Αποστολέας Θέμα: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)  (Αναγνώστηκε 23514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #25 στις: 22/06/10, 19:57 »
Εφόσον ο ενισχυτής του είναι καλός, γιατί να αγοράσει ολόκληρο νέο ενισχυτή κι όχι ένα attenuator, παρέα με πεταλιέρα/πεταλάκια για τους ήχους που ψάχνει και δεν του δίνει ο JCM σκέτος?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #26 στις: 22/06/10, 20:42 »
Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα attenuators, αλλα περα απο αυτο, το προβλημα του JCM ειναι οτι εχει 1 καλο ηχο... Για να φτιαξεις αλλον ηχο καλο πρεπει να αλλαζεις ρυθμισεις κτλ ή να χρησιμοποιεις πεταλιερες (οποτε ποιο το νοημα γενικοτερα ενος καλου ενισχυτη; Καλυτερα ενα axe fx οπως ειπωθηκε πχ που κανει τα παντα και τα κανει αριστα, γιατι οι πεταλιερες δεν ειναι και οτι καλυτερο για ηχητικο αποτελεσμα / ποιοτητα στον ηχο, αν κατι τετοιο σε ενδιαφερει βεβαια).
Αντιθετα με εναν "μοντερνο" ενισχυτη που μπορει να παιζει καλα σε χαμηλες εντασεις με καλο gain, 2-3 καναλια, effects loop καλο, midi controlled κτλ, μπορει να εχει και καλο ηχο, και χαμηλες σχετικα εντασεις και control μεσω midi, (οποτε μπορει μετα με μια rack μοναδα εφφε να ειναι κομπλε και να τα ελεγχει ολα με ενα midi controller).
Για αυτο προτεινω εναν καλο ενισχυτη και στο μεταξυ πουλαει και τον JCM σε καποιον που θα μπορει να τον αξιοποιησει και με τα χρηματα απο την πωληση + οτι περισσεψε απο ενισχυτη, αγοραζει και μια πολυ καλη κιθαρα μετα...
Απλα πιστευω, μετα απο την δικη μου πειρα εν παση περιπτωση, οτι κιθαρες μπορει να σε βολευουνε πολλες, αλλα ο ηχος που σε φτιαχνει οταν παιζεις και ακους αυτο που εχεις στο μυαλο σου, δεν βγαινει με οτι μηχανημα να ναι...
Για μενα ο ηχος ειναι πιο σημαντικος απο την κιθαρα... Δεν λεω οτι η κιθαρα πρεπει να ναι φτηνη ή κατι τετοιο, απλα λεω οτι ειναι καλυτερο να εχεις τον ηχο που θες και χρειαζεσαι και μετα την κιθαρα την βρισκεις σε οσα χρηματα θες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #27 στις: 22/06/10, 20:43 »
Για να γινω λοιπον πιο συγκεκριμενος:
Ο JCM 900 ειναι καλος αλλα δεν ειναι ο ενισχυτης που θελω για τον ηχο που μ αρεσει.Θα μου πεις γιατι τον πηρες?γιατι απλα τον εδινε πολυ φτηνα ενας φιλος και ηθελα να πειραματιστω με λαμπες.τελος για JCM
Δλδ στην ουσια μου λες οτι ενας που δεν εχει γνωσεις στα τεχνικα θεματα στις κιθαρες δεν πρεπει να εχει και μια ακριβη κιθαρα...αν κανω τον παραλληλισμο θα πρεπει να σκεφτω οτι και ενας που δεν εχει τεχνικες γνωσεις στα αμαξια δεν πρεπει να αγορασει ferrari.Θα διαφωνισω.πιστευω πως μετραει η αισθηση που σου δινει το οργανο και οχι τα specs(μεχρι ενα βαθμο).Οκ ισως να μην καταλαβει 100% το οργανο που πηρε αλλα μπορω να ζησω με αυτο.
Δεν θελω να παρω μεταχειρισμενο οργανο ειδικα σε αυτα τα λεφτα..προσωπικο κολλημα

