Αποστολέας Θέμα: Rp-360 digitech ή g3 zoom  (Αναγνώστηκε 5304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Rp-360 digitech ή g3 zoom
« στις: 29/04/14, 17:07 »
Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα εφέ; Δεν με ενδιαφέρει το expression pedal. Θέλω γνώμες για τα συγκεκριμένα εφέ όχι έμπειριες απο τα προηγούμενα μοντέλα :)
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/14, 00:47 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Rp-360 digitech ή g3 zoom
« Απάντηση #1 στις: 29/04/14, 18:13 »
κάτοχος g3 κάμποσους μήνες .
απο τη στιγμή που το αγόρασα και μέχρι πριν ένα μήνα (όταν ξεκίνησε η τενοντίτιδα στο αριστερό μου χέρι) έπαιζα κάθε μέρα συνδέοντας την πεταλιέρα στην fx loop του ενισχυτή και την κιθάρα καρφί στον ενισχυτή (3 cables method). έβαζα ένα ρυθμάκι στο ντραμ-μασίν της g3 ,έγραφα ένα σύντομο riffάκι στο looper της και σόλαρα μέχρι να βαρεθώ. η δυνατότητα χρησης looper και drum-machine ταυτόχρονα δεν υπήρχε στην rp350 (δε γνωρίζω για την 360)

από τα effects της χρησιμοποιώ μόνο reverb , delay , flanger και chorus τα οποία είναι όλα πολύ καλά. τα drives και amp simulations δεν τα χρησιμοποιώ διότι αρκούμαι στο γκάζι και τη χροιά του ενισχυτή μου οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rp-360 digitech ή g3 zoom
« Απάντηση #2 στις: 02/05/14, 15:23 »
Ευχαριστώ. Περίμενα μηπως εμφανιστει και καποιος άλλος που έχει ακουσει και τα 2 ...


Άκουσα το 360... σημερα θα ακουσω και το g3
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Rp-360 digitech ή g3 zoom
« Απάντηση #3 στις: 06/05/14, 10:54 »
To g3 εινα παρα πολυ καλο στο bypass αν σε ενδιαφερει αυτο.

Ειναι επισης πολυ πειστικο σαν προενισχυτης. Ενα απο τα αγαπημενα μου πειραματα ειναι να το στελνω στερεο σε δυο ενισχυτες στο return ως preamp με εξτρα eq και το απιθανο Hd reverb που εχει. Αυτο και το hall reverb ειναι απιστευτα. Μαρεσαν πιο καλα απο το καλοπουλημενο ως plug in reverb του eleven rack π.χ.

Επισης το g3 ειναι παρα πολυ ευελικτο, πραγματικα. Δεν εχω βρει ιδιαιτερα καλους καθαρους ηχους direct αλλα αυτο ισχυει για ολες τις πεταλιερες πλην των tech21. Αλλα το acoustic sim του μετραει.

Τι ηχους κυνηγας? Θεωρω οτι πετυχαν παρα πολυ καλα orange, marshall, ac30, diezel και το two rock ειναι ενα απο τα καλυτερα amp models γενικα στα modellers.


Ρωτησες για τα εφφε, αυτο μπορει να παρει μερες.

Delay. Αρκετα καλο, πολλοι τυποι, αρκετες παραμετροι, tap tempo. Φαινεται να γλυκαινει τον ηχο το οποιο ειναι θετικο για μενα.

Chorus κανενα προβλημα απο εμενα αν και δεν κυνηγαω συγκεκριμενο τυπο και γενικα το chorus μου φαινεται αχρηστο μεσα στην μπαντα, ωραιο μεσα στο σπιτι!

Flanger τα ιδια.

Περιεργα εφφε, stepper, slicer, octave pitch, ολα λειτουργουν πολυ ωραια πραγματικα με μερικα θα γελασεις θα πειραματιστεις, εξομειωνει το theremin πολυ ωραια.

Harmonizer. Οσοι χρειαζεστε ενα τετοιο εφφε (και γιατι οχι) το zoom g3 μου φαινεται καλυτερο απο ολα τα ανταγωνιστικα, δεν εχω ακουσει το 360 αλλα αφου βασιζεται στο GSP 1101 μαλλον δεν πρεπει να λεει και πολλα εκτος και αν το φτιαξανε.

Looper. Τελειο εργαλειο μαζι με το

Drum machine που ειναι βασικο. Δεν ειναι για να κανεις demo αλλα για μετρονομικο παιξιμο ειναι τελειο.

Post eq. Γραφικο και παραμετρικο. Το γραφικο ειναι για να κανεις studio style metallica ηχους, το παραμετρικο ακομη και μεσα στην μπαντα το εχω always on, τα σπαει.

Rack compressor. Μπορει να σου κανει τον ηχο απο φλου και χυμα πολυ γροθια και σφικτο για μεσα στο σπιτι ομως.


Πεταλακια overdrive compressor distortion. Καλα μου φαινονται. Δεν με ενδιαφερουν στην πραγματικη ζωη οποτε δεν καθομαι και στο g3. Για μπροστα απο ενισχυτη παιζει μια χαρα.

Εχει αρκετες επιλογες και master volume και καλο target mode (για το οποιο παραπονεθηκε καποιος για το 360).


Αν φτασεις για 160 ευρω για το 360 μπορει να εβλεπα pod HD bean μεταχειρισμενο (ωραιο και αυτο) και αλλες εναλλακτικες. Μπορεις ακομη με 200 και παζαρι να βρεις το digitech GSP 1101 που ειναι πανω κατω το ιδιο με το 360 αλλα πληρες και βαζω στοιχημα οτι εχει πολυ καλυτερο αναλογικο σταδιο (μετραει παρα πολυ).

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rp-360 digitech ή g3 zoom
« Απάντηση #4 στις: 13/05/14, 08:14 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, λεπτομερέστατη!!!! ;)
San oneiro, petas kai perimeneis....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
8 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 18:13
από semper.fi
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
ZOOM G3 v2

Ξεκίνησε από vegos Εφέ

9 Απαντήσεις
11395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/15, 17:53
από Lampr0s
Drum machine vs Zoom R8

Ξεκίνησε από cbk Κρουστά

6 Απαντήσεις
31404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/14, 23:36
από cbk
ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP

Ξεκίνησε από cbk « 1 2 » Κρουστά

33 Απαντήσεις
42263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/14, 11:28
από adr1anos