Αποστολέας Θέμα: το εμβολιο της γριπης των χοιρων  (Αναγνώστηκε 18230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #50 στις: 02/12/09, 22:44 »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #51 στις: 03/12/09, 01:33 »
Sofitia, αντί να δίνεις συνέχεια συνδέσμους μ' αυτό το βίντεο, μήπως μπορείς να μας δώσεις τον σύνδεσμο του ινστιτούτου Folk της Νορβηγίας?
Να διασταυρώσουμε δηλ τις πληροφορίες που αναφέρονται στο βίντεο....


οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  :)

και θα αντιστρέψω την ερώτηση, εσυ πως είσαι τοσο σίγουρος οτι ειναι ασφαλές?

το γεγονός και μόνο οτι οι ίδοι οι γιατροί ειναι διχασμένοι αυτο απο μονο του λέει πολλά.

 
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #52 στις: 03/12/09, 01:36 »
πρεπει να αφανιστη το 90 % του πληθυσμου για να αποφυγουν την περιβαλλοντικη καταστροφη?  :-X

Όχι βρε... μην ανησυχείς! Έχει βρεθεί καλύτερη λύση. Το 99,9% του πληθυσμού θα ζει με μεροκάματο 1-2 δολλάρια κι έτσι δεν χρειάζεται να πεθάνει κανείς...

Ηρέμησες?

  ::)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #53 στις: 03/12/09, 01:42 »
το γεγονός και μόνο οτι οι ίδοι οι γιατροί ειναι διχασμένοι αυτο απο μονο του λέει πολλά.
Ως προς την αναγκαιότητα,  όχι ως προς την ασφάλεια.  Εξάλλου δες πόσοι το έχουν κάνει,  και πόσοι έχουν εμφανίσει παρενέργειες (και τι είδους).  Σοβαρά τώρα,  troktiko????  ::)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #54 στις: 03/12/09, 03:08 »
καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίξατε καινούργιο θέμα με την γρίπη και το εμβόλιο αφού υπάρχει  ??? και μάλιστα αυτό το video το είχα βάλει
προς συζήτηση εγώ  :-\

Παράθεση
Και τέλοσπάντων οι συνομωσιολόγοι δε πιάνονται πουθενά. Πριν βγει το εμβόλιο, λέγανε ότι ο ιός κατασκευάστηκε για να κερδίσουν οι φαρμακευτικές από τα αντιικά φάρμακα. Τώρα που υπάρχει το εμβόλιο, λέμε ότι θέλουν να βγάλουν κέρδη από τα εμβόλια. Να πω και γω τότε ότι πίσω από όλους όσους αμφισβητούν το εμβόλιο κρύβονται συμφέροντα των φαρμακευτικών που θέλουν να μποϊκοτάρουν τα εμβόλια για να κερδίσουν από τη θεραπευτική χρήση των αντιικών. Έτσι όμως συμπέρασμα δε βγαίνει.
επίσης ήθελα να πω ότι τα επιχειρήματα του στιλ "μην πιστεύετε σε συνωμοσίες" κτλ είναι από μόνα του άκυρα γιατί πολύ εύκολα μπορούν να
αντιστραφούν είτε από την μια μεριά είτε από την άλλη.
όποιος έχει να πει κάτι τεκμηριωμένο να το πει

Παράθεση
οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  Smiley
σωστό!!!  δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι (οι περισσότεροι) είναι υπέρ του εμβολίου αλλα ΔΕΝ πάνε να το κάνουν ?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #55 στις: 03/12/09, 11:04 »
Sofitia, αντί να δίνεις συνέχεια συνδέσμους μ' αυτό το βίντεο, μήπως μπορείς να μας δώσεις τον σύνδεσμο του ινστιτούτου Folk της Νορβηγίας?
Να διασταυρώσουμε δηλ τις πληροφορίες που αναφέρονται στο βίντεο....


οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  :)

Sofitia μου, δεν μας δίνεις τον σύνδεσμο διότι δεν μπορείς να μας τον δώσεις... Και πως να μπορείς αφού δεν υπάρχει... ;D

Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις και τον σύνδεσμο για τον νόμο των ΗΠΑ που "απαγορεύει" σε ανεξάρτητους ερευνητές να κάνουν έρευνες πάνω σε εμβόλια... :D

Αν κάτι είναι σίγουρα παγκοσμιοποιημένο είναι η ευπιστία και η αδυναμία έρευνας των πηγών. Αν τους έλεγε κανείς ότι πρέπει να φάνε σκατά διότι αυτό δεν θέλει "η ελίτ" να κάνει ο κόσμος για να "σωθεί" από την γρίπη, νομίζω ότι θα έτρωγαν ευχαρίστως και θα το δικαιολογούσαν: "Είδατε ποτέ μύγα συναχωμένη?"

Τέλος πάντων, είμαι ο πρώτος Έλληνας πολίτης που έκανα το εμβόλιο. Να χαρώ εγώ αντρειωμένους επαναστάτες.... Βρε, αν φοβάστε ένα εμβόλιο τι θα έπρεπε να κάνετε για το χρώμιο από το οποίο είναι γεμάτος ο υδροφόρος ορίζοντας της Αττικής? Θα έπρεπε να μεταναστεύσετε προς το φεγγάρι....
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα χημικά των δακρυγόνων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα καυσαέρια των καταλυτικών βενζινοκίνητων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τους καμμένους σκουπιδότοπους?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα φυτοφάρμακα?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τις κεραίες μικροκυμάτων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τις κεραίες ερτζιανών?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για την δημοσιογραφική γλώσσα?

Να συνεχίσω τον κατάλογο?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #56 στις: 03/12/09, 13:13 »
σωστό!!!  δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι (οι περισσότεροι) είναι υπέρ του εμβολίου αλλα ΔΕΝ πάνε να το κάνουν ?
Διότι ενώ μπορεί να πιστεύουμε ότι είναι ασφαλές,  είμαστε υπέρ του εμβολιασμού σε ευπαθείς ομάδες.  Αν με ρωτήσει ο 17χρονος αδερφός μου να το κάνει,  θα του πω ότι δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου.  Αντίθετα αν με ρωτήσει η 70χρονη θεία μου θα της πω να πάει να το κάνει.  Απλό...

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #57 στις: 03/12/09, 19:06 »
Sofitia, αντί να δίνεις συνέχεια συνδέσμους μ' αυτό το βίντεο, μήπως μπορείς να μας δώσεις τον σύνδεσμο του ινστιτούτου Folk της Νορβηγίας?
Να διασταυρώσουμε δηλ τις πληροφορίες που αναφέρονται στο βίντεο....


οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  :)

Sofitia μου, δεν μας δίνεις τον σύνδεσμο διότι δεν μπορείς να μας τον δώσεις... Και πως να μπορείς αφού δεν υπάρχει... ;D

Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις και τον σύνδεσμο για τον νόμο των ΗΠΑ που "απαγορεύει" σε ανεξάρτητους ερευνητές να κάνουν έρευνες πάνω σε εμβόλια... :D

Αν κάτι είναι σίγουρα παγκοσμιοποιημένο είναι η ευπιστία και η αδυναμία έρευνας των πηγών. Αν τους έλεγε κανείς ότι πρέπει να φάνε σκατά διότι αυτό δεν θέλει "η ελίτ" να κάνει ο κόσμος για να "σωθεί" από την γρίπη, νομίζω ότι θα έτρωγαν ευχαρίστως και θα το δικαιολογούσαν: "Είδατε ποτέ μύγα συναχωμένη?"

Τέλος πάντων, είμαι ο πρώτος Έλληνας πολίτης που έκανα το εμβόλιο. Να χαρώ εγώ αντρειωμένους επαναστάτες.... Βρε, αν φοβάστε ένα εμβόλιο τι θα έπρεπε να κάνετε για το χρώμιο από το οποίο είναι γεμάτος ο υδροφόρος ορίζοντας της Αττικής? Θα έπρεπε να μεταναστεύσετε προς το φεγγάρι....
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα χημικά των δακρυγόνων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα καυσαέρια των καταλυτικών βενζινοκίνητων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τους καμμένους σκουπιδότοπους?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τα φυτοφάρμακα?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τις κεραίες μικροκυμάτων?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για τις κεραίες ερτζιανών?
Τι θα έπρεπε να κάνετε για την δημοσιογραφική γλώσσα?

