Αποστολέας Θέμα: Ομοιοκαταληξίες  (Αναγνώστηκε 66784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greekminisites

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ομοιοκαταληξίες
« στις: 20/02/09, 03:16 »
Έφτιαξα μια απλή υπηρεσία που βρίσκει ομοιοκαταληξίες για όποια λέξη δώσεις. Επίσης βρίσκει λέξεις που έχουν την ίδια αρχή καθώς και συνώνυμα / αντίθετα.

Είναι εδώ: http://stixos.gr

Τι λέτε; Χρήσιμο; Άχρηστο; Διασκεδαστικό;

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #1 στις: 20/02/09, 08:26 »
Χρήσιμο φαντάζομαι και ειδικά σε όσους ασχολούνται με στίχο ,ποίηση κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #2 στις: 20/02/09, 09:06 »
Πάρα πολύ καλό βοήθημα το αντίθετο λεξικό σου...

Οι ομοιοκαταληξίες όμως δεν έχουν απαραίτητα την ίδια ορθογραφία, αλλά τον ίδιο ήχο. Για παράδειγμα αν βάλεις στο λεξικό σου τη λέξη "ζωή", δεν σου βγάζει ούτε μια λέξη λόγω του "ω", ενω υπάρχουν (βοη, πνοή, ροή, ακοή, εννοεί, κ.α.)

Υπάρχει η δυνατότητα, η αναζήτηση να γίνεται με τον ήχο της κατάληξης και όχι με τις τελευταίες συλλαβές?

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #3 στις: 20/02/09, 09:10 »
Σίγουρα μπορεί να βοηθήσει κάποιον που θα «κολλήσει»  :)

Αποσυνδεδεμένος tinios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
    • ΤΑ  ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #4 στις: 20/02/09, 10:14 »
Πολύ καλή η σελίδα!
Μιά εξ'ίσου καλή, που μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα στον υπολογιστή για να μην είσαι συνέχεια συνδεδεμένος, είναι και η παρακάτω:

http://www.sing.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=1

Αποσυνδεδεμένος greekminisites

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #5 στις: 20/02/09, 11:49 »
Οι ομοιοκαταληξίες όμως δεν έχουν απαραίτητα την ίδια ορθογραφία, αλλά τον ίδιο ήχο. Για παράδειγμα αν βάλεις στο λεξικό σου τη λέξη "ζωή", δεν σου βγάζει ούτε μια λέξη λόγω του "ω", ενω υπάρχουν (βοη, πνοή, ροή, ακοή, εννοεί, κ.α.)
Υπάρχει η δυνατότητα, η αναζήτηση να γίνεται με τον ήχο της κατάληξης και όχι με τις τελευταίες συλλαβές?

Αυτό ακριβώς κάνω δλδ χρησιμοποιώ τον ήχο της κατάληξης και όχι την ορθογραφία. Απλά ειχα κάνει λάθος και αγνοούσε τις λέξεις με 3 ή λιγότερα γράμματα!

Δοκίμασε τώρα το ζωή και θα πάρεις ~30 λέξεις με ίδια ομοιοκαταληξία!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #6 στις: 20/02/09, 12:10 »
Σωστός!!!!

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #7 στις: 20/02/09, 12:32 »
φιλε greekminisites χιλια πραβο!!
η δουλεια σου ειναι πραγματικα εντπωσιακη!!!
πραγματικα ου αρεσε απαρα πολυ και εκανες πολυ καλα που μας την επισημανες γιατι μπορει να φανει πολυ χρησιμη...αυτα για εσενα...

αλλα για τους υπολοιπους...

ρε παιδια εχει τοση σημασια η ομοιοκαταληξια για την οοιοκαταληξια?δηλαδη να εχεις γραψη κατι και να τερχεις να τσεκαρεις ποια λεξη μπορει να κολλησει???

εγω ψηφιζω να γραφει ο καθενας απλως αυτο που θελει να πει και απο κει και περα αν κατσουν τα μετρα και οι ομοιοκαταληξιες καλως , αν οχι στα ...δια μας!!!

