Αποστολέας Θέμα: Wish  (Αναγνώστηκε 5664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Wish
« στις: 22/02/06, 18:00 »
Ενα ποπ κομματι σε δικους μου στιχους κ μουσικη. Ειναι γεγονος οτι ειναι το μοναδικο τραγουδι που εχω γραψει σε αυτο το ειδος αλλα υπηρχε σοβαρος λογος γιαυτο :P... Anyway, στα φωνητικα Νικηφορος Χριστοφορου, στο πιανο Γκαβας Κωσταντινος κ σε ολα τα υπολοιπα εγω... Η προφορα δυστηχως δεν ειναι η καλυτερη δυνατη κ κατι παιζει με τα ντραμς στο τελος των ρεφραιν. Αυτα απο μενα, τα σχολια δικα σας
Soundclick
για οσους δεν εχετε η δεν θελετε να κανετε account στο soundclick
music@kithara
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/06, 16:51 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #1 στις: 27/02/06, 17:33 »
Πολυ ομορφο αν και το χαλαει η προφορα...

Παντως με ενα πιανακι πιο εντονο στα κουπλε και εναν αγγλο στα φωνητικα χαλαρα θα επαιζε στα τσαρτς εδω περα... :)

Επισης διακρινω κατι floyd επιρροες η ειναι ιδεα μου... :p
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Wish
« Απάντηση #2 στις: 28/02/06, 01:20 »
πανεμορφη αρχη, αν και φυσαει λιγο, κατα τα αλλα, η παραγωγη ειναι καλη, τα οργανα μοιραστηκαν ωραια στο πανοραμα...η προφορα του τραγουδιστη ειναι πολυ..ε, δεν κανει για αγγλικο στιχο..., η slide κιθαρα μου αρεσε, σε γενικες γραμμες, το κουπλε μου αρεσει περισσοτερο απο το ρεφραιν, αλλα αυτο ειναι γουστο.

με αγγλο τραγουδιστη η καποιον που δεν εχει αυτην την προφορα, θα ελεγα πολυ καλο....

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #3 στις: 28/02/06, 01:50 »
Σαν σύνθεση -επειδή αυτό νομίζω οτι είναι πάντα το πιο σημαντικό- μου άρεσε πολύ.Ο τραγουδιστής με χάλασε αρκετά ειδικά επειδή σαν τραγούδι είναι καλό και το χαλάνε η αγγλικούρες του.Με επαγγελματική παραγωγή νομίζω οτι το τραγουδάκι δεν θα έχει να ζηλέψει και πολλά απο τα αντίστοιχα που λυμαίνονται τα ραδιόφωνα ;).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #4 στις: 28/02/06, 21:18 »
Αυτα που θελουν διορθωση (προφορα τραγουδιστη και λιγο η παραγωγη) στα ειπαν ηδη τα παιδια που ποσταρανε πριν απο μενα.....Εγω απλα θα σου πω οτι ειναι παρα πολυ ομορφη συνθεση, που με τις απαραιτητες διορθωσεις θα μπορουσε καλλιστα να βρισκεται σε καποιον δισκο......... :)
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!! και φυσικα καλη συνεχεια................ ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #5 στις: 01/03/06, 15:18 »
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια... Ενταξει ο τραγουδιστης ηταν η καλυτερη αποδοση/προφορα που μπορουσα να βρω... Ειμαι φαν των floyd αλλα δε θα ελεγα οτι ειχα κατι τετοιο στο μυαλο μου, πιο πολυ σε Imbrulia-Coldplay-Embrace φαση το σκεφτηκα... Ευχαριστω για τα σχολια τον χρονο σας.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #6 στις: 09/03/06, 14:02 »
Κανεις αλλος?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #7 στις: 09/03/06, 14:27 »
Αρκετα καλο φίλε μου...εντξει η φωνη δεν δενει με το συνολο...αλλα σαν κομματι όντως άνετα θα μπορουσε να ειναι σε δισκο... ;)
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #8 στις: 10/03/06, 12:33 »
Αν και έχω αρκετό καιρό που το άκουσα, τώρα εδέησα να απαντήσω.

