Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
...στην σύγχρονη κοινωνία μας χάθηκε το μέτρο, το φιλότιμο, η αθωότητα, η καλοσύνη, η συνείδηση, ...


Βραζίλη μου, κάτι μου λέει οτι πρέπει να επαναπροσδιορίσεις την επιχειρηματολογία σου..

Παράδειγματα: όταν πίνεις και οδηγείς, όταν δεν φοράς ζώνη στο αυτοκίνητο, όταν καπνίζεις και δε σε νοιάζει η υγεία σου και των άλλων, όταν διαδηλώνεις και γίνονται καταστροφές (δεν έχει σημασία από ποιους), όταν βιάζεις παιδιά, όταν κατεβάζεις πειρατικό λογισμικό/βίντεο/ήχο, κλπ κλπ. τότε να περιμένεις νέους νόμους ή/και πιο αυστηρότερους παλιούς, να περιμένεις περισσότερη αστυνόμευση και λιγότερες ελευθερίες. Γιατί όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος. Όταν σε μια κοινωνία αυξάνεται η παραβατικότητα, αυξάνονται και τα μέτρα καταστολής της.

Εχεις δίκιο, φτιάχτηκε ο νόμος γιατί όλοι αυτοί μας αγαπάνε πολύ και δε θέλουν να πάθουμε τπτ.
...
Επίσης αυξάνεται το ποσοστό σεξουαλικής δραστηριότητας από όλο και μικρότερες ηλικίες. Μάλλον να περιμένουμε νόμους περί παρθενιάς ή χρήσης προφυλακτικών ε?

Αυθαίρετοι συνειρμοί που δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση. Εδώ μιλάμε για θέματα υγείας, και συγκεκριμένα για πρόληψη.

Επίσης δεν πληρώνει το δημόσιο να με θεραπεύσει Βραζίλη όλοι εμείς πληρώνουμε μη γράφουμε ό,τι να'ναι. 10-20 χρόνια πληρώνει κάποιος ΙΚΑ αλλά άμα χρειαστεί να με νοσηλεύσει, πέφτουν νόμοι να μη γίνει. Ελεος!!!

Γιατί να πληρώνω κι εγώ για το σύστημα υγείας για να θεραπεύσει όσους αυτοβούλως καταστρέφουν την υγεία τους και την υγεία των άλλων; Γιατί να μην αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του; Εντάξει, υπάρχει η έννοια της κοινωνική πρόνοιας και για την υγεία, για θεραπεία του καθενός μας, και δεν διαφωνώ με αυτό, αλλά παράλληλα υπάρχει κοινωνική πρόνοια και για την πρόληψη ασθενειών & ατυχημάτων. Όπως ακριβώς έγιναν νόμοι για τα ναρκωτικά, για την ζώνη στο αυτοκίνητο & το κράνος στα δίκυκλα, για την ασφάλεια στον εργασιακό χώρο, κλπ., έτσι έγινε νόμος και για το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους για την προστασία παθητικών καπνιστών, και μονάχα εκστρατείες ενημέρωσης και μέτρα αποθάρυνσης για τους καπνιστές (δεν σας απαγορεύτηκε να καπνίζετε ιδιωτικώς, ούτε σας αρνήθηκε κανείς πρόσβαση στο δημόσιο σύστημα υγείας, οπότε μην εξάπτεστε).

Δεν είναι τυχαίο ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες αυξάνουν τα ασφάλιστρα υγείας σε "άτομα υψηλού κινδύνου". Αν θέλεις να καταστρέφεις την υγεία σου, να πληρώσεις παραπάνω για να την αποκαταστήσεις, σου λένε. Και αυτό φαίνεται να το αποδέχεται ο κόσμος. Αλλά παραδόξως δεν μπορεί να κατανοήσει ότι αυτό απασχολεί και το δημόσιο ασφαλιστικό σύστημα και το εθνικό σύστημα υγείας. Δεν μπορεί να επιβάλει ασφάλιστρα με βάση την κατάσταση της υγείας των πολιτών, μπορεί όμως να λαμβάνει άλλα μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ' ότι βλέπω έχουμε χωριστεί σε καπνιστές, αντικαπνιστές και αντι-αντικαπνιστές. Οι δύο τελευταίες κατηγορίες παρακαλούνται να προσέξουν διότι εμφανίζουν ρατσιστικές τάσεις...

Παρ' όλο που θεωρώ την διάταξη λογική και απαραίτητη για να συμβαδίζουμε με τις πολιτισμένες χώρες νομίζω ότι είναι εντελώς εκτός της διάθεσης των πολιτών. Απόδειξη γι' αυτό έχω να δώσω την σχεδόν πλήρη απουσία των αντικαπνιστικών καταστημάτων (και όχι καταστημάτων αντικαπνιστών) προ της εφαρμογής της διατάξεως. Εάν η πλειοψηφία των πολιτών επιζητούσε αυτήν την ρύθμιση τότε θα είχαν δημιουργηθεί άφθονα τέτοια καταστήματα τα οποία θα απαγόρευαν το κάπνισμα εντός, ανεξάρτητα εάν υπήρχε νόμος ή όχι. Διότι ως γνωστόν η ιδιωτική πρωτοβουλία ακολουθεί τις τάσεις των πελατών της για να κερδίζει, αν μη τι άλλο.

Αντίθετα πολλά καταστήματα τώρα επιθυμούν το ξεγλύστρημα προκειμένου να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των πελατών τους.

Δεν με ενοχλεί η αντιπαράθεση απόψεων για ένα θέμα άκρως υποκειμενικό (ο καπνός δρα και στους υποδοχείς ηδονής, πράγμα που καθιστά το κάπνισμα περίπλοκη υπόθεση), με ενοχλεί όμως η ρατσιστική συμπεριφορά αρκετών οι οποίοι προκειμένου να υπερασπιστούν τις απόψεις τους καταφέρονται εναντίων ανθρώπων και όχι εναντίων συμπεριφορών, με αποτέλεσμα να δημιουργείται πολεμικό μένος.

