Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #500 στις: 25/05/10, 18:58 »
Βασιλεα μου, οσο περισσοτερους χαρακτηρισμους χρησιμοποιεις, τοσο δειχνεις την ελλειψη επειχειρηματων που πατανε στη γη. Γνωριζω οτι η λεξη κεφαλαιο ειναι οικονομικος ορος φιλε μου. Εσυ γνωριζεις οτι ειναι αλλο το κεφαλαιο και αλλο ο σατανας? Γιατι στο λογο σου, στις τρεις λεξεις οι δυο ειναι "κεφαλαιο".
 
Τι να πω, ισως μια μερα εσας τους δυο-τρεις σας χρισει η εκκλησια ως "Προφητες-επαναστατες του kithara.gr". Αλλωστε, φαινεται απο τον αριθμο των μυνηματων σας τι μεγαλοι επαναστατες ειστε. Ολη μερα στη μαχη. ;)
 
Για να τελειωνουμε λοιπον, θα ηθελα απαντηση σε δυο μονο ερωτησεις που αφορουν στο θεμα:
 
1. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ  ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ?
 
2. ΕΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑΝ ΥΓΙΗ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΖΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΛΑΠΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ, ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΕΙΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΥ?
 
Παρακαλω, οσοι θα παριστανετε οτι δεν καταλαβετε τις ερωτησεις και ιδιως την δευτερη, να μην απαντησετε. Οι ερωτησεις ειναι πολυ συγκεκριμενες, και οι απαντησεις το ιδιο (για οσους θελουν πραγματικα να απαντησουν).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/10, 19:00 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #501 στις: 25/05/10, 19:05 »
Xoli τι λες; Αυτο που εννοουσα αν δεν καταλαβεςμ ειναι οτι σημερα το 50% του παγκοσμιου πλουτου ανηκει σε 2% max του παγκοσμιου πλυθησμου. Αρα το αλλο 50% ανηκει στο υπολοιπο 98% του πληθυσμου, για να μην το παρουμε και γεγραφικα/τοπολογικα και πουμε απο αυτο το 98% ποιοι εχουν προσβαση σε τι, ενω το 2% εχει προσβαση στα παντα...
Αν προσπαθεις να πεις οτι δεν ειναι ετσι τα ποσοστα, ψαξε να βρεις τα αληθινα κατ'εσε και πες μου πως ειναι...
Αν κατι εκανες στους υπολογισμους σου διορθωσε το γιατι ακρη δεν βγαζω τι προσπαθεις να πεις...
Εκτος αν δεν καταλαβες οτι το 2% που ελεγχει τον πλουτο, ελεγχει και τις τυχες του πλανητη και οριζει το συστημα που ακολουθειται... Γιατι εαν εννοεις οτι το υπολοιπο 98% πρεπει να χρησιμοποιησει το υπολοιπο 50% του πλουτου, τοτε σκεψου ξανα εαν αυτο το 98% μπορει να το κανει αυτο ή αν ελεγχεται αμεσα ή εμμεσα απο το 2%.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #502 στις: 25/05/10, 19:10 »
Αυτό που σε ρωτάω Johnie, είναι αν γνωρίζεις, τι ποιότητα ανθρώπων είναι το υπόλοιπο 98% ή έστω το υπόλοιπο 60%..Δηλαδή εσύ έτσι μέσες άκρες.....σε τι ποσοστό υπολογίζεις τους "καλούς" ?? Σα να λέμε αυτούς που θα προωθήσουνε το σχέδιο σου, για να ομορφύνει η ανθρωπότητα και θα γίνουν τα πράγματα ξανά σαπίλα. Περίπου, στους πόσους το υπολογίζεις.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #503 στις: 25/05/10, 19:11 »
@jimi pap

Από τα ελάχιστα ποστ μου σε αυτό το θέμα δεν νομίζω να βγαίνει το συμπέρασμα ότι 2 στις 3 λέξεις μου είναι κεφάλαιο αλλά και να ήταν, θα ήταν κάτι πολύ λογικό αφού πρόκειται για ένα οικονομικό θέμα αν δεν το έχεις καταλάβει.

Τώρα τι σχέση έχουν τα post μου στο kithara με τον πολιτικό μου λόγο/πολιτική μου δράση δεν καταλαβαίνω. Αλλά θα προσπεράσω τις κακοήθειες σου. Οι χαρακτηρισμοί άλλωστε αφορούν τα λεγόμενα σου και μόνο αφού όντως καλώς ή κακώς δεν πατάνε σε κάποια ιστορική βάση τα ιστορικά πράγματα που αναφέρεις.

Αλλά για να απαντήσω.

1) Πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε αυτή η κακοδιαχείρηση πιθανόν να είχαμε ένα ακόμα χαρτί να παίξουμε στον οικονομικό χάρτη αλλά αυτό δεν θα άλλαζε το ότι θα βρισκόμασταν στην κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα. Δύσκολα θα είμασταν ισχυρότεροι οικονομικά από τις υπόλοιπες μεσογειακές χώρες στις οποίες έχει πέσει όλο το ευρωπαϊκό βάρος. Οπότε πιθανόν να είμασταν κάπως καλύτερα αλλά πάλι θα παίζαμε το ρόλο του εξιλαστήριου θύματος της Ευρώπης

2) Αυτή η ερώτηση πάνω κάτω είναι η ίδια με την πρώτη απλά βάζεις τον καπιταλισμό μέσα. Αυτή τη στιγμή παίζουμε ένα ρόλο στο διεθνές οικονομικό σκηνικό και ο ρόλος αυτός ανήκει στο καπιταλιστικό σύστημα. Αν δεν είματαν εμείς (που σε οποιαδήποτε περίπτωση το πιθανότερο είναι να είμασταν ακόμα και αν είχαμε τέλεια οικονομία) θα ήταν κάποιος άλλος. Πιαθνώς η Ιταλία ή η Πορτογαλία ή ακόμα και η Ισπανία. Αλλά φαντάζομαι ότι είσαι της άποψης αφού δεν είναι τα σκατά σε εμάς δεν μας ενδιαφέρει. Οπότε δεν θα σε ένοιαζε αν η Ιταλία ας πούμε ήταν στη θέση που είμασταν εμείς τώρα αρκεί εμείς να είμασταν εντάξει. Καλά δεν τα λέω? ΈΤσι είναι ο καπιταλισμός, κάποιος πρέπει να πεινάει για να φάει κάποιος άλλος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #504 στις: 25/05/10, 19:17 »
Θες απαντησεις μεροκαματιαρη ανθρωπε που σκιζεσαι στη δουλεια ολη μερα και εισαι ο μονος στην Ελλαδα που ζει με τον ιδρωτα του;
Να σου απαντησω λοιπον:

1) Παρα πολυ πιθανον με τα συσσωρευμενα δανεια να ειχε γινει. Και αν δεν γινοταν ΤΩΡΑ, θα γινοταν αργα η γρηγορα. Απλα μαθηματικα ειναι...
2)Θα σου απαντησω με ερωτηση: Πιστευεις οτι οι κλεψιες και ο οπορτουνισμος του Ελληνα και του καθε ανθρωπου ΔΕΝ ειναι αποτελεσμα του καπιταλιστικου συστηματος που σε διδασκει πατα επι πτωματων;

Αυτα... Μην προσπαθεις να ενοχοποιησεις ολους τους Ελληνες επειδη καποιοι εκλεψαν και εμαθαν και στους αλλους να κλεβουν οπως μπορουν, οποτε μπορουν. Δεν φταιξαμε ολοι για την κριση, η κριση ειναι αποτελεσμα του καζινο των χρηματιστηριακων αγορων και οχι αποτελεσμα "κακοδιαχειρισης" της Ελλαδας. Η Ελλαδα ειχε κακοδιαχειριση ναι και πολλα κλαπηκαν, αλλα ποιος επαιζε με τα χρηματα των ταμειων; Κυβερνησεις που υποστηριζαν τι; Τον σοσιαλισμο ή τον κομμουνισμο; Για να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη, γιατι εσυ το μονο που δεν μας εχεις πει ειναι οτι φταιει η αριστερα και ο σοσιαλισμος για την κριση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #505 στις: 25/05/10, 19:26 »
Xoli, ρε χριστιανε μου αυτο εννοουσες; Πες το το ρημαδι να το καταλαβω .
Λοιπον, ναι, δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες, αλλα ρε xoli οταν το 98% ελεγχεται απο το 2% δεν ειναι λογικο να ειναι υπηρετες του συτηματος (θελοντας και μη); Δεν πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησουμε αυτη την δυναμη που εχουμε και να ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ οτι ειμαστε το 98% και αξιζουμε οσα και το 2%;
Θελω να πω, αν δεν θελησουμε να αλλαξουμε πρωτα απο ολα εμεις, μην περιμενουμε να αλλαξουν οι 2% γιατι απλουστατα δεν τους συμφερει και δεν θα το κανουν ποτε...
Αρα ειναι στο χερι μας και μονο να αλλαξουμε την κατασταση. Για αυτο και πρεπει να αρχισουμε να διεκδικουμε ολα οσα πανε να μας κοψουν, με καθε τροπο ειτε αμεσα ειτε εμμεσα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #506 στις: 25/05/10, 19:32 »
Μαλιστα. Ο νοων νοειτο.
 
Συμφωνα με το Ρουφους, αν ειμασταν μια χωρα αυταρκης, χωρις ελλειμα και κακοδιαχειριση, παλι θα ημασταν οικονομικα αδυναμοι και ερμαιο των φανερων πλεον συμφεροντων, που θελουν μονο η Ελλαδα να σβηστει απο το χαρτη.
 