Λοιπόν, ως προς το ύφος Coldplay κτλ, σίγουρα είσαι σε πολύ καλό δρόμο- θα μπορούσε άνετα να ενταχθεί στο εν λόγω στυλ (και δεν εννοώ επ' ουδενί πως περιορίζεται σε αυτό, ή πως "θυμίζει κάτι"), και μάλιστα με αρκετές αξιώσεις. Προσωπικά όμως, έχω ακούσει περισσότερο τα άλλα δύο κομμάτια που έχεις ανεβάσει- όχι για άλλο λόγο, αλλά επειδή είναι πιο κοντά στις μη- μέταλ και φανκ προτιμήσεις μου!

Πέραν της προσωπικής προτιμήσης λοιπόν, πιστεύω πως το Wish χρειάζεται μια άλλη φωνή για να απογειωθεί. Αυτό το ύφος απαιτεί έναν τραγουδιστή με μεγάλη εκφραστικότητα, και αν μιλάμε για συγκρίσεις σε επίπεδο δισκογραφίας, χρειάζεται μια πραγματικά καλή φωνή!

Θα μου πεις τώρα, άντε βρες τέτοια φωνή στην Ελλάδα, ιδίως στα ψηλά και με αντίστοιχη βρετανική προφορά (αν γίνομαι κατανοητός), αλλά κάτι τέτοιο θα κολάκευε πολύ τη σύνθεση- που όπως είπα αν και δεν είναι στο στυλ μου, αναγνωρίζω πως είναι πολύ αξιόλογη, και αυτό γίνεται πιο σαφές μετά από μερικά ακούσματα, αφού στην αρχή δεν είχα πιάσει αρκετές λεπτομέρειες.

Το πιάνο είναι επίσης αρκετά ενδιαφέρον, μιας που το θυμήθηκα! Ίσως λίγο πιο δυνατά το μπάσο στη μίξη για να ακούγονται λίγο καλύτερα κάποια licks?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #9 στις: 10/03/06, 14:04 »
Symeon
Ευχαριστω για τα σχολια σου κ το χρονο σου
NickNT
Πρωτα απ'ολα αυχαριστω που εκατσες κ ακουσες το κομματι. Κ τα δυο παιδια που συμμετεχουν στο κομματι εχουν ασχοληθει πολυ με τη μουσικη απλα ειναι ελληνικων ακουσματων. Ο Κωστας που παιζει πιανο εχει μια απιστευτη φωνη με τεραστια εκταση αλλα η προφορα του δεν ειναι κ τοσο καλη. Του Νικηφορου ηταν καλυτερη αλλα πιο λαϊκη σε Καραφωτης στυλ. Τελικα προτιμησα τον δευτερο γιατι το κομματι ειχε ηδη ηχογραφηθει σε Em που ειναι η κλιμακα του (το ηχογραφουσα για να το τραγουδησω εγω αλλα στο ρεφραιν δεν μου εβγαινε με τπτ, ειμαι ασχετος τελειως στη φωνη)... Το μπασακι πιστευω πως δεν ηθελε πιο δυνατα. Το εβαλα σε αυτη τη σταθμη για να μεταδιδει τη μελωδικη γραμμη, αυτος ειναι ο ρολος του στο κατω-κατω σε αυτο το στυλ, κ να ακουγονται τα γεμισματα του χωρις ομως να ειναι "σαφη".

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #10 στις: 08/05/06, 16:18 »
Ξαναηχογραφηθηκαν τα κυρια φωνητικα στο κομματι κ εγιναν μικροαλλαγες στα ντραμς. Τραγουδαει ο Γεωργοπουλος Μηνας (little les paul). Πιστευω οτι τα φωνητικα ειναι αξιοπρεπη τωρα απο αποψη προφορας κ οτι το κομματι "εδειξε" πιο πολυ τωρα... Anyway, αναμενω τα σχολια σας!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Wish
« Απάντηση #11 στις: 08/05/06, 20:01 »
Πολύ όμορφο κομμάτι φίλε. Εγώ δεν γνωρίζω ούτε από Coldplay ούτε από Imbruglia  ;D

Μου άρεσε πολύ η σύνθεση όπως και οι στίχοι. Η φωνή σαφώς καλύτερη αλλά πάσχει λιγάκι στις μπάσες. Επίσης κάπου στο ρεφραίν δεν καταλαβαίνεις τι λένε οι στίχοι ίσως καλύπτεται από τη μουσική! Το μπάσο είναι λίγο θαμμένο, το πιάνο ακούγεται άψογο!