Να συνεχίσω τον κατάλογο?


ολα αυτα τα γνωρίζουμαι αλλα ποίος ακούει όμως? οταν λέμε για εναλακτικές πυγές ενέργειας ,για αναδάσωση,για μεταφορικά μέσα τα οποία θα έχουν ως τρόπο λειτουργίας είτε την ηλιακή ενέργεια είτε μια μπαταρία οπου σε κάθε τύπου βενζινάδικο την γεμίζεις.Και αλλα πολλά, το θέμα είναι οτι δεν σκεφτόμασται ομαδικά οτι ολοι είμαστε μέρος μιας αλυσίδας και πρέπει ο κάθε κρίκος να ειναι ενωμένος. Και να μάθουμε πως αυτός ο πλανήτης ανήκει σε όλους και κανένας δεν έχει την εξουσία να αποφασίζει ποιός θα ζήσει και ποιός οχι όπως και κανείς δεν ειναι ανώτερος απο κανέναν και γιαυτό μόνοι μας καταστρεφόμαστε γιατί είμαστε του εγώ και οχι του εμείς.Τέλος πάντον επειδή αλλάζει το θέμα κατεύθυνση και αυτο θα μας πάρει πολύ.Ο καθένας ας κάνει οτι νομίζει και οτι πιστεύει για εκείνον καλύτερο, σέβομαι την άποψη σου όπως και όλων αλλα αυτή είναι η δική μου άποψη.
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #58 στις: 03/12/09, 19:10 »
καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίξατε καινούργιο θέμα με την γρίπη και το εμβόλιο αφού υπάρχει  ??? και μάλιστα αυτό το video το είχα βάλει
προς συζήτηση εγώ  :-\

Παράθεση
Και τέλοσπάντων οι συνομωσιολόγοι δε πιάνονται πουθενά. Πριν βγει το εμβόλιο, λέγανε ότι ο ιός κατασκευάστηκε για να κερδίσουν οι φαρμακευτικές από τα αντιικά φάρμακα. Τώρα που υπάρχει το εμβόλιο, λέμε ότι θέλουν να βγάλουν κέρδη από τα εμβόλια. Να πω και γω τότε ότι πίσω από όλους όσους αμφισβητούν το εμβόλιο κρύβονται συμφέροντα των φαρμακευτικών που θέλουν να μποϊκοτάρουν τα εμβόλια για να κερδίσουν από τη θεραπευτική χρήση των αντιικών. Έτσι όμως συμπέρασμα δε βγαίνει.
επίσης ήθελα να πω ότι τα επιχειρήματα του στιλ "μην πιστεύετε σε συνωμοσίες" κτλ είναι από μόνα του άκυρα γιατί πολύ εύκολα μπορούν να
αντιστραφούν είτε από την μια μεριά είτε από την άλλη.
όποιος έχει να πει κάτι τεκμηριωμένο να το πει

Παράθεση
οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  Smiley
σωστό!!!  δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι (οι περισσότεροι) είναι υπέρ του εμβολίου αλλα ΔΕΝ πάνε να το κάνουν ?

Φίλε jim δεν το είδα ειλικρινά  :-\ αν θες γράψε μου το πόστ το δικό σου να το διαβάσω.  ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #59 στις: 03/12/09, 19:58 »
Προφανώς ο αδελφός σου είναι εξειδικευμένο περιστατικό, Κάμελοτ. Εύχομαι να είναι καλά.

Αλλά δεν μπορούμε να γενικεύουμε στηριγμένοι σ' ένα εξειδικευμένο περιστατικό, και να δημιουργούμε σύγχηση. Η πρόταση "σε κάποιον ασθενή δεν μπορούσαν να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις στο Ασκληπιείο Βούλας" από την πρόταση "τα δημόσια νοσοκομεία σταμάτησαν να κάνουν το τεστ για τον ιό" απέχει όσο η μέρα με την νύχτα, ιδίως όταν στην εισαγωγή αναφέρεις ότι οι πληροφορίες σου προέρχονται από άτομο που είναι "από μέσα" και δεν αφορούν προσωπική εμπειρία....