Θελετε να μεινουμε στο θεμα κιθαρας και να αφησουμε τον ενισχυτη στην ακρη για την ωρα...οταν ειναι να τον αλλαξω(δεν ξερω ποτε)θα κανουμε ενα ωραιο θεμα και θα τα πουμε ολα παρεα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/10, 20:46 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #28 στις: 22/06/10, 20:51 »
Οχι δεν καταλαβες, δεν λεω οτι θα κανεις ασχημα αν παρεις μια ακριβη κιθαρα, αλλα οτι στην πραγματικοτητα δεν θα εκμεταλλευτεις την δυνατοτητα που σου δινεται στην παρουσα φαση για ενα ακριβο οργανο, ακριβως γιατι δεν γνωριζεις τι ειναι αυτο που χρειαζεσαι και θες απο αποψη χαρακτηριστικων κτλ...
Και για να σε παω στο παραδειγμα με το αυτοκινητο... Μπορει να οδηγαω καλα πχ, αλλα αν δεν ξερω για τις διαφορες μεταξυ εμπρος κινησης, πισω κινησης, τετρακινησης, turbo, ατμοσφαιρικου μοτερ και τοοοοσων αλλων λεπτομερειων (και δεν μιλαω σε επιστημονικο βαθμο, αλλα να ξερεις πχ τι αποτελεσμα εχει καθε τι στην οδηγηση) και παω απλα και σκασω ενα καρρο χρηματα γι αενα ακριβο αμαξι, το σιγουρο ειναι οτι θα παρω ενα ακριβο αμαξι και ΟΧΙ οτι θα το ευχαριστηθω  ;) Γιατι μπορει να αγορασα πχ μια ferrari, αλλα τελικα στο δικο μου στυλ οδηγησης και νοοτροπιας θα ηταν ιδανικο μια Porsche Turbo 4x4, αλλα δυστυχως τοσα χρηματα δεν βρισκονται ευκολα για να κανω τωρα μια αλλαγη... Και δεν ειναι και φτηνη η ferrari για να μπορεσω ευκολα να την σπρωξω ωστε να παρω μετα την porsche...
Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος...
Απο κει και περα, κοιτα και τις κιθαρες που σου ειπα κι εγω και τα παιδια... Το μονο σιγουρο ειναι οτι με τοσα χρηματα παιρνεις καλη κιθαρα και με οτι χαρακτηριστικα θες... Απλα βρες ποια ειναι πραγματικα τα χαρακτηριστικα που θες... Απο κει και περα, μαζι σου... Κι εγω ολα μου τα χρηματα (ποια χρηματα... τελος παντων) στο "αθλημα" τα σκαω  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #29 στις: 22/06/10, 20:56 »
Αυτο σου λεω...θα κανω test-drive πριν απο την αγορα.
τεσπα θενκς.αλλωστε εχω καιρο μεχρι να αποφασισω...δεν με βιαζει κανεις
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #30 στις: 23/06/10, 11:29 »
Φίλε zero, να σου πω και εγώ την γνώμη μου γιατί το θέμα είναι σοβαρό όταν παίζονται επενδύσεις σε τέτοια ποσά.

Επί 2,5 χρόνια, παρακολουθούσα το ebay σχεδόν σε καθημερινή βάση, με σκοπό να βρω μία PRS για να την κάνω την κύρια κιθάρα μου.
Ήμουν μεταξύ της Custom 24 και της 513 και είχα ακούσει ότι σχεδόν υπάρχει από clips στο ΥΤ και όπου αλλού τα έβρισκα.
Όταν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου, έκανα το μεγάλο βήμα και πήρα (χωρίς παζάρι, με buy now) την εξής κιθάρα:



PRS Custom 24, Top10, Bird Inlays, Treble και HFS (Hot Fat Screams) pickups, επιλογέας 5 θέσεων, τιμή Thomann 3500€.     
Την πήρα κάτω από τα 2/3 της τιμής, μεταχειρισμένη αλλά πρακτικά καινούργια, από συλλέκτη που έκανε εκκαθάριση.
Την έχω 2 χρόνια τώρα, και είναι η κύρια κιθάρα που χρησιμοποιώ σε κάθε περίσταση, οπότε την έχω ζήσει και εξαντλήσει από δυνατότητες.

Τα σχόλια μου που ίσως σε βοηθήσουν:

1. Αυτή είναι μία κιθάρα που δεν θα πουλήσω ποτέ, παρά μόνο όταν θα πεινάσω, και θα πρέπει να πεινάσω πολύ. Εϊναι ένα όργανο που φιλοδοξώ να το κληροδοτήσω στα παιδιά μου. Αξίζει ο καθένας να έχει ένα όργανο για το οποίο να μπορεί να πει το ίδιο.

2. Είναι μία κιθάρα απίστευτη από όλες τις απόψεις. Δεν είναι τυχαία η πιο δημοφιλής κιθάρα της PRS. Ο ίδιος ο Smith, σε μία από τις παρουσιάσεις του εργοστασίου του, είπε ότι εάν δεν είχε καταφέρει να σχεδιάσει αυτή την κιθάρα, το εργοστάσιο πίσω του δεν θα υπήρχε. Προσωπικά εγώ, σε όποιον την έχω δώσει να την δοκιμάσει, έχει μαζέψει τα σάλια του από το πάτωμα, χωρίς υπερβολές. Έχει ένα ηχόχρωμα που με την πρώτη νότα, πολύ περίεργο, ελκύει όλους τους ανθρώπους, είται παίζουν metal είτε blues.

