Αποστολέας Θέμα: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;  (Αναγνώστηκε 144311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #125 στις: 15/11/06, 11:23 »
Οσον αφορά το παραδειγμά μου είναι σωστό γιαιτί πιστεψε με εαν εκείνη την επόχη οι άνθρωποι έβλεπαν κάποιον να κάνει το κρασί νερό, το λάζαρο να αναστένετε και να πολλαπλασιάζει ψάρια και ψωμί πίστεψε με δεν θα τους άφηνε και περιθώρια να μην τον πιστέψουν.

Υποτίθεται ότι αυτοί που τον είδαν πίστεψαν. Δεν τον είδε όλος ο κόσμος. Μια χούφτα ανθρώπων από όλο τον κόσμο τον είδε. Γιαυτό και μετά έστειλε τους μαθητές του ως Απόστολους. Δυστυχώς δεν υπήρχε δορυφορική τηλεόραση τότε για παγκόσμια μετάδοση των θαυμάτων του Ιησού. Ίσως ο Θεός να έπρεπε να τον στείλει τώρα...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #126 στις: 15/11/06, 15:03 »
Σας παρακαλω πολύ να κρατάτε το ουσιώδες απο το επουσιώδες. Οσον αφορά το παραδειγμά μου είναι σωστό γιαιτί πιστεψε με εαν εκείνη την επόχη οι άνθρωποι έβλεπαν κάποιον να κάνει το κρασί νερό, το λάζαρο να αναστένετε και να πολλαπλασιάζει ψάρια και ψωμί πίστεψε με δεν θα τους άφηνε και περιθώρια να μην τον πιστέψουν. Σε καμία περίπτωση δεν καταπάτισα τισ απόψεις και τισ σέβομαι απολύτως. Ζητώ συγνώμη για τον όρο ''κάθετως''
χμ... Περιεργα μας τα λες νομιζω.... Υπαρχουν χιλιαδες τροποι να σου αποδειξω οτι εισαι αρκετα λαθος σε αυτο. Κατ'αρχας υπηρξαν ρωμαιοι που τον ειδαν και δεν πιστεψαν, οπως και ιουδαιοι που τον ειδαν και παλι δεν τον πιστεψαν. Ισχυει αυτο δεν ισχυει? Αλλωστε ποιος τον καταδικασε? Επισης τον λαζαρο δεν τον ειδαν πολλοι να αναστενεται ο Χριστος μονο οποτε δεν εχει ουσια αυτο που λες, να πολλαπλασιαζει ψαρια τον ειδανε, οσοι τον ειδανε πιστεψανε οτι ειναι μαγος η κατι τεοτιο. Υπαρχουν και καποιοι που ειπαν οτι κανει κολπα και δεν πιστεψανε οτι ειναι ο Χριστος. Αλλωστε και τον Σωκρατη τον καταδικασανε και μια χουφτα ανθρωποι τον πιστεψανε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #127 στις: 15/11/06, 17:00 »
Σας παρακαλω πολύ να κρατάτε το ουσιώδες απο το επουσιώδες. Οσον αφορά το παραδειγμά μου είναι σωστό γιαιτί πιστεψε με εαν εκείνη την επόχη οι άνθρωποι έβλεπαν κάποιον να κάνει το κρασί νερό, το λάζαρο να αναστένετε και να πολλαπλασιάζει ψάρια και ψωμί πίστεψε με δεν θα τους άφηνε και περιθώρια να μην τον πιστέψουν. Σε καμία περίπτωση δεν καταπάτισα τισ απόψεις και τισ σέβομαι απολύτως. Ζητώ συγνώμη για τον όρο ''κάθετως''
Εσύ αυτό που λες είναι ότι αν τον είχαν δει να κάνει θαύματα, θα πίστευαν όλοι. Εκτός από το ότι αυτό δεν είναι ακριβές, η ερώτηση δεν είναι αν ο Χριστός ήταν θεός, αλλά αν υπήρξε καν. Πολύς κόσμος τον είδε να υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι τον είδαν να κάνει θαύματα. Επίσης, η θεωρία είναι ότι ναι μεν υπηρξε, αλλά δεν έκανε θαύματα, και η ιστορίες με τα θαύματα είναι μεταγενέστερη προσθήκη των ευαγγελιστών ή της εκκλησίας. Σα να λέμε, εσύ υπάρχεις σαν απλός κοινός άνθρωπος, σε δυο γενιές σου αποδίδουν ότι ανέσταινες νεκρούς, κι έρχεται κάποιος καλή ώρα και λέει "Ο rocknrolldemon ΔΕΝ υπήρξε ποτέ, γιατί αν υπήρξε θα είχε κάνει θαύματα, και θα τον είχαν πιστέψει όλοι. Δεν τον πιστεύουν όλοι, άρα φανταστικό πρόσωπο ο rocknrolldemon"...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #128 στις: 21/11/06, 03:04 »
"... Για μια κόμη φορά παρατηρώ οτι σε αυτό το σαιτ καταπατάτε τισ απόψεις κάποιων ανθρωπων..."