Προσοχή διότι αυτό μπορεί να οδηγήσει σε φοβική άμυνα τους δεχόμενους επίθεση με απρόβλεπτα αποτελέσματα. Ώρες είναι μετά το "πειρατικό κόμμα" να εμφανιστεί και κανένα "κόμμα Ελλήνων καπνιστών" και να χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
http://bloggaristas.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

εδώ και οι δικές μου απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Νταξ, θεμα χρονου ειναι μεχρι να το συνηθισουμε το μετρο και να θεωρειται αυτονοητο, οπως συμβαινει στις υπολοιπες προηγμενες χωρες.
Απλως, οτι γινεται γενικοτερα στην ανεπτυγμενη Ευρωπη ειναι γνωστο πως παντα το υιοθετουμε με μερικα χρονια καθυστερηση ως κλασικοι ελληνες..
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Περνώντας από μερικά καφενεία είδα με χαρά τον κόσμο να κάθεται έξω όταν θέλει να καπνίσει.. Για να δούμε όμως αν θα γίνεται το χειμώνα.. :-\

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Νταξ, θεμα χρονου ειναι μεχρι να το συνηθισουμε το μετρο και να θεωρειται αυτονοητο, οπως συμβαινει στις υπολοιπες προηγμενες χωρες.
Απλως, οτι γινεται γενικοτερα στην ανεπτυγμενη Ευρωπη ειναι γνωστο πως παντα το υιοθετουμε με μερικα χρονια καθυστερηση ως κλασικοι ελληνες..
Φίλε Di Maggio δεν συμφωνώ με τη τοποθέτησή σου και ο λόγος είναι η απάντησή μου 267...Ειδικά με όρους του τύπου προηγμένες χώρες και ανεπτυγμένη Ευρώπη.Σίγουρα έχουμε να μάθουμε πράγματα από αυτούς, αλλά και σε πολλά άλλα είχαμε πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής και μάλλον εμείς θα έπρεπε να τους διδάξουμε...Έχουμε μάθει να αντιμετωπίζουμε την Ελλάδα σαν τριτοκοσμική χώρα και σε πολλά αυτό ισχύει (γραφειοκρατία, διαφθορά κλπ) αλλά δεν είμαστε πιά και τόσο ιθαγενείς...Το χειρότερο είναι ότι εκτός από τα καλά , έχουμε αρχίσει και τους αντιγράφουμε και στα άθλιά τους...Ελπίζω να μην φτάσουμε ποτέ να γίνουμε σαν τους Γάλλους που στο πρόσφατο μεγάλο καύσωνα , κήδευαν τους γέρους τους στέλνοντας ένα απλό τσεκ, γιατί δεν θέλανε να χαλάσουνε τις διακοπές τους. Η την επόμενη φορά που θα ξοδέψουμε ένα κάρο λεφτά, να μην είναι για ένα μέσο όπως το τραμ, που είναι ζημιογόνο και ελάχιστα εξυπηρετικό, μόνο και μόνο για να βαυκαλιζόμαστε ότι είμαστε πολιτισμένοι...Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το τσιγάρο; Την νοοτροπία.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Νταξ, θεμα χρονου ειναι μεχρι να το συνηθισουμε το μετρο και να θεωρειται αυτονοητο, οπως συμβαινει στις υπολοιπες προηγμενες χωρες.
Απλως, οτι γινεται γενικοτερα στην ανεπτυγμενη Ευρωπη ειναι γνωστο πως παντα το υιοθετουμε με μερικα χρονια καθυστερηση ως κλασικοι ελληνες..
Φίλε Di Maggio δεν συμφωνώ με τη τοποθέτησή σου και ο λόγος είναι η απάντησή μου 267...Ειδικά με όρους του τύπου προηγμένες χώρες και ανεπτυγμένη Ευρώπη.Σίγουρα έχουμε να μάθουμε πράγματα από αυτούς, αλλά και σε πολλά άλλα είχαμε πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής και μάλλον εμείς θα έπρεπε να τους διδάξουμε...Έχουμε μάθει να αντιμετωπίζουμε την Ελλάδα σαν τριτοκοσμική χώρα και σε πολλά αυτό ισχύει (γραφειοκρατία, διαφθορά κλπ) αλλά δεν είμαστε πιά και τόσο ιθαγενείς...Το χειρότερο είναι ότι εκτός από τα καλά , έχουμε αρχίσει και τους αντιγράφουμε και στα άθλιά τους...Ελπίζω να μην φτάσουμε ποτέ να γίνουμε σαν τους Γάλλους που στο πρόσφατο μεγάλο καύσωνα , κήδευαν τους γέρους τους στέλνοντας ένα απλό τσεκ, γιατί δεν θέλανε να χαλάσουνε τις διακοπές τους. Η την επόμενη φορά που θα ξοδέψουμε ένα κάρο λεφτά, να μην είναι για ένα μέσο όπως το τραμ, που είναι ζημιογόνο και ελάχιστα εξυπηρετικό, μόνο και μόνο για να βαυκαλιζόμαστε ότι είμαστε πολιτισμένοι...Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το τσιγάρο; Την νοοτροπία.

Συμφωνω μακμισιας οτι ειμαστε καλυτερα σε καποια θεματα για ποιοτητα ζωης κλπ, αν και ειναι και θεμα διαφορετικης κουλτουρας αυτο γενικοτερα, απλως νομιζω οτι αυτο το μετρο ειναι απο αυτα που πρεπει να υπαρχουν.
με λιγα λογια πιστευω οτι τα πλεονεκτηματα του (δηλαδη οι καθαροι απο καπνυος κλειστοι χωροι, η προστασια των παθητικων καπνιστων, παιδιων, κλπ) ειναι περισσοτερα και κυριως σημαντικοτερα απο τα μειον του (ξεβολεμα των καπνιστων)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
και κυριως σημαντικοτερα απο τα μειον του (ξεβολεμα των καπνιστων)

Εάν στα μείον της διάταξης συμπεριλαμβανόταν μόνο το ξεβόλεμα των καπνιστών δεν θα το συζητούσαμε καν. Ο λόγος που το έχουμε κάνει θέμα συζήτησης είναι ότι όλοι καταλαβαίνουμε, έστω και διαισθητικά, ότι οι προεκτάσεις του προχωρούν πολύ βαθύτερα. Είναι ένα αμιγώς πολιτικό, πολιτειακό και νομικό πρόβλημα, στην βαθύτερή του ανάλυση.