Συμφωνα με το Τζονι, αν ειμασταν μια χωρα αυταρκης, χωρις ελλειμα και κακοδιαχειριση, παλι θα παιρναμε δανεια χωρις λογο (!) τα οποια θα μας οδηγουσαν στην καταστροφη.
 
Καλη συνεχεια στον αγωνα σας για ενα φανταστικο κοσμο οπου ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι ανθρωποι θα συμφωνουν και θα σκεφτονται με τον ιδιο τροπο (γιατι χωρις αυτη την προυποθεση δε γινεται να υπαρξει).
 
Ελπιζω ο παγκοσμιος αγωνας σας μεσω ενος κιθαριστικου φορουμ καποτε να δικαιωθει και να ζησουμε ολοι σε εναν ομορφο κοσμο οπου δεν θα χρειαζομαστε χρηματα, γιατι δεν θα εχουμε τσεπες να τα βαλουμε, μιας και θα κυκλοφορουμε γυμνοι με σανδαλια στα ηλυσια πεδια.
 
end of conversation

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #507 στις: 25/05/10, 19:55 »
Μιλάς εσύ για υποθέσεις. Εσύ είσαι ο μόνος εδώ μέσα που είπες ΑΝ είμασταν μια καλή χώρα με καλή διαχείριση τότε δεν θα είχαμε προβλήματα. Εμείς δεν κάναμε καμία υπόθεση. Αλλά όπως είπα τόσα ξέρεις τόσα λες. ΑΝ από την ίδρυση του ελληνικού κράτους δεν παίρναμε δάνεια τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Καλώς ή κακώς όμως η Ελλάδα και ο ελλαδικός χώρος βρίσκεται σε τέτοιο γεωστρατηγικό σημείο που οι "μεγάλοι" οποιασδήποτε εποχής δεν θα άφηναν να δημιουργηθεί κάτι αυτόνομο εκεί γιατί τότε δεν θα μπορούσαν να το ελέγχουν. Παράλογο σου φαίνεται αυτό? Και αυτό δεν είναι υπόθεση σαν τις δικιές σου υποθέσης που μας έχεις πρήξει εδώ και 20 σελίδες επιμένοντας να εκθειάζεις ένα σύστημα για το οποίο ελάχιστα γνωρίζεις και απλά επειδή δεν είσαι αυτός που πεινας αυτή τη στιγμή λες ότι είναι καλό. Χαίρομαι λοιπόν που τελειώνει αυτή η κουβέντα από εσένα μπας και ησυχάσουμε από την ημιμάθεια σου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #508 στις: 25/05/10, 20:04 »
Χα! Λεω να ποσταρω αλλη μια φορα.  ;)
 
Ολοι μας ημιμαθεις ειμαστε. Εκτος εαν διατεινεσαι οτι τα ξερεις ολα, πραγμα που δεν αποκλειω.
 
Αλλο οι υποθεσεις που εχουν επαφη με την πραγματικοτητα, και αλλο αυτες που δεν εχουν. Η κατασταση της Ελλαδας θα μπορουσε να εχει εξυγιανθει με σωστη διαχειριση απο το 80 και μετα, ολοι οι σοβαροι μη "θεωρητικοι" οικονομολογοι το λενε.
 
Αλλα βρε αγορι μου αφου οπως λες
 
"Καλώς ή κακώς όμως η Ελλάδα και ο ελλαδικός χώρος βρίσκεται σε τέτοιο γεωστρατηγικό σημείο που οι "μεγάλοι" οποιασδήποτε εποχής δεν θα άφηναν να δημιουργηθεί κάτι αυτόνομο εκεί γιατί τότε δεν θα μπορούσαν να το ελέγχουν"
 
για ποιο λογο σκιζεσαι μεσω αυτου του εξαντλητικου αγωνα να αλλαξεις τον κοσμο? Μονος σου ισχυριζεσαι οτι δε μπορεις να κανεις τιποτα.
 
Α ξεχασα. Οταν δημιουργηθει ο κοσμος που θα συμφωνουν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ με ΟΛΟΥΣ, τοτε θα συμφωνησουν κι αυτοι! Bye

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #509 στις: 25/05/10, 20:09 »

 
1. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ  ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ?
 
2. ΕΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑΝ ΥΓΙΗ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΖΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΛΑΠΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ, ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΕΙΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΥ?
 


Το οικονομικό σύστημα είναι παγκόσμιο στη σημερινή καπιταλιστική αγορά και δεν εξαρτάται μια χώρα απο τις ενδογενείς παθογένειες της.

Το ιλιγγιώδες ποσό των 50 τρισ. δολαρίων χάθηκε στον σύγχρονο   «καπιταλισμό-καζίνο» μόνο το 2008, σύμφωνα με σχετική έκθεση της   Ασιατικής Τράπεζας Ανάπτυξης.

Το ποσό αυτό ισοδυναμεί με την παγκόσμια παραγωγή ενός ολόκληρου έτους   και αφορά επενδύσεις χαρτοφυλακίου σε μετοχές, ομόλογα και νομίσματα. Η   Ασία είναι η περιοχή που έχει πληγεί περισσότερο από την καταστροφή του   «άυλου» πλούτου και εκτιμάται ότι χωρίς την Ιαπωνία έχει πάθει... ζημιά   9,6 τρισ. δολαρίων.

  «Η απώλεια χρηματοπιστωτικού πλούτου είναι τεράστια και οι επιπτώσεις   για τις οικονομίες του κόσμου δυστυχώς θα είναι ανάλογες», δηλώνει ο   Κλάουντιο Λόσερ, πρώην διεθυντής του ΔΝΤ και συγγραφέας της έκθεσης για   λογαριασμό της Ασιατικής Τράπεζας Ανάπτυξης.

  Οι απώλειες των τραπεζών από τα «τοξικά» δάνεια φτάνουν στο 1,2 τρισ.   δολάρια από το 2007, που ξέσπασε η διεθνής χρηματοπιστωτική κρίση, χωρίς   ο λογαριασμός να έχει ακόμη κλείσει. Το πρακτορείο «Μπλούμπεργκ» εκτιμά   τις διεθνείς χρηματιστηριακές απώλειες για το 2008 στα 28,7 τρισ.   δολάρια, ενώ άλλα 6,6 τρισ. δολάρια εξανεμίστηκαν από τα διεθνή   χρηματιστήρια μόνο φέτος.
  Παγκοσμιοποίηση της φτώχειας

  Αμύθητες αξίες έχουν πέσει σαν τραπουλόχαρτα και τις επιπτώσεις αυτής   της καταστροφής που προκάλεσε ο «καπιταλισμός-καζίνο» τις πληρώνει   μάλιστα ο πιο φτωχός κόσμος, ο οποίος υποτίθεται ότι χάρη στην   παγκοσμιοποίηση των κεφαλαιαγορών θα   έβγαινε σταδιακά... από τη φτώχεια.

  Η Παγκόσμια Τράπεζα προβλέπει, με έκθεση που έδωσε στη δημοσιότητα   προχθές, ότι η παγκόσμια οικονομία θα παρουσιάσει αρνητική ανάπτυξη για   πρώτη φορά από την εποχή του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και ότι το διεθνές   εμπόριο θα καταγράψει τη μεγαλύτερη μείωση εδώ και 80 χρόνια. Η   παγκόσμια βιομηχανική παραγωγή θα μειωθεί στα μέσα του 2009 έως και 15%   σε σχέση με τα επίπεδα του 2008.

  Οι αναπτυσσόμενες χώρες, σύμφωνα πάντα με την έκθεση της Παγκόσμιας   Τράπεζας, θα αντιμετωπίσουν οικονομικό έλλειμμα 270-700 δισ. δολάρια   φέτος, καθώς οι ιδιώτες πιστωτές «σνομπάρουν» τις αναδυόμεμες αγορές, με   μόλις το ένα τρίτο των πιο ευάλωτων χωρών να έχει τα μέσα να αποτρέψει   την αύξηση της φτώχειας.