3. Ο πενταθέσιος επιλογέας, αξίζει τον κόπο, έναντι των μοντέλων με τριθέσιο. Οι Treble και HFS μαγνήτες είναι οι πιο καλά συνεργαζόμενοι μαγνήτες που έχω ακούσει ποτέ, απλά γιατί σχεδιάστηκαν μαζί για τον σκοπό αυτό. Οι 3 από τις 5 θέσεις είναι συνδυασμοί από single coils των δύο και λειτουργούν σαν ένας μεγάλος μαγνήτης. Και μόνο για τον λόγο αυτό ΔΕΝ θα έπαιρνα την Custom 22 με τους Dragon, οι οποιοι είναι επίσης καταπληκτικοί αν και λίγο διαφορετικοί, αλλά οι χροιές της 24 δεν παίζονται.

4. Και οι 5 θέσεις και τα αντίστοιχα ηχοχρώματα είναι απόλυτα χρηστικά. Προσωπικά σαν χαρακτήρας, έχω την τάση να ρυθμίζω μέχρι καταλήγω σε κάτι που μου αρέσει και μένω με αυτό. Με την PRS, αλλάζω θέσεις αρκετά συχνά, ακολουθώντας τον χαρακτήρα της μουσικής που παίζω, ακόμα και μέσα στο κομμάτι, γιατί δεν χορταίνω να ακούω όλα τα απίστευτα ηχοχρώματα που έχει αυτή η κιθάρα, και το αποτέλεσμα τους στο κάθε κομμάτι.

5. ΔΕΝ θα έπαιρνα την 513. Ο λογος είναι ότι ο Smith, μετά την απίστευτη επιτυχία της μίξης των single coils των Treble και HFS, προσπάθησε να σπάσει τα coils των humbuckers σε 5 διαφορετικά  single coils για να δώσει ακόμα πιο πολλούς συνδυασμούς. Οι περισσότεροι ανά τον κόσμο και εγώ μαζί τους πιστεύουν ότι δεν το πέτυχε με την ίδια ποιότητα όπως η 24, απλά γιατί 5  single coils, ακόμα και δύο δύο μαζί, δεν είναι ίδια με το ηχόχρωμα των humbuckers όταν είναι split. Παρά το γεγονός ότι έχει 13 συνδυασμούς, οι πωλήσεις της 513 ωχριούν σε σχέση με την 24, γιατί αποδείχθηκε ένα πείραμα με έμφαση στην πολυ-ρυθμιστικότητα, ενώ η 24 είναι μία συνταγή δοκιμασμένα τέλεια.

6.Μπες στο (παλιό) harmony και δες τι εξοπλισμό έχουν όσοι έχουν κάποιο πραγματικά high end ενισχυτή, όπως πχ o Elmwood Modena, o Cornford MK50, o Bogner XTC, ο Mesa Mark IV ή V. Θα δείς ότι οι επαγγελματίες μουσικοί, ειδικά οι session, έχουν σχεδόν όλοι PRS Custom 24. Τυχαίο? Δεν νομίζω..

7. Τελικά από την εμπειρία με το ebay, κατέληξα ότι είναι πιο ασφαλές να παίρνεις μία κιθάρα της οποίας έχεις δει φωτογραφίες, αποκλειστικά από την ίδια ακριβώς κιθάρα που θα πάρεις, παρά από γενικά ενα μοντέλο που θα σου έρθει κάτι με άλλα νερά στα ξύλα, με άλλη όψη χρώματος, κλπ κλπ. Νομίζω ότι αυτά τα όργανα είναι απολυτα πιο συμφέρον να περιμένεις την ευκαιρία να τα πάρεις μεταχειρισμένα, ξέροντας ακριβώς τι παίρνεις, και όχι γουρούνι στο σακί για τόσα λεφτά.

Κλείνοντας θα σου πω το εξής: Υπάρχουν κάποια πολύ λίγα πράγματα (υλικά), που έχω στην κατοχή μου, και που και που όταν τα βλέπω έχω ένα ζεστό συναίσθημα ευχαρίστησης, και λέω wow, είναι δικό μου, τι ωραία, κάτσε να ασχοληθώ λίγο μαζί του να το απολαύσω. Η PRS είναι ένα από αυτά τα λίγα.

ΟΠΟΤΕ: Μην σκεφτείς τα χρήματα, ναι είναι πολλά, αλλά ότι πληρώνουμε παίρνουμε και αξίζει να πάρεις ένα τέτοιο όργανο, θα σου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση με πολλούς τρόπους, και σε πολλές περιστάσεις και δεν θα το μετανοιώσεις.

(μετά έχεις να μαζέψεις και για ένα Elmwood Modena.... ΧΑΧΑχαχαχα...)
Χαιρετώ!!..