Τι πετυχαίνει αυτή η διάταξη?
1) Χωρίζει τους πολίτες σε δύο κατηγορίες κατ' αυθέραιτο τρόπο, καπνίζοντες και μη καπνίζοντες, στους οποίους συμπεριφέρεται με ανισονομία. Τουτέστιν οι καπνίζοντες, ενώ ουσιαστικά δεν παρανομούν καθότι το κάπνισμα σιγαρέτων δεν είναι παράνομο, δεν δικαιούνται να εισέρχονται σε μέρη μη καπνιζόντων. Κανείς όμως δεν υποχρεώνει και τους μη καπνίζοντες να μην εισέρχονται σε μέρη καπνιζόντων πράγμα που θα αποτελούσε την κατ' ελάχιστο τήρηση του Συντάγματος, σ' έναν απ' την φύση του παράλογο διαχωρισμό.

Σήμερα πολλοί  δέχονται ότι αυτός ο αυθαίρετος και παράνομος διαχωρισμός είναι αναγκαίος (παρόλα αυτά δεν αποτελεί κοινωνική απαίτηση). Δεν παύει όμως να είναι παράνομος και αυθαίρετος. Τέτοιοι διαχωρισμοί θα μπορούν όμως στο μέλλον να γίνονται και σε χαρακτηριστικά που δεν θεωρούνται αναγκαία, δίκαια ή απαραίτητα. Πχ διαχωρισμός επί τη βάση καταγωγής ή επαγγέλματος.
Σε μια Δημοκρατική Πολιτεία οι διατάξεις πρέπει να στηρίζονται στους νόμους και να προσέχουν τουλάχιστον να μην τους καταστρατηγούν. Αυτή είναι και η βασική διαφορά της μοντέρνας δημοκρατίας από την απολυταρχία.

2) Διακρίνει τους χρήστες καπνού σε υποκατηγορίες. Όσοι καπνίζουν "διώκονται" ενώ όσοι χρησιμοποιούν μασώμενο ή σνιφαριστό ταμπάκο μπορούν άνετα να κυκλοφορούν παντού. Αυτό δηλώνει ότι δεν γίνεται προσπάθεια για να εκκριζωθεί μια συμπεριφορά, αλλά ένας τρόπος έκφρασής της.
Σκεφτείται στο μέλλον να διώκονται οι ροκάδες και όχι οι καρεκλάδες!

3) Διακρίνει αυθαίρετα τους παραγωγούς καπνού σε κατηγορίες, καλούς παραγωγούς και κακούς παραγωγούς. Οι κακοί παραγωγοί και δη οι καπνίζοντες σιγαρέτα διώκονται ενώ οι καλοί παραγωγοί και δη οι κάτοχοι παράνομων χωματερών, τσιμινιέρων, οι καίοντες RDF, όχι μόνο δεν διώκονται αλλά αντίθετα προστατεύονται.

4) Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι καθιστά παράνομη την ανηθικότητα.
Το κάπνισμα σιγαρέτων μπροστά σε μη καπνίζοντες δεν είναι παράνομη συμπεριφορά, είναι ανήθικη. Η δίωξη του καπνίζοντα δημοσίως είναι ταυτόσημη με την δίωξη των γυμνιστών για την προσβολή της δημοσίας αιδούς. Η διαφορά είναι πως στην περίπτωση του γυμνού θεάματος υπάρχει όντως ενόχληση από τους περισσοτέρους ενώ στην περίπτωση του καπνίζοντος δεν υπάρχει. Κανείς δεν θα πάρει το παιδί του από την παιδική χαρά λόγω του ότι κάποιος καπνίζει, ενώ εάν δουν κάποιον με την μαλαπέρδα του να κρέμεται μπροστά στα παιδιά τους το λιγότερο είναι πως θα τον πάρουν με τις πέτρες.

Αυτό το πρόβλημα μπορεί να μην φανεί σε πολλούς μεγάλο. Μετά την ρήση "Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" είναι φυσική κατάληξη η ρήση "Ότι είναι ανήθικο γίνεται και παράνομο". Μ' αυτόν τον τρόπο όμως οδηγούμαστε σε ταύτιση της ηθικής και του νόμου, δύο έννοιες που πρέπει να είναι διαχωρισμένες για να λειτουργεί υγιώς η κοινωνία.

Λόγω του ότι πολλοί δεν θα κατανοήσουν την συλλογιστική μου θα αναφέρω μια ανάλογη καταστροφική συνήθεια-ηδονή η οποία προκαλεί προβλήματα υγείας τόσο στον ενεργητικό όσο και στον παθητικό χρήστη. Την χρήση κινητού τηλεφώνου.
Τα μικροκύματα της κινητής τηλεφωνίας προκαλούν στον χρήστη (ενεργητικό και παθητικό) αύξηση της συχνότητας των ίδιων παθήσεων που προκαλεί και το κάπνισμα (αύξηση συχνότητας όγκων, νοσημάτων του καρδιαγγειακού κλπ).


Η χρήση των μικροκυμμάτων της κινητής τηλεφωνίας, αλλά και άλλων όπως λόγου χάρη στις ενδοεπικοινωνίες ηλεκτρονικών υπολογιστών, παρουσία ασχέτων και μη χρηστών δεν είναι παράνομη αλλά είναι ανήθικη.

Τι θα λέγατε τώρα που βράζει το σίδερο να κολλήσουμε και μια διάταξη για την απαγόρευση δημόσιας χρήσης μικροκυμμάτων ώστε να γλυτώσουμε και από έναν άλλον βραχνά που καταστρέφει την Δημόσια Υγεία και κατ' επέκταση το Ασφαλιστικό σύστημα?

 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Μπορείς να παρουσιάσεις έρευνες που δείχνουν ότι η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων όντως είναι επικίνδυνη?  Διότι με βάση τα όσα έμαθα πέρισυ στην ιατρική φυσική ακόμα δεν έχουν δειχθεί βλαβερές συνέπειές της.  Να αποτελεί δυνητικό παράγοντα κινδύνου στην ανάπτυξη ασθενειών (καρκίνου κατά βάση) ίσως,  όμως αμφιβάλλω ότι έχει αποδειχτεί το ίδιο βλαβερή όσο το κάπνισμα (ακόμα).