Μα στο Ασκληπειο μας ειπαν οτι γενικα δεν κανουν τα δημοσια νοσοκομεια τις εξετασεις!! Το εγραψα αν ειδες...Αν μας ελεγαν μονο για το δικο τους, προφανως θα στρεφομασταν σε καποιο αλλο δημοσιο.

Και οι "απο μεσα" πληροφοριες ηταν σχετικα με το ποιον της ασθενειας, οχι για τις εξετασεις...αμελεια μου που δεν το διευκρινισα...και συγγνωμη κιολας, αλλα απο οσα βλεπω (οχι μονο απο τον αδεφο μου) μαλλον αληθεια ειναι τα οσα εγραψα, κι οχι "μεγαλο ψεμα"

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #60 στις: 04/12/09, 01:13 »
Παράθεση
Φίλε jim δεν το είδα ειλικρινά  Undecided αν θες γράψε μου το πόστ το δικό σου να το διαβάσω.  Wink


δυο σειρές κάτω απ το δικό σου είναι  ;D και δεν είναι δικό μου απλά είχα βάλει το ίδιο βίντεο εκεί (ας τα ενώσει κάποιος συντονιστής)
Τί κρύβεται πίσω απο τον ιό των χοίρων;
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #61 στις: 04/12/09, 02:09 »
Sofitia, αντί να δίνεις συνέχεια συνδέσμους μ' αυτό το βίντεο, μήπως μπορείς να μας δώσεις τον σύνδεσμο του ινστιτούτου Folk της Νορβηγίας?
Να διασταυρώσουμε δηλ τις πληροφορίες που αναφέρονται στο βίντεο....


οχι σκέφτηκα κάτι καλύτερο να συναντηθούμαι και να πάμε να κάνεις το εμβόλιο εσύ αφου είναι τόσο ασφαλές  :)

και θα αντιστρέψω την ερώτηση, εσυ πως είσαι τοσο σίγουρος οτι ειναι ασφαλές?

το γεγονός και μόνο οτι οι ίδοι οι γιατροί ειναι διχασμένοι αυτο απο μονο του λέει πολλά.

 

Εγώ έχω κάνει το εμβόλιο και είμαι μια χαρά προς το παρόν (και όχι δε με εμβολιάσαν με νερό). Οι γιατροί στο σύνολο τους δεν είναι διχασμένοι, οι γιατροί των καναλιών είναι διχασμένοι. Έχω μιλήσει με δεκάδες γιατρών για το εμβόλιο και μόλις σήμερα γνώρισα κάποιον που δεν το συνιστά (που και αυτό δε σημαίνει πως είναι κατά). Και πάνω από όλους, οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές των εμβολίων γενικά, και εν προκειμένω, είναι οι παιδίατροι. Οι μόνοι που είναι επιφυλακτικοί είναι οι γυναικολόγοι για ευνόητους λόγους. Και οι γιατροί, ιδίως σε σοβαρές χώρες που υπάρχουν ποινές για τους γιατρούς, αν χάσουν ασθενή από τη νέα γρίππη μπορουν να καταδικαστείς καθώς υπάρχει σχετική οδηγία από τον WHO και από αντίστοιχους οργανισμούς. Συνεπώς, δεν έχουν λόγο να μη το συνιστούν, αντιθέτως.