  Μιλώντας χθες στη Μανίλα, στο φόρουμ της Ασιατικής Τράπεζας Ανάπτυξης, ο   πρώην γενικός διευθυντής του ΔΝΤ, Μισέλ Καμντεσί τόνισε: «Αυτή η κρίση   είναι πράγματι η πρώτη παγκόσμια στην ιστορία της ανθρωπότητας. Καμιά   χώρα δεν ξεφεύγει από αυτήν. Δεν έχει ακόμη πιάσει πάτο».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 10/03/2009




Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #510 στις: 25/05/10, 20:21 »
Jimi οπως βλεπεις με προλαβανε αλλοι... Σου απαντανε με στοιχεια, εχω παραθεσει κι εγω λιγες σελιδες πιο πισω ακομα και προταση να δειτε τα στοιχεια απο το ιδιο το ΔΝΤ για να καταλαβετε τι συμβαινει, οτι δεν ειναι κατι τοπικο, κακοδιαχειριση κτλ, αλλα κατι παγκοσμιο ποιυ γινεται, κινειται και αναπνεει.
Αλλα εσυ εκει... Στο Αν η Ελλαδα ηταν ετσι και ΑΝ ηταν αλλιως, λες και ο κοσμος περιστρεφεται μονο γυρω απο την Ελλαδα. Καταλαβε ποιοι ειμαστε, τι σημαινουμε, τι ρολο βαραμε στην ολη ιστορια και μετα ελα και κανε μας παλι reality check και σε εμας και σε οσους ειδικους, γραφηματα, στοιχεια κτλ εχουμε παραθεσει.
Και εαν εξακολουθεις και πιστευεις οτι αυτη η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ κριση ΔΕΝ ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου, και οτι ο καπιταλισμος εχει πετυχει, ε τοτε τι να σου πω... Ειπες την αποψη σου, σεβαστη, δεν θα την σχολιασω, ασε εμας να κανουμε συνομωσιες και να προσπαθουμε να βρουμε "λυσεις".
Και ΑΝ καταλαβεις καποια στιγμη τι παιζεται, ελα να μας κανεις ερωτησεις τυπου ναι/οχι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #511 στις: 25/05/10, 20:42 »
Αυτα... Μην προσπαθεις να ενοχοποιησεις ολους τους Ελληνες επειδη καποιοι εκλεψαν και εμαθαν και στους αλλους να κλεβουν οπως μπορουν, οποτε μπορουν. Δεν φταιξαμε ολοι για την κριση, η κριση ειναι αποτελεσμα του καζινο των χρηματιστηριακων αγορων και οχι αποτελεσμα "κακοδιαχειρισης" της Ελλαδας. Η Ελλαδα ειχε κακοδιαχειριση ναι και πολλα κλαπηκαν, αλλα ποιος επαιζε με τα χρηματα των ταμειων; Κυβερνησεις που υποστηριζαν τι; Τον σοσιαλισμο ή τον κομμουνισμο; Για να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη, γιατι εσυ το μονο που δεν μας εχεις πει ειναι οτι φταιει η αριστερα και ο σοσιαλισμος για την κριση...
Μην πάμε μακριά.. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί στη Κύπρο (όπου και εκεί ο καπιταλισμός ζει και βασιλεύει) η χώρα δεν έχει φαληρήσει και μάλιστα θεωρείται αρκετά εύρωστη χώρα; Μην μιλήσουμε για Σουηδίες, Ελβετίες γιατί εκεί απλά χάνεται η μπάλα.. Μήπως επειδή οι άνθρωποι εκεί πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους και οι τελευταίοι γίνονται πόροι για σωστές επενδύσεις και υποδομές; Μήπως είναι αλλού η πηγή του κακού;

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #512 στις: 25/05/10, 21:28 »
καλά faser, μην είσαι τόσο σίγουρος για Κύπρο. Κύπρος σημαίνει Ελληνικά λάθη Χ 6 φορές,

Για τις εισφορές και τους φόρους συμφωνώ και επαυξάνω. Επιτέλους κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται έξω απ' τα δόντια. Μπράβο!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #513 στις: 25/05/10, 21:45 »
Δεν μου λες Faser, τώρα με το φαλημέντο τις Ελλάδας, θα φαληρίσουν όλες οι περιοχές της ? Για να μην πάμε δηλαδή και μακρυά όσο η Κύπρος! Μήπως τελικά ότι αφόρα το ΔΝΤ, είναι όλα μια χαρά και είναι αλλού η πηγή του κακού ? Τι λες και εσύ ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #514 στις: 25/05/10, 22:08 »
Βασιλεα μου, οσο περισσοτερους χαρακτηρισμους χρησιμοποιεις, τοσο δειχνεις την ελλειψη επειχειρηματων που πατανε στη γη. Γνωριζω οτι η λεξη κεφαλαιο ειναι οικονομικος ορος φιλε μου. Εσυ γνωριζεις οτι ειναι αλλο το κεφαλαιο και αλλο ο σατανας? Γιατι στο λογο σου, στις τρεις λεξεις οι δυο ειναι "κεφαλαιο".
 
Τι να πω, ισως μια μερα εσας τους δυο-τρεις σας χρισει η εκκλησια ως "Προφητες-επαναστατες του kithara.gr". Αλλωστε, φαινεται απο τον αριθμο των μυνηματων σας τι μεγαλοι επαναστατες ειστε. Ολη μερα στη μαχη. ;)
 
Για να τελειωνουμε λοιπον, θα ηθελα απαντηση σε δυο μονο ερωτησεις που αφορουν στο θεμα:
 
1. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ  ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ?
 
2. ΕΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑΝ ΥΓΙΗ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΖΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΛΑΠΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ, ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΕΙΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΥ?
 
Παρακαλω, οσοι θα παριστανετε οτι δεν καταλαβετε τις ερωτησεις και ιδιως την δευτερη, να μην απαντησετε. Οι ερωτησεις ειναι πολυ συγκεκριμενες, και οι απαντησεις το ιδιο (για οσους θελουν πραγματικα να απαντησουν).

1.Πιστευω οτι η Ελλαδα θα ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα αν δεν ειχαμε τοση διαφθορα κ σπαταλη.
2.Ο καπιταλισμος κατα την αποψη μου δεν ειναι και το καλυτερο συστημα αλλα δεν θεωρω οτι ευθυνεται αποκλειστικα για την καταντια μας.Για την καταντια μας θεωρω οτι φταιμε κυριως εμεις.Γιατι επι δεκαετιες στηριζουμε τα λαθος ατομα προωθωντας ετσι αυτο το μοντελο που μας εφτασε μεχρι εδω.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #515 στις: 25/05/10, 23:11 »
Faser, τα εχω πει για τις ευθυνες μας, το οτι τους ψηφιζαμε (προσωπικα οχι, αλλα λεμε τωρα) τοσα χρονια και μονο φτανει για ευθυνες. Απο κει και περα την Κυπρο θα την δεις σε λιγο καιρο οταν σκασει και η φουσκα στην Αγγλια. Βλεπεις Κυπρο χωρις Αγγλια... δυσκολα τα πραγματα και τωρα ειδικα με το €, θα συμπαρασυρθει και αυτη. Για την Σουηδια ειναι μεσα στις επικινδυνες χωρες ετσι κι αλλιως και για την Ελβετια νομιζω οτι δυσκολα θα την κουνησει κανεις μιας και ειναι η χωρα που ξεπλενει ολο το χρημα...
Εξαλλου αφου δεν πιστευεις οτι φταιει ο καπιταλισμος (βεβαια πως γινεται οι ανθρωποι οπου υπαρχει καπιταλισμος να φερονται με ενα συγκεκριμενο μοτιβο δεν εχει σημασια φανταζομαι) και οσοι τον υπηρετουν, προφανως πιστευεις οτι ολα θα φτιαξουν εαν παρθουν ολα τα μετρα ΔΝΤ, ΕΕ κτλ; Πιστευεις δηλαδη οτι οντως προκειται περι της κακης Ελλαδας που δεν προσεχε και εκανε λαμογιες και τωρα εχει παρει στον λαιμο της το €;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #516 στις: 25/05/10, 23:50 »
Johnie, η Κύπρος, παλιά ήτανε Αγγλία...τώρα έχουν άλλους πάνω από το κεφάλι τους..
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #517 στις: 26/05/10, 00:43 »
Σημειωση για να καλυψει μερικα κενα και συγνωμη που θα την βαλω σε bold αλλα καλα θα κανουν να τη διαβαζουν μερικοι γιατι δεν ειναι προσωπικη αποψη αλλα δεδομενο.
Οι κρισεις χρεους εμφανιζονται απο το 1970 και μετα ολο και πιο συχνα,μαλιστα στις αρχες του 80' υπηρξε ενας γενικευμενος πανικος με τη μια χωρα πισω απο την αλλη να πεφτουν σε παρομοιες κρισεις του ισοζυγιου τους και παραλληλα τους διεθνους οργανισμους(ΔΝΤ κυριως) να προσπαθει να αλλαξει ολη τη δομη του για να καταφερει να φερει υπο τον ελεγχο του(και οχι υπο τοων τραπεζων) αυτες τις χωρες.Απο τοτε πολυ νερο κυλησε και παρα πολλες χωρες επεσαν στην ιδια λουμπα πριν απο εμας.Οποτε οι απλοικοτητες περι δεν φταιει ο καπιταλισμος αλλα η Ελλαδα προκαλουν γελωτα ;D ..