Για μια ακόμη φορά με λυπεί να βλέπω νέα άτομα να μη μπορούν να γράψουν σωστά Ελληνικά
κι ας είναι ακόμη στα σχολεία .

Κατά τα άλλα Παναγιώτη , κανείς δεν καταπατεί τις απόψεις σου
εάν δεν το κάνεις εσύ πρώτος από μόνος σου .

Ο χριστιανισμός απλώθηκε χάρη στους Αποστόλους
και στους λεγόμενους Άγιους Πατέρες , διδάσκαλους δηλαδή ,
οι οποίοι όλοι αυτοί ήταν αρχιμάστορες στον χειρισμό τής γλώσσας .
Και όχι μόνο τής ελληνικής .
Και όχι μόνο σ' εκείνη την εποχή ,
σήμερα υπάρχουν ισάξιοί τους .

Άρα , Πάνο μου , μελέτα και μάθε πρώτα να μιλάς και να γράφεις πολύ καλά
έστω τη μητρική σου γλώσσα
και μετά ξεκίνα τον όποιο αντιχριστιανικό ή αντιθρησκευτικό αγώνα σου .

Εντάξει αγόρι μου ?  :)
 

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #129 στις: 21/11/06, 15:43 »
   Ευτυχώς, δεν μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξη του Χριστού.
Για μένα ο χριστιανισμός όμως δεν βασίζεται σε τεκμήρια. Καλό είναι να σκεφτόμαστε διπλά και τριπλά όταν αποφασίζουμε να τοποθετηθούμε σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα. Είναι ανόητο να ζητάτε αποδείξεις. Καλό είναι να ψαχνόμαστε και να εξελισσόμαστε, όντας όμως αντικειμενικοί και χωρίς πάθη.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #130 στις: 21/11/06, 15:51 »
Ουτε και την υπαρξη του Θεου, με επιστημονικα μεσα....

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #131 στις: 21/11/06, 15:54 »
Δεν βρίσκω κάτι να πάρω ξέχωρα..
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #132 στις: 21/11/06, 16:09 »
Είναι ανόητο να ζητάτε αποδείξεις.
Ειπες πολυ σωστη κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #133 στις: 22/11/06, 11:26 »
δεν είμαι ο μοναδικός ποθ γράφω έτσι αλλά τέλοσπαντων δεν είναι δικαιολογία αυτή. Θα προσπθήσω να γράφω καλύτερα. Όμως το πως γράφω γείτονα μαρουσιότη δεν έχει καμία σχέση με τους τάχα αντιχριστιανικούς αγώνες μου

εντάξει βασιλιά των ζώων???
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #134 στις: 22/11/06, 12:17 »
"... Για μια κόμη φορά παρατηρώ οτι σε αυτό το σαιτ καταπατάτε τισ απόψεις κάποιων ανθρωπων..."