Συγχαρητήρια και σε σένα και στα παιδιά που συμμετείχαν  ;)

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Wish
« Απάντηση #12 στις: 09/05/06, 02:39 »
Φίλε μεταξύ σοβαρού κι αστείου το τραγούδι μπορεί να γίνει χιτ!! Μη το γελάς!
Η παραγωγή είναι πολύ καλή. Φωνές πιάνα, κιθάρες ήταν όλα άρτια. Σχεδόν επαγγελματικό θα έλεγα. Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Wish
« Απάντηση #13 στις: 09/05/06, 14:02 »
Το κομματάκι απλά μαμεί...
Προσωπικά δεν έχω να κάνω καμία παρατήρηση... ;)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #14 στις: 17/05/06, 01:00 »
Ξαναηχογραφηθηκαν τα κυρια φωνητικα στο κομματι κ εγιναν μικροαλλαγες στα ντραμς. Τραγουδαει ο Γεωργοπουλος Μηνας (little les paul). Πιστευω οτι τα φωνητικα ειναι αξιοπρεπη τωρα απο αποψη προφορας κ οτι το κομματι "εδειξε" πιο πολυ τωρα... Anyway, αναμενω τα σχολια σας!

Το εκανες ακομα καλυτερο.. :o...Μπραβο σου..... Προσωπικα, αυτο το κομματι ειναι μεσα στα 3 καλυτερα τραγουδια που εχω ακουσει απο αυτο το site (και εχω ακουσει αρκετα πιστεψε με....)..... Και παλι μπραβο σου... ;).. Συνεχισε ετσι και θα εχεις σιγουρα τη θεση του support στην επομενη περιοδια των Coldplay (μπανταρα)...... ;D Τα συγχαρητηρια μου σε ολους τους "συντελεστες" του κομματιου ..... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Wish
« Απάντηση #15 στις: 18/05/06, 03:30 »
πολυ ομορφο κομματι...σοβαρα..δε μου θυμησε κατι απο coldplay...αλλα αν το ακουγα στο ραδιο δε θα μου εκανε για ερασιτεχνικο κομματι...αν εξαιρεσεις λιγο τη φωνη που χωρις να εχει κατια σχημο δε μου πολυ αρεσε...
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #16 στις: 23/05/06, 16:52 »
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια... Πραγματικα με κανετε κ νιωθω περηφανος!

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Wish
« Απάντηση #17 στις: 26/05/06, 17:50 »
Ωραίος φίλε..
Sorry κιόλας, αλλά η φωνή μου φαίνεται καλύτερα από αυτήν του φλώρου των Coldplay (και δεν εννοω για τα φαλσετάκια του). Μου φαίνεται αρκετά γεμάτη.
Πραγματικά θα το άκουγα αστο ραδιόφωνο. Δε θα ηταν το πρώτο που θα πρόσεχα σε ενα δίσκο, αλλά θα το θεωρούσα αρκετά καλό Supportive track για δισκο.
Μπραβο. Ωραίο και το πιανάκι.
Γυναικεία φωνή σκέφτηκες?
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Wish
« Απάντηση #18 στις: 31/05/06, 17:57 »
Η αληθεια ειναι πως σκεφτηκα, αλλα ακομα δεν γνωριζα ουτε εγω ουτε καποιος φιλος μου καποια κοπελα που να τραγουδαει κ οχι να "τραγουδαει"... Τεσπα, επειδη το συγκεκριμενο τραγουδι απευθυνοταν σε κοπελα η αντρικη μου φανηκε οκ.