Αποστολέας Θέμα: θελω να LOOPαρω!!!!!  (Αναγνώστηκε 24484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #75 στις: 30/03/10, 10:35 »
μπα δεν το σκεφτομαι λεω να παω για το boss.το μονο που με φοβιζει ειναι επειδη δεν εχω εμπειρια με loop αν θα ειναι δυσκολο στο να το χειριστω!!Φανταζομαι πως τα 49 λεπτα φτανουν για λουπες ε???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #76 στις: 23/04/10, 20:21 »
Μαζι με το ΔΝΤ ηρθε και σε εμενα το looper που τοσο περιμενα εδω ακι αρκετο καιρο...τελικα πηρα το rc50 το οποιο ειναι ενα τερας και θελει πραγματικα πολλη δουλεια για το μαθει καποιος...σας αφηνω παω να ξαναπαιξω...
Σας Ευχαριστω ολους που με βοηθησατε και μη φοβαστε θα σας σπασω τα νευρα με ερωτησεις...με γεια μου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #77 στις: 06/05/10, 11:10 »
Καλόπαιχτο λοιπόν!!!
Για πες μας τις πρώτες σου εντυπώσεις... ;D
Θέλω εδώ και καιρώ, στα drum patterns (που ουσιαστικά κάνουν τη δουλειά του μετρονόμου) να βρω πως μπορώ να προσθέσω το κλασικό "κλικ" ενός μετρονόμου!! Χωρίς να το έχω βασανίσει το θέμα, αλλά με μια πρώτη ματιά στο net δεν μπόρεσα να βρω καμία χρήσιμη πληροφορία :-\
Any ideas????

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #78 στις: 06/05/10, 13:11 »
Εντυπωσεις...το loop τα σπαει.τρομερα ευελικτο με παρα πολλες επιλογες σε ολες τις παραμετρους(ηχογραφηση,αναπαραγωγη,διορθωσεις,reverse,undo,redo,μεγεθος phrase,overloop κτλ)Το σημαντικοτερο βεβαια τα 3 phrase για καθε patch.ο ηχος εγγαφης παρα πολυ καλος στα αυτια μου.
Βεβαια δεν μιλαμε για ενα απλο εργαλειο.Σιγουρα ειναι ευελικτο αλλα μονο αν καποιος διαβασει πολυ προσεκτικα το manual.
Αυτο που λες takissam δεν το εχω ψαξει αλλα εχεις δικιο,θα ηταν αρκετα χρησιμο γιατι εμενα τα drum patterns με μπερδευουν λιγο.Βεβαια εχει το απιστευτο μετρημα(το κλασσικο με τις μπακετες) πριν το rec που εμενα με βολευει πολυ
Ενα πραγμα που χω δει ειναι οτι βολευει καλυτερα να γραψει καποιος το loop αφου εχει παιξει μια φορα μετρο ετσι ωστε να μην ακουγεται αποτομα η αρχη δλδ να πιανει και τις τελευταιες νοτες πριν απο την αρχη.Ξερω ακουγεται καπως χαζο αλλα εμενα μ βολευει.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #79 στις: 06/07/10, 18:54 »
Γεια χαρα...
δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα για αυτο το γραφω εδω...οπως βλεπετε εχω την rc-50.καλα μεχρι εδω.προχθες αγορασα αυτο...
το θεμα μου ειναι οτι επειδη η πεταλιερα εχει ψηλα ποδαρακια αν βαλω velcro δεν θα μπορει να κολλησει γιατι απλα δεν θα φτανει στο "αρνητικο velcro"
Αν βαλω μονο στα ποδαρακια τα οποια ειναι αρκετα πλατια υπερχει περιπτωση να κρατησει???
ευχαριστω

Πιστευετε πως κατι τετοιοθα βοηθουσε...λεω μηπως και δωσει λιγο υψος
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/10, 19:47 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #80 στις: 07/07/10, 16:05 »
Δεν έχω ιδέα τί παίζει με θήκες και πετάλια/πεταλιέρες αλλά... αν τα ποδαράκια είναι λαστιχένια, μπορείς να τα κόψεις στο ύψος του υπόλοιπου σώματος της πεταλιέρας και θα είσαι κύριος. Μπορείς ακόμα, να βάλεις το βέλκρο κανονικά στη βάση της πεταλιέρας, απλά θα το κολλήσεις με δυνατή κόλλα στα ποδαράκια.