Επισης ειναι αστειο να συγκρινουμε την οικονομια Γερμανιας και Ελλαδας.Λογω μεγεθους,λογω ιστοριας,λογω πρωτερης βιομηψανικης αναπτυξης,λογω συμμετοχης στη δημιουργια ολων των οργανισμων-της ΕΕ κλπ πραγμα που ξερουμε τι σημαινει και ως τελευταιο το ρολο της ωστε η οικονομια της ΕΕ συνολικα αν εχει ερθει σε αυτα τα χαλια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #518 στις: 26/05/10, 01:10 »
Faser, τα εχω πει για τις ευθυνες μας, το οτι τους ψηφιζαμε (προσωπικα οχι, αλλα λεμε τωρα) τοσα χρονια και μονο φτανει για ευθυνες. Απο κει και περα την Κυπρο θα την δεις σε λιγο καιρο οταν σκασει και η φουσκα στην Αγγλια. Βλεπεις Κυπρο χωρις Αγγλια... δυσκολα τα πραγματα και τωρα ειδικα με το €, θα συμπαρασυρθει και αυτη. Για την Σουηδια ειναι μεσα στις επικινδυνες χωρες ετσι κι αλλιως και για την Ελβετια νομιζω οτι δυσκολα θα την κουνησει κανεις μιας και ειναι η χωρα που ξεπλενει ολο το χρημα...
Εξαλλου αφου δεν πιστευεις οτι φταιει ο καπιταλισμος (βεβαια πως γινεται οι ανθρωποι οπου υπαρχει καπιταλισμος να φερονται με ενα συγκεκριμενο μοτιβο δεν εχει σημασια φανταζομαι) και οσοι τον υπηρετουν, προφανως πιστευεις οτι ολα θα φτιαξουν εαν παρθουν ολα τα μετρα ΔΝΤ, ΕΕ κτλ; Πιστευεις δηλαδη οτι οντως προκειται περι της κακης Ελλαδας που δεν προσεχε και εκανε λαμογιες και τωρα εχει παρει στον λαιμο της το €;
Όταν και αν σκάσει η Κύπρος θα τα συζητήσουμε πάλι.. Η Σουηδία δεν έχει κανένα πρόβλημα σε διαβεβαιώ.. Αναφέρω ορισμένα μακροοικονομικά μεγέθη της από το Economist..
ΑΕΠ: € 408 δις. με μόλις 9 εκατ. κατοίκους..
Ανάπτυξη: αρνητική για το 2009, αλλά από τις λίγες χώρες στον κόσμο με 2% ανάπτυξη το 2010..
Ανεργία: 6,2% το 2008, 8,3% το 2009 και για το μέλλον προβλέπεται στα επίπεδα του 6%..
Πληθωρισμός: αρνητικός το 2009 (στις μόνες χώρες όπου παρατηρείται ένα λογικό "απόνερο" της κρίσης - ακόμα και στην Ελλάδα με την τέραστια ύφεση, ο πληθωρισμός δεν έπεσε - σημάδι του ότι η οικονομία είναι υγιής)..
Δημόσιο χρέος: 35,9% του ΑΕΠ (εδώ απλά κλαίμε)
Έλλειμμα: από πλεόνασμα (!!!) του 3,1% το 2008, σε έλλειμμα -0,8% το 2009 (αμελητέα ποσότητα ελλείμματος)..
Αν σκάσει η Σουηδία, τότε παιδιά, δεν υπάρχει σωτηρία για καμία χώρα..

Τώρα για την Ελβετία που λες, απλά να σου θυμίσω ότι και το Λουξεμβούργο και η Αυστρία, ακόμα και η Ανδόρρα διατηρούν αυστηρότατο τραπεζικό απόρρητο (και πολλές άλλες χώρες που δεν θυμάμαι τώρα).. Δεν νομίζω ότι όλες αυτές οι οικονομίες προστατεύονται από αυτό τον παράγοντα, γιατί αν θέλει ο Wallstreetίτης να ξεπλύνει χρήμα, το κάνει και δεν το καταλαβαίνει ούτε ο συνάδελφος του (είναι πολύ λαμόγια οι συγκεκριμένοι).. Δεν χρειάζεται το τραπεζικό απόρρητο..  Αν είναι αυτή η λύση του προβλήματος, ας το έκανε και η Ελλάδα αυτό μπας και σωζότανε..  Επί 10 χρόνια η Enron έκρυβε εκατομμύρια από την Arthur Antersen και η λαιμαργία του CEO τον έκανε τελικά να το παρακάνει και να "πιαστεί".. Αν είχε σταματήσει κανείς δεν θα τον έπαιρνε χαμπάρι.. Απλά να διηγηθώ μια ιστορία για να περιγράψω πόσο κουτοπόνηροι είναι οι συγκεκριμένοι τύποι..

Κάποτε, ένας τύπος που τον έλεγαν Jack πηγαίνει σε έναν αγρότη και του ζητάει να του πουλήσει το γάιδαρο του για 100 δολάρια.. Ο αγρότης δέχεται υπό έναν όρο.. Να του δώσει ο Jack τα χρήματα μπροστά, και να περάσει να πάρει τον γάιδαρο την άλλη μέρα.. Ο Jack συμφωνεί και του δίνει 100 δολάρια.. Την άλλη μέρα ο Jack περνάει να πάρει τον γάιδαρο που είχε αγοράσει την προηγούμενη μέρα και ο αγρότης τον πληροφορεί ότι ο γάιδαρος είχε πεθάνει.. O Jack του ζήτησε πίσω τα χρήματα, αλλά ο αγρότης τα είχε ξοδέψει.. Τότε ο Jack του ζήτησε να του δώσει τον πεθαμένο γάιδαρο.. Ο αγρότης δέχθηκε αλλά απορημένος τον ρώτησε τι θα έκανε με έναν πεθαμένο γάιδαρο.. Θα δεις του λέει και τον φόρτωσε στην καρότσα του..

Την άλλη μέρα συναντιέται ο αγρότης με τον Jack και ο τελευταίος τον πληροφορεί ότι ο πεθαμένος γάιδαρος του αγρότη τον βοήθησε να βγάλει κοντά στα 1000 δολάρια.. Πως, τον ρωτάει ο αγρότης.. Τότε ο Jack του εξήγησε ότι πήγε στην διπλανή πόλη και έβαλε διαγωνισμό με έπαθλο τον γάιδαρο.. Ο λαχνός του διαγωνισμού κόστιζε 2 δολάρια και 500 άτομα θεώρησαν συμφέρον το να αγοράσουν ένα λαχνό 2 δολαρίων για να κερδίσουν κάτι που κόστιζε 100.. Και όταν κατάλαβαν ότι ο γάιδαρος είναι πεθαμένος τι έκανες, ρώτησε ο αγρότης.. Μόνο ένας το κατάλαβε, απάντησε ο Jack.. Ο νικητής.. Και για να μην παραπονιέται, του έδωσα τα 2 δολάρια του λαχνού του πίσω και έτσι κέρδισα 998.. Σύμφωνα με την ιστορία, ο Jack σήμερα δουλεύει στην JP Morgan..

Επειδή με ρωτάς αν το ΔΝΤ θα φτιάξει την κατάσταση θα σου πω το εξής απλό.. Με το να μειώνεις τους μισθούς δημιουργείς ύφεση, άρα η έξοδος από την κρίση απομακρύνεται.. Το ΔΝΤ προσπαθεί λογιστικά να μπαλώσει τις τρύπες αδιαφορώντας για τους λεγόμενους πολλαπλασιαστές (όπως η κατοικία για παράδειγμα ή ο δευτερογενής τομέας) που το 1 ευρώ του χτίστη θα γίνει 2 ευρώ του εργοστασιάρχη τούβλων που θα γίνει 4 ευρώ του προμηθευτή άμμου, κ.ο.κ.. Η Ε.Ε. κάλεσε το ΔΝΤ να έρθει γιατί χέστηκε πάνω της μήπως και δεν αποπληρωθούν τα δάνεια της (σκέφτηκε κοντόφθαλμα γιατί όπως έλεγε και ο Κέινς "in the long-run we are all dead").. Το ΔΝΤ δεν κοιτάζει ανάπτυξη αλλά ισολογισμούς.. Υπάρχει και η γνωστή φήμη με τον Ερντογάν.. Ο Ερντογάν λίγους μήνες αφότου ανέλαβε, τα βρήκε πολύ σκούρα.. Τα ελλείμματα ήταν τεράστια και τον είχαν πάρει από κάτω.. Κάλεσε λοιπόν ορισμένους αξιωματούχους του ΔΝΤ να του δώσουν κάποιες συμβουλές.. Το περιεχόμενο αυτών των συμβουλών ποτέ δεν μαθεύτηκε.. Αυτό που μαθεύτηκε όμως είναι ότι ο Ερντογάν, αφού τους άκουσε, τους είπε ευχαριστώ και άντε στο καλό, αλλά δεν θα πάρω.. Η Τουρκία από τότε εμφανίζει σημαντικά περιθώρια βελτίωσης με άξονα φυσικά τον τουρισμό.. Για παράδειγμα, στην Ελλάδα οι μαρίνες του ΝΑ Αιγαίου είναι παρατημένες, ακριβές και κακοφτιαγμένες (οι μόνες καλές μαρίνες είναι της Ρόδου και της Κω), ενώ απέναντι υπάρχουν δεκάδες μαρίνες που υποστηρίζουν τοπικές κοινωνίες και φυσικά για το χειμώνα υπάρχουν τα βάθη της Ασίας για τους adventurous τουρίστες.. Αυτά τα πράγματα για να στηθούν θέλουν το χρήμα να πηγαίνει σε επιχορηγήσεις και όχι στις τσέπες των υπουργών ΥΠΕΧΩΔΕ.. Με όλα αυτά θέλω να σου πω ότι ναι,  και η Ελλάδα με τις πράξεις της, βοήθησε στο να σκαφτεί ο τάφο της.. Επειδή όμως, όσο και να μην σας αρέσει, μου αρέσει μα σκέφτομαι ρεαλιστικά, τώρα είναι πολύ αργά για δάκρυα.. Τις αναπτύξεις και τις υποδομές θα έπρεπε να τις κάνουμε όταν πέρναμε τα πακέτα Ντελόρ.. Τώρα που χρωστάμε σε όλη την Ευρώπη, δεν έχουμε πολλά περιθώρια να προτείνουμε.. Μόνο αποδεχόμαστε..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/10, 01:16 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #519 στις: 26/05/10, 01:18 »
Διπλοποσταρισμα απαντηση σε jimi pap για αλλη μια φορα(ε δεν αντεχω :-X )..