Για μια ακόμη φορά με λυπεί να βλέπω νέα άτομα να μη μπορούν να γράψουν σωστά Ελληνικά
κι ας είναι ακόμη στα σχολεία .

Κατά τα άλλα Παναγιώτη , κανείς δεν καταπατεί τις απόψεις σου
εάν δεν το κάνεις εσύ πρώτος από μόνος σου .

Ο χριστιανισμός απλώθηκε χάρη στους Αποστόλους
και στους λεγόμενους Άγιους Πατέρες , διδάσκαλους δηλαδή ,
οι οποίοι όλοι αυτοί ήταν αρχιμάστορες στον χειρισμό τής γλώσσας .
Και όχι μόνο τής ελληνικής .
Και όχι μόνο σ' εκείνη την εποχή ,
σήμερα υπάρχουν ισάξιοί τους .

Άρα , Πάνο μου , μελέτα και μάθε πρώτα να μιλάς και να γράφεις πολύ καλά
έστω τη μητρική σου γλώσσα
και μετά ξεκίνα τον όποιο αντιχριστιανικό ή αντιθρησκευτικό αγώνα σου .

Εντάξει αγόρι μου ?  :)
 



Έλεγα να μην ασχοληθώ καθόλου με το θέμα απλώς και μόνο γιατί έχω κάποιες αρκετά ριζοσπαστικές απόψεις...αλλά δεν κρατιέμαι άλλο...

Λιοντάρι, πρέπει κάποιος να είναι άριστος χειριστής της ελληνικής γλώσσας για να έχει άποψη περί θρησκειών (οποιασδήποτε) και για να την εκφέρει;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος μαντολιναδα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθε ζωή εχει τη δική της μελωδία!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #135 στις: 22/11/06, 17:40 »
Eιναι βεβαιο οτι μας κρυβουν την αληθεια....Ο Ιησους στην πραγματικοτητα ηταν ο πρωτος Ροκ Σταρ που με τη μπαντα του "Jesus Christ and the Apostles" εκανα επι 3 χρονια τουρνε στο Ισραηλ 2000 χρονια πριν απο τους Beatles τους Doors και το Woodstock...Oλα ειναι μια πλεκτανη των δισκογραφικων εταιρειαων και της ΑΕΠΙ σε συνεργασια με την εκκλησια.

jaaaaaaaa


 :P ;) ;) ;) ;)


maresei ki αυτό το θέμα.....
CANTO.......

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #136 στις: 23/11/06, 17:13 »
"... Για μια κόμη φορά παρατηρώ οτι σε αυτό το σαιτ καταπατάτε τισ απόψεις κάποιων ανθρωπων..."

Για μια ακόμη φορά με λυπεί να βλέπω νέα άτομα να μη μπορούν να γράψουν σωστά Ελληνικά
κι ας είναι ακόμη στα σχολεία .

Κατά τα άλλα Παναγιώτη , κανείς δεν καταπατεί τις απόψεις σου
εάν δεν το κάνεις εσύ πρώτος από μόνος σου .

Ο χριστιανισμός απλώθηκε χάρη στους Αποστόλους
και στους λεγόμενους Άγιους Πατέρες , διδάσκαλους δηλαδή ,
οι οποίοι όλοι αυτοί ήταν αρχιμάστορες στον χειρισμό τής γλώσσας .
Και όχι μόνο τής ελληνικής .
Και όχι μόνο σ' εκείνη την εποχή ,
σήμερα υπάρχουν ισάξιοί τους .

Άρα , Πάνο μου , μελέτα και μάθε πρώτα να μιλάς και να γράφεις πολύ καλά
έστω τη μητρική σου γλώσσα
και μετά ξεκίνα τον όποιο αντιχριστιανικό ή αντιθρησκευτικό αγώνα σου .