Επίσης,  δεν απαγορεύεται στους καπνιστές να εισέρχονται σε μέρη μη καπνίζοντων.  Τους απαγορεύεται να καπνίσουν.  Μεγάλη διαφορά,  και δεν αποτελεί κοινωνική διάκριση.  Όπως είπαμε,  αν θες να καπνίσεις μπορείς να βγεις έξω σεβόμενος τους άλλους,  ή να πας εξαρχής σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα (και αμφιβάλλω πως αυτά θα αποτελούν μειωψηφία).

Το παράδειγμα περί μασήσεως του καπνού είναι επίσης παραπλανητικό.  Πρώτον διότι δεν επηρεάζονται οι άλλοι γύρω σου (και αυτούς προστατεύει κατά βάση ο νόμος).  Δεύτερον,  είναι σίγουρο ότι η μάσηση του καπνού έχει τις ίδιες επιπτώσεις με το τσιγάρο στο άτομο?  Σίγουρα μπορεί να τον εθίζει,  αλλά αμφιβάλλω ότι επηρεάζει (παρά ίσως ελάχιστα) τους πνεύμονες,  όντας στερεή ουσία δεν θα διέλθει από την αναπνευστική κοιλότητα.  Edit:Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι με εξαίρεση τους πνεύμονες που όντως δεν επηρεάζονται,  έχει άλλες αρνητικές επιπτώσεις.  Αλλά όπως είπα και πριν,  δεν επηρεάζει τα άτομα γύρω του.

Μήπως να επιτρέψουμε το κάπνισμα εντός των νοσοκομείων?  Μην κάνουμε διακρίσεις εκεί!!  Αφού κινητά λειτουργούν,  τόσες ηλεκτρονικές συσκευές υπάρχουν,  για το νέφος δεν υπάρχει αμφιβολία,  πόσο χειρότερα θα είναι άμα καπνίσουμε εκεί μέσα ρε αδερφέ? ::)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Να σας πω εγώ μιά ένδειξη για τα κινητά; Μου έχει πει φίλος μου εργαζόμενος στη Βουλή, ότι 9 στους 10 βουλευτές χρησιμοποιούν συνέχεια hands free ή blue tooth( και όχι μόνο όταν τα χέρια τους είναι απασχολημένα...αλλά ΣΥΝΕΧΕΙΑ). Αυτό κάτι λέει...
Επίσης φίλε Sneaky μην εμπιστεύεσαι και τόσο αυτά που σπουδάζεις , γιατί πλέον οι συγγραφείς δεν είναι οι επιστήμονες αλλά η Nokia και η Motorola... >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/09, 22:53 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Να σας πω εγώ μιά ένδειξη για τα κινητά; Μου έχει πει φίλος μου εργαζόμενος στη Βουλή, ότι 9 στους 10 βουλευτές χρησιμοποιούν συνέχεια hands free ή blue tooth( και όχι μόνο όταν τα χέρια τους είναι απασχολημένα...αλλά ΣΥΝΕΧΕΙΑ). Αυτό κάτι λέει...
Επίσης φίλε Sneaky μην εμπιστεύεσαι και τόσο αυτά που σπουδάζεις , γιατί πλέον οι συγγραφείς δεν είναι οι επιστήμονες αλλά η Nokia και η Motorola... >:D
Ε και?  Μπορεί να τους βολεύει.  Το ότι οι βουλευτές χρησιμοποιούν handsfree=ακτινοβολία κινητών βλαβερή?  Από πού κι ως πού?  Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις τους βουλευτές ως παράδειγμα.  Τι το παραπάνω έχουν?  Γιατί δεν ανέφερες τους απλούς (και πολλούς) πολίτες που τα χρησιμοποιούν επίσης?

Όσον αφορά το δεύτερο δεν μπορώ να πω πολλά.  Σίγουρα οι εταιρείες επηρεάζουν κάποιες έρευνες,  αλλά είναι θέμα του καθενός αν θέλει να πιστέψει ότι όλες είναι βεβιασμένες.  Δεν μπορείς να το αποδείξεις (εκτός αν ψάξεις πολύ...),  επομένως επαφίεται στον καθένα το τι θα πιστέψει,  άσχετα με το τι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Επιτροπές παραγωγής, επιτροπές ενέργειας, έχουνε άλλη πρόσβαση στην ενημέρωση...Τέλος πάντων δεν θέλω να επεκταθώ, αλλά εγώ είμαι βέβαιος ότι τα κινητά κάνουνε ζημιά....
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Sneaky αρχικά κ εγώ είπα: σιγά μην ξέρουνε τίποτα αυτοί....τυχαία θα το κάνουνε...
αλλά αν το σκεφτείς...σ αυτούς φτάνουνε πληροφορίες που δεν θα φτάσουνε ποτέ σε μας....

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Ίσως,ν άλλοι,  ο νόμος είναι τόσο κου  αλλά αυτό δεν παύει να είναι παρά μια εικασία.  Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ ισχυρή ένδειξη.  Και δεν υπάρχει νόημα να επιχειρηματολογήσει καμία απ'τις δύο πλευρές,  διότι απλούστατα δεν έχει σχέση με το τι ισχύει,  αλλά με το τι θέλει ο καθένας μας να νομίζει ότι ισχύει. 
Εξάλλου το θέμα μας είναι το τσιγάρο, του οποίου οι βλαβερές επιπτώσεις είναι αναμφισβήτητες όχι μόνο στον καπνιστή,  αλλά (και μάλιστα σε εξίσου επικίνδυνο βαθμό) στον παθητικό καπνιστή.  Είναι πολύ απλό,  θες να καπνίσεις?  Βγες έξω.  Δεν θα σου πάρει πολύ ώρα.  Στον μη καπνιστή τι θα πεις?  Να βγει αυτός έξω?
Έτσι κι αλλιώς όπως είναι ρυθμισμένος, πάλι οι καπνιστές θα είναι ευνοϊμένοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/09, 13:17 από SneakySneaky »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Έτσι κι αλλιώς όπως είπαλά ρυθμισμένος που πάλι οι καπνιστές θα είναι ευνοϊμένοι...
Αυτό γιατί μου ακούγεται εμένα σαν αυθαίρετο συμπέρασμα; Είναι δυνατόν να είναι ευνοημένοι οι καπνιστές από την καινούργια οδηγία; Και απλά αν κάτσει κάποιος να το σκεφτεί θα δει ότι εφόσον οι καπνιστές είναι περίπου λίγο λιγότεροι από τους μη καπνιστές (να πούμε 45-55%;) αλλά στα καταστήματα άνω των 70 τ.μ. επιτρέπεται μόνο το 30% του χώρου να είναι χώρος καπνίζοντων, περισσεύει ένα 15% οι οποίοι δεν θα μπορούν να καπνίσουν..