Αν οντως ειχες σπουδασει οικονομικα θα ηξερες οτι για να ειναι ευρωστη μια χωρα σε μια παγκοσμιοποιημενη οικονομια δεν αρκει διαφανεια και καλοδιαχειριση.Υπαρχει κατι που λεγεται διαρθρωση της οικονομιας και καθοριζει κατα μεγαλο βαθμο(με ελαχιστες εξαιρεσεις) ποιες χωρες θα ηγουνται σε ολους τους τομεις και ποιες θα παραμενουν για παντα περιφερειες των υπολοιπων.Και ο πιο αδαης απο οικονομικα θεματα μπορει να καταλαβει οτι μια χωρα με ελαχιστη βιομηχανικη παραγωγη δεν μπορει να επιβληθει ουτε να σταθει στο υψος των υπολοιπων βιομηχανικων χωρων με το ισοζυγιο της συνεχεια να υπολειπεται.

Η Ελλαδα ειχε μια ευκαιρια.Αυτη η ευκαιρια δεν ηταν να γινει μια χωρα ισοδυναμη της Γερμανιας βεβαια(απο τη στιγμη που Γερμανια ελεγχει ολα αυτα που ελεγχουν την Ελλαδα πως θα γινει αυτο?) αλλα ειχε την ευκαιρια να εκσυγχρονιστει μπαινοντας στην ΕΕ.Δηλαδη να κρατησει τον τριτογενη της τομεα λιγα χρονια παραπανω(πριν φυγει..ανατολικα) και να εχει σωστες υποδομες σε πολλα πραγματα(υγεια,εκπαιδευση,μεταφορες).Λογω κακοδειαχειρισης και διαφθορας δεν το καταφερε ουτε αυτο,παρουσιασε πλασματικους ρυθμους αναπτυξης που δυστηχως δεν ανακλυψαμε στην ωρα τους,παρουσιαζε μια εικονα αναπτυξης που στην ουσια ηταν ψευτικη και τελικα εφτασε στο 2010 χωρις περαιτερω βοηθεια απο την ΕΕ να εχει φαει ενα σκασμο λεφτα και να μην εχει καταφερει να εκσυχγρονιστει.Αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα αποφευγαμε την κριση χρεους,ισως ομως ειχαμε εκεινα τα εργαλεια και τους μηχανισμους να την αντιμετωπισουμε χωρις τοση μεγαλη ανεργια.Αλλωστε και αλλες χωρες που θεωρουνται πιο σταθερες και δυνατες θα βρεθουν στο ιδιο λουκι.

Τα δανεια μια χωρα δεν τα παιρνει επειδη υφισταται κακοδιαχειριση αλλα και για να προβει σε επενδυσεις(λεω εγω),για να κανει υποδομες(λεω εγω) και διαφορα αλλα τετοια..Το Μεξικο το 1982 εμφανιστηκε να εχει ενα τεραστιο χρεος αλλα τα δανεια που κυριως επαιρνε ηταν για επενδυσεις και αν οι επενδυσεις αποτυχουν δεν μπορεις να μιλησεις για κακοδιαχειριση(αν και μπορεις απο την αλλη) γιατι παντα η αγορα σου δινει την πιθανοτητα αποτυχιας.

Επισης δεν καταλαβαινω ποιος κατεστρεψε τον τουρισμο της χωρας και πως θα ερχονταν ξενες επενδυσεις στην Ελλαδα.(θελω απαντηση σε αυτο απο οποιονδηποτε).

Δικια μου απαντηση στο πρωτο ειναι οτι ο τουρισμος της χωρας μειωθηκε λογω ανοιχτης αγορας και μονο.Απλουστατα η ανατγωνιστικοτητα της Ελλαδας σε σχεση με τη Τουρκια και τη Βουλγαρια πχ ειναι μειωμενη οποτε λογικο ειναι πολλοι τουριστες να προτιμουν το φτηνοτερο(και ισως καλυτερο).Εκτος αυτου ο τουρισμος μπορει να καλυπτει αρκετα μεγαλο μερος του ΑΕΠ  αλλα δεν παυει να ειναι μια μη σταθερη πηγη εσοδων και αναπτυξης.Επηρεαζεται απο τοσα πολλα πραγματα που δυσκολα λειτουργει ως προωθητικος τομεας για μια οικονομια(στο βαθμο που θελετε τουλαχιστον).

Παράθεση
Αν είναι αυτή η λύση του προβλήματος, ας το έκανε και η Ελλάδα αυτό μπας και σωζότανε..
Αν και στα υπολοιπα που ειπες μαλλον συμφωνω..Η Ελλαδα δεν ειναι ουτε Αυστρια ουτε Ελβετια ουτε Ανδορρα..Δεν νομιζω οτι εχει και πολλα περιθωρια με το τραπεζικο απορρητο ας πουμε..Ας ειμαστε ρεαλιστες,οσο πιο αδυναμη οικονομια τοσο πιο εξαρτημενος.