EDIT: Και επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα καλύτερο από ένα από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια όλων των εποχών για demo της PRS Custom, ρίξε μία ματιά στο επόμενο video να δεις τι κάνουν τα όργανα αυτά, στην πράξη! (και οι δύο...)

Porcupine Tree - Arriving somewhere
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/10, 18:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #31 στις: 23/06/10, 12:51 »
Γεια ρε Ανδριανε...
Σε ευχαριστω για αλλο ενα ποστ σου.
Ξερεις ποιο ειναι το θεμα μου σε ενα τετοιο οργανο?Θελω να το δοκιμασω.Αυτο που θα παρω,οχι το ιδιο μοντελο αλλα την ιδια την κιθαρα.Εχω φαει ενα σχετικο κολλημα γιατι εχω δοκιμασει 2 ιδια μοντελα και ο ηχος που επαιρνα ηταν διαφορετικος τουλαχιστον για μενα.

Το ebay το φοβαμαι λιγο ρε συ για και αυτο.Επισης με τρομαζει η μεταφορα γιατι αλλο να στην στελνει ο θωμας και αλλο ο μπαρμπα τασος.Και επειδη απο τα ποστ σου πιστευω πως εισαι ενας ανθρωπος που προσεχει παρα πολυ τα πεταλια-οργανα του σε ρωταω το εξης:και αν βρω ενα μικρο ψεγαδι στην κιθαρα που θα μου ερθει?μια μικρη γρατζουνια?αγχος.Και οπως ειπες και παρακολουθουσες το θεμα 2,5 ΧΡΟΝΙΑ...Wow φοβαμαι οτι δεν θα εχω τοσο μεγαλη υπομονη για να πετυχω κατι τοσο καλο

Σε βολευει ο κυκλικος επιλογεας?πιστευω οτι στην αρχη θα ειναι λιγο ζορι ε?αλλη ερωτηση(αν και ξερω την απαντηση):τα καθαρα της με split πως ακουγονται???

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Πρεπει να ομολογισω πως τα ποστ του Johnie Darko με προβληματισαν αρκετα.Ευχαριστω μαν μ εδωσες τροφη για σκεψη και μαλλον για ενασχοληση.

"Υπάρχουν κάποια πολύ λίγα πράγματα (υλικά), που έχω στην κατοχή μου, και που και που όταν τα βλέπω έχω ένα ζεστό συναίσθημα ευχαρίστησης, και λέω wow, είναι δικό μου, τι ωραία, κάτσε να ασχοληθώ λίγο μαζί του να το απολαύσω. Η PRS είναι ένα από αυτά τα λίγα."        Σωστος.αυτο ακριβως πιστευω κ εγω

δλδ ανδιανε το επομενο θεμα λες να ειναι Elmwood Modena vs ολων(η εστω Vs telegun)?εχουμε καιρο

Για το τελος.....Κουκλα η κιθαρα σου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #32 στις: 23/06/10, 13:09 »
Ανδριανε, οντως ειναι φοβερες οι PRS και αποτελουν ονειρο πολλων, ομως προσωπικα αν ειχα μια τετοια κιθαρα:
1. Θα σκεφτομουνα πολυ να την βγαλω απο το σπιτι (αν οχι απο το home studio - οσοι εχουν μικρα παιδια θα με καταλαβουν... :) ) για practice, προβες, live κτλ.
2. Δεν θα το σκεφτομουν καν να αγγιξω ακομα και μια βιδα της, ποσο μαλλον να πειραματιστω με αλλους μαγνητες, χορδες κτλ (οχι πως χρειαζεται αλλους μαγνητες... εδω που τα λεμε ακομα και για αλλαγη χορδων θα την πηγαινα στην αντιπροσωπεια που λεει ο λογος :D :D :D ) ενω σε αυτη που εχω τωρα η αλλαγη μαγνητων και το setup ειναι δουλεια ρουτινας  ;) Πως να το κανουμε ειναι θεμα ψυχολογιας...
3. Δεν θα μπορουσα να φανταστω πως θα ενιωθα εαν εβλεπα εστω και μια μικρη γρατζουνια πανω της... :'(
4. Θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να την αποκτησω ως μοναδικη μου κιθαρα και να την ακουω σε εξοπλισμο υποδεκαπλασιο (ενισχυτη, κτλ)

Για τους παραπανω λογους (α, και γιατι μου λειπουν καποια λ7  ;D ;D ;D ) θα το σκεφτομουνα παρα πολυ να την αγορασω  ή να την προτεινω σε καποιον, εκτος και αν εχω κατασταλαξει στο τι πραγματικα θελω απο μια κιθαρα (ακομα το ψαχνω ;) ) και φυσικα απο το ποσο επιδραση θα εχει το GAS τη δεδομενη στιγμη :D