Εντάξει αγόρι μου ?  :)
 



Έλεγα να μην ασχοληθώ καθόλου με το θέμα απλώς και μόνο γιατί έχω κάποιες αρκετά ριζοσπαστικές απόψεις...αλλά δεν κρατιέμαι άλλο...

Λιοντάρι, πρέπει κάποιος να είναι άριστος χειριστής της ελληνικής γλώσσας για να έχει άποψη περί θρησκειών (οποιασδήποτε) και για να την εκφέρει;;;


ευχαριστώ πολύ καιρός ήταν να του πει κανείς κάτι
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #137 στις: 24/11/06, 09:59 »
δεν είμαι ο μοναδικός ποθ γράφω έτσι αλλά τέλοσπαντων δεν είναι δικαιολογία αυτή. Θα προσπθήσω να γράφω καλύτερα. Όμως το πως γράφω γείτονα μαρουσιότη δεν έχει καμία σχέση με τους τάχα αντιχριστιανικούς αγώνες μου

εντάξει βασιλιά των ζώων???

Μια χαρά γράφεις, φιλαράκι, μη μασάς.
Η ουσία είναι εκείνη που μετράει, όχι η φόρμα.
Παρ’ όλα αυτά, επειδή η γλώσσα δεν είναι απλώς ένας κώδικας επικοινωνίας, αν θες, μπορείς να ασχοληθείς, διαβάζοντας, με την βελτίωση της γραπτής διατύπωσης της σκέψης σου.
Θα μπορέσεις, έτσι, να γίνεις πιο ακριβής και να εκφράζεσαι καλύτερα.
Θα γλυτώσεις κι από την κριτική μερικών αμετανόητων φορμαλιστών, που επιμένουν να εστιάζουν στα «κουτάκια» της σκέψης.
Αλλά, η «αλειθοια», όπως και να την γράψεις, αλήθεια παραμένει.
Τώρα, επί του προκειμένου, άκου τι νομίζω εγώ:
Όταν η συζήτηση αφορά σε θέματα Πίστης, τότε ο ορθολογισμός περιττεύει.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα.
Αλλά, όταν η συζήτηση αφορά στην ιστορικότητα ενός προσώπου, ή ενός γεγονότος, τότε αναφερόμαστε στην επιστήμη της ιστορίας. Και, όπως κάθε επιστήμη, έτσι κι ιστορία έχει μια συγκεκριμένη μεθοδολογία, μια επιστημολογία, στην οποία η θρησκευτική πίστη περιττεύει απολύτως.
Η μόνη «ιστορική» πηγή, που «αποδεικνύει» την ιστορικότητα του Ιησού, είναι τα Ευαγγέλια.
Με την διαφορά πως τα Ευαγγέλια δεν θεωρούνται, ούτε είναι, σε καμιά περίπτωση, ιστορικά κείμενα.
Και κάτι ακόμη: η Πίστη, και κάθε πίστη, είναι δώρο. Η αμφιβολία, που γεννά την επιστήμη, είναι βάσανος.
Αλλά «Διπλές Αλήθειες» δεν υπάρχουν.
Ή επιλέγεις να πορευθείς συντροφιά με την βάσανο της αμφιβολίας, ή επιλέγεις την μακαριότητα του δρόμου της Πίστης.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #138 στις: 24/11/06, 13:32 »
   Ευτυχώς, δεν μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξη του Χριστού.
Για μένα ο χριστιανισμός όμως δεν βασίζεται σε τεκμήρια. Καλό είναι να σκεφτόμαστε διπλά και τριπλά όταν αποφασίζουμε να τοποθετηθούμε σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα. Είναι ανόητο να ζητάτε αποδείξεις. Καλό είναι να ψαχνόμαστε και να εξελισσόμαστε, όντας όμως αντικειμενικοί και χωρίς πάθη.

Πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω Μένια. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ για ποιο λόγο είναι ανόητο να ψάχνουμε αποδείξεις. Μήπως επειδή δε συμφέρει ; Μήπως επειδή δεν υπάρχουν ; Μήπως επειδή ο Χριστιανισμός είναι τελικά ένα παραμύθι ; Ένας μύθος ; Και γιατί δηλαδή να φάμε αμάσητο το παραμύθι ; Γιατί να μην ζητήσουμε να μας εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο όλα όσα μας λεει είναι αληθινά ; Ποιος είναι αυτός ο κάποιος επιτέλους που του έχουμε τέτοια εμπιστοσύνη ώστε να πιστεύουμε στο καθετί που θα μας πει ; Μήπως εν τέλη είναι ανόητο να ΜΗΝ ζητάμε αποδείξεις ; Όχι μόνο για το Χριστιανισμό... για τα πάντα.

Καλό λοιπόν είναι να σκεφτόμαστε και πενταπλά στην περίπτωσή σου πριν αποκαλέσουμε κάποιον ανόητο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #139 στις: 24/11/06, 13:42 »
Δε σε αποκαλεσε ανοητο. Απλα ειπε οτι ειναι ανοητο να ψαχνεις αποδειξεις για κατι που δε μπορει να αποδειχτει επιστημονικα (τουλαχιστον μεχρι τωρα). Κι εξαλλου ο Χριστιανισμος (οπως κι αλλες) ειναι μια θρησκεια  την οποια την κρινεις και ασπαζεσαι απο το περιεχομενο της. Δε περιμενεις να αποδειχτει αν υπηρξε η οχι Χριστος, αν υπαρχει η οχι Θεος.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #140 στις: 24/11/06, 13:52 »
Δε σε αποκαλεσε ανοητο. Απλα ειπε οτι ειναι ανοητο να ψαχνεις αποδειξεις για κατι που δε μπορει να αποδειχτει επιστημονικα (τουλαχιστον μεχρι τωρα). Κι εξαλλου ο Χριστιανισμος (οπως κι αλλες) ειναι μια θρησκεια  την οποια την κρινεις και ασπαζεσαι απο το περιεχομενο της. Δε περιμενεις να αποδειχτει αν υπηρξε η οχι Χριστος, αν υπαρχει η οχι Θεος.

Όταν λες σε κάποιον ότι ειναι ανόητο αυτό που κάνει δεν τον αποκαλείς ανόητο δηλαδή... ;

Δεν είπα να μου το αποδείξει κανείς επιστημονικά. Δεν είναι η επιστήμη ο μοναδικός τρόπος για να αποδείξεις κάτι. Που είναι ο Χριστούλης όταν πεθαίνει τόσος κόσμος ; Θεός είναι... ας έκανε κάτι να βοηθήσει τα δημιουργήματά του. Για τέτοιου είδους αποδείξεις μιλάω.

Να κρίνω δηλαδή τι πράγμα ; Τα μηνύματα που περνάει στον κόσμο ; Και μια καλή ταινία περνάει μηνύματα... το ίδιο και ένα βιβλίο... το ίδιο και ένα τραγούδι. Το ίδιο και ένας μύθος ;) Δε λέω πως αυτά που διδάσκει ο Χριστιανισμός είναι λανθασμένα...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #141 στις: 24/11/06, 23:57 »
mystic να σου πω κατι. Κατ' αρχας δεν θεωρω οτι εισαι αδικος ή οτι κανεις κατι κακο, οταν λες την γνωμη σου διχως να την συνδεεις φανερα με καποιο ειδος πιστης, θρησκευτικης κυριως. Σιγουρα εξεταζεις με την λογικη διαφορες εκδηλωσεις του θρησκευτικου βιωματος αμεσα προσιτες στο περιβαλλον σου. Αυτο ειναι δικαιωμα σου, οπως και δικαιωμα του καθενος. Αλλα θα σου πω κατι, για να υπαρχει καποιος διαλογος με βαση τη λογικη.

Γραφεις,

Παράθεση
Δεν είπα να μου το αποδείξει κανείς επιστημονικά. Δεν είναι η επιστήμη ο μοναδικός τρόπος για να αποδείξεις κάτι. Που είναι ο Χριστούλης όταν πεθαίνει τόσος κόσμος ; Θεός είναι... ας έκανε κάτι να βοηθήσει τα δημιουργήματά του. Για τέτοιου είδους αποδείξεις μιλάω.

ερωτω,
εσυ δεν εχεις τη ζωη σου, την υγιεια σου ; δεν περνας ας πουμε καλα ; υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στη δικη σου ζωη και εχει αφησει ο θεος αβοηθητο το δημιουργημα του να πεθανει χωρις ποτε να ενδειαφερθει ;

Δεν θετω εις την κρισην σου το ερωτημα απο εποψεως ηθικης. Ερωτω με βαση παντα τη λογικη (οσο αυτο ειναι δυνατον.) Αν θελεις απαντησε μου, με λογικη παλι, χωρις να εξεταζεις το ζητημα του ηθικου περιεχομενου της απαντησεως σου.




Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #142 στις: 25/11/06, 16:09 »
Κοίτα με, δεν έχω αποδείξεις.. δεν κρατάω τίποτα στα χέρια μου που να λέει κάτι για να πειστείς. Δεν με αφορά άλλωστε, είναι δικό σου θέμα. Είναι ανόητο να ζητά κανείς πειστήρια όντας προκαταλημένος; Προφανώς και είναι. Έκανες
κάτι εσύ για αυτό;Θέλω να πω, έχεις ψαχτεί μέσα σου καθόλου ή περιμένεις μονάχα από τους άλλους να σου τα σερβίρουν έτοιμα στο πιάτο; Προσβλήθηκες επειδή το θεωρώ ανόητο; Μα δεν το είπα για να προκαλέσω ή για να κοροϊδέψω. Εγω θαυμάζω τους ανθρώπους που προβληματίζονται και δεν μένουν παθητικοί. Εγώ αναφερόμουν στον τρόπο με τον οποίο γίνεται. Εξάλλου, εγώ προσωπικά είμαι τόσο νέα που έχω καιρό μπροστά μου για να αναθεωρήσω και να αλλάξω το μηχανισμό σκέψης μου. Αλλα μέχρι τότε, αυτά είναι τα πιστεύω μου και δεν τα διαπραγματεύομαι με κανέναν. ΄Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε αυτό το θέμα.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #143 στις: 25/11/06, 16:36 »
Με τη λογική, θέλω να πω, ότι δεν μπορούμε να αναλύσουμε πλήρως καταστάσεις και φαινόμενα τα οποία έχουν καθαρά βιωματικό χαρακτήρα λόγω του ότι οι διαδικασίες που ακολουθούνται από την σκέψη και τα συναίσθηματα δεν είναι μηχανιστικού τύπου. Δεν μπορείς ένα θέμα πίστεως για την ύπαρξη και φύση του υπερβατικού να το αναλύσεις και να καταλήξεις σε συμπεράσματα με μη υπερβατικά εργαλεία (όπως είναι η ανθρώπινη αντίληψη αν την περιορίσεις στο λογικού-μαθηματικού τύπου κομμάτι της).     
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #144 στις: 25/11/06, 17:49 »
Ρε παιδιά γιατί το κουράζουμε το θέμα?
Στη θρησκεία δεν χωράνε αποδείξεις και λογική. Απο τη στιγμή που μιλάμε για ένα δόγμα δεν χωράει επιχειρηματολογία και λογική ερμηνεία. Το δέχεσαι όπως είναι στην περίπτωση που θέλεις να το δεχτείς ειδάλλως το απορρίπτεις χωρίς να ψάχνεις τα πως και τα γιατί.
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #145 στις: 27/11/06, 23:46 »
Ρε παιδιά γιατί το κουράζουμε το θέμα?
Στη θρησκεία δεν χωράνε αποδείξεις και λογική. Απο τη στιγμή που μιλάμε για ένα δόγμα δεν χωράει επιχειρηματολογία και λογική ερμηνεία. Το δέχεσαι όπως είναι στην περίπτωση που θέλεις να το δεχτείς ειδάλλως το απορρίπτεις χωρίς να ψάχνεις τα πως και τα γιατί.

