Αποστολέας Θέμα: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου  (Αναγνώστηκε 60807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #25 στις: 03/09/09, 17:24 »
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχουν μερικοί με την αποχή.

Πρώτα απ' όλα, να κατανοούμε μερικά πράγματα. Σε περίπτωση αποχής, δεν τα "παίρνει ο πρώτος", αυτό είναι μια τεράστια ηλιθιότητα.

Έπειτα, γιατί να ψηφίσω σε ένα σύστημα το οποίο είναι λάθος για μένα τουλάχιστον; Δεν ψηφίζω, και δεν το υποστηρίζω. Δεν είμαι τόσο βλάκας να πιστέψω ότι έχουμε "δημοκρατία" όταν ο κάθε Κωστίκας και Γιωρίκας αποφασίζουν να μας ρωτήσουν ποια από τις επιλογές που μας θέτουν στο τραπέζι θέλουμε (κάτι για σκατά που είπα πιο πριν)

Ok, ναι η αποχη καποιου μπορει να ειναι δειγμα δυσαρεσκειας, ΑΛΛΑ σημασια εχει στην τελικη τι κανουμε κι οχι τι δεν κανουμε. Δηλαδη, οκ δεν σε εκφραζει κατι, δεν ψηφιζεις. Αλλα πρεπει να βρεις κατι να κανεις αντ'αυτου, διαφορετικα αποχη=τιποτα.
Και ειναι αφελες να λεμε οτι η αποχη προβληματιζει.
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #26 στις: 03/09/09, 17:32 »
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχουν μερικοί με την αποχή.

Πρώτα απ' όλα, να κατανοούμε μερικά πράγματα. Σε περίπτωση αποχής, δεν τα "παίρνει ο πρώτος", αυτό είναι μια τεράστια ηλιθιότητα.

Έπειτα, γιατί να ψηφίσω σε ένα σύστημα το οποίο είναι λάθος για μένα τουλάχιστον; Δεν ψηφίζω, και δεν το υποστηρίζω. Δεν είμαι τόσο βλάκας να πιστέψω ότι έχουμε "δημοκρατία" όταν ο κάθε Κωστίκας και Γιωρίκας αποφασίζουν να μας ρωτήσουν ποια από τις επιλογές που μας θέτουν στο τραπέζι θέλουμε (κάτι για σκατά που είπα πιο πριν)

Ok, ναι η αποχη καποιου μπορει να ειναι δειγμα δυσαρεσκειας, ΑΛΛΑ σημασια εχει στην τελικη τι κανουμε κι οχι τι δεν κανουμε. Δηλαδη, οκ δεν σε εκφραζει κατι, δεν ψηφιζεις. Αλλα πρεπει να βρεις κατι να κανεις αντ'αυτου, διαφορετικα αποχη=τιποτα.
Και ειναι αφελες να λεμε οτι η αποχη προβληματιζει.

