Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann  (Αναγνώστηκε 10003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο από τον Thomann (συγκεκριμένα αυτό: http://www.thomann.de/gr/yamaha_ydp140arius.htm).
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με κάποιον πωλητή (Joe), μου είπε ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα σχετικά με την ασφάλεια του οργάνου στη μεταφορά του. Μόνο που θα αργήσει κάπως να έρθει (γύρω στις 10 μέρες).
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1ον) έχει αγοράσει ποτέ κανείς ηλεκτρικό πιάνο από Thomann, ισχύουν αυτά που μου είπε ο πωλητής? Το πιάνο θα έρθει στην πόρτα μου ή θα πρέπει να το παραλάβω από την αποθήκη της μεταφορικής (ξέχασα να τον ρωτήσω…!)? Οι προηγούμενες αγορές μου από εκεί, αφορούσαν πολύ μικρότερα σε όγκο και βάρος πράγματα
2ον) έχει παίξει κανείς το συγκεκριμένο πιάνο και ποια είναι η άποψή του?

Ευχαριστώ…

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #1 στις: 07/04/10, 11:42 »
καλημέρα!

προσωπικά δεν εχω αγοράσει πιάνο αλλα αντικείμενα στο ίδιο βάρος και με μεγαλύτερο όγκο.αυτα τα δέματα ερχονται με μεταφορική εταιρεία και οχι με dhl και ελτά.  η εταιρεία θα σε καλέσει  να κανονίσετε ποτε θα περάσουν απο το χώρο που έχεις δηλώσει για παραλαβή.


γνωμη για το πιανο δεν μπορω να εκφέρω
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #2 στις: 07/04/10, 11:52 »
Για το θέμα της παράδοσης δεν είμαι σίγουρος... αλλά αν κρίνω απο τη σοβαρότητα της εταιρίας του γερμανού, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Για το πιάνο τώρα :
Θα έλεγα ότι ισχύει ότι ακριβως με τις κιθάρες ... πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσεις πρώτα... και σε ένα πιανο δεν υπάρχει δυνατότητα για μετατροπές μετά.

Δες αν σου κάνει το βάρος του κλαβιέ , η αίσθησή του. Σε κάποιον Νακα θα βρείς να δοκιμάσεις αν σε αφήσουν.
Έχοντας στο μυαλό μου τον τραγικό ήχο του παλιού clavinova της yamaha , θα σου έλεγα να το κοιτάξεις λίγο καλύτερα.
Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις με περισότερες δυνατότητες κατα τη γνώμη μου.
Γιατί θέλεις έπιπλο ? Ένα καλό master keyboard με μία βάση θα σου δώσει τη δυνατότητα της μεταφοράς και πολύ καλύτερη ποιότητα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο ενοχλητικό απο έναν κακό ήχο πιάνου .( πίστεψέ με το έχω πάθει ) .

Πρόταση :

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp2_xs.htm    είμαι σίγουρος ότι η διαφορά στον ήχο είναι τεράστια . ( στα λ7 σου )

sorry αν σε μπερδεύω με την απάντηση μου ... δεν έχω κακό σκοπό , ουτε έχω τίποτα κατά της yamaha ή υπέρ της Kurzweil . Απλως τα πιάνα της δεν παίζονται  0:)




« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/10, 12:04 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #3 στις: 07/04/10, 12:26 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα80. Πριν από χρόνια είχα αγοράσει κι εγώ ένα clavinola. Σ'ένα μήνα μέσα το χάρισα σε κάποιο παιδί. Η εταιρίο KURZWEIL είναι πολύ σοβαρή στις ηλεκτρονικές μεταφορές των κλασσικών οργάνων. Έχω ακούσει πολλά δικά της και το καθένα μου φάνηκε πολύ καλό, σε αναλογία βέβαια με την τιμή του. Επαναλαμβάνοντας κι εγώ τον Κώστα80 λέω : τι το θες το έπιπλο? Αν θες έπιπλο πάρε ένα κανονικό ακουστικό πιάνο. <χρησιμεύει και για ν'ακουμπάς διάφορα πράγματα επάνω του ;D> Ένα μεταφορόμενο ηλεκτρονικό κλαβιέ θα σου δώσει την δυνατότητα να το παίρνεις μαζί σου στις εξορμήσεις σου με τις παρέες σου. Φιλική κι εμένα η γνώμη μου και δεν διαφημίζω κάποια εταιρία.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #4 στις: 07/04/10, 13:02 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Καταρχήν, πριν αγοράσω οτιδήποτε, θα το ακούσω πρώτα. Και αν μου το αφήσουν σε τιμή παρόμοια του Thomann, θα το πάρω από Ελλάδα.
Στη… διαμάχη (!) μας τώρα:
Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι πιανίστας, ούτε καν πληκτράς. Είμαι θεωρητικός και το πιάνο μου είναι απαραίτητο. Έχω ένα πιάνο τοίχου στο πατρικό μου, το οποίο μια χαρά με βοήθησε στα υποχρεωτικά μου και σε ό,τι το χρειάστηκα. Χρειάζεται όμως μερικές μικροεπισκευές και αν βάλεις και τη μεταφορά του στο σπίτι που μένω τώρα, θα μου έρθει σχεδόν μία η άλλη με ένα καινούργιο ηλεκτρικό.
Πριν αγοράσω το πιάνο μου (πάνε πολλά χρόνια), δοκίμασα όλη τη σειρά της Clavinova, αλλά και ορισμένα (οικονομικά) της Kurzweil. Δεν έμεινα ικανοποιημένος με κανένα όμως και τελικά κατέληξα στο κλασσικό πιάνο.
Η Kurzweil ωστόσο, εξελίχθηκε σημαντικά σε σχέση με τη Yamaha. Στο στούντιο που κάνουμε πρόβες, έχει ένα ηλεκτρικό πιάνο Kurzweil με το οποίο έχω παίξει αρκετές φορές. Δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα όμως.
Η Yamaha από την άλλη, διαφημίζει τη νέα της σειρά ηλεκτρικών πιάνων η όποια, λέει, έχει το graded hammer action πληκτρολόγιο το οποίο προσφέρει ομοιότητα τόσο σε ήχο όσο και σε αίσθηση με ένα πιάνο με ουρά…(!). Όταν πάω να το δοκιμάσω, θα σας πω τις εντυπώσεις μου.
Με λίγα λόγια, δεν θέλω το όργανο που θα αγοράσω να κάνει πολλά. Θέλω να κάνει ΕΝΑ και ΚΑΛΑ (πιάνο). Το… έπιπλο, δεν το χρειάζομαι, αλλά το έχω συνηθίσει. Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι αν η Kurzweil είναι καλύτερη στα ίδια λεφτά δεν θα την προτιμήσω.
Ένα σημαντικό μειονέκτημα της Kurzweil σε σχέση με την Yamaha, είναι ότι για το Kurzweil θα χρειαστώ και ενισχυτή, οπότε το budget θα ανέβει…

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #5 στις: 07/04/10, 13:04 »
Πριν αγορασεις οτιδηποτε να ακουσεις/δοκιμασεις οπωσδηποτε και ενα Kawai....εχουν εξαιρετικη αισθηση στα κλαβιε τους...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #6 στις: 07/04/10, 13:47 »
Τα έχω και αυτά στο μυαλό μου, μη νομίζεις!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικού πιάνου από Thomann
« Απάντηση #7 στις: 13/04/10, 12:58 »
Λοιπόν, πήγα χθες στο Νάκα και δοκίμασα το YDP-140 και μόνο καλά λόγια έχω να πω. Πράγματι, η Yamaha έχει βελτιώσει σημαντικά τα ηλεκτρικά της πιάνα, τόσο σε ήχο όσο και σε κλαβιέ. Πιστεύω ότι μόνο ένας πολύ έμπειρος πιανίστας θα μπορούσε να καταλάβει τη διαφορά σε ήχο από ένα κλασσικό και μάλιστα με δυσκολία, θα έλεγα. Το πληκτρολόγιο σου αφήνει πολύ καλή αίσθηση κλασσικού πιάνου και αλλάζει τον «χαρακτήρα» του, αναλόγως με την περιοχή που παίζεις. Για παράδειγμα, όταν παίζεις στις ψηλές περιοχές, γίνεται ελαφρύτερο και ακούς-νιώθεις τα σφυράκια να χτυπάνε στις χορδές, όπως σε ένα κανονικό πιάνο!
Το κυρίως όργανο αποσπάται εύκολα από το έπιπλο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως stage piano ανά πάσα στιγμή. Άσε που αν έχεις τρόπο να το μεταφέρεις όπως είναι δε χρειάζεται να το λύσεις, αφού το βάρος του δεν ξεπερνάει τα 50 κιλά (φτάνει να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει!).
Με λίγα λόγια, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και δε χρειάζεται να ψαχτώ και σε άλλες εταιρείες.
Υπάρχει βέβαια μια τεράστια οικονομική διαφορά του Νάκα σε σχέση με τον Thomann, αλλά είμαι σε αναμονή από τον πωλητή (εξυπηρετικότατος και άψογος στη δουλεία του), μήπως και μπορέσουν να κατεβάσουν τη τιμή σε επίπεδα Thomann και το πάρω από εδώ τελικά…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
179 Απαντήσεις
95529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 09:03
από freemind
7 Απαντήσεις
5902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 08:32
από armagedon
0 Απαντήσεις
2933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 17:36
από georgalasg
1 Απαντήσεις
4446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 13:13
από MPARMPOUDIS
8 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 19:33
από valex_van_halen
0 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 10:59
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 20:05
από zeromancer
1 Απαντήσεις
36368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/13, 07:24
από Korgy
2 Απαντήσεις
13023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/13, 16:35
από klaus77
27 Απαντήσεις
27257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 16:14
από mouz