Αποστολέας Θέμα: Παράσιτα?  (Αναγνώστηκε 2538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Παράσιτα?
« στις: 09/01/10, 04:04 »
Καλησπέρα.
Έχω μία Fender Telecaster Standard εδώ και περίπου 6 μήνες.
Πρόσφατα άρχισαν να παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:
Όταν συνδέω την κιθάρα στον ενισχυτή (την δοκίμασα σε 3 διαφορετικούς ενισχυτές με διαφορετικά καλώδια), δημιουργούνται κάποια παράσιτα, που ακούγονται σαν "background".Όσο πλησιάζω την κιθάρα στον ενισχυτή τόσο περισσότερο μεγαλώνει ο ήχος των παράσιτων.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει όταν έχω συνδεδεμένα πεταλάκια στην κιθάρα.

Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?Τι πρέπει να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #1 στις: 09/01/10, 08:35 »
Το πιο πιθανό είναι ότι κάποια γείωση πειράχτηκε ή κάποιο απ΄τα ηλεκτρικά της στοιχεία έχει προβληματάκι.
Αν ακουμπάς σε διάφορα μεταλικά μέρη (χορδές, βέφυρα...) αλλάζει ο θόρυβος? Αν ναί τότε μάλλον είναι γείωση.
Αν ο θόρυβος είναι σχετικά σταθερός τότε υπάρχει μικροβλάβη σε κάποιο εξάρτημα του κυκλωματος.

Ή έβαλες λάμπα φθορίου στο δωμάτιο που παίζεις  ::) (αν και για να δοκίμασες 3 ενισχυτές την έχεις πάει και αλλού)
Άν επιλέξεις και τους 2 μαγνήτες ταυτόχρονα μειώνεται ο θόρυβος?
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος geo90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #2 στις: 09/01/10, 14:58 »
Τέλεια.Nαι ακόμα και με 2 μαγνήτες ο θόρυβος παραμένει..
Αυτό φοβόμουν.Τί κάνω τώρα?Fender-hellas?


Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #3 στις: 09/01/10, 20:26 »
Θεωρητικά η επισκευή πρέπει να είναι απλή και φθηνή αλλά άν η κιθάρα είναι τόσο καινούρια δέν θα έλεγα οτι να την πάς πίσω θα ήταν άσχημη ιδέα. Η μόνη μ@λ@κία είναι οτί μπορέι να μπλέξεις και να μείνεις καιρό χωρίς κιθάρα.

Πάντως αν έχεις καποιον τεχνικό κοντά σου νομίζω μπορεί να της ρίξει μια ματιά χωρίς να την πειράξει.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος geo90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #4 στις: 10/01/10, 01:03 »
Έλεγα να την πάω σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα, το οποίο επισκευάζει και κιθάρες.
Νιώθω πολύ ερασιτέχνης που κάνω τέτοιες ερωτήσεις, αλλά δεν μου είχε προκύψει άλλη φορά ανάλογο πρόβλημα και μάλιστα με αυτή τη κιθάρα.Την χρειάζομαι αυτό το διάστημα πάρα πολύ.
Βασικά δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της Fender στην χώρα μας.Υπάρχει μόνο ο Στόλας, ο οποίος θεωρείται dealer.
Να ριψοκινδυνέψω με μαγαζί και να ζητήσω να είμαι και εγώ μπροστά?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #5 στις: 10/01/10, 11:10 »
Καλημερα και καλωσόρισες στο φορουμ....

Παράθεση
Νιώθω πολύ ερασιτέχνης που κάνω τέτοιες ερωτήσεις, αλλά δεν μου είχε προκύψει άλλη φορά ανάλογο πρόβλημα και μάλιστα με αυτή τη κιθάρα


...δε χρειαζεται...αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχουν τα φορουμ....ανταλλασουμε αποψεις χωρις φοβο και παθος.Στο θεμα τωρα.Οντως ακουγεται σαν προβλημα στη γειωση.Αφου εξαλειψες τις πιθανοτητες ενισχυτης,καλωδιο,γειωση δωματιου (και εγκαταστασης) το μονο που μενει ειναι η κιθαρα.Δε χρειαζεται να την πας σε καμια αντιπροσωπια.Ενα μαγαζι που κανει επισκευες ειναι αρκετο.Να και το θρεντ με πολλα μαγαζια στην Αθηνα,αν εισαι βεβαια εντος Αττικης

Service κιθάρας στην Αθήνα.

...αν τελικα ειναι η γειωση,ειναι δουλεια περιπου 15 λεπτων για εναν τεχνικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/10, 20:38 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος geo90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Παράσιτα?
« Απάντηση #6 στις: 10/01/10, 20:32 »
Thanks man!
Θα το φροντίσω από αύριο