Ζώντας ευσυνείδητα καθημερινά, σεβόμενος τον εαυτό μου αλλά και τους γύρω μου, χωρίς να κλέβω και να εκμεταλλεύομαι κανέναν, παλεύοντας καθημερινά για τα δικαιώματα μου και τα δικαιώματα του διπλανού μου, πιστεύω ότι κάνω πολύ περισσότερα από το να πάω στο καρναβάλι των εκλογών.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #27 στις: 03/09/09, 17:54 »
Αρχικά με αυτό το πόστ δεν θέλω ούτε να νουθετίσω κανέναν, ούτε να επιβάλλω την άποψή μου-απλώς να την εκφράσω. Ανεξάρτητα από τις προσωπικές πολιτικές μου επιλογές, ωθούσα κόσμο να πηγαίνει κ να ψηφίζει, όχι την δική μου επιλογή, απλώς ήθελα να συμμετέχουν όσο περισσότεροι γίνεται. Η αποχή είναι ένα αρκετά δυνατό μέσο αφύπνισης του πολιτικού και όχι μόνο κόσμου, αρκεί όμως να είναι καταγεγραμμένη. Τι εννοώ: όταν κάποιος απέχει από τις εκλογές κυριολεκτικά, δηλαδή δεν εμφανίζεται να ψηφίσει, μπορεί να το κάνει πολιτικώς συνειδητά, πχ: "δεν γ@μιούνται όλοι τους, εγώ δεν χαλάω την Κυριακή μου για πάρτη τους", ή να το κάνει για άλλους λόγους, όπως πχ: "όχι ρε φίλε, κι ότι είχα κανονίσει να πάω λονδίνο αυτό το τριήμερο".. Πρακτικά κ οι δύο περιπτώσεις απέχουν, όμως δεν είναι δυνατό να καταγεγραφεί ως πολιτική θέση/άποψη, πράγμα το οποίο δίνει αφορμή στον πολιτικό κόσμο να "ελπίζει", πως με τα ίδια μέσα θα μας εξαπατούν. Η "καταγεγραμμένη" αποχή, αν κ αδόκιμος ο όρος, είναι είτε το Ακυρο (δεν τα παίρνει ο πρώτος, μην αγχώνεστε), είτε η ψήφος σε (απο-)κόμματα, "γκρούπες". Το θέμα για εμένα είναι, αφενός όταν έχεις άποψη κατέστησέ την αντιληπτή, αφετέρου πως όταν απαιτείς από το κοινωνικό σύνολο, οφείλεις να μετέχεις σε αυτό-όχι να το στηρίζεις, αλλά να μετέχεις..
Έτσι, θα δανειστώ κ γώ την ατάκα του "γιωργάκη" κ θα πώ: Όλοι στις ΚΑΛΤΣΕΣ!!! κ να κάνουμε την άποψη μας αντιληπτή
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #28 στις: 03/09/09, 17:59 »
Αρχικά με αυτό το πόστ δεν θέλω ούτε να νουθετίσω κανέναν, ούτε να επιβάλλω την άποψή μου-απλώς να την εκφράσω. Ανεξάρτητα από τις προσωπικές πολιτικές μου επιλογές, ωθούσα κόσμο να πηγαίνει κ να ψηφίζει, όχι την δική μου επιλογή, απλώς ήθελα να συμμετέχουν όσο περισσότεροι γίνεται. Η αποχή είναι ένα αρκετά δυνατό μέσο αφύπνισης του πολιτικού και όχι μόνο κόσμου, αρκεί όμως να είναι καταγεγραμμένη. Τι εννοώ: όταν κάποιος απέχει από τις εκλογές κυριολεκτικά, δηλαδή δεν εμφανίζεται να ψηφίσει, μπορεί να το κάνει πολιτικώς συνειδητά, πχ: "δεν γ@μιούνται όλοι τους, εγώ δεν χαλάω την Κυριακή μου για πάρτη τους", ή να το κάνει για άλλους λόγους, όπως πχ: "όχι ρε φίλε, κι ότι είχα κανονίσει να πάω λονδίνο αυτό το τριήμερο".. Πρακτικά κ οι δύο περιπτώσεις απέχουν, όμως δεν είναι δυνατό να καταγεγραφεί ως πολιτική θέση/άποψη, πράγμα το οποίο δίνει αφορμή στον πολιτικό κόσμο να "ελπίζει", πως με τα ίδια μέσα θα μας εξαπατούν. Η "καταγεγραμμένη" αποχή, αν κ αδόκιμος ο όρος, είναι είτε το Ακυρο (δεν τα παίρνει ο πρώτος, μην αγχώνεστε), είτε η ψήφος σε (απο-)κόμματα, "γκρούπες". Το θέμα για εμένα είναι, αφενός όταν έχεις άποψη κατέστησέ την αντιληπτή, αφετέρου πως όταν απαιτείς από το κοινωνικό σύνολο, οφείλεις να μετέχεις σε αυτό-όχι να το στηρίζεις, αλλά να μετέχεις..
Έτσι, θα δανειστώ κ γώ την ατάκα του "γιωργάκη" κ θα πώ: Όλοι στις ΚΑΛΤΣΕΣ!!! κ να κάνουμε την άποψη μας αντιληπτή

Συμφωνώ εν μέρη, εκεί που διαφοροποιούμαι, είναι ότι θεωρώ το όλο θέμα ένα καρνάβαλο. Με τη δικιά μου αποχή, για μένα, δε νομιμοποιώ το σύστημα το οποίο κακώς έχουν ονομάσει δημοκρατία.