αυτοι που σε ενα ποιημα ψαχνουν η κοιτανε πρωτα το μετρο κτλ και οχι τι γραφει ο φουκαρας που το εφτιαξε ειναι απλως ξενερωτοι...

παντως αυτο θα γινοτανε καλο θεματακι για το στιχοσκουπιδοτοπο...κατι σαν

"με plus C θα κανω ποιημα
κι ενα software την ριμα

και μ αλγοριθο γλυκια μου
θ σ ανοιξω την καρδια μου   

μα το μονο που φοβαμαι
λες ρε φιλε να την φαμε

μην τυχον και καποιος αλλος,
χακερ υψιστος μεγαλος

κανει search τις ιδιες λεξεις
copy-paste και τα μπλεξεις

αφου βλεπεις με τα λαθη
σ ειχα ως τωρα κακομαθει

με στα τελεια στιχακια
μοιαζουμ ολοι ρομποτακια".....

χαχαχαχα θα το κανω στιχη και θα το αναρτησω ολοκληρωμενο!!!


Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #8 στις: 23/02/09, 09:42 »
Συγχαρητήρια, η προσπάθεια είναι ευφυής και αξιέπαινη και μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη σε έναν επαγγελματία στιχουργό που τον "ξεζουμίζουν" με παραγγελίες. Για τον ερασιτέχνη στιχουργό όμως ο προσωπικός διχασμός θα είναι αν θα δημιουργήσει αυτόφωτα ή ετερόφωτα. Μην ξεχνάμε επίσης πως μέσα απο τα συναισθήματά μας ανασύρουμε λέξεις που όχι απλά ταιριάζουν αλλά και έχουν μεγάλη "πυκνότητα" και φόρτο περιεχομένου, έτσι λοιπόν δεν νομίζω οτι η κονσερβοποίηση μπορεί να αποδώσει τα όμοια.
Παρόλα αυτά επαναλαμβάνω οτι η προσπάθεια είναι ευφυής και αξιέπαινη.

φιλε greekminisites χιλια πραβο!!
η δουλεια σου ειναι πραγματικα εντπωσιακη!!!
πραγματικα ου αρεσε απαρα πολυ και εκανες πολυ καλα που μας την επισημανες γιατι μπορει να φανει πολυ χρησιμη...αυτα για εσενα...

αλλα για τους υπολοιπους...

ρε παιδια εχει τοση σημασια η ομοιοκαταληξια για την οοιοκαταληξια?δηλαδη να εχεις γραψη κατι και να τερχεις να τσεκαρεις ποια λεξη μπορει να κολλησει???

εγω ψηφιζω να γραφει ο καθενας απλως αυτο που θελει να πει και απο κει και περα αν κατσουν τα μετρα και οι ομοιοκαταληξιες καλως , αν οχι στα ...δια μας!!!

αυτοι που σε ενα ποιημα ψαχνουν η κοιτανε πρωτα το μετρο κτλ και οχι τι γραφει ο φουκαρας που το εφτιαξε ειναι απλως ξενερωτοι...

παντως αυτο θα γινοτανε καλο θεματακι για το στιχοσκουπιδοτοπο...κατι σαν

"με plus C θα κανω ποιημα
κι ενα software την ριμα

και μ αλγοριθο γλυκια μου
θ σ ανοιξω την καρδια μου  

μα το μονο που φοβαμαι
λες ρε φιλε να την φαμε

μην τυχον και καποιος αλλος,
χακερ υψιστος μεγαλος

κανει search τις ιδιες λεξεις
copy-paste και τα μπλεξεις

αφου βλεπεις με τα λαθη
σ ειχα ως τωρα κακομαθει

με στα τελεια στιχακια
μοιαζουμ ολοι ρομποτακια".....

χαχαχαχα θα το κανω στιχη και θα το αναρτησω ολοκληρωμενο!!!