Αν και πιστεύω ότι όλα τα προβλήματα θα μπορούσαν να λυθούν με ένα καλό (επιδοτούμενο έστω;) σύστημα εξαερισμού, εν τούτοις το γεγονός ότι στους χώρους εργασίας απαγορεύεται πλέον το κάπνισμα, νομίζω ότι είναι ένα μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση.. Από την άλλη όμως, επειδή το να βγεις να πιεις ένα ποτό (σε αντίθεση με το να δουλεύεις) είναι ευχαρίστηση και επειδή κατά τη διάρκεια μιας ευχάριστησης θέλεις όλα να είναι cozy, το σπάσιμο του να πρέπει να βγεις εξω για να καπνίσεις είναι μεγάλο.. Και αν δεν μπορείτε να το "νιώσετε" οι μη καπνιστές (και δικαίως) φανταστείτε ότι είναι καλοκαίρι, έξω έχει 38 βαθμούς και μόλις έχει ψηφιστεί ένας νόμος που σας λέει ότι τα παγωτά θα τα καταναλώνετε σε ανοιχτούς χώρους και όχι κλειστούς.. Εσύ αναγκαστικά βγαίνεις από το air-conditioned room και πας έξω στους 40 βαθμούς να φας το παγωτό σου, ενώ ο ιδρώτας τρέχει από το μέτωπο σαν ποτάμι.. Επειδή σου αρέσουν τα παγωτά, επιθυμείς και 2-3 μέσα στην ώρα οπότε δεν είναι σπάσιμο να κάνεις αυτή τη διαδικασία 2-3 φορές; Δεν θέλω προς θεού να πω ότι η κατανάλωση παγωτού είναι βλαβερή, απλά θέλω να δώσω μια αναλογία στις απολαύσεις.. Όπου παγωτό βάλτε ο καθένας ότι αγαπάει πολύ (σοκολάτες, πιτόγυρα, rock juice, κλπ.) και θα καταλάβετε το ότι να λένε σαδιστικά οι μη καπνιστές "δεν πειράζει, τι θα πάθουν αν πάνε έξω", είναι κάτι το οποίο μου θυμίζει την αναισθησία των καπνιστών να καπνίζουν σε ένα δωμάτιο όπου όλοι οι άλλοι συναδελφοί τους δεν καπνίζουν..

Προσωπική εμπειρία: Στη δουλειά μου, καπνιστήριο δεν υπάρχει.. Πλέον όποιος θέλει να καπνίσει κατεβαίνει στο ισόγειο και βγαίνει έξω στο πεζοδρόμιο.. Δουλεύω στον 3ο.. Εμένα αυτό δεν μου άρεσε, όχι λόγω ταλαιπωρίας, αλλά γιατί το να αποτελώ μέρος ενός τσούρμου που κάθεται έξω και δακτυλοδείχνεται δεν είναι και το καλύτερο μου.. Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή δεν κάπνισα, χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα.. Θεώρησα ότι το να το κόψω θα ήταν πολύ πιο εύκολο απ' ότι πίστευα.. Εν τούτοις, χθες, θεώρησα ότι κάτι έλειπε από το σκηνικό του Σαββατόβραδου.. Αμέσως πήγα και προμηθεύτηκα καινούργιο πακέτο.. Για τους καπνιστές, καποιες στιγμές είναι μισές χωρίς τσιγάρο.. Όλο αυτό το αναφέρω για να δείξω ότι υπάρχει και μια μεγάλη ομάδα καπνιστών που δεν είναι junkies αλλά που μπορούν να το κόψουν ανά πάσα στιγμή και απλά δεν θέλουν..

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Έτσι κι αλλιώς όπως είπαλά ρυθμισμένος που πάλι οι καπνιστές θα είναι ευνοϊμένοι...
Αυτό γιατί μου ακούγεται εμένα σαν αυθαίρετο συμπέρασμα; Είναι δυνατόν να είναι ευνοημένοι οι καπνιστές από την καινούργια οδηγία; Και απλά αν κάτσει κάποιος να το σκεφτεί θα δει ότι εφόσον οι καπνιστές είναι περίπου λίγο λιγότεροι από τους μη καπνιστές (να πούμε 45-55%;) αλλά στα καταστήματα άνω των 70 τ.μ. επιτρέπεται μόνο το 30% του χώρου να είναι χώρος καπνίζοντων, περισσεύει ένα 15% οι οποίοι δεν θα μπορούν να καπνίσουν..

Αν και πιστεύω ότι όλα τα προβλήματα θα μπορούσαν να λυθούν με ένα καλό (επιδοτούμενο έστω;) σύστημα εξαερισμού, εν τούτοις το γεγονός ότι στους χώρους εργασίας απαγορεύεται πλέον το κάπνισμα, νομίζω ότι είναι ένα μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση.. Από την άλλη όμως, επειδή το να βγεις να πιεις ένα ποτό (σε αντίθεση με το να δουλεύεις) είναι ευχαρίστηση και επειδή κατά τη διάρκεια μιας ευχάριστησης θέλεις όλα να είναι cozy, το σπάσιμο του να πρέπει να βγεις εξω για να καπνίσεις είναι μεγάλο.. Και αν δεν μπορείτε να το "νιώσετε" οι μη καπνιστές (και δικαίως) φανταστείτε ότι είναι καλοκαίρι, έξω έχει 38 βαθμούς και μόλις έχει ψηφιστεί ένας νόμος που σας λέει ότι τα παγωτά θα τα καταναλώνετε σε ανοιχτούς χώρους και όχι κλειστούς.. Εσύ αναγκαστικά βγαίνεις από το air-conditioned room και πας έξω στους 40 βαθμούς να φας το παγωτό σου, ενώ ο ιδρώτας τρέχει από το μέτωπο σαν ποτάμι.. Επειδή σου αρέσουν τα παγωτά, επιθυμείς και 2-3 μέσα στην ώρα οπότε δεν είναι σπάσιμο να κάνεις αυτή τη διαδικασία 2-3 φορές; Δεν θέλω προς θεού να πω ότι η κατανάλωση παγωτού είναι βλαβερή, απλά θέλω να δώσω μια αναλογία στις απολαύσεις.. Όπου παγωτό βάλτε ο καθένας ότι αγαπάει πολύ (σοκολάτες, πιτόγυρα, rock juice, κλπ.) και θα καταλάβετε το ότι να λένε σαδιστικά οι μη καπνιστές "δεν πειράζει, τι θα πάθουν αν πάνε έξω", είναι κάτι το οποίο μου θυμίζει την αναισθησία των καπνιστών να καπνίζουν σε ένα δωμάτιο όπου όλοι οι άλλοι συναδελφοί τους δεν καπνίζουν..