Πάντως όντως, αν κάποιος δεν έχει τις δικές μου απόψεις για το σύστημα που έχουμε, ο τρόπος που προτείνεις περί ένδειξη διαμαρτυρίας, είναι πολύ καλύτερος από το να μην εμφανιστεί στις κάλπες. Κι εμένα που απέχω συνειδητά, ο σταρχ**ισμός με βλάπτει καθώς υποβαθμίζει την αποχή από συνειδητή επιλογή σε καφέ/παραλία/ΣΚ στο Λονδίνο κλπ.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #29 στις: 03/09/09, 18:16 »
σχετικά με το καραναβαλίκι των εκλογών: από τον πληθυσμό της χώρας, δικαίωμα ψήφου έχεις το 50%, από το οποίο στις εκλογές εμφανίζεται το 50% αυτού, το οποίο με ένα 40κάτι% οριζει κυβέρνηση. Αν κ Τελείως σχηματικά τα ποσοστά, η αλήθεια είναι ότι στην παρούσα κατάσταση μας επιβάλλει κυβέρνηση το 20κάτι% του πληθυσμού που έχει δικαίωμα ψήφου. Εγώ προσωπικά, προσβάλλομαι αν το αφήσω έτσι κ το δεχτώ, οπότε έχοντας άποψη ΑΠΑΙΤΩ να την εκφράσω.
Ναι, είναι καρναβάλι οι εκλογές κ μάλλιστα από τα πιο κιτς που έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα. Είναι σπάσιμο να χαλάς την κυριακή σου, κ είναι σπάσιμο οι ετεροδημότες να χαλάνε την διάθεσή τους στην εθνική οδό. Αλλά είναι ακόμα πιο πολύ σπάσιμο να αποδέχεσαι συνειδητά να σου επιβάλλει το 20κάτι% τους νταβατζήδες σου για τα επόμενα 4 έτη το μέγιστο.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά πρώτα ας αναλογιστεί πως ένα σύστημα που μας θέλει όλους άβουλους κ αμέτοχους τόσο σε επουσιώδη όσο κ σε ουσιώδη θέματα δεν διαφέρει πολύ από ένα ολοκληρωτικό καθεστώς, απλώς σε αντίθεση με τα ολοκληρωτικά που σου επιβάλλουν τι κ πως θα κάνεις στην ζωή σου, αυτά τα νέα συστήματα σε γαλουχούν να αποζητάς κάτι τέτοιο κ να το θεωρείς ώς δική σου άποψη.


υγ(δεν διαφωνούμε πουθενά gear, ούτε με κανέναν. συζήτηση απλή είναι, κ απλώς προλαμβάνω τα χριστά έθιμα του φόρουμ στους "καυγάδες" :P ;D ;D ;D)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #30 στις: 03/09/09, 18:28 »
σχετικά με το καραναβαλίκι των εκλογών: από τον πληθυσμό της χώρας, δικαίωμα ψήφου έχεις το 50%, από το οποίο στις εκλογές εμφανίζεται το 50% αυτού, το οποίο με ένα 40κάτι% οριζει κυβέρνηση. Αν κ Τελείως σχηματικά τα ποσοστά, η αλήθεια είναι ότι στην παρούσα κατάσταση μας επιβάλλει κυβέρνηση το 20κάτι% του πληθυσμού που έχει δικαίωμα ψήφου. Εγώ προσωπικά, προσβάλλομαι αν το αφήσω έτσι κ το δεχτώ, οπότε έχοντας άποψη ΑΠΑΙΤΩ να την εκφράσω.
Ναι, είναι καρναβάλι οι εκλογές κ μάλλιστα από τα πιο κιτς που έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα. Είναι σπάσιμο να χαλάς την κυριακή σου, κ είναι σπάσιμο οι ετεροδημότες να χαλάνε την διάθεσή τους στην εθνική οδό. Αλλά είναι ακόμα πιο πολύ σπάσιμο να αποδέχεσαι συνειδητά να σου επιβάλλει το 20κάτι% τους νταβατζήδες σου για τα επόμενα 4 έτη το μέγιστο.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά πρώτα ας αναλογιστεί πως ένα σύστημα που μας θέλει όλους άβουλους κ αμέτοχους τόσο σε επουσιώδη όσο κ σε ουσιώδη θέματα δεν διαφέρει πολύ από ένα ολοκληρωτικό καθεστώς, απλώς σε αντίθεση με τα ολοκληρωτικά που σου επιβάλλουν τι κ πως θα κάνεις στην ζωή σου, αυτά τα νέα συστήματα σε γαλουχούν να αποζητάς κάτι τέτοιο κ να το θεωρείς ώς δική σου άποψη.


υγ(δεν διαφωνούμε πουθενά gear, ούτε με κανέναν. συζήτηση απλή είναι, κ απλώς προλαμβάνω τα χριστά έθιμα του φόρουμ στους "καυγάδες" :P ;D ;D ;D)

Kαι έτσι τελικά τα παίρνει ο πρώτος... Με το άκυρο απλά αυξάνεται το ποσοστό με το οποίο βγαίνουν τα μεγάλα κομματα στη βουλή... Με την αποχή ενισχύουμε την καταπληκτική αντιδημοκρατία της χώρας μας...
Εγώ μαζί σας, αλλά έχω πει από το γυμνάσιο ακόμη ότι πρέπει να ψηφίζουμε με καθαρά μαθηματικό τρόπο... Να μην έχει κανένας 5000000 έδρες στη βουλή και να φοβούνται μην χάσουν τη θέση τους...