Μα κανείς δεν θέλει να "χωρέσει" στη θρησκεία αποδείξεις και λογική. Το πρόβλημα είναι ότι οι εκκλησίες προσπαθούν να "χωρέσουν" στον ορθολογισμό και στην επιστήμη την θρησκευτική πίστη.
Δεν έχω ακούσει ποτέ γιά "διώκουσα επιστήμη", αντιθέτως γνωρίζουμε όλοι πλείστα παραδείγματα διωκουσών εκκλησιών.
Να, εκεί είναι όλο το ζουμί.
Η ορθολογική, διαλεκτική, σκέψη λέει: Αμφιβάλλω! Διαρκώς αμφιβάλλλω. Για το μόνο που δεν αμφιβάλλω, είναι πως αμφιβάλλω διαρκώς για τα πάντα. Και, επίσης, για κάθε αντίφαση που ξεπερνώ, μια νέα αντίφαση, ένα νέο δισεπίλυτο πρόβλημα, προκύπτει.
Η θεολογική πίστη λέει: Δεν επιτρέπω σε κανέναν να αμφιβάλλει για τις δογματικές, εξ αποκαλυψέως, αλήθειες.
Όποιος αμφιβάλλει, και τολμά να το εκφράσει δημοσίως, είναι άθεος, όργανο του πονηρού πνεύματος. Αντίθέτως, εμείς, οι κήνσορες της θεολογικής, δογματικής, αυθεντίας, μπορούμε να εντοπίζουμε, αφ' υψηλού, και να αμφιβάλλουμε για τις, αναπόφευκτες, αντιφάσεις και τα αξιώματα της ορθολογικής σκέψης και της επιστημονικής μεθοδολογίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 23:53 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #146 στις: 28/11/06, 00:02 »
Η θεολογική πίστη λέει: Δεν επιτρέπω σε κανέναν να αμφιβάλλει για τις δογματικές, εξ αποκαλυψέως, αλήθειες.
Όποιος αμφιβάλλει, και τολμά να το εκφράσει δημοσίως, είναι άθεος, όργανο του πονηρού πνεύματος.
Αντίθέτως, εμείς, οι κήνσορες της θεολογικής, δογματικής, αυθεντίας, μπορούμε να εντοπίζουμε, αφ' υψηλού, και να αμφιβάλλουμε για τις, αναπόφευκτες, αντιφάσεις και τα αξιώματα της ορθολογικής σκέψης και της επιστημονικής μεθοδολογίας.

Τώρα αυτό τί είναι??
Αν αναφέρεσαι σε Μεσαίωνα και Ιερά Εξέταση, πάω πάσσο..
Αν αναφέρεσαι στη σημερινή εποχή, θα διαφωνήσω. Η Εκκλησία δεν βαφτίζει άθεο ή όργανο του Πονηρού όποιον διαφωνεί,
απλά τον θέτει εκτός του σώματος της.
Βλέπε αιρέσεις και το πώς αντιμετωπίστηκαν..
Έκανε η Εκκλησία Συνόδους, διατύπωσε και διασαφήνισε το δ΄γμα της
καταδικάζοντας την αίρεση, εκτοπίζοντας την δηλαδή έξω απο το Σώμα.
Για τα περί αποδείξεων τώρα..
Τον Θεό ποτέ δεν θα τον βρείτε στο μυαλό σας..
Στην καρδιά τον βρίσκεις..