Στο τέλος τέλος, δε μπορώ να διανοηθώ που ξεφυτρώνουν όλοι αυτοί οι σούπερ ανήσυχοι για τις απώτερες παρενέργειες του εμβολίου, όταν είμαστε πρώτοι σε πανευρωπαικό επίπεδο σε κατανάλωση αντιβιοτικών, και μάλιστα με διαφορά από τον δεύτερο. Εμένα η αδερφή μου έχασε την ακοή της από αντιβίωση, αλλά στα συρτάρια του σπιτιού μου εξακολουθούν να υπάρχουν αρκετά κουτιά αντιβιοτικών, όπως και στα περισσότερα σπίτια φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #62 στις: 07/12/09, 12:01 »
Προσωπικά δεν είμαι γενικά κατά των εμβολιασμών. Είμαι κατά όμως αυτών που είναι προιόν συντονισμένης προπαγάνδας και βασίζονται στη δημιουργία πανικού και φόβου.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τρομάζει τον κόσμο. Θεωρώ ανευθυνο να καλούν τις υγιείς ομάδες να εμβολιαστούν μαζικά. Μου δίνει την εντύπωση οτι κάνουν τα πάντα για να ξεπουλήσουν το εμπόρευμά τους. Και μην ακούσω οτι αυτό γίνεται για την διασφάλιση της δημόσιας υγείας γιατί θα εκραγώ...Αμα νοιάζονται τόσο πολύ για την υγεία μας γιατί δεν κάνουν παρόμοια εκστρατεία για την απομάκρυνση τόσων κεραιών κινητής τηλεφωνίας που έχουν τοποθετηθεί παράνομα πάνω απο τα κεφάλια μας παραβιάζοντας τους κανονισμούς υγείας?Το ξέρουν οτι οι καρκίνοι έχουν γίνει πλέον μάστιγα?
Γιατί επιτέλους δεν καθαρίζουν τις πόλεις απο τα σκουπίδια? Γιατί δεν προστατεύουν με τον ίδιο ζήλο το περιβάλλον? Τώρα τους έπιασε η καούρα?
Δεν πρόκειται να κάνω το εμβόλιο αυτό..Για όλους τους παραπάνω λόγους

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #63 στις: 07/12/09, 14:18 »
Προσωπικά δεν είμαι γενικά κατά των εμβολιασμών. Είμαι κατά όμως αυτών που είναι προιόν συντονισμένης προπαγάνδας και βασίζονται στη δημιουργία πανικού και φόβου.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τρομάζει τον κόσμο. Θεωρώ ανευθυνο να καλούν τις υγιείς ομάδες να εμβολιαστούν μαζικά. Μου δίνει την εντύπωση οτι κάνουν τα πάντα για να ξεπουλήσουν το εμπόρευμά τους. Και μην ακούσω οτι αυτό γίνεται για την διασφάλιση της δημόσιας υγείας γιατί θα εκραγώ...Αμα νοιάζονται τόσο πολύ για την υγεία μας γιατί δεν κάνουν παρόμοια εκστρατεία για την απομάκρυνση τόσων κεραιών κινητής τηλεφωνίας που έχουν τοποθετηθεί παράνομα πάνω απο τα κεφάλια μας παραβιάζοντας τους κανονισμούς υγείας?Το ξέρουν οτι οι καρκίνοι έχουν γίνει πλέον μάστιγα?
Γιατί επιτέλους δεν καθαρίζουν τις πόλεις απο τα σκουπίδια? Γιατί δεν προστατεύουν με τον ίδιο ζήλο το περιβάλλον? Τώρα τους έπιασε η καούρα?
Δεν πρόκειται να κάνω το εμβόλιο αυτό..Για όλους τους παραπάνω λόγους



Γιατί δεν είναι cost effective...Θεωρητικά αν το κονδύλι για την προετοιμασία των νοσοκομείων για την πανδημία και την κάλυψη με εμβόλιο είναι μεγαλύτερο από το κονδύλι για να διορθώσεις την Αθηνών-Πατρών και οι θάνατοι από τη γρίππη είναι συγκρίσιμοι με τους θανάτους τον τροχαίων στο τμήμα αυτό, μπορείς να αδιαφορήσεις για τη γρίππη και να τα δώσεις εκεί. Σχετικά με το άλλο που λες περί φόβου συμφωνω, αλλά τρομοκρατία δημιουργείται και σχετικά με τις δήθεν επιπλοκές του εμβολίου, όχι μόνο για το πόσο επικίνδυνη είναι η Η1Ν1.