Υ.Γ. Θέλω να δω τώρα που θα ανέβει το ΛΑΟΣ από τους απογοητευμένους ΝεοΔημοκράτες που θα τρέξουν να το ψηφίσουν, τι θα γίνει στη Βουλή...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #31 στις: 03/09/09, 18:49 »
Το αν θα απέχει, ή θα ακυρώσει κανείς, είναι προσωπικό θέμα του καθενός, όπως επίσης κ το αν θα δεχθεί να ψηφίσει συνειδητά το οποιοδήποτε κόμμα. Από κει κ πέρα όταν πάνω από το 50% του εκλογικού πληθυσμού αποφασίζει ΄μια συγκεκριμένη πολιτική κίνηση, στην παρούσα συζήτηση την συνειδητή κ καταγεγραμμένη αποχή, απέχει ελάχιστά από το να συνειδητοποιήσει την δύναμή του κ να την εκμεταλλευτεί προς όφελός του. κ αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα για την ολική αφύπνιση τω πολιτών-κ ειλικρινά πιστεύω πως κανείς από τον πολιτικό κόσμο δεν μένει ασυγκίνητος με τέτοια ποσοστά αποχής-απόδειξη κ το γαλλικό παράδειγμα με το 82% του πληθυσμού που απείχε.
τώρα αν με το άκυρο πιστεύει κανείς ότι ενισχύει τον δικομματισμό κ όχι μόνο, αυτό είναι μέσα στις παραμέτρους που θα πρέπει να λάβει υπόψιν του, όμως κ πάλι θα είναι δική του απόφαση κ όχι κάποιου άλλου. αυτός θα έχει ψηφίσει, αυτός θα εκφράζει την άποψή του, αυτός πλέον θα έχει μερίδιο στο όλο θέμα-είτε ευθυνών είτε κερδών. Αλλά θα είναι δική του απόφαση κ κίνηση, κ αυτό πιστεύω ότι είναι το σημαντικό.
πάντως δίδεται η ευκαιρία να καθορίσει ώς ένα επιτρεπτό, από το δημοκρατικό πολίτευμα, βαθμό το μέλλον του. κ αν θέλει να επιτύχει κάτι περισσότερο μετά την κίνηση του, δεν έχει παρά να διεκδικήσει τα δικαιώματά του, κατά το δοκούν,  ερχόμενος σε "συννενόηση" κ "συντονισμό" με το υπόλοιπο ποσοστό που συμφώνησε, εστω κ άτυπα, μαζί του, με όποιο τρόπο πιστεύει καλύτερο.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #32 στις: 03/09/09, 18:54 »
Επειδή το θέμα δεν είναι αν είμαστε υπέρ της αποχής (όχι ότι δεν έχει ενδιαφέρον αυτό, αλλά είναι άλλου παπά thread  ;D), θα εκφράσω κάποιες εκτιμήσεις για τις εκλογές.

Έτσι όπως δείχνουν τώρα τα πράγματα (το λέω αυτό γιατί δεν άρχισε ο γνωστός δημοσκοπικός βομβαρδισμός):

- Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. θα κερδίσει με αρκετά μεγάλη διαφορά, αλλά θα δυσκολευτεί να έχει αυτοδυναμία.
- Η Ν.Δ. θα είναι δεύτερη αλλά δε θα συντριβεί (γι'αυτό και έκανε τώρα εκλογές ο Κώστας).
- Το μόνο κερδισμένο κόμμα θα είναι ουσιαστικά και πάλι ο ΛΑ.Ο.Σ., όπως και στις Ευρωεκλογές. Για μένα είναι απογοητευτικό πισωγύρισμα της κοινωνίας αυτή η -μάλλον μη αντιστρεπτή- τάση προς τα δεξιά.
- Το ΚΚΕ λοιπόν παίζει να χάσει την τρίτη θέση από το ΛΑ.Ο.Σ., αφού έχει καθηλωθεί στο 6-7%.
- Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ θα μπει στη Βουλή με δυσκολία (τι πρωτότυπο).
- Οι Οικολόγοι Πράσινοι παίζουν στο όριο του 3% και μπορεί να μπουν και αυτοί. Δύσκολα πάντως, εκτός αν υπάρξει δεύτερος γύρος δημοσκοπικού promotion.

Τα ίδια Παντελάκη μου, με εξαίρεση την έλλειψη αυτοδυναμίας, η οποία ίσως οδηγήσει στην πρώτη κυβέρνηση συνεργασίας στην Ελλάδα (δε θεωρώ τις κυβερνήσεις του '89-'90 πραγματικές κυβερνήσεις συνεργασίας). Δε λέω ότι θα δούμε καμία δραματική βελτίωση- αλλά το να κυβερνούν δύο ή περισσότερα κόμματα, αλληλοελεγχόμενα και αλληλοεξαρτώμενα, μου φαίνεται μακράν καλύτερο από τη μονοκρατορία Ν.Δ. ή ΠΑ.ΣΟ.Κ, την οποία στην τελική έχουμε δοκιμάσει επαρκώς επί 35 χρόνια.