Προσωπική εμπειρία: Στη δουλειά μου, καπνιστήριο δεν υπάρχει.. Πλέον όποιος θέλει να καπνίσει κατεβαίνει στο ισόγειο και βγαίνει έξω στο πεζοδρόμιο.. Δουλεύω στον 3ο.. Εμένα αυτό δεν μου άρεσε, όχι λόγω ταλαιπωρίας, αλλά γιατί το να αποτελώ μέρος ενός τσούρμου που κάθεται έξω και δακτυλοδείχνεται δεν είναι και το καλύτερο μου.. Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή δεν κάπνισα, χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα.. Θεώρησα ότι το να το κόψω θα ήταν πολύ πιο εύκολο απ' ότι πίστευα.. Εν τούτοις, χθες, θεώρησα ότι κάτι έλειπε από το σκηνικό του Σαββατόβραδου.. Αμέσως πήγα και προμηθεύτηκα καινούργιο πακέτο.. Για τους καπνιστές, καποιες στιγμές είναι μισές χωρίς τσιγάρο.. Όλο αυτό το αναφέρω για να δείξω ότι υπάρχει και μια μεγάλη ομάδα καπνιστών που δεν είναι junkies αλλά που μπορούν να το κόψουν ανά πάσα στιγμή και απλά δεν θέλουν..
Καταρχήν γιατί δεν σχολίασες το "ειπαλά"? :P
Θα σου εξηγήσω γιατί πιστεύω πως μάλλον ευνοϊμένοι θα βγουν.  Για τα μικρά μαγαζιά,  κατά πάσα πιθανότητα εν καιρώ να προμηθευτούν την σχετική άδεια.  Για τα μεγάλα,  είναι τόσο ηλίθια η διάταξη (2 μέτρα διαχωριστικό???) που δεν θα υπάρξει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Όσον αφορά το παράδειγμα με το παγωτό καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.  Αλλά όπως και να το κάνουμε,  το κάπνισμα βλάπτει τους άλλους γύρω σου.  Τις περισσότερες φορές ακούω από άτομα που καπνίζουν "ε ας πάνε αλλού αν θέλουν"...

Επίσης το να θεωρείς μισές τις στιγμές χωρίς τσιγάρο είναι μάλλον αποτέλεσμα εθισμού,  αλλά δεν μπορώ να ξέρω και δεν θα το αντικρούσω.  Τι θα γίνει με τις στιγμές των γύρω ατόμων όμως?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ας γυρίσω και εγώ στο τσιγάρο...Λοιπόν κατ'αρχάς να πω και εγώ ότι το μέτρο το θεωρώ επιβεβλημένο για τους χώρους εργασίας, ειδικά εκείνους που τους επισκέπτεται και κοινό και δεν είναι απλά γραφεία. Το όλο ζήτημα θα είχε λυθεί αν όλοι εμείς οι καπνιστές είχαμε την στοιχειώδη ευγένεια να ρωτάμε τους συναδέλφους μας ή τη παρέα μας αν τους πειράζει ή όχι να καπνίσουμε.Από την άλλη νομίζω όμως ότι και οι ειδικά διαμορφωμένοι χώροι (καπνιστήρια) μέσα στο χώρο εργασίας ,είναι επιβεβλημένοι. Είναι πολύ άσχημο να σε αναγκάζουν κάθε μισή,μία ή δύο ώρες (ανάλογα την αντοχή του καθενός)  να βγαίνεις στο δρόμο για να καπνίσεις. Χώρια ότι όταν γυρνάς σπίτι τα κάνεις μαζεμένα πράγμα πολύ πιο ανθυγιεινό.
Όμως εγώ συμφωνώ πάρα πολύ και με τον pappou. Η ιδιαιτερότητα αυτού του μέτρου είναι ο διαχωρισμός των πολιτών σε καπνιστές και μη καπνιστές και το ότι ηθικά ζητήματα γίνονται νομικά ζητήματα. Αυτό είναι πραγματικά επικίνδυνο και δεν ξέρουμε σε τι άλλες περιπτώσεις θα επεκταθεί στο μέλλον.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Εγώ πάντως χθες έκανα 8ωρο ταξίδι με πλοίο και ήταν απίστευτα ξεκούραστο το ότι δεν μύριζες καπνό πουθενά... Φανταστείτε 8 ώρες κλεισμένος σε κλειστό χώρο με καπνιστές...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Παρομοιως πηγα χτες σε ενα κλειστο μπαρ και για πρωτη φορα αναπνεα αερα οπως και δεν βρωμαγαν τα ρουχα μου μετα.Αν αυτο σημαινει να ξεβολευονται λιγο οι καπνιστες που τοσα χρονια καπνιζουν εις βαρος μου(ασφαλως οχι ολοι..υπαρχουν και ευσυνειδητοι καπνιστες)..δεν εχω κανενα προβλημα.

Οσο για την ελλειψη καπνιστηριων,υποδομων και λοιπων επιχειρηματων(δαχτυλοδειχτουμενοι κλπ)..νομιζω οτι ολα αυτα μπορουν να λειτουργησουν θετικα για καθε καπνιστη ετσι ωστε να κοψει η να ελαττωσει σημαντικα το τσιγαρο.Τωρα...ιδιως αυτο το επιχειρημα με το δαχτυλοδεικτουμενοι.Να σταθω λιγο.Οταν καποιος κανει κατι που εχει μονο αρνητικες συνεπειες για τον εαυτο του δεν ειναι ατοπο?Ειναι δικαιωμα του μεν αλλα ατοπο.Χαλαει πνευμονες,κιτρινιζει δοντια,αδειαζει την τσεπη,βρωμαει την ανασα και γινεται αντιαισθητικος οπως κ "τοξικος" στους γυρω του.