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/blog-post_2854.html
 :hmm


Λοιπόν τώρα το είδα το βίντεο και πραγματικά γέλασα με τη ψυχή μου...Μου πήρε δέκα δευτερόλεπτα να πατήσω το όνομα της κυρίας στο wikipedia και να μάθω πως μετά από ένα ατύχημα που είχε το 1986 η κυρία Rauni-Leena Luukanen-Kilde έχει κατα καιρούς εκφράσει τις σκέψεις της σχετικά με τις απαγωγές ανθρώπων από εξωγήινους, πειράματα με μικροτσιπς σε εγκεφάλους βρεφών, συστήματα παρακολούθησης από δορυφόρους και διαστημικά πειράματα. Ο καθένας μπορεί να επιλέγει από που θα πληροφορείται, αλλά ανάμεσα σε ένα κείμενο του τρωκτικού που συνοδεύει τη συνέντευξη μιας σχιζοφρενούς γυναίκας και τις γνώμες επιφανών επιστημόνων και νομίζω πως δε πρέπει να υπάρχει δίλημμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 18:42 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #64 στις: 09/12/09, 21:18 »
Εγώ έκανα εχθές το εμβόλιο και ο λόγος είναι ότι έχουμε φέρει στο σπίτι τη νεογέννητη κόρη μου (γεννήθηκε 25/11) και καλώς ή κακώς δεν μπορούσα να διαχειριστώ τη σκέψη ότι θα κινδύνευε να κολλήσει από εμένα που μπαίνω κάθε μέρα στο Μετρό και έρχομαι σε επαφή έτσι με χιλιάδες κόσμο. Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον από αυτά που έχω διαβάσει και πιστεύω ότι ακόμα και εάν κολλούσα θα τη πέρναγα κανονικά όπως το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που την έχουν περάσει, χωρίς κίνδυνο για την υγεία μου. Όμως όταν πρόκειτε για το παιδί σου κάνεις τα πάντα...
Αυτό όμως που με εκνεύρισε είναι ότι ενώ διάβασα κάποια πράγματα και άκουσα ένα σωρό συνεντεύξεις ,έμαθα μόλις εχθές ότι η ανοσία είναι 100% στις 10-14 μέρες από τον εμβολιασμό. Αυτό θα έπρεπε να είναι η πρώτη πληροφορία και όχι οι κοκορομαχίες...Αν το ήξερα θα το είχα κάνει εδώ και δυό βδομάδες που ο καιρός ήταν καλός και ο κίνδυνος μικρότερος. Τέλος πάντων ο Θεός βοηθός και βλέπουμε...

Υ.Γ Οι μοναδικές άμεσες παρενέργειες από το εμβόλιο είναι πόνος στο χέρι που έγινε ο εμβολιασμός και ένας πυρετός της τάξης του 37.5 που αντιμετωπίζω με depon. 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #65 στις: 09/12/09, 21:28 »
MACMISIAS ...Να σου ζησει φιλε και οτι καλυτερο
P.s κανενα εμβολιο δεν προσφερει ανοσια 100% :-\ το ποσοστο αυτου του εμβολιου φτανει στο 85% απ οσο εχω διαβασει
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/09, 21:35 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #66 στις: 09/12/09, 21:46 »
MACMISIAS ...Να σου ζησει φιλε και οτι καλυτερο
P.s κανενα εμβολιο δεν προσφερει ανοσια 100% :-\ το ποσοστο αυτου του εμβολιου φτανει στο 85% απ οσο εχω διαβασει
Ακόμα χειρότερα...Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για τις ευχές φίλε μου και ...την υγειά μας να'χουμε! :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #67 στις: 09/12/09, 22:36 »
Φαντάζομαι ότι θα σε ενδιαφέρει και αυτό:
Αναποτελεσματικό το tamiflu

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #68 στις: 19/12/09, 17:23 »
Φαντάζομαι ότι θα σε ενδιαφέρει και αυτό:
Αναποτελεσματικό το tamiflu


Μήπως τελικά ισχύει αυτό που λέω εγώ για πλάκα, πως όλα αυτά τα εξωφρενικά που ακούμε για το εμβόλιο είναι προπαγάνδα των φαρμακευτικών για να μην εμβολιαστούμε και να μπορέσουν να πουλήσουν περισσότερα tamiflu ?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
62 Απαντήσεις
19612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 16:15
από Cuenca_60R