Φίλε rakenditos
Πρέπει να διαχωρίσουμε δύο πράγματα άλλο πράγμα η ποίηση χωρίς μέτρο και ομοιοκαταληξίες και άλλο οι στίχοι οι έμμετροι με ομοιοκαταληξίες. Όταν ξεκινά κάποιος να γράψει μια μετρική σύνθεση οφείλει να ανέβει στο επίπεδο της μετρικής σύνθεσης και να μην απαιτεί να κατέβει η μετρική σύνθεση στο επίπεδο που εκείνον εξυπηρετεί.
ΝΑΙ η ομοιοκαταληξία έχει σημασία στους στίχους.
ΝΑΙ πρέπει να τσεκάρεις ποιά λέξη μπορεί να κολλήσει. Διαφορετικά μην γράφεις έμμετρα γράψε ελεύθερα κανείς δεν σε εμποδίζει.
ΝΑΙ πρέπει να έχει συνεπές μέτρο.
Κι αν νομίζεις οτι όλα αυτά τα βγάζω απο το μυαλό μου σε παραπέμπω και στο σχόλιο του ποιητή Γιάννη Υφαντή που παρέθεσε ο Κιθαρωδός για να διαβάσεις ότι εστίασε σε αυτά τα σημεία που σε ξενίζουν.
Αποτελέσματα - Βραβεία 1ου Διαγωνισμού Στίχου kithara.gr
Το να ξεκινάμε κάτι έμμετρα και με ομοιοκαταληξίες και στη μέση επειδή μας "εξάντλησε" ή επειδή μας παράτησε η έμπνευση να το μετατρέπουμε σε ελεύθερο ποίημα γιατί έτσι γουστάρουμε δημιουργεί ένα ποιητικό υβρίδιο που δεν ανήκει ούτε στη μια κατηγορία ούτε στην άλλη.
Είναι διαφορετικό πράγμα να κάνουμε λάθος κάπου και να είμαστε εκτός κανόνων και είναι διαφορετικό πράγμα να εγκαταλείπουμε τις δημιουργικές "αρχές" μας.
Πρωτίστως τα πάντα έχουν να κάνουν με το νόημα και την απόδοση αλλά θα πρέπει να έχουμε κατά νου ότι υπάρχει και τεχνικό μέρος άσχετα αν αυτό δεν μας βολεύει ή διαταράσσει την ευκολία μας.
Αν σε κάποιο σημείο η έμπνευση μας παράτησε το βάζουμε στην άκρη και το συνεχίζουμε όταν θα μας ξαναβρεί. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παράγει ντε και καλά, εδώ και τώρα. Αν σού ρθει σού ρθε, αν όχι κάποια άλλη στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/09, 10:07 από Ωρίωνας »
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #9 στις: 23/02/09, 10:30 »
Καλό θα ήταν να πάψουν λίγο εδώ μέσα αυτοί οι χαρακτηρισμοί..π.χ. "ξενέρωτοι" ::)

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #10 στις: 23/02/09, 12:25 »
@ΩΡΙΩΝΑ (ολα τα παρακατω τα γραφω πολυ φιλικα σχετα με το αν δινω αλλη εντυπωση + θα χαρω πολυ  να μου απαντησεις γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα)

σιγουρα  άλλο πράγμα η ποίηση χωρίς μέτρο και ομοιοκαταληξίες και άλλο οι στίχοι οι έμμετροι με ομοιοκαταληξίες αλλα εγω θα σου πω το εξης.