Οποτε με απλα λογια..λογικο ειναι να εισαι δαχτυλοδεικτουμενος οταν εισαι φανερα αυτοκαταστροφικος.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Παρομοιως πηγα χτες σε ενα κλειστο μπαρ και για πρωτη φορα αναπνεα αερα οπως και δεν βρωμαγαν τα ρουχα μου μετα.Αν αυτο σημαινει να ξεβολευονται λιγο οι καπνιστες που τοσα χρονια καπνιζουν εις βαρος μου(ασφαλως οχι ολοι..υπαρχουν και ευσυνειδητοι καπνιστες)..δεν εχω κανενα προβλημα.

Οσο για την ελλειψη καπνιστηριων,υποδομων και λοιπων επιχειρηματων(δαχτυλοδειχτουμενοι κλπ)..νομιζω οτι ολα αυτα μπορουν να λειτουργησουν θετικα για καθε καπνιστη ετσι ωστε να κοψει η να ελαττωσει σημαντικα το τσιγαρο.Τωρα...ιδιως αυτο το επιχειρημα με το δαχτυλοδεικτουμενοι.Να σταθω λιγο.Οταν καποιος κανει κατι που εχει μονο αρνητικες συνεπειες για τον εαυτο του δεν ειναι ατοπο?Ειναι δικαιωμα του μεν αλλα ατοπο.Χαλαει πνευμονες,κιτρινιζει δοντια,αδειαζει την τσεπη,βρωμαει την ανασα και γινεται αντιαισθητικος οπως κ "τοξικος" στους γυρω του.

Οποτε με απλα λογια..λογικο ειναι να εισαι δαχτυλοδεικτουμενος οταν εισαι φανερα αυτοκαταστροφικος.



Ετσι ακριβως.Συμφωνω απολυτα ρε bassman με ολα!  ;)


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Sneaky sneaky, το "ειπαλά" θεώρησα ότι ήταν typo.. Αν όχι, είμαι περίεργος να μάθω :) .. Φίλε bassman, τα ρούχα σου δεν μυρίζουν επειδή κάποιοι καπνίζουν δίπλα σου, αλλά επειδή σε όλα τα μαγαζιά που πηγαίνουμε δεν υπάρχει σωστός εξαερισμός..

Τώρα για την γκετοποίηση των καπνιστών δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου.. Το αν κάποιος έχει αποκτήσει μια κακή συνήθεια δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τον δείχνουμε στα παιδιά μας και να λέμε "κοίτα πως θα καταντήσεις, αν κάνεις και εσύ το ίδιο.. Θα αναγκάζεσαι να κατεβαίνεις κάθε λίγο και λιγάκι και θα στέκεσαι μαζί με τους άλλους σαν τον ηλίθιο στο πεζοδρόμιο".. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε πριν εφαρμοστεί ο νόμος να έχουν ωθήσει τις επιχειρήσεις να φτιάξουν ένα χώρο για καπνιστήρια.. Δεν μιλάμε για ένα 5% των υπαλλήλων, αλλά πολύ περισσότερο..

Πάντως για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, σε γενικές γραμμές, αν θέλετε τη γνώμη μου, είμαι υπέρ του νέου νόμου.. Πιστεύω ότι στην αρχή οι καπνιστές θα ξεβολευτούν αλλά μετά από λίγο καιρό θα βρουν τα στέκια τους, κάποιοι μπορεί να το κόψουν ή να το ελαττώσουν, άλλοι μπορεί να μειώσουν τις εξόδους τους και εν τέλει θα το αντιμετωπίσουνε.. Από την άλλη πλευρά, οι μη καπνιστές θα μπορούν να αναπνέουν τον καθαρό αέρα που επιθυμούν.. Όμως.. Επειδή ο νέος νόμος ανέδειξε τελικά τον "ρατσισμό" των αντικαπνιστών (δεν μιλάω για τους μη-καπνιστές, οι οποίοι σε γενικές γραμμές είναι ουδέτεροι) αλλά για αυτούς που αν μπορούσαν να περάσουν ένα νόμο που θα έλεγε ότι απαγορεύεται διά παντός και παντού το κάπνισμα, θα έτριβαν τα χέρια τους με ευχαρίστηση, έχω να παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από ένα κείμενο του Πανούτσου (γνωστού αθλητικού συντάκτη) περί του θέματος:

"Χοντρικά το ένα τέταρτο των ερωτηθέντων απάντησε ότι ενοχλείται όταν άλλοι καπνίζουν στον δρόμο. Εδώ και ένα χρόνο έχω κόψει το κάπνισμα αλλά όταν το διάβασα, ήμουνα στο τσακ να το ξαναρχίσω, μόνο και μόνο για να μπορώ να ενοχλώ αυτό το τέταρτο που η πόρνη η μοίρα μάς έφερε να ζούμε στον ίδιο πλανήτη."