Κατά τα άλλα, οι εκλογές όποτε και να γινόντουσαν θα ήταν καταστρεπτικές για την οικονομία, η οποία έτσι κι αλλιώς έχει το μαύρο της το χάλι. Εξάλλου, όποια κυβέρνηση και να προκύψει, θα κληθεί να πάρει τις "δύσκολες αποφάσεις" που έλεγε χθες ο Κωστάκης- νέο αγγούρι για όλους εμάς, γιατί τα ελλείμματα και τα χρέη δε μειώνονται με παροχές.

Συμφωνώ ότι πρόκειται σε μεγάλο βαθμό για καρναβάλι, αλλά προσωπική μου επιλογή είναι "το μη χείρον βέλτιστον" και μία επιλογή μακριά από τους δύο μεγάλους και τις "ισχυρές κυβερνήσεις".

Υ.Γ. vagtanplan, σκέψου πόσο αστεία θα ήταν μία οικουμενική με ΛΑ.Ο.Σ. και ΣΥΡΙΖΑ (μεταξύ όλων των άλλων) να μοιράζονται υπουργεία και αποφάσεις.  :P

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #33 στις: 03/09/09, 19:02 »
Από κει κ πέρα όταν πάνω από το 50% του εκλογικού πληθυσμού αποφασίζει ΄μια συγκεκριμένη πολιτική κίνηση, στην παρούσα συζήτηση την συνειδητή κ καταγεγραμμένη αποχή, απέχει ελάχιστά από το να συνειδητοποιήσει την δύναμή του κ να την εκμεταλλευτεί προς όφελός του. κ αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα για την ολική αφύπνιση τω πολιτών-κ ειλικρινά πιστεύω πως κανείς από τον πολιτικό κόσμο δεν μένει ασυγκίνητος με τέτοια ποσοστά αποχής-απόδειξη κ το γαλλικό παράδειγμα με το 82% του πληθυσμού που απείχε.

Με αναγκάζεις να απαντήσω στο θέμα της αποχής.
Είδες κανέναν να "συγκινείται" από την αποχή του Ιουνίου; Είπαν "θα μελετήσουμε, θα κοιτάξουμε, θα, θα" και; Είδες καμία ριζοσπαστική αλλαγή;
Δεύτερον, αυτά τα ανήκουστα για Ευρώπη (μιλάω για εθνικές εκλογές) ποσοστά αποχής, είναι ο κανόνας στην Αμερική, όπου μέχρι και την εκλογή Ομπάμα τα ποσοστά συμμετοχής κυμαίνονταν στο 25-30%, που σημαίνει ότι Πρόεδρο έβγαζε το...13%! Είδες την Αμερική να αλλάζει σύστημα;
Η απάντηση είναι απλή. Όχι!
Απλώς οι πολιτικοί δρουν σαν τα εκλογικά ποσοστά να αντικατόπτριζαν όλη την κοινωνία και ουσιαστικά "δουλεύουν" για τους ψηφίζοντες.

Το δε βήμα της συνειδητοποίησης που περιγράφεις είναι γιγαντιαίο. Για τους περισσότερους, η αποχή είναι μάλλον πράξη απόγνωσης παρά δύναμης.

Φιλικά εννοείται και σεβόμενος τις ωραίες αναλύσεις σου και φυσικά όλων των υπολοίπων.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #34 στις: 03/09/09, 19:22 »
- Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. θα κερδίσει με αρκετά μεγάλη διαφορά, αλλά θα δυσκολευτεί να έχει αυτοδυναμία.
- Η Ν.Δ. θα είναι δεύτερη αλλά δε θα συντριβεί (γι'αυτό και έκανε τώρα εκλογές ο Κώστας).
- Το μόνο κερδισμένο κόμμα θα είναι ουσιαστικά και πάλι ο ΛΑ.Ο.Σ., όπως και στις Ευρωεκλογές. Για μένα είναι απογοητευτικό πισωγύρισμα της κοινωνίας αυτή η -μάλλον μη αντιστρεπτή- τάση προς τα δεξιά.
- Το ΚΚΕ λοιπόν παίζει να χάσει την τρίτη θέση από το ΛΑ.Ο.Σ., αφού έχει καθηλωθεί στο 6-7%.
- Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ θα μπει στη Βουλή με δυσκολία (τι πρωτότυπο).
- Οι Οικολόγοι Πράσινοι παίζουν στο όριο του 3% και μπορεί να μπουν και αυτοί. Δύσκολα πάντως, εκτός αν υπάρξει δεύτερος γύρος δημοσκοπικού promotion.

