Αποστολέας Θέμα: ΜΙΧΑΛΗΣ ΡΑΚΙΤΖΗΣ:ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝ,ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ;  (Αναγνώστηκε 20674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem - H Επιστροφή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Που τον θυμηθηκατε? Ο Ρακιτζης απο το superstar ειναι καλυτερος.. Ρε, αμα ειναι για ελεεινους τραγουδιστες εκεινης της εποχης, ο ΜΠΙΓΑΛΗΣ ηταν κλασεις ανωτερος...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/07, 13:24 από Necromayhem - H Επιστροφή »
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απο μουσικης πλευρας, ο Ρακιντζης δεν ηταν ποτε καλος τραγουδιστης. Ομως το 1990 ηταν ο,τι καλυτερο ειχε να δειξει η ελληνικη μουσικη σκηνη στο ηλεκτρονικο ειδος. Και γι'αυτο τον παραδεχομαι. Μπορει να παρεμεινε σε αυτη την εποχη, ομως ο ιδιος εχει κανει παραγωγη και εχει βοηθησει πολλους νεοτερους συνθετες.
Δυστυχως, ο δρομος της Eurovision δεν ηταν η καλυτερη ιδεα που ειχε, ομως και γι'αυτο ακομα δεν ειναι ο μονος υπευθυνος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem - H Επιστροφή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Μπετυ Αρβανιτη κι ετσι.. Ω ρε παρακμη που ταν εκεινη την εποχη η ελληνικη σκηνη..
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρακιντζης... απλα ο cult Θεος!!!!!!
Εχετε ακουσει το τραγουδι "Μπεμπα"? ο στιχος θα σας σημαδεψει, μονο αυτο σας λεω.

Περα απο την πλακα τωρα.
Εγω πιστευω οτι ο Ρακιντζης εχει και φωνητικες ικανοτητες (κ μαλιστα πολυ ιδιατερο ηχοχρωμα) και σωστη τεχνικη. Αν δειτε το SAGAPO (για το οποιο κ κραχτηκε περισσοτερο) σε βιντεο απο τη  Γιοροβιζιον κ ακουσετε προσεκτικα, θα διαπιστωσετε οτι παρα τις ελεεινες παραφωνιες των υπολοιπων, παρα την αθλια ποιοτητα ηχου στο playback κ παρα το -οπως τουλαχιστον ο ιδιος δηλωσε- χαλασμενο ακουστικο του, ΔΕΝ ΤΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝΟΣ!
Αυτο που τον εφαγε ηταν το ποπ στυλακι του, που δεν προσπαθησε να το προσαρμοσει στο περασμα του χρονου και οι τελειως ακυροι στιχοι του.Απο ουσικη δεν μπορω να κρινω γιατι δεν εχω ακουσει κ παρα πολλα τραγουδια του, αντε καμμια ντουζινα max. Ομως μερικα απο αυτα, πχ το "Εγω και ο  Πουφ" εχουν -κατ'εμε- πολυ ωραια μουσικη για το ειδος.


Ασχετο
Δεν θα ηταν Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Ο να γινει μια εμφανιση one night only σε καποιο μαγαζι απο κοινου ολων των "αστεριων" της μουσικης του ειδους απο αρχες 90- μεσα&τελη 80__Μπιγαλης, Ρακιντζης, Χαριτοδιπλωμενος (ο Μαστερ), Καλλιρης κλπ????????????
Το θεαμα θα ηταν για αξεχαστα γελια! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/07, 15:47 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Eννοειται φυσικα να κρατουσαν και τις ιδιες στυλιστικες επιλογες με τα ενδοξα 80'ς...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
μην ξεχναμε και τον ΘΕΟ!


Δεν ειναι ολα τα μερη του forum σαν τον καδο. Καλυτερη συμπεριφορα την επομενη φορα σε παρακαλω.
Freemind
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/07, 14:43 από freemind »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O Bαλαντης δεν ανηκει στην κατηγορια

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Ομως το 1990 ηταν ο,τι καλυτερο ειχε να δειξει η ελληνικη μουσικη σκηνη στο ηλεκτρονικο ειδος. Και γι'αυτο τον παραδεχομαι.

