Αποστολέας Θέμα: ποιος πιστευετε οτι ειναι ο χειροτερος ΔΙΑΣΗΜΟΣ κι8αριστας????  (Αναγνώστηκε 58666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Παιδιά ο Frusciante είναι μαστουρωμένος απ'ότι ξέρω...δικαιολογείται το παιδί

δεν ειναι κ ο μοναδικος... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Κι εγώ τον Hammett ψηφίζω. Από τεχνική τον έχουν πλέον 15χρονα. Όλο 6ηχα σε πεντατονικές μπίρι μπίρι παίζει, και δως του wah (και καλά άποψη).

Εντωμεταξύ μας τα έχει πρήξει σε κάθε συνέντευξη για το midrange και δως του midrange και πως πληρώνει δύο φορτηγά να του κουβαλάνε τους ενισχυτές στο στούντιο για να βγάλει τον ήχο που θέλει. Μεταξύ μας ρε παιδιά, έχει ο Hammett τόσο καλό ήχο? Γιατί εμένα ψιλομάπα μου ακούγεται?

Ο Bonamassa που έχει δύο καμπίνες και μια κιθάρα και βγάζει τρελό ήχο τι είναι δηλαδή, από άλλο πλανήτη??? :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Δεν νομιζω οτι ο κιθαριστας κρινεται αποκλειστικα απο την τεχνικη.Βεβαια οι shredders εχουν παντα αλλη αποψη μιας και δεν κατεχουν συχνα την σωστη αισθηση μιας ομορφης μελωδιας.Ο Hammett μπορει να μην εχει την φοβερη τεχνικη αλλα ειναι ενας μελωδικος κιθαριστας που εχει βγαλει πολυ ωραια σολο.Και παρα πολυ κιθαριστες μαθαινουν τα σολο του..οχι μονο γιατι ειναι ευκολα αλλα γιατι ειναι και πολυ μελωδικα.Η μαγεια λοιπον δεν κρινεται συμφωνα με το αν σολαρει καποιος πιο γρηγορα απο την διαρροια..αλλα με το αν μπορει με λιγες νοτες να παιξει κατι ομορφο.

Με την ιδια λογικη οσον αφορα την τεχνικη μπορουμε επισης να αποκαλεσουμε και τον edge των U2 επισης κακιστο κιθαριστα μιας και αυτα που παιζει ειναι πανευκολα.Ειναι ομως ετσι...?

Στο θεμα του ηχου..αλλα στα λαιβ κυριως συμφωνω οτι δεν μου αρεσει ο ηχος του hammett.Στουντιακα μου αρεσει.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
συμφωνώ με τα απο πάνω (παιχταράς ο mohammett  ;D). εντάξει, αυτά τα δήθεν σόλο που κάνει στα live (kirk 1, kirk2 ktl) είναι
αηδίες αλλά αυτά που έχει γράψει δισκογραφικά είναι πολύ καλά (όσα δεν φτάνει η αλεπού.....τα κάνει μπιρι μπιρι :P  :))
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/09, 02:51 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Εμένα η ένστασή μου είναι ότι ούτε σαν ερμηνευτής μου λέει τίποτα. Κι ο Santana αυστηρά από άποψη τεχνικής ψιλοκουλός είναι αλλά έχει φοβερή ερμηνεία. Για μένα ο Hammett το μόνο που έχει είναι ότι παίζει σε φοβερό συγκρότημα:P

Όσο για αυτά που δε φτάνει η αλεπού, πες το σε αυτούς που δε γουστάρουν shred, όχι σε κάποιον που γουστάρει ;)

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Για μένα ο Hammett το μόνο που έχει είναι ότι παίζει σε φοβερό συγκρότημα:P

ε μα ρε φιλε αυτο ειναι που τον κανει πιο επιτυχημενο και γνωστο σε σχεση με ολους τους αλλους που μπορουν και την παιζουν ( :P) πιο γρηγορα  ;D ;D
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Εμένα η ένστασή μου είναι ότι ούτε σαν ερμηνευτής μου λέει τίποτα. Κι ο Santana αυστηρά από άποψη τεχνικής ψιλοκουλός είναι αλλά έχει φοβερή ερμηνεία. Για μένα ο Hammett το μόνο που έχει είναι ότι παίζει σε φοβερό συγκρότημα:P

Όσο για αυτά που δε φτάνει η αλεπού, πες το σε αυτούς που δε γουστάρουν shred, όχι σε κάποιον που γουστάρει ;)

Καλα χαλαρωσε... :P
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Τα σολο του χαμμετ ταιριαζουν πιο πολυ στο στυλ του πρωτου αλμπουμ κατ'εμε. Γενικα ειναι λιγο πολυ ολα στο ιδιο στυλ και οχι κατι ιδιαιτερο συνθετικα....