... :o
Τελικά άδικα τα σκάνε σε δημοσκοπίσεις!
Ορίστε! Ποιά Καπαρισέρτς και κουραφέξαλα! Ο Τhemos το κάνει και χωρίς χρήματα ο άνθρωπος!
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #35 στις: 03/09/09, 19:22 »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (ξέχασα να πάω στα ΚΕΠ σήμερα...) αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει: είμαι δημότης Βιάννου Ηρακλείου και έκλεισα φέτος τα 18 - αλλά κατοικώ στο Χαλάνδρι. Προλαβαίνω να κάνω μεταδημότευση για τις εκλογές ή είμαι υποχρεωμένος να κατεβώ Κρήτη??

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #36 στις: 03/09/09, 19:29 »
... :o
Τελικά άδικα τα σκάνε σε δημοσκοπίσεις!
Ορίστε! Ποιά Καπαρισέρτς και κουραφέξαλα! Ο Τhemos το κάνει και χωρίς χρήματα ο άνθρωπος!
 ;D ;D ;D

Κακίες...  :P έκανα απλώς εκτιμήσεις και το τόνισα στην αρχή του ποστ.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (ξέχασα να πάω στα ΚΕΠ σήμερα...) αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει: είμαι δημότης Βιάννου Ηρακλείου και έκλεισα φέτος τα 18 - αλλά κατοικώ στο Χαλάνδρι. Προλαβαίνω να κάνω μεταδημότευση για τις εκλογές ή είμαι υποχρεωμένος να κατεβώ Κρήτη??

Νομίζω όχι, αλλά θα ρωτήσω γιατί θέλω να μεταφέρω κι εγώ δικαιώματα...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #37 στις: 03/09/09, 19:30 »
Οκ φίλε

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #38 στις: 03/09/09, 19:38 »
μα τα ποσοστά αυτά αντικατοπτρίζουν την κοινωνία, αφού αυτό το μερίδιο της μόνο συμμετείχε. δεν ωθώ κανέναν στην αποχή, ωθώ απλώς την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος, ο καθείς πράττει κατα βούληση, αλλά ΠΡΑΤΤΕΙ. στην αμερική το σύστημα εκλογών διαφέρει κατά πολύ από τα ευρωπαϊκά κ εκτός αυτού δεν είναι υποχρεωτική η ψήφος πράγμα το οποίο πέρασε πλέον στον κόσμο-η αδιαφορία. κ επίσης ας μην ξεχνάμε τα τεράστια ποσοστά αναλφάβητων στις ΗΠΑ, όπου εκ των πραγματών αδυνατούν στο όλο θέμα. ο καθένας φέρει την πολιτική ευθύνη των πράξεων του, να συμμετέχει όμως κ έπειτα να αξιώνει από το υπάρχων πολιτικό σύστημα αιτήματα. όταν δεν συμμετέχει αλλά αξιώνει κ ενδιαφέρεται μπορέι να προχωρήσει σε άλλες διαδικασίες εκφρασης των "πιστεύω" του, αναφορικά με το πολιτικό σύστημα.

Κ ναι, αφού έτσι λειτουργούμε κ το 20κάτι% είναι οι οργανωμένοι επί τω πλείστον, του κάθε κόμματος καλά κάνουν κ δουλεύουν για αυτούς, γιατί αυτοί τους συντηρούν στην εξουσία. οι υπόλοιποι αδιαφόρησαν κ έμειναν σε μια απολιτικ άποψη χωρίς να συνεχίζουν, οπότε όλα αυτά που ζούμε δεν είναι τίποτα άλλο παρά η απλή συνέπεια των πράξεων μας.

Άλλωστε, εγώ είπα ότι πράξε κ μετά πάρε κ τις ευθύνες των πράξεων σου κ απαίτησε. Η συνειδητοποίηση είναι ο απαραίτητος κρίκος για την συνέχεια, κ όσο δεν επιτυγχάνεται θα συνεχίζει αυτή η κατάσταση. βέβαια, οι βεβιασμένες κινήσεις για την επιβολή "συνείδησης" δεν φέρνουν απότελεσμα. αυτό είναι ζήτημα εσωτερικών ζυμώσεων το οποίο απαιτεί χρόνο-ακαθόριστο.