Αλλά και μόνο στα ποδαράκια να βάλεις βέλκρο και να το κολλήσεις, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα. Είναι πολύ πιο "κολλητικό" απ' όσο φαίνεται. Άλλωστε η πεταλιέρα έχει καμιά 6 ή 9 ποδαράκια, φτάνουν και περισσεύουν.


Και τώρα ας απαντήσουν οι κύριοι που έχουν δοκιμάσει κάτι τέτοιο, εγώ θεωρητικά μιλάω.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #81 στις: 07/07/10, 16:08 »
αυτο εκανα και οντως κραταει αρκετα καλα.φοβαμαι βεβαια λιγο αλλα δεν νομιζω πως θα εχει προβλημα
Μπορείς ακόμα, να βάλεις το βέλκρο κανονικά στη βάση της πεταλιέρας, απλά θα το κολλήσεις με δυνατή κόλλα στα ποδαράκια.
αυτο δεν το καταλαβα για να σου πω την αληθεια.
Εγω εκοψα το βελκρο στο σχημα τον ποδαρακιων και το κολλησα.φαινεται οκ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #82 στις: 07/07/10, 16:19 »
Εννοούσα να πάρεις τη λωρίδα βέλκρο και να την βάλεις κατά μήκος της βάσης, όπως θα έκανες κι αν δεν είχε ποδαράκια. Θα είχε απλά κάποια σημεία που δε θ' ακουμπούσε στην πεταλιέρα (θα ήταν στον αέρα).


Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν έχει καν νόημα αυτο που λέω, αφού η κόλληση στα ποδαράκια έτσι κι αλλιώς θα εξασφάλιζε την αδράνεια της πεταλιέρας.


Σόρυ αν στα μπέρδεψα ρε συ.


ΥΓ: Άλλο τρελό σενάριο που σκέφτηκα. Βάλε θηλυκό βέλκρο (το μαλακό εννοώ, δε ξέρω πώς λέγεται) στις περιοχές ανάμεσα στα ποδαράκια. Πάρε μετά το αρσενικό βέλκρο (κοινώς το τσιμπηδερό κομμάτι) και φτιάξε κύκλους ούτως ώστε να πιάσει και στην πεταλιέρα και στη βάση.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #83 στις: 07/07/10, 17:06 »
ΥΓ: Άλλο τρελό σενάριο που σκέφτηκα. Βάλε θηλυκό βέλκρο (το μαλακό εννοώ, δε ξέρω πώς λέγεται) στις περιοχές ανάμεσα στα ποδαράκια. Πάρε μετά το αρσενικό βέλκρο (κοινώς το τσιμπηδερό κομμάτι) και φτιάξε κύκλους ούτως ώστε να πιάσει και στην πεταλιέρα και στη βάση.