Αποσυνδεδεμένος valex_van_halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
hernam li ο χειρότερος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τι Hammet ρε παιδιά, είμαστε σοβαροί? Εκτός του αστείου "κι από τεχνική 15χρονα τον έχουν", βρείτε μου metal κιθαρίστες που βγάζουν το δικό του συναίσθημα στα σόλο. Ο Kirk αφήνει ένα κομμάτι από την ψυχή του σε κάθε σόλο που παίζει. Ότι συναίσθημα θέλει να εκφράσει, το πετυχαίνει. Κι εγώ πιστεύω ότι ο James είναι καλύτερος, αλλά όχι κι ο Kirk χειρότερος διάσημος...

Για μένα, ο υπερεκτιμημένος της υπόθεσης είναι ο Kerry King. Και, γιατί όχι, ο Satriani... Πολύ βιρτουοζιλίκι και μουσική μηδέν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Πρέπει κάτω από το nick μας πέραν από τα επισκέπτης-θαμώνας-εδώ είναι το σπίτι μου κλπ να μπουν και ιδιότητες....δικηγόρος του ............. και συμπληρώνετε ότι κολλάει καλύτερα....Hammet, Herman Li, Hetfield, Santana κλπ....

Αν παρατηρήσετε τα ονόματα που έχουν γραφτεί μέχρις στιγμής σε αυτό το θέμα θα κοιτάτε, όπως έκανα κι εγώ, σαν χαζοί την οθόνη. Αναφέρω μερικά:
Santana, Malmsteen, Loomis, Gilmour, Friedman, Broderick, Batio, Cobain, Slash, Ben Moody κλπ κλπ.

Αν δλδ θεωρούμε από λίγο εώς πολύ κάποιους ή και όλους τους παραπάνω ως μερικούς από τους χειρότερους διάσημου κιθαρίστες, τι μένει; Απλή ερώτηση...

Κι ένα σχόλιο προς αυτούς που μιλάνε για Romeo, Broderick, Batio, Buckethead και αντίστοιχους κιθαρίστες...να μιλήσουμε παιδιά και για κανέναν διάσημο; ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Και, γιατί όχι, ο Satriani... Πολύ βιρτουοζιλίκι και μουσική μηδέν.
Αντί να αρχίσω να αραδιάζω 10δες κομμάτια του τα οποία είναι μουσικάρες, θα  σου ζητήσω το ανάποδο.... Μπορείς να παραθέσεις κομμάτια του, που να είναι στείρο και άμουσο βιρτουοζιλίκι? Δεν θέλω να υπερασπιστώ κάποιον απλά προσπαθώ να καταλάβω πως ένας από τους πλέον αναγνωρισμένους κιθαρίστες  για το έργο τους και την επιρροή τους, σου βγάζει μηδενική μουσική...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, τον βρήκα τον χειρότερο διάσημο κιθαρίστα..... ;D


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αντί να αρχίσω να αραδιάζω 10δες κομμάτια του τα οποία είναι μουσικάρες, θα  σου ζητήσω το ανάποδο.... Μπορείς να παραθέσεις κομμάτια του, που να είναι στείρο και άμουσο βιρτουοζιλίκι? Δεν θέλω να υπερασπιστώ κάποιον απλά προσπαθώ να καταλάβω πως ένας από τους πλέον αναγνωρισμένους κιθαρίστες  για το έργο τους και την επιρροή τους, σου βγάζει μηδενική μουσική...


To τι είναι μουσική και τι εύηχο δεν μπορεί να μπεί σε αυστηρά καλούπια. Το αυτί σου και το αυτί μου δε νιώθουν το ίδιο πράγμα. Η μουσική είναι ένα μέσο μετάδοσης συναισθημάτων, ή και γέννησής τους εκ του μηδενός, οπότε πώς να μου αρέσει ο Satriani από τη στιγμή που το μόνο που μου προκαλεί όταν τον ακούω να παίζει είναι θαυμασμός για την τεχνική του και ζαλάδα μετά από +-20 λεπτά ακροάσης?

Έκατσα χθες για πάρτη σου και άκουσα μετά από 1-2 χρόνια, να δω μπας και τον παρεξήγησα, αλλά φεύ.

Ενδεικτικά:


3 λεπτά τραγούδι, τα 2 παπάδες.






10 λεπτά κομμάτι, τα 7 shredding ffs...


Στο συγκεκριμένο πραγματικά ζαλίστηκα. Δεν το λέω υπερβολικά.

Κι ένα που μου άρεσε:
http://www.youtube.com/watch?v=hAY3WeZovGk (Embedding disabled, limit reached)

Αν εσύ βλέπεις μουσικότητα σε αυτά και τα ακούς ευχάριστα, πρέπει να είσαι σε θέση να δεχτείς πως αυτό δεν είναι θέσφατο για όλους.