Τελος, για να κανω και μια αντιπροταση στον zeromancer: Εγω θα επελεγα με αυτα τα λεφτα το axe fx (1500) και μια Jackson Soloist:

http://www.dv247.com/guitars/jackson-sls3-soloist-electric-guitar-black--60755
 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #33 στις: 23/06/10, 13:15 »
Θελω να το δοκιμασω.Αυτο που θα παρω,οχι το ιδιο μοντελο αλλα την ιδια την κιθαρα.
Πολύ δύσκολο.. όμως έλα από το σπίτι μου όταν κατέβεις Αθήνα να την ακούσεις ΜΑΖΙ με τον Elmwood Modena!.. (κερνάω και καφέ, ..ασπιρίνες και σαλιάρα θα έχω πρόχειρες.. μην σε νοιάζει!..)  :roll

Το ebay το φοβαμαι λιγο ρε συ για και αυτο....και αν βρω ενα μικρο ψεγαδι στην κιθαρα που θα μου ερθει?μια μικρη γρατζουνια?

Μην το φοβάσαι, και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Υπάρχει η νομική υποχρέωση να σου έχουν ανακοινωθεί ΟΛΑ τα ψεγάδια, και κανένας που βγάζει το ψωμί του από το Ebay δεν παίζει με την διαδικτυακή υπόληψη του... επίσης δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσεις από κάποιον μπαρμπα τάσο.. θα τσεκάρεις μόνος και με βοήθεια πρώτα τα πάντα, θα μιλήσεις μαζί τους μέσω email για όλα, την μεταφορά, την συσκευασία, την ασφάλιση, και μετά θα αγοράσεις. Στα λεφτά αυτά, έχει πολύ μπλα μπλα και συνεννόηση πρώτα!..

Σε βολευει ο κυκλικος επιλογεας?πιστευω οτι στην αρχη θα ειναι λιγο ζορι ε?
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ένα 5θέσιο blade switch αλλά δεν μπαίνει εύκολα λόγω carve top. Με τον περιστροφικό δεν βλέπεις ποιά επιλογή έχεις, αλλά το έχω λύσει πολύ απλά με ένα μικρο αυτοκόλλητο.

Παράθεση από: zeromancer link=topic=79558.msg624226#msg624226   date=1277286691
  τα καθαρα της με split πως   ακουγονται???
 
Δεν παίζονται, και το εννοώ από κάθε άποψη!

Γενικώς είμαι στην διάθεση σου, για ότι χρειαστής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #34 στις: 23/06/10, 13:23 »
Αδριανε ετσι πως τα γραφεις θα με κανεις κι εμενα να αρχισω αποταμιευση..!  ;)
Αν και συμφωνω απολυτα με τον τροπο που τα εγραψες...


Off Topic: Επαιξα με εναν ενισχυτη απο τους απο πανω που ανεφερες προχθες σε ενα live, τον Cornford MK 50 και μου τρεχανε τα σαλια... ;)


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #35 στις: 23/06/10, 13:35 »
adr1anos...να σαι καλα.
Οταν καποια στιγμη θα κατεβω αθηνα θα το μαθεις :P(κατσε πρωτα να ερθω ελλαδα και μετα βλεπουμε)
Ασπιρινες δεν παιρνω...με ποναει το στομαχι αρα δεν ερχομαι εκτος και αν εχεις depon ;D

Εβλεπα για πλακα τωρα στο ebay και ειδα μια παρουσιαση κιθαρας που,ναι την εμπιστευεσαι
http://cgi.ebay.it/1992-PRS-Custom-24-Birds-10-TOP-Quilt-Gold-Hardware-/160447831478?cmd=ViewItem&pt=Guitar&hash=item255b6f9db6
Ο τυπος εχει βγαλει φωτο καθε cm της κιθαρας του.

Φιλε Kosthrash σε ευχαριστω.Βεβαια και καπου παραπανω το ειχαμε συζητησει και πρεπει να πω πως ψαχνω για κιθαρα.οχι μον για τον ηχο αλλα και για το μερακι δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.ειναι αυτο  που ειπε λιγο πιο πανω ο ανδιανος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #36 στις: 23/06/10, 13:51 »
Αδριανέ, κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για ένα ακόμα λεπτομερές και εμπεριστατωμένο post. Όπως ακριβώς τα λέει ο G.K. είναι, κι εγώ που είμαι ήδη προσυλητισμένος στις PRS δεν χρειάζομαι ιδιαίτερο σπρώξιμο για να σκεφτώ (έστω και θεωρητικά) την πιθανότητα μιας τέτοια αγοράς. Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με αυτή την κιθάρα.