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #520 στις: 26/05/10, 01:34 »
Kiratzoharris, πραγματικά τι έχει να ζηλέψει η Ελλάδα από την Ελβετία; Μια χώρα με 7,5 εκατ. ανθρώπους είναι, χωρίς θάλασσα άρα και χωρίς θαλάσσιο εμπόριο και συνάμα χωρίς καμία σοβαρή τεχνολογική παράδοση.. Απλά δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα το μέγεθος της καταστροφής που προκάλεσαν οι κυβερνήσεις μετά τον Β'ΠΠ.. Το άρμεγμα του δημόσιου χρήματος αλλά και τον ακρωτηριασμό κάθε ελπίδας για ανάπτυξη σε αυτή την χώρα..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #521 στις: 26/05/10, 09:47 »
Ρε faser, μιλας για την Ελβετια σαν να ειναι υποδειγμα χωρας, την στιγμη που σχεδον απο δημιουργιας της ηταν παντοτε "ουδετερη", δεν πηρε μερος σε πολεμους, δεν καταστραφηκε ουσιαστικα η οικονομια της και ολος ο πλουτος σχεδον της Ευρωπης αλλα και Αμερικης ρεει απο τα ταμεια των τραπεζων της. Αυτη την χωρα δεν θα την πειραξουν ποτε παρα μονο αν φτασει το συστημα πραγματικα να ειναι "πεθαμενο".
Η Σουηδια παρα τα νουμερα που παρουσιαζεις (που αν εξαιρεσουμε το δημοσιο χρεος, τα υπολοιπα στοιχεια δεν δειχνουν κατι ιδιατερα θετικο) δεν λενε και πολλα πραγματα αφου ηδη εχει μπει και αυτη σε πολιτικη λιτοτητας ή το "συζητανε" να μπει... Αρα μπορει και να μην ειναι μονο θεμα "κρισης" η πολιτικη που εφαρμοζεται (hint). Χωρια, που αν θες να το παμε πολιτικα, η Σουηδια ειναι ισως η μονη χωρα που καταφερε επι σειρα ετων να εχει καποιας μορφης πετυχημενου σοσιαλισμου επι Ουλοφ Παλμε κτλ. Απο κει και περα μην ξεχνας οτι μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες παγκοσμιως η ΙΚΕΑ προερχεται απο Σουηδια με οσα αυτα μπορει να σημαινει. Για δες τους γειτονες τους της Βαλτικης ομως, Φινλανδια, Δανια, Λετονια και παει λεγοντας... Κι αυτοι κλεβανε και κακοδιαχειριζοντουσαν;
Θελω να πω, να παραδεχομαστε την δικη μας κακοδιαχειριση δεν λεω, να παραδεχομαστε τις κλεψιες, αλλα μεχρι εκει. Ναι μπορει τωρα να ημασταν σε ελαφρως καλυτερη κατασταση ΑΝ δεν ειχαν γινει ολα αυτα τα περι κακοδιαχειρισης κτλ, αλλα τα μετρα λιτοτητας δεν θα τα γλυτωναμε γιατι ειναι μερος της Ευρωπαϊκης (παγκοσμιας οπως φαινεται πλεον ξεκαθαρα) πολιτικης και εφαρμοζονται οπως βλεπεις πλεον παντου. Ακομα και η Γερμανια που ειναι η "ισχυροτερη" οικονομια της ΕΕ, εφαρμοζει εδω και μια δεκαετια πολιτικη λιτοτητας που τωρα θα γινει ακομα πιο αυστηρη.
Οταν με συγκεκριμενες αποφασεις λοιπον, κατα την εισοδο σου στην ΕΕ, η ιδια η ΕΕ σε αναγκαζει ουσιαστικα να υποβαθμισεις τον αγροτισμο σου, την κτηνοτροφια σου κτλ και σε αναγκαζει να εισαγεις προϊοντα που δεν χρειαζεσαι πραγματικα, ενω ταυτοχρονα σε αναγκαζει να υπογραψεις συμφωνιες αγορων οπλων απο συγκεκριμενες χωρες (δεν λεω με τις μιζες και ολα), ουσιαστικα σε σπρωχνει στο γκρεμο, σε κανει μια απολυτως εξαρτωμενη οικονομια που θα λειτουργει οχι βαση ΑΕΠ αλλα βαση δανειοληπτικης ικανοτητας. Πραγμα που σημαινει, οσο και να μην κακοδιαχειριζονταν τα χρηματα εδω στο Ελλαδα, αργα η γρηγορα η χωρα θα επεφτε στο ιδιο λουκι που ειναι τωρα. Ναι, μπορει να ειχε καποια στοιχειωδη υποδομη αν τα χρηματα επενδυονταν σωστα και δεν κλεβονταν απο πολιτικους, εργολαβους, εφοπλιστες κτλ (που βεβαια εκπροσωπουν το κεφαλαιο και τον καπιταλισμο να μην το ξεχναμε αυτο) αλλα αυτο δεν θα την εσωνε απο την παγκοσμια λαιλαπα της "λιτοτητας" και αν δεν αναγκαζοταν να προσφυγει στο ΔΝΤ, θα αναγκαζοταν να προσφυγει σε ΕΕ και παλι να παρει δανεια και δωστου παλι...
Εξαλλου εσυ γιατι νομιζεις οτι μπηκαμε στο ΔΝΤ, γιατι οντως δεν γινοταν να βοηθησει η ΕΕ; Ο λογος που μπηκε ειναι για να μπορεσουν να παρακαμψουν συγκεκριμενους νομους του συνταγματος μας που δεν θα επιτρεπανε στην ΕΕ να επιβαλλει καποαι συγκεκριμενα μετρα, ενω με το ΔΝΤ μπορουν να επιβαλλουν οτι θελουν μιας και η χωρα ουσιαστικα πτωχευσε. Δεν ειναι περιεργο που μολις η Ελλαδα υπεγραψε την συμφωνια με ΔΝΤ και ΕΕ, η ΕΕ αποφασισε ξαφνικα να φτιαξει ταμειο βοηθειας για τις χωρες της ΕΕ; Η μηπως τωρα καταλαβαν οτι χρειαζεται στηριξη η ΕΕ;
Οχι, απλα ξερουν πολυ καλα τι κανουν... Παραδειγματισανε ολες τις χωρες με την Ελλαδα και ειπαν "σας φτιαχνουμε ενα ταμειο στηριξης για να μην γινετε Ελλαδα, αλλα θα περασετε ολα τα μετρα που ζηταμε αλλιως τον πουλο".
Το πως θα μπορουσε η Ελλαδα να αντιμετωπισει την κριση χωρις ΔΝΤ το εχουμε πει τοσες σελιδες και εχουν κανει πολλες προτασεις απο οικονομολογους μεχρι πολιτικους και οχι μονο απο αριστερους/σοσιαλιστες. Και ολοι λενε οτι η χωρα με τα υπαρχοντα μετρα δεν προκειται να βγει απο την λουπα που εχει μπει, ουτε με αυστηροτερη λιτοτητα...
Οταν καταλαβουμε οτι ολο το οικονομικο οικοδομημα στηριζεται σε τιποτα πραγματικα και οτι προσπαθουν απλα να ιδιωτικοποιηθουν ορισμενοι πραγματικες περιουσιες με ανταλλαγμα χρεος (χρημα), θα καταλαβουμε και για ποιον λογο γινονται ολα αυτα και πως.
Και στο κατω κατω, οπως βλεπεις η κριση ειναι παγκοσμια (φανταζομαι αυτο δεν το αρνιεσαι, εκτος αν ζουμε σε αλλους κοσμους) και παγκοσμια το συστημα που ακολουθειται ειναι ο καπιταλισμος, αρα δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη σου να συνεχισεις να λες οτι δεν φταει ο καπιταλισμος αφου ουσιαστικα αυτος ειναι που δημιουργει και τις συνθηκες και τις προϋποθεσεις για ολα οσα γινονται σε οικονομικο, πολιτικο, κοινωνικο επιπεδο.
Καλο ειναι να αναγνωριζουμε τις ευθυνες μας, καλο ειναι να προσπαθουμε να κανουμε κατι για αυτο, αλλα πες μου εσυ ακριβως τι κανουμε εφαρμοζοντας πολιτικη αυστηρης λιτοτητας, εχοντας ουσιαστικα "κατοχη" στη χωρα και παραχορωντας ουσιαστικα ολα μας τα εργατικα, οικονομικα και αρα και κοινωνικα δικαιωματα σε λογιστες...
θες να μου πεις οτι η ανθρωπινη ζωη θα πρεπε να ελεγχεται απο λογιστικη ή απο πολιτικη; Και απο ποτε η λογιστικη αντικατεστησε την πολιτικη; μηπως αυτο ειναι ισως το μεγαλυτερο σημαδι του κατα ποσο ο καπιταλισμος ευθυνεται για τα δεινα του πλανητη;
Ο κοσμος αυτο δεν ειναι αγγελικα πλασμενος με λιγους κακους πολιτικους που δεν κανουν την δουλεια τους και εξαιτιας τους εχουμε προβληματα...
Αντιθετα οι πολιτικοι ελεγχονται απο τα μεγαλα συμφεροντα, αυτα τους ανεβαζουν και τους κατεβαζουν με προπαγανδα μεσω ΜΜΕ, στημενες δημοσκοπησεις, ψεματα, προβοκατσιες κτλ.
Δες λιγο κανα ντοκυμαντερ οπως το "confessions of an economic hitman", "fahrenheit 9/11", "capitalism a love story" να δεις λιγο και μια αλλη αποψη για το πως λειτουργει ο καπιταλισμος. Δες επισης και καποια online ντοκυμαντερ οπως το "money as debt" και πολλα αλλα που περιγραφουν την δημιουργια και παραγωγη χρηματος. Δες και αυτο: http://tvxs.gr/webtv/%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%81/%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7 να δεις πως δημιουργηθηκε η κριση (σε πολυ απλα λογια), μετα ψαξε να δεις τι γινεται παγκοσμια, δες αν θες και τα ιδια στοιχεια του ΔΝΤ και της παγκοσμιας τραπεζας και μετα πες μου αν ευθυνεται ο καπιταλισμος και η παραλογη λογικη του ή οχι...
Οταν ενα συστημα αυτο που πρεσβευει ειναι ουσιαστικα την συγκεντρωση κεφαλαιου και ιδιωτικοποιηση των μεσων παραγωγης καθως και των πορων, τι περιμενεις; Οι ιδιωτες που ακολουθουν τον καπιταλισμο να ΜΗΝ κανουν αυτο που λεει ο καπιταλισμος; μα αυτο ακριβως κανουν, συγκεντρωση κεφαλαιου, ιδιωτικοποιηση των παντων με καθε κοστος κτλ. Στην ουσια χτιζεται μια παγκοσμια αυτοκρατορια ή μαλλον εταιριοκρατορια που θα μας γυρισει πισω στην φεουδαρχια. Ολα αυτα ειναι σχεδια που επεξεργαζονται χρονια και χρονια προκειμενου να παρουν πισω οσα τοσα χρονια εχουν κερδισει με αγωνες, επαναστασεις και αιμα οι λαοι.
Κοιτα τι γινεται γυρω σου, οχι μονο την Ελλαδα και μετα αναλογισου ποσο φταιει η κακοδιαχειριση και η μλκια του Ελληνα... Δεν λεω οτι δεν φταιει ΚΑΙ αυτη, αλλα τελικα ποιος ειναι ο πραγματικος παγκοσμιος δολοφονος;
Δες και αυτο το σημερινο "αρθρο": http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%B7
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/10, 09:59 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #522 στις: 26/05/10, 10:24 »
Κύπρος:

οι ρωσικές καταθέσεις στις κυπριακές τράπεζες αντιπροσωπεύουν ποσοστό   μεταξύ 40 και 50 τοις εκατό των ξένων καταθετών. Το συνολικό ποσοστό των   καταθετών από κατοίκους κρατών που δεν είναι μέλη της Ε.Ε. ανέρχεται   στα 16 δισ. ευρώ, εκ των οποίων γύρω στα 8 δισ. εκτιμάται ότι είναι   ρωσικά κεφάλαια.
Αν για κάποιο λόγο οι Ρώσοι αποφάσιζαν να αποσύρουν τις   καταθέσεις τους, τότε οι κυπριακές τράπεζες θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα   ρευστότητας.

 Μετά την κρατική εγγύηση μέχρι 100.000 ευρώ στις καταθέσεις, καθώς και   λόγω της σταθερότητας που επέδειξε το τραπεζικό σύστημα, η Κύπρος θεωρήθηκε ασφαλής εκ μέρους των Ρώσων   καταθετών, οι οποίοι κατά τον υπουργό Οικονομικών αποτελούν την   «ατμομηχανή» της κυπριακής οικονομίας.

Οι Ρώσοι είναι την τελευταία πενταετία «οι κότες με τα χρυσά αυγά» της   οικονομίας. Δεκάδες ρωσικές υπεράκτιες εταιρείες δραστηριοποιούνται στην   Κύπρο. Η αύξηση των εσόδων των Ρώσων μεγιστάνων, λόγω των τεράστιων   εσόδων της χώρας από την αύξηση της τιμής του πετρελαίου και του φυσικού   αερίου, έφερε στην Κύπρο ένα μέρος της ρωσικής οικονομικής ελίτ. Οι   Ρώσοι δημιούργησαν δική τους κοινότητα στη Λεμεσό, όπου αγοράζουν   ακίνητα, εκτοξεύοντας τις τιμές στα ύψη.

Ορισμένοι στη Λευκωσία εκτιμούν πως η διεθνής οικονομική κρίση θα   ευνοήσει την Κύπρο, νοουμένου ότι θα υπάρξει γρήγορα ανάκαμψη.   Διαφορετικά θα επηρεαστεί η τουριστική βιομηχανία, που είναι ένας από   τους βασικούς πυλώνες της κυπριακής οικονομίας. Ο τουρισμός εξαρτάται κατά 50% από τη βρετανική αγορά. Από την άλλη είναι ορατή η κρίση στον τομέα των ακινήτων και της   οικοδομικής βιομηχανίας.

Ελβετία:

Σοκ προκάλεσαν και οι δηλώσεις του οικονομολόγου Αρτούρ Σμιντ σε   συνέντευξη στην καθημερινή εφημερίδα «Tagesanzeige» ότι η Ελβετία μπορεί να γίνει συνώνυμο της   Ισλανδίας:


  «Η Ελβετία, όπως η Ισλανδία, απειλείται   με το ενδεχόμενο εθνικής χρεοκοπίας λόγω της επέκτασης προς Ανατολάς.   Σύμφωνα με τη Διεθνή Τράπεζα Διακανονισμών, τα δάνεια σε ελβετικό φράγκο   που κυκλοφορούν συνολικά στον πλανήτη προσεγγίζουν τα 700 δισ.   δολάρια».

  Ο ίδιος εξηγεί ότι τα δάνεια σε ελβετικό φράγκο έδωσαν σημαντική ώθηση   στις οικονομίες της Αν. Ευρώπης. Αλλά τώρα που «οι ισοτιμίες των   νομισμάτων της περιοχής καταρρέουν (έχουν πέσει σχεδόν 30%) και οι   δανειολήπτες δεν μπορούν να αποπληρώσουν τα δάνειά τους, ο ιός μπορεί να   μετατρέψει και το ελβετικό φράγκο σε ένα επισφαλές, ασταθές, «μαλακό»,   νόμισμα.  Η Εθνική (κεντρική) Τράπεζα της Ελβετίας προχώρησε σε κινήσεις ώστε το   Libor να διαμορφωθεί στο 2,50%. Είναι η πρώτη φορά εδώ και πέντε χρόνια   που η Ελβετία μειώνει τα επιτόκια.


ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ - 01/03/2009


Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #523 στις: 26/05/10, 10:34 »
Πρόταση:
Αντικαπιταλιστικοί τρόποι οικονομικής ανάπτυξης μέσα στο καπιταλιστικό σύστημα.
LETS-ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΩΝ

Τι κάνουν οι άνθρωποι όταν τους χτυπάει η φτώχεια και η   ανεργία, όταν το μέλλον τους μοιάζει σκοτεινό και τα σκληρά οικονομικά   μέτρα τούς πετάνε στο περιθώριο και την απόγνωση; Κάποιοι δανείζονται   από τις τράπεζες και μπλέκουν σε μια οικονομική περιπέτεια με τόκους,   που τις περισσότερες φορές τους καταδικάζει ακόμα περισσότερο, κάποιοι   άλλοι βγαίνουν στην παρανομία και μερικοί αποφασίζουν να ανακαλύψουν   έξυπνους τρόπους επιβίωσης, όχι μόνο για τον εαυτό τους, αλλά και για   την κοινωνία όπου ζουν. Στην Αγγλία, την εποχή των σκληρών μέτρων της   Θάτσερ, ολόκληρες πόλεις βιώνουν την περιθωριοποίηση, τη φτώχεια και η   ανεργία είναι ο κανόνας. Τότε εμφανίζονται τα LETS, με σκοπό να   ανακουφίσουν τους ανθρώπους από τις παρενέργειες των οικονομικών μέτρων   της «σιδηράς κυρίας».

  Τα LETS, δηλαδή Local Exchange Trading Systems (Συστήματα Τοπικών   Ανταλλαγών), είναι μια μορφή συναλλαγής, που όμως δεν τοκίζεται, δεν   παράγει κέρδος, αλλά βοηθάει τις τοπικές κοινωνίες να αναπνεύσουν, να   ζήσουν και να αναπτυχθούν μέσα σε δύσκολες οικονομικά εποχές. Είναι με   λίγα λόγια ένας τρόπος να ζεις και να εργάζεσαι χωρίς λεφτά. Η μυθολογία   της εποχής θέλει αυτά τα συστήματα να έχουν πάρει το όνομά τους από τα   πάρτι που διοργάνωναν οι άνεργοι εκείνη την εποχή, σε μια προσπάθεια να   κρατήσουν ψηλά το ηθικό τους. Το σύνθημα «lets party», που   χρησιμοποιούσαν για να αντέξουν τα αδιέξοδα που είχαν εμφανιστεί στις   πόλεις τους, αλλά και η προσπάθεια να μαζέψουν κάποια χρήματα μέσα από   αυτά τα πάρτι, έγιναν ο νονός αυτών των συστημάτων.

  Ιστορία

  Η ιδέα αυτών των εναλλακτικών συναλλαγματικών συστημάτων δεν γεννήθηκε   όμως την εποχή της Θάτσερ, αλλά τη συναντάμε το 1819 στο Guerney, όπου   κυκλοφορούν για πρώτη φορά κυβερνητικά μη τοκιζόμενα ομόλογα.
 Την ίδια   χρονολογία, ανάλογα ομόλογα κυκλοφορούν στο Τόκιο και τη Σιγκαπούρη. Το   εκπληκτικό αυτής της κίνησης που έγινε τότε και ζει μέχρι τις μέρες μας,   είναι πως, ακόμα και σήμερα, σε αυτές τις περιοχές οι φόροι έχουν   κρατηθεί σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Το 1930 ένας Γερμανός επιχειρηματίας, ο   Siluio Gesell, που ζούσε τότε στην Αργεντινή, επινοεί τέτοια συστήματα   συναλλαγών και η μεγάλη επιτυχία που έχουν, κάνει χώρες όπως η Αυστρία, η   Σουηδία, ο Καναδάς και η Αμερική να τα   εφαρμόσουν και αυτές. Στην πόλη Worgl της Αυστρίας, εκείνη την εποχή,   αυτά τα συστήματα δημιούργησαν ένα θαύμα. Η πόλη υπέφερε από ανεργία και   η εξαφάνισή της από το χάρτη έμοιαζε αναπόφευκτη. Ο δήμαρχος της πόλης,   τότε, έβγαλε στην αγορά 5.000 μη τοκιζόμενα ομόλογα, που αν δεν τα   χρησιμοποιούσαν οι κάτοικοι άμεσα, έχαναν 1% το μήνα από την αξία τους.   Αυτό είχε αποτέλεσμα οι κάτοικοι να πληρώνουν γρήγορα τις υποχρεώσεις   τους (ενώ μπορούσαν να πληρώνουν ακόμα και τους φόρους τους με αυτόν τον   τρόπο), οι έμποροι έκαναν ιδιαίτερα συμφέρουσες προσφορές και το   αποτέλεσμα ήταν μέσα σε ένα χρόνο η ανεργία να πέσει 25%.

  Η πόλη άρχισε να ζει μια πραγματική αναγέννηση, φωταγωγήθηκαν οι δρόμοι,   χτίστηκαν γέφυρες, κατασκευάστηκαν υπόνομοι και αρδευτικά έργα, ενώ η   κίνηση του γενικού εμπορίου με αυτές τις υπηρεσίες αυξήθηκε κατά 65%.
  Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι αυτά τα μη τοκιζόμενα ομόλογα   ανανεώθηκαν μέσα σε ένα χρόνο 463 φορές, αντίθετα με τα «νόμιμα» που   ανανεώθηκαν μόλις 213 φορές. Τα νέα δεν άργησαν να ταξιδέψουν σε   ολόκληρη την Αυστρία και αμέσως 300 αυστριακές πόλεις θέλησαν να   ακολουθήσουν αυτό το σύστημα. Η αυστριακή τράπεζα, τότε, άρχισε να   φοβάται πολύ για τη θέση της και πήρε νομικά μέτρα.

  Τελικά κέρδισε τη δίκη και το 1933 αυτά τα μη τοκιζόμενα συστήματα   σταματούν στην Αυστρία. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στον Καναδά, όπου η   Πολιτεία της Alberta είχε εκδώσει τέτοια ομόλογα, για να τα σταματήσει   όμως η Καναδική Τράπεζα με δίκες. Καλύτερη τύχη είχαν αυτά τα συστήματα   στην Αργεντινή και ιδιαίτερα στη βόρεια Αργεντινή, στην Πολιτεία Salta,   όπου φτάνουν μέχρι τις μέρες μας.
 Μάλιστα το διάστημα 1984 - 86,   εφαρμόζοντας το σύστημα και στα μαγαζιά, η οικονομία   της περιοχής ανέβηκε 60%. Ηταν τέτοια η οικονομική άνοδος της περιοχής,   που η κυβέρνηση της Αργεντινής αναγκάστηκε να δεχθεί να πληρώνονται   ακόμα και οι φόροι με αυτά τα συστήματα. Αξίζει ακόμα να αναφερθεί ότι   πολλές κυβερνήσεις, όπως η αγγλική και η αμερικανική, σε περιόδους   κρίσεων και πολέμων, εξέδιδαν τέτοια ομόλογα για να καλύπτουν τις   ανάγκες τους, να πληρώνουν το στρατό κ.λπ., αλλά αργότερα αυτά τα   ομόλογα άρχιζαν να τοκίζονται κανονικά και να παίρνουν άλλες μορφές.

  Lets link U.K.