Όσο για το αν θεωρείται καταξιωμένος για τη δουλειά και τη μελωδικότητά του, αυτό πάλι γιατί πρέπει να συνεπάγεται πως θα αρέσει σε οποιονδήποτε? Κι ο Ray Charles καταξιωμένος είναι (θρύλος βασικά), αλλά δε με συγκινεί ιδιαίτερα (περισσότερο πάντως από τον Satriani).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
mits@kos, όσο και αν όλες οι τέχνες (μουσική, θέατρο, ζωγραφική, κινηματογράφος) είναι θέμα γούστου, ωστόσο υπάρχουν μερικά πράγματα τα οποία δεν επιδέχονται και ιδιαίτερης αμφισβήτησης.. Το ότι θεωρείς βαβούρα τα Always with you και το Summer Song (τα πιο κάτω links δεν τα άνοιξα γιατί μπορεί να έβαζες και το Love Thing μέσα...), νομίζω ότι είναι ιεροσυλία για ένα κιθαρίστα ο οποίος έγινε γνωστός όχι για τους παπάδες που παίζει, αλλά για την απίστευτη μελωδία με την οποία εμπλουτίζει τα κομμάτια του.. Απόδειξη αυτού είναι ότι πάμπολα διαφημιστικά spots και trailers, intros εκπομπών (σε τηλεόραση και ραδιόφωνο) είναι κομμάτια του Satriani.. Τι να πω.. Μήπως πρέπει να τον ακούσεις λίγο καλύτερα με λιγότερη προκατάληψη ίσως;

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να πώ την αλήθεια ούτε εγώ τρελένομαι τόσο πολύ με τον Satriani. O Vai πχ. παρόλο που θεωρείται ποζεράς, με συγκινεί αφάνταστα περισσότερο σαν βιρτουόζος.
Ο Satriani έκανε όμως κάτι το απίστευτο..Εκανε το βιρτουοζικό παίξιμο, mainstream και έφερε την ηλεκτρική κιθάρα στο προσκήνιο. Οι ιδέες του είναι αρκετά πιασάρικες, αλλά δεν έχουν αυτό που λέμε βάθος...Σε αυτό πιστεύω οτι πάσχει ο Satriani

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
mits@kos, όσο και αν όλες οι τέχνες (μουσική, θέατρο, ζωγραφική, κινηματογράφος) είναι θέμα γούστου, ωστόσο υπάρχουν μερικά πράγματα τα οποία δεν επιδέχονται και ιδιαίτερης αμφισβήτησης.. Το ότι θεωρείς βαβούρα τα Always with you και το Summer Song (τα πιο κάτω links δεν τα άνοιξα γιατί μπορεί να έβαζες και το Love Thing μέσα...), νομίζω ότι είναι ιεροσυλία για ένα κιθαρίστα ο οποίος έγινε γνωστός όχι για τους παπάδες που παίζει, αλλά για την απίστευτη μελωδία με την οποία εμπλουτίζει τα κομμάτια του.. Απόδειξη αυτού είναι ότι πάμπολα διαφημιστικά spots και trailers, intros εκπομπών (σε τηλεόραση και ραδιόφωνο) είναι κομμάτια του Satriani.. Τι να πω.. Μήπως πρέπει να τον ακούσεις λίγο καλύτερα με λιγότερη προκατάληψη ίσως;

Αγαπητέ faser, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα προκατάληψης. Όπως έγραψα, για εμένα η μουσική είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τα συναισθήματα που μας προκαλεί. Άλλοτε, οργή, αγανάκτηση, άλλες φορές μελαγχολία, γαλήνη, ηρεμία. Όταν ακούω Satriani, δε νιώθω τίποτα. Είναι τόσο απλό. Δεν κάθομαι να δώσω βαρύτητα στην επιδεξιότητα ή σε μια "γυμνή" από ένταση μελωδία, που ενδεχομένως να είναι εκεί και να μην την βλέπω, γιατί δε μου γεννά κανένα ερέθισμα. Εσύ στη μουσική του μπορεί να βλέπεις πράγματα που εγώ αγνοώ και τούμπαλιν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ο Kirk αφήνει ένα κομμάτι από την ψυχή του σε κάθε σόλο που παίζει. Ότι συναίσθημα θέλει να εκφράσει, το πετυχαίνει.