καθολου τρελο σεναριο.το σκεφτηκα και εγω...θελω να πιστευω πως θα κρατησει ετσι ως εχει.....ελπιζω δλδς
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #84 στις: 08/07/10, 10:11 »
Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο pedal case, έχω αντιμετωπίσει και εγώ το ίδιο θέμα.
Αυτό που κάνω όταν συμβαίνει αυτό, (όπως έκανα και με το Jamman) είναι να ξεβιδώνω τα ποδαράκια με το λάστιχο και να βάζω απλές βίδες, ώστε να είναι χαμηλές και να παίρνει σωστά το velcro.
Τις βίδες με τα ποδαράκια μετά τις βάζω στα κουτιά από τα πετάλια που κρατάω, ώστε να μην χάνονται και να μπορώ να τις ξαναφορέσω εάν θελήσω κάποια στιγμή να δώσω το πετάλι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #85 στις: 08/07/10, 13:19 »
Γεια σου adr1ane...
Εχεις δικιο αυτο εκανα και εγω στα αλλα πεταλια(οπως στο cry b.)αλλα το συγκεκριμενο δεν εχει βιδωτα ποδαρακια αλλα κολλημενα οποτε δεν μπορω να τα βγαλω και δεν μοθ παει η καρδια τωρα να αρχισω να δω αν μπορω να τα ξεκολλησω. ???
πως σου φινεται το case?αντεχει?το περιμενα λιγο πιο δυνατο αλλα πιστευω πως θα ειναι οκ?(τουλαχιστον θελω να πιστευω)
Εσενα που σου πιανουν τα χερια(που λεει και η γιαγια μου)πως και δεν το εχεις μονταρει? :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #86 στις: 08/07/10, 13:55 »
πως σου φινεται το case?αντεχει?το περιμενα λιγο πιο δυνατο αλλα πιστευω πως θα ειναι οκ?(τουλαχιστον θελω να πιστευω)

Κοίτα είναι πολύ γερό, αλλά μιάς και ρώτησες θα σου πω που την πάτησα εγώ να μην το επαναλάβεις:

Επειδή όλη η εσωτερική επιφάνεια είναι επενδεδυμένη με velcro θέλει προσοχή όταν ξεκολάς πετάλια.
Εγώ με την συνηθισμένη υπερβολή μου για το κυνήγι του "πιο γερού/ανθεκτικού" όταν κόλλησα velcro στα πετάλια, έβαλα πολύ "για να αντέχει"

Αποτέλεσμα: Δεν ξεκόλλαγα με τίποτα!.. Μέχρι και κατσαβίδι μοχλό έβαλα για να ξεκολήσω μερικά, ΚΑΙ λίγο από το velcro της βαλίτσας κατέληξε να ξεκολλήσει μαζί με το πετάλι, ώστε χρειάστηκε μετά να το επισκευάσω!!

Επιμύθιο: ΜΗΝ βαλεις πολύ velcro στα πετάλια, και αν έχεις πολύ ήδη, αφαίρεσε λίγο.. Δύο λωρίδες των 3-4 γραμμών ύψος, η μία στο πάνω μέρος και η άλλη στο κάτω της πλάτης του πεταλιού είναι υπέρ αρκετές ακόμα και για την βαλίτσα να κάθεται ανάποδα στο πορτμπαγκάζ!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #87 στις: 08/07/10, 14:36 »
Χαχαχα εχω βαλει ηδη πολυ βελκρο γιατι σκεφτηκα ακριβως οπως και εσυ...καλυτερα πολυ παρα λιγο.Λες να προσπαθησω να το βγαλω τωρα η οταν χρειαστει να αλλαξω σειρα στα πεταλια???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #88 στις: 08/07/10, 14:42 »
Χαχαχα εχω βαλει ηδη πολυ βελκρο γιατι σκεφτηκα ακριβως οπως και εσυ...καλυτερα πολυ παρα λιγο.Λες να προσπαθησω να το βγαλω τωρα η οταν χρειαστει να αλλαξω σειρα στα πεταλια???

ΩΩΩΩΩΧΧΧΧ!!!...  όχι τώρα, άστο για μετά!!!.... ΧΑχαχαχα!!!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 11:56
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 16:42
από Seth21
9 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 11:44
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 12:33
από bassman(4 String Suicide!)
24 Απαντήσεις
8648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 14:57
από RoyBatty
2 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 19:22
από ilianthos-Kanlis
4 Απαντήσεις
2921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 16:02
από Jezus
22 Απαντήσεις
12456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 05:45
από TheVrachnoprofiter
0 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 20:21
από gkou
0 Απαντήσεις
884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/20, 15:16
από ΠΟΙΟΣ