Σχεδόν όλες οι Custom 22 και 24 που έχω δει έχουν Dragon II μαγνήτες. Εξαίρεση αποτελούν κάποια μοντέλα όπως τα 25th anniversary , τα οποία έχουν τους πολυσυζητημένους 57/08 μαγνήτες. Δεν έχει τύχει ποτέ να δω κάποιο μοντέλο με μαγνήτες όπως αυτούς που έχει η δική σου κιθάρα. Πρόκειται για παλιότερο μοντέλο ή είναι κάποια διαφορετική έκδοση; Και επειδή έκανες ένα σύντομο σχόλιο για τους Dragon II, πώς θα τους χαρακτήριζες ηχητικά σε σχέση με τους HFS;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #37 στις: 23/06/10, 14:46 »
Σχεδόν όλες οι Custom 22 και 24 που έχω δει έχουν Dragon II μαγνήτες. ...Και επειδή έκανες ένα σύντομο σχόλιο για τους Dragon II, πώς θα τους χαρακτήριζες ηχητικά σε σχέση με τους HFS;


Όχι, αν δεις λίγο στο DV, υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα με Treble/HFS, ειδικά 10Top πχ..

http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-24-10-top-burnt-almond--71651
http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-24-10-top-black-slate--71649
http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-24-electric-guitar-royal-blue-birds-10-top--62324
http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-24-electric-guitar-10-top-vintage-natural--71647

..απλά στις Custom 24 συνηθίζονται οι Treble/HFS, ενώ στις Custom 22 οι Dragon I/II.

Ξέρεις ίσως ότι οι δύο σχεδιάσεις (24 vs 22 τάστα) επιβάλουν διαφορετικές χωροταξικές τοποθετήσεις των μαγνητών και επίσης επιβάλλουν διαφορετική σχεδίαση, καθώς από κάθε σχεδιασμό δημιουργούνται διαφορετικές αρμονικές. Τα δύο set είναι η απάντηση του Smith στο θέμα αυτό.

EDIT: Κάποια σχετικά αρθρα και συζητήσεις, αλλά γενικά είναι θέμα προτίμησης, δεν υπάρχει θέσφατο..:
http://www.edroman.com/techarticles/22vs24.htm
http://www.edroman.com/techarticles/scalelength.htm
http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-162977.html

Αντίθετα με ότι νομίζουν πολλοί που θέλουν να πειραματιστούν, πιστεύω ότι θα είχε άθλιο αποτέλεσμα να βάλει κανείς Dragons σε 24άρα.
Καλύτερα να πάρει (..!!!!.και..!!!?!...) μία 22άρα.. (..με την απαραίτητη ..φουστίτσα και γόβες στην Συγγρού, και τους λοιπούς τρόπους συγκέντρωσης του σχετικού κεφαλαίου...!!  :down :wall

Αναφορικά με την χροιά, δεν έχω την εμπειρία να έχω ακούσει αρκετά τους Dragon για να συγκρίνω, αλλά γενικά είναι λίγο πιό "σκούροι" από τους Treble/HFS, με πιο "σφιχτά" μπάσα, φέρνουν πιο πολύ προς τον Santana, αλλά έχουν το ίδιο volume/output.

Παραθέτω μία πληροφορία από την PRS σχετικά με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των τριών σετ:

-Thank you for your interest in Paul Reed Smith Guitars.  Here are the Resonant Frequency and DC resistance for the pickups you mentioned.
  HFS= 4.8k  15k
VintageBass  6.84K  8.5k
  Dragon Treble  5.5 k  19k
  Dragon Bass  7.56k  8k
  Dragon II T  5.88k   12k
  Dragon II B  7.8k     8k
  I hope you find this information helpful. Thank you for your continued support of Paul Reed Smith Guitars.
  Shawn Nuthall
  Customer Relations
  Paul Reed Smith Guitars
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/10, 14:54 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #38 στις: 23/06/10, 15:00 »
αν δεν κανω λαθος και δεν λεω βλακεις ειχα δει καπου ενα βιντεακι που εξηγουσε οτι η διαφορα στην επιλογη του μαγνητη για την 22αρα και την 24αρα εχει σχεση με το feedback του ηχου των Dragons...το λεω με καθε επιφυλαξη.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #39 στις: 23/06/10, 15:05 »
Αν το βρείς, βάλτο να μαθαίνουμε και τίποτε...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #40 στις: 23/06/10, 15:23 »
δεν νομιζω πως ειμαι ο καταλληλος να σας μαθω κατι!!!
Ασε εχω απογοητευτει εβλεπα βιντεο με κατι prs απο τυπους στο you tube που καναν demo και ολοι ειναι παιχταραδες
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #41 στις: 23/06/10, 16:01 »
Όχι, αν δεις λίγο στο DV, υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα με Treble/HFS, ...απλά στις Custom 24 συνηθίζονται οι Treble/HFS, ενώ στις Custom 22 οι Dragon I/II.

Έχεις δίκιο. Προφανώς εγώ είχα στο μυαλό μου κυρίως τις Custom 22.

Παράθεση
Ξέρεις ίσως ότι οι δύο σχεδιάσεις (24 vs 22 τάστα) επιβάλουν διαφορετικές χωροταξικές τοποθετήσεις των μαγνητών και επίσης επιβάλλουν διαφορετική σχεδίαση, καθώς από κάθε σχεδιασμό δημιουργούνται διαφορετικές αρμονικές. Τα δύο set είναι η απάντηση του Smith στο θέμα αυτό.

Aυτό το είχα υπόψη μου, δεν ήξερα όμως ότι η PRS έχει σχεδιάσει τα δύο σετ μαγνητών ειδικά για να ανταποκρίνονται σε αυτές τις διαφορές. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο και σίγουρα είναι καλό για κάποιον που αγοράζει μια κιθάρα 2000 Ευρώ να ξέρει ότι σχεδιαστικά έχει τέτοια προσοχή στις λεπτομέρειες.

Παράθεση
Αντίθετα με ότι νομίζουν πολλοί που θέλουν να πειραματιστούν, πιστεύω ότι θα είχε άθλιο αποτέλεσμα να βάλει κανείς Dragons σε 24άρα.
Καλύτερα να πάρει (..!!!!.και..!!!?!...) μία 22άρα.. (..με την απαραίτητη ..φουστίτσα και γόβες στην Συγγρού, και τους λοιπούς τρόπους συγκέντρωσης του σχετικού κεφαλαίου...!!  :down :wall

Noμίζω ότι ακόμα και μία τέτοια κιθάρα είναι αρκετή επιβάρυνση για τα οικονομικά του μέσου κιθαρίστα. Για δύο από αυτές, σίγουρα θα πρέπει να καταφύγει κανείς σε πιο αντισυμβατικές μεθόδους χρηματοδότησης...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #42 στις: 24/06/10, 14:18 »
χαχαχαχα
ρε συ το ξερω οτι τα σπαει η 513 αλλα θελω εναλλακτικες για να σπαω το κεφαλι μου


Εναλλακτικα gibsonοειδη -οχι στο ιδιο επιπεδο με PRS φυσικα...- (για να σπας το κεφαλι σου ;) ):

http://en.euroguitar.com/guitar/vig/eruption/117252.html

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec401vf_fcsb.htm

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-usa-eclipse-ii-fm-electric-guitar-vintage-honeyburst--47155

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #43 στις: 24/06/10, 18:57 »
Εναλλακτικα gibsonοειδη -οχι στο ιδιο επιπεδο με PRS φυσικα...- (για να σπας το κεφαλι σου ;) ):

http://en.euroguitar.com/guitar/vig/eruption/117252.html



Αυτη οχι απλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα ειναι σα να συγκρινεις ενα Lada με μια Ferrari...
Εγω δε θα εσπαγα καν το κεφαλι μου να την αποκτησω... :-\


Ασε εχω απογοητευτει εβλεπα βιντεο με κατι prs απο τυπους στο you tube που καναν demo και ολοι ειναι παιχταραδες



  Αυτο για να σου φτιαξω τη διαθεση... :P






Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #44 στις: 24/06/10, 20:51 »
οντως νοιωθω καπως καλυτερα...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #45 στις: 25/06/10, 08:09 »
Εναλλακτικα gibsonοειδη -οχι στο ιδιο επιπεδο με PRS φυσικα...- (για να σπας το κεφαλι σου ;) ):

http://en.euroguitar.com/guitar/vig/eruption/117252.html



Αυτη οχι απλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα ειναι σα να συγκρινεις ενα Lada με μια Ferrari...
Εγω δε θα εσπαγα καν το κεφαλι μου να την αποκτησω... :-\




Ασε εχω απογοητευτει εβλεπα βιντεο με κατι prs απο τυπους στο you tube που καναν demo και ολοι ειναι παιχταραδες



http://www.youtube.com/watch?v=jg89JhPcmsU&feature=related  Αυτο για να σου φτιαξω τη διαθεση... :P


Καλα, δεν συγκρινα την VIG των 300 ευρω με την PRS των 2500...    απλα την παρεθεσα ως μια (πολυ...) πιο οικονομικη κιθαρα, ευκολη στο να την αποκτησει κανεις (ειδικα στις μερες μας...) και (κρινοντας  απο τα χαρακτηριστικα της και μονο - δεν την εχω παιξει) τιμια. Αληθεια ειναι   τοσο χαλια κιθαρα?!? Παντως την βρισκω ομορφη και οι μαγνητες ΟΚ (EMG HZ - passive δεν ειναι αυτοι?)

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/10, 08:12 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #46 στις: 25/06/10, 10:12 »
η vig που παρέθεσες είναι τίμια όπως προαναφέρεις,αλλά δεν αποτελεί συγκρήσιμο μέγεθος.
ο φίλος έτσι κι αλλιώς έχει ένα ποσό συγκεκριμένο να διαθάσει καθόλου ευκαταφρόνητο,δεν ψάχνει φθηνή λύση.
(οι μαγνήτες είναι passive,τίποτα ιδιαίτερο αλλά αξιοπρεπείς).
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/10, 10:18 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #47 στις: 25/06/10, 12:20 »
Ρε παιδες το θεμα ειναι ενα.Αμα τις ακουσεις back του back(να εχουνε και τους ιδιους μαγνητες βεβαια) μεσω του ιδιου εξοπλισμου και απο τον ιδιο παικτη θα καταλαβεις ποια ειναι ποια?Και αν το καταλαβεις( μεγαλο αν ) ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που δικαιολογει μια τετοια τιμή? Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #48 στις: 25/06/10, 12:28 »
Ρε παιδες το θεμα ειναι ενα.Αμα τις ακουσεις back του back(να εχουνε και τους ιδιους μαγνητες βεβαια) μεσω του ιδιου εξοπλισμου και απο τον ιδιο παικτη θα καταλαβεις ποια ειναι ποια?Και αν το καταλαβεις( μεγαλο αν ) ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που δικαιολογει μια τετοια τιμή? Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση.

Ναι, θα καταλάβεις, διότι η διαφορά είναι τεράστια.
Όμως προυποθέτει και λίγο εξοικοίωση με το αντικείμενο. Κάτι που δεν το γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να το κρίνουμε ως καλό ή καλύτερο.
Όσο πιο έμπειρος κάποιος και όσο ποιό πολλά ακούσματα έχει, τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεται και εκτιμά τις διαφορές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #49 στις: 25/06/10, 12:55 »
Ρε παιδες το θεμα ειναι ενα.Αμα τις ακουσεις back του back(να εχουνε και τους ιδιους μαγνητες βεβαια) μεσω του ιδιου εξοπλισμου και απο τον ιδιο παικτη θα καταλαβεις ποια ειναι ποια?Και αν το καταλαβεις( μεγαλο αν ) ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που δικαιολογει μια τετοια τιμή? Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση.

Ναι, θα καταλάβεις, διότι η διαφορά είναι τεράστια.
Όμως προυποθέτει και λίγο εξοικοίωση με το αντικείμενο. Κάτι που δεν το γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να το κρίνουμε ως καλό ή καλύτερο.
Όσο πιο έμπειρος κάποιος και όσο ποιό πολλά ακούσματα έχει, τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεται και εκτιμά τις διαφορές.
Σιγουρα προυποθετει εξοικειωση και διαφορες σιγουρα θα υπαρχουν απλα δεν νομιζω οτι δικαιολογουν τετοιες τιμες.Πχ με τον ιδιο λαμπατο ενισχυτη τον ιδιο παικτη το ιδιο backing track μαγνητες τα ιδια εφφε  κτλ κτλ  αν βαλω 10 takes  με δεκα διαφορετικες κιθαρες πχ jem,soloist,prs,blade,gibson,esp horizon κτλ κτλ να μου πει καποιος ναι.....αυτο εδω το take ειναι prs φωνάζει.....αυτο ειναι η horizon......καλα αυτο χαλαρα jem.....το βλεπω λιγο χλωμο εως καταμαυρο.Να μου πεις για playability ναι το καταλαβαινω αλλα για ηχο.......και δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να ξερεις αν κατι σου αρεσει περισσοτερο απο κατι αλλο.Γιατι οι περισσοτεροι δεν περνουν γραμμη απο τη διαφορα και οταν τους λες...μα αυτη ηταν prs ρε φιλε.....σου λενε...α ναι ρε....και κατι πηρα χαμπαρι προς το τελος(για να μη δειξουν οτι δε πηραν χαμπαρι μια)........Ο αλλος με plexiglass custom κιθαρα επαιζε και εβγαζε ενα ηχο θεικο και αναρωτιεσαι μα πως αυτη ειναι μετρια κιθαρα........αλλα αμα εβλεπες και τις φετες που ειχε απο πισω παθαινες τεταρταιο πυρετο.Για μενα οταν μονο το αφτι κανει παιχνιδι....και οχι και το......ματι τοτε μονο μπορεις να παρεις σοβαρες αποφασεις.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 08:54
από Ο Νέος Κιθαρωδός
29 Απαντήσεις
8814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 12:23
από geo134
3 Απαντήσεις
2671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
8 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 13:24
από Rosstrobon
22 Απαντήσεις
6888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
6 Απαντήσεις
3445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 01:38
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:11
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
18 Απαντήσεις
7187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 15:16
από TheMigoftima