μιας και απο οτι καταλαβαινω εχεις "αυτι" θα εχεις ακουσει παρα πολλα ταγουδια τα οποια ειναι αριστουργηματα και που παρολαυτα εχουν προβληατικο μετρο

δες αυτο για παραδειγα...δεν ξερω αν σου αρεσει ,
αλλα εγω πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο τραγουδι


Ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός
σε καίει, σε σκορπάει και σε παγώνει
μα εσύ σε λίγο δε θα βρίσκεσαι εδώ
Κάποιοι άλλοι θα παλεύουν με τη σκόνη
 
Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
ένα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει
κάτω από τα ρούχα σου ξυπνάει ο πιο παλιός θεός
Μεσ' τις βαλίτσες σου στριμώχνονται όλοι οι δρόμοι
 
 
Ποιοι χάρτες σου ζεστάνανε ξανά το μυαλό
ποιες θάλασσες στεγνώνουν στο μικρό σου κεφάλι
ποιος άνεμος σε παίρνει πιο μακριά από δω
πες μου πιο φόβο αγάπησες πάλι
 
Σε ποιο όνειρο σε ξύπνησαν βρεμένο, λειψό
ποιοι δαίμονες ποτίζουν την καινούργια σου ζάλη
ποιος έρωτας σε σπρώχνει πιο μακριά από δω
πες μου πιο φόβο αγάπησες πάλι
 

Το όνειρο που σ' έφερε μια μέρα ως εδώ
σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει
μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό
το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει
 
Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
ένα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει
κάτω απ' τα ρούχα σου ξυπνάει ο πιο παλιός θεός
μεσ' τις βαλίτσες σου στριμώχνονται όλοι οι δρόμοι
 
Ποια νήματα σ' ενώνουν με μιαν άλλη θηλεία
ποια κύματα σε διώχνουν απ' αυτό το λιμάνι
ποια μοίρα σε φωνάζει από την άλλη μεριά
πες μου πιο φόβο αγάπησες πάλι
 
Ποια σύννεφα σκεπάσαν τη στεγνή σου καρδιά
ποια αστέρια τραγουδάνε την καινούργια σου ζάλη
ποιο ψέμα σε κρατάει στην αλήθεια κοντά
πες μου πιο φόβο αγάπησες πάλι
 
Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν
ποια ελπίδα σ' οδηγεί στην πιο γλυκιά αυταπάτη
ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού
πες μου ποιος φόβος σε νίκησε πάλι

εδω, ενας ειδικος των τυπων πορει να δει οτι το μετο παει καλα η ομιοκαταληξια ομως οχι...


χμ..εχουμε λοιπον εμμετρο με οοιοκαταληξια κομματι που θυσιαζει την ομοιοκαληξια καπου καπου για να κρατησει το νοημα...

βλεπεις γενικα σα κοινωνια εχουμε παθει ενα κολλημα με το τυπο και την εικονα...το μετρο...ειτε γυναικα ειτε ποιημα ειναι εχουμε μαθει να το μετραμε με την μεζουρα..και μονο...

σορρυ αλλα διαφωνω...

αυτος ο κυριος Υφαντης δε ξερω ποιος ειναι και τι ειπε αλλα δεν με ενδιαγερει κιολας....μπορω να σου παραθεδω μια πολυ πολυ μεγαλη λιστα απο σπουδαια κομματια γεματα τετοια λαθακια..και ισως αυτο που τα κανει σπουδαια ειναι ακριβως αυτο οποτε απλα πες του οτι κανει λαθος....

@gkoy sorry αν ποσεβαλα εσενα η οποιονδηποτε αλλον!




Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #11 στις: 23/02/09, 14:12 »
Φίλε rakenditos
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν τραγούδια με τεχνικές αστοχίες. Πολλές φορές η απαίτηση να γίνει ένα τραγούδι ωθεί σε τέτοια περιστατικά.
Οι ασυνέπειες του μέτρου συνήθως οφείλονται στο γεγονός οτι καλούν τον στιχουργό να γράψει επάνω σε έτοιμη μουσική με αποτέλεσμα να μετατρέπει το μέτρο σε λάστιχο προκειμένου να "κάτσει" ο στίχος πάνω σε μουσικές γέφυρες και γεμίσματα που υπάρχουν εκ των προτέρων (εφόσον αναφερόμαστε σε στιχουργό που δουλεύει πάνω σε μέτρα και ομοιοκαταληξίες και δεν θεωρεί το οτιδήποτε που γράφει στίχους).
Όσο για την ομοιοκαταληξία η εμφάνιση συνήχησης (είδα οτι υπάρχουν 2-3 συνηχήσεις στο παράδειγμα που αναφέρεις) δεν αναιρείται, ως λάθος, απο ένα όμορφο τελικό αποτέλεσμα. Η συνήχηση είναι εκεί, υπάρχει και θα συνεχίζει να αποτελεί εσαεί ένα λάθος. Μπορώ να σου αναφέρω πολλά τραγούδια του Χατζηγιάννη που περιέχουν πολλές στιχουργικές αστοχίες αλλά παραμένουν επιτυχίες και μου αρέσουν κι εμένα ως σύνολο. Όμως και πάλι δεν σημαίνει οτι η αποδοχή ή η επιτυχία ή το όμορφο μουσικό αποτέλεσμα αναιρούν όποια λάθη. Απλά τα υπόλοιπα δημιουργικά κομμάτια (μουσική, ενορχήστρωση, ερμηνεία) του τραγουδιού "κάλυπτουν" αυτές τις αστοχίες.
Έχω αναφέρει ξανά σε κάποιο θέμα οτι σε ένα βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου που έχω, δεν μπορώ να βρω με τίποτα τεχνικά λάθη.
Η αναφορά σε τεχνικά λάθη έχει να κάνει με αντικειμενικές παραμέτρους και όχι με υποκειμενικές.
Η διαφορά της ελεύθερης ποίησης και της στιχουργικής είναι η ίδια με αυτήν του ζωγράφου και του αρχιτέκτονα. Σκέψου όμως ο αρχιτέκτονας να σχεδιάζει στο χαρτί και στα μισά του σχεδίου να παρατάει τον χάρακα και τον διαβήτη και να τραβάει ευθείες με το χέρι και στο τέλος το μισό σχέδιο να είναι με τέλειες ευθείες και το άλλο μισό με ευθείες ΣΑΝ ευθείες. Το κτίριο που θα έχει σχεδιάσει θα είναι ωραίο αλλά όχι όσο θα ήταν αν το σχεδίαζε με την σωστή τεχνική.
Κάτι ακόμα που θα ήθελα να παραθέσω επ' αυτού είναι οτι ενδεχομένως κάποιος, επαναστατικά, να θελήσει να "παντρέψει" τις δύο προαναφερθείσες μορφές ποίησης (ελεύθερη και μετρική) για να το καταφέρει αυτό ΕΞΥΠΑΚΟΎΕΤΑΙ οτι την μετρική την παίζει άψογα στα δάχτυλα και θέλει να την πάει ένα βήμα παραπέρα σε μια νέα μορφή. Σου δίνω το παρακάτω παράδειγμα.
Πολλοί απο εμάς αν βλέπαμε έναν πίνακα του Πικάσο (χωρίς να ξέραμε ποιός είναι) θα λέγαμε οτι ζωγράφισε "κάτι" και οτι αυτό δεν δηλώνει κατ΄ ανάγκη πως ήταν μια τεράστια καλλιτεχνική οντότητα (ενδεχομένως κάποιοι να γελάσουν κιόλας).
Κι όμως, γνωρίζω οτι στην καλών τεχνών τους δείχνουν βίντεο με τον Πικάσο να παίρνει κάρβουνο στα χέρια και να ζωγραφίζει σε ελάχιστο χρόνο εκ του φυσικού δυο κοπέλες με απόλυτο ρεαλισμό.
Όποτε αν θέλει κάποιος να μην υπακούει στους κανόνες και να δημιουργήσει ένα δικό του ρεύμα θα πρέπει να κατέχει στον απόλυτο βαθμό τα απλούστερα σκαλοπάτια ούτως ώστε πάρει την τέχνη του και να δημιουργήσει την υπέρβαση.
Επιπροσθέτως, στίχοι με σωστό μέτρο δίνουν μεγάλη ώθηση σε έναν μουσικό κατά την μελωποίηση καθώς λειτουργούν καθοδηγητικά για τον μουσικό. Άλλωστε μην ξεχνάμε οτι το μέτρο συσχετιζεται με την ανάσα του ερμηνευτή.
Οι κανόνες της μετρικής πηγάζουν απο την φυσική ροπή που έχει ο άνθρωπος να επιδιώκει την τάξη σε κάθε παράμετρο της ζωής του.
Όταν λοιπόν βάζεις τον αναγνώστη σε ένα θέμα, ένα νόημα, μια δημιουργία και στα μισά ή σε κάποια σημεία διαταράσεις τον ρυθμό και την ομοιογένεια της ανάγνωσης, τότε ουσιαστικά βλάπτεις το ίδιο σου το έργο καθώς τα σημεία αταξίας δεν λειτουργούν ως σημεία που συμβάλουν ώστε να συνεπάρεις τον αναγνώστη σου.

κι αφτό που γράφο τόρα καταλαβένις αλλά δαιν σιμενι οτι ινε γραμένω σοστά γιατύ δεν ιπακούι στην τάξι που αίχουμαι ωρήσι ως κοινώ κοδικά κε σινδέετε διαχρονικά μαι τιν εσθιτικί μας

Φιλικά Ωρίωνας
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #12 στις: 23/02/09, 14:23 »
νομιζω καταλαβαινω τι θελεις να πεις και το παραδειγμα με τον πικασο ειναι πολυ ευστοχο.....

απλα διαφωνω στο οτι πιστευω οτι εχουε αθει να ετραμε τα ποιηματα με την μεζουρα...

εγω δεν ξερω πολλα για οοιοκαταληξιες κτλ , αλλα
αυτο

Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν
ποια ελπίδα σ' οδηγεί στην πιο γλυκιά αυταπάτη
ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού
πες μου ποιος φόβος σε νίκησε πάλι

μου αρεσει πολυ , το θεωρω πολυ ποιητικο και σε ρωταω
δεν ειναι καλυτερα να εκφραζομαστε ετσι και ασ μην πετυχαινει το μετρο απο το να τρεχουμε σε προγραμματα που θα μας κατεβαζουν λεξεις μονο και μονο για να δενουν??

και γενικα θεωρω πως το λαθος κανει τα πραγματα λιγο πιο οορφα...

Αποσυνδεδεμένος lessismore

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #13 στις: 04/03/09, 13:33 »
Καλό είναι αλλά στο www.sing.gr (στο ομοιοκαταληξίες Live) έχει πάρα πολλά αποτελέσματα :P Εκεί έχει και τη διαφορά ότι δε βάζεις ολόκληρη τη λέξη αλλά όσα γράμματα από το τέλος θέλεις να ταιριάζουν. Και βρίσκει.... :-*

Έφτιαξα μια απλή υπηρεσία που βρίσκει ομοιοκαταληξίες για όποια λέξη δώσεις. Επίσης βρίσκει λέξεις που έχουν την ίδια αρχή καθώς και συνώνυμα / αντίθετα.

Είναι εδώ: http://stixos.gr

Τι λέτε; Χρήσιμο; Άχρηστο; Διασκεδαστικό;

« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 13:34 από lessismore »

Αποσυνδεδεμένος siotis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #14 στις: 17/09/12, 11:00 »
Είναι πολύ καλό.Υπάρχει η δυνατότητα να προσθέτουμε κι εμείς λέξεις για να γίνει πιο πλούσιο?

Αποσυνδεδεμένος a123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #15 στις: 19/09/12, 10:59 »
χαχα πολύ καλό άρθρο μπράβο ρε παιδιά , να παίρνει ιδέες και ο αγγελάκας από τις τρύπες !!! χαχαχ

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Ομοιοκαταληξίες
« Απάντηση #16 στις: 20/09/12, 11:32 »
πλαστικοί στίχοι!!!

μηχανή παραγωγής στίχων!!!

θα αρχίοω να ξερνάω πολυουρεθάνη...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/12, 18:56 από pimami »
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"