"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #147 στις: 28/11/06, 00:34 »
Δλδ ρε παιδια, Χριστουγεννα δε θα το γιορτασετε?  ???

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #148 στις: 28/11/06, 00:49 »
Δλδ ρε παιδια, Χριστουγεννα δε θα το γιορτασετε?  ???

 :P
Ολίγον άσχετο το σχόλιο black sheep..
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #149 στις: 28/11/06, 00:54 »
Δλδ ρε παιδια, Χριστουγεννα δε θα το γιορτασετε?  ???
Ναι τα πολυ σωστα και ωραια χριστουγεννα της καταναλωτικης εποχης μας που οσο πανε και ερχονται κατα νοεμβριο μερια.

Η θεολογική πίστη λέει: Δεν επιτρέπω σε κανέναν να αμφιβάλλει για τις δογματικές, εξ αποκαλυψέως, αλήθειες.
Όποιος αμφιβάλλει, και τολμά να το εκφράσει δημοσίως, είναι άθεος, όργανο του πονηρού πνεύματος.
Αντίθέτως, εμείς, οι κήνσορες της θεολογικής, δογματικής, αυθεντίας, μπορούμε να εντοπίζουμε, αφ' υψηλού, και να αμφιβάλλουμε για τις, αναπόφευκτες, αντιφάσεις και τα αξιώματα της ορθολογικής σκέψης και της επιστημονικής μεθοδολογίας.


Αν αναφέρεσαι στη σημερινή εποχή, θα διαφωνήσω. Η Εκκλησία δεν βαφτίζει άθεο ή όργανο του Πονηρού όποιον διαφωνεί,
απλά τον θέτει εκτός του σώματος της.
Βλέπε αιρέσεις και το πώς αντιμετωπίστηκαν..
Έκανε η Εκκλησία Συνόδους, διατύπωσε και διασαφήνισε το δ΄γμα της
καταδικάζοντας την αίρεση, εκτοπίζοντας την δηλαδή έξω απο το Σώμα.
ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θες να μου πεις δηλαδη οτι οταν ηρθαν οι slipknot στην Ελλαδα και η εκκλησια συγκαλεσε εκτακτη συνοδο για να τους διωξει οτι η εκκλησια δεν βαφτιζει αθεο η οργανο του Πονηρου οποιον διαφωνει? Ερε τι ακουμε βραδυτικα.................


Τον Θεό ποτέ δεν θα τον βρείτε στο μυαλό σας..
Στην καρδιά τον βρίσκεις..
Ακριβως αρα τι υπερασπιζεσαι τις θρησκειες/επιχειρησεις που εχουν γινει σημερα? Προσωπικα για μενα η εκκλησια ειναι ενας ιερος χωρος που τον σεβομαι απολυτα και αισθανομαι καπως μεσα σε μια εκκλησια. Αλλα η εκκλησια με την εννοια της συνοδου και παπαρολογιες δνε μου λεει τιποτα. Εγω δεν θελω να πιστεψω ας πουμε οπως μου καθοριζει η καθε συνοδος. Και ποιος ειναι ο παπας που θα μου καθορισει εμενα πως θα πιστευω? Με τι κριτηρια θετει ενα δογμα ως σωστο? Με τι ανοχη εσυ το δεχεσαι αυτο? ΕΓω πιστευω στο Θεο. Αλλα μεχρι εκει δεν του δινω ονοματα, χριστιανικος Θεος, Αλλαχ και δεν συμμαζευεται. Εκει ακριβως χανει και η εκκλησια. Η ιδια η εκκλησια που θελει τον Θεο τον μοναδικο και χωρις ονομα και δυνατοτητα αναπαραστασης εκει ακριβως υστερει. Γιατι τον ξεχωριζει απο τους αλλους Θεους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
21146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 18:30
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:21
από oatdp
2 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 17:10
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:49
από Takamine
0 Απαντήσεις
1521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 02:05
από martinos
6 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
1 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 02:37
από freemind