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Μιά άλλη διάσταση είναι και αυτή. Ενώ σαν κοινωνία παλεύαμε όλοι (και οι αντικαπνιστές και οι σωστοί καπνιστές) να δείξουμε στις νεώτερες γενιές ότι το τσιγάρο είναι μόνο μιά κακιά συνήθεια και όχι μαγκιά, τώρα με αυτά που γίνονται θα το κάνουμε και έμβλημα αντίδρασης και επαναστατικότητας. Ο πιτσιρικάς που θα καπνίζει στο δρόμο ή και αλλού μπορεί κάλλιστα να το θεωρήσει σαν πρόκληση στα μούτρα της κοινωνίας...Θα γυρίσουμε 30 χρόνια πίσω δηλαδή...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/09, 16:02 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Μιά άλλη διάσταση είναι και αυτή. Ενώ σαν κοινωνία παλεύαμε όλοι (και οι αντικαπνιστές και οι σωστοί καπνιστές) να δείξουμε στις νεώτερες γενιές ότι το τσιγάρο είναι μόνο μιά κακιά συνήθεια και όχι μαγκιά, τώρα με αυτά που γίνονται θα το κάνουμε και έμβλημα αντίδρασης και επαναστατικότητας. Ο πιτσιρικάς που θα καπνίζει στο δρόμο ή και αλλού μπορεί κάλλιστα να το θεωρήσει σαν πρόκληση στα μούτρα της κοινωνίας...Θα γυρίσουμε 30 χρόνια πίσω δηλαδή...
Ίσως,  απ'την άλλη με αυτά που ακούω ότι συμβαίνουν στα λύκεια τώρα παίζει και να είναι καλύτερα.  Πλέον δεν φαίνεται το τσιγάρο να θεωρείται ιδιαίτερα "αντιδραστικό" και ταμπού στις μικρές ηλικίες.  Αντίθετα τα βαρύτερα ναρκωτικά δίνουν και παίρνουν.  Ε,  αν θέλει να αντιδράσει και καταφύγει στο τσιγάρο αντί για τα ναρκωτικά μιλάμε για το λιγότερο απ'τα 2 κακά.  Τραγικό βέβαια να φτάνουμε σε τέτοιο σημείο.
Sneaky sneaky, το "ειπαλά" θεώρησα ότι ήταν typo.. Αν όχι, είμαι περίεργος να μάθω :) .. Φίλε bassman, τα ρούχα σου δεν μυρίζουν επειδή κάποιοι καπνίζουν δίπλα σου, αλλά επειδή σε όλα τα μαγαζιά που πηγαίνουμε δεν υπάρχει σωστός εξαερισμός..
Ναι ήταν τυπογραφικό αλλά δεν έβγαζε κανένα απολύτως νόημα  ;D.   Πάντως δεν νομίζω ότι είναι δυνατό να υπάρχει τόσο αποτελεσματικό σύστημα εξαερισμού που να μην επηρεάζεται κάποιος όταν άλλοι γύρω του καπνίζουν.  Δεν είμαι βέβαια μηχανικός,  απλά φαντάζει δύσκολο.  Γενικά συμφωνώ με τον bassman σε όσα είπε.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Eπισης..ποτε δεν καταλαβα γιατι υπερασπιζεται κανεις κατι σαν το καπνισμα.Θεωρω οτι εχει εξαιρετικα περιορισμενα κ λιγα οφελη.Παταω τα 30 σε λιγους μηνες και σε αντιθεση με συνομηλικους μου που καπνιζουν ειμαι σε πολυ καλυτερη φυσικη κατασταση.Και την εικονα του να βλεπω συνομηλικους μου να ανεβαινουν σκαλια και να τους βγαινει η γλωσσα την θεωρω αξιολυπητη.Θεωρω πολυ καλο που δεν ενδιαφερθηκα ποτε για αυτο.Ακομα και στο Λυκειο που ολοι παρασυρονται...ειχα την λογικη να θεωρω οτι οχι δεν ειναι μαγκια.Δεν ειναι μαγκια..δεν ηταν μαγκια..και δεν θα ειναι ποτε.

Παω λιγο στο επιχειρημα των παππουδων που λενε αρκετοι.Παιδια..ο κοσμος που ζει στην επαρχια ζει υπο ενα αλλο καθεστως.Οταν ενας ανθρωπος γεννιεται στον καθαρο αερα,τρωει καθαρες τροφες,ζει με πολυ λιγοτερο αγχος αλλα και γενικα ζει μεσα στην φυση που ειναι και το φυσικο μας στοιχειο..οπως ειναι φυσικο και επομενο..ελαχιστοποιει τις φθορες που μπορει να εχει ο ανθρωπος της πολης.Ακομα και να καπνιζει...η να πινει και κανα ποτηρακι..εχει πολυ λιγοτερες φθορες απο τους υπολοιπους..ετσι ζει και περισσοτερο.

Αυτοι δε που ζουν χρονια σαν καπνιστες και πινουν μαζι(στην πολη γιατι εχει παρατηρηθει και αυτο)..προφανως μπορει να εχουν γερη κραση και να αντεχουν..η να εχουν αλλες υγιεινες συνηθειες που να τους βοηθανε.Οπως και να χει..το ξερουμε οτι υπαρχουν λιγοι ανθρωποι που ακομα και με κακες συνηθειες ζουν αρκετα χρονια.Δεν πρεπει ομως να στηριζομαστε σε αυτο.

Εγω ομως ερχομαι στην δικη μου απορια.Οταν ξερω οτι κατι μου κανει κακο και θα εθιστω γιατι να το κανω?Δλδ γιατι να προκαλεσω ζημια στην υγεια μου ηθελαμενα?Υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραματα που μπορουμε να κανουμε για να εχουμε στην ζωη συγκινησεις.Μουσικες,αθλητισμος,κοινωνικη προσφορα κλπ.Και στην τελικη μπορω να το πω και ετσι.Οταν προσεχω τον εαυτο μου οσο περισσοτερο μπορω..μειωνω τις πιθανοτητες να παθω κατι και να ζησω περισσοτερο.Εκτος απροοπτου αυτα.

20 χρονια παρακαλαω τον πατερα μου να κοψει το τσιγαρο.Αυτο που οι καπνιστες δεν καταλαβαινουν ειναι οτι πρεπει να κοβουν το καπνισμα και για τους γυρω τους.Γιατι κοβωντας το εχεις παραπανω πιθανοτητες να ζησεις παραπανω.Και ζωη παραπανω σημαινει παραπανω χρονο με αυτους που μας αγαπανε.Και αυτους τους ανθρωπους πρεπει να τους σκεφτομαστε γιατι η ζωη ειναι μικρη.Ο καπνιστης για μενα ειναι εγωιστης.Οπως και εγω ειμαι εγωιστης καμια φορα που κυκλοφορω χωρις κρανος..γιατι εχω αυξημενες πιθανοτητες να παθω κατι κ να με κλαινε οι δικοι μου.Δεν το αρνουμαι ομως οτι ειμαι εγωιστης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Kαλα μερικα κειμενα εδω μεσα ειναι πραγματικα για κλαματα, εγω ευχομαι σε ολους σας απλα να μην χρειαστει ποτε να αναγκαστειτε να δειτε τον αγαπημενο σας καλλιτεχνη σε μια αιθουσα γεματη καπνο ενω πασχετε απο ασθμα ή καποια αλλη ασθενεια του αναπνευστικου (οπως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των πολιτων στις μερες μας).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos