Αποστολέας Θέμα: Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!  (Αναγνώστηκε 20907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #25 στις: 26/07/03, 02:25 »
Parpen,de nomizo oti prospa8ei kanenas na se peisei gia kati...(esena i opoiondipote allon)
Oi kritikes enimerwtika parate8ikan(ipo8etw k ta alla paidia ton idio skopo eixan)...E3allou de simfwnw idiaitera(ews ka8olou...  ::) )gia px, me tis katata3eis pou kanei o k.Fragkos sta kommatia-rokia to apogevma sto dentro???Klassikizon o flegomenos podilatis???me ekane na amfivallw sovara gia to an akouse to disko!- ...Den tis postara loipon ws "af8enties" i "a3iwmata" se kamia periptwsi ;)
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #26 στις: 26/07/03, 02:44 »
Εμενα γενικα μου φανηκε μετριο το σιντι με κανα δυο καλουτσικα...Δεν υπηρχε παντως καποιο που να με αγγιξει οπως στους προηγουμενους δισκους ....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #27 στις: 26/07/03, 09:09 »
Parpen,de nomizo oti prospa8ei kanenas na se peisei gia kati...(esena i opoiondipote allon)
Oi kritikes enimerwtika parate8ikan(ipo8etw k ta alla paidia ton idio skopo eixan)...E3allou de simfwnw idiaitera(ews ka8olou...  ::) )gia px, me tis katata3eis pou kanei o k.Fragkos sta kommatia-rokia to apogevma sto dentro???Klassikizon o flegomenos podilatis???me ekane na amfivallw sovara gia to an akouse to disko!- ...Den tis postara loipon ws "af8enties" i "a3iwmata" se kamia periptwsi ;)

Α εντάξει τότε...μάλλον παρανόησα....
Εγώ δεν λέω πάντως ότι δεν είναι έτσι όπως λέει ( αδιαφορώ άλλωστε ) απλά λέω ότι και να είναι έτσι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι επιχείρημα για το αν είναι καλά ή όχι...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #28 στις: 26/07/03, 09:59 »
 Λοιπον...Παραθετοντας και τη δικη μου αποψη για το cd του Αλκινοοου εχω να πω τα εξης βαρυσημαντα ::) ;D:
 α)Ενα cd που επρεπε να "βγαλει" ο καλλιτεχνης,μαλλον βασει του συμβολαιου του με την εταιρεια... :(
 β)Εκτος απο 3 ισως και 4 τραγουδια που ειναι εμπνευσμενα τα υπολοιπα ειναι στη φαση του ψαξιματος(νεο υφος ενορχηστρωσης και ρυθμων).
 γ)Περιμενα απο τον Αλκινοο περισσοτερη αφαιρεση  στο στιχο αλλα και στη μουσικη... >:(
 δ)Κραταω μια μικρη επιφυλαξη μηπως αυτος ο δισκος αποτελει το κρικο που σπαει ο Αλκινοος για να περασει σε αλλο μουσικο υφος(ισως πιο rock-jazz ballads).... :-\
 δ)Μηπως ειναι καιρος να κλεισει για λιγο(?) τη πορτα της δισκογραφιας και να ψαξει περισσοτερο για νεα πραγματα...

 Πω πω πως τα λεω :o...βρε παιδια μη βαρατε απλα παραθετω ταπεινα τις ελεεινες αποψεις μου περι τραγουδιου 8)...Παντως συνεχιζω να ακουω το cd γιατι μ αρεσουν οι πειραματισμοι και ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να ανακαλυψεις...Ετσι κι αλλιως τον αγαπαμε και τον θαυμαζουμε τον Αλκινοο... ;)    
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #29 στις: 26/07/03, 10:04 »
Λοιπον...Παραθετοντας και τη δικη μου αποψη για το cd του Αλκινοοου εχω να πω τα εξης βαρυσημαντα ::) ;D:
 α)Ενα cd που επρεπε να "βγαλει" ο καλλιτεχνης,μαλλον βασει του συμβολαιου του με την εταιρεια... :(
 β)Εκτος απο 3 ισως και 4 τραγουδια που ειναι εμπνευσμενα τα υπολοιπα ειναι στη φαση του ψαξιματος(νεο υφος ενορχηστρωσης και ρυθμων).
 γ)Περιμενα απο τον Αλκινοο περισσοτερη αφαιρεση  στο στιχο αλλα και στη μουσικη... >:(
 δ)Κραταω μια μικρη επιφυλαξη μηπως αυτος ο δισκος αποτελει το κρικο που σπαει ο Αλκινοος για να περασει σε αλλο μουσικο υφος(ισως πιο rock-jazz ballads).... :-\
 δ)Μηπως ειναι καιρος να κλεισει για λιγο(?) τη πορτα της δισκογραφιας και να ψαξει περισσοτερο για νεα πραγματα...