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν ηλεκτρονικά τα πρώιμα 90's ήταν η Λένα Πλάτωνος που βρισκόταν στο απόγειο της δημιουργικότητάς της κι οι Stereo Nova που το '92 κατέθεσαν ένα δίσκο ορόσημο.

@Adoni

Παράθεση
Περα απο την πλακα τωρα.
Εγω πιστευω οτι ο Ρακιντζης εχει και φωνητικες ικανοτητες (κ μαλιστα πολυ ιδιατερο ηχοχρωμα) και σωστη τεχνικη. Αν δειτε το SAGAPO (για το οποιο κ κραχτηκε περισσοτερο) σε βιντεο απο τη  Γιοροβιζιον κ ακουσετε προσεκτικα, θα διαπιστωσετε οτι παρα τις ελεεινες παραφωνιες των υπολοιπων, παρα την αθλια ποιοτητα ηχου στο playback κ παρα το -οπως τουλαχιστον ο ιδιος δηλωσε- χαλασμενο ακουστικο του, ΔΕΝ ΤΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝΟΣ!

Το παληκάρι είναι ο δολοφόνος της φωνητικής τεχνικής και τον ξεπερνάει σε ταλέντο μονάχα η αδελφή του. Η μύτη του έχει καταστεί χωνί γραμμόφωνου, μέσα από το οποίο φιλτράρονται κι εν τέλει ισοπεδώνονται όλα τα ηχοχρώματα. Φαντάζομαι πως όταν κάνει απόπειρα να τραγουδήσει, αναπνέει αποκλειστικά από το στόμα, καθότι η μύτη του είναι πλήρως απασχολημένη.

Ιδιαίτερο ηχόχρωμα έχει κι ο Bob Dylan, αλλά κανείς δεν υποστηρίζει πως διαθέτει κι αξιόλογη φωνή. Ούτε καν ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως ο Gillan ηρθε πιο πολυ για τη Βανα Μπαρμπα που επαιζε κ στο επιμαχο videoclip, παρα για τις φωνητικες ικανοτητες του Μιχαλάκη... το σκηνικο ειχε ξεκινησει απ την Ιταλια και συνεχιστηκε εδω με αποτελεσμα το cult αυτο σουξε.. Ο νοων νοειτω(το γραψα σωστα;;;).. αρκετα ειπα ήδη!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος zephyrous

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O Ρακιντζής,όπως και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες στο βασανισμένο τούτο τόπο,πήγαινε όπου φυσούσε ο άνεμος είχε μια μικρή πρωτοπορεία στο electro/pop αλλά ηλεκτρονική μουσική στην Ελλάδα πρίν τη Λένα Πλάτωνος και τους Στέρεο Νόβα δεν υπήρχε.
Για του λόγου του αληθές αυτά έκανε ο Μιχαλάκης όταν οι Στέρεο Νόβα κυκλοφορούσαν το πρώτο τους LP.

Αν ήμουν εγω κάποιος άλλος κι εσύ σαν εμένα θα είχα μιαν άλλη εικόνα τελείως για 'σένα...

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
zephyrous  ειμαι σιγουρος οτι σε πεθανε η δισολια ετσι;;;;;;  σε φαση μου θυμισαν κ λιγο gamma ray!!!!!!!!! κ αν αμφιβαλλεις φαντασου τον Kay Hansen με λοξυγγα!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 21:32
από Μουσικόφιλη
0 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 22:33
από DEROS
0 Απαντήσεις
2054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 09:11
από tinios
3 Απαντήσεις
4552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 13:45
από eva...
4 Απαντήσεις
3422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 22:31
από s.s.
1 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 22:00
από fighter87
3 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 11:59
από depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)
0 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 18:42
από krios80
2 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 09:21
από JP.M
66 Απαντήσεις
58389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/23, 17:40
από nontamaria