτα που εσυ θα ζητας απο μια κιθαρα...

+10!!


-Με το   να δωσεις 1000-1500 για μια κιθαρα και να την ακους απο Marshall MG   καταφερνεις να κανεις μια καλη και ακριβη κιθαρα να ακουστει χαλια.   Οποτε στη θεση σου θα επαιρνα ενισχυτη τουλαχιστον ισης αξιας με την   κιθαρα... Μην ξεχνας πως τον ΗΧΟ τον παιρνεις απο τον ενισχυτη και το   ΗΧΟΧΡΩΜΑ απο την κιθαρα.

+100!!!


Αναφέρσου και στα άρθρα του Απόλλων:
Απ: stratocaster
Προτάσεις για πακέτο κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αν χρειαζεσαι λογους για να δικαιολογησεις τιμες gibson η γενικα να δωσεις 1500 για ενα οργανο τοτε θα τους βρεις. Θα πει αλλος νιτρο φινιρισμα, binding πανω απο τα ταστα λαιμος απο ενα κομματι ξυλο μονοκομματο κτλ. Ολα αυτα σχετιζονται με την κατασκευη και στο τελος με την αισθηση που θα δωσει μια κιθαρα μεχρι και τη μυρωδια. Ας πουμε δυσκολο να πετυχεις gibson les paul που να σου θυμιζει παιχνιδι, καθως ειναι συνηθως βαριες εξ ορισμου (καπακι απο maple μεγαλες διαστασεις σωματος κτλ) με φινιρισμα που μυριζει και δειχνει σαν καλο επιπλο (αντι για υπερπλαστικο γυαλιστερο που περναν στα φθηνοιτερα) και συνηθως καλη κατασκευη. 

Αν με ρωτας αν το φινιρισμα η το ενα κομματι ξυλο  (λες και αν σπασει και το κολλησεις μετα, δε θα ειναι...ασε που οι υπερφθηνες fender κοπιες εκ κινας ολες ενα κομματι ειναι γιατι βολευει στην κοπη του σχηματος για τις συγκεκριμενες κιθαρες. Δε σημαινει οτι πρεπει να κανουν 1500 ευρω) θα σε κανει καλυτερο παικτη, η θα βγαλει καλυτερο ηχο μαλλον οχι. Ενταξει υπαρχει και η δυναμη της αυθυποβολης αλλα ο καθενας μετα κανει και τις επιλογες του συμφωνα με το τι χρειαζεται και γιατι. Καλα ηλεκτρονικαι καλη κατασκευη-ευκολο παιξιμο χρειαζονται ολοι. Το τελευταιο δε θα το βρεις (συγκριτικα παντα) σε καμια "les paul" και ας κανει και 200000 ευρω. Αν παλι σε εμπνεει το βαρος και να παλευεις με την κιθαρα ειναι το μοντελο που ζητας!



Προσωπικα τα 1500 θα τα ειχα κανει πολλες κιθαρες και κανα ενισχυτη!!! Συνηθως μεταχειρισμενα...

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τον κόπο σας.

Αναγνωρίζω ότι.... δεν γνωρίζω!

Οι παραπομπές σας σε προηγούμενα posts ήταν κατατοπιστικότατα. Άρχισα να προσανατολίζομαι. Και οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες.

Η αρχική μου θέση για απευθείας ακριβότερη (καλύτερη) κιθάρα έχουν να κάνουν με την εμπειρία μου στα μπουζούκια, όπου ο καλός κατασκευαστής με καλά υλικά ήταν και σαφώς ακριβότερος, αλλά το όργανο έλεγε επίσης πολλά. Απο ότι αντιλαμβάνομαι ο ενισχυτής παίζει έναν εξίσου, αν όχι κι σημαντικότερο ρόλο, παρά η κιθάρα. Μάλλον όμως ο συνδυασμός των 2 είναι το καθοριστικότερο όλων. Και αυτό συνεπάγεται ψάξιμο και δοκιμές. Εκεί ζορίζομαι, γιατί μη γνωρίζοντας, πέφτω σε ότι μου προτείνουν οι πωλητές. Και δεν είμαι πάντα βέβαιος ότι η πρότασή τους είναι και η καταλληλότερη για μένα.
Άσχετο: Η αγορά από τα διάφορα (και φθηνότερα) e-shops που δραστηριοποιούνται προτείνεται ή καλύτερα να τα αποφύγω; Ξέρω, δεν μπορώ να κάνω δοκιμές. Αν κατασταλάξω όμως; Ή να προτιμήσω κάποιο τοπικό κατάστημα που θα παρέχει και τεχνική υποστήριξη (αλήθεια, θα την χρειαστώ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
12 Απαντήσεις
5438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
3 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
18 Απαντήσεις
8642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
39 Απαντήσεις
12124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
10 Απαντήσεις
6777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 14:49
από vagtanplan
36 Απαντήσεις
15033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
3 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 21:37
από theodoropoulos
27 Απαντήσεις
8449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/12, 15:31
από metalmike