Θέμο, εννοείται ότι λέμε το λέμε καλοπροαίρετα κ χωρίς διάθεση για καυγά
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #39 στις: 03/09/09, 19:49 »
Δε βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι με βάση το τελευταίο σου ποστ.
Μάλλον (αν κατάλαβα καλά), συμφωνούμε ότι τόσο η αποχή όσο και η συμμετοχή δεν επιφέρουν αλλαγές αν δεν είναι πραγματικά συνειδητές επιλογές.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #40 στις: 03/09/09, 19:51 »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (ξέχασα να πάω στα ΚΕΠ σήμερα...) αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει: είμαι δημότης Βιάννου Ηρακλείου και έκλεισα φέτος τα 18 - αλλά κατοικώ στο Χαλάνδρι. Προλαβαίνω να κάνω μεταδημότευση για τις εκλογές ή είμαι υποχρεωμένος να κατεβώ Κρήτη??

Εμένα η μεταδημότευση μου πήρε περίπου 20 μέρες για να γίνει.
Μπορείς επίσης να κάνεις αίτηση για να ψηφίσεις ως ετεροδημότης.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #41 στις: 03/09/09, 19:59 »
Δε βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι με βάση το τελευταίο σου ποστ.
Μάλλον (αν κατάλαβα καλά), συμφωνούμε ότι τόσο η αποχή όσο και η συμμετοχή δεν επιφέρουν αλλαγές αν δεν είναι πραγματικά συνειδητές επιλογές.
;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #42 στις: 03/09/09, 20:03 »
Ίσως να προλάβω δηλαδή. Αφήστε θα πάω την τρίτη να ρωτήσω και να απαντήσω και για όποιον τον ενδιαφέρει

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #43 στις: 03/09/09, 22:52 »
Για πείτε...υπάρχει νόημα;  ;D ;D


Προσωπικά, δεν βρίσκω νόημα στο να ξεκινήσεις συζήτηση για ένα τόσο πολύπλευρο θέμα, με μια αόριστη ρητορική ερώτηση και χωρίς να εκθέτεις τις απόψεις σου.


Όσο για το θέμα της αποχής από τις εκλογές, ήταν αναμενόμενο να πάει προς τα εκεί η συζήτηση. Το ίδιο συνέβη και σε αυτή τη συζήτηση που άνοιξες πριν λίγο καιρό: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών. Κι αυτό γιατί είναι πιο εύκολο, πιο διακριτικό, για τους "απολιτικούς" να συμμετέχουν σε παρόμοιες συζητήσεις εκφράζοντας ουδετερότητα έως αδιαφορία, παρά για τους θερμούς υποστηρικτές πολιτικής. Το ίδιο συμβαίνει και με τους άθρησκους σε συζητήσεις περί θρησκείας, κλπ.
Όμως, ας προσπαθήσουμε μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια, αλλιώς θα μπορούσε κάλλιστα να συγχωνευθεί αυτή η συζήτηση με την παρόμοιά της.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/09, 22:58 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #44 στις: 03/09/09, 23:03 »
[[/quote]

Ζώντας ευσυνείδητα καθημερινά, σεβόμενος τον εαυτό μου αλλά και τους γύρω μου, χωρίς να κλέβω και να εκμεταλλεύομαι κανέναν, παλεύοντας καθημερινά για τα δικαιώματα μου και τα δικαιώματα του διπλανού μου, πιστεύω ότι κάνω πολύ περισσότερα από το να πάω στο καρναβάλι των εκλογών.
[/quote]

και πως παλευεις για τα δικαιωματα σου στην πραξη; Ωντας εναντιον των πολιτικων που επιβαλλονται και τα θιγουν. Σημασια ομως εχει παντα να γινεται κατι καθολικο. Δηλαδη η συνειδηση που τυχον εχει καποιος να μην ειναι σαν καλαμια στον καμπο. Να υπαρχει συνεργασια και διαλογος ωστε τελικα να βγαινει κατι χειροπιαστο απο ολο αυτο κι οχι μονο θεωριες.   :)
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #45 στις: 04/09/09, 00:02 »
Για πείτε...υπάρχει νόημα;  ;D ;D





Όσο για το θέμα της αποχής από τις εκλογές, ήταν αναμενόμενο να πάει προς τα εκεί η συζήτηση. Το ίδιο συνέβη και σε αυτή τη συζήτηση που άνοιξες πριν λίγο καιρό: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών. Κι αυτό γιατί είναι πιο εύκολο, πιο διακριτικό, για τους "απολιτικούς" να συμμετέχουν σε παρόμοιες συζητήσεις εκφράζοντας ουδετερότητα έως αδιαφορία, παρά για τους θερμούς υποστηρικτές πολιτικής. Το ίδιο συμβαίνει και με τους άθρησκους σε συζητήσεις περί θρησκείας, κλπ.
Όμως, ας προσπαθήσουμε μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια, αλλιώς θα μπορούσε κάλλιστα να συγχωνευθεί αυτή η συζήτηση με την παρόμοιά της.

Εγώ μέχρις στιγμής πάντως έχω δει αρκετά επιχειρήματα για λόγους αποχής απο τις εκλογές(και για το αντίθετο φυσικά).Εσύ από πού και ως πού κρίνεις εκ των προτέρων ότι πιθανή αδιαφορία για το εκλογικό αποτέλεσμα και αποχή συνεπάγεται αυτομάτως και μη ενασχόληση με πολιτικά θέματα γενικά?
Επίπρόσθετα η αποχή είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα για μένα στις εκλογές (όπως έδειξαν και οι ευρωεκλογές του Ιουνίου) οπότε δεν βρίσκω τον προφανή λόγο που πρέπει να μεταθέσουμε το κέντρο βάρους της συζήτησης στις αστείες προεκλογικές κομματικές ζημώσεις.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #46 στις: 04/09/09, 02:26 »
στο τραπεζι εχει κεφτεδακια και λουκανικα...δεν μ αρεσουν ουτε τα κεφτεδακια ουτε τα λουκανικα...δεν τρωω.απεχω.αλλα πειναω.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #47 στις: 04/09/09, 03:50 »
Aς ελπίσουμε σε κάτι καινούργιο, αφού είναι πολύ πιθανό ο γνωστός αγωνιστής και βασανισμένος επί επταετίας ΗΛΙΑΣ ΨΙΝΑΚΗΣ, να παρευρεθεί σε κάποια θέση του ψηφοδελτίου του ΛΑ.Ο.Σ. !

http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=12567

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #48 στις: 04/09/09, 04:33 »
Αν η αποχή προσμετρόταν, τότε θα ήμουν υπέρ. Εφόσον όμως δεν λαμβάνεται υποψη στο εκλογικό αποτέλεσμα είμαι κατά.
Διότι, οσοι περισσότεροι απέχουν τόσο πιο εύκολα το πρώτο κόμμα (πασοκ σύμφωνα με τα γκάλοπ) θα κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Αυτό το ΛΑΟΣ, μετά την Εφη Σαρρη κανει το μπαμ με Ψινακη :P Στην Εφη Θωδη πως και δεν ειπαν ακόμη?  :wall

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #49 στις: 04/09/09, 05:34 »

Ωντας εναντιον των πολιτικων που επιβαλλονται και τα θιγουν.

κανενας πολιτικος δεν "επιβαλλεται", αν δε τον ψηφισουν καποιοι καθεται σπιτι του, θελει δε θελει.

Βρισκω την αποχη οχι κακη αλλα ανωφελη ,καθως εστω και ενας να παει να ψηφισει, θα βγει αυτο που ψηφισε αυτος ο ενας (αρα θα πανε σιγουρα οι πολιτικοι, οποτε game over  :P  ;D)
Αρα αν δε σας ικανοποιουν τα δυο μεγαλα κομματα, it makes sense να ψηφιστε καποιο απο τα τοσα αλλα μικροτερα που υπαρχουν (γιατι δυσκολο το βλεπω οοοοολοι αυτοι που απεχουν να ειναι τοσο πολυ ψαγμενοι ολοι τους, ωστε να μη τους εκφραζει κανενα απολυτως απο ολα αυτα τα υπολοιπα μικρα κομματα). Η αποχη δε θα φερει κανενα σημαντικο γεγονος, εκτος αν αλλαξουμε το πολιτευμα και απο προεδρευομενη δημοκρατια το κανουμε κατι αλλο, δε ξερω τι.

τωρα με την αμερικη μη συγκρινεται γιατι ειναι διαφορετικο και το συστημα των εκλογων αλλα και η κουλτουρα. πολλοι δεν ασχολουνται βεβαια με τις εκλογες, κατι που ειναι κακο, αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει αυτη η καφριλα ουτε και ο τυφλος φανατισμος με καποιο κομμα που υπαρχει εδω περα.
για παραδειγμα, την περιοδο των εκλογων, παρα πολλοι κυκλοφορουν εχοντασ κολλημενα στα αμαξια τους αυτοκολλητα τυπου vote for obama, vote for mccain κλλπ κλπ και κανεις δε τους πειραζει ουτε τους λεει τιποτα.
φανταστειτε να κολλησει καποιος εδω στο αμαξι του αυτοκολλητο "ψηφιστε συνασπισμο" η "ψηφιστε λαος" ,να δουμε για ποσο καιρο θα το εχει ακομα.  ;D
When the going gets weird, the weird turn pro.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
15904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
47 Απαντήσεις
15803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
5 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
6 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 08:28
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 03:02
από LuNaFrEaK
3 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 12:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 11:15
από Korgy
0 Απαντήσεις
4087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/15, 13:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/16, 11:06
από Βραζίλης