Χμμμ, μαλλον δεν εχεις δει ως γραφει τα σολο στα αλμπουμ...  ::)
του λενε μπες μεσα, ωρα για σολο... πιανει παιζει επι μιση ωρα καμια 40-αρια σολο οτι του κατεβει, και απο αυτα κραταει ο παραγωγος ενα, οποιο του αρεσει και πιστευει παει με το κομματι.
Οποτε δεν θα ελεγα πως "εκφραζει οτι συναισθημα θελει" σε καθε κομματι, γιατι δεν γραφει σολο για καθε κομματι, παρα παιζει αυτοσχεδιασμους ατελειωτα μεχρι ο παραγγος να βρει κατι καλο.  :)
Τωρα το αν αυτα τα σολο μετα γινονται ιστορικα, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κι όμως, έχω δεί το Some Kind of Monster (τώρα πόσο πραγματικό ήταν δεν μπορώ να ξέρω, αλλά από την άλλη τι άλλο υλικό υπάρχει?) και πήρα μια ιδέα.

Δεν καταλαβαίνω όμως πού είναι η έντασή σου. Το ότι τζάμαρε για 1 ώρα και διάλεγαν ότι έβγαινε ωραίο? Μου φαίνεται λογική διαδικασία, γι' αυτό ρωτάω.

Μου φαίνεται πολύ πιο πιθανό να βγεί ένα καλό σόλο όταν απλά παίζεις για την πλάκα κι ότι κάτσει, παρά να μπείς στη διαδικασία να το γράψεις συνειδητά. Στην πρώτη περίπτωση, είναι και πιο αυθεντικό  ;D ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
δυο απο τα μυνηματα που χαθηκαν στο χθεσινο crash

=====
Δεν υπαρχει καποια εν(σ)ταση, απλα εγραψες "Ότι συναίσθημα θέλει να εκφράσει, το πετυχαίνει", πραγμα που θα ισχυε μονο αν πηγαινες στο στουντιο με ενα ετοιμο σολο στο πνευμα του συναισθηματος που θελεις να πετυχεις, το να παιζεις 100 σολο και να διαλεγει Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ενα απο αυτα δεν κολαει με το πνευμα του "εκφραζω το συναισθημα που θελω", αλλα ειναι στο πνευμα "ο παραγωγος βαζει αυτο που θεωρει καταλληλο για το κομματι"  :)
Δεν εκρινα τον κιθαριστα, απλα αναφερω το πως κανουν καποια πραγματα στο στουντιο  ;)
Απο την αλλη, δεν εχω μελετησει ιδιαιτερα τον συγκεκριμενο, οποτε μπορει σε καποια πραγματα να κανω και λαθος, οποτε εκει ζηταω συγνωμη  :)

=====
Α ναι ενταξυ το live performance ειναι τελειως αλλο πραγμα απο το songwriting & studio recording  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο παίξιμο της κιθάρας βέβαια (κ γενικότερα) βρίσκει εφαρμογή και η ρήση "οσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια"
Δηλαδή όταν δεν μπορούμε να παίξουμε κάτι, το χαρακτηρίζουμε "υπερτεχνικό", "βλακεία", "χωρίς συναίσθημα" κτλπ. ;D ;D
Ξέρω πολλούς τέτοιους!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ούτε Hammet μπορώ να παίξω, ούτε Satriani, αλλά δε λέω τα ίδια και για τους 2...  ;)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Gus G.

Εξαιρετικός session μουσικός! Αλλά στους firewind πραγματικά δεν μπορώ να τον ακούσω με τίποτα (όπως και τους ίδιους τους firewind)..

(πάντως το ότι μπαίνει το όνομά του σε θέμα με διάσημους κιθαρίστες σημαίνει πολλά)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν ξερω ποιος ειναι χειροτερος, δεν ειμαι τεχνικα αρτιος για να ισχυριστω κατι τετοιο για καποιον γνωστο κιθαριστα, αλλα μπορω να πω ποιανου κιθαριστα το παιξιμο μου την δινει στα νευρα... Ο Gers των Maiden...
Και ειναι πολυ περιεργη περιπτωση αυτος ο τυπος, γιατι στο tattooed millionaire (αυτος δεν επαιζει κι εκει;) εχει φανταστικα μελωδικα σολο και πολυ συναισθημα... Με το που πηγε στους maiden ομως, δεν ακουσα απο αυτον ουτε ενα σολο της προκοπης... Απλα χαβαλε, γρηγορα (και συνηθως βαβουριαρικα) περασματα και ανεβοκατεβασματα και το κυριοτερο, κανενα συναισθημα, κακος ηχος και χαζο look...
Βεβαια δεν λεω οτι ειναι χειροτερος κτλ, απλα οτι δεν μου αρεσει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Συμφωνώ για τον Gers. Οχι ότι με χαλάει, αλλά φαίνεται η διαφορά από τον Murray και το μέγιστο Smith (πολύ underrated και οι δύο). Νομίζω ότι καλά solo είχε μέχρι και το X-factor. Μετά την επανασύνδεση ο Smith τους έχει ισωπεδώσει λίγο πολύ...