 Πω πω πως τα λεω :o...βρε παιδια μη βαρατε απλα παραθετω ταπεινα τις ελεεινες αποψεις μου περι τραγουδιου 8)...Παντως συνεχιζω να ακουω το cd γιατι μ αρεσουν οι πειραματισμοι και ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να ανακαλυψεις...Ετσι κι αλλιως τον αγαπαμε και τον θαυμαζουμε τον Αλκινοο... ;)    

Αντε βρε Θανάση και αισθανόμουν μόνος..... :(
Όχι τίποτ' άλλο , αλλά άρχισαν να μου δημιουργούνται ψυχολογικά προβλήματα... :'(
 :D :D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #30 στις: 28/07/03, 00:06 »
Δεν τον εχω ακούσει προσεκτικά, μόνο ταυτόχρονα με καποιες άλλες δουλειες που έκανα. Συνολικά μου φαίνεται καλύτερος από τον Ανεμοδέικτη αλλά με τίποτα στα επίπεδα του Ο Δρομος...
Στα + του Αλκίνοου ότι έχει κάνει αυτός τις ενορχηστρώσεις αυτή τη φορά, αλλά θα ήθελα να υπήρχαν μερικά τραγούδια που δεν έχει κυκλοφορήσει σε studio album όπως Συνάντηση, Εκτός τόπου κια χρόνου, Υπεραστικό κλπ
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #31 στις: 03/09/03, 13:52 »
Καταρχην θελω να πω ενα "γεια" σε ολους μιας και εχω χαθει εδω και πολυ καιρο απο το στεκι..! :)
Οσο αφορα τον νεο δισκο του Αλκινοου, τον πηρα την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του και μαγευτικα απο την ποιοτητα αυτου του ατομου που ακουει στο ανομα "Αλκινοος Ιωαννιδης"...! :)
Ολα τα τραγουδια του ειναι καταπληκτικα με μεστο και πολυ δουλεμενο στοιχο ενω η μουσικη σε ταξιδευει και σε μαγευει σε συνδιασμο με την αγγελικη φωνη του Αλκινοου!!! :)
Αυτα...!
Α! Στεφακι πες την Φρανιτσα να ποσταρει και δωστει ΄πολλα πολλα χαιρετησματα!!!!! ;)

Το μόνο που μπορώ να πω είναι συγχαρητήρια για το τόσο ωραίο γούστο σου!!Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης είναι ο αγαπημένος μου τραγουδιστής!Συνέχεια μουρλαίνω τους φίλους μου γι' αυτόν!!Και μ'αρέσουν όλα τα τραγούδια του.απλά γιατί είναι μαγευτικά!! ;) :D ;D
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #32 στις: 03/09/03, 13:56 »
Βρε παιδιά λίγο έλεος....
Δηλαδή το να πειραματιστεί ένας καλλιτέχνης ή να συμπεριλάβει Jaz, Reggae Barok ή κλασσικίζοντα κομμάτια δεν τα κάνει αυτόματα και καλά!!!!!

Δεν μου αρέσουν τα κομμάτια εκτός από 4 και ας είναι ότι είναι ή ότι θέλουν να βρούν ότι είναι....

Δηλαδή αν έγραφε Καμεράτα τι σημαίνει ότι θα ήταν και καλή???

Ήμαρτον....
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε λυπάμαι... >:(
Βέβαια,γούστα είναι αυτά θα μου πεις,αλλά δεν θα συμφωνήσω... >:( >:( >:( >:( >:( >:(
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #33 στις: 03/09/03, 13:59 »
Λοιπον...Παραθετοντας και τη δικη μου αποψη για το cd του Αλκινοοου εχω να πω τα εξης βαρυσημαντα ::) ;D:
 α)Ενα cd που επρεπε να "βγαλει" ο καλλιτεχνης,μαλλον βασει του συμβολαιου του με την εταιρεια... :(
 β)Εκτος απο 3 ισως και 4 τραγουδια που ειναι εμπνευσμενα τα υπολοιπα ειναι στη φαση του ψαξιματος(νεο υφος ενορχηστρωσης και ρυθμων).
 γ)Περιμενα απο τον Αλκινοο περισσοτερη αφαιρεση  στο στιχο αλλα και στη μουσικη... >:(
 δ)Κραταω μια μικρη επιφυλαξη μηπως αυτος ο δισκος αποτελει το κρικο που σπαει ο Αλκινοος για να περασει σε αλλο μουσικο υφος(ισως πιο rock-jazz ballads).... :-\
 δ)Μηπως ειναι καιρος να κλεισει για λιγο(?) τη πορτα της δισκογραφιας και να ψαξει περισσοτερο για νεα πραγματα...

 Πω πω πως τα λεω :o...βρε παιδια μη βαρατε απλα παραθετω ταπεινα τις ελεεινες αποψεις μου περι τραγουδιου 8)...Παντως συνεχιζω να ακουω το cd γιατι μ αρεσουν οι πειραματισμοι και ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να ανακαλυψεις...Ετσι κι αλλιως τον αγαπαμε και τον θαυμαζουμε τον Αλκινοο... ;)    
Δεκτές...Άσχετα αν διαφωνώ καθέτως(ίσως και οριζοντίως!) >:(
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #34 στις: 03/09/03, 14:03 »
Βρε παιδιά λίγο έλεος....
Δηλαδή το να πειραματιστεί ένας καλλιτέχνης ή να συμπεριλάβει Jaz, Reggae Barok ή κλασσικίζοντα κομμάτια δεν τα κάνει αυτόματα και καλά!!!!!

Δεν μου αρέσουν τα κομμάτια εκτός από 4 και ας είναι ότι είναι ή ότι θέλουν να βρούν ότι είναι....

Δηλαδή αν έγραφε Καμεράτα τι σημαίνει ότι θα ήταν και καλή???

Ήμαρτον....
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε λυπάμαι... >:(
Βέβαια,γούστα είναι αυτά θα μου πεις,αλλά δεν θα συμφωνήσω... >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αυτόν που σίγουρα πρέπει να λυπάσαι είναι ο εαυτός σου , για την "λίγη" και σίγουρα κατώτερη των περιστάσεων , αντίληψη που έχει....
Βέβαια τι να περιμένει κάποιος από κάποιον που χαρακτηρίζει τον Χατζηγιάννη "έντεχνο"!!!
Συνέχισε να βλέπεις τα πανηγυράκια του Mega...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/03, 14:08 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #35 στις: 03/09/03, 14:14 »
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε λυπάμαι... >:(
Βέβαια,γούστα είναι αυτά θα μου πεις,αλλά δεν θα συμφωνήσω... >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Το ενδιαφέρον είναι πως μολονότι αναγνωρίζεις την υποκειμενικότητα των γούστων, ταυτόχρονα τον λυπάσαι τον άνθρωπο :P

Υπάρχουν πάντως πολλοί πιο ουσιαστικοί λόγοι για να εκφράσεις τη λύπη σου σε κάποιον, από το γεγονός πως δεν αρέσκεται στον τελευταίο δίσκο του Αλκίνοου.

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #36 στις: 04/09/03, 02:53 »
Παράθεση
Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

 :-X
De nomizo oti o alkinoos 8a ekane toumpes an evlepe tin parapanw ipografoula pou xrisimopoieis xexexe
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #37 στις: 04/09/03, 13:12 »
Βρε παιδιά λίγο έλεος....
Δηλαδή το να πειραματιστεί ένας καλλιτέχνης ή να συμπεριλάβει Jaz, Reggae Barok ή κλασσικίζοντα κομμάτια δεν τα κάνει αυτόματα και καλά!!!!!

Δεν μου αρέσουν τα κομμάτια εκτός από 4 και ας είναι ότι είναι ή ότι θέλουν να βρούν ότι είναι....

Δηλαδή αν έγραφε Καμεράτα τι σημαίνει ότι θα ήταν και καλή???

Ήμαρτον....
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε λυπάμαι... >:(
Βέβαια,γούστα είναι αυτά θα μου πεις,αλλά δεν θα συμφωνήσω... >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αυτόν που σίγουρα πρέπει να λυπάσαι είναι ο εαυτός σου , για την "λίγη" και σίγουρα κατώτερη των περιστάσεων , αντίληψη που έχει....
Βέβαια τι να περιμένει κάποιος από κάποιον που χαρακτηρίζει τον Χατζηγιάννη "έντεχνο"!!!
Συνέχισε να βλέπεις τα πανηγυράκια του Mega...

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι σίγουρα εσείς κ.parpen έχετε καλύτερες αντιλήψεις από εμένα όσων αφορούν τη μουσική και όχι μόνο,αφού είστε 2 χρόνια μικρότερος απ'τον πατέρα μου,άρα και πιο έμπειρος...Συγνώμη για την απάντηση που σας έδωσα,ότι δηλαδή λυπάμαι το γούστο σας,δεν ήξερα σε ποιον απαντούσα... ??? :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/03, 13:18 από actress2big »
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #38 στις: 04/09/03, 13:16 »
Παράθεση
Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

 :-X
De nomizo oti o alkinoos 8a ekane toumpes an evlepe tin parapanw ipografoula pou xrisimopoieis xexexe

Δεν νομίζω ότι ο Αλκίνοος θα είχε πρόβλημα να μου αρέσουν κι άλλοι τραγουδιστές...Δεν τον έχω για τόσο εγωιστή... :-X >:(
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #39 στις: 08/09/03, 06:01 »
Πολύς ντόρος ανεπισήμως κι επισήμως για τον νέο δίσκο του Αλκίνοου...

Γιατί άραγε? Επειδή έλειπε 4 χρόνια απ' τη δισκογραφία? Επειδή τον είχαν κατατάξει στους καλλιτέχνες που "πολλά καλά θα περιμένουμε/δούμε απ' αυτούς"? (συμπεριλαμβανόμενου και του κ.Γιώργου"είμαι-σκληρό-κι-ανελέητα-αυστηρό-καρύδι"Παπαδάκη)

Στο "ψητό":
- Ο δίσκος στην πρώτη ακρόαση ούτε εμένα μου άρεσε. Υποψιάζομαι όμως ότι μάλλον πρόκειται για "βραδύκαυστο" υλικό, οπότε επιφυλάσσομαι ότι μετά από ...κάμποσες ακροάσεις θα το ανακαλύψω καλύτερα
- Οι ενορχηστρώσεις είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πολύ ενδιαφέρουσες για το είδος που ασχολείται ο Αλκίνοος (ας πούμε λίγο-πολύ "μπαλλάντες")
- Για μένα το μεγάλο προτέρημα του Αλκίνοου, γενικά, είναι οι στίχοι του. Γράφει "δύσκολους" στίχους, παρόλα αυτά "περνάνε" στον κόσμο.

Δεν ξέρω, δεδομένου ότι δεν είμαι fan δεν περίμενα το ...θαύμα. Περίμενα ενδιαφέροντα πράγματα, μια πρόταση κι ένα βήμα παραπέρα. Ίδωμεν, καθότι συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι πολύ "βραδύκαυστος" δίσκος...

Απορία: μόνο σε μένα φάνηκε ότι σε κάποια τραγούδια μαζί με τον Αλκίνοο "ακούγονταν" και οι Θ.Παπακωνσταντίνου/Σ.Μάλαμας???


Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #40 στις: 13/09/03, 18:42 »
Συμφωνώντας με κάποιους προλαλήσαντες λέω ότι ο δίσκος αυτός ακούγεται πολύ ευχάριστα... Αρχικά δεν πολυενθουσιάστηκα... Αλλά με τον καιρό οι "περιπέτειες" έγιναν ένα από τα λίγα cd που ακούω ολόκληρα. Πιστεύω ότι όχι μόνο είναι η ωριμότερη -ίσως- δουλειά του Αλκίνοου αλλά και μια από τις καλύτερες δισκογραφικές δουλειές των τελευταίων ετών...
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Ο Νέος δίσκος του Αλκίνοου!
« Απάντηση #41 στις: 14/09/03, 17:18 »
Apologoumai poy grafo aggloellinika alla mono sto kithara.gr exo auto to problima.

Prosopika otan ton akousa stin arxi den mou ekane megali entiposi. Meta otan ton ksanakousa poli prosektika ton brika iperoxo! Foberi mousiki poli kaloi stixoi kai katapliktikes erminies apo ayti tin iperoxi foni! Ekpliktiko brika episis kai to kouaerteto egxordon poy egrapse!
To mono meionektima pou brika einai oi enorxistrosis! Gnomi mou einai oti o Alkinoos den eprepe na kanei oles tis enorxistrosis monos tou. Eprepe na ginoun apo koinou me ton Lantsia o opoios einai foberos mousikos!

« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/03, 20:56 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #42 στις: 24/09/03, 13:23 »
paidia,den exw kamia antirrisi na exete diaforetikh gnwmi gia to cd tou alkinoou,allwste einai nomizw ''duskolos'' kallitexnis gia na akougetai apo olous. egw pantws to teleutaio tou cd to vriskw apo kalo mexri teleio,analoga tis stigmes pou to akouw.
 ;)
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

Αποσυνδεδεμένος kitharistas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #43 στις: 22/01/04, 20:31 »
Ο Ιωαννίδης τρομερός τραγουδιστής, στιχουργός, συνθέτης. Είναι απο τους λίγους καλλιτέχνες που τα κάνουν όλα αυτά μόνοι τους. Μπράβο του, είναι τέλειος
kithara forever!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #44 στις: 24/01/04, 16:50 »
Paidia ola kala ki ageia me ton Iwannidh, ayto pou de mporw omws einai oi fanatikoi 8aymastes toy... Popo aderfakia mou eiste aisxroi etsi... Klanei o alkinnoos, lebanta mhrizete eseis... H yperbolh se olo ths to megaleio... (btw o teleytaios diskos m' aresei arketa opws kai oi perissoteroi toy diskoi)
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #45 στις: 25/01/04, 02:24 »
Paidia ola kala ki ageia me ton Iwannidh, ayto pou de mporw omws einai oi fanatikoi 8aymastes toy... Popo aderfakia mou eiste aisxroi etsi... Klanei o alkinnoos, lebanta mhrizete eseis... H yperbolh se olo ths to megaleio... (btw o teleytaios diskos m' aresei arketa opws kai oi perissoteroi toy diskoi)

Ενω ο δικος σου τροπος ειναι υπεροχος και η αντιδραση σου καθολου υπερβολικη... συγχαρητηρια!
Ειμαι σιγουρη πως ο Αλκινοος και οι 'φανατικοι' θαυμαστες του ειναι ιδιαιτερα ευγνομωνες που εγκρινεις τους περισσοτερους δισκους του...  
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #46 στις: 25/01/04, 15:38 »
Εγω σε εναν τομέα θα είθελα να ανφερθώ και αυτός είναι ο τομέας της ενορχήστρωσης .Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας τραγουδοποιός  καλαβαίνει τόσο ετοιμο και γνώστη τον εαυτό του ώστε κάνει και ενορχήστρωση (πράγμα που άλλοι σπουδάζουν δεκαετίες για να μάθουν).Βέβαια στην Ελλάδα όλοι τα κάνουν όλα θα μου πείτε γι αυτό και η μουσική μας τα τελευταία χρόνια ,είναι εκει που είναι .Κάποτε όποιος εγραφε ένα τραγούδι πήγαινε σε ειδικούς ανθρώπους για ενορχήστρωση (με πτυχία και γνώσεις ),ενώ σήμερα τα κάνουν όλοι όλα .Δεν νομίζω ότι αυτό πρέπει να το θεωρούμε στα συν μιας δουλειάς .Τώρα ως πρός το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα όταν τον άκουσα την πρώτη φορά δεν βρήκα ιδιαίτερα πράγματα και το ίδιο ένοιωσα και την δεύτερη φορά.Δεν νομίζω ότι θα αντέξω τρίτη .

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #47 στις: 26/01/04, 21:02 »
Basika den eixa kammia egnia na xareite oi fan toy pou m' aresei h mousikh toy... Oso gia ton idio toy to 'xw dei3ei apla to sebasmo phgainontas polles fores sta live toy kai xeirokrotontas ton... allwste egw den eixa skopo na ton meiwsw apla na dei3w thn yperbolh pou kapoioi apo sas kaliergeite...
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #48 στις: 27/01/04, 01:22 »
Εγω σε εναν τομέα θα είθελα να ανφερθώ και αυτός είναι ο τομέας της ενορχήστρωσης .Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας τραγουδοποιός  καλαβαίνει τόσο ετοιμο και γνώστη τον εαυτό του ώστε κάνει και ενορχήστρωση (πράγμα που άλλοι σπουδάζουν δεκαετίες για να μάθουν).Βέβαια στην Ελλάδα όλοι τα κάνουν όλα θα μου πείτε γι αυτό και η μουσική μας τα τελευταία χρόνια ,είναι εκει που είναι .Κάποτε όποιος εγραφε ένα τραγούδι πήγαινε σε ειδικούς ανθρώπους για ενορχήστρωση (με πτυχία και γνώσεις ),ενώ σήμερα τα κάνουν όλοι όλα .Δεν νομίζω ότι αυτό πρέπει να το θεωρούμε στα συν μιας δουλειάς .Τώρα ως πρός το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα όταν τον άκουσα την πρώτη φορά δεν βρήκα ιδιαίτερα πράγματα και το ίδιο ένοιωσα και την δεύτερη φορά.Δεν νομίζω ότι θα αντέξω τρίτη .

Πρώτον φίλε Θοδωρή να ξέρεις ότι ο Αλκίνοος έχει σπουδάσει μουσική και ενορχήστρωση. Από 7 χρονών ήτανε στα ωδεία και μέχρι τώρα που είναι 36 ακόμα μελετάει και μαθαίνει. Αυτά τα λέω για να υποστηρίξω το γεγονός ότι έκανε τις ενορχηστρώσεις. Μπορεί να μην έχει τη φοβερή πείρα αλλά σίγουρα έχει τη γνώση! Τώρα όσον αφορά το σιντί μπορώ να πω ότι είναι ο γνωστός Αλκίνοος από άποψη στίχου, απλά πρόσθεσε αρκετά πράγματα στη μουσική του πράγμα που σημαίνει ότι ψάχνεται πολύ. Η μουσική του είναι αρκετά ψαγμένη θα έλεγα απλά πολλοί δεν την καλοδέκτηκαν γιατί είχανε κατατάξει τον Αλκίνοο σε άλλο στιλ, δηλαδή της μπαλάντας με μια πιο ακουστική βάση! Ισως η ηλεκτρική κιθάρα με παραμόρφωση να μην είναι κάτι συνηθισμένο για τον Αλκίνοο αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι άλλαξε το στιλ του. Επίσης να προσθέσω ότι είμαι και γω φαν του Αλκίνοου και δεν θεωρώ αισχρό όπως είπε κάποιος αυτό το πράγμα! Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει υπερβολικά ένας καλλιτέχνης και σε μένα όχι πρέπει να θεωρώ τον άλλο αισχρό? Δηλαδή σε αυτόν που αρέσει ο Βολάνης εγώ πώς να τον αποκαλέσω?

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #49 στις: 27/01/04, 01:24 »
 ??? ???
Πότε πήγε 36? Γύρω στα 33 δεν είναι?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/04, 00:30
από Hopkins
58 Απαντήσεις
21223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/07, 12:22
από Shu_Ji
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:20
από Aganippi