  Μέχρι το 1990 στη Μεγάλη Βρετανία υπήρχαν πολλά τέτοια τοπικά συστήματα,   φυσικά μη κυβερνητικά, που χρησιμοποιούνταν από διάφορες ομάδες   ανθρώπων, με πολλά ή λιγότερα μέλη η κάθε μία. Υπήρχαν τέτοια συστήματα   ακόμα και σε ομάδες μόλις 50 ανθρώπων που συναλλάσσοντανμέσω αυτών   μεταξύ τους, ανταλλάσσοντας υπηρεσίες. Πολλές τέτοιες ομάδες υπάρχουν   και στις μέρες μας, αν και το 1991 η Liz Shephart κατάφερε να ενώσει όλα   αυτά τα σωματεία σε ένα εθνικό και δημιούργησε το πρώτο επίσημο   σωματείο LETS στον κόσμο. Δημιουργήθηκε καταστατικό, μηχανογράφηση και   ό,τι άλλο χρειάζεται ένας «οικονομικός οργανισμός» στις μέρες μας.   Κάποιες μικρές ομάδες όμως, φοβούμενες ότι η μηχανογράφηση θα   καθυστερούσε τη βοήθεια στα μέλη, λειτουργούν ακόμα αυτόνομα και χωρίς   μηχανογράφηση. Την ίδια εποχή, ο Gay Dauncey έγραψε το πρώτο βιβλίο για   τα LETS κάνοντας πάρα πολύ κόσμο, που δεν γνώριζε την ύπαρξη αυτών των   συστημάτων, να ενδιαφερθεί και να ενταχθεί στο σύστημα, με αποτέλεσμα τα   μέλη να πληθαίνουν μέρα με τη μέρα. Η Liz Shephart, οργανώνοντας όλες   αυτές τις ομάδες σε εθνικό επίπεδο, προσπάθησε και τελικά κατάφερε τα   κάτωθι αποτελέσματα.

  1) Να αναπτύξει αποτελεσματικά, κατάλληλα για κάθε περιοχή και   λειτουργικά συστήματα LETS.

  2) Να παράξει πηγές πολιτισμού, όπως το θέατρο και να δώσει τις   κατάλληλες συμβουλές στα μέλη του συστήματος.

  3) Να προωθήσει τα συστήματα LETS ώστε να ενεργοποιήσουν ξανά τοπικές   κοινότητες που υπέφεραν από ανεργία και είχαν χάσει την τοπική παραγωγή   των αγαθών.

  4) Να βοηθήσει τα τοπικά γκρουπ να κατανοήσουν τους κανόνες του   συστήματος, τα πρότυπα που θα έπρεπε να ακολουθήσουν και την πρακτική   των συστημάτων.

  5) Να χειριστεί στρατηγικές, νομικά θέματα, καθώς και διεθνή θέματα που   θα προέκυπταν.

  Την ίδια άλλωστε στιγμή το 1990, αυτά τα συστήματα αναπτύσσονται σε όλες   τις αγγλόφωνες χώρες, όπως στην Αυστραλία, στον Καναδά και στην   Αμερική, αλλά εξαπλώνονται σχεδόν και σε ολόκληρη την Ευρώπη, καθώς και   στην Ιαπωνία και την Ινδία.

  Συνέχεια απο κάτω:

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #524 στις: 26/05/10, 10:35 »
Συνέχεια:

Η λειτουργία του συστήματος LETS

  Η αρχή γίνεται από μια   ομάδα ανθρώπων που αποφασίζει να δημιουργήσει ένα   σύστημα. Καταγράφει   τις ικανότητες των μελών και τις ανάγκες που έχουν.
 Κάποιος είναι   ηλεκτρολόγος, κάποιος είναι υδραυλικός, ζωγράφος, γιατρός   και ό,τι   άλλο επάγγελμα υπάρχει στην ομάδα. Κάποιοι από αυτούς, όμως,   έχουν και   αυτοκίνητο και μπορούν να μεταφέρουν ανθρώπους σε διάφορους     προορισμούς, ή έχουν ελεύθερο χρόνο να προσέξουν το παιδί κάποιου, ή     ακόμα και να πληρώσουν λογαριασμούς, που κάποιος δεν έχει το χρόνο να     τρέξει να πληρώσει.
Ολα αυτά καταγράφονται, όπως και ο χρόνος που   μπορεί   κάποιος να δώσει τις υπηρεσίες του και κάθε μέλος ξέρει σε   ποιον μπορεί   να απευθυνθεί και να ζητήσει μια υπηρεσία. Ενα μέλος   μπορεί να   προσφέρει τις υπηρεσίες του το απόγευμα, αν εργάζεται το   πρωί, ενώ ένα   άλλο εργάζεται βράδυ και υπηρετεί το σύστημα το πρωί.   Εδώ πρέπει να   πούμε ότι κάθε μονάδα LETS ισούται με το τοπικό νόμισμα.   Στην Αγγλία   έχει την αξία της λίρας, στην Αμερική του δολαρίου και   στην Ευρώπη του   ευρώ. Οι διαφορές όμως είναι πολλές. Τα LETS δεν   τοκίζονται, δεν   παράγουν πληθωρισμό, δεν δίνουν κέρδος. Δεν μπορείς να   γίνεις πλούσιος   με τα LETS.

  Για να το καταλάβουμε καλύτερα   αυτό, ας υποθέσουμε ότι ένα μέλος του   συστήματος θέλει να πάει στο   αεροδρόμιο και καλεί ένα ταξί. Θα πληρώσει   ένα ποσόν που περιέχει και   το κέρδος του αυτοκινητιστή που τον   μεταφέρει. Αν όμως καλέσει ένα   μέλος του συστήματος LETS, χρεώνεται σε   LETS, αλλά μόνο τη βενζίνη που   έκαψε το αυτοκίνητο, κάτι που γνωρίζουν   τα μέλη, γιατί στο βιβλίο που   έχουν, αναφέρεται ακόμα και πόση βενζίνη   καίει το συγκεκριμένο   αυτοκίνητο και θα ανταποδώσει αυτό το ποσόν με μια   εργασία ανάλογης   αξίας, όχι αναγκαστικά σε αυτόν που του πρόσφερε την   υπηρεσία, αλλά σε   όποιο μέλος του συστήματος έχει ανάγκη τις ικανότητές   του.

    Ας υποθέσουμε, ακόμα, ότι μια χήρα γυναίκα, που ζει με μια μικρή     σύνταξη, έχει πρόβλημα με τα υδραυλικά του σπιτιού της και δεν έχει τα     χρήματα να πληρώσει κάποιον υδραυλικό.
 Ερχεται ένα μέλος του   συστήματος   και κάνει τη δουλειά και η γυναίκα χρεώνεται και θα   αποπληρώσει κάνοντας   κάποιες δουλειές σε κάποια μέλη του συστήματος.   Μπορεί να μαγειρέψει   για κάποιους, ή να διαβάσει και να προσέξει τα   παιδιά κάποιων άλλων. Εδώ   πρέπει να αναφέρουμε ότι κάθε υπηρεσία έχει   διαφορετική αξία. Οταν   καλέσεις κάποιον να βάψει το σπίτι σου ή να   φτιάξει μια βλάβη στο   αυτοκίνητό σου, δεν την ξεχρεώνεις με το να   προσέξεις μία ώρα το παιδί   κάποιου.

  Με τα LETS, απλά κρατάς   ζωντανό το εισόδημά σου, δεν πληρώνεις το κέρδος   που θέλουν οι   επαγγελματίες και φυσικά εξαφανίζεις από τη ζωή σου όλους   τους κρυφούς   και φανερούς φόρους που υπάρχουν παντού. Μια πρόσφατη   γερμανική   έρευνα έδειξε ότι οι φόροι, που κρύβονται παντού, φτάνουν στο   75% του   ενοικίου που πληρώνουμε για ένα καλό σπίτι.

  Αλλες έρευνες   αναφέρουν ότι αν μπορούσε το 0,3% από τους τόκους που   εισπράττουν οι   τράπεζες να επιστραφεί στους ανθρώπους, θα είχαμε μια   τρομερή ανάπτυξη   από μικρές βιώσιμες επιχειρήσεις, που θα έκαναν πολλές   περιοχές, που   τώρα χάνονται από τη μετανάστευση, να ζουν και να   αναπτύσσονται   παραγωγικά. Μια άλλη έρευνα έδειξε ότι 30.000 παιδιά   πεθαίνουν κάθε   χρόνο μόνο από πείνα, αποτέλεσμα της οικονομίας όπως   λειτουργεί. Στο   σύστημα LETS μπορείς να μπεις χωρίς κανένα κεφάλαιο,   μπορείς να   ξεκινήσεις από το μηδέν.

  Τα LETS δεν εκδίδονται από κάποια   τράπεζα, αλλά από το ίδιο το άτομο   κατά τη διαδικασία της συναλλαγής   και του εμπορίου. Αυτό κάνει τα LETS   να ξεχωρίζουν από όλες τις άλλες   μορφές συναλλαγής. Στην πραγματικότητα   έχεις ένα μπλοκάκι όπου   καταγράφονται πόσα LETS κοστίζουν οι υπηρεσίες   που προσφέρεις και που   δέχεσαι και αυτό, μετά, μεταφέρεται και   καταγράφεται στην «τράπεζα»   του συστήματος. Το σύστημα είναι ένας   τέλειος ενδιάμεσος μεταξύ της   προμήθειας υπαρκτών αγαθών και της   ζήτησης. Τα μέλη σε τακτά χρονικά   διαστήματα κάνουν συνελεύσεις για   διάφορα θέματα και έχουν το δικαίωμα   να διαγράψουν κάποιο μέλος, αν αυτό   δεν ανταποδίδει τις υπηρεσίες που   δέχεται.

  Πρέπει ακόμα να αναφερθεί ότι το LETS δεν   ανταλλάσσεται με χρήματα. Οσοι   χρησιμοποιούν το σύστημα, δεν αφήνουν   το τοπικό νόμισμα και τις   δουλειές τους, αλλά έχουν έναν παράλληλο   δρόμο, που βοηθάει το εισόδημά   τους και στην πράξη είναι σαν να   γίνεται μεγαλύτερο.

 Συνέχεια